293. Donderdag 15 April 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. 7" Jaargang. OORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: P#r 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ea Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur s morgens by de Uitgevers ia te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utreohtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1regels f Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eeata bij veeruitbetaMag, Qroote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer roordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eeae circulairebevattende de voorwaarden, werdt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Bui genieester en Wethouders van Amersfoort, Brengen tor benam van de ingezet ene nu dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staats blad 511, alle vorderingen ten laste van het Rijk1, van de Provincie of vair de Gemeente over het jaar 1908 vóór den 1 s ten' Juli eb. moeten worden ingediend bij de autoriteiten door wie <1© bevelen tot het doen. van leverantïën zijn gegeven en dat de 'belanghebbenden, die ran- de tussohenbomst ties gomeen'te-bestuurs wenschen gebruik te maken, tot inlevering van hunne vorderingen ten laste van het Rijk of van <le Provincie, hunne declaration vóór den 30. J-Uni aanstaande ter Secretarie behooren m te leveren. Amersfoort, 14* April 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De «Secretaris, De Burgemeester. J G. SI-EN PERT KROESE. WÜIJTIERS. Politiek Overzicht De contra-revolutie in Turkije. Den 6en Juli van het vorige jaar bracht eene beweging, waarin het militaire element de hoofdrol vervulde, in Turkije het abso lute regeeringsstelsel ten val en dwong den sultan de grondwet te herstellen, die hij 32 jaren geleden had afgekondigd maar na een korte poos buiten werking had gesteld. Tot verbazing van Europa was Turkije als bij tooverslag opgenomen in cle rij van de con- stilutioneele staten. Eergisteren is Konstan- tinopel het tooneel geweest van eene nieuwe beweging, waarin wederom het militaire element den boventoon voerde Maar dit maal had het zich in den dienst van de reactie gesteld en heeft zich laten gebruiken om af te breken wat het had helpen op bouwen Er znn in het Turksche parlement twee partijen) naast de partij, die over de meer derheid beschikt en het wachtwoord volgt, dat door het Jong-Turksche comité „Een dracht en vooruitgang'' wordt uitgegeven, vormen de leden van dc liberale unie de oppositie. De strijd tusschen die twee par tijen werd in het* parlement en daarbuiten met toenemende verbittering gevoerd. De moord, die in de vorige week werd gepleegd op Hassan Fehnii, die als hoofdredacteur van de Serbesti de zaak van de liberale unie voorstond, levert een bewijs waartoe politie ke hartstocht kan voeren. Hassan Fehmi was een heftige tegenstander van het comité, dat hij in zijn blad zonder verschooning aanviel, en het wordt vrij algemeen als vast staande aangenomen, dat hij dit met zijn dood heeft moeten koopen, en dat hij het slachtoffer is gewórden van oen oolitieken moordaanslag. Maar terwijl deze twee partijen, die beide op constitutioneel en grondslag staan, elkaar bevochten, heeft een derde partij zich gereed gemaakt om haren slag te slaan als zij de kans daartoe schoon zag Dit is de oude partij der reactie, die door de weder invoering van de grondwet op den achter grond gedrongen was. Eene maand geleden werd het genootschap „Ittahadi Muhamedi" opgericht, dat als middelpunt heeft gediend om de beweging te organiseeren, die de reactie weder op het kussen zou brengen En er is een sterk vermoeden, dat de be weging in 't geheim door den sultan is ge steund. De houding van de muitende troe pen op den dag van eergisteren verschaft steun aan dat vermoeden; de aanvankelijk kleine hoop muitelingen werd gaandeweg versterkt, zoodat ten slotte de meerderheid van de in Konstantinopel garnizoen hou dende troepen zich in dienst van de bewe ging stelde onder het roepen vanLeve de sultan De leus, waaronder de deelnemers aan de beweging te hoop liepen washerstel van de Schorrat, de uit de canonieke welbron nen afgeleide godsdienstige wet van dé mo hammedanen, die de uloma's bestudeeren en verkondigen en waarop de mufti's hunne rechtsadviezen en de Kadi's hunne rechts uitspraken baseeren. De muitende soldaten verlangden, dat de wet van Mohammed we der ten volle zou gelden, en kwamen daar mee voor het hoofdpunt van het programma der reactionairen op. Voor de troepen, die werden ontboden om tegen de muiters op te treden, hadden dezen eene too ver- en be- zwerings-formule gereedWie tegen den islam was, moest hen aanvallen. Die for mule heeft hare werking uitmuntend gedaan, want nagenoeg alle m Konstantinopel aan wezige troepen zijn de muiters bijgevallen. Het verzet schijnt van geringe beteekenis geweest te zijn, zoodat d ze dag betrekkelijk onbloedig verloopen is. De sultan heeft- zich gehaast aan de eischen van de muitende troepen tegemoet gekomen. Straffeloosheid is hun verzekerd; er is er kend, dat zij vaderlandslievend gehandeld hebben. Aan hun verlangen, dat eene andere regeering zou optreden, kon des te eerder worden voldaan, omdat de Jong-Turksche leiders, hunne onmacht om 'egen den stroom op te roeien erkennende, er uit eigen bewe ging voor uit den weg zi n gegaan. D: voor zitter van de Kamer Aimed Riza heeft in een brief aan de Pdrte vrijwillig zijn ont slag genomen onder verklaring, dat hij meende het vaderland daarmee een dienst te bewijzen. Zoo is nu weder in iurkije alles op losse schroeven gesteld. De reactie steekt zegevie rend het. hoofd op en maakt zich gereed het verleden jaar verloren terrein te herwinnen. En als gevolg daarvan dreigt het conflict met Bulgarije weder oen scherperen vorm aan te nemen Bulgarije, dat verleden jaar in de liberale Turksche eweging aanleiding vond om zijn slag te slaan en zijne onafhan kelijkheid üit te roepen, is dadelijk bij de hand om, nu de tegenb weging zich inzet, daarvan gebruik te maken tot wegneming van de laatste beletselen tegen de erkenning van den nieuwen toestand. De gelegenheid maakt den diefnaar dien stelregel heeft Bulgarije altijd gehandeld. Duittchland. W e e n e n, 14 April. De Duitsche souvereinen kwamen om 11.35 aan, onder hielden zich een kwartier met de autoritei ten en gingen vervolgen aan boord van de Hohenzollern Spanje. Madrid, 14 April. Minister-presi- deni Maura diende bij de Kamer een wets ontwerp in tot het verleen en van amnestie voor meeningsdelicten. De minister van financiën diende bij de Kamer in een ontwerp van een perpetueele gezegelde buitenlandsche schuld, voor welker aflossing een fonds van 6,500,000 pesetas in goud uit de overschotten van de begrooting zal worden gecreëerd. De financieel© plannen van den minister omvatten eene volledige reorganisatie van den tegenwoordigen vorm van verschillende belastingen, de vermeerdering van het recht op de openbare vertooningen, de opheffing van pensioenen ten laste van den staat en de oprichting in ruil daarvoor van eene pen- sioenbank. Voorts is er in opgenomen eene letr.ing van een milliard voor openbare wer ken, scholen, waterwerken en eene reorgani satie van de post en telegraaf. Volgens het leeningsontwvrp zal de niet gezegelde buitenlandsche schuld geregeld blijven door de wet van 28 November 1907. Het in omloop zijnde kapitaal van de ge zegelde buitenlandsche schuld bedraagt 1,028,313,600 peseta's; het zal afgelost wor den door aanwending van eene som van 325 millioen, verdeeld over 50 annuïteiten. Het verschil tusschen de beide bedragen zal worden gedekt door de bespaarde renten van liet afgeloste bedrag, die zullen worden ge voegd bij de annuïteiten. De eerste annuï teit is bepaald op 6,500,000 pesetas. Portugal. Lissabon 1 4 A p r i 1. In de Kamer van afgevaardigden verklaarde de minister president, na zich aan de Kamer te hebben voorgesteld, dat hij het programma van het vorige kabinet tot het zijne maakte. De Ka mer besloot een voorstel-Pinto 8antos in be handeling te nemen, inhoudende dat de reeds gekozen parlementaire commissie inzonder heid zal worden belast met het instellen van een onderzoek naar de operatiën van de lee- ning van 4000 centos. Rumenië. Over het wetsontwerp tot regeling van de verpachting der petroleum houdende vel den. die in 't bezit zijn van den staat, wordt aan de Frankf. Ztg. uit Bukarest bericht dat alleen de als petroleum houdend erken de terreinen, en wel in kavels van hoogstens 30 *H. A., worden vergeven. Slechts drie vierden van het gebied kunnen verpacht worden; het overige blijft als reserve ter beschikking van den staat. De toewijzing ge schiedt na openbare verpachtingde con cessie duurt dertig jaren. Van de drie vier den, .die mogen worden verpacht, kan een vierde enkel toegewezen worden aan maat schappijen, welker aandeelen op naam lui den en uitsluitend voor Rumeensche hou ders bestemd zijn. Niemand kan meer dan één terrein van den staat in pacht verkrij gen, tenzij de terreinen minstens een kilo meter van elkaar liggen. Om aan de ver pachting te kunnen deelnemen, wordt een waarborg van 50.000 gevorderd. Deze som blijft zoo lang in de staatskas, totdat de concessionaris bewijst, dat hij minstens drie sondes op het gepachte gebied heeft opgesteld. De inschrijving geschiedt in gesloten enveloppes. Tusschenpersonen zijn niet toegelaten het gebruiken van tusschen personen heeft tengevolge de vernietiging van het verdrag en het verlies van de ga rantiesom. In dezelfde streek mogen ver schillende ondernemingen zich niet tot ééne samensmelten, op straffe van vernie tiging van het postverdrag. De staat neemt geen garantie op zich voor de waarde van de productiviteit van het terrein. De ter mijn van de verpachting wordt dertig dagen te voren, met alle voorwaarden die te ver vullen zijn en wetenswaardige bijzonderhe den over 't te verpachten terrein, aangekon digd. De concessionaris neemt tegenover den staat de volgende verplichtingen op zich betaling van een pachtsom van 25 lei per jaar en hektare of gedeelte van een hek- tareuitkeering van een bijdrage in ver houding tot de dagelijksche productie, naai de volgende schaal 9 pet. bij eene dage lijksche productie van de sonde van 10 ton, 12 pet. bij 10 tot 50 ton, 15 pet bij 50 tot- 100 ton, 20 pet. bij meer dan 100 ton. De berekening geschiedt maandelijks, de afre kening jaarlijks, waarbij de staat de vrije keuze beeft of hij die wil ontvangen in na- tura of in contant geld naar den markt prijs. De toewijzing geschiedt aan dengene, die het meeste zal hebben geboden boven deze minimum-bijdrage. Binnen zes maan den moet de concessionaris met de werk zaamheden beginnen. Hij moet minstens 2 sondes per jaar opstellen. Strvii. Belgrado, 14 April. Het verbod om graan en levensmiddelen uit te voeren, is opgeheven. Volgens de bladen is de regeering van plan in liet buitenland eene leening van 150 millioen te sluiten. Bulgarijë. Sofia, 14 April. Czaar Ferdinand kwam heden nacht Iiier terug, komende van Philippopel. De politieke kringen verzeke ren, dat de Bulgaarsche regeering gezind zou zijn om te beproeven van de regeering te Konstantinopel, zoo noodig zelfs door middel van eene mobilisatie, de onmiddel lijke erkenning te verkrijgen van de onaf hankelijkheid en de regeling van de laatste moeielijkheden met Turkije. Sofia, 14 April. De geruchten om trent eene mobilisatie of aanvallende hande lingen van Bulgarije tegen Turkije, zijn ongegrond. Turkije. Londen. 14 April. Een particulier telegram uit Konstantinopel bericht, dat de rust is hersteld. Konstantinopel, 14 April. De stad is rustiger. De zaken hernemen hun gang. De meerderheid van het garnizoen is nog steeds voor het gebouw van de Ka mer van afgevaardigden. Londen, 14 April. Vertraagd aan gekomen telegrammen uit Konstantinopel geven niet duidelijk de oorzaken van den opstand aan. Het hoofddoel was echter de omverwerping van het-comité Eendracht en vooruitgang. Daarin gingen de liberalen en de onlangs opgerichte mohammedaansche bond samen. Er is eenige reden om te on derstellen, dat de sultan de pogingen steun de. De muitende troepen, die eerst slechts een handvol sterk waren, werden later bij gevallen door de meerderheid van het gar nizoen. De kreten voor Vrijheid gingen in den loop van den dag over in juichkreten voor den sultan. De troepen bivakkeerden den geheelen nacht tegenover .iet parle mentsgebouw en het departement van oor log. Alles wat zij vroegen is toegestaan, daaronder begrepen de aanneming van de heilige wet als grondslag voor de nieuwe wetten. Alle leden van het comité Eenheid en vooruitgang en hunne militaire medewer kers werden uit Konstantinopel verwijderd. Konstantinopel, 14 April. In de Kamer waren gisteren slechts onge veer 60 afgevaardigden tegenwoordig, die Ismail Kemal, de voorloopige leider van de liberale unie, tot voorzitter kozen. Naar gemeld werd is de voorzitter Achmed Riza met verscheidene leden van het comité Een dracht en vooruitgang gevlucht. Konstantinopel. 13 April. (Vertraagd telegram). Er heerschte heden morgen eene hevige paniek te Stamboel en te Pera. De troepen stelden de bevolking, meer in het bijzonder de Christenen, gerust, zeg gende: „Wij zullen niets tegen u doen." De troepen dreigen voor liet parletmen'bsge: bouw te zuilen blijven, tot hun voldoening is geschonken. Zij beletten de journalisten zich naar het parlement te begeven. Militaire patrouilles trekken door de straten van Stimjboel, waar een groot aantal softa's met de lagere Muzelmansche bevolking zich op houden. Soldaten houden het bruggehoofd aan de zijd© van Stamboel bezet met mitrailleuses, die op Pera gericht zijn. Matrozen hebben zich bij de muiters aangesloten. 14 April. Hedenmorgen is een pant serschip van hier vertrokken. Men zegt, dat 'het aar. de troepen, die over zee van Salo- niki onderweg zijn, het bevel moet overbren gen naar die stad terug te keeren zoo noo dig moet het hen daartoe dwingen. De troepen uit de vesting begaven zich naar Yildiz en juichten daar den Sultan toe. Deze kwam aan het venster en hield een korte toespraak, beginnende met: „Kinde ren Hij deelde hun mede, dat hunne vra gen waren aangenomen en gaf hun den raad kalm te blijven. Hét tweede legerkorps te Konstantinopel 'heeft zich bij de beweging aangesloten. De afdeeling Adrianopel van het Comité „Eenheid en Vooruitgang" is ontbonden. Konstantinopel, 14 April. In strijd met de berichten van de bladen, is er volstrekt geen bloedig gevecht geweest. De bevoegde diplomatieke kringen zijn van oordeel, dat de toestand heden een beetje kalmer is. De Jong-Turksche bladen Tanin en Sjoerai Ummet verschenen heden niét; waarschijnlijk is de uitgave voor goed ge staakt. Tweede telegram. De stad is lieden bijna geheel rustig geworden. Daar slechts een dertigtal afgevaardigden heden waren opgekomen, is de volgende zitting op morgen bepaald. Derde telegram. Het aantal gis teren gevaller dooden en gewonden wordt op ruim honderd geraamd. Talrijke officie ren zijn mishandeld, gedood of gewond. Velen worden nog gevangen gehouden of houden zich schuil. Er bestaat ongerustheid omdat berichten ontbreken over de troepen in Adrianopel en in Saloniki." Vierde teleg.am. De avond is rustig; de troepen zijn in hunne kazernes teruggekeerd. Saloniki, 14 April. De bevolking verkeert in groote ontroering over de be richten uit Konstantinopel. Er heerscht eene groote opgewondenheid onder de troepen. De orde is niet gestoord. Tweede telegra m. De officieren berichtten het comité „Eendracht- en vooruit gang", dat zij bereid zijn niet hunne troe pen naar de hoofdstad v vertrekken.' Men spreekt er van, dat mogelijk de Albaneescho hoofden zich zullen afscheiden. Konstantinopel, 14 April. Er blijft nog onzekerheid bestaan over de samenstelling van het nieuwe kabinet; zelfs de benoeming van Tewfik pacha is onze- Nmtr het Mtftlsch 76 VAN 9. N. EN W. M. WILLIAMSON. i Er zweefde een stipje over het water een stipje, net iets als onze eigen gezegende motor-boot, en hoe nader 't kwam, hoe meer 't er op geleek. Eindelijk was er geen twijfel meer aan. De LoreleiMascotte spoedde te onzer redding, dwars over de Zuiderzee, ge heel alleen, zonder de vette .schommelende Waterspin. Ik geloof niet, dat als iemand mij den To wer van Londen, met alles wat hij bevat, ca deau had gedaan, ik zoo uitgelaten blij zou zijn geweest, als nu. ant de Tower had ons niet van TJrk kunnen afhalen, zooals de Lo releiMascotte. Bovendien zou mijnheer Van Buren hoogst waarschijnlijk niet in den Tower geweest zijn, terwijl mijn voorgevoel mij zeide, dat hij nu naar ons toekwam, zoo snel als de motor-boot maar kon. Wij stonden als één man op en wuifden en riepen. Ik weet niet welke andere dwaze din gen wij nog meer in onze uitgelatenheid zou den gedann hébben. Gelijk ik eenige oogen- blikkeu later tot mijnheer Van Buren zeide, het was precies of men van een onbewoond eiland gered werd, op het oogenblik, dat het voedsel begon te ontbreken en men vreesde des nachts door de inboorlingen vermoord te zullen worden. Jonkheer Van Br ederode was bijna boven- nienschelijk vriendelijk, na hetgeen hij van Nell te verduren liad gehad. Wij hadden toc'h enkel en alleen door Nells koppigheid zoo veel te lijden gehad; zij had ons allen een 'boel onaangenaamheid op den hals ge haald. Mijnheer Van Buren zeide, dat hij, wat hem betrof, zijn vriend zou bewogen hebben ons aan ons lot over te laten, alleen om Nell te straffen, als hij het niét jammer had gevonden voor mij en natuurlijk ook voor de anderen. Toen Jonkheer Van Brederode bespeurd had, dat als hij en Hendrik zich terdege repten, de schade spoediger hersteld kon worden, dan hij gedacht had, stelde hij dade lijk voor, ons naar TJrk te volgen. Hij wist, hoe het daar was, en dat- wij er het oogen blik na onze landing reeds genoeg van zou den hebben Hij wist, dat wij wanhopig zouden zijn op dat onherbergzame eiland op gesloten te zitten, en hij Hftd voorgesteld, tuf-tuffing te gaan, ons ter hulpe. De blad stilte, die onze hoop den bodem had ingesla gen, was de motor-boot te stade gekomen, die nu met haar grootste snelheid over het spiegelgladde water gleed. En toen de Mas cotte door ons met luide vreugdekreten werd begroet, veroorloofde onze edelmoedige kapi tein zich zelfs geen glimlach. Hij zeide alleen, dat toen hij zag, dat het kon, hij meende ons te moeten volgen, en ons terug te brengen, als wij het goed von den Hij hoopte dat Miss Van Buren hem de vrijheid zou vergeven, d"at hij haar boot ge nomen had. Als zij hem nu nog onvriendelijk behan deld had, geloof ik, dat ik haar een oorveog had gegeven maar zij verwaardigde zich te lachen en te zeggen, dat de Mascotte inder daad een „Mascot" was. Geestigheid kan soms zeer nuttig zijn, en daaraan ontbreekt het mij, helaas 1 HOOFDSTUK XXV. Zoo kwam het. nu, dat wij twee nachten te Enkhuizen blevenmaar den tweeden brachten wij op de Lorelei-Mascotte en de Waterspin door, voor het eerst op de booten slapende, en het was alleraardigst. Den vol genden morgen, heel in de vroegte hadden wij een pic-nic-ontbijt aan boord, en zetten koffie met een grootsch toestel, dat mijnbeer Starr in de groote -theemand had, die hij in zijne verkwisting in den duursten winkel te Londen gekocht had. Wij begaven ons reeds op weg, aleer wij nog klaar \Varen met ons ontbijt, toen kwam het tochtje naar Stavo ren, dat Jonkheer Van Brederode ons nooit met de boot had laten maken, als het weder niet bedaard lye geweest, want wederom moesten wij verscheidene uren op de Zuider zee zijn, om naar Friesland over te steken. Toen wij er kwamen, konden wij ons nau welijks voorstellen, dat Stavoren een stad van groot gewicht geweest was, en dat een machtig koning daar in den ouden tijd ge woond had, want het bolwerk scheen nu het belangrijkste gedeelte van het stad-je. Maai de groote zandbank met hare beroemde Le gende van de Trotsche Vrouw, wijst de oor zaak aan van haar verval. Nell kon eon ondeugend glimlachje niet onderdrukken, toen hij opmerkte, dat de fa milie zijner moeder uit Friesland afkomstig was, waarschijnlijk omdat Jonkheer Van Brederode ons juist had gezegd, dat de Frie zen de koppigste en volhardendste menschen van geheel Holland zijn. Dat de koppigheid van een geheele provincie nog niét zoo groot is, als er huist in één enkelen Fries, hetzij man of vrouw Maar mij dunkt, zij hébben ook wel reden om trotsch te zijn, daar hunne koppigheid hen in staat stelde, hunne aloude zeden en gewoonten en taal ongeschonden te bewaren. De Spanjaarden vermochten nooit den geringste» indruk op hen te maken door de uitgezochtste folteringen, die enkel ten. doel hadden de Friezen te onderwerpen. Als men hen levend begroef, dan gingen zij voort glimlachende te zeggen: „Ik wil of ik wil niet", totdat het zand hunne lippen voor eeuwig sloot. Ik had wél gewenscht, dat Jonkheer Van Brederode niet in het bijzijn Van mijnheer Van Buren gezegd had, dat een „Friesche stijfkop" eene uitdrukking is door de Hol landers gebezigd, om de overtreffende trap van koppigheid uit te drukkenmaar hij trok 't zich hoegenaamd niet aan, en ver telde ons dadelijk er op, iets wat zijne moe der en eenige Friesche nichtjes gebeurd was, toen zij nog meisjes waren Een muzikaal genie, een jongmensch, logeerde eens bij hen, en toen hij op haar verzoek veel voor haar gespeeld had, wedde hij, dat zij eerder zijn muziek moede zouden zijn, dan hij het spe len, Zij gingen den weddenschap aan, en hij begon weer te spelen, maar hij was geen Fries en was nooit te voren in Friesland ge weest daarom was hij niet voorbereid op hetgeen er nu volgde. Toch was hij een Hol lander, en bij bleef viér en twintig uur on afgebroken doorspelen, zonder langer dan vijf minuten lederen keer te rusten. De da mes riepen nlaar aldoor- „Gaat u voort, als je blieft, het verveelt ons niet," al zagen zij er ook bleek en ziek uit; hij hield dus niet op, totdat hij van den pianokruk viel en naar bed moest worden gebracht, en twee dagen bleef liggen. Maar de Friesche meis jes ondervonden er geene nadeelige gevolgen van en zeiden, als hij 'het niet opgegeven had, zij wel een week lang hadden gelui sterd. Eens had Jonkheer Van Brederode een groot jacht, dat hij den Belgischen Koning leende, om er een tochtje mede te maken, en er was ook een Fries als kapitein aan boord, lederen morgen om vijf uur werden de dek ken geschrobd en de koning liet weten, dat hij liever had, dat men dit later op den dag deed, omdat hij er wakker van werd, en dan niet meer kon inslapen. Toen antwoordde de Fries „Spijt me zeer, uwe Majesteit, maar de dekken worden altoos om vijf uur ge schrobd, en dat moet zoo* blijven." Dit ant woord behaagde den koning zoozeer, dat hij geene tegenwerpingen meer maakte. Als de bewoners van Friesland hunne eigenaardigheden hebben, zoo ook hunne me ren. Na Stavoren gingen wij een kanaal door, dat als een groene gang, ons in een groote kamer bracht. De groene wand werd door hoog riet gevormd, en wij kregen brokstuk ken te zien van gouden vlakten en zeilen, die door weiden schenen te glijden. Men hoorde het geschreeuw der meeuwen, en rook zout en veengrond, die eens het groote bosch uitmaakte, dat door het meer verzwolgen werd. Toen kwamen wij door een soort van waterpoort op ons eerste Friesche meer, waarvan het water wel glas geleek, de zwarte zeilen van gele zeil'booten werden door de zon purper gekleurd, en de windmolens aan de verwijderde kust, leken ep rusteloos-gesti- euleerende spoken. Wordt vervolyd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1