Vrijdag 16 April 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. »»4. 7Jnargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vöór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 06. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Tan 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, by' abonnement. Eeae circulairebevattende de voorwaarden, werdt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De contra-revolutie Turkije. In de geschiedenis van de Turksclie revo lutie is een nieuw hoofdstuk begonnen, en wederom is 't het militaire element, dat daar toe den stoot heeft gegeven. Maar er is een groot verschil tusschen dezen keer en de vorige maal. In Juli van het vorige jaar zijn het de officieren geweest, die de omwente ling hebben bewerkt, de soldaten volgden hen. Thans.zijn de soldaten opgestaan, en Je officieren speelden de ondergeschikte rol, of liever in het geheel geen rol, want de sol daten sloten hunne officieren voor het mee- rendeel in de kazerne en traden zelf han delend op. De omwenteling van verleden jaar Juli ging gepaard met tooneelen van ver broedering; .mohammedanen, christenen en joden vielen elkaar om den hals. Thans droeg de beweging een geheel ander karakterhet mohammedaanscbe element deed zich gelden en eischte het herstel van de mohammedaan- sche wet. Den 23en Juli is de absolute macht van sultan Abdul Hamid ondergegaan. De i,.e April heeft niet het herstel gebracht van het onbeperkt gezag van den sultan; maai de overwegende invloed van den Khalif Abdul Hamid opde geloovigen heeft zich ondubbelzinnig doen kennen. Het schijnt, dat de regeering door het ge beurde geheel verrast geworden is. llifaat Pacha, de minister van buitenlandsche zaken in het nu gevallen kabinet, die op alle vra gen wat er nu zou gebeuren, geen ander ant woord had clan ,,Ik weet het niet", heeft erkend, dat het kabinet tot de overtuiging was gekomen, dat het 't aan doorzicht had laten ontbreken, en daarom zijn ontslag had genomen. Aan een correspondent van de Frankf. Ztg. verklaarde hij „Wij staan voor een raadsel cr^ verstaan niets van de gebeur tenissen, die zich voor ons ontrollen". Hoe het kabinet zoo kortzichtig heeft kunnen zijn, is een van de raadselen, waarvoor men hier staat. En een even groot raadsel is hoe het mogelijk is, dat de manschappen van een groot garnizoen voor een oproer konden wor den gewonnen, zonder dat de officieren er iets van hebben vernomen, want als zij er lucht van hadden gekregen, dan zou het ondenk baar zijn, dat de regeering niet tijdig was gewaarschuwd voor het gevaar, dat haar boven het hoofd hing. De Vossische Ztg. schrijft tot verklaring van het gebeurde „De sterke onderlaag van de volksmassa heeft de dunne bovenlaag van de op de lei ding aanspraak makende intelligentie uiteen doen vallen. Dat deze bovenlaag zoo weinig weerstandsvermogen bezat, heeft men wel is waar niet geweten. Men staat voor dezelfde verrasing als destijds, toen een uitbrekend oproer buiten in de provincie voldoende was om het absolutisme binnen weinige uren weg te blazen. Men had het absolutisme voor krachtiger gehouden en men geloofde ook van de Jong-Turken, dat zij vaster wortels geslagen hadden. Nu blijkt, dat hunne heer schappij niet eens op de bajonetten van de soldaten, maar slechts op de degenspitsen van een aantal officieren rustte. De Jong-Turken zijn op dezelfde wijze gevallen als zij vroeger omhoog gekomen zijn. Aan het begin en aan het einde van hun weg staan typische oostersche revolu- tiën. Het leger staat .p, laat eenige man nen over de kling gaan, de groote staats omwenteling volgt onmiddellijk daarna en dan is alles weer goed - - tot de volgende maal. Zoo was het in Byzantium en in het oude Stamboel, en zoo is het ook in het nieuwe Stamboel. Het Oosten is en blijft altijd vol verrassingen. Op dit zand zijn geen vaste huizen te bouwen. Eene voor spelling wat er nu ;.al Komen, mag niemand wagen. Slechts dit kan men na de vele I vroegere ervaringen wel als vermoeden uit spreken, namelijk dat voor de volgende maanden het openbare leven in Konstanti- nopel zich in Oostersche traagheid zal voort- sleepen. De vulkaan heeft ^ene flinke hoe veelheid lava uitgeworpen en slaapt nu weer in. Hoe zal het met de grondwet en met het parlement gaan? De muiters van Kons tan - tinopel hebben eene nieuwe methode ontdekt om het parlement te temmen. Zij kunnen het parlement kalm laten voortbestaan en zullen dat ook wel doen. Het kan hun geen schade berokkenen. Wat in Rusland in drie tempo's gedaan werd, hebben de soldaten in Konstantinopel in eens klaar gespeeld. De eerste doema in Konstantinopel is plot seling in de derde cloema veranderd zonder ontbinding, zonder verkiezingen, zonder ver andering van cle kieswet of van het regle ment van orde. Men stelt een nieuwen pre sident in bij de gratie der soldaten, wien cle afgevaardigden hebben te gehoorzamen Zoo heeft men op de eenvoudigste wijze van de wereld het parlement in de hand. De Turksclie! Kamer blijft zeker bestaan maar zij is geheel veranderd. De Jong-Tur ken zullen zeker geen lust hebben, het groote woord er in te voeren, en de leden van de liberale unie eerst recht niet. De Turksche soldaat wil zijn godsdienst be schermen en ook de heerschappij van den Turkschen stam over de vreemde volleen handhaven. Bij de liberale unie voegt zich bij de godsdienstige onverschilligheid nog het streven naar autonomistische losmaking van het geraamte van den staat. Het zou haar daarom, als zij ..1 te zeer op den voor grond treedt, nog erger ku men gaan dan nu den Jong-Turken. De magneetnaald van den eerstvolgende» tijd wijst op reacti.eDe Khalif en de Sjeik-ul-islam zijn de mannen van den dag." Engeland. De beweging onder de Fransche postbe ambten heeft onder hunne Engelsche col lega's enkele radicale elementen bewogen, eene poging te doen om aan te sturen op aansluiting bij de arbeiderspartij. Zij heb ben echter hun doel niet bereikt. Op eene te Nottingham gehouden vergadering van de vereeniging der post- en telegraafbeamb- ten is n.l. het voorstel om de vereeniging aan te sluiten bij den arbeidersbond, met een aanzienlijke meerderheid verworpen. Spanje. Over* de nieuwe terroristenaanslagen, die op goede Vrijdag te Barcelona zijn voorge komen, gelukkig zonder belangrijke schade aan te richten, wordt aan de Köln. Ztg. ge schreven, dat de indruk, die deze nieuwe aanslagen maken, zeer pijnlijn is. Men had gehoopt, dat na de gevangenneming van een neef van den ter dood gebrachte poli tiespion Ruil en een van diens makkers het met deze aanslagen gedaan zou zijn. thans het schijnt, dat zich nog altijd eenige leden van de voormalige oplichtersbende van Ruil zich op vrije voeten bevinden. In ver band. daarmee wordt er aan herinnerd, dat het juist een jaar geleden is, dat het dood vonnis tegen Ruil werd verkondigd. Aan den anderen kant blijft de radicale pers er bij, dat de terroristen aan de uiterste rech terzijde moeten worden gezocht, waarbij gewezen wordt op het feit, dat juist on langs eene amnestie is afgekondigd, die voor deze elementen ongewenscht was, en dat de verkiezingen voor den gemeenteraad voor de deur staan, waarvoor men stemming schijnt te willen maken in reactionairen zin. Ooitenrijk-Hongarlje. Weenen, 1 5 A p r i 1. Van regeerings- wege wordt bericht, dat de Keizer het sta tuut heeft bekrachtigd betreffende het zelf standige bestuur van den ©eredienst, de vro me stichtingen en de scholen der muzelman nen, wonende in Bosnië en Herzegowina. Turkije. Konstantinopel, 15 April. Generaal Nazim Pacha, die kort voor Kia- mil's val als grootvizier tot minister van oorlog was benoemd, is benoemd tot bevel hebber van het eerste legerkorps, dat Kon stantinopel tot standplaats heeft. De benoe ming van dezen bekwamen en populairen officier zal de beste .'uitwerking hebben tot heibel van orde en tucht in het leger. De Turksche bladen leggen er heden na druk op, dat de grondwet geheel in over eenstemming is met de Scheriatwet. Telegrammen van de consuls uit Mersina (Anatolië) melden, dat tengevolge van de vermoording van twee mohammedanen door een onbekend gebleven Armeniër de mohammedanen de Armenische bevolking hebben aangevallen. De moord duurt voort. De christelijke bevolking te Mersina vraagt hulp. Een iradé beveelt, dat de onlangs naai de provincie gezonden troepen van de pa leiswacht van Yildiz moeten terugkomen. De sultan heeft de benoeming van het mi nisterie bekrachtigd. De afgevaardigde Hussein Dohahid, hoofdredacteur van de Tanin, moet in een gczan'tschapsgebouw gevlucht zijn. Andere afg vaardigden moeten zich schuil houden. Saloniki, 15 April. De stad is rustig, maar het Jong-Turksche comité wei gert de nieuwe regeering te erkennen en or ganiseert een hardnekkigen tegenstand. Er is eene groote openbare vergadering ge houden, waarin de houding van het comité werd goedgekeurd. Tweede telegram. Uit alle deelen van Macedonië komen telegrammen van pro test tegen het gebeurde. Eenige duizenden vrijwilligers zijn onder de wapenen gekomen. Het besturend comité van de Vereeniging „Eenheid en Vooruit gang" is weder overgebracht naar Saloniki. Konstantinopel, 15 April. In een telegrafisch rondschrijven, bestemd om de verschillende vilajets gerust te stellen, zegt de minister van binnenlandsche zaken, dat de soldaten verschillende eischen hebben gesteld, o. a. tot overplaatsing van officie ren, over- welke zij ontevreden waren. De sultan heeft bevolen dat het noodige moet worden verricht, als men over een voldoend aantal officieren kan beschikken om de niet- gewenschte te vervangen. Bij de vernieling van de club der Jong- Turken wei-den de archieven ten deele ver nietigd. Konstantinopel, 1 5 A p r i 1. De gezanten der vreemde mogendheden kwamen heden den groot-vizier hunne gelukwenschen aanbieden. Deze gaf hun omtrent den bin- nenlandscben toestand geruststellende ver zekeringen en wees er in het bijzonder op, dat de houding van de legercorpsen, die hun hoofdkwartier hebben in Saloniki en Adria- nopel, geen gevaar doet vreezen. Konstantinopel, 15 April. Om zes uur 's avonds tiokken troepen ma trozen en mariniers, na rijtuigen te hebben gerekwireerd, naar Yildiz om te protestee ren tegen de benoeming van een tijdelijken minister van marine. De optocht van de benden verwekte ontroering in sommige wij ken in de stad. De censuur op de telegrammen is opge heven. Uit Saloniki wordt oericht, dat twintig bataillons van het- derde legerkorps naar de stad ontboden zijn. De spoorwegmaatschap pij SalonikiKonstantinopel ontving bevel al hare rijtuigen beschikbaar te houden voor een eventueel vervoer v-n de troepen naai de hoofdstad. Des avonds doodden de U-oepen den be velhebber van den torpedojager Assaritefik, die had gedreigd Jildiz te zullen bombar deeren als de grondwet werd geschonden. Volgens eene andere lezing is deze bevel hebber opgehangen krachtens een iradé, dat was uitgevaardigd. Konstantinopel, 15 April. De dag van heden ia betrekkelijk rustig voorbijgegaan, ofschoon het vertrouwen van het publiek volstrekt - niet hersteld is. De minister van oorlog Edhem is, verge zeld van zijn ambtgenoot Nazim, de kazer nes van Konstantinopel rondgegaan om de soldaten aan te sporen tot gehoorzaamheid jegens hunne officierenhij werd goed ont vangen De matrozen hielden eene betooging om bezwaar in te brengen tegen den nieuwen minister van marine. Zij namen ook gevan gen Azif Bey, den commandant van den kruiser Assari Tewfik, lid van het comité „Eendi-acht en vooruitgang", die bevolen had de kanonnen op Jildiz te richten om het comité te steunen. e mannen lynchten Azif in het gezicht van Jildiz, ondanks de pogingen van de soldaten der paleiswacht om hem te redden. In de kringen van de Porte is men zeer ongerust over de berichten uit Saloniki en Monastir, waar de invloed van het comité groot is, waarin het herstel van den vroege- ren toestand wordt gevrragd. onder bedrei ging dat het geheele derde legerkorps an ders naar Konstantinopel zal marcheeren. De officieren van het devde legerkorps zijn met die van het tweede in bespreking over samenwerking. De eerste berichten uit Mersina zijn ge lukkig overdreven. Er zijn in werkelijkheid onlusten voorgekomen in Adana. Slechts tien Armeniërs zijn gedood. De krijgswet is afgekondigd. Troepenversterkingen worden gezonden uit Beiroet. Mahmoed Moekthai- Pacha, de bevelheb ber van het eerste legerkorps, is ontsnapt; het heet dat hij naar Saloniki onderweg is. De voorzitter van de Kamer Achmed Riza wordt gezegd een schuilplaats te hebben ge zocht in het Fransche gezantschapsgebouw. Hussein Jalüd, de hoofdredacteur van de Tanin, is naar het buitenland gevlucht. Sofia, 15 April. Talrijke Jong- Turksche vluchtelingen zijn hier aangeko men. Konstantinopel, 1 5 A p ril. De Kamer benoemde eene commissie om eene verklaring op te stellen tot geruststelling van de bevolking. De Kamer nam het ontslag van Achmed Riza als voorzitter aan en ging over tot- de verkiezing van drie candidaten, waaruit cle sultan een nieuwen voorzitter zal kiezen. Tweede telegram. De Kamer stelde met algemeene stemmen een verklaring vast, waarin de jongste gebeurtenissen wor den goedgekeurd en de wil wordt uitgedrukt om te werken voor het welzijn van het land. De minister van onderwijs verklaarde, dat de grondwet niet wordt bedreigd. Konstantinopel, 15 April. In de Kamer werd een telegram voorgele zen, geteekend door alle militaire en civiele autoriteiten te Janina, dat het ontslag eischt van het kabinet, omdat het is ge vormd op eene met de grondwet strijdige wijze en met een satanisch doel; er wordt gedreigd om op Konstantinopel aan te ruk ken. De Kamer besloot maar Janina te sei nen, dat het nieuwe kabinet op constitutio- neele wijze is gevormd. De Kamer besloot verder de verkiezing van een nieuwen voorzitter tot Zaterdag te verdagen. De stemming van heden leverde geen resultaat. In den namiddag werd eene geheime zit ting door de Kamer geihouden. Verscheidene afgevaardigden betoogden de noodzakelijk heid voor alle partijen om zic'h te verzoe nen. Er werden verschillende telegrammen voorgelezen, afkomstig uit de provincie, waarin wordt bericht, dat de bevolking on gerust is en bevreesd is voor reactie, en dat do soldaten verklaarden, dat zij op de h< ofdstad zouden aanrukken, als de grond wet werd bedreigd. Bij de hervatting van de openbare zitting heeft' de Kamer met algemeene stemmen eene proclamatie aan de natie vastgesteld. De minister van onderwijs heeft medege deeld, dat het nieuwe kabinet gevormd is. Het zal Maandag zijn programma uiteen zetten en een votum van vertrouwen vragen. 16 April. Om de provincie gerust te stellen, waaruit telegrammen ontvangen zijn, die vrees uitdrukten voor de grondwet, heeft de Kamer besloten manifesten uit te vaardigen, waarin de troepen worden ge vleid en nadruk gelegd wordt op de alge meene -ontevredenheid van de bevolking over de werkeloosheid van het vroegere kabinet en zijn weinigen eerbied voor de Scheriatwet. Daar de soldaten hunne eischen strikt hebben bepaald tot de bovengenoem de kwestiën, zijn zij natuurlijk in overwe ging genomen. Er is voldoening geschon ken aan het leger, dat met hart en ziel in stemt met de Kamer tot handhaving van de grondwet. De soldaten, die zonen zijn van het vaderland, zijn tot rust gebracht er naar hunne kazernes terug gekeerd. Dat de berichten over het gebeurde te Konstantinopel later zijn ontvangen dan men recht had te verwachten, vindt zijne ver klaring hierin, dat er een verbod was uit gevaardigd om telegrammen aan te nemen of zelfs te verzenden. Eerst, laat in den avond van den 13en werd dit verbod opgeheven. De loop der gebeurtenissen wordt dooi den correspondent van Wolff's bureau aldus geschetstIn den naclvt op Dinsdag tegen 3 uur marcheerde het vierde bataillon jagers van Saloniki naar 'het Sultan Achmedplein. Het kreeg spoedig versterking uit andere N*«r het Bngielsch 76 VAN C. N. sn W. M. WILLIAMSON. Ons zog verwekte een gouden met paaiden behangen golf, maar het water was zoo hel der, dat wij ons nu en dan verbeeldden, den ouden weg op den bodem van het meer te kunnen onderscheiden, dien men zegt, dat de Friesche boeren tot op dezen dag gebrui ken, precies wetend© waar en hoe hunne paarden door hét water te leiden. Wegens dezen weg en andere dergelijke heeft (de Jonkheer een loods te Stavoren aan genomen, iemand, die in staat is ons voor onzichtbare gevaren te behoeden. Hij schijnt iedereen te kennen op de zwaarbeladen turf- schepen of schei-gekleurde aalbooten en Nell beweert, dat- zelfs de families wilde eenden, die wij tegenkomen hem .in het voorbijvaren toeknikken. Wij kwamen uit het Morra-meer op het grootste van alle Friesche meren het Flues- sen-meer, en het geleek sprekend op de Nor folk Broads, waarheen mijn vader eens met mij ging, toen ik nog een kind was. Altoos wanneer wij van het eene meer naar het an dere gingen, voeren wij door bekoorlijke ka nalen, omzoomd door allerliefste huisjes met tuinen vol rozen en kamperfoeliesoms ge stoffeerd door zonderlinge windmolens, die veel van groote wijze grijze uilen hadden, of op een afstand, op monniken geleken, die lange kruisen omhoog hielden. Het was zoo heerlijk voort te glijden tus- schen twee werelden.; de wereld' der werke- lijk'heid en die der verbeelding. De dorpen lagen aan kanaal of meer ver van elkander verwijderd, ofschoon er vele boerderijen wa ren omringd door groote boomen, om de zol derverdiepingen koel te houden onder hunne schuine daken. Zeemeeuwen zaten als tamme vogels op de ruggen der grazende koeien in de met roode en purpere bloemen omzoomde weiden. Mannen en. meisjes roeiden van het mel ken naar huis en hingen hunne groene en. scharlaken-roode emmers in rijen tegen de buitenmuren hunner pachthoeven. Vischnet- ten hangen van stok tot stok aan den water kant te drogen, op zulk een zonderlinge ma nier, dat het wel wijngaarden leken, vol bruine wijnstokkenen toen wij Sneek na derden, waar wij dien nacht wilden logee- ren, kwamen wij zonderlinge beurtschepen tegen, met een schilderachtig familieleven aan boord kinderen speelden met zonderling speelgoed van eigen maakseloude vrouwen met witte mutsen zaten te 'breien dé meisjes flirtten met de jonge mannen aan boord van de voorbij varende turfschepen mannen in scharlaken-roode jerseys, die, weerkaatst in hei effen water, er uitzagen als loopend vuur onder glas. De oude zeventiende-eeuwsche waterpoort te Sneek was zoo prachtig, dat wij dachten de plaats met dien leelijken naam ook mooi te zullen vindenmaar wij vonden die af schuwelijk en besloten wederom den nacht in onze drijvende Ihuizen door te brengen. Allerlei zonderlinge watergeluiden mank ten mij vroegtijdig wakkermaar ik had ook n et vast geslapen, omdat ik niet nala ten kon veel aan mijnheer Van Buren te denken, die te Sneek een telegram op hem vond wachten en met den eersten trein, dien 'hij nog balen kon, ons verliet. Ik weet niet, wat er .in het telegram stond, maar hij zag er ongelukkig uit, toen hij het las, en 'k lag er des nachts over te peinzen of zijne moeder hem ook ter wille van Freule Mene- la van der Windt, had teruggeroepen, die hef niet goed vond, dat hij zoo lang bij. ons bleef. Nell vond ons tochtje van den volgenden dag langs de rivier, de Boorne, naar het Sneeker-meer, voorbij Grouw en verder naar Leeuwarden, nog prettiger dam- van j den vorigen dagmaar ik vond het lang zoo belangwekkend niet. Misschien kwam I het wel daardoor, dat ik toen iemand naast mij had staan, die half en half een Fries I was, en mij vian allerlei vertelde. In elk ge- val had ik een soort van heianwee, alsof mij iets ontbrak. Mijnheer Starr zeide, dat het. aardig zou zijn de wittebroodsweken aan boord van een dier aardige wherries door te brengendie wij op het meer zagen maar ik stelde mij onmiddellijk mijnheer Van Buren en Freule Menela voor, die daal de hunne vierden en het hart ontzonk mij. Ik trachtte het zooveel -mogelijk te verber gen, maar mijnheer Starr scheen het te ver- j moeden, want in den namiddag gaf 'hij mij een waterverf-schets, die hij des morgens op dek gemaakt had. Hij noemde het een „ruw impressionistisch ding", maar het is werke lijk beelderig, bet water licht-lila, met zii- veren franje van schuin, juist zooals het er uitzag, toen Hij zat te schilderenvelden met een goudgeel laken, bezaaid met wilde bloemen op den voorgrondin de verte boo men in een waas van. zacht grijs en violet, hier en daar met -een tintje nose, dat een half verscholen dak aanduidt, dat zich op gemiddelden afstand bevindt. Lady Mac Nairne bewonderde de schets bijzonder; en het kwam zoo bij mij 'op waarom weet i'k niet d'at zij het niet aardig vond, dat hij het mij inplaats van haar gegeven had. HOOFDSTUK XXVI. Wij kwamen laat ;in dien namiddag te Leeuwarden en bet werd ons duidelijk, dat het geen plaats was, waar wij gaarne op onze booten zouden overnachten, wegens een zeer „oude" en aeer, zeer „vischachtigen geur," die er uit de grachten opsteeg en. ons gelaat eene uitdrukking gaf, als vond' die onaangename reuk reeds den weg naar onze neuzen. Maar niemand anders scheen er iets van te meiken; niemand anders had een uitdrukking van walging op het gelaat. In tegendeel, de meisjes, die wij op weg naar het hotel voorbijreden, hadden een engel achtig glimlachend gelaat. Zij w'aren lang en lichtblond, met vredige oogenen zij, die dé gewoonte nog huldigden zilveren of gouden oorijzers te dragen, zagen er uit als jonge Minerva's. Ik had dezulken kunnen beknor ren, die dtwaas genoeg waren hoeden te dra gen maar al de oude dames droegen dén nationale» kap, Wij ontmoetten er geen en kele, die deze gewoonte uit- hare jeugd on trouw was geworden en het w'aren zulke mooie oude vrouwen, dat ik gaarne de legen de geloofde, die Jonkheer Van Brederode ons vertéld haddat de Sirenen der Noord zee getrouwd waren met de Friezen, en al de meisjes uit die huwelijken even mooi wa ren geworden, al9 hare moeders. De ou^erwetscbe tamelijk sombere straten waren thans vol gewoel en bewegingde men schen spoedden ergens naar toe, en toen wij in het hotel kwamen, was daar een druk te van belang. Wij waren bij toeval midden in de kermis-week gekomen, de groote ge beurtenis van het jaar voor Leeuwarden en als een gezelschap Amerikanen dien morgen niet vertrokken was, had men geen kamers voor ons disponibel gehad, al zond Jonkheer Van Brederode reeds uit Sneek een telegram, Ofschoon het bijna etenstijd was, toen wij onze kamers uitgekozen hadden, stelde Van Brederode voor, dat wij nog eens de kermis over zoudén gaan, aangezien dames dat 's avonds niet konden doen. „Waarom gaan wij er dan niet eens naar kijken?" „Omdat het er te ruw toegaat voor fat soenlijke vrouwen. „Tom, Dick en Harry", zooals men in Engeland zegt, komen er na donker, als de tenten verlicht zijn, en alles op zijn vroolijkst is; en dames kunnen zich' alsdan niet in het gedrang wagen." „Ik héb „Tom, Dick en Harry" altoos heel onschuldige kerels gevonden," hield Nell vol. „U is nog nooit op een Hollandsclie ker mis geweest." „Daarom juist wilde ik er heengaan." „Dat zult gc ook, maar vóór donker." „En na donker ook," voegde zij er even koppig bij, als ware zij een geboren Friezin. „Dat is onmogelijk," zeide Jonkheer Van Brederode, terwijl zijn mond en kind een strenge uitdrukking aannamen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1