EB\ 3§1. 7'"' Juargaiix. Vrijdag 2 April 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 centM bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zoer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort vestigt de aandacht vaix belanghebbenden op de hieronder vermelde kennisgeving va» den. Kolonel-com mandant van bet 5e Regiment Infanterie. -SC HIETOEFBNIXGEX tot vcr'hooging van 's I, a n d s weerkracht. Tingevolge aanschrijving van 'het Departement van Ooiilog zal gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus aan alle mannelijke ingezetenen' van 16 tot 35- jarigen leeftijd, gelegenheid worden gegeven' om zier» te oefenen in het schijfschieten. Deze schietoefeningen, welike geheel kos teloos zijn, zullen o.in. voor ingezetenen' uit A niersfooi t en omliggende Gemeenten onder leiding van officieren en kader van. het 5e Re giment Infanterie worden gehouden: te Amersfoort op de Leusdei heide iederen' Zaterdag van 12 tot 8 uur namiddags, beginu nende 1 Mei aanstaande. Zij die aan deze schietoefeningen wenschen doel te nemen, moetori' zich vóór 20 April a.s. aanmelden ter Gemeente-secretarie. Zij die geschoten hebben, km innen zich ter stond verwijderen, sooodat de deelneming moge lijk is zonder noemenswaardig tijdsverzuini Aan hen. die zonder 'kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer <lan driemaal achtereen zijn weggebleven'., of die zich misdragen, kan het verder deelnemen. aan de oefeningen wor den ontzegd. Tegen het einde van. Augustus- zal eeni schiet wedstrijd worden gehouden, waaraan 'kan wor den deelgenomen, door een ieder die aan J van het aantal gehouden oefeningen heeft deelge- Voor den aankoop van prijzen wordt, voor eiken deel nemer aan den wedstrijd'., door liet Rijk oen gulden beschikbaar gesteld. Hij deze schietoefeningen kan ook liet bewijs van schiet vaardigheid worden behaald., noodig voor hen die wenScheni te worden ingedeeld' bij do vierman nders. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de vier maande ra vrij zijn van herhalingsoefeningen bij do Landweer. Zij d>^ niet aan deze schietoefeningen hebben deelgenomen en bij het examen voor viermaaiv- ders niet voldloen aan. dte eischeri van. söliiet- vaardigheid, zullen het bewijs voor anili.t'aire hekwnamhei<l niet kunlnen verwerven. 'Dit be wijs geeft recht op keu-ze van garnizoen en korps. Deze scliietoefeningen, worden in de belang stelling der tot deelname gerechtigden, ten. zeer ste aanbevolen. Amersfoort. Maart 1909. Do Kolonel Commandant van liet 5e Regiment Infanterie, VAN HOEK. Amersfoort, 30 Maant 1900. De Burgemeester va» Amersfoort, WUIJTIE5RS. Politiek Overzicht. Hei einde Tan de Ralkancrisis. Met de erkenning van de inlijving van Bosnië door de mogendheden en de opvol ging van den in Belgrado door hen gegeven raad om het verzet daartegen op te geven en te trachten de betrekkingen van goede buurschap met Oostenrijk-Hongare te her stellen, is de officieele erkenning ver- kregen, dat het spel, dat sints een half jaar Europa in spanning heeft gehou den, geëindigd is met de overwinning van Oosteni*ijk-Hongarije. In Weenen is de voldoening over de diplomatieke overwin ning van baron Aehrentlxal natuurlijk gx-oot. Oostenrijk-Hongarije heeft alles bereikt wat het wilde bereiken. Het heeft uu zijne beide nieuwe provinciën in onbetwist bezit en liet heeft Servië teruggewezen binnen de per ken. Het einde van de spanning is inzonder heid welkom aan de financieele en handels kringenmen is daar voor een oorlog nooit gunstig gestemd geweest en rekent het Jen leider van de buitenlandsche politiek hoog aan, dat hij eb in geslaagd is, meester van het terx-ein te blijven, zonder dat het tot bloedvergieten behoefde te karnen. Met dank baarheid wordt daarbij gewaagd van den steun van den Duitschen boixdgexxoot. Als keerpunt, dat aan de crisis een snel verloop verzekerde, wordt aaixgeduid het bijdraaien vaix den Russischen minister Iswolski, dat te danken is geweest aan de krachtige diplo matieke bemoeiing Van Duitschlanddaar door werd het verzet van de beide andere entente-nxogendheden onhoudbaar. De Tenxps registreert het onbetwistbai'e succes van Oostenrijk als een, dat niet twij felachtig was, omdat het door baron Aehrentlxal gekozen terrein goed was. ,,Het zou minder klinkend geweest zijn, als men aan sommige zijden eerder had begx-epen, dat het onvermijdelijk was. Bosnië en Herzego- wina zijn aan Oostenrijk overgeleverd dooi de overeenkomst van Reiehstadt van 1876. Die prijsgave is bevestigd door het verdrag van Berlijn, bekrachtigd door eene dertig jarige bezetting. Tegen de juridische ge welddaad, die de inlijving voor het vroegere stelsel in de plaats stelde, was niets te doenbuiten den ooi-log. Maar van dien oox-log wilde niemand weten. En Rusland was de eerste om de gedachte er van terug te wijzen Men behoox-de dus, door te trach ten den schijn te bewaren, niet een vorui- debat uit te lokken over eene zaak, waarvan men het wezen niet wilde behandelen. Dat heeft de heer Iswolski niet voldoende inge zien. Hij heeft op de eene schaal van de balans een handvol theoretische ai-gunxenten gelegd. Op de andex-e lagen twee zwaarden. Het evenwicht was onmogelijk". Het verwijt, dat hier in zachte termen tegen minister Iswolski wordt gericht, wordt elders in ruwer vorm lxei'haald. In de Ser vische pers spreekt men zelfs van Iswolski's verraad. Er wordt verklaard, dat deze uit slag niet alleen een ongeluk is voor Servië, maar een altijd dux-ende schande voor het machtige Rusland. Haast even scherp klinkt heb oordeel, dat in het eigen land ©ver het beleid van den Russischen minister wordt geveld. De voorzitter van de rijksdoema Chomjakow heeft de erkenning van de inlijving voor eene schande verklaard, waarvoor geen rechtvaardiging is. De nederlaag van de Russische diplomatie zal z." de revolutio naire px-opaganda in de hand werken. Over den storm van verontwaardiging, die in de pers is opgegaan, wordt door den cox-respon dent van de Daily News te Petersburg ge schreven Woede en schaamte zijn de zachtste woorden, die ik kan bezigen om de houding van de pex-s en van het publiek te beschrij ven. Het gevoel van nationale vernedering is zoo groot, dat er eexx tegenzin te merken is om over de zaak met vx-eemdelingen te sproken. Politieke verschillen zijn vergeten in een gevoel, dat de regiering de natio heeft bedi-ogen. Bladen van elke schakeering van de open bare meening spreken met ééne stem. De liberale Slovo noemt de plotselinge erken ning van de inlijving van Bosnië en Herze- gowina den val van Rusland als groote mo gendheid. De Nowoje Wremja zegt met bitterheid: „Onze diplomatie heeft niets gewonnen voor de Slaven en heeft voor Rus land bijna alles verloren." De socialistische Nasha Gazetta zegt, dat le 'laad der ei-ken- ning Rusland plaatst aan de zijde van Ser- vie's vijanden. De x-adicale Russ verklaart, dat als ï^aast Duitschland een herbox-en Rus land had gestaan de Keizer, die als Duitsch patriot de grootste vijand van de democra tische bewegiug in Rusland is, nooit zijn wil aan Rusland had kunnen opleggen. Het zou onkiesch zijn den heer Iswolsky te critiseeren op dit tragische oogenblik in zijne loopbaan. Daarbij wordt bericht, dat het besluit van de regeei-ing is genomen tegen zijn advies. Het regeerings-comnxuniqué bericht, dat. het gebeurde is geschied op be sluit van den ministerraad. De minister, die cfen kabinetsraad presideerde, Kokowtzew, liet Iswolsky in den steek met het oog op den toestand van de financiën en uit vrees dat Rusland zou woi-den gewikkeld niet al leen in een oorlog, maar in eene tweede omwenteling." Wanneer inen dit alles in aanmex-king neemt, dan is het begrijpelijk, dat het ge rucht loopt, dat Iswolsky zal aftreden. Die geruchten zijn van i-egeeringswege tegenge sproken; men schijnt v oi-shands hem nog niet te willen opofferen als zondebok voor eene daad, waarvoor de regeering in haar geheel uanspi-akelijk is. Infusschen wordt aan de Temps zijn aftreden als waarschijn lijk en zelfs als onvermijdelijk aangekon digd men wil alleen daarmee wachten tot dat alles geëindigd zal rijn. Duitschland. Münclxen.lApril. Het rijkslucht schip verscheen precies om 9 uur voox-mid- dags boven de Theresienhöhe. Het voerde daar eenige bewegingen uit naar boven en naar beneden en wendde eenige malen; daar na vloog het op de stad toe. Eene j-eusach- tige menigte was op de Theresienhöhe aan wezig; de prins-regent, prins Ludwig en de overige leden van het koninklijke huis wachtten in het bestuursgebouw van het ten toonstellingspark op de Thex-esienhöhe de aankomst van het luchtschip af. B e r 1 ij n, 1 April. Het Rijkslucht schip deed heden morgen om half tien bo ven Miinchen een vergeefsche poging om te landen. Des middags passeex-de het Frei- sing. Landshut, 1 April. Het lucht schip is van hier uit in ide richting Diix- golfing verder'gedreven. Volgens de „Koe rier van Neder-Beieren" is de Zeppelin I om half wier bij Niederviehbach nabij Dingolfing gelukkig geland. België. De Kamer heeft in art. 4 van het wets- ojxtwerp over de verkorting van den arbeids tijd in de mijnwerken de straffen, die aan ondernemers, die tegen de wet handelen, kunnen worden opgelegd, bepaald op 5000 frs. boete als maximum. Een voorstel van Vandex-velde om de vex-korting van den wex-ktijd tot 9 ui-en van 1 Januari 1911 af in werking te doen treden, werd verworpen het voorstel der regeex-ing tot bepaling van de invoering van den verkorten werktijd op 1 Januari 1912, werd aangenomen. Frankrijk. P a r ij s, 1 A p r i 1. De Kamer heeft nagerfoeg eenparig het eerste artikel van het wetsontwerp op de hervorming der militaire rechtspraak aangenomen. Daarbij wordt be paald, dat de krijgsraden zoowel voor het landleger als voor de zeemacht in tijd van vrede zullen vervallen. Tengevolge van een geschil omtrent de krijgsraden, dat in de Kamerzitting van gis teren was gebleken tusschen de Kamer en den onderstaatssecretaris van oorlog Chéron, had deze zijn ontslag ingediend. Op aan drang van minister-px-esideot Cleifienceau heeft hij echter zijne ontslagaanvrage weder ingetrokken. Engeland. Het Lagerhuis heeft Dinsdagavond met 227 tegen 70 stemmen een voorstel verwor pen ten gunste van eene fiscale wederver- geldingspolitiek. De minister van handel Churchill ver klaarde'zich tegen zulk eene politiek in het algemeen, maar wilde wel af en toe weder vergelding toepassen in gevallen, waarin dit noodig mocht zijn. Italië. Rome, 1 April. Ten gevolge van de weigering van de regeerinw om eene vraag over de verkiezingen in Sicilië te beantwoor den, verwekte de uiterste linkerzijde nieuwe tooneelen van wanoi'de. De socialist Mor- gari noemde de meerderheid bedienden van het ministerie. De leden geraakten handge meen de kwestoren moesten de vechtenden scheiden. Daar het tumult een steeds groo teren omvang aannam, liet de voorzitter de tribunes ontruimen. Bij de hervatting van de zitting drukte de vooi'zitter zijn leedwe zen uit over de ongebondenheid van taal van de minderheid. Portugal. Lissabon, 1 April. Beirao en Sebastiaan Telle hebben de opdracht oux een ministerie samen te stellen, afgewezen De Koning heeft daax-op Wenceslas Lima belast met de samenstelling van een kabinet. Oostenrijk-Hongarije. Het officieuse Fremdenblatt selirijft Men had mogen verdachten, 'dat thans, nu het dreigende gevaar van den oorlog pas is afgewend, de voldoening daarover alle an dere gevoelens zou terug dringen. Wanneer in plaats daai-van in een deel van de Fran- sclxe «en Engelsche pers van een triomf dei- centrale mogendheden gesproken wordt en de roep naar revanche klinkt, wanneer men, ix» plaats van zich over de door alle mogend heden ondersteunde vredesbemoeiingen te verheugen, dit resultaat een vonnis noemt, dat niet onvatbaar is voor beroep, dan mag men zich niet er over vei-wonderen, als wij de daaruit voortvloeiende consequentiën voor de toekomst trekken. Een Londensch biad gebruikte de bijzonder karakteristieke fraze, dat Oostenrijk-Hongarije alle troeven in de hand heeft gehad en ze allen zonder verschooning heeft uitgespeeld. Wij zijn niet ijdel genoeg onx aan het eerste gedeelte van deze bewering te gelooven, maar de voorzichtigheid dwingt ons de tweede te weerleggen. Wij zullen in den eersten tijd nog niet in staat zijn het middel uit de hand te geven, dat ons er voor behoedde onrecht te lijden of benadeelingen te ondervinden van eene zijde, die wij volstrekt niet geprik keld hebben. Dit is overigens eene vraag, die tegen een meer of minder nabij zijnden termijn zal zijn afgedaan. Blijven zal in- tusschen, met het oog op de stemmen, die zich tegen ons vexdxeffen, de overtuiging van de dringende noodzakelijkheid, onzo machtsmiddelen minstens in deii tegemvoor- d.gen omvang te handhaven. Onze ervarin- gen in den loop van de Oostex-sche crisis versterken dit inzicht door 't geen wij thans waarnemen. Dat men onze politiek van afweer uitlegt als eene handeling van lieersclizucht en ons tegenstoo'en aankon digt, kan slechts bewerken, dat in de ge- heele bevolking van Oostenrijk-Hongarije zich deze overtuiging in den vorm van het op ervaring steunende beginsel moet beves tigen, dat slechts de sterkte de veiligheid waarborgt en den vrede handhaaft. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Weenen geschx-even, dat dit ernstige artikel van het officieuse Fi-emdenblatt, volgens hetwelk de Europeesche toestand nog geenszins vrij van gevax-en zou zijn, tot bezorgdheid geen aanleiding behoeft te geven. Men zal het wel moeten beschouwen als een vooi-spel tot aanzienlijke credietannvragen ten behoeve van het leger, die voor de deur staan. Deze credie aanvrage zelve hangt slechts indirect met den internationalen toestand van het oogenblik samen Zij vloeit veeleer voort u*t de meening van de militaire deskundi gen, dat er na de ervaringen van de laatste maanden bij de parlementen meer' begrip voor de behoeften van het leger aanwezig zal zijn, en uit den wensch om het verzuim de in de toerustingen van de monarchie ia tv halen. Overigens rekent nxen in Oosten rijk, ondanks de scherpe botsing met Rus land, of juist tengevolge daarvan, op een vieedzamen tijd Men vleit zich met de hcop, dat na liet ontslag van Iswolski, dat te verwachten is, de Russische regeering toi het inzicht zal komen, dat haar lidmaat schap van een der beide statengroepen, die d< beide keizerrijken vijandig zijn, lxaar tot dusver weinig nut heeft gebracht. Met een van den Britschen invloed bevrijd Rusland nr zou Oostenrijk, ondanks panslavisnie en Balkanrivaliteit, juist op den Balkan ge makkelijker tot overeenstemming komen. Het eigenlijk bedenkelijke moment van den toestand ziet men hier in de onmiskenbare tegenstelling tusschen Duitschland en En geland, die wel zakelijk geheel ongegrond is, maar als middel van discrediteering in den strijd van de Engelsche partijen onder ling tot bedenkelijke gevolgen kan leiden. Ook met het oog op dit moment van de internationale spanning beschouwen de di plomatie en het legerbestuur 't als noodig, voor alle gevallen militair voorbereid te zijn. Boedapest, 1 April. De i-egee- ving heeft bekend gemaakt, dat het han delsverdrag met Servië nog niet is geslo ten, doch dat er kansen bestaan, dat een overeenkomst over weinig tijd tot stand komt, waarbij de douane-kantoren worden gelast de Servische invoeren in entrepot op te slaan, of indien onmiddellijke betaling van rechten gevraagd wordt, zelfstandige douane-tarieven op hen toe te passen. In dien een voorloopigo overeenkomst met Serv'ë gesloten wordt, zal de clausule der meest beguxxstige natie worden toegepast voor stoffen, welke tot dusver grensvoor- rechten en faciliteiten genoten. Budapest, 1 April. De Corres- pondance Hongroise bei'icht, dat morgen een ministerraad zal gehouden worden, die zich zal bezig houden met de handelsbetrekkin gen met Servië, maar inzonderheid met den binnenlandsclxeu politieken toestand. Naar het Engelsch 66 van C. N. in W. M. VlLLIAMSON. Langs den dijk zat een dubbele rij man nen neergeliui-kt, oude en joxxge de meeste ech'er oud maar allen zoo bruin of zij van hout gesneden waren. Zij droegen allen een nauwsluitend buis eri enorm wijde broek, zooals die andex*e mannen om den hoek der Zuiderzee te Mai-ken. Maar te Marken wa ren de jerseys donker en hier van het zon derlingste roodde nieuwere hadden den tint van een Jacqueminot-i'oos, de meer ver- sletene van de liefelijke rozen, die Nell „Amerikannsche schoonheden" noemtt Daar zaten zij dan, óp de wijze der kleer makers met de beenen gekruist, en hunne laekenscbe of bonten muts over de oogen getrokken, terwijl zij rookten (eenige hun ner hadden fraaie, stoutmoedige oogen) en voor die rij als om zich te laten bekijken, liepen vrouwen en bekoox-lijke meisjes en sohatjes van kinderen op en neer, het ge klikklak hunner klompjes klonk als muziek Nell en ik bewonderden de costuunis meer dan op Mai-ken, al waren ze ook niet zoo ir. het oog vallend, alleen aardig. Maar ik vind niets bevalligor, dan de doorschijnen de witte kappen, die terug geslagen worden, en lang over de ooren l'oopen, als de vleu gels van een drijvejiden vogel. Misschien was het gedeeltelijk aan een liclit-effect te danken, maar de jonge meisjes in hare nauwsluitende donkere jakjes, met een che misette van gebloemd clqek, de wijde blauwe rokken, waarop van liet middel tot aan de heupen een stuk van licht getinte stof is ge zet en die vliegende, gevleugelde mut sen zagen er engelachtig uit. Zij liepen öf met den arm om elkanders middel geslagen, öf te breien. Dravende schepseltjes hadden blauwe jukken over hunne schouders en droegen emmers water, die zoo groot waren als zij zeivenof zij hielden kleine kindertjes onder de armen. Maar waaiuxxede zij ook bezig waren man nen, vrouwen, meisjes, jongens en babies - allen hielden met hun werk op, zoodra zij Tibe in het oog kregen. Ik geloof niet, dat zij wisten, dat het een hond was; en ofschoon hij overal, waar wij nog geweest waren een succes fou had gehad, nergens waren de menschen zoo uitgelaten over hem als te Volendam. De Jonkheer zegt, dat liet plaatsje bijna drieduizend inwoners 'telt, en de helft er van volgde Tibe op den dijk, teen wij ons naar bet lxotel begaven. Het nieuws van zijn komst ging ons vooniit, zooals men zegt dat nieuwstijdingen door do "Indische Bazaars gaan. Gezichten verschenen voor de i'amen zonderlinge figuren verschenen aan de open staande deuren en Tibe wierd nagejouwd Hij kreeg een lxeelen stoet achter zich, die schreeuwde, lachte en hem riep. Eex-st scheen Tibe gevleid en liet zich be wonderen onaar daarop begon het hem te vervelenhij kreeg er genoeg van en zette het op een loopen, bang voor den stoi'm van stemmen en houten klompen. Wij waren al len blij, toen wij hem veilig en wel in he't hotel hadden Zulk een wonderlijk hotel, met ongeloofe- lijk-zindelijke kamertjes, net doosjes, waar van de geverniste, groen houten muren voor spiegels konden dienen. Ik wist niet, dat liet hotel beroemd was, maar dat lijkt toch zoo evenals de waaixl en zijn talinjke dochters, ledei-e schilder, die ooit te Volendam is ge weest, heeft een stukje voor 'dé gi-oote kamer geschilderd, waarin men van de straat af komt, en ik zag er een ha'lf dozijn, die ik gaarne had willen hebben. Het is zoo aardig buiten te dineeren op een groot bnlcon, vanwaar men het gezicht heeft over de Zuidei-zee, terwijl de horizon wemelt van visschersbootenIn de vallende schemering hadden zij veel van lange beval lige dames, die zich hand iji hand bewegen, met fladderende rokken, eenige in groepjes samen babbelende, andere in trotsche afzon dering, twee aan twee als voi'stinnen. Het is 'bewonderenswaardig, hoe onze cha peronne zich vrienden weet te maken en de lui naar haar hand kan zetten. Ware zij jong en mooi, dan zou men er zich niet over verwonderen ten minste voor zoover het de mannen betreft; maar ofschoon zij, voor zoover men zien kan, een frisch teint heeft, al ziet ze er dan ook wat bleek uit, en al heeft zij geen rimpels of kuilen, toch is heur haar grijs en draagt zij een blauwen bril, terwijl slechts een klein gedeelte van haar gelaat zichtbaar is. Men weet nauwelijks te zeggen, waar zij wel op lijkt. Toch zijn de heeren in ons gezelschap hare slavenen het is hetzelfde in xle hotels. Eerst beginnen de hotelhouders gewoonlijk te zeggen, dat Tibe niet in hun huis komt, het volgende oogenblik, nadat zij een beetje geflikflooid heeft, streelen zij hem reeds den kop, en noemen hem „een braven hond" en zeggen zijne meesteres, dat zij voor hem eene uit zondering zullen maken. Den morgen na onze aankomst te Volen dam, stond ik vroeg op, omdat mijnheer Van Buren aangeboden bad, mij het dorpje te laten zien, als ik eene wandeling wilde ma ken. Onx half negen verlieten wij reeds het hotel en de eerste, die ik ontmoette, was Lady Mac* Nairne. Zij had eene wandeling gemaakt en op lxaar terugweg naar het hotel, werd zij, evenals de Oude Vrouw in de Laars omringd van kinderen van allerlei leeftijd. Zij was al beste maatjes met hen en had kiekjes van hen genomen en hunne volwas sen zusters hadden lxaar een massa van Vo lendam verteld. Zij wist x-eeds, dat zoodra de zonen van dit visschersvolk hun jongenspakje aankrij gen, men hun hunne gespen en halslcnoopen geeft; de groote gouden of zilveren knoo- pen, die in elk visschersdorp verschillend zijn, zoodat, als er een man verdrinkt, men aan de knoopen Kan zien, waar hij thuis hoort. Men had haar ook verteld, dat de broeken zoo wij'd zijn, omdat bij stox-mweer de manr nen dan niet zoo nat worden, als in geslo ten broeken. Dat de vrouwen aclxt on-der- ï'okken dragen, niet alleen omdat het 's lanlds wijs is, maar omdat men hét voor een meisje nxooi vindt, als zij breed is; en omdat men het niet voegzaam vindt te laten zien, hoe men geschapen is. Iets wat zij ook nog hoorde, was, dat juist zooals de jongens hunne gespen en knoopen moeten hebben, (en oorringen, als zij ze krijgen kunnen) ieder Volendammer meisje, als zij iets wensc'ht te beteekenen, een kra len halssnoer moet hebben met een gouden kruisje; verscheiden zilveren ringen, oen zilveren knipje voor haar beursje en een reukfleschje met zilveren dop en voet. Geen meisje kon ooit hopen een goed huwelijk te doen, die dit alles niet had, zeide Lady Mac Nairne, en daar de meisjes, die haar dh> ulles hadden verteld, geen ringen en geen reukfleschje hadden in hare verzameling sierraden, zou zij maken, dat haar neef dit voor haar kocht. Hij mocht het haar echter zelf niet geven, daar de meisjes veel eigen waarde bezaten, ofschoon baar vaders slechts vijf gulden per week verdienden, maar zij zou het doen, en dan werd het wel" aangeno men. Een der meisjes was ongelukkig, om dat zij een jongen visscher lieftxad, en zij te arm waren om te trouwen, zij wilde dus als kindermeisje naar Rotterdam gaan. „Het schijnt," zeide Lady Mac Nairne, „dat er veel vraag in Holland is naar Vo lendammer meisjes als kindexmeisjes*; zij zijn zoo goed voor kinderen en huisdieren. Maar dezo behoeft niet uit dienen te gaan; want de beste Ronny moet haar een bruid schat geven." „Heeft u 't hem al gevraagd?" Zij'lachte. „Neen," zeide zij. „Toch zal hij het doen, als bij weet, dat het mij ple zier doet." Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1