Hf°. SA6. Tweede blad. 7d* Jaargang. Zaterdag 17 April 1909. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nuramon - 0.05. L - (ouian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Ad vertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur V morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50, Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-1NDIE. I Zooals bekend heeft H. M. de 1 Koningin de gelden, die waren overgeble- I ven van hetgeen was bijeengebracht voor I liet Indisch Huldeblijk (de Indische zaal in het Paleis), bestemd voor het ooglijdersgast- I huis te Bandoeng. Het was de wensch van Hare Majesteit •1 dat dit ooglijdersgasthu's zou dienen niet alleen voor Java maar ook voor de buiten bezittingen, en dat mot alleen inlanders, maar ook behoeftigen van anderen landaard I zouden worden opgenomen. In verband met dezer, wensch deelt het 1 bestuur van het gasthuis thans mede, dat I in het Koningin Wilhelniina Gasthuis voor 1 ooglijders op alle werkdagen, des morgens I tusschen acht en tien uur, polikliniek wordt I gehouden voor ooglijders die geen verple ging behoeven en loopend behandeld kunnen Jj worden. I Behoeftige ooglijders, wier opname door J den geneesheer-directeur noodzakelijk wordt I geacht, hebben kostedooze verpleging. Blinde inlanders en Europeanen, zoowel t volwassenen aJs kin-deren, kunnen tot het I leeren van een ambacht, om daardoor later I in eigen levensonderhoud te voorzien, in de „Werkinrichting voor inlanders", of in het „Van Heutsz-Blindeninotituut" kosteloos «worden opgenomen, verpleegd en onderwezen. I Soerabaja maakt zich op om de aan- I staande, heuglijke gebeurtenis luisterrijk te - I viereneen voorloopig programma der fees- «ten is reeds opgemaakt. Eerste dag. Op den dag waarop het tele- j gram de blijde tijding zal brengen zullen trompetters te paard die door de stad be- Ikend maken; 't avonds te 5 uur taptoe; t daarna optocht met fakk llicht naar het resi- ,1 den tiethuis. Na de serenade feest op Pasar- I Bes ar (een plein), dat uoor de lichten der 1 winkels en terreinverlichting zal worden «herschapen in een lichtzee. L Tweede dag- 's Ochtends parade. Gods dienstoefening in de verschillende kerken. Matinee in de sociëteit Concordia, 's Avonds ij voorstelling in den Schouwburg, besloten I door een apothéose, kermis in den Sxads- tuin, bioscopen in de open lucht (vooral Ivoor inlanders). I Derde dagAubade in den Stadstuin. 1 Optocht van alle schoolkinderen. Planten [van een Oranjeboom, 's Avonds als tweede J dag. I Vierde dag's Ochtend® reveil, 's avonds r"waterfeest met versierde en verlichte vaar- I tuigen op de Kali-Mas en Chïneesche op- 1 tocht. Peest ten huize van den resident en 1 soiree in Concordia. Vijfde dagBloemencorso van rijwielen, «rijtuigen en auto's, 's Avonds bal in Con- Bpordia. Eiken avond bioscoopvoorstellingen in de open lucht voor inlanders. Soerabaja doet zijn ouden naam .weer eer aan wat het doet, doet het goed I WEST-INDIE. Paramaribo, 26 Maart. De Gouverneur van Suriname heeft be paald dat zooals doenlijk na ontvangst van de tijding van de bevalling van Hare Majes teit de Koningin als sein van de ontvangst van het bericht van het fort Zeelandia en j ook te Albina zullen worden gelost: a. 101 kanonschoten bij de geboorte van een Prins b. 51 kanonschoten bij de geboorte van eene Prinses dat ten Gouvernementshuize eene openbare audiëntie zal worden venteend a. ingeval het eerste schot tussclien 5 en 7 uren des voormiddags valt, om 8 uur des voormiddags van denzelfden dag b. ingeval het eerste schot tusschen 7 uur des voormiddags en 4 uur des namid dags valt, om 5 uur des namiddags van dien zelfden dag; c. ingeval heb eerste schot in den namid dag later dan 4 uur valt," om 8 uur des voormiddags van den volgenden dag dat indien de audiëntie op een Zondag of algemeen erkenden Christel ij ken feestdag zou moeten worden gehouden, zij wordt uitgesteld tot den volgorden werkdag te 8 uur des voormiddags dat na afloop van de openbare audiëntie, [eene groote parade van de schutterij, het i garnizoen en de gewapende politie op het Gouvernementsplein zal worden gehouden I dat tot zonsondergang tot zal worden ge- I vlagd van de forten, van de batterijen, van I de publieke gebouwen, zooals dat bij festi- Bviteiten gebruikelijk is °n van alle toppen m. aan de Koloniale schepen. I Voorts zal de havenmeester de gezag- I voerders der op de repde van Paramaribo liggende koopvaardijschepen uitnoodigen om I onmiddellijk na het vallen van het eerste I schot, hunne schepen u- doen vlaggen, en nfj 's aan c'e Districts-Commissarissen van Nie- l'L* kerie, Coronie en Marowijne opgedragen om bij de voormelde gelegenheid de gezagvoer ders van op de reede liggende vaartuigen uit te noodïgen tot zonsondergang van alle toppen te doen vlaggen. TÖ In en om Den Haag. De Haagschei „stille week" is, gelukkig voor de tooneelwereld, weer voorbij. In dit ge'bod van sluiting gedurende 8 dagen ligt eene onbillijkheid, eene beperking der vrij heid, welke men in geen enkele Holl'an-dsche stad aantreft. Thans zijn de poorten der gebouwen voor Nut en Vermaak weder geopend en wordt in den laats ten tijd van het scheidend seizoen geijverd om er dén gang nog wat in» te hou den. Maandag gaf het orkest d'er Kon. Fran- sc'he Opera als gewoonlijk een matinee-con cert in den Dierentuin en. lieten zich hierbij als solisten 'hooren de dames S. d'Arnand en D. Beniner, benevens de hoeren D. Montano en Monteux. 't Zijn voor ons geen onbeken den. Zij worden door 'het talrijk publiek, dat deze concerten bijwoont, gaarne gehoord en toegejuicht. Nu ik toch over den Tuin schrijf, wil ik even wijzen op den tegenwoordigen 'bloei van liet Kon. Zoöl. Bot. Genootschap. Voorzeker dankt het dit grooten-deels aan zijn ijverigen directeur, die met een helderen kijk op de zaken er steeds op uit is om den leden door allerlei afwisselende aantrekkelijkheden het verblijf in en buiten de gebouwen aangenaam te maken. En dat wil er in. Straks in Mei wordt weer "het groote voorjaarsfeest gegeven. Duizenden komen zich dan vermaken of van anderer vroolijkheiid genieten enduizen den vloeien in de geldkas om weer voor practische doeleinden te worden aangewend. Het concertbureau De Haan zorgde den tweeden Paaschmiddag voor een operette- sprookje. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Deze voorstellingen zijn zeer in trek. De jeugd, maar ook de z.g. geleiders, gaan er geheel in op. In Diligentia gaf dien middag de zangeres van den dag Susan Metcalfe haar tweede afscheidsconcert. En aangezien het Haag sche publiek nu met haar dweept zal ze Zon dag onherroepelijk en in ernst voor het laatst een afscheids-matinée gevenMaandag vertrekt ze naar Londen. Was hare ontvangst in Den Haag bitter koel, ze heeft er vuur in weten te krijgen, en geen wonder. In haar zang ligt geen berekening, doch alleen zuivere, hooge kunst. Ik hoop haar dezen zomer in de Kurzaal te kunnen hooren. Eduard- Verkade 'heeft hier wel suaces inet zijn „Hagespelers". In den schouwburg gaf 'hij Maandagmiddag „Dolly betert' zich", een blijspel om eens flink te lachen, 't Vol gend seizoen hoopt hij nog beter op te komen. Dien avond gaf de Franscbe Opéra „Ma dame Butterfly". Doch hierbij bleef het den eersten „vrijen" dag niet! De breede ingang van „Scala" noodigde weer tot het bijwonen der uitvoering van het zeer afwisselend Spectacle-programma. Voor al trok de aandacht 'het optreden van het duettis ten paar Chretienni en Louisette. Nu is er weer wat anders te zien. Variété „Flora" is zoo gelukkig geweest het „Vrije Tooneel" te engageeren. Dat vult met 'zijn zang en voordracht den geheelen avond. Geen wonder dat de toeloop groot is de heeren Speenhof f en Nap. dg la Mar val len nog steeds in den smaak. Het Apollo-theater ziet er, na de verbou wing, vrij wat beter uit. Niet alleen voor het zaaltje is gezorgd, doch ook wat er op 't tooneel verschijnt. Dat is niet meer de bioscoop alleen, neen, we zien levende we zens verschijnen, die het publiek uitstekend vermaken. Om maar te noemen bet geprolon geerd B ou wm ee s t er-en s em bl e Wanneer ik verder wijs op de vele kleinere inrichtingen, wear men voor een potje bier van muziek en een komiek te genieten krijgt, dan zal niemand beweren, dat er in het Haagje geen gelegenheid genoeg is om uit te gaan. En dan zwijg ik nog maar van de voorstellingen, welke achter het tooneelgor- dijn worden afgespeeld in alle soorten en kleuren Dezer dagen maakte ik eene wandeling door de Sc'heveniirgsche Boschjes. Vrijwel beschut voor den wind en in het zonnetje is het daar al heerlijk. Geen wonder dat velen mijne meening deelden en liepen te genieten van de uitbottende hoornen en struiken. Ook de bekende Vijver met zijn kwakende eendjes en groenende boorden gaf een zo- mersc'h tafereel. Jammer dat er in de Boschjes niet eenige wegwijzers staan, Voor den -vreemdeling is het dikwijls moeilijk den weg naar Vijver, Bataef, enz. te vinden en later weer op be kend terrein te komen. In weerwil van de officieel© waarschuwing van den heer hoofdcommissaris van politie tegen zeker huwelijkskant'oor in de Van dór Vennestraat blijft dat kantoor voortgaan met liet plaatsen van aid verten ties, 't Is nu geen rijke 'boerendochter", die zicb ten huwelijk aanbiedt, doch eene „gefort. Dame". Of ze 18 of 80 jaar is wordt er niet 'bij gezegd natuurlijk, dan zou het getal trouwlustige heeren, dat er op schreef, dus ook 'het ge tal der 5 guldens „voor kosten" worden be perkt. Het is mij niet recht duidelijk dat cou ranten als heb Nieuws v. d. Dag, (waarin ik de advertentie Zaterdag jl. zag), die de waarschuwing toch ook wel zullen hebben ge lezen en met liet opnemen van ander soort advertenties kieskeurig zijn, zulk eene vreemde „aanbieding" opnemen. Om die paar guldens (behoeft 't Nieuws dit toch waar lijk niet te doen Thans schijnen ook de provinciale bladen eene beurt te krijgen. Eene Scheveningsche Vereeniging zal liet plan tot het planten van een gedenkboom bij de geboorte van een Oranjetelg ben uitvoer brengen. Voorzeker eene goede gedachte Een huldeblijk, dat men met de(n) Hoogge borene kan zien, opgroeien, een huldeblijk, dat geen geld eischt en dus niet is een bur gerlijk geschenk aan eene Koninklijke Moe der. In de feestvreugde op den verjaardag van Z. K. H Prins Hendrik zal Scheveningen niet deelen. In bijna ieder Prot Kerk en zaal voor ontspanning is hier wat te doen op dien dag en avond. De achtste wijk echter acht men zeker al „lollig" genoeg. De tiende algemeene vergadering van den Nat. Vrouwenraad van Nederland, werd Dinsdagavond geopend in Musis Sa crum te Arnhem, onder voorzitterschap van mej E. Baelde, te Rotterdam. Het doel van dezen avond was een toe lichting te geven tot een voorstel dat op de vergadering van morgen aan de orde komt, n.l. De Vrouwenraad diene een adres in bij de regeering met het verzoek aan al. 2 van art. 162 B. VV. zoodanige uitbreiding te geven, dat de vrouw staande huwelijk ten bate van haar gezin niet alleen wettig recht Heeft op een deel van de inkomsten haars echtgenoots, maar ook dat de inning daarvan haar wordt verzekerd op gelijksoor tige wijze als die thans geschiedt inzake de Kinderwetten in alinea's 3, 4, 5 en 6 van art. 374 h. B. W.,' onverschillig of deze voortvloeien uit rente, salaris, pensioen of andere baten. Eerste inleider was prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, te Utrecht, die geen aanbeve ling of afkeuring van liet adres wilde geven, j slechts een toelichting. Het verzoek is in twee deelen splitsbaarwat het eerste be- j treft, het recht op een deel der inkomsten, is geformuleerd alleen met betrekking tot volledige huwelijken. Men moet om de be- teekenis van het verzoek na te gaan, aller eerst rekening houden met den bestaanden toestand, die spr. uitvoerig nagaat aan de hand van de jurisprudentie van de laatste 30 jaren. In het voorschrift, dat de man ver plicht is zijn vrouw alles te verschaffen wat noodig is, naar zijn stand en vermogen zien velen alleen een zedelijk voorschrift, geen wettelijk. Het recht op een geldelijke uitkee- ring aan de vrouw, die niet met den man samenwoont, is door de jurisprudentie vol ledig erkend, maar spr. heeft geen gevallen gevonden voor het geval dat de echtgenoo- ten samenwonen, waarin de man verplicht werd zijn vrouw geld te geven voor haar levensonderhoud, wanneer hij naar haar meening nalatig mocht blijven haar te on derhouden. In verband biermede gaat spr. verschillende artikelen van het B, W. na volgens welke de vrouw uitgaven mag doen ten behoeve der huishouding, op naam van haar man. Inzonderheid spreekt prof. Molengraaff hierbij over de urt-t. 164 en 288 B. W., ter wijl hij de jurisprudentie van gevallen, die verband houden met deze artikelen nagaat. Resumeerende zegt spr. dat de man den rechtsplicht heeft voor zijn gezin te zor gen en dat de vrouw het recht heeft een j uitkeering in geld te vragen wanneer de man in dien plicht nalatig blijft. Al is dus de toestand niet zoo ernstig voor de vrouw, spr. zou wel duidelijker in de wet willen zien bepaald dat de vrouw ook bij samenwonen het recht op een geldelijke j uitkeering kan doen gelden wanneer hij j haar niet het noodige verschaft. Een tweede bezwaar tegen bet thans vigeerende wetsar tikel is dat de man zonder aanleiding het bestier over de huishouding aan zijn vrouw kan ontnemen Aan de hand van wetsbepa lingen in verschillende landen toont spr. aan dat een wijziging van dit artikel wel degelijk mogelijk is. Wat de verzekering van de inning van bet de vrouw toekomende betreft, gaat spr. na hoe deze materie in de Kinderwetten is geregeld, terwijl hij met een enkel woord aantoont welke wijzigingen in de Kinder wetten zijn voorgesteld in verband met de j volgens thans geldende bepalingen moge- j lijko langdurige procedures wijzigingen waarvan spr 'net practische resultaat be twijfelt. Vervolgens gaat spr. na welke be palingen ten deze iu het buitenland gelden. Spr.'s conclusie is dat het voorstel niet gelukkig is geformuleerd. Wil men dat de vrouw onder alle omstandigheden moet kunnen beschikken over een deel van het inkomen van den echtgenoot? Naar spr. meent, moet de vrouw bij verzoekschrift ann de rechtbank bijv. kunnen vragen om dat deel van het inkomen voor onderhoud van het gezin noodig, wanneer de man na latig blijft, haar het daartoe noodige te ge ven. Men moet hierbij niet het gewone pro ces hebben, wel een summiere, snel afloo- pende procedure. Dan zou verder moeten worden bepaald, dat na een uitspraak van de rechtbank, de werkgever het bepaalde deel van het loon aan de vrouw moet uit- keeren voor 't geval hierbij quaesties ont staan tusschen den werkgever en de vrouw, moet_ ook een summiere procedure een be slissing kunnen uitlokken. En dan moet bepaald worden, dat de vrouw een beroep heeft op den rechter wanneer de man zijn vrouw het beheer over de huishouding ontneemt. Met dit al les zal de vrouw in het algemeen wel niet geholpen wordenmen moet niet te hooge verwachtingen koesteren, maar daarom be hoeft men de zaak niet te laten rusten. Maar zoolang de Tweede Kamer niet het besef heeft van een belangrijke wetgevende taak een ander taak dan te praten voor pers en tribune zal men geduld moeten oefenen. i Tweede spr. over deze zaak was mr. J. A Levy uit Amsterdam, die tegen de be staande regeling een fundamenteel bezwaar heeft. In de Juristenvereniging is in 1904 ter sprake gebracht de vraag- „moet ge handhaafd blijven dat de man alleen de be schikking heeft over de goederen der ge meenschap? een vraag die hetzelfde be oogt als het hier geformuleerde. In de ver gadering der Juristenvereeniging antwoord den 20 leden bevestigend, 28 ontkennend, terwijl 7 buiten stemming bleven. Spr. gaat de historie van het hier besproken punt na en zegt geen slechtere wetgeving te kennen dan hier is gegeven. Men moet zich stellen op het standpunt dat bij ge meenschap beide echtgenooten gelijk recht hebben. Zooals de wet thans luidt, procla- meent zij de algeheek- onmondigheid en af hankelijkheid van de vrouw aan den man En niet alleen moet dit uit de wet verdwij nen, het recht van de vrouw moet worden opgenomen in de wet. De in gemeenschap gehuwde vrouw moet volkomen gelijk recht op de inkomstfin van den man, waaruit die ook voortvloeien hebben als de man zelf. Onze wet moet in de toekomst behelzen lijn recht het tegenovergestelde van wat er thans in is bepaald. Nu is de vrouw een reehtelooze en daarin kan in een recht staat geen plaats zijn. De zeden evenwel zijn in tegenstelling met de wet haar eigen gang gegaande wet is door de zeden in de schaduw gesteld. De Fransche jurispru dentie, de zeden volgende heeft aan de vrouw een vrijwat ruimer eigen beschik- j kingsrechi gegeven dan de wet. Blijkens arresten van den Hoogen Raad heeft ook dit college eenige bescheiden stappen ge daan om vrij te komen van de benopen bepalingen van ons B. W. t Ten slotte ontvouwt spr. eenige bezwa ren tegen de formuleering van het voorstel Spr zou als stelling Willen geven: „De vrouw heeft uit eigen hoofde aanspraak op zoodanig deel van het inkpmen van li aar man als voortvloeit uit liet goederenrecht waardoor haar huwelijk wordt beheerscht. Mevr. Drucker (Amsterdam) beschouwde het huwelijksrecht van het standpunt van de leek en gaf als haar wensch te kennen dat veel uit het Romeansche recht in ons B. W. worde overgenomen. Zoolang de man leeft, heeft de vrouw niets te zeggen. Eerst wanneer de man sterft of de gemeen schap ontbonden wordt, treedt de vrouw in haar rechten. Door verschillende voor beelden aan het leven ontleend, stelde spr. vervolgens de rechteloosheid van de vrouw in het licht. Na nog eenige bespreking werd de ver gadering verdaagd tot Woensdag morgen. De algemeene vergadering werd Woens dag morgen heropend. De voorzitster, mej. E'. Baelde, uit Rotterdam, herdacht in haar openingswoord mej. Marie Jungius en mevr. Schaffer-Bunge, die in het afge loopen jaar overleden zijn. Daarna werden de jaarverslagen uitge bracht van de bij den raad aangesloten ver eenigingendrie nieuwe leden de Neder- landsche Bond voor Vrouwenkiesrecht, de vereeniging Vakschool voor verbetering van vrouwpn- en kinderkleeding en het comité voor stationswerk, en van de vereenigingon die als groep II en III bij den raad zijn aangesloten. De verslagen van secretaresse en penning- meesteresse werden goedgekeurd. Het aan tal leden der aangesloten vereenigingen be draagt ruim 31.000. Er is een batig saldo van f 78.04£. In plaats van de dames H. Boddaert- Schuurbeque Boeye en W. Drukker (aftre dende, niet herkiesbare bestuursleden) en mevrouw Treub-Cornaz (die bedankte) wer den gekozen de dames A. v. Ewyck, jonk- vrouwe M. A, v. Hogendorp en H. C. Sandt van Noote. De discussies werden vervolgens geopend over het voorstel, waarover op de voor-ver gadering toelichtingen zijn gegoveu, n.l. het voorstel bij de regeering een adres in te dienen, met het verzoek, aan al. 162 B. W, zoodanige uitbreiding te geven, dat de vrouw, staande 't huwelijk, ten bate van haar gezin, niet alleen een wettig recht heeft op een deel van de inkomsten van haar echtgenoot, maar ook dat de inning daarvan haar wordt verzekerd, op gelijk soortige wijze, als dit thans geschiedt, in zake de Kinderwetten in alinea's 3, 4, 5 en 6 van art. 374h B. W. Naar aanleiding van de inleidingen van Dinsdag avond, stelt het bestuur voor, de laatste woorden van het voorstel van af' „op gelijksoortige wijze", weg te laten en een kleine redactiewijziging aan te bren gen. Hiertegen zijn geen principieel© be zwaren, waarna het voorstel wordt aange nomen. Goedgekeurd werd een voorstel, het be stuur te machtigen tot het verzamelen van studiemateriaal omtrent de wenschelijkheid van het aanstellen van een vrouwelijke be ambte (inspectrice) ten politie-bureele en tot het verspreiden van dit denkbeeld. Eveneens werd aangenomen een voorstel, waarbij het dagelijksch bestuur gemachtigd werd, een adres in zake vrouwenkiesrecht tot de bevoegde macht te richten Daarna was aan de orde het voorstel van de Nationale Vereeniging van Vrouwenar beid, waarbij aan het bestuur wordt opge dragen de mogelijkheid te overwegen van de oprichting van een een tl'aal-gebouw. Verschillende principieel© bezwaren wor- den hiertegen te berde gebracht, waardoor liet niet kan worden aangenomen. Gemachtigd werd het- bestuur tot het in dienen van een adres bij de Tweede Kamer, waarin bijzonder nadruk wordt gelegd op de wenschelijkheid van gelijken eisch van kennis bij het benoemen van adjunct-in specteurs en adjunct-inspectrices van den arbeid. Eveneens werd het bestuur gemachtigd, een adres in te dienen bij den minister van Landbouw, in zake de regeling van art. 4 der Arbeidswet. Nadat besloten is stappen te doen de executive van den Internationalen Vrou wenraad in 1911 uit te noodigen in ons land bijeen te komen en nadat als plaats van de volgende vergadering Leiden is aan gewezen, wordt de vergadering met de ge wone plichtplegingen gesloten. School- en Kerknieuws. Door het Hoofdbestuur van „Volksonder wijs" is, in verband met de behandeling van liet wetsvoorstel tot wijziging en aanvuitting van de Wet- tot regeling van ihet Middelbaar Onder wijs in de Tweede Kamer, het navolgende adres aan het bureau en de loden der Tweede Kamer met spoed toegezonden: Aan de Tweede Kamer der Sta ten-Genei'aal! Geeft te kennen het Hoofdbestuur van de Ver eeniging „Volksonderwijs", waarvan de Statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 28 November 1908, No. 17, dat het met belangstelling heeft kennis geno men van het amendement, door hot lid der Twee de Kamer, Dr. Uoessingh, op art. 45 bis 8 van liet wetsvoorstel tot wijziging en aanvulling van do Wet tot i egel mg van het Middelbaar Onder wijs, by Uwe Kamer ingediend. dat dit amendemeut, ljeoogende Bijzondere Hoogere Burgerscholen, dlie van rijksweg© sub sidie genieten, toegankelijk te maken voor alle kinderen, die voor dat onderwijs rn de termen vallen., - voor de ingezetenen van gemeenten, waar geen Openbare Hoogere Burgerscholen be staan, in eene behoefte voorziet, te meer, daal de toekenning van subsidie aan Bijzondere Hoo gere Burgerscholen de oprichting van Openbare zal tegenhouden dat ons Bestuur mede kennis genomen heeft van een amendement van meer lieperkto strek king, ingediend door de heeren De Beaufort, Tydeman on Vei hey. dat zich bepaalt tot het openstellen van de gesubsidieerde Hoogere Bur gerscholen voor alle leerlingen in gemeenten, waar geen Openbare Hoogere Burgerscholen ge rest igd zijn. zonder dat daarbij do bepaling van (kracht ia, dat do onderwijzers zich onthouden van iet® te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige liegrippen van andersdenkenden Redenen, waarom het Uwe Kamer eerbiedig verzoekt, het amendement van Dr. Roessingh aan te nemen en. zoo daartegen onoverkomelijke bezwaren modhten bestaan, eene bepaling alft door de heeren Beaufort c. s. is voorgestefldi, ln1 de Wet op te nemen Oud-Katholieke Kerk. De heer Arnold H. Matihew, Oud-Katholiek bisschop, sdhryft in een brief uit Chelsfiold, na bij Orpington in Engeland, aan de Oud-Kat ho- liek: „Mijne aandacht is gevestigd op eene brochure, in Holland uitgegeven door een. my onbekenden, 111 tramoivtaansChen priester, genaamd Brouwer. Die brochure bestaat, voor een deel, uit een liefdeloozen, boosaardigen en lasterlijken aanval op niijzeieven en op mijne liooggeachte en ver eerde ambtgenoot en van wie ik op 28 April 1908 de bisschoppelijke wijding ontvingMijn plichtjegens myn broeders laat ni\j geen andere keus dan den Bntschen gezant in Den Haag te raadplegen, ten einde den heer Brou wer te dagvaarden, om de smaadredenen en las teringen, die hjj openbaar gemaakt heeftin tc trekken of waar te maken. Daarom weerhoud ik mij van het geven van een ometandig ant woord aan den heer Brouwer, totdat ik in staat lien my te vergewissen welke rechten personen, die geen Hollandsche onderdanen zyn, hebben op bescherming tegen lasterlijke aanvallen, op hen gericht in Holland door ondejdanen van Haro Majesteit Je Koningin der Neder landen."

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1