Centrale Comité van anti-rev. kies vereen, terug trekt. Men meldt uit Leiden De Nederl. Herv. kiesvereen., bekend tegenstandster van de anti-revolutionairen en de Chr.-hist., die de richting van dr. De Visser zijn toegedaan, is weder herleefd. Zij heeft haar reglement nu zoodanig gewij zigd, dat voortaan ook personen die niet lid zijn van de Nederlandsche Herv. kerk, als lid der vereeniging kunnen worden toe gelaten en de eigen candid aten niet meer uitsluitend leden dier kerk bevoeven te zijn. Dinsdag 13 April zal de vereeniging bijeen komen ter bespreking van de verkiezing voor de Tweede Kamer. Voor de anti-revolutionairen moet dit op treden allesbehalve aangenaam zijn." Naar Het Centrum verneemt, is het be richt, als zou dr. De Visser niet meer in aanmerking willen komen voor een hernieu wing van zijn Kamer-mandaat, beslist on juist, en is te verwachten, dat de katholie ken van van Leiden zijn candid'atuur bij de a s. verkiezingen weer zullen steunen. Met het ss. „&mdore" vertrok Za terdag met bestemming naar Batavia uit Rotterdam een detachement der Koloniale Reserve te Nijmegen, sterk 3 onderofficie ren en 75 minderen, onder bevel van den le-luita der infanterie O.-I. leger F. Fischer en onder medegeleide van den le-luit. der infanterie A. A. van Nynatten, die bij het leger in Ned.-Indië wordt gedetacheerd. De troep werd op de gebruikelijke wijze uitge leide gedaan. Bij resolutie van den Minister van Financiën van 10 April 1909, No. 27, Ge nerale Thesaurie, zijn benoemd in de com missie van het in Juni a.s. te houden examen voor surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist tot lid en voorzitter de heer mr. dr. Ant. van Gijn, thesaurier-generaal bij het de partement van financiën tot leden de heeren jhv. G. A. J. van Spengler, betaalmeester te ZwolleG. H. Bouscholte, hoofdonderwijzer te 's Graven hage; mr. dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, commies bij het departement van financiën te 's Gravenhage. Telegram van generaal Boot h. Zaterdag op zijn 80en verjaar dag, zond generaal Booth het volgende te legram aan het Nederlandsche hoofdkwar tier „Nederlanders van eiken stand, leeftijd en positie, moogt gij op mijn tachtigsten geboortedag met de uwen gezegend worden. Dat deze zegen met zich .brenge harmonie met God, verlossing van zonde en de vreug de der vreugden, als een gevolg van een goed besteed leven. „Heilssoldaten, uwe taak is het, mede te werken tot- het verkrijgen van dezen hemeltoestand, waarbij gij altijd kunt reke nen op de medewerking van uwen toegene- genen generaal." Mevr. Van der Hors t-V a n der L u g t M e 1 s e r t, Mevr. Van der Horst-Van der Lugt Melsert van de Ned. Tooneelvereeniging heeft een zwaar seizoen achter den rug. Vele belangrijke hoofdrol len moest zij vervullen. Met leedwezen aal men vernemen, dat zij daardoor te veel van haar krachten gevor derd heeft, en ©enigszins overwerkt is, zoo dat een rustkuur noodzakelijk werd geacht. Zij volbrengt deze kuur in het Burgerzie kenhuis. Een 100-jarige. Den 15en April hoopt de heer S. H. Knorringa te Uithuizen zijn lOOen verjaardag te vieren hij is nog zeer kras, gaat eiken dag nog wandelen, leest en doet alles zonder bril en legt eiken avond nog geregeld zijn domi- nootje. Vlce-admiraal Van Alphen. f Zondagmorgen is te Rotterdam over leden de heer F. K. P. van Alphen, vice- admiraal titulair en adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin, oud lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal. De heer Van Alphen had een hoogst eervolle loopbaan bij de marine achter den rug, toen hij na 35-jarigen dienst zijn pen sioen aanvroeg. In 1877 werd hij benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van Z. M. Koning Willem III en in 1898 volg de een dergelijke benoeming in diénst van II. M. de Koningin. Een groot aantal on derscheidingen sierde de borst des heeren Van Alphen, behalve de ridderkruisen van den Nederl an dschen Leeuw en van de Mili taire Willemsorde. L. C. Wortm an, f Men meldt ons uit 's Gravenhage Met leedwezen wordt in militaire en bur gerkringen vernomen het overlijden van den heer L. C. Wortmau, kapitein der infante rie. Zijn officiersloopbaan vervulde hij reeds vele jaren in den rang van le luitenant, grootendeels bij de militaire verkenningen, die aan het ministerie van oorlog ressortee ren onder den generalen staf. Hoewel bij zijn bevordering tot kapitein, in dien rang benoemd bij het 3e reg. infanterie, zijn corps, bleef Wortman gedetacheerd bij den verkenningsdienst waartoe, behalve de te vredenheid zijner chefs over zijn dienstar beid, ongetwijfeld veel bijdroeg zijn practi- sche kennis en ervaring op dit gebied der militaire wetenschap. Daar de werkzaamheden bij dat speciale dienstvak gemeenlijk gepaard gaan met een verblijf buiten zijn vaste standplaats 's Gravenhage, moest kapitein Wortman dik wijls in verschillende deelen des lands ge- ruimen tijd achtereen vertoeven tot het ver vullen van de hem opgedragen taak. Van daar dat zijn te vroeg verscheiden hij bereikte den leeftijd van 39 jaren in wijder kring dan de stad zijner inwoning zal worden betreurd wegens de goede her inneringen, die aan zijn aangenamen om gang en aan zijn voortreffelijke karakter eigenschappen bewaard blijven. De begrafenis zal Dinsdag ten 12 uur op Nieuw-Eik en Duinen plaats hebben. - Vrede door Recht. Op ini tiatief van den Algemeenen Nederlandschen Bond „Vrede door Recht", heeft het Per- manent Internationaal Vredesbureau te Bern een circulaire gericht tot alle Vrede bonden, met verzoek bij de verschillende regeeringen aan te dringen om toe te treden tot het arbitrage verdrag tusschen Denemar ken en Nederland gesloten, waarin deze Staten zich verplicht hebben alle geschillen, welke tusschen hen mochten rijzen, aan ar bitrage te onderwerpen. Congres der S. D. A. P. Aan den vooravond van het Congres der S. D. A. P. te Rotterdam werd Zaterdag een feestavond gehouden, welke zeer talrijk be zocht was. De heer Spiekman verwelkomde de afge vaardigden, partij genooten en belangstellen den en wees op den vooruitgang der partij sedert het Congres vóór 9 jaar ook te Rot terdam gehouden werd. Wel verrijzen her haaldelijk nieuwe moeilijkheden, doch de vooruitgang geeft moed voor de toekomst. Feestredenaar was mr. P. J. Troelstra. Ook hij sloeg een blik in het verleden om aan te toonen, wat de partij voor het prole tariaat is geworden. Zwaar is gestreden, maar ook veel bereikt. Na eerst zijn politiek standpunt ontwik keld te hebben, kwam spreker vervolgens lot de vakbeweging. Vooreerst heeft de S. D. A. P. het Vakverbond losgemaakt van het anarchisme. Zij bracht voorts den kiesrecht- strijd weer op den voorgrond, deed den strijd voor den tienurendag ontbranden, strijdt voor Grondwetsherziening en staats- pensioneering en bracht beide ook reeds een goeden stap vooruit. Deze partij is de partij der arbeiders-organisatie en daarom mag liet ook den arbeiders niet onverschillig zijn, wat met haar gebeurt. Wel zijn in den laats ten tijd enkelen uitgetreden, doch de arbeiders moeten zorgen, dat voor ieder tien ander en in de plaats komen. Spr. eindigde met een krachtige opwek king tot toetreding. De feestavond werd afgewisseld met mu ziek en zang door de Rotterdamsohe ver- eenigingen Excelsior en De Stem des Volks. Zondagmorgen 10 uur opende W. H. Vliegen het congres met een rede, waarin hij wees op de bijzondere beteekenis van dit congres1door de groote gebeurtenissen der laatste tijden in de partij zelve, en 2. omdat op dat congres moet worden voorbe reid de groote verkiezingstrijd. Vervolgens kreeg Huysmans, uit Brussel, liet woord, die een groet overbracht van de Belgiséhe partijgenooten en wees op het groote belang van het internationale bureau, waarbij nu reeds zes millioen arbeiders zijn aangesloten. Daarna werd tot de werkzaamheden van den dag overgegaan. Een groot aantal pun ten van het werkprogram werden besproken, doch grootendeels verworpen of ingetrokken In beginsel werd aangenomen een voorstel van Amsterdam, Watergraafsmeer en Leeu warden om in de statuten op te nemen, dat het congres recht krijgt tot royement. De lezing door Watergraafsmeer gesteld werd de beste geacht en aangenomen. Voorts werd aangenomen een voorstel van Huisman, geamendeerd door Scheveningen, om hen, die als vertegenwoordiger der partij zijn gekozen van Kamer, Prov. Staten of ge meenteraad, te verplichten lid te zijn van de fractie, zoo die bestaat en dat zij zich moeten verantwoorden voor de afdeelingen of federaties, die hen candid at eer den, zoo zulks wordt verlangd. Alsnu kwam aan de orde het verslag der Kamerfractie. Daar niemand hierover in het algemeen het woord verlangde, concludeerde de voorzitter dat er geen aanmerkingen op de handelingen der Kamerfractie te maken zijn, welke men noodig acht in het congres ter sprake te brengen. Mevrouw Flothuys lichtte verder nog toe het onderwerp „De Moederschap verzeke ring, naar aanleiding van een voorstel van Laren-Blaricum, Amsterdam II en IX om in het partijprogram afzonderlijk te noemen, als grondslag van de erkenning der maat schappelijke waarde van het moederschap, den eisch van een volledige moederschapsver zekering. Da ara a werd het congres verdaagd tot Maandagochtend 9 uur. Den tweeden dag werd als plaats voor het volgend congres gekozen Utrecht. Voorts was deze dag geheel gewijd aan do verkiezingen, welk onderwerp nog niet werd afgehandeld. Troelstra hield een inleidende rede, waarin hij aantoonde dat de S. D. A. P. er thans veel sterker voor staat dan vroeger en dat bovenal een principieel© sociaal-demo cratische strijd zal moeten worden gevoerd, vooral ook nu zij staat tegenover een nieuwe partij. Spr. stéunde liet program door het partij bestuur voorgesteld, waarop geplaatst zijn a. Algemeen kiesrecht b. Stantspensionnee- ï-ingc. Tien-urendag; d. Uitbreiding van de Ongevallenwet, en e. Woningquaestie. Er waren verschillende amendementen of gewijzigde programma's voorgesteld, die al len door Spr. aan kritiek werden onderwor pen. Vervolgens werd door W. H. Vliegen het vraagstuk Staatspensionneering, door J. van den Tempel dat van den 10-urendag en door F. M. Wibaut het woningvraagstuk inge leid, waarna gelegenheid tot debat werd ge geven Vooval de houding bij de herstemmingen aan te nemen maakte een onderwerp van debat uit. De een wilde aan het partijbestuur overlaten hoe in elk bijzonder geval te handelen, de ander wenschte be sliste onthouding, wanneer geen der in her stemming komende cand'idaten het program der sociaal-democraten kon onderteekenen, terwijl anderen het voldoende achtten een cnndidaat bij de herstemming te steunen, die zich voor algemeen kiesrecht verklaarde. Anderen drongen vooral aan op recht van organisatie ook voor ambtenaren en Schoon hoven verlangde ook bepaald handhaving van de neutrale openbare school op het pro gramma te plaatsen. Het congres werd te half zeven verdaagd tot Dinsdagochtend 9 uur, als wanneer Troelstra de verschillende sprekers zal be antwoorden Int. Vereeniging voor Straf recht. Op Maandag 2(5 en Dinsdag 27 April zal in het American. Hotel te Amsterdam een bijzondere bijeenkomst" worden gehouden van het hoofdbestuur en gedelegeerden' der Nations»-- len Groepen van de Uniom-Lnternation&le de Droit Pénol, Internationale Kriminalistisohe Ver- einigung. Deze vereeniging werd opgericht in den aan vang van 1889, op initiatief van de professoren Ad. Prins te Brussel, Fr, von Liszt, toen te Marburg, thans te Berlijn en G. A. van Hamel te Amsterdam. Haar doel was en is gebleken, te bevorderen de ontwikkeling der nieuwere cri minologische denkbeelden en den invloed, van deze op 'het strafrecht - wetgeving ©n rechts pleging bepaaldelijk in den' kring der juristen Wel zijn ook eenige psychiaters zeer gewaar deerde medeleden, tocJi wordt de vereeniging in hoofdzaak door rechtsgeleerden gevormd. Zij heelt leden in bijna allle landen daar waar het aantal er groot genoeg voor is, vormen de leden van het land een nationale groep. De vereeniging geeft een orgaan Bulletin- Mitteilungen geregeld uit in het Fransoh en on het Dnitsoh. Dan houdt zij van tijd tot tijd algemcene ver gaderingen ter bespreking van wetenschappe lijke en practische vraagstukken op criminolo gisch gebied. Zij hield er sinds haar oprichting 9, in^ verschillende steden van Europa. Daarnevens worden, jaarlijks afwisselend to Berlijn en te Parijs huishoudelijke bijeenkom sten gehouden van het 'hoofdbestuur en enkele gedelegeerden van nationale groepen. Voor de eerstvolgende algemcene vergadering zou in aanmerking zijn Nederland, indien niet de Belgische regeering nadrukkelijk den wensch had te kennen gegeven, dat die vergadering in het tentoonstelliregsjaar 1910 mocht gehouden worden te Brussel, waar, nu 20 jaar geleden, ook de oprichtingsvergadering plaats gevonden had. In. verband hiermede besloot nu het hoofd bestuur zijn jaarlijksche bijeenkomst in 1909 te beleggen te Amsterdam en daarbij aan de ver tegenwoordiging der groepen een niet ombël&ng- vijke uitbreiding to geven; alles met het bepaal- do doel om de algemeen© vergadering van 1910 voor te bereideni, door een rustige, gezette be spreking in en geren kring van de vraagstukken welke op het program te Brussel zullen worden gesteld. Vier vragen zijn ter behandeling gekozen: IDe vaststelling van 'het begrip van gevaarlijk heid, dat ten' aanzien van zekere categorieën van misdadigers (professiomailen, geestelijk min de rwasvix'igen e. a.) in de plaats ware te stellen van een te uitsluitend© beschouwing van liet con crete misdrijf. 2. De vraag, in hoever in het. strafrecht op liet objectief element der misdrij- veu blijvend moet wonden gelet in liet belang der individueel© vrijheid. 3. Vragen lietreffeude het instituut der uitlevering. 4. De psychologie dter getuigenissen en haar invloed op de bewijsvoe ring. Voor de vergadering zijn op beide dagen de voor- en den namiddag bestemd. Er- zuilen ongeveer 28 ledien aan deelnemen, ouder wie waarschijnlijk 24 vreemdelingent, uit België, Denemarken, DuitschUand, Frankrijk, Hongarije, Kroatië, Noorwegen. Oostenrijk en 11 uslantd. Op den tweeden dag, Dinsdag 27 April, zullen 's avonds half negen in de aula der universiteit voordrachten worden gehouden door den hoog- leeraar Ad. Prins (Les doctrines relatives a la Besponsabulité et le Droit Pénal nouveau); en door den hoogleeraar Fr. von Liszt (Der Ent- w iokHungsgedanke im Strafrecht), Daarvoor zul len op ruime schaal uitnoodlgingen worden, ge zonden Het ligt in het voornemen, dat het gezelschap Woensdag <1. a. v. een bezoek zal brengen aan die Tuchtschool te Velzen. De Nat. vereeniging van Vrouwenarbeid hield in Pulehri Studio te 's Gravenhage hare jaarlijksche algemeen© vergadering. Behalve de gewone punten der agenda, (jaarverslag, begrooting, benoeming van verschillende commissiën enz.) werd o.a. gesproken over de mogelijkheid der op richting van een voorschotkas ter bestrij ding van opleidingskosten. Daar in Enge land dergelijke inrichtingen reeds sedert eenige jaren bestaan en zeer goed voldoen, meende men, dat ook in ons land zulk eene instelling in vele gevallen goeden steun zou kunnen verleenen. In plaats van de aftredende presiden te, mevrouw Th. Haver, die niet herkies baar was, werd verkozen mejuffrouw M. C. G. Methorst, vice-president©Mevrouw L. Romeyn Tückermann, aftredend be stuurslid, werd herkozen, terwijl als nieu we bes'tursleden gekozen werden mevrouw II. Kerdijk de Monchy te Hengelo en me juffrouw M. van Dijk te 's Gravenhage. Tot afgevaardigde naar de Algem. Verg. van den Nationale» Vrouwenraad werd be noemd mejuffrouw M. Heinen, adj.-dir. van het Bureau van Vrouwenarbeid. Ned. Melk hygiënische Vereeniging. (vervolg). Een voorstel van het bestuur tot wijzi ging van het huishoudelijk reglement, voor namelijk hiertoe strekkende, dat voortaan de redactie van het orgaan der Vereeniging zal worden uitgeoefend door een commissie van drie leden, door het bestuur benoemd, waaraan twee uit zijn midden, gaf aanlei ding tot een breedvoerige gedachtenwisse- ling. De tegenwoordige redactie-commissie be staat uit den voorzitter der vereeniging, den heer W. J. Lugard te Twello en den heer J. Noordam te 's Gravenhage. Her haaldelijk verschil van meening in deze commissie had, zooals de voorzitter mede deelde, aan het bestuur aanleiding gegeven bovenbedoelde wijziging voor te stellen. Sommige aanwezigen zagen in dit voor stel te overwegenden invloed van het be stuur op de redactie, een invloed, welken de voorzitter, zooals hij opmerkte, juist wenschte omdat z. i. het orgaan behoort te gaan in de door het bestuur voorgestane richting. Ten slot-te werd een amendement aange nomen, strekkende dat niet 2, maar 1 der commissieleden zitting zal hebben in het bestuur. De twee andere commissieleden zullen, ingevolge aanneming van een sub amendement, gekozen worden -door de al gemeen e vergadering, uit een voordracht van het bestuur. Binnenkort zal aau de leden worden rond gezonden het rapport van de Commissie voor het Lact. Biol. Instituut met een voor- loopig opgemaakte globale raming. Nadat nog eenige huishoudelijke aange legenheden waren afgehandeld, trad als spreker op de lieer H. Beer, van Arnhem, ter inleiding van het onderwerpRijkswet op melk. Spreker ving zijne voordracht aan niet onder herinnering aan verschillende rijmpjes enz. er op te wijzen, dat onze voor vaderen nogal sterk onder verdenking ston den van melkverdunning door bijvoeging van water. Toch heeft het in ons land aan een keur ontbroken en tot 1886 had de melk- vervalsching nagenoeg vrij spel. En de toen in het leven geroepen bepalingen van het Wetboek van Strafrecht gelden nog. Alleen ten opzicjite van den boterhandel is er een aanvulling gekomen. De wetsbepalingen zijn niet voldoende. Het preventief onderzoek ontbreekt. En dit is toch noodig, willen de strafbepalingen inderdaad tot haar reent komen. In dit opzicht waakt de staat beter voor d© buitenlanders. Men lette slechts op de bepalingen ten aanzien van boter pn van voor uitvoer bestemd vleesch. Wel zijn hier en daar van gemeentewege verordeningen tot stand gebracht, maar in velerlei opzichten moet aan Staatsregeling verve de voorkeur worden gegeven. Spreker zette in breede trekken uiteen op welke wijze hij zich een Rijkscontrole op melk dacht. In steden van een bepaalden omvang moesten z. i. rijhfproefstations worden op gericht voor melkonderzoek en een rijks laboratorium en de centrale gezondheids raad kan gelden als hoogste ressort. De Rijkswet zou het allernoodzakelijkste moe ten bevatten, aangezien aan koninklijke be sluiten kan worden overgelaten de verschil lende verdere eischen, waaraan goede melk moet voldoen, eischen, welke uit den aard der zaak voor de onderscheidene streken 'les lands verschillend zullen behooren te zijn. Spreker hoopte ten slotte, dat, spoedig een Rijksregeling zal worden tot stand ge bracht. De voorzitter den spreker dank betui gende, uitte den wensch dat aan bespoedi ging van dergelijke regeling de publiciteit van de rede van den heer Beer weder een steentje zou bijdragen in het belang van een alleszins noodige verbetering van <Je melkhygiëne in ons land. Daarop werd de vergadering gesloten. In eene aanstaande Vrijdagavond ge houden vergadering der vereeniging ter be oefening van de Krijgswetenschap, zal de lieer H. Oolgaardt, kolonel der artillerie, een voordracht houden over „Beschouwin gen over de organisatie van de Nederl. veld artillerie". De spreker zal de volgende punten behan delen lo. Het op een hoog peil brengen van de kracht van het veldleger is voor Nederland een staatsbelang bij uitnemendheid. De stra tegische onderdeelen van het leger behoo ren dan ook bij die van mogelijke tegen standers aan artilleriekrachit niet achter te staan. 2o. Het vermogen van de Nederlandsche artillerie te velde zou aanzienlijk kunnen worden vergroot, a. door een ander gebruik te maken van het aantal beschikbare stuk kenb. door deze in bmatterijen van 4 stuk ken in te deelen. 3o. Bij toepassing van de sub 2o. bedoelde maatregelen zou het regiment veld-artillerie op voet van oorlog, afgezien van treinaf- deeling en Depot, kunnen zijn geformeerd uit een regimentestaf, en drie afdeelingen elk bestaande uit een staf, 4 batterijen van 4 stukken en eene lichte munitie-colonne. 4o. Mocht het aantal bij elke divisie inge deelde stukken niet worden uitgebreid, zoo komt niettemin eene groepeering te velde van 'de bestaande artillerie in batterijen van 4 stukken gewenscht voor. Het zoude mogelijk zijn alsdan het regi ment veld-artillerie op voet van oorlog uit drie afdeelingen van 3 batterijen van 4 stuk ken te doen bestaan. Anti-militaristen. In een druk bezochte huishoudelijke vergadering van die Internationale Anti-Militaristische Vereeniging, afd. Amsterdam, is een motie aangenomen, naar aanleiding van de pogin gen, door de justitie aangewend' om een ver volging in te stellen tegen den schrijver van, een artikel in de Sol daten almanak 1909, en wel volgens mededeeling ter zake van een in dat artikel voorkomende zinsnede Wij richten dan tot u, soldaten, de per tinente vraagIs het voor u een bezwaar uw medemensch, die u ooit iets misdeed, te vermoorden? Zoo ja, raadpleeg dan in de eerste plaats da stem van uw gevoelen en weigert fierweg aan ieder, die het u mocht bevelen, op uw evenmensch te schieten of de wapens tegen hem op te nemen, beschouwt een vervolging hiertegen als een ernstige poging tot aanranding van de gewetens vrijheid. In die motie verklaart de vergaderiug alle pogingen te zullen, aanwenden die kunnen leiden tot een krachtige aktie tegen ©en zoo danige vervolging; zij roept alle Nederland- sclie burgers op, zich t.e verzetten met alle ten dienste staand© middelen tegen deze justitieele poging om de met liet goed en bloed onzer voorvaderen gekochte gevoelens van vrijheid' aan te randen, en roept tevens allen op om dezen strijd tegen het schatten verslindende militarisme met haar mode te voeren Aviatiek. De Vereeniging voor luchtvaart bemerkt hebbende dat er eene toenemende belangstelling voor aviatiek is ontstaan, had Zaterdagavond te 's Graven hage eene vergadering belegd om te komen tot eene vakafdeeling voor aviatiek. Jlir. J. H. Ram leidde de vergadering in en gaf daarna liet woordj aan dën heer G. F. Stein- buch, die de verdere leiding' der vergadering op zich nam en begon met uiteen te zetten wat beoogd wordt met de oprichting met eene vakafdeeling voor aviatiek. De bedoe ling is overal vakafdleelmgen op te richten, varende ondier de vlag van de hoofdvei*eeni- ging voor luchtvaart, maar overigens vrij in hare bewegingen met eigen kas enz. enz. Er heeft zich reeds eene commissie ge vormd, bestaande uit de heeren P. J. Adrian, W. Jochems, G. F. Steinbuch en jhr. J. II. Ram, allen uit 't Gravenhage; D. G. M. de Cries, uit Amsterdam W. H. Schukking uit Utrecht, en D. Vreede uit Den Helder, om cle vak vereeniging tot stand -e brengen Een voorloopig reglement was dooi- ge noemde heeren reeds samengesteld en word Zaterdagavond aan het oordeel der verga dering onderworpen. Na uitvoerige discussie werd besloten de contributie voor de vakafdeeling vast te stellen op minstens f 2.50 per jaar, en te bepalen dat alle bestuursleden bij aftreding dadelijk herkiesbaar zijn. De verschillende artikelen van het regle ment voor de vakafdeeling werden goedge keurd. Nadere goedkeuring van het hoofd bestuur zal daarop gevraagd worden. Door den heer Ram werd medegedeeld dat de heer Delagrange, ,cle bekende aviateur, heeft me degedeeld dat hij zich voorstelt in Mei a. s. hier te lande vliegproeven te nemen en dat genoemde lieer den moreelen steun en het patronaat der vereeniging verzoekt. Tot bestuursleden der vakvereeniging weiden gekozen de heeren P. J - Adrian, jhr. J. H. Ram, G. F. Steinbuch, Alb. Kapteijn, W. Jochems en D. Vreede, welke heeren voor zooverre aanwezig hunne be noeming aannamen,. De vergadering werd daarna gesloten, na dat aan de commissie die in deze het initia tief had genomen dank was betuigd. De centrale vereeniging voor Open bare Leerzalen in- Nederland, houdt- har© eerste jaarvergadering, ditmaal te Arnhem, op Zaterdag 24 April in „Musis Sacrum". In den namiddag zal aan de ledenverga dering een praeadvies voorgelegd- worden over de vraag: „Wat kan d'e overheid voor de openbare leeszalen in Nederland doen?" Des avonds wordt een, voor ieder toegan kelijke, openbare vergadering belegd in „Musis Sacrum", een vergadering, d'ie vol gens de statuten der vereeniging een pro pagandistisch karakter draagt. Dr. D. Bos heeft zich bereid verklaard een lezing to houden met als onderwerp „University Ex tension en Openbare Leeszalen"; daarop volgt een leziug van dr. H. E. Greve o'ver „Openbare Leeszalen in binnen- en buiten land", met lichtbeelden. Het gedrukte jaarverslag der vereeniging, alsmede het praeadvies wordt aan belang stellenden op aanvraag gaarne toegezonden door den secretaris (van Blankenburgstraat 29, 's Gravenhage.) Een nieuw hoofdbureau van politie te Amsterdam. Aangezien het tegenwoordige hoofdbureau van politie niet meer voldoet-, stellen B. en W. va-n Amsterdam thans voor over te gaan tot het dben bouwen van een nieuw hoofd bureau van politie. In overleg met dën dienst der Publieke Werken zijn plannen opgemaakt voor een gebouw, hetwelk geheel zal voldoen aan de eischen, die die politiedienst thans stelt en waarbij is rekening gehouden met de moge lijkheid, idat zich na verloop van tijd de behoefte aan meerder© bureau- of berg-loca- liteit za doen gevoelen. Het ligt in het voornemen, dat- gebouw te doen verrijzen op liet terrein waar thans het hoofdbureau is gevestigd (in de Spin huissteeg) en op dat der vier, tot dat doel aangekochte, "belendende perceelen. De kosten aan het geheel e werk verbon den zijn geraamd op t 210,000. Bovendien zullen ongeveer f 5000 noodig zijn om de bureau's, die in het thans bestaande gebouw gevestigd zijn, tijdelijk elders onder dak te brengen. F e e s t e 1 ij k h e d e n in Maas- t 1- i c h t. Men schrijft ons uit Maastricht: Nu de tijid nadert, d'at zoovelen zich de vraag stellen, waarheen zij dezen zomer hun uitstapje zullen richten, zal het misschien van belang zijn te wijzien op de werkelijke grootsche en zoo goed als unieke feesten, welke van 10 tot 25 Juli a.s. zullen gege ven worden te Maastricht ter gelegenheid' van de zgn. Heiligdomsvaart, d. i. de zevenjiaarlijksclie uitstalling van relieken, die hoofdzakelijk in het tijdperk van Karei den Groote daar bijeengebracht zijn. Maastricht, met zijn ten deel© Belgisch, karakter, heeft dit- met de Vlamingen ge meen, dat het optochten weet te organisee- ren, waarvan men zich in hot Noorden des lands nauwelijks een denkbeeld kan vor men. Zoo zal op 18 en 25 Juli een historisch- religieuze optocht worden gehouden, die de vergelijking met de beste studenten-maske rades glansrijk kan doorstaan. In schitte rende historie-getrouwe cost-uums zullen daaraan 1200 personen deelnemen, waaron der hoofdfiguren als Karei Martel, Pepijn de Korte, Karei de Groote, graaf Dirk IV van Holland, Godfried van Bouillon, den kruistochtprediker Bernard van Clairvaux, Barbarossa, Miaximlliaan van Oostenrijk, Filips de Schoone, Karei V, de Ned'. Paus Adriaan en vele anderen. Man weet voorts dat Valkenburg en het- schoone Geuldal in een half uurtje tijcls uit Maaatidcht te bereiken zijn. Een dagbla d-j u b i 1 e u m. Den lOen April 1869 verscheen het eerste nummer van „Het Vaderland". Het veertig- jarig jubilee werd Zaterdag gevierd in een feestnummer, samengesteld uit bij-dragen van den hoofdredacteur, van vroegere hoofdredacteuren, van verschillende vaste medewerkersvan vele staatslieden, letter kundigen en kunstenaars, ten slotte, die eens of meermalen gastvrijheid in „Het Vaderland" vroegen en genoten. Er was o.a. een alleronderhoudendst arti kel van mr. Goeman Borgesius over ziju 7- jarigen arbeid als hoofdredacteur. Centrale Arbeidsbeurs te Amsterdam. Naar het Hbld. ver neemt, zijn grootsche plannen wat betreft de centrale arbeidsbeurs in bewerking, men is van plan een groote arbeidsbeurs te bouwen en daaraan te gelijk te verbinden een woningbeurs, waar woningzoekenden, evenals in het buitenland, inlichtingen kun nen inwinnen wat betreft woning, huurprijs, medebewoners enz. Voor de woningbeurs is de heer Teilegen, do directeur van het bouw- en woningtoezicht, bezig alle woning typen in de hoofdstad in teekening te bren gen. Verder worden plannen beraamd om een vakbeurs te maken, waar, op gezette tijden werkgevers en werknemers elkaar kunnen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3