MODES. Koopt Nieuw Parijs, Fortmann Hehenkamp,! fl*" Vergunning. Heerlijke! Heerlijke So Easy p-nez Dames- en Hinderhoeden, Motorpetten en Voiles. Schoenen-Magazijn. Schoenen en Laaizen. GalaBroodbakkerij, Langestraat 63 over de Krommestraat, Telefoon 88.1— Magazijnen van Tapijten, Bedden en Slaapkamer-Meubelen. G. Mm v. d. Uithoorn, Schoonmaak- Brand! Brand! ADVERTENTIËN. Wegens vertrek naar elders te Huur te Zeist, Kamenier-Linnenmeid, Langestraat 65, tegenover de Krommestraat. Steeds voorhanden een enorme Keuze Ill GROENTENMerk EN SOEPEN („OESTER" Wegens Brand, waterschade en verbouwing wordt alles Goede gelegenheid om U te voorzien van prima Kreeft, Zalm Sardines. Prima Zuurwaren, Uitjes, Biscuits, Vruchten in blik en flesch, Ansjovis, Gember enz. enz. Kelen en lippen 20 ets. p. p., Stokvisch halve prijs. Spoed Firma W. C. ROERAADE, Reparatie spoedig en net. C. H. DE JONG. versche Luxe broodjes, W F. A. GROENHUIZEN, Met LISSONE naai Spanje Lissone's Gezelschapsreizen Behangerij en Stoffeerderij. bestuur den lieer Th. Sanders tot diens op volger. Van de leerlingen en het o n d e r>w ij s. Het getal der leerlingen vermeerderde. In 1908 toch werd de school bezocht door 249 leerlingen, tegen 223 in het vorige jaar. Daarvan behoorden 76 meisjes tot den dienstbodenstandverder waren er 7 gehuwden, 77 kinderen van am bachtslieden. 33 kindereu van kléin-han delaars 38 kinderen van ambtenaren en groothandelaars; 9'kinderen van militairen beneden den rang van officier en 9 kinde reu van officieren. Het aantal leerlingen van elders bedroeg in het afgeloopen jaar 14. Met betrekking tot het betalen van schoolgelden zijn de leerlingen als volgt verdeeld 19 leerlingen kosteloos101 beneden f 6 per jaar; 19 betalende f6 per jaar; 41 van f 6f 12 p j.13 van f 12f 24 p. j 11 van f 24—f 30 p. j 45 boven de f 30 per jaar. Tótaal 249 leerlingen, waarvan dus ruim de helft behooren tot de categorie, die aan schoolgeld het minimum bedrag of daar be neden betalen, of wel kosteloos de school bezoeken In 1908 werden door de school 8 vak- getuigschriften uitgereikt; n 1. 2 voor huis houdkundige, 4 voor hulp in de huishou ding en 2 voor dienstbode De twee huis houdkundigen zetten haar studie voort om het diploma als leerares bij het huislioud- onderwijs te behalen, terwijl de vier, die in het bezit kwamen van het getuigschrift voor hulp in de huishouding, overgingen in hot derde leerjaar, ten einde ook het diploma te verkrijgen als huishoudkundige. Aan de twee leerlingen, die de school verlieten met getuigschrift als dienstbode, werden de door lvaar zelve aan de school vervaardigde kleedingstukken, tot beloo ning, bij wijze van uitzet, medegegeven. Voor de leerlingen der dienstboden-oplei- ding, 12 in getal, werd door het bestuur een lidmaatschap van „het Groene Kruis'' ge nomen a 50 ct. per leerlinge; het plan is dit voor genoemde opleiding te blijven doen, tot een maximum van 24 leerlingen. Deze verkrijgen daardoor in gevallen dat zulks noodig is, recht op behandeling door een wijkzuster. Het internaat der school, met Septem ber 1908 geopend, begon met slechts twee leerlingen. Dat dit getal aanvankelijk niet grooter was, heeft het bestuur wel eenigs- zins teleurgesteldtoch had het ook deze goede zijde, dat de hierbij betrokken leer krachten zich nu successievelijk op de hoog te van de nieuwe taak kunnen stellen „Ohi va piano va sano en op den duur zal het langzame begin voor de verdere ontwikke ling van ons internaat zeker blijken niet ongunstig te zijn geweest. Ten slotte nog een enkel woord over den loop van bet onderwijs meer in het alge meen Terwijl bij het oprichten der school het doel moest zijn om naast hot vakonder wijs, als overgang, ook voorbereidend on derwijs te geven, is het gebleken, dat lang zamerhand aan een deel. van dit voorbe reidende onderwijs steeds minder behoefte bestaat. Dit feit is vooral hierom een ge lukkig verschijnsel, wijl er uit blijkt, dat onze school zicli meer en meer heeft leereti aansluiten aan de bestaande inrichtingen van onderwijs in deze gemeente en omdat de betrekkelijk groote kosten, tot nu toe hieraan besteed, voor aanzienlijke vermin- «.ring vatbaar zijn j Dit is noodig, omdat de zeer belangrijke ontwikkeling van ons vakonderwijs van 1906 (29 leerlingen) tot in 1908 (56 leer lingen) en met opbrengsten resp. van f 769 en f 1407, het onmisbaar beeft gemaakt de lessen voor hel vakonderwijs met daaraan gepaarde kosten voortdurend meer uit te breiden, laatstelijk in Mei 1908 met eene klasse tot opleiding voor costuumnaaister Zooals uit het financieele overzicht zal blijken, is de begrooting van 1908 ten ge volge hiervan overschreden, evenals door enkele andere bijkomende omstandigheden, die zijn toegelicht. Bij het opmaken der begrooting voor I 1909 bleek, dat de cursussen voor dames die betrekkelijk de grootste bijdrage tot de schoolgelden verstrekken, dit jaar niet on belangrijk minder opbrachten dan in de voorgaande jaren en tevens, dat in tegen stelling met de belangrijke vermeerdering der leerlingen voor het eigenlijke vakonder wijs, die voor het Fróbel-onderwijs en voor kinderjuffrouw constant op hetzelfde ge ringe getal bleven, terwijl die voor het liuis- vlijt-onderwijs zelfs in aantal verminder den. Uit een en ander bleek toen duidelijk aan het bestuur, dat reorganisatie van het on derwijs een dringende eisch was Aanstonds werd dan ook overgegaan de hoofdlijnen daarvoor vast te stellen. Aangenomen werd de wenschelijkheid tot afschaffing van den voorbereidenden cursus B, waaraan zooals gezegd is, steeds minder behoefte bleek te bestaanverder kan belangrijke inkrimping der uitgaven voor het Fröbelonderwijs verkregen wor den stappen zijn gedaan om hiertoe te komen. Afschaffing van den cursus voor huis vlijt en van onderwijs in Engelsch en Duitseh bleek mogelijk en ook wensche'lijk. daar de beide vakken minder op onze school thuis bahooren, wanneer de voorbereidende cursus B wordt afge schaft. De door al deze maatregelen te verkrij gen bezuinigingen zullen, naar wij vertrou wen, het bestuur in staat stellen, niet al leen om bet verbroken finantieel evenwicht ie herstellen, maar tevens om voort te gaan op den weg langs welken 'het eigen lijke vakonderwijs steeds meer tot ontwik keling en bloei zal worden gebracht. Van liet ouderwijzend personeel. Met ééne uitzondering bleef in 1908 het onderwijzend personeel 'hetzelfde als in het daaraan voorafgegane jaar. Mejuffrouw F. M. Stoll, leerares in ko ken en voedingsleer verwisselde wegens fa milie omstandigheden, tot groot leedwezen van het bestuur, hare betrekking aan onze school met -eene te 's Gravenhage. Zij werd hier opgevolgd door mejuffrouw E. i C. Gooszen, leerares aan de Departemen tale school te Breda. De plichtsbetrachting, waarmede het personeel der school ook gedurende het afgeloopen jaar weder werk zaam was, werd door het bestuur gewaar deerd De overdracht van de Frö belschool. De overdracht van de Fröbelschool aan het Nut, waartoe op 16 Juli 1907 door de algemcene vergadering besloten was, had begin 1908 plaats Van het nieuwe schoolge bouw Ons nieuw en doelmatig school gebouw, Beekesteinschelaan 23, sinds De cember 1907 gedeeltelijk in gebruik, werd in de eerste maanden van 1908 voltooid, waarop liet met 1 September geheel in gebruik genomen werd en den 17en daar aanvolgende in tegenwoordigheid van auto riteiten en genoodigden feestelijk werd in gewijd. De voorzitter kon verklaren, dat de bouw geheel naar eisch was geschied en I ook de uitgetrokken bouwsom voldoende 1 zou zijn Ook is sedert gebleken, dat het f gebouw in zijn geheel volkomen aan de gestelde eischen voldoet. Van de verwiar- mingsinrichting kan hetzelfde getuigd wor den. He exploitatie-kosten van het gebouw blijven binnen het oorspronkelijk geraamde bedrag. VII. De Financiën. De reke ning en verantwoording ove>r 1907 werd, gelijk zij, overeenkomstig advies van de daarvoor aangewezen commissie uit de ver- eeniging, in de algemeene vergadering van 20 Februari 1908 was vastgesteld, door Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd en eveneens door Bur gemeester en Wethouders van Amersfoort. Goedgekeurd werd ook de op 4 Novem- ver 1908 door de algemeene vergadering aangenomen begrooting voor 1909, ten be drage van f 14850 aan inkomsten en uitga ven en wel door Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en door Burgemees ter en Wethouders van Amersfoort. Na bovenstaande mededeclingen is het noodig ditmaal nog een bijzonder woord te wijden aan den financieelen toestand onzer vereeniging. Gelijk, hiervoor, bij het hoofd-- stuk „Leerlingen en Onderwijs", reeds werd opgemerkt, heeft de vrij snelle wijzi ging en ontwikkeling van ons onderwijs het bestuur min of meer verrast, zoodat eerst in het najaar van 1908 de toestand ons volkomen duidelijk voor oogen stond. Hoewel toen dadelijk voorberei diende 6tappen werden gedaan om te komen tot eene reorganisatie, was het toch niet moge lijk bestaande cursussen, wier bezoek niet voldeed aan de verwachting, terstond op te heffen ,of te vereenvoudigen, maar zal dit slechts mogelijk zijn,, aan het einde van het Ioopende schooljaar, met Juli 1909; zoodat een nieuwe toestand eerst intreden kan met September c.k. Het gevolg van een en ander is, dat ver moedelijk ook 1909 niet geheel zonder te kort zal kunnen sluiten, tenzij de school- j gelden veel ruimer vloeien of bijzondere maatregelen genomen worden. Daar het eerste niet te verwachten is. heeft het bestuur gemeend geen antieren maatregel te mogen voorstellen dan het slui ten van een reutelooze leening, af te lossen uit eventueele overschotten van volgende jaren, nadat telkenmale eerst aan alle an dere geldelijke verplichtingen geheel zal zijn voldaan. Volgens berekening zal deze leening de som van f 1000 of f 1500 moeten bedragen. Het geheele tekort op de exploitatie over 1908 beloopt volgens de rekening en ver antwoording en de daarbij gegeven toelich ting f 1626.46£. Door dë eerste aflossing van f 500 op de lecmng vai f 15,000 een jaar uit te stellen, waarvoor de goedkeu-» ring der aandeelhouders w.vJ gevraagd en verkregen, an door verder de rentebetaling ed f 675 nu en ook in het ervolg te ver schuiven van 31 Dec. op 1 Januari daaraan volgende, dus op een volgend boekjaar te boeken, (eene verschuiving, ie hoewel theo retisch minder juist, geheel in overeenstem ming is met de praktijk), wordt het deficit herleid tot f 451.46£, gelijk de rekening en verantwoording aanwijst. Zooals bij „Leer lingen en onderwijs" reeds werd uiteen ge zet, kan de reorganisatie van het onderwijs niet worden ingevoerd vóór September 1909 en blijven dus de kosten der tegenwoordige regeling nog gedurende acht maanden op het Ioopende jaar drukken. Vandaar dat het volkomen fevenwicht tus- schen ontvangsten en uitgaven niet vóór 1910 kan worden verkregen en voor het Ioo pende jaar nog een tekort van f 1000 wordt geraamd. Voegt men hierbij het nadeelige saldo van 1908 ad f 45jL.46£, dan verkrijgt men een totaal tekort, waarin nog moet wor den voorzien, ten bedrage van f 1451.46J of rond f 1500. Voorgesteld wordt dit tekort van f 1500 te dekken door de hiervoor genoemde rente- looze leening, welke evenwel slechts f 1000 zou behoeven te bedragen, wanneer eene gift van f 500 wordt ontvangen, ons reeds schrif telijk in uitzicht gesteld door een stichting wier naam wij thans de vr.jheid nog niet vinden te noemen. Wordt ons voorstel door de algemeene vergadering aangenomenj, dan zal daarop voor zoover noodig de goedkeuring der sub- sidieerende lichamen worden gevraagd. Het is het bestuur verder aangenaam te kunnen mededeelen dat het gegronde hoop heeft dat de leening zoo die f 1Ö00 bedraagt, binnen kort zal volleekend zijn. En wordt de reke ning en verantwoording, zooals die thans is ingediend, goedgekeerd, dan vertrouwt het bestuur dat de finantieele toestand' op den duur weder gezond zal worden. Ten slotte den inhoud van ons jaarver slag resumeerende zien wij, dat de belang rijke stichting der nieuwe school zonder noe- menswaardigen tegenslag is uitgevoerddat het vakonderwijs der vrouwelijke jeugd voortgaat zich gezoud en krachtig te ont wikkelen dat weliswaar vooral het Fröbel onderwijs het voorbereidend' en het vakon derwijs voor meergegoeden tijdelijk gedu rende twee jaar tot het nadeelig saldo der exploitatierekening hebben bijgedragen, maar d,at door in te grijpen terstond toen de ge volgen hiervan bleken, de getroffen reorga nisatie en de financieele maatregelen thans weder een toestand van evenwicht kunnen doen bereiken Het zal het sireven van het bestuur zijn door de voortgaande ontwikkeling van het onderwijs, gepaard aan gepaste zuinigheid, de school op steeds vastere basis te grond vesten en daardoor steeds meer aan het vrou welijke vakonderwijs de waai deering en den steun van alle belangstellenden te verzeke ren. De voorzitter vraagt of iemand naar aan leiding van dit verslag het woord verlangt. Alsnu ontspint zich een gedachtenwisse- ling, waarin mededieehngen van discre- ten aard werden gedaan, en die dus niet voor publiciteit vatbaar zijn. Vervolgens wordt het verslag z. h. stem ming aangenomen. Na dank te hebben, gebracht voor de be toonde belangstelling en de vereeniging nog maals warm te hebben aanbevolen, sluit de voorzitter de vergadering te half tien. De heer J. J. Veraart te Amsterdam schrijft ons „De Samenladingsdienst Amsterdam Amersfoort, door mij in Juli van het vorig jaar begonnen, die blijkens het toenemend succes in eene behoefte voorzag, kan door mij, tengevolge eener gewijzigde zienswijze der directie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, niet op den be- staanden voet worden voortgezet. De geregelde en vlugge overkomst der wagens is niet meer verzekerd. Vandaar dat ik er de voorkeur aan geef den dienst einde Maart e.k te staken, lie ver dan na de vele zorgen, daaraan door mij gewijd, hem in onaangenaamheden van al- I lerlei aard een roemloos einde te zien vin den. De sympathie en steun bij mijne onder neming mij ten uwent zoo onverdeeld ten deel gevallen, zullen mij in aangename her innering blijven'. J Geveilde perceelen door notaris Bolk, gisterenavond, in het cafe „De Arend", i Perceel 1. Een huis en erf, Havik 25. (In tegenwoordigheid van den Kantonrech ter mr. P. J F. van Voorst Vader). In bod gebracht en gekocht door A. L van Leer voor f 2820. Perceel II. Een huis en erf, Kortegracht no. 22, in bod gebracht voor f 1100 en ge kocht door H. Noormau voor f 1400. Perceel III Een huis en erf. Westersin gel 35. opgehouden voor f 2780 Perceel IV. Een huis en erf, Vijverstraat 17. In bod gebracht op f 460 en gekocht door J. van Keulen voor f 470. Marktberichten. Aan de markt van gis'eren waren aangebracht 35 stuks vee. Guste koeien gol den f 120 tot f 170kalfkoeien f 170 tot f 200; kalfvaarzen f 130 tot f 170; pinken 50—f 60. StoomTaartbertch ten. Het st. Vondel, Mij. Nederland, vertrok 30 Maart van Port-Said. Het st. Oranje, Mij. idem, arriveerde 30 Maart te Genua. ruim gebouwde VILLA, met voor- en achter tuin, in de onmiddellijke nabijheid van Spoor, Bosch en Tram, Bev. 9 Kaniers met Badkamer, W.C.'s, Gas- en Waterleiding. Huurprijs f 550.—. Inlichtingen bij RIJK CRUIJFF Jr., Stations plein te Zeist en Gebr. PIJPER Co., Slotlaan te Zeist. Wegens ziekte TE KOOP op besten stand te Amsterdam een sinds jaren bestaande druk beklante zaak (Café cu Tapperij) met vergunning. Koopsom 1 l.OOOgulden. Br: fr. lett. R. Z. A. NIJGH VAN DITMAR's Alg. Adv.-Bur.Amsterdam. Biedt zich aan flinke 36 jaar, P. G., tegen Mei of later. Goede ge tuigen uit vorige betrekking. Brieven lett. C. P. hulppostkantoor Roosen daal (Geld.) }$t ibi* Li (jjeJ-tobtv TxaajJ' duJ Uur Vans 25c*n/' totshoytijbeiOM. in gerookte Achterham (beenham), (i A 12 pd. 43 et. Rolliammetjes, ge heel zonder heen, tijn lekker, I il 8 pd. 45 et. Hookvleesch prima Ruudvlecsch 75 ct. Vet en mager llookspck 38 ct. KladreuMel 3d et. Alles voorzien van Goedkeuring stempel «Ier Gemeente Oss. Verz. franco rembours, firma II. 11. LI)NE MAN, Slagerij Oss (N.Br.). LANGESTRAAT 37. PRIMA KWALITEIT. opgeruimd. litiiigestr. 47. HOF No. 38. Ruime Sorteering in verschillende soorten Naar Maat, elk soort Schoenen, In eiken voriu prijs en kwaliteit. W Wanneer men des zondags Logé's krijgtis het voor de huls houding een aangename blik om een mooie, gedekte tafel met CadetjeS, enz. te zien Om hiervoor goed te slagen, wende men zich tot de alleen de echte verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Beparatiën aan brillen en p-nez. Krommestraat Ho. 34. S. HAM ME. Op verzoek wordt do 20 daagsche reis naar Midden- en Zuid-SpHuje 1» April herhaald. Onze reis naar de schoone Oostkust van Spanje en dn Balearen vertrekt 5 April; de goedkoope uitstap naar Zuid-Spanjc op 20 April. Wie wenscht deel te nomen molde zich spoedig. 7 April naar Berlijn en Potsdam. 8 April oen uitstapje naar Parys.Versailles f 75. 12 April Prachtige reis n,'d. Riviera on N. Italic, hoofdzakelijk por rytuig. 19 April naar Midden Italic, Rome, Napels, Sorrento enz. 26 April Parijs, Versailles, Fontainoble.au. Programs 10 ets per stuk, LISSONE ZOON, Singel 155, AniHterdain. Alleenroizenden neemt de proef mot onzo uitstekendo Hotelcoupons. Groote sorteering KARPETTEN. Zie de étalage.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3