982. Eerste Klad Zaterdag 3 April 1909. BUITENLAND. 7de Jiiar2a»x> ERSFOORTSCH DA ABONNEMENTSPRIJS: fer 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idera franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.ÖO. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bg vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan zeor voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eone circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De handelsbetrekkingen tusseheu Oostenrijk,en Servië. Nu de politieke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië in normale banen zijn teruggekeerd, is het eerste wat aan de beide regeeringen te doen staat, te zorgen voor eene regeling van de handelsbetrekkingen tusschen de twee landen. Die zijn nu geheel ongeregeld. Tot 1 April heeft eene voorloo- pige regeling bestaan, maar die is met dien datum vervallen. Wel was reeds in het vorige jaar tusschen de beide regeeringen over een nieuw verdrag overeenstemming verkregen. Dat verdrag heeft echter in Oostenrijk-Hongarije geen kracht van wet gekregende goedkeuring van do parlementen in Weenen en Budapest is achterwege gebleven. Aanvankelijk waren de bezwaren tegen de parlementaire bekrach tiging gelegen deels in de verwarring, die in het algemeen heerschte in den toestand van de be"de parlementen, leels in het ver zet, dat de agrarische elementen voerden tegen het verdrag. Sedert echter de ernstige politieke crisis met Servië begon, had het departement van buitenlandsche zaken te Weenen er geen belang meer bij, op de goed keuring van het verdrag in de parlementen aan te dringen. Zoo bleef de zaak hangende. Toen echter het tijdstip naderde, waarop de voorloopige regeling een einde zou nemen, wilde men zich in Oostenrijk-Hongarije al thans de mogelijkheid verschaffen om, als de politieke twist met'Servië werd bijgelegd, aan de Servische regeering eene nieuwe rege ling van de handelsbetrekkingen voor te stellen. De daartoe vereisclite machtiging werd d^or de beide parlementen verleend. Op grond van deze machtiging heeft nu de Oosten rij ksch-Hongaarsche regeering door haren gezant te Belgrado de Servische regee ring laten vragen of zij bereid zou zijn mede te werken tot het in 't leven roepen van een modus vivendi met 1 April. De Servi sche regeer mg heeft daarnaar echter geen oor gehadzij heeft officieus laten mede- deelen dat een modus vivendi op handels gebied op den voet van wederkeerige be handeling als meest begunstigde natie voor Servië volstrekt geen voordeel opleverde. Derhalve heeft men de voorloopige regeling, die tot 1 April bestond, laten afloopen en sedert dien datum bestaat er tusschen Oos tenrijk en Servië een verdraglooze toestand. Wat dat betcckent, wordt door de Neue Freie Presse aldus uiteengezet Voor Oostenrijk-Hongarije gelden niet meer, zooals in het geval «der meestbegun- stiging, de "verlaagde rechten van liet vroe gere verdrag, maar het Servische maximum- tarief, en in Oostenrijk-Hongarije worden tegen Servische invoeren de maximum-rech ten van het autonome tarief toegepast. Ser vië kan natuurlijk, evenmin als onder de meestbegunstiging, vlleesch invoeren, maar betaalt bovendien voor graan niet meer het minimumrecht, maar het verhoogde recht, en voor pruimen het eveneens verhoogde autonome tarief. Daaruit sou dus blijken dat het voor het Servische vleesch'verkeer, dat in de eerste plaats in aanmerking komt, gelijk blijft of er meestbegunstiging of een verdraglooze toestand bestaat, want Servisch vleesch kan noch in het eene noch in het andere geval binnenkomen. Voor graan wordt de toestand, voor zoover het bedrag van de rechten in aanmerking komt, slech ter voor Servië bij den verdragloozen toe stand. Belangrijk slechter zijn de Voort brengselen van de Oostenrijkse he nijverheid er aan toe bij den verdragloozen toestand, die "ten deele prohibitieve Servische maxi mum-rechten hebben te dragen. Maar de nadeelen van de verdragloosheid verminde ren voor de monarchie en voor Servië in de mate, waarin het 'verkeer naar heide rich- tingen afneemt. Hierbij speelt het seizoen, waaraan vele artikelen gebonden zijn, na- tuurlijk eene groote rol, terwijl de Oosten- rijksche industrie hare crediet-betrekkingen met SerVië heeft beperkt en eerst wil af wachten, dat de economische toestand daar helderder wordt. De verdraglooze toestand, die de grootste nadeelen zou moeten veroorzaken als hij viel in een toestand, waarin een normaal ver keer mogelijk zou zijn, kan op dit tijdstip bij de verminderde handelsbetrekkingen niet zoo ern,stig voelbaar zijn, te meer omdat ook de andere staten onder 'de bestaande omstandigheden niet gezind zijn .hunne rela- tiën met Servië uit te breiden. Maar al is nu ook iu de onderstelling, dat de ver draglooze toestand slechts zeer kort zal duren, de schade gemakkelijker te dragen, dat neemt niet weg, dat iedere stremming van een bij verdrag geregelden toestand, al duurt hij slechts weinige weken, hier en ginds schadelijk werkt. Op een oprechten politdeken vrede moet ook volgen een vrede op het gebied der handelspolitiek. Eene pauze van eenigen duur in den verdrag- totestand zou voor Servië met de grootste nadeelen verbonden .zijn, en ook de Oosten- rijksche nijverheid heeft er belang bij haar gebied van afzet -in Servië te 'behouden. De weg voor de toekomst is daarmee van zelf gegeven hij leidt tot nieuwe onderhande lingen over een verdrag op nieuwen grond slag. De toestand, waarin men zich nu bevindt, wordt door de Neue Freie Presse geken schetst als een overgangstoestand. Daarin zullen onderhandelingen moeten plaats heb ben over -een definitief verdrag. Als die vlug ten einde gebracht worden, dan zou reeds na Paschen een nieuw verdrag met Servië aan de parlementen kunnen worden voorge legd. Het ligt -in den aard van de zaak, dat Servië hij die gelegenheid zijne wenschen op economisch gebied, die voornamelijk be trekking hebben op een verkeersweg naar de Adriatische zee -en op tariefsverlagingen, zal te berde brengen. Of en in welke mate zulke concessiën kunnen worden Verleend, zal van politieke en economische overwegingen af hangen. Duit&chland. B e r 1 ij n, 2 April. De rijksdag heeft de geheele begrooting bij derde lezing zónder belangrijk debat afgedaan. De volgende zit ting is bepaald op 20 April. Dingolfiug, 2 April. Het lucht schip Z 1 is heden voormiddag om 11^ uur van eene reis naar Minden opgestegen. De wind is wat gaan liggei In den loop van den middag is de ballon met versche gas gevuld. M u n c h e n, 2 April. Het luchtschip Zeppelin I is in tegenwoordigheid van den prins-regent, vele prinsen en prinsessen en een reusachtige menschenmenigte om kwart voor twee op het exercitieveld Oberwiesem- feld zonder eenige moeite gsland. M iinc hen, *2 April. Het Duitsche luchtschip Zeppelin I is om 3.36 in Zuid- Westelijke richting vertrokken. Bij de af vaart speelde de muziek en bracht het pu bliek den luchtschipper door hoerageroep en zakdoekengezwaai een stormachtige ovatie. Miinchen, 2 April. De storm van gisteren, die Zeppelin noodzaakte zijn oor spronkelijk plan te wijzigen, was zoo hevig, dat op de wegen in de omstreken van Mün- chen een groot aantal telegraafpalen braken. Ook heden heerschte er een vrij hevige buiige storm, maar toch manoeuvreerde het luchtschip volkomen rustig. De landing geschiedde zonder den min sten schok; het luchtschip daalde zachtjes neer. Friedrichshafen, 2April. Na een tocht van vier uren landde het Rijks luchtschip heden a'vond om 8 uur te Man- zell. vHet was Woensdag een dag van op winding en spanning voor de stad Miinchen. Den vorigen avond hadden de kranten bul letins verspreid met het bericht, dat het ooriogsluchtschdp Donderdagochtend boven Mü"nchen zou verschijnen en later op het oefenterrein van Oberwiesenfeld zou landen. Over vieren steeg het luchtschip Donder dagochtend te Friedrichshafen op. Het was een beetje regenachtig, maar windstil. Het luchtschip, waarin ook graaf Zeppelin bij de officieren van de militaire luchtschip- per safdeeling plaats had genomen, stevende nie»t in een rechte lijn op Münclien aan, maar maakte een omweg in noordelijke tot noordoostelijke richting tot Erbach. Daar boog het, evenwijdig met den loop van de lller, naar het Zuiden af tot Menningen, en van daar af ging het vlak oost op Miin chen aan. Heel Miinchen was al vroeg op de been gekomen. Een stroom van tienduizenden menschen bewoog zich in de richting van de Theresienwiese en het oefenveld. Ook hon derden auto's, rijtuigen en andere voertui gen kwamen van alle kanten opzetten. Toen tegen zeven uur de eerste berichten over de nadering van Zeppelin kwamen, werd de spanning van minuut tot minuut groo ter. Intusschen was ook de regent met de leden van het Kon. huis aan den voet van het beeld der Bavaria aangekomen, om Zep pelin te verwelkomen. Een tallooze menigte fotografen had zich op de omliggende hui zen opgesteld, op de daken van de huizen in de nabijheid zag men honderden men schen, alle kerktorens en de raadhuistoren waren ook propvol met menschen. Enkele minuten na negenen, precies op tijd, werd het luchtschip ziclitbanr en stevende op een hoogte van 100 M. op de Bavaria aan. Op dat oogonblik wei-den mortieren afgeschoten en barstte de menigte in geestdriftig gejuich uit. Duizenden zakdoeken wenkten graaf Zeppelin toe. Men was opgetogen over den sierlijken bouw van het luchtschip en hoor de het snorren van de schroeven. Maar het weer veranderde snel, de wind stak op en een landing leek nu al te gevaarlijk Ten laatste kon het luchtschip niet meer tegen den stijven Zuidwester op en begon het af te drijven in noordoostelijke richting. Een. afdeeling ruiterij stoof het na, om zoo noodig hulp te brengen, en een tros van automobielen, vele met soldaten erin, ging mee op zoek. Tien minuten voor twaal ven kreeg men het luchtschip tusschen Kronwinkel en Berghofen in het gezicht, en even voor eenen kwam het met een lang zame vaart de stad Landshut voorbij. Het tweede regiment zware ruiterij te Landshut zond het luchtschip drie eskadrons tot Münchnerau tegemoet. Zeppelin wierp hun eer. kaart toe met de boodschap- Waarde kameradenHartelijk dank. Wil in de buurt blijven tot de wind luwt en ik weer naar Miinchen terug kan. Groeten. Graaf Zep pelin." De wind dreef het schip nu verder in de richting van Dingolfing. Even over drieën kwam het goed en wel dicht bij die plaats neer. Dadelijk daarop werd het, om een onheil als dat van Ech- terdingen te voorkomen, stevig verankerd. Van het weer zou het afhangen, wat men verder deed. Volgens de laatste berichten, zijn een compagnie infanterie en 80 man van de af deeling militaire luchtschippers Donderdag avond met bijzondere treinen op de plaats van de landing aangekomen, om hulp te ver 1 eenen. Men dacht, dat het noodig zou zijn, den luchtballon opnieuw te vullen. Frankrijk. P a r ij s, 2 April. De Senaat keurde de overeenkomst goed" betreffende het in ternationale civiele recht, in 1905 te Den Haag tot stand gekomen. De meerderheidspartijen in den Senaat hebben hunne candicfeten aangewezen voor d" door de afdeelingjen te benoemen com missie tot onderzoek van liet door de Ka mer aangenomen ontwerp der inkomstenbe lasting. Allen zijn tegenstanders van bet door minister Caillaux verdedigde ontwerp, boewei zij in beginsel gestemd zijn voor de invoering van eene inkomstenbelasting. De arbitragegroep van het Fransche par lement, onder voorzitterschap van den se nator d'Estournelles, heeft besloten het Turksebe parlement uit te noodigen eene de- putat:e naar Parijs te zenden, die daar met groote eerbewijzen zal worden ontvangen. Een aantal afgevaardigden en senatoren zul len den 16en Juli eene reis naar Noorwe gen, Denemarken en Zweden ondernemen. Engeland. Biarritz, 2 April. De Koning is vol maakt gezond. De geruchten, die gewagen van zijne ongesteldheid of ^an eene beroerte zijn geheel ongegrond. Italië. Rome, 2 April. De Kamer heeft met 280 tegen 17 stemmen een wetsontwerp aangenomen betreffende dringende uitgaven, veroorzaakt 'door de aardbeving. R o ni e, 2 A p r i 1. De volkspartijen be gonnen heden eene betooging op de Piazza del Gesu, evenals verleden jaar. Er ontston den gevechten, die tot talrijke arre9tatiën leidden. Verscheidene agenten werden ge wond. Spanje. Madrid, 2 April. Soriano interpel leerde heden over de betooging van verleden Zondag en zeide daarbij, dat de openbare meeiiing het ontslag van de regeering eischt. In zijn antwoord verklaarde minister-presi dent Maura, dat de regeering niet zal aftre den. Oostenrijk-Hongarije. De Bohemia, te Praag verschijnende, be richtte onlangs, dat de Oostenrijksche regee ring aan de Pruisische regeering had laten weten, dat zij zich in beginsel bij de invoe ring van eeu riviertol op de Elbe neder- legde. De Politische Korre&pon lenz meldt nu, dat dit bericht volkomen ongegrond is. In de toespraak, die de burgemeester van Weenen, dr. Lueger, bij zijne herkiezing hield, huldigde hij keizer Frans Jozef als den waren vredekeizer. Hij liet daarop vol gen, dat hij meende als burgemeester van de rijkshoofdstad verplicht te zijn de honds trouw van den Duitechen keizer dankbaar te gedenken. Hij meende te kunnen zeggen, dat ,,de vriendschap, die ons wordt bewezen, ook door ons zal worden beantwoordwij zullen trouwe bondgenooten van onze Duit sche broeders zijn en blijven voor allen tijd. Groot leed is van ons wegeenomen en wij allen verbeugen ons met onzen Keizer over den bezworene vrede". Rusland. Petersburg, 2 April. De rijks- doema heeft heden hare zittingen tot 20 April verdaagd. Rumenië. De minister van handel heeft bij de Ka mer een wetsontwerp ingediend betreffende do uitgifte in concessie van de aan den staat behoorende petroleum velden. Een vierde van deze velden zal de staat in re serve houdeneen vierde zal onder inge zetenen geveild wordenhet verkrijgen van concessie voor de andere helft staat open voor gegadigden van alle natiën. Servië. Belgrado, 2 A p r i 1. De reservisten, die onder de wapenen waren, zijn gisteren naar huis gezonden. Budapest, 2 A p r i 1. De Correspon dence Hongroise bericht, dat de ontwape ning van Servië geheel haar beslag gekre gen heeft De ministerraad heeft de uitnoo- diging van Oostenrijk-Hongarije aangeno men m deel te nemen aan de onderhande lingen over een nieuw handelsverdrag. In het leger heerscht, volgens een be richt uit Belgrado, groote ontevredenheid, omdat de Servische regeering aan den druk van de mogendheden heeft toegegeven. Alle officieren van het kavallerie-regiment te Kraljewo hebben door tusschenkomst van den commandant luitenant-kolonel Okano- witsch per telegraaf den minister van' oor log hun ontslag medegedeeld. De minister van oorlog heeft dit gemeenschappelijke te legrafische ontslag niet willen aannemen als in strijd met de voorschriften, en heeft bepaald, dat, als de officieren willen heen gaan, zij ieder afzonderlijk en schriftelijk hun ontslag moeten indienen, zonder eene op de politiek zinspelende motiveering. De commandant is gestraft wegens handelen in strijd met de voorschriften Men vreest, dat de officieren van de overige garnizoenen hel voorbeeld van die in Kraljewo kunnen volgen. Ook de ontwapening van de vrij- willigersbenden moet op bezwaren stuiten. De Balkancrisis. De reeds vermelde verklaring, die van wege de Duitsche regeering in de Nord- deutsche Allgenreine Zeitung is bek kend gemaakt over hare bemoeiingen in Pe tersburg ten behoeve der beëindiging van de Balkancrisis, waardoor de beslissende stap voor de vreedzame bij legging is gedaan, luidt in haar geheel aldus De Russische regeering heeft, zooals be kend is, vóór den jongsten stap van de mo gendheden in Belgrado zich bereid ver klaard, op grond van de Turksche overeen komst met Oostenrijk-Hongarije over de in lijving van Bosnië en Herzegowina, aan de daaruit voortvloeiende verandering van art. 25 van het. Berlijnsche verdrag hare toe stemming te geven. Ondanks herhaalde vaststelling van het tegendeel in Duitsche bladen, wordt in een groot deel van de buitenlandsche pers de fabel gehandhaafd, dat het besluit van de Russische regeering het resultaat geweest is van eene „pressie" van Duitschland; zelfs werd de groteske bewering gedaan, dat Duitschland zou hebben gedreigd met mobi lisatie. Daartegenover zijn wij gemachtigd de toe dracht authentiek en afdoende als volgt vast te stellenOp verschillende stappen, die Servië zouden bewegen tot het pr.js geven van zijne onrechtmatige aanspraken naar aanleiding van de inlijving der beide pro vinciën door Oostenrijk-Hongarije, had Servië, zooals door alle mogendheden erkend werd, op onbevredigende wijze geantwoord. Hiervoor ligt het bewijs reeds daarin, dat de mogendheden i,n de laatste dagen tot oen nieuwen stap in Belgrado hebben besloten Servië ontweek een bevredigend antwoord steeds daardoor, dat het van zijne vermeen de rechten geen afstand kon doen, omdat de mogendheden zelf aan de inlijving hunne toe stemming niet hadden gegeven. Daar Rus land zich aan het hoofd van de vreedzame inwerking op de Servische regeering had ge plaatst, bracht de keizerlijke regeering op eene aan de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen tot Rusland beantwoordende wijze bij deze mogendheid de gedachte te berde aan eene verdere actie in Belgrado daardoor een vaste basis te geven, dat de mogendheden afzonderlijk door nota's op een hun door Oostenrijk-Hongarije te kennen te géven wensch hunne sanctie tot de wijziging van art. 25 van het Berlijnsc'he verdrag zou den uitspreken. Daarmee zou enkel aan Servië het voorwendsel onttrokken worden om zijne entoegevendheid te motiveeren met een beroep op de houding van de mogend heden tegenover de inlijving. Het gevolg van <Je gedachtenwisseling over het Duitsche voorstel tusschen Berlijn en Petersburg was de toestemming van de Russische regcerlng tot Duitschlands welgemeend voorstel. Den volkomen vriendschappelijken aard en do zuiver vredelievende strekking v n dat voor stel juist erkend ën beschouwd te hebben, is eene onbetwistbare verdienste van den Rus- isischen minister van buitenlandsche zaken. Dat deze met zijne opvatting gelijk had, daarvoor pleit, dat na eenig dralen ook de andere regeeringen zich bij de Duitsche ge dachte hebben aangesloten. Er heeft, zoo- I als wij reeds vroeger hebben geconstateerd, geen zweem van bedreigingen plaats gehad en er kon ook aan geen bedreigingen worden toegegeven. Wij hopen, dat de polemieken naar aanleiding van dit voorval, dat zich in den vorm van vriendschappelijke gedachten- wisseling heeft afgespeeld, zullen ophouden; wie daarmee voortgaai stelt zich bloot aan de verdenking van ophitsing met onzuivere r bedoeling. Uit Weenon wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat in Cettinje geen stap van de mogendheden, overeenkomende met dien te Belgrado zal geschieden. Ita'ië zal alleen de bemiddelaarsrol tusschen Oostenrijk-Honga rije en Montenegro op zich nemen, waartoe het door de betrekkingen van verwantschap tusschen de beide souvereine huizen, zich geroepen acht. Het succes van deze bemid deling is verzekerd, nu Oostenrijk-Hongarijo verklaard heeft toe te stemmen in de veran dering van art. 29 van liet Berlijnsche ver drag Minister Tittoni is thans ongesteld en dit is oorzaak van eene vertraging van deze actie. Uit Konstantinopel wordt aan het Berli ner Tageblatt bericht, dat men in de wel ingelichte kringen gelooft, dat de Balkan conferentie in het laatst van April io Rome zal bijeenkomen. De Bulgaarsche Westscherna Poschta zegt over de oplossing van het Oostenrijksch- Servisclie conflict, dat het was te voorzien, dat Engeland zou eindigen tiet den terug tocht aan te nomen, omdat iemand, die een wanlioopsstap wil ondernemen, zich daarover niet zes maanden lang bedenkt. Baron Aehrenthal heeft het 'Servische theaterhel- dendom doorzien en door zijne koelbloedig heid en kalmte over al zijne tegenstanders de overwinning behaald. „Deze oplossing van het conflict beteekent niet alleen eene nederlaag van Servië, maar heeft ook de eer zucht van Iswolsky wreed gekrenkt Rusland moet duidelijk erkennen, dat zijn invloed verzwakt en zijn prestige gedaald is. Ook de overige tegenstandei's heeft Aehrenthal's vas te wil bedwongen. Baron Aehrenthal heeft ongetwijfeld schitterende eigenschappen ge toond. Zulk een geest van initiatief, zulk eene realistische opvatting en koelbloedig heid komen zelden voor. De hoofdoorzaak van het succes is echter het vaste besluit van Aehrenthal geweest om in het uiterste geval oorlog te voeren, terwijl geheel Euro pa voor den vrede beeft. Eene op liet argu ment van eene sterke strijdmacht steunende politiek zal voor Europa steeds het grootste succes hebben. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Konstantinopel vermeldt van den Bulgaar- schen minister Li&ptschew de verklaring, dut hij van zijn onderhoud met den groot vizier den indruk ontving, dat de zaken met Turkije spoedig geregeld zullen zijn. Midden-Amerika. De Amerikaansche regeering heeft, naar uit Washington aan de Morning Post wordt geseind aan de republiek Nicaragua een soort van ultimatum gericht, waarbij zij verlangt, dat do reeds lang hangende Amerikaansche cischen aan scheidsrechte! lijke beslissing on derworpen zullen worden. Er is aan Nica ragua een termijn gesteld, om aan het ver langen van de Vereonigdo Staten te voldoen. Gebeurt dit niet, dan zal Tait de zaak voor het Congres brengen. Er zijn al een aantal Amerikaansche oor logsschepen op de kust van Nicaragua, die, zoo noodig, nog versterkt zullen worden. Zuid-Afrika. Bloemfontein, 2 April. De wetgevende vergadering* heeft -de ontwerp- grondwet voor het vereenigde Zuid-Afrika aangenomen, onder aanbeveling van vier amendementen van ondergeschikt belang. Pretoria, 1 April. In de wetgevende vergadering het woord voerende, zeido de attorney-general, dat het denkbeeld is ge opperd om door Zuid-Afrika oen Dread nought aan te bieden aan do regeering en het moederland. Het beste genschenk was echter een vereenigd Zuid-Afrika. Iedere Europee- sclio staat, die meent, dat hij in het geval van een Europeeschen oorlog om steun zal kunnen uitzien naar een deel der bewoners van Zuid-Afrika, zou zich zeer ergissen. Spr. is overiuigd, dat Zuid-Atrika in dat geval als één man het Britsehe rijk zou bijstaan. Johannesburg, 2 April. Een overeenkomst tusschen Transvaal en Mo zambique is gisteren te Pretoria geteekend voor fien jaren, waarna ze van kracht blijft voor onbepaalden tijd, doch onderworpen blijft aan jaarlijksche opzegging. De over eenkomst verzekert aan de Delagoabaai 50 tot 55 van den den overzeeschen handel naar het voornaamste centrum van Trans vaal, Witwater&rand inbegrepen en bepaalt het voortduren van de werving van inland- sche arbeiders voor de mijnen, met benoe ming van een scheidsrechter bij evontueelo verschillen. Beiden, Transvaal en Mo- 1 zambique, waarborgen de ontwikkeling van in- en uitvoer van den Transvaalschen han- del via Delagoabaai te bevorderen. Het be stuur van den spoorweg en van de haven zal in handen worden gelegd van een col lege. bestaande uit twee vertegenwoordigers van Mozambique en twee van Transvaal, met oen Portugeeschen voorzitter, die ech ter alleen een raadgevende stem heeft. Allerlei. vTer vervanging van Frangois Coppée en Gaston Boissier zijn tot leden der Aca démie frnngaise gekozen Jean Aicard en René Dou"mic. 'vDön'derdag" kwam Wilbur Wright te Rome aan. Hij brac ht een bezoek aan de be velvoerders der luchtvaartafdeeling van dc

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1