I". 9§9. fierste Blad. Zaterdag 10 April 1909. BUITENLAND. 7*" Jaargang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers 0.03. Daze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur s morgens by de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen til het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Ee&e circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Het elude van de Balkancrisis. Iedere dag schijnt ons thans een beetje dichter te brengen bij het einde van de Balkancrisis. Te Weenen is de officieele toe stemming van de Duitsche regeering ont vangen tot de opheffing van art. 25 van het verdrag van Berlijn. De toestemming van de kabinetten te Parijs, Londen, Rome en Petersburg zal zich wel niet lang laten wach ten, nu het Turksche parlement het proto- kol heeft bekrachtigd van de overeenkomst tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije over de inlijving van Bosnië en Herzego- wina bij het gebied der Habsburgsche monarchie. Over de in Konstantinopel weder opgeva-tte onderhandelingen tusschen Tur kije en Bulgarije wordt bericht, dat zij goed vorderen; een bericht in de Frankf. Ztg uit Konstantinopel opent zelfs het uitzicht, dat tegen Paschen de erkenning van Bulga rije als onafhankelijk koninkrijk door den sultan is te verwachten. Daarmee is misschien het Grieksehe Paaschfeest bedoeld, dat der tien dagen later valt dan dat in de landen van West-Europa, maar qok met dat voor behoud is het onmiskenbaar, dat de loop van deze onderhandelingen nu veel voor spoediger is dan ooit te voren. De heden ont vangen telegrammen doen de eindbeslissing zeer spoedig verwachten. En ook van de onderhandelingen met Montenegro komt het einde in het gezicht. De regeering te Cettinje heeft naar Weenen bericht gezon den, dat zij de door Italië in uitzicht ge stelde veranderingen van art. 29 van het Berlijnsche verdrag als bevredigend be schouwt en, als die veranderingen worden aangenomen, zich zal neerleggen bij het door de mogendheden omtrent art. 25 te ne men besluit. Het kabinet te Weenen heeft daarop geantwoord met de herinnering, dat liet vroeger reeds heeft verklaard in beginsel bereid te zijn zijnerzijds toe te stemmen in de verandering van art 29 en zich verheugt nu daartoe te kunnen medewerken. Daarmee kan men ook de moeielijkheden tusschen Oostenrijk en Montenegro als geëindigd be schouwen de Oostenrijksche regeering heeft reeds aan Cettinje medegedeeld, dat zij zich iu het herstel der betrekkingen van goede buurschap verheugt. De vraag of eene Europeesch'e conferen tie zal worden bijeengeroepen om den toe stand te regulariseeren, die in het Balkan- gebied is ontstaan door het optreden van Oosienrijk-Hongarije en van Bulgarije in October van het vorige jaar, is nog niet uitgemaakt Althans dit is op te maken uit eene'verklaring, die in liet lagerhuis dooi den Erigelschen minister van buitenlandsche zaken Sir EdwArd Grey is afgelegd, voordat het parlement zijne Paaschvacantie is be- j gonnen. De Britsche staatsman heeft uiteen- j gezet, dat de in het Berlijnsche verdrag te brengen wijzigingen in de eerste plaats het onderwerp hebben uitgemaakt van onder handelingen tusschen de staten, wier wettige j vechten daarbij rechtstreeks betrokken zijn. De regeling, die verkregen is, zal natuur lijk de goedkeuring moeten verkrijgen van de mogendheden, onderteekenaars van het Berlijnsche verdrag. De eenige vraag is of die goedkeuring rechtstreeks zal worden ge- geven door iedere mogendheid afzonderlijk, dan wel of alle mogendheden zich in eene conferentie zullen vereenigen om den nieu wen toestand te bekrachtigen Eigenlijk doet de vorm, waarin deze goedkeuring zal worden gegeven, er zeer weinig toe. Voor de conferentie bestond reden, zoolang het zich liet aanzien, dat de mogendheden sa men van gedachten zouden wisselen over de in den status quo te brengen verande ringen. Maar van 't oogenblik af, waarop alle mogendheden bereid zijn zich neêr te leggen bij het voldongen feit van de regelingen, die tusschen de staten, door wie verande ringen van het Berlijnsche verdrag zijn uit gelokt, en de daardoor in hunne belangen getroffen staten zijn gemaakt of zullen wor den gemaakt, is de conferentie eigenlijk doelloos. Zij zou slechts eene bloote forma liteit hebben te verrichten, die even goed door iedere regeering voor eigen rekening kan worden verricht. Engeland, dat het eerst er bij is geweest om de bijeenroeping van eene conferentie te verlangen, dringt thans niet meer daarop aanhet zal aan de conferentie deelnemen, wanneer de an dere mogendheden haar noodig oordeelen, maar het verklaart zich bereid de inlijving van Bosnië en Herzegowina te erkennen, zoo dra de onderhandelingen tusschen Oosten rijk en Montenegro tot een goed einde zijn gebracht. Het conflict in het oosten schijnt dus zijn oplossing met rassche schreden te na deren. Althans de phase van dat conflict, die in het laatste half jaar de gemoederen in spanning heeft gehouden. Misschien zul len wij het in een anderen vorm spoedig weer zien herleven. Althans wordt aan de Temps uit Weenen bericht, dat velen vreezen, dat de nu ingetreden godsvrede van korten duur zal zijn. De hemel blijft dreigend boven de Balkanlanden Slechte tijdingen komen aan houdend uit Saloniki. Nu eens gewagen zij van benden, die zich vormeneen volgenden dag zijn het schermutselingen tusschen Bul garen en Serveneene andere maal een moord op een paar gendarmes. Dat zijn ver ontrustende verschijnselen, die voedsel ge ven aan de vrees, dat de Macedonische kwes tie in dit voorjaar weer aan de orde zal ko- De Balkancrisis. Weenen, 9 April. De Zeit ver neemt uit bevoegde bron, dat net legerbe stuur heeft bevolen, dat de reservisten van sommige grenskorpsen terstond naar hunne haardsteden teruggezonden zullen worden. Deze maatregel, die het begin is van de ontwapening en de demobilisatie, zal een tamelijk langen tijd vorderen. De nota's, die tusschen de regeeringen van Montenegro en Oostenrijk-Hongarije gewisseld zijn over <fê op Montenegro be trekking hebbende wijzigingen in 't Berlijn sche verdrag, laten wij hier volledig volgen. De Montenegrijnsche nota, gericht aan den gezant van Oostenrijk-Hongarije te Cettin je, luidt aldus „Ik heb de eer Uwe Excellentie te be richten, dat ik in antwoord op eene mij he den door den Italiaanschen gezant in Cet tinje gedane mededeeling aan dezen eene nota zend, waarvan ik u een afschrift hier tij toezend. Terwijl de vorstelijike regeering de in art. 29 van het Berlqnsche verdrag te maken veranderingen als bevredigend voor de betrokken partijen beschouwt, en daar Montenegro bereid is zich neer te leggen bij de beschikking, die de mogendheden zul len nemen betreffende art. 25 van hetzelfde verdrag, vleit de vorstelijke regeering zich met de hoop, dat niets meer aan de ontwik keling -en de bevestiging van do goede be trekkingen tusschen de monarchie en het vorstendom in den weg zal staan." De nota van den Italiaanschen gezant, waarvan bier melding wordt gemaakt, heeft den volgenden inhoud ,,Ik heb de eer de ontvangst te bevestigen van Je nota, waarmee Uwe Excellentie de goedheid had mij te berichten, dat Oosten rijk-Hongarije en de andere mogendheden toestemmen in de schrapping van al de be palingen van art. 29 van het Berlijnsche- verdrag, die beperkingen inhouden van de volledige souvereiniteit van Montenegro, met uitzondering van al. 6, dat door de volgende bepalingen zou zijn te vervangen ,,De haven van Antivari zal het karakter van een handelshaven behouden Men zal daar geene werken kunnen uitvoeren, d'ie haar in een oorlogshaven zouden verande ren Daar Antivari het voornaamste dé- bouclié van Montenegro en het uitgangs- pun' van zijne spoorwegen is, verklaart Montenegro, evenzeer in het belang der ontwikkeling van deze haven als om aan de direct belanghebbenden een onderpand van zijne vredelievende gezindheid te ge ven, vrijwillig en reeds heden, dat Anti vari het karakter van een handelshaven zal behouden, waardoor zijne vrije ontwikke ling zal worden bewaard voor de belemme ringen, waaraan oorlogshavens zijn blootge steld. De welwillendheid, die Oostenrijk- Hongarije door het prijsgeven van de het Hoor art. 29 toegestane rechten aan den dag heeft gelegd, boezemt Montenegro vol ledig vertrouwen in'op de vriendschappe lijke betrekkingen van goede buurschap, die do Oostenrijksc'h-Hongaarsche regeering plan heeft te onderhouden. Namens de vor stelijke regeering heb ik de eer, aan de ko ninklijke Italiaansche regeering den leven- digsten dank te brengen voor het aandeel, dat zij in de zaak heeft genomen, en ver zoek tevens de koninklijke Italiaansche re geering zich tot tolk van deze gevoelens te willen makën bij de mogendheden, die heb ben toegestemd in de bevrijding van Mon tenegro *van de beperkingen, die het zijn opgelegd. Overtuigd van de vriendschappe lijke gevoelens, die de mogendheden voor Montenegro koesteren, is de vorstelijke re geering bereid zich te gedragen naar het besluit, dat de mogendheden zullen nemen betreffende art. 25 van het Berlijnsche ver drag." Het antwoord van den gezant van Oos tenrijk-Hongarije te Cettinje op de Monte negrijnsche nota luidt ,,De keizerlijke en koninklijke regeering neemt met voldoening akte van de verkla ringen, die de vorstelijke regeering heeft gegeven omtrent hare houding tegenover de naburige monarchie en rekent zich gelukkig de betrekkingen van goede buurschap tus schen Oostenrijk' en Montenegro als her steld te kunnen beschouwen. Wat de in art. 29 van het Berlijnsche verdrag aan te bren gen veranderingen betreft, is het aan de vorstelijke regeering welbekend, dat Oos tenrijk-Hongarije sedert verleden najaar zich principieel genegen heeft verklaard daarin toe te stemmen. De keizerlijke en koninklijke regeering wenscht zich er geluk mee, dat de laatste mededeeling van Uwe Excellentie haar toestaat deze bedoelingen te verwezenlijken en in overleg met de overige mogendheden-onderteekenaars van het Berlijnsche verdrag over te gaan tot de verandering van het genoemde artikel." De pers te Weenen heeft van de vlugge toestemming van Montenegro tot het Ita liaansche voorstel en de bijlegging van dit deel van de Oostersche crisis door eene wis seling van nota's op den grondslag van het oorspronkelijke aanbod van Oostenrijk-Hon garije bijna zonder commentaar kennis ge nomen. Het Fremdenblatt merkt opHoe wel wat den vorm betreft op de nota van Montenegro veel is af te dingen, willen wij ons daarover heenzetten, eenerzijds om de moeielijkheden vau de Montenegrijnsche regeering niet te vermeerderen, anderzijds met het oog op het Romeinsche kabinet, welks interventie de vlugge bijlegging mo gelijk heeft gemaakt Konstantinopel, 9 April. Volgens een verklaring van den Bulgaar- schen gezant Liaptschew hebben de Turksch- Bulgaarsohe onderhandelingen geleid tot overeenstemming omtrent bijna alle punten. Konstantinopel, 9 April. De Bulgaarsche gemachtigden laten zich hoopvol uit; zij verwachten, dat in de ver gadering van morgen de overeenstemming geheel zal worden verkregen. Bulgarije zal zich bereid verklaren tot betaling van nog een bedrag van 1,500.000 frs. boven de reeds aangeboden 82 millioen. Daarmee zullen alle vorderingen vereffend zijn. Uit Konstantinopel wordt aan de Temps bericht, dat de onderhandelingen tusschen minister Liaptschew, den vertegenwoordiger van Bulgarije, en de Porte zich op zeer goeden weg bevinden. De kwestie van de Rumelistische schatting, waarvan Turkije de betaling vorderde, is geregeld. Alleen de vraag van de vakoefs (goederen van vro me stichtingen) blijft nog over, en die zal binnen kort geregeld worden. De Vossisclie Ztg. bericht uit Sofia, dat in Petersburg over de voorwaarden der lee ning van 82 millioen fro die Bulgarije bij de Russische rijksbank zal opnemen, reeds definitieve overeenstemming is verkregen. De leening zal eene zijn op langen termijn, opdat de staatsbegrooting van Bulgarije met kleinere aflossingsbedragen belast zal zijn de rentevoet is 4$ pet. Ook in Konstantino pel zijn de vooruitzichten verbeterd. De eenige moeilijkheid levert nog de oneenig- lieid tusschen de Porte en de Orientspoor- wegmaatschappij over de verdeeling van de Bulgaarsche spoorwegschadevergoeding. Zuidwest-Afrika P a r ij s, 9 April. De gouverneur van Fransch West-Afvika bericht, dat kapitein Mougeis op 11 Maart te Ni fa een groot kampement van opstandelingen uit elkander heeft gejaagd. De vijand verloor 40 doodeu en het. hoofd van de opgestane Lakiais heeft zich op 28 Maart volledig onderworpen. Vereenlgde Staten. Washington, 9 April. Het onL werp-Payne van do tariefwet is door het huis van vertegenwoordigers aangenomen. Venezuela. N e w-Y o r k 9 April. Een telegram uit Port of Spain bericht, dat bij de aan komst van de stoomboot Guadeloupe dit schip omringd werden door booten, die be zet waren met gewapenrfen. Ofschoon Castro niet aan boord is, hebben de autoriteiten ernstige voorzorgen genomen om eene Vene- zolaanscho samenzwering op Trinidad te voorkomen. FortdePrance, 9 A p r i 1. Castro's toestand is beter geworden. Hij is voorne mens zich naai- St.-Thomas te begeven, als hij' het bericht van zijne uitzetting door de Fransche regeering ontvangt. Allerlei. 0e vliegmachine als speelgoed. vWie op een voorjaarsdag door de nog winterachtig kale Tuieleriën gaat wandelen, zal getuige zijn van een eigenaardig schouw spel. Gelijk in den afgeloopsn zomer de dia- bolocpelers liun kunstvaard gheid beproef den, beijveren zich een groei en klefn met van inspanning gloeiende wangen, om het nieuwste kunstwerk der Parijsche speelgoed industrie te huldigen. Het zijn de schitte rende resultaten der vliegmachines, die dit maal de phantasie der speelg, ed-teclinici aan het werk hebben gezetdaardoor onstond de ,,DuiveJsvogel", ^ene vernuftige con structie, een groote zwalu v voorstellende, die zich met vleugels van zijde of papier- maché verheffen kan. Aan de voorzijde van het apparaat is een koord tevestigd, welks uiteinde de spelers in de hand houdt. Met een tusschen twee rieten slokjes bevestigd koord worden de duivelsvogels in de lucht geworpen, gelijk de diabolo's, beginnen in de hoogte met hun vleugels te klepperen en zweven dan zoetjes op don grond neer. Handige spelers hebben door rustelooze oefe ning hun vaardigheid oo ontwikkeld, dat zij hun duivelsvogels in iedere richting tot op afstanden van 160 a 180 meter door de lucht kunnen laten schieten. De vleugels van het apparaat zijn verstelbaar, kunnen naar de windsterkte geregeld worden en blij ven dan meermalen veertig a 60 seconden in de lucht. Ook voor de vrienden au kostbaarder spelletjes, wien deze duivelsvogel, welken elke jongen best zelf kan maken, te eenvou dig toeschijnen, hebben de Parijsohe speel goedfabrikanten gezorgd. Men ziet kleine modellen van vliegmachines, die hoogere eer zucht verraden dan de klapwiekende dui velsvogels, en die ieder naar hun construc tie f 3 a f 25 kosten. Daaronder is ook een aardige kleine nabootsing van Farman's aero- plaan De kleine machine 'oopt eerst drie meter lang snel over den grond, verheft zich dan tot op een hoogte van drie meter en vliegt daarna ongeveer twintig meter door de lucht. Daarnaast viert de nieuwe ,,Aigle Pla- neur" zijn triomphen. Hel. is een groote vlieger in den vorm van een adelaar, die een bijzondere inrichting heeft, welke het den speler mogelijk maakt, de tewegingen van zijn koning der luchten te dirigceren. De reclame heeft zich ook al van dit nieu we stuk speelgoed meester gemaakt. Voor eenige dagen bleven de voorbijgan gers ou de Boulevards verbaasd staan, om de groote vogels te zien, dis plotseling in scharen over de daken der .Ville Lumière" kringelden en wellicht door koude gedreven in de nabijheid der stad b schutting zoch ten. Het waren de adelaars van een vindingrijk ondernemer. Toch is dit nieuw ste speeltuig niet voor ieders beurs geschikt, want al naar de grootte on de zorgvuldig heid der afwerking wisselt de prijs tusschen f 25 en f 120. De speelgocdbandelaren ech ter zenden dagelijks dozijnen kleine jongens naar de tuinen van de Tuie riën. om door het spel met primitieve vliegmachines be langstelling en de begeerte van jong en oud gaandje te maken, oir niet zonder gevolg, want de navraag, ook door vreemden, is zoo levendig, dat do fabrikanten er nauwelijks aan kunnen voldoen. Het feest der natuur in China. v—- Op den 23en dag van de derde Chl- neesche maan, dus zoo ongeveer tegen het einde van onze maand Maart, wordt in Chi na een groot feest der natuur gevierd, waar bij de onheugelijk oude tradities van dit, de vruchtbare kracht der aarde en den land bouw voor alles vereerende land, zich in een heilig symbool manifesteeren. De Keizer leidt zelf deze ceremonie; zij wordt in Pe king met de grootst mogelijke plechtstatig heid en praal gehouden Alle bijzonderheden zijn naar de duizenden jare oude, onveran derlijke gebruiken precies vastgesteld. De Keizer moet zich op dit feest door een vasten van drie dagen voorbereiden, dan begeeft hij zich, door een reusachtig gevolg verge zeld, naar den Tempel van den landbouw, welke zich midden in de hoofdstad verheft. De prinsen van den bloede en de ministers, •alle hoogwaardigheidsbekleders in kleurige glanzende zijden gewaden verleenen aan den stoet eene wonderlijke feeërieke kleuren mengeling. Te midden van hen schrijden veertig arbeiders en veertig jonge boeren, gehuld in ©en vreemdsoortige bekleeding van stroo. De tempel is door een breede strook lands omgeven, waarop de vier altaren staan, die den hemel, de aarde, het gesternte Jupi ter en den Stichter, volgens overlevering, van den Chineeschen landbouw, Keizer Chi- noung, gewijd zijn. Waardig, langzaam, plechtig begeeft de Keizer zich naar het altaar des hemels, buigt driemaal diep zijn knieën en brengt een offer vau vruchten. Dan nadert hij een goudgeel glanzenden ploeg, die door twee ossen getrokken wordt, die na de plechtigheid gedood en aan de goden der aarde geofferd worden. Hij neemt de ploegschaar in de rechter, een zweep in de linkerhand en trekl acht voren. Zoo wordt de geweldige heerscher tot een een voudige landbouwer in deemoedigheid voor de machten, die het land geluk en zegen geven kunnen. En iedere prins en iedere hoogwaardigheidsbekleeder moet gedurende eenige minuten denzelf-den arbeid verrichten en met een rood beschilderde ploegschaar I acht voren maken. De priesters zingen ge durende deze ceremonie een hymne aan de natuurde tachtig landlieden in den stoet zwaaien wierookschalen en laten den goden welgevalligen rook ten hemel stijgen. Het koren, dat daarna in de door den Keizer en zijn gevolg beploegde aarde gezaaid wordt, dient voor bijzondere heilige brooden, die drie maanden lang op het altaar des hemels bewaard worden Een nieuwe manier wan armen verzorging. vEene nieuwe wijze van ondersteuning van onvermogenden heeft men in de gemeen te Langwarden (Oldenburg) ingevoerd, welke verdient in breedere kringen te worden be kend gemaakt Het Duitsche Tijdschrift ,,De sociale praktijk" schrijft hierover De ge meente heeft zich zoogenaamde ,,armen- koeien" gekocht, welke zij aan lieden, die ondersteuning behoeven, in don kost en in verpleging geeft Hooi kan de daglooner, die bij een boer werkzaam is, genoeg krijgen, dus aan voeder voor zulk een koe ontbreekt hel niet. Het kalf en de melk behooren hem toe, die ondersteund wordt, de koe blijft eigendom der gemeente. Deze manier van ondersteuning heeft boven de directe geldelijke ondersteuning groote voordeelen. De gemeente derft alleen de ren te van de koe, en dit verlies is kleiner dan de ondersteuning, die zij eventueel zou heb ben te betalen, en de armen worden ten eerste materieel ondersteund, maar ten tweede ook moreel gesterkt. Wanneer zij de koe voederen en verple gen, zien zij, welke vruchten hunne ver zorging draagt en spoedig komt bij hen de wensch op. zelf een koe in eigendom te be zitten. Lieden, die vroeger van bedeeling leefden, hebben zich op deze wijze weder omhoog gewerkt, en sommigen noemen nu reeds verscheidene koeien hun eigendom. vVerleden week Maandag was het honderd jaar geleden dat Jules Favre werd geboren. Marcel Lau-ent wijdt in de Revue een kort artikel aan de nagedachte nis, waaraan de naam van dezen staatsman voor immer verbonden is, is de onderteeke- ning van het verdag van Frankfort. Favre was na den slag bij Sedan en den val van het keizerrijk minister van buitenlandsche zaken geworden in het Bewind der nationale verdediging- Van hem is de circulaire van 6 September met de vermetele woorden: geen duim van ons grondgebied, geen steen van onze vestingen. Tien dagen later komt Jules Favre als ongeluksgezant te Ferrières om Bismarck tot een wapensilstand te be wegen. Drie dagen lang heeft hij daar be proefd den ijzeren kanselier van Parijs af te houden, om toch het vadirland voor een verminking te besparen. Jules Favre werkte mede tot het onher stelbare, de overgave van Parijs, den defi nitieven wapensilstand van 28 Januari 1871, de vredekpreliminairen van Versailles. Eu 10 Mei ging Jules Favre met Pouyer-Quer- tier en de Göulard naar Frankfort om het eindverdrag te onderteokenende provin ciën verloren, de bloedende wonde. Zijn vaderland lief te hebben, schrijft Layrent, steeds bereid te zijn stil en verla ten te sterven op het slagveld en dan. in naam van dat vaderland en om het te red den een verdrag van afstan 1 te moeten on derteekenen Jules Favre is de man geweest wien dat gruwelijk lot was beschoren Jules Favre, schrijft Laurent ten slotte, is Frankrijk's vertrouwde, en raadsman en vriend geweest in kwade dagen. Hij is niet minder vaderlandslievend geweest omdat hij ongelukkig was. De nagedachtenis van Ju les Favre blijft de Fransche troepen waar dig, die in tegenspoed hun eer ongerept hebben bewaard. vBij de werken voor den aanleg der spoorwegbaan Hal-Muysse-Mechelen, heeft men de versteende overblijfsels gevonden van een bosch en gebeenten van een mam- moetheen reusachtige slagtand werd onder andere opgeggraven. vKoning Edward VII bezit eene prach tige collectie wandelstokkenhij heeft er veel meer dan twee honderdwaarvan elk een kunststuk op zich zelf is. Maar de stok, aan welken hij het meeste gehecht is, is die, waarvan Koningin Victoria zich bediende op hare wandelingen. Hij is gemaakt van den beroemden eik van Boscabel, in welks gebladerte Charles II zich wist te verschui len voor de ruiters van Cromwell, die hem achtervolgden. vEr zal het volgend jaar te Berlijn een congres voor tooneelaesthetica gehouden worden, ter gelegenheid van de tooneel-ten- toonstelling. vHet bestuurbare luchtschip Zeppe lin II" zal na voltooiing Keulen als stand plaats hebben, evenals twee bestuurbare ballons van het systeem Gross en Parceval, die ook nog in de maak zijn. Eene afdeeling militaire luchtvaarders zal aan 't garnizoen van Keulen verbonden worden. vIn een Belgisch blad lezen wij het volgende berichtEr wordt verzekerd, dat een groot aanta lstationchefs van plan zijn dezen zomer deel te nemen aan den wedstrijd, j uitgeschreven door de Koninklijke Land- en Tuinbouwmaatschappij, om de stations met bloemen en bloemperken op te smukken. Verleden jaar hadden zich maar zes-en-twin- Itig stationchefs voor dezen wedstrijd laten in schrijven. vDe Kölnische Zeitung verneemt uit Berlijn, dat er aan het voorkomen van blau- j we aarde, de delfstof waarin men in Zuid- I Afrika de diamanten pleegt te vinden, bij i de Liideritz-baai niet meer te twijfelen valt. De blauwe aarde is ontdekt bij het slaan van een wel op een diamantveld. De geolo gische theorieën, die tot nog toe over het voorkomen van diamanten bij de Lüderitz- baai waren uitgedacht, zullen ten gevolge van deze vondst- herzien moeten worden. vIndien de plannen van den Italiaan schen ingenieur Canizzari, die aan de over zijde der Alpen veel opzien maken, aange nomen worden, zal men, eens heropgebouwd, Messina niet meer herkennen. Na een zorgvuldig onderz >ek van de pul- nen en de oorzaken der irstorting, heeft Canizarri het plan ontworpen niets dan lage huizen, hoogstens van twee vfrdiepiogen, te

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1