KOLONIËN. ^BINNENLAND. op vergaderingen, gehouden in verschillen de steden, nationalisten, radicalen en pro- j gressisten de regeering aanspoorden alle middelen aan te wenden om de vriend- schappelijke betrekkingen niet Oostenrijk Hongarije te herstellen en vlug een handels verdrag te sluiten. Te Nisch zijn 14 on te Kragoejewacz 7 officieren in hechtenis genomen wegens be toogingen tegen d« vredelievende staatkunde der regeering. Over de stemming in Italië wordt aan de Frankf. Ztg. uit Rome bericht, dat do vol doening van de Italiannsc.he regeering over het bijleggen van het Oostenrijksch-Servische geschil door de openbare meening slechts voorwaardelijk gedeeld wordt. Een groot deel van de pers verbergt ter nauwernood de ontstemming over de diplomatieke overwin ning van Oostenrijk en den krachtigen steun, dien Duitscliland liet heeft geschon ken. De Neue Freie Presse verneemt uit de diplomatieke kringen to Weenen, dat de be middeling van de italiaansche regeering te CeUiüje nog niet de moeielijkheden heeft kunnen overwinnen, die in den weg staan aan het leiden van de Montenegrijusche poli tiek in vreedzame, normale banen. Er wordt echter evenmin in Rome als in Weenen aan getwijfeld, dat de nog bij vorst Nikita aan wezige tegenstand ten slotte zal worden overwonnen Van wel ingelichte Italiaansche zijde wordt hierbij medegedeeld, dat vorst Nikita in zijne politiek met de imponder&biliën in hei Montenegrijnsche wik rekening moet hou den als schrander politicus, die zich naar de werkelijkheid weet te voegen, zal hij echter eindelijk den juisten middenweg weten te vinden. De Neue Freie Presse bericht, op grond van in welingelichte kringen te Weenen ver kregen information, dat de leidende Turk- sche staatslieden hebben verklaard, dat de moeielijkheden, die tot dusver de behande ling van het enten te-protokol in de Turk- sche Kamer tegenhielden, uit den weg zijn geruimd en dat de aanneming van het pro tokol door eene groote meerderheid verze kerd is. Uit Petersburg wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat in de diplomatieke kringen verluidt, da» de erkenning van de onafhan kelijkheid van Bulgarije door Turkije voor de deur staat. Zij zal in plechtigen vorm geschieden. De Turksche regeering zal Ko ning Ferdinand geluk wenschen. Londen, 5 April. Welingelichte kringen beschouwen thans een Balkan-con ferentie als doelloos. Berichten uit Italië zeggen dat Italië van hetzelfde standpunt is. Turkije. Konstantinopel, 5 April. De Kamer besloot het Oosten rij ksch-Turksche protocol Ln geheime zitting t« behandelen. Er zijn 50 sprekers ingeschreven. Tweede telegram. De geheime zitting was zeer woelig. Verscheidene af gevaardigden verlangden, dat de debatten tot dep volgenden dag zouden worden uit gesteld, maar op verzoek van het kabinet, dat de kwestie van vertrouwen stelde, be sloot de Kamer de discussie voort te zet ten. Rifaat Paclia is tot afgevaardigde van Konstantinopel gekozen. Derde telegram. De Kamer heeft het Oostenrijkse)}-Turksche protokol goed gekeurd met 136 tegen 46 stemmen, terwijl 16 leden zich van stemming onthielden. Dit besluit werd gonomen na een stormach tig debat an tien uren, waarin de Alba- neesche afgevaardigden de regeering be schuldigden, dat zij een deel van het land voer eene geringe som lwuJ verkocht. De voornaamsue spreker, die opkwam voor de verdediging van de regeering, was Gabriel Efferdi, gewezen waarnemend minister van buitenlandsche zaken. Griekenland. De leider van de oppositie Rallis heeft, volgens een bericht uit Athene, van de op dracht tot samenstelling van een kabinet, die hij slechts wilde aannemen onder voorwaarde, dat hij zou worden ge machtigd tot Kamerontbinding, afge zien, omdat bij de ontbinding van he' parlement ook Kreta krachtens zijne verklaring, dat het zich met Griekenland heeft vereenigd, zou eisc'hen deel te nemen aan de verkiezingen, waaruit moeielijkheden tegenover de mogendheden en Turkije wor den gevreesd. Theotokis heeft daarna zijn verzoek om ontslag ingetrokken en de Ko ning droeg aan hem op een kabinet te vermen. Vereenigde Staten. Washington, 4 April Het „Committee of ways and means" stelt on geveer 60 amendementen voor op het ont werp van de tariefwet, waaronder de af schaffing van het vergeldingsrecht op koffie. Washington, 5 April. Het huis van vertegenwoordigers heeft met 198 tegen 178 stemmen een besluit genomen, strek kende tot beperking van de amende menten op het tarief van invoerrechten tot die, welke het „committee for ways and means" voorstelt en voorts tot de bepalingen betreffende timmerhout, huiden, gerst en mout, en tot bepaling van de stemming over het wetsontwerp op Vrijdag namiddag om 3 uur. Allerlei. vDen lOen dezer wordt William Booth, de generaal van het Leger des Heils, 80 jaar. Op dien dag zal het Leger over de heele wereld een inzameling beginnen om twaalf millioen gulden bijeen te brengen voor „een werelduniversiteit van menschen- liefde", ter opleiding voor het maatschap pelijk werk van het Heilsleger. Het mid delpunt van de universiteit zal te Londen komen, met afdeelingen, zoo is het plan, in de 54 landen, door het Leger bezet. Wat het Leger des Heils en zijn generaal al verricht hebben is in een feestuitgave be schreven. Het heet All the World, en staat vol aardige platen, meest foto's van den generaal op zijn vele reizen. vEr liepen geruchten in Essen, dat Bertha Krupp voornemens was van haar man, baron Krupp von Rohlen-Holbach, te scheiden Het echtpaar heeft deze geruchten ten stelligste gelogenstraft. Zij leven in de beste verstandhouding, zeggen zij. vUit Berlijn wordt bericht, dat voor den rit om den prins Heinrich-beker 111 auot's zijn ingeschreven 80 Duitsche, 9 Bel gische, 9 Italiaansche, 8 Oostenrijksche en 5 Fransche. v-L'Auto heeft de prijzen bijeengeteld, die uitgeloofd zijn om de luchtvaart met vliegtoestellen aan ie moedigen. Ze komt tot een bedrag van 1,768,394 francs, waarvan ongeveer de helft, 880,394 francs, door Fransche vereenigingen en particulieren is uitgeloofd. vRenard zal voor het hof van lijfstraf felijke rechtszitting van Versailles verschij nen om daar opnieuw zich te verantwoorden voor den moord op den heer Remy. De zaak zal in Juni of in Augustus voorkomen, zegt men. Punta Arenas, 5 April. De En- gelsclve stoomboot Oak Branch, bestemd naar Chili, is gestooten op een bank mid den in de straat van Westminster. Het schip is in zinkenden staat verlaten. Van de bemanning en de passagiers zijn 19 per sonen aan land gekomen, de kapitein en nog twintig anderen worden vermist. Forth worth (Texas;, 4 April. Van het voor bewoning bestemde deel van de stad zijn 10 blokken in de lengte en 7 in de breedte door brand vernield. Het ver lies is naar schatting 5 millioen dollars. Onder de vernielde gebouwen zijn 100 woon huizen, het machinegebouw en ue herstel lingswerkplaatsen van den Texas Pacific spoorweg, vier kerken en twee scholen. Troepen patrouilleeren door de stad om plundering te voorkomen. vUit alle deelen van Italië worden hevige regens en sneeuwvlagen gemeld. Te Florence was het drie graden beneden '\et vriespunt. O OST-I NDl E De blijde verwachting. De Deli-Crt. vernam, dat bij het Me- dansch dames-comité is ingekomen het ver zoek van het centrale dames comité te Ba tavia, om met haar samen te werken. Geen versnippering dus, een voorstel, waarvoor wat gevoeld kan worden, en zoo dacht daar over ook het Medanseh 'dames-comité, dat het denkbeell om een speci.'iek Delisch ge schenk aan te bieden, liet vaien, en beloof de de bijeen te brengen gel Jen naar Bata via te zullen remitteeren. Tot dat doel cir culeerde nu reeds sedert enkele dagen de lijst te Medan. Uit Batavia vernam de Deh-Crt.- dat het huldeblijk van de officieren van het Indi sche leger aan te biedien na de geboorte van een troonopvolger, gereed is en bestaat uit een gouden kopje en bo"d op beide is gegraveerd een Indisch landschap Het ge heel is een prachtstuk. Oranjefeesten. In een door den residen in de maand Januari bijeengeroepen vergadering van een aantal ingezetenen van Medan werd be sloten de weldra te verwachten groote ge beurtenis in ons vorstenhuis feestelijk te vieren. In algemeene trekken werd aange wezen, hoe dit zou geschied lnde verdere uitwerking daarvan werd pgedragen aan een uitvoerend comité, bestaande uit de hee- ren Beukers, Lusink, Maier, Van der Plas Rhader, Siegmund en Van V ollenhoveu. Omtrent een voorloopig program is men nu tot overeenstemming gekomen. Den dag zelf, waarop het eericht zal wor den ontvangen, zullen de te houden feesten overgelaten worden aan de .4 ontaniteit van het publiek. Daags daarna parade, receptie ten huize van den resident, feest in de Witte Sociëteit, waarbij een militair assaut en bal na, terwijl den tienden dag na dien waarop de geboorte bekend is gewoiden, de groote openbare feestelijkheden zu''en plaats heb ben. De Staatscourant van Dinsdag 6 April bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot president der rechtbank te Utrecht mr. C. O. Segers, president dei- rechtbank te Breda benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Meerssen dr. J. M. A. van Op pen, te Maastricht; benoemd voor het tijdvak van 16 April 1909 tot 15 April 1910 tot boekhoudster onderwijzeres aan het Rijkskrankzinnigen gesticht te Grave mej. C. L Schuddeboom de kapitein ter zee J. J. Hissing is eer vol ontheien van de betrekking van chef van den marinestaf en de afdeeling defen sie aan het departement van marine en tij delijk met die betrekking belast de kapi tein-luitenant ter zee W. C. J. Smit; benoemd tot vaste knecht aan het depar tement van justitie F. A. Nulle, te Den Haag, op verzoek eervol ontslag verleend aan P v. d. Sluis (zich schrijvende P. v. d. Sluijs) als kapitein-commandant van het Amersfoortsch Vrijwilligerscorps te Amers foort benoemd tot tweeden luitenant-comman dant J. C. Eek, thans 2e luitenant; benoemd tot le luitenant-commandant mot den personeelen rang van kapitein bij het Utrechtsche vrijwilligerscorps P v. d. Sluis voornoemd. Hulde aan H. M. de Ko ningin H. M. de Koningin heeft aan mevrouw Van LeeuwenWaller, presidente van het Comité van Amsterdamsche Vrouwen tot het aanbieden van een Huldeblijk aan H M. de Koningin, de volgende telegrafi sche dankbetuiging doen toekomen „Diep getroffen door het prachtigo ge schenk door het Dames-Comité mij namens vele duizenden vrouwen en meisjes van Amsterdam aangeboden, haast ik mij het Comité en alle geefsters mijn meest harte lijke» dank ie betuigen. Zoowel de schoone wieg als de geheele uitrusting waarvan wor den ten zeerste door mij bewonderd en ik ben den dames, dde zich met de uitvoering van dit fraaie werk hebben belast en allen die daaraan gearbeid hebben, ten hoogste erkentelijk voor alle moeite welke zij zich voor mij getroost hebben. De gevoelens van liefde en aanhankelijkheid, welke tot mij spreken door dit schoone geschenk, stem men mij tot groote dankbaarheid" (w. g.) WILHELMINA. Hulde aan 11. i. d e K o- u i n g i n. Mevrouw baronesse Van Heem straRoodenburg, presidente van het comité der vrouwen van Deventer, 111 zake de aan bieding van een blijk van belangstelling aan H. M. de Koningin, bij gelegenheid van de aanstaande heuglijke gebeurtenis, ontving van H. M. het navolgende iclegram „Ik verzoek het dames-comité der vrou wen van Deventer, Mijn warmen dank over te brengen voor het fraai en smaakvol tapijt, voortbrengsel uwer stad. Ik stel dit blijk van aanhankelijkheid en de goede wenschen Mij daarbij gebracht op hoogen prijs en stem ten volle in met de bestemming, welke uw comité wenscht te geven aan de alsnog beschikbare gelden. WILHELMINA'. Het comité besloot alsnu die gelden af te dragen aan de Vereeniging Hulp in het huisgezin. De b 1 ij d e verwachting. Het Amsterdamsche Studentencorps heeft besloten, aan den Senaat blanco-krediet te verleenen voor de viering der aanstaande blijde gebeurtenis. Men heeft voor die viering plannen tot het geven van een vuurwerk of het houden van een gondeltocht; echter is nog geen definitief besluit genomen. Het Hbld. schrijft: Naar wij vernemen is door Burgemeester en Wethouders der hoofdstad besloten, wan neer de blijde verwachting in vervulling zal zijn gegaan, de klokken van verschillende torens te doen beieren, gelijk zulks ook bij gelegenheid van de troonsbestijging .en het huwelijk van H. M. de Koningin is geschied. Voorts zal een défilé van de troepen hier in garnizoen, gehouden worden, terwijl twee muziekkorpsen, een in het Vondelpark, het andere in het centrum van de stad, zich zul len doen hooren. En voorts worden door twee kanonnen op een terrein achter de Johannes Verhulststraat schoten gelost, 101 bij de geboorte van een Prins en 51, wanneer een Prinses geboren is. Na het beieren der klokken zullen de ca rillons spelen. Dit wat het gemeentelijk program betreft. Van illuminatie of andere festiviteiten zal nu niet veel komen. De groote moeilijkheid is natuurlijk, dat zulke zaken behoorlijk moeten worden voorbereid. Dit kunnen wij wel zeggen, dat Amsterdam een schitterend feest wacht, wanneer het Koninklijk Echt paar met de(n) jonggeborene voor de eerste maal de hoofdstad zal bezoeken. Dan is er tijd voor goede voorbereiding en organi satie, terwijl de aanwezigheid der Konink lijke familie in ons midden tot spontaan enthousiasme leiden zal. De Nationale Oranjebond Wat ook vall', trouw staat pal heeft besloten tot het uit geven van een gedenkplaat. De plaat wordt in zwart en oranje ge drukt op fijn kunstdrukpapier en zal twaalf portretten van H. M. de Koningin vertoo- nen, benevens die van Haar ouders en Ha ren Gemaal, te zamen vijftien stuks, voorts de volgens de nieuwe modellen veranderde wapens van Nederland, Oranje-Nassau, Waldeck-Pyrmont en die van H. M. en Z. K. H. Prins Hendrik. Onder heb groote middenportret van Hare Majesteit komt een gedicht van mej. Selly de Jong te staan. Naar de „Limb. Koerier" verneemt, hebben de verschillende colleges van regen ten over de strafgevangenissen, benevens de rechtbanken, desgevraagd adviezen doen toe komen aan het departement van Justitie omtrent gedetineerden, die eventueel bij ge legenheid van de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis voor algeheel e of gedeeltelijke vermindering van straftijd in aanmerking zouden komen. De adviezen moesten vóór 1 April het departement van justitie bereikt hebben. Het schijnt de wensoh van H. M- de Ko ningin te zijn, dat vele gevangenen geheel of gedeeltelijk zullen worden begenadigd. Reuter seiyt ons uit Londen De Daily Mail, in een hoofdartikel uiting gevende aan de Britsche deelname aan Hol land's vurig verlangen naar het nieuws der geboorte, zegt dat nooit een kind zoo innig werd verlangd door de vrienden des vredes in Europa. Z. K. H. de Prins begaf zich gisteren voormiddag IA uur, vergezeld van den com missaris der Koningin in Zuid-Holland, den heer Patijn, per auto naar den Hoek van Holland, ten einde tegenwoordig te zijn bij hert doen van boringen ten behoeve der voorbereiding in de behoefte aan zuiver drinkwater, ook met het oog op het red dingswezen. De minister van oorlog, generaal Sabron, is zoo goed als hersteld en is voor nemens vóór het einde van zijn verloftijd eenigen tijd buiten de residentie te gaan vertoeven. In hotel des Indes te 's Gravenhage heeft intrek genomen de heer E. B. Moreno, gezant van Argentinië bij ons Hof en bij dat te Brussel. Gisteren vergaderde in pleno de Staatscommissie voor den Middenstand ut het Gebouw van de directie van den Land bouw Met algemeene stemmen werd aangeno men een ontwerp-wet- op de vervroegde win kelsluiting. Dit ontwerp zal met een memorie van toe lichting en verscheidene belangrijke bijlagen aan de Koningin worden aangeboden met verzoek om publicatie. Daarna was aan de orde een rapport van de tweede sub-commissie in zake bestrijding van vertraagde betaling van rekeningen door heffing van moratoire interessen. Dit rapport werd goedgekeurd en beslo ten dienovereenkomstig een wetswijziging met toelichting te formuleeren en aan de Regeering in te zenden. Kamerverkiezingen* Naar de Tel verneemt is door de anti- rev kiesvereeniging „Nederland en Oran je" te Dordrecht de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aan dr. A. Kuyper aangeboden. Naar aanleiding hiervan hebben verschil lende leden der kiesvereeniging hun vrees geuit, dat zich bij de verkiezing van dr. Kuyper meer dan bij eenig ander can- didaat ongewenschte kerkistisehe invloeden zouden doen gelden. Daarom wil men dr. Kuyper trachten te bewegen voor deze candidatuur te bedanken en doet men po gingen om het Statenlid Z. van Schelt, die zich reeds, naar men zegt, onder pressie der kiesvereeniging heeft teruggetrokken, alsnog over te halen zich een candidatuur v'cor dit district te laten welgevallen. In een gisterenavond gehouden verga dering van de vrijz.-dem. kiesvereen. Arn hem is voorlezing gedaan van een schrijven van clen beer K. Eland, dat deze het ver kiezingsprogramma der Liberale Unie on derschreef. In verband met het advies van het hoofdbestuur der Liberale Unie om te genover aftredende vrijzinnig-democraten geen eigen candiidaten te stellen, heeft, zoo als bleek uit een mededeeling van den voor zitter, het bestuur van den Vrijz.-Dem. Bond het advies gegeven eveneens tegen over aftredende.Unie-Liberalen geen candi date» van eigen richting te stellen. Het be stuur van de kiesvereeniging Arnhem stelde daarom voor de candiidatuur-Eland te steu nen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten Naar Het Centrum verneemt, zal de heer mr. baron de Bieberstein Rogalla Za- wadsky te Sittard zich niet candidaat stel len tegenover den heer J. Beckers, afge vaardigde voor Sittard bij de Tweede Ka merverkiezing. Te Veendam vergaderde Zondagmid dag bet diagel. bestuur van de centrale kiesvereeniging De Grondwet. Uit het op gemaakte verbaal bleek, dat in 11 aange sloten kiesvereenigingen 133 stemmen waren uitgebracht op mr. E. A. Smidt, aftr. lid, en 43 stemmen op mr. J. H. ter Spill. De candidaat van de centrale De Grondwet is dus mr. E. A. Smidt. In een vergadering van vrijzinnigen in heit kiesdistrict Gorincheim is een drie tal opgemaakt, waaruit de verschiliLende ver eenigingen een candidaat kunnen. kiezen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Op dit drietal komen voor de oud-ministers de heer en De Meester en Rink en dr. Ruysch, inspecteur van de volksgezondheid. Jhr. R. R. L. de Muralt, ingenieur van het waterschcap Schouwen, die door de vereenigde vrijzinnigen in het kiesdis trict Hontenisse candidaat is gesteLd voor de Tweede Kamer, heeft de hem aangebo den candidatuur aanvaard. In de Zondag gehouden vergadering van den centralen raad van r.-k. kiesver eenigingen in het district Enschede werd vastgesteld de uitslag dei- stemmingen in die kiesvereenigingen voor een candidaat bij de. a.s. verkiezing 141 stemmen waren uitgebracht voor het stellen van een kath. candidaat, 493 stemmen voor het steunen van een candidaat dei* andere chr. partijen. Mede werd vastgesteld, dat zich 556 stem men verklaarden voor een eventueele candi- daatstelling door den centralen raad en 74 stemmen voor het stellen van een candidaat door de a.-r. kdesvereenigdng. De heer mr. ,1. Van Gdlse, kanton rechter te Steen wijk, is door de centrale vrijzinnige kiesvereeniging tot candidaat geproclameerd voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Naar men verneemt zijn bestemd voor het onlangs te water gelaten pantserschip de „Zeven Provinciën" tot commandant de kapitein luit. ter zee Bauduin en tot lsten officier de luitenant ter zee le kl. Surie, beiden geplaatst in de directie der marine te Amsterdam. De officier van administratie der le klasse A W. van den Worm, wordt met den len Mei a.s. geplaatst in de directie der Marine te Amsterdam. De nieuwbenoemde inspecteur der in fanterie, generaal-majoor Neeteson, zal met 1 Mei in functie treden. De luit.-kol. Romer, provinciaal ad judant in Friesland, zal wegens lichaams gebreken den militairen dienst met pen sioen verlaten. In de legerplaats bij Oldebroek en bij Harskamp zullen optreden als waarne mend plaatselijk commandant respectieve lijk de directeur der Artillerie-schietschool en de kapitein-commandant van het vaste detachement. In de legerplaats bij Zeist zal gedurende den tijd, dat de genietroepen aldaar kam peeren, optreden als garnizoens-comman- dant de commandeerende officier van de aldaar kampeerende troepen-af deelingen van genoemd wapen. In het loopende jaar zullen oefenin gen worden gehouden door de artillerie- schietscchool, door hot daarbij of in de le gerplaats bij Oldebroek te detacheeren per soneel, zoomede door de korpsen van het wapen der artillerie, hetzij in die leger plaats, hetzij elders, in of buiten de gar nizoenen. Het vaste personeel der artillerie-schiet school, alsmede het bij die inrichting te de- tacheeren personeel van verschillende korp sen of inrichtingen van het leger, zoomede personeel van de reserve, militie of land weer, zullen tusschen 20 Maart 1909 en 1 December d.a.v. in de legerplaats bij Ol debroek kampeeren tot het houden of bijwo nen van schietcursussen of tot het deelne men aan of bijwonen van schietoefeningen of proeven. De Minister van Marine, waarnemend Minister van Oorlog, heeft voorschriften gegeven ten aanzien van het tijdelijk onder dak brengen van Iroependeelen, voor het geval de kazernegebouwen te weinig ruimte aanbieden, meer in het bij/:.ader in het tijdperk, dat de militie of de landweer voor heihalingsoefeningen in werkelijken dienst komt. 1 Te Anlo is gevestigd eene brigade der 4de divisie Kon. marechaussee, welke brigade den naam zal dragen van Brigade Bareveld. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft het verlangen te kennen gegeven, om, tot het verkrijgen van gegevens met betrekking tot het vraagstuk der lichaamsoefeningen bij het Nederlandfiche volk, aan de korpsen van het leger, waarbij lotelingen worden ingedeeld, kaarten te mogen zenden, waarop verschillende vragen voorkomen, rakende de hiervoren genoemde aangelegenheid, ten oinde die kaarten bij de korpsen te doen in vullen. Aan dat verlangen willende tegemoet ko men, heeft de Minister van oorlog, de korpscommandanten uitgenoodigd ten deze de vereischte medewerking te verleenen en te doen verleenen. De werkzaamheden zullen, zoo ©enigszins mogelijk, moeten afloopen binnen vier maanden nadat de miliciens bij de korpsen zijn ingelijfd. Het voornemen bestaat, wegens ge brek aan surnumerairs die voor de waarne ming van ontvangkantoren beschikbaar zijn, de waarneming van eeuige kantoren der 4de of 3de klasse op te dragen aan ongehuwde rijksklerken. Bij voorkeur zullen in aanmerking komen rijksklerken die voldaan hebben aan het exa men volgens koninklijk besluit van 5 April 1905 Rijksklerken bij de Administratie der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen, die voor eigen rekening en verantwoor ding worden belast met het tijdelijk beheer van ontvangkantoren, moeten ten behoeve van den Staat zekerheid stellen tot een be drag van f 1500. Het a.s. Congres der S. D. A. P. Het Hbld. verneemt, dat op het a.s. Paascihcongres van de S. D. A. P. het oude strijdpunt de Trihune-quaestie weer aan de orde zal komen bij de bespreking van de leiding van het P. B. In verschil lende afdeelingen reeds heeft men de hou ding van het partijbestuur in zake de be middelingspogingen en tegenover de Tribu- ne-quaestie scherp gecritiseend. Men ver weet het P. B. zwakheid en slapheid in de leiding De Internationale Spoorwegconferen tie zal te 's Gravenhage bijeen komen op 3 Augustus e. k. en volgende dagen. De zittingen, die vermoedelijk vier da gen zullen duren, zullen gehouden worden in de grafelijke zalen op het Binnenhof. Een luchtballonneerda ling. Zondagmiddag te 4.20 uur daalde te Willemsdorp de ballon „Abercorn" met vier reizigers, onder wie de eigenaar van den ballon, de heer Abercorn, lid van den Nie- derrhein. Verein für Luftschiffahrt. Zij wa ren 's morgens te 9.20 uur te Cassel opgeste gen, hadden een goede reis ge/had over Arol sen, Ar ends berg, Dortmund, Essen, Wesel en 's Hertogenbosch. Zij waren eerst voorne mens in Noord-Brabant te dalen, maar daar verloren zij het anker, doordat het touw brak. Met moeite bereikten zij toen de over zijde van het Hollandsch Diép, waar bij het dalen de mand tegen den grond bonsde, waardoor twee reizigers er uit werden ge slingerd. Eén van hen bezeerde daarbij ern stig een der been-en en den neus en werd met den wagen, die den ballon vervoerde, naar Dordrecht gebracht. De andere drie gingen per trein naar Dordt om van daar huiswaarts te gaan. De gekwetste bleef te Dordrecht achter en nam zijn intrek in het Oranjehotel. De staking in de stoelen- i n dustrie. Men meldt uit Noordwolde aan de L. Ct. Omtrent de staking in de stoelenindustrie is tot heden nog geen verandering gekomen. Het posten door de stoelenmakers blijft aan houden. Bij twee fabrikanten, die nog geen arbeidsovereenkomst aan de stoelenmakers hebben aangeboden, wordt doorgewerkt. Door het comité dei- werknemers wordt bij de burgers financieele en moreóie steun ver zocht; daaruit is af te leiden, dat van die zijde dè staking nog niet zal worden opge heven ook van de patroons is dit voorals nog niet te verwachten, omreden zij duizen den stoelen in voorraad hebben en hunne afnemers alzoo op tijd kunnen bedienen. Staking. Er is eene werkstaking uitgebroken op de glasblazerij Stella te Maastricht. Honderd vijftig werklieden heb ben den arbeid neergelegd, honderd zijn aan den arbeid gebleven. De oorzaak is gelegen in het ontslag van twee glasblazers. Eige naar der fabriek is minister Regout. Men schrijft nader uit Maastricht: Door een der heeren van het bestuur dei- fabriek werd mij medegedeeld, dat de 150 werklieden, die gestaakt hebben, definitief ontslagen zullen zijn, indien zij niet vóór Donderdag a.s. het werk hebben hervat. De staking gaat niet tegen de oi-gandsatie, zooals de arbeiders (die bij een neutralen en een socialistenbond zijn aangesloten) be weren, doch ontstond door een volkomen gemotiveerd ontslag van twee arbeiders. De heeren Oudegeest, van Kol en Baart zijn te Maastricht. Aan de fabriek op dien Meer-ssenerweg wordt gepost. Er ontstonden gisteren reeds relletejs tus schen de stakers en eenige der 100 arbei ders, die aan 't werk waren gebleven. Het is in de stad zeer rumoerig. Valse h alarm. Het was even. twaalf uur gisteren, toen in de hoofdstad het gerucht verbreid werd, dat er een Prins geboren was het was nog geen twee uur, of we hadden geen handen genoeg om naai* onze telephoontoestellen te loopen en de vragen in ontvangst te nemen „of het- waar was". Een firma vroeg vermelding, dat zij het eerst de vlag had uitgestoken.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2