KOLONIËN. BINNENLAND. Griekenland. Wij hebben bericht, dat in Griekenland Theotokis aanblijft als minister-president, nu de leider der oppositie Rallis de opdracht om een nieuw kabinet te vormen, niet heeft kunnen volbrengen. Dat neemt echter niet weg, dat de toestand in Griekenland niet zonder bedenking blijft, want de oorzaken van de gisting liggen te diep, dan dat het lot van een kabinet daarop invloed zou kun nen hebben. Aan de Vossische Ztg. wordt daarover geschreven. Eene zaak, die groote moeielijkhcdeu be rokkent en ook in de Kamer tot nieuwe stor men aanleiding zal geven, is het conflict van do regeering met de internationale finan- cieele commissie. Het gerechtelijk onderzoek tegen den directeur van het douanekantoor te Piraeus bracht namelijk valschheden in geschrifte in minstens 200 gevallen en ver dere ernstige misbruiken aan het licht. De regeering had het verzoek van de internatio nale financieele commissie tot instelling van eene gemengde commissie van onderzoek af gewezen onder opmerking, dat daardoor aan de souvereiuiteit van den staat afbreuk zou worden gedaan, omdat dit het begin van eene bemoeiing der internationale financieele com missie met de binnenlandsche financieele aaugelegenheden van Griekenland zou be ttekenen. Deze ingewikkelde kwestie is voor- loopig nog hangende. Niemand weet hoe zij moet worden opgelost. Inmiddels breidt de gisting zich ook lot andere bevolkings- en beroepsklassen uit. Den wijnbouwers in de provincie gaat 't zoo slecht, dat zij haast verhongeren. Uit Kymi en Chalkis en uit andere plaatsen hebben honderden, zoo niet duizenden, gedreigd dat zij met zwarte vlaggen naar Athene zullen trekken. De beweging tegen het hof, en inzonder heid tegen den kroonprins, wordtvoortge zet. De Grieksche gezant te Berlijn heeft in gesprekken met een paar Berlijnsche jour nalisten het hof verdedigd en de schuld van de tegenwoordige crisis in Griekenland aan de partijen en de politiekers toegeschreven. De pers slaat daarover alarm en verlangt de terugroeping van den gezant. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich genoopt gezien, per telegraaf ophelderingen van den gezant te vragen. Alles bijeengenomen is, volgens de Vos sische Ztg de vraag gerechtvaardigd of Griekenland aan den vooravond van eene omwenteling staat. Vereenigde Staten. Washington, 12 April. De voorzitter van de financieele commissie van den Senaat Aldrich, diende heden het tarief- ontwerp in, zooals het door die commissie wordt aanbevolen. Het ontwerp bevat eenige honderden afwijkingen van het wetsontwerp, dat door het Huis van Vertegenwoordigers is aangenomen. De heer Aldrich verklaarde in zijne toelichting, dat de algemeene strek king is de weelde te belasten, teneinde de armen in staat te stellen goedkooper te kun nen leven. Voor een aantal artikelen van dagelijksch gebruik wordt derhalve vrijstel ling van rechten voorgesteld, terwijl de rechten op wijnen en spiritualiën met 15 procent worden verhoogd. Venezuela. Fort de France, 10 April. Cas tro is heden officieel in kennis gesteld van het besluit der Fransche regeering om hem het verblijf op Martinique te ontzeggen. Hij verklaarde aan het hoofd van de politie, dat zijne gezondheid 't hem onmogelijk maakte het bed te verlaten. De overheid heeft een dokter ontboden om verslag uit te brengen over Castro's toestand. Fort de France, 10 April. Het besluit, dat aan Castro het verblijf op Mar tinique verbiedt, geeft hem 9 uren tijd om het eiland te verlaten. De dokter verklaarde, dat Castro sterk genoeg was om te reizen, en dat hij vandaag nog mot het. Fransche stoomschip Versailles kon vertrekkenCastro protesteerdehij verklaarde, dat hij ondragelijke pijn had in den onderbuik en de nieren, dat hij boven dien geen geld had om zijn reisgeld te be talen, omdat zijn geld elders was gedepo neerd, zoodat hij zich niet naar de Versail les kon begeven. Hij verzocht uitstel, opdat hij in staat zou zijn te vertrekken naar Santa Cruz de Teneriffe op Spaansch gebied. Tweede telegram. Castro blijft volhouden, dat hij onmogelijk kan vertrek ken. De regeeringscoimnissaris dreigde hem door gendarmes aan boord van de Ver sailles te laten brengenook dreigde hij, dat hij hem in de gevangenis zou laten zet ten, als bij zich verzette. Derde telogram. Nadat eene com missie van drie geneesheeren had verklaard, dat Castro in staat was te reizen, werd hij door den sterken arm uit het hotel verwij derd en op een draagbaar aan boord van de Versailles gebracht, die om 9 uur heden avond naar Saint-Nazaire vertrekt. Castro protesteerde tegen zijne uitzetting. N o w-Y o r k, 11 April. Uit Fort de France wordt bericht, dat Castro's klach ten, dat hij niet in staat was de reis door te staan, zoo dringend waren, dat de gouver neur Fourneau des avonds een nieuw onder zoek door drie dokters gelastte. Dozen kwa men tot het besluit, dat de reis zijn leven niet in gevaar zou brengen. Castro bleef weigeren te vertrekken. Daarop werd bevo len hem met den sterken arm uit het hotel te zetten. De komst van de gendarmes in he< hotel bracht eene groote menige op de been, die zich oproerig, gedroeg. Castro weigerde zich aan te kleeden. Hij werd op een matras gelegd en in een draagbaar naar do s'oomboot gebracht, die op een mijl af stand laghij klaagde, dat iedere beweging van de baar hem pijn veroorzaakte. De Versailles is om 9 uur 's avonds naar Saint-Nazaire vertrokken. Port of Spain, 10 April. De Amerikaansche kruiser North Carolina is van hier vertrokken naar een niet bekende bestemming, vermoedelijk Fort de France. De kruiser Sïontana ligt in de haven on der stoom wachtend op nadere orders. Fort de France, 12 April. In eene door hem opgestelde verklaring pro testeert Castro er tegen, dat hij met geweld uit het eiland wordt gezet en naar Frank rijk gebracht, zonder iets tegen de regeering der republiek te hebben misdaan, en voorts tegen de schending van het huisrecht en het volkenrecht, aan hem begaan. Washington, 12 April. De Amerikaansche diplomatieke vertegenwoor diger in Venezuela bericht, dat aan me vrouw Castro niet is toegestaan te Caracas te landen. Zij heeft zich daarop per stoomboot naar de naastbijliggende haven in Columbia be geven. Allerlei. VKeizer Wilhelm heeft aan 60 Engel- sche officieren en leerlingen van de mili taire academie, die zich in twee afdeelin- gen zullen splitsen, vergunning gegeven, om einde April tot half Mei de slagvelden bij Weissenburg, Worth, Spichern en in de huurt van Metz in het belang van hun studie te bezichtigen. Een Duitsc.li officier zal hun op het slagveld om Metz als gids dienen. v— De Engelsche firma Sir John Jack son Limited heeft, naar uit Santiago de Chile gemeld wordt, opdracht gekregen den grooten spoorweg aan te leggen, die van de salpeteruitvoerhaven Arica naar La Paz, in Bolivia, zal leiden. Deze spoor weg zal ongeveer 480 K. M. lang zijn en moet de Andes over, waarbij zij tot een hoogte van 12.000 voet (ruim 3600 M.) zal stijgen. De kosten van den aanleg worden op 36 milüoen geraamd. Chili heeft na don oorlog met Peru en Bolivia beloofd, dien spoorweg aan te leg gen. Er was reeds aan begonnen, maar men Kwam niet verder dan een paar kilometers. Het land, waar de spoorweg doorheen zal gaan, leverde vroeger voor reizigers groot gevaar op, en ook nu is het er nog niet pluis. Er wonen bijna niet anders dan Indianen. De aanleg zal vier jaren duren en er zullen ruim 3000 Chileensche en Brazili- aansche werklui bij gebruikt worden. De ingenieurs en de voormannen zullen Engel- schen zijn. vDe haven van Boston gaat achter uit. Van den 2en rang, welken ze tot nu toe onder de Amerikaansche havens be kleedde, is ze gedaald tot de 4e. Verleden jaar verminderden hare handelszaken met ruim 50.000.000 dollars. vDonderdag is er een electrische tandradspoor van Montereux naar Glion ge opend. vDonderdag is er in het departement Seine-et-Oise, midden in het noordelijke ge deelte van Frankrijk weer een Duitsche luchtballon neergedaald, te Santeny, dicht bij Corbeil. De burgemeester van Santeny nam de luchtreizigers een verhoor af, gen darmes' onderzochten het schuitje van den ballon. Zij vonden er in een fotografeertoe stel, landkaarten en" verschillende papieren, die de gendarmes en den burgemeester ver dacht voorkwamen. De minister van oorlog, die terstond was verwittigd van het neerkomen van den luchtballon, seinde, dat de drie luchtreizi gers moesten worden vastgehouden met bal lon en al. Alzoo is geschied. De reizigers gaven op te zijn een leeraar in de natuur kunde, een ingenieur en een vroeger han delaar in vleesch. De ingenieur had een aantal 'opnemingen gedaan met zijn toestel. Bij het ontwikkelen van de plaatjes bleken er gezichten op het legerkamp van Chalons voor den dag te komen en van vestingwer ken daar in de buurt, en landschappen uit den omtrek van Reims. De leeraar in de natuurkunde had een boekje met allerlei aanteekeningen. vDeze week zijn er uit Zwitserland vijf gemzen naar Amerika verzonden. Ze zijn een geschenk van de Bondsregeering aan de regeering van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die gaarne eenige gem zen uit de Zwitsche Alpen wou hebben voor liet National-Park Yellowstone in' de Rocky- Mountains. vHet Duitsche genootschap .Kosmos" slaat in vereeniging met den. Oostenrijkschen Rijksbond voor vogelKunde en vogelbescher ming voor een Europeesch Yellowstone-Park op te richten. De oproeping eindigt onge veer aldus ,,De moderne natuurbescherm ingsbeweging zoekt alle wezens zooveel mo gelijk te behouden, vooral echter diegenen, die door onze cultuur reeds bijna tot uit sterven gebracht zijn, onverschillig, of zij deze cultuur nuttig dan wel schadelijk zijn. De nieuwste richting der natuurbescherm ingsbeweging legt er zich derhalve op toe, natuurreservaten ie verkrijgen, en een klein begin is daar reeds mede gemaakt. Maar bij al dit streven, hoe schoon en hoe waardevol en hoe navolgenswaardig het ook zij, blijft er steeds sprake van kleine, hecle kleine gedeelten der aarde, welker fauna en flora behouden blijft en weliswaar do redding van een prachtig natuurbeeld beteekent, maar tegenover de ontzaggelijke nood van het geheel toch nooit van aanzien lijken invloed kan zijn. En toch moet juist in het behouden van het geheel, van het typische landschapsbeeld met zijn gezament- lijke fauna en flora ons hoofddoel liggen, in het oprichten van eon zoo groot mogelijk natuurbeschermingspark, aldus een soort Yellowstone-Park in het klein". Eene aanzielijke reeks van bekende per soonlijkheden heeft mede de oproeping on derteekend. Reeds is van alle kanten steun toegezegd door invloedrijke personen en be roemde kunstenaars en geleerden. vIn <Ie Kalahari-woestijn in Zuid- Afrika hebben naturellen een stervenden ooievaar opgeraapt, die uitgeput was neer gevallen. Hij had een aluminium, ring om een van zijne pooien, waaruit bleek, dat hij door het vogel-observatorium te Rosit- ten was gevangen en weer losgelaten. De ooievaar moet dus een reis van 10.000 K. M. hebben afgelegd, om in de Kalahari- woestijn onder de Boschjesmannen te ster ven. vIn de Amerikaansche Staten Loui siana en Missisipi is men voornemens, een groot deel der katoen velden te veranderen in graanvelden, daar de prijs der tarwe aan zienlijk is gestegen, waardoor graanteelt veel winstgevender geworden is dan de ka toenteelt. vOver den terugkeer van den planten groei aan den Mont Pelé en aan de Sou- frière spreekt dr. Anderson in de Philosophi cal Transactions of the Royal Society of Lon don. Bij de vulkanische uitbarstingen, welke in het jaar 1902 Martinique teisterden, was de flora in de omgeving van den Mont Pelé en de Soufrière op het eiland St. Vincent, met wortel en al uitgeroeid door de gloeien de lavasiroomenIn enkele strecken in de nabijheid van den Mont Pelé heeft de lava stroom eene dikte van wel meer dan een voet en is aan de oppervlakte tot een bijna een duim dikke korst gestold, zoodat de grond aan asphaltbestrating doet denken. Op de plaatsen, waar deze korst door stroomend water is afgeslepen of onder den hoefslag van paarden verbrokkeld of gebarsten is, luikt nieuw leven opvarens en grassen ko men te voorschijn. In andere streeken, waar alleen een asch- regen van geringe hoogte viel, waren de wor tels der boomen en der struiken niet geheel en al gedoBd. Zij schieten nu weer uit, de asch breekt onder den druk der plantenwor tels, en er wordt humusaarde gevormd. De nieuwe plantengroei bestaat uit ricinus c o m m u n i s. die weelderig hier gedijt, pluchea odorata, welker struiken een manshoogte bereiken. v-Het onderzoek aangaande den misda- digen aanslag op de onderzeesche boot „Circé" beeft nog geen resultaat opgeleverd. De fregat-kapitein Ravoux had een anonw- mer. brief ontvangen, waarin stond: „Indien men den dood van 25 brave zeelieden en het verlies van eene onderzeesche boot wil ver mijden, neme men aanstonds maatregelen." Commandant Ravoux werd natuurlijk zeer ongerusthij ontbood oen officier en beiden begaven zich toen het werk gedaan was met een machinist aan uoord der „Circé". Zij onderzochten de machines en stelden vast dat de anonyme briefschrijver gelijk had. De voornaamste gedeelten der machines waren behendig beschadigd. In het ministerie van marine verzekert men dat een stuk ijzer ge vonden werd in een stilstaande dynamo. In het kabinet van den minister heeft men het verslag van commandant Ravoux nog niet ontvangen. Men erkent dat er ge breken waren in de machines der „Circé", maar hoewel het officieel onderzoek niet is afgeloopen, beweert men dat er niets misda digs mee gemoeid is, want dat men geen ramp heeft willen veroorzaken. Wat er ge beurd is dient enkel toegeschreven te wor den aan de gewone nalatigheid der werklie den van het arsenaal. De ondervraagde werklieden verklaren van niets te weten. De stukken ijzer, die in de machines gevonden werden, moeten er volgens hen 's nachts in zijn geplaatst. Van die meening zijn ook de autoriteiten. Uit Toulon wordt nog gemeld, dat de on derzoekingscommissie der Kamer den scheepslui tenant Pomard, bevelhebber der „Circé" heeft gehoord. Hij verklaarde dat het incident niet zoo erg is. Er is alleen quaestie hier van de wraak van een werk man, die den opzichter eene poets wilde bakken. vDe Bazelsche schilder Rüdiskühli is Donderdag, „wegens valschheid in een authentieke akte", tot 4 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Uit de behande ling van het proces was overtuigend geble ken ,dat Rüdiskühli een aantal schilderijen in den stijl van Böcklin gemaakt, met Böeklin's teeken voorzien en als echte Böcklins van de hand gedaan had. Als ge tuigen waren een groot aantal kunstken ners, schilders enz. uit binnen- en buiten land gehoord. Grenoble, 10 April. De seismo graaf registreerde hedenochtend te 6 uur een aardschok in de richting NW ZW. L i m a (Peru), 12 April. Een hevige aardbeving had hier hedenochtend te 3 uur 5 minuten plaats in de richting van Oost naar West, vergezeld gaande van on der - aardsch gerommel, zware mist en stofwol ken. O OST-INDIE. Landbou w-d irectie i n I n- d i Het Hbld. verneemt van zeer betrouw bare zijde, dat er geen sprake meer zou zijn van een eerlang te verwachten aftreden van urof. dr. M. Treub als directeur van land bouw in Indië. Wel moeten zulke plannen bij den heer Treub hebben bestaan teen op enkele van hem uitgegane voorstelièn de goedkeuring der regeering' niet werd verkregen. Nu in- tusschen de inzichten der regeering blijk baar zijn gewijzigd en deze haar goedkeu ring aan bedoelde voorstellen verleende, was ook bet motief van den heer Treub voor zijn aftreden vervallen en zal dus liet nog zoo jeugdige landbouw-departement in Indië zijn bekwamen chef en opzichter nog niet be hoeven te missen. WEST-INDIE. Curasao, 12 Maart 1909. Het Italiaansch oorlogsschip Etruria, dat meermalen onze haven bezocht had, viel 1.1. Zaterdag binnen. De heer L. V. Leyba, oudste lid van den Raad van Bestuur gedurende de afwezigheid van den Gouverneur belast met het beleid der zaken, beantwoordde Maandag aan boord van het schip een bezoek, dat door den commandant ten huize van den heer Leyba den voorafgaanden dag was afgelegd. In' eene vergadering van belangstel lenden in de oprichting eener Afdeeling Cu rasao van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, gehouden op Zaterdag 6 Maart jl.werd door den heer A. E. Ram- baldo, luit. ter zee aan boord Hr. Ms. „de Ruyter", streven en doel der op te richten afdeeling nader uiteen gezet door beantwoor ding der vragen le. waarom wordt ge tracht hier eene afdeeling van de Ned. Ver eeniging voor Luchtvaart op te richten en 2e zal die afdeeling beteekenis en levens vatbaarheid hebben Vervolgens werden tot leden van het voorl. bestuur der afd. gekozen de h.h.W. F. N von Hombracht, voorzitter, G. B. Dussel, secretaris, H. J. Cohen Henriquez, penningmeester: H H. R. Chapman en M. V. Zwijsen, leden. Als n;K»seevend bestuurs lid werd bij acclamatie benoemd de heer E- A Ranibaldo. Het voorloopig bestuur kwam overeeu zoo spoedig mogelijk ter juister plaatse te ver zoeken. dal de heer Ranibaldo in de gele genheid mag worden gesteld eenige vlieg- oplatingen aan wal te verrichten, waarbij de leden der Afdeeling enz. zullen worden uitgenoodigd aanwezig te willen zijn. Tevens werd overeengekomen krachtige pogingen aan te wenden om te geraken tot de oprichting van een permanent- vlieger station alhier. De Staatscourant van Zondlag 11, Maandag 12 en Dinsdag 13 April bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de gepensioneerde kapelmeester-titulair van het instructie-ba taljon J. F. E. Fischer; benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Groningen mr. J. Z. Mazel, thans officier van justitie bij de rechtbank te Winschoten benoemd tot directeur der tuchtschool te Velsen J. Visser, thans tijdelijk; eervol ontslagen met pensioen ter zake van lichaamsgebreken, niet in en door den dienst verkregen, de met verlof in Europa aanwezige kapitein der infanterie van het Indische leger Chr. F. H. Dumont benoemd tot inspecteur der posterijen en telegrafie in al genieenen dienst A. W. Kym- inell, thans adjunct-inspecteur der poste rijen en telegrafie; benoemd tot referendaris bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie mr. A. van Lokhorst, thans tijdelijk; bevorderd tot adjunct-commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie W. J. M. Benschop, W. Kuilman, A. W. H. van Straaten, J. F. Lamey en D. Douma. allen le klerk benoemd tot referendaris bij het hoofd bestuur der posterijen cn telegrafie J. B. Wakerlin, thans hoofdcommies. benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Gouda A. W. Jolles, thans ontvanger bij dat dienstvak te Assen tot ontvanger der registratie en domei nen te Schiedam B. W. de Jong, thans ont vanger -hij dat dienstvak te Sliedrecbt; tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten en der successierechten te Hertogenbosch W. Overbosch, thans ont vanger der registratie en domeinen te Hulst; tot ontvanger der registratie en domei nen te Werkendam P. A. van der Scheer, thans ontvanger bij dat dienstvak te Al melo tot ontvanger der registratie en domei nen te Oud-Beijerland L. W. Brants, thans ontvanger bij dat dienstvak te Venlo tot ontvanger der registratie en domei nen te Roosendaal Z. de Kleijn, thans ontvanger bij dat dienstvak te Eindhoven; ingetrokken de benoeming van den in specteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen P. van der Meulen te Tiel, tot inspecteur der zelfde middelen te Harlingen, gedaan bij Koninklijk besluit van 28 Januari 1909, No. 113, en is hij, met ingang van 1 Mei 1909, benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Leeuwarden (2de afdeeling). op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kan tonrechter-plaatsvervanger in hot kanton Boxmeer, aan D. Boersma, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.- reoh-t-bank te Amsterdam, mr. J. G. Huyser thans substituut-griffier bij de ai rond.-rechtbank te Zierikzee. H. M. de Koningin-Moeder dineerde len Paaschdag ten Koninklijke Paleize bij H. M. de Koningin en den Prins. Z. K. H. de Prins woonde op den 2en Paaschdag de voormiddaggodsdienstoefe- ning bij in de Duitsche kerk, waar ds. P. Gravemann zijn afscheidspredi'katie hield. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Het geschenk der Rotterdam - sche vrouwen aan H. M. de Koningin is ge reed en in het gebouw .der academie voor hen, die daartoe hebben bijgedragen, ten toongesteld. Het geheel bestaat in een kinderservies van gedreven zilver, vervaardigd door den kustdrijvev T. Zwollo, te Amsterdam. Het omvat 10 stuks, als blad, melkkan, beker, plat en diep bord, servetring, vork en lepel en eetschepje met schuifje. Het versierings motief is de oranjetak met massief gouden appelen ingelegd. Het blad, gelijk ook het andere, van mat zilver, draagt aan de ach terzijde het Rotterdamsche wapen en verder de woorden: „Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina aangeboden door de vrouwen van Rotterdam. April 1909". Als sluitorna- ment is gekozen de afbeelding van een ouden Nederlandschen munt welke het om schrift bevatte ,,1'Oranje fleurira", werke lijk een zeer toepasselijke keuze. Op verschillende stukken is nog aange bracht een schild met de wapens van Neder land en Mecklenburg Schwerin, omgeven door den oranjetak, alles uitgevoerd in rood, gi'oon en geel goud. Het geheel is geborgen in een doos, samengesteld uit verschillende kostbare hout soorten met kunstvol inlegwerk, voorstel lende het Rotterdamsch wapen, omgeven dbor een oranjetak. Dit stuk werk, dat mede de Nederlandsche kunstindustrie alle eer aandoet, is vervaardigd door den heer W. L. Thieme, oud-leeraar der academie van beeldende kunsten en technische weten schappen te Rotterdam. Verder is aan het geschenk toegevoegd een collectie servetjes, bestaande in een stel van 12 van wit damast niet prachtvol kunst naaldwerk geborduurd zijnde werk van de Industrieschool voor meisjes, en een stel van 12 van de vereeniging Tesselschade in gekleurd borduurwerk, versierd met de ver schillende Hollandsche kleederdrachten. Ook dit is zeer fraai werk, waarvoor de teekenin- gen ontworpen werden door mevrouw Krae- merObreen, bestuurslid van Tesselschade. - Dit servetgoed is geborgen in een doos v» wit satijn, geornamenteerd met den oranj< tak. terwij] op het deksel een voorstelling; geborduurd, voorstellende een blijden it tocht van engeltjes, fanfares blazende, dri gende het wapen van Oranje. Zaterdag is aan H. M. de Koningi het geschenk van de Urkervrouwen en mei: jes aangeboden, waarvoor H. M. telegrafist aan het comité Haren meest hartelijk* dank heeft betuigd. Het geschenk besta» uit een fraaie pop, gekleed zooals de Urk» meisjes des Zondags zijn uitgedoscht, na hul, waaronder een zilveren oorijzer, en oe kanten strookje, gouden speldjes, dito hau slot met. koralen, boezelaar met gouda haakjes en verlakte muiltjes. De b 1 ij d e verwachting Zaterdag werden te 's Gravenhage namen regenten bij het Roomsch-Katholieke Wms huis aan het bestuur van de Moederlijf Liefdadigheid overgedragen de vier luier manden, om ze door hare tusschenkomst me toestemming van de Koningin, evenals dl wiegen van de overige weeshuizen en dt luiermanden van de Vakschool, te gever aan moeders aan wie op denzelfden dag ali H. M. de Koningin een kind zal geschonken worden De nette en eenvoudige mandjes, sierlijk wit en geel gevoerd, bevatten henevens eet keurig dekentje, een ruime hoeveelheid on der- en bovengoed en alles wat de kleine noodig heeft. Het geheel is eenvoudig en degelijk en doet de maaksters, de weeskinds] ren die er aan gewerkt hebben, alle eer aan. Wanneer de te verwachten blijde verwaclj ting in ons Vorstenhuis zal hebben plaat» gehad, geeft het Amsterdamsche A-Cap- pella-koor, ter plechtige viering van dit feit, onder leiding van Ant. Averkamp een ker kelijk feestconcert met solisten in de Groow kerk te 's Gravenhage, waarop een pi-o gramma van gewijde, meerendeels natin- nale, muziek zal worden ten gehoore ge bracht, waaronderPsalmen van Swee- linck en Orlando di Lasso, een koraal van J. S. Bach en volksliederen uit den Ge denkklank van Valerius. Deze uitvoering zal tegen een zeer matigen prijs toeganke lijk zijn. Het bestuur van de Nederlandsche Na tionale Vereeniging van werklieden heeit hesloten om de 1300 leden in de voor he: Vaderland heuglijke blijde verwachting, be treffende het Koninklijke Huis, te doen deelen, aan elk lid 4 gulden uit te keer« voor een nationalen vreugdedag. Een der medewerkers van de Tel. meldt d.d. 12 April uit 's} Gravenhage Professor Kouwer is heden (Twee ld Paaschdag) ten paleize gebleven. H. M. de Koningin wandelde hedenoch tend en, niettegenstaande den hevigen wind, ook 's middags nog tweemaal in den tuin van het paleis. Z. K. H. Prins Hendrik reed in den mid dag in een auto uit. Er bewogen zich voor het paleis een mas3a menschen, van wie velen van buiten geko-j men waren. De Tweede Kamer is bijeengeroepen» tegen Dinsdagmiddag 20 April ten ure. Tweede Kanier. Voor de op Dinsdag 20 dezer te houden vergadering van <le Tweede Kamer is aan de orde gesteld het trekken der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. Kamerwerk lezingen. Het centraal vrijzinnig propaganda co- mité op Walcheren, heeft in zijn hedenmid dag te Middelburg gehouden vergadering tot definitief candidaat gesteld den heer Herman Snijders. De Centrale Christelijk-historischo kiesvereeniging in het district Bodegraven heeft tot candidaat gesteld het aftredende lid mr. J. W. H. M. van Idsinga. Naar men aan de N. Ct. meldt, zal deze candidatuur worden gesteund door de anti revolutionairen, terwijl vermoedelijk in het kiesdistrict Gouda een anti-revolutionair wordt gesteld, die gesteund zal worden dooc de chr.-historischen. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging Burgerplicht in het district Bodegraven heeft een voorloopige groslijst opgemaakt, waarop geplaatst werden de heeren D. Bos wijk, D. de Klerk, J. Kraus, R. K. Kui pers, mr. Th. H. de Meester, mr. R. J. H. Palijn, H. Paul en jhr. mr. H. Smissaert. De heer J. C. H. G. van Deun, te Zaandam, de hengelaarscandidaat, heeft be richt, dat hij voor de hem aangeboden can didatuur in het gelijknamige district heeft bedankt, omdat hij vreest, dat handhaving daarvan de verkiezing van den heer Van Tienen in gevaar brengt. In de centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Zaandam is behoudens do goedkeuring der Deputatenvergadering, tot candidaat gekozen de lieer L. F. Duymaer van Twist. De heer T. M. T. van Weideren baron Rengers te Oenkerk heeft te kennen gege ven, dat hij geen candidatuur voor het dis trict Tietjerksterad-eel kan aanvaarden. Da heer Rengers was de eenige candidaat van alle bij de Centrale Kiesvereeniging aange sloten vereenigingen. In de Donderdag gehouden vergade ring van de afd. Zutphen van den Bond van vrije liberalen is ernstig ter sprake gekomen dè vraag of de afdeeling bij de a.s. Kamerverkiezing een eigen candid'aat zou stellen. De meerderheid der vergadering was ech ter van oordeel dat het beter was af te wachten welke houding de andere fracties der vrijzinnige partij in den lande zouden aannemen. Zufcph. Ct. In de Zondagnamiddag te Winschoten gehouden vergadering van afgevaardigden van vrijzinnige en vrijzinnig-democratische kiesvereenigingen, aangesloten bij de cen trale combinatie van vrijz. en vrijz.-dem. kiesvereenigingen in het district Winscho ten, werd dr. D. Bos, aftredend lid, met algemeene stemmen opnieuw candidaat ge steld. Men meldt aan de N. C., dat prof. Fabius verklaard heeft, dat hij zich uit het

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2