NV208. Dinsdag 20 April 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. 7*' Jaargangt AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Daze Courant versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. AdvertentiSnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utreehtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 215 eents bij vooruitbetalinf. Oroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Ee&e circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Aaii «ten rand vnn <len burgeroorlog. Het zal misschien velen verwonderen, maar 't is toch nog niet gekomen tot het uitbreken van den burgeroorlog in Turkije. Men is nog aan. 't onderhandelen tusscheu Tsjataldja en Konstantinopel. Maar dat men zich bevindt aan den rand van den burgeroorlog, is voor ieder duidelijk. De in de hoofdstad geslagen Jong-Turken hebben den sultan den oorlog verklaard. Uit Salo- niki en uit Adrianopel trekken de ti'oepen, die hun trouw gebleven zijn, naar Konstan tinopel op. Zal de botsing, die dreigt, nog kunnen vermeden worden? Het is moeielijk zich aan eenige voorspelling daarover te wagen. Wat in Turkije gebeuren zal, schijnt eene kwestie te zijn van het recht van den sterkste. Maai* wie de sterkste is, dat kan niemand zeg gen. Met verbazing hebben wij in da vorige week gezien hoe het eerste le.gerkorps in Konstantinopel zijne officieren is afgevallen. De officieren werden ui de kazerne opge sloten, als hun geen erger lot trof, en onder leiding van onderofficieren en korporaals wierpen de soldaten zich op als hoeders van de niohammedaansche wet. Saloniki is Jong-Turksch gebleven en van daar uit wordt de beweging georganiseerd, die de contra-revolutie van de vorige week moet bestrijden. Komt het tot den strijd, dan hebben de mannen uit Saloniki het voordeel van de deskundige leidingdat 'nebben zij voor op de troepen van den sultan, die als aanvoerders hebben lieden, die alle weten schappelijke kennis van het vak missen. Aan. den anderen kant mag echter niet vergeten worden) dat de invloeden, die in Konstan tinopel de soldaten van hunne officiercu vervreemdden, zich ook in het leger van de Jong-Turken zullen doen gelden. Ook daar zullen de mohammedaansche geestelij ken de strijdmiddelen van den godsdienst tegen de Jong-Turken aanwenden; ook daar zullen de stroomingen tegen de moderne Europeesche beschaving, die den Jong-Tur ken in Konstantinopel zoo noodlottig wer den, niet ontbreken. Wat zullen zij uitwer ken? Men staat hier voor raadselen. Even zeer als van het derde legerkorps, dat in Macedonië zijne standplaats heeft, geldt dat van het tweede, het Rumelische legerkorps. Er werd beweerd, dat de officiei-en daar hunne soldaten niet in de hand hadden, wat echter niet heeft belet, dat de bataillons van het tweede korps zich te Tsjatalda met die van het derde vereenigd hebben. En uit Erzeroem en Trebizonde heeft de regeering te Konstantinopel, toen zij van daar troe- pen ontbood om het garnizoen van de hoofd stad te versterken, tot antwoord gekregen, dat men plan had zelf ie komen om de be dreigde grondwet tegen de regeering te be schermen Wie kan onder zulke omstandigheden, waarin ieder legerkorps en elk regiment voor zich zelf beslist wien het wil gehoorzamen, zeggen wat er uit de beweging, die het leger heeft aangegrepen, zal voortkomen? Dit al leen staat vaster heerscht in het leger een toestand van anarchie, gelijk trouwens in geheel Turkije. Er is geen enkel gezag, dat in het geheele rijk wordt geëerbiedigd. De Vossische Ztg. schrijft: Ministers komen en gaan, generaals worden benoemd en af gezet wie heden de teugels opneemt, laat ze morgen op den grond sleepenmen weet niet aan wien men zich moet houden, wien men vertrouwen heeft te schenken. Alle ge zag is volkomen geschokt, de tucht in de am btsn aars wereld en in het leger is niet slechts verslapt, maar verdwenen. De treu rigste rol speelt de sultan. Hij is niet de gebieder, niet de leider, niet de stevige rots in de branding, maar een speelbal in de hand der partijen, die nu eens rechts, dan weer links wordt geworpen, zonder zicht baren wil. zonder de kracht eenigen wil uit te voeren. Een beeld van ellende, zoo zit Abdul Hamid in zijn paleis en bidt en wacht bevend wat het lot over hem zal be schikken." Inderdaad bevindt Turkije zich in do grootste moeielijkheid, die het sedert den Rusrischen oorlog heeft gehad. De toestand is zelfs in zóóverre nog moeilijker, dat des tijds het gezag van den sultan zelfs na de nederlagen op het slagveld onbetwist bleef, terwijl nu de militaire revolutie tegen hem zelf gericht is. Welke gevaarlijke gevolgen uit de in het middelpunt van het Turksche rijk ingetre den onzekerheid kunnen voortvloeien, bewij zen de berichten over de tooneelen van moord en brand aan de zuidkust van Klein- Azié en in Syrië, waarbij ook Euro peanen en Amerikanen schade geleden hebben. De chaotische toestand is ook voor Europa niet zonder gevaar, zoo als blijkt uit de berichten over het zenden van oorlogschepen van verscheidene staten naar de buurt van het tooneel dei- revolutie, om ze ter beschikking te hebben voor het geval dat er behoefte aan mocht blijken. En wie weet welke complicatiën zich verder nog zullen ontwikkelen. Aan Bulgarije is nog juist bij tijds de mond ge stopt door de overeenstemming, die is ver kregen en die de erkenning van het voor malige schatplichtige vorstendom als zelf standig koninkrijk in zich sluit. Wat Rus land in het schild voert met zijne aankondi ging, dat een Russische kruiser de Darda- nellen zal doorvaren, moet nog blijken. Zou het 't gemunt hebben op de opheffing van het op een internationaal verdrag steun^ode verbod van de doorvaart van oorlogsschepen door de Dardanellen? Qeen wonder, dat in de middelpunten der Europeesche politiek de weusch levendig is, dat de opnieuw ontstane onzekerheid spoe dig zal worden opgeheven. Zoo schrijft de Westminster Gazette: „Wij hopen, dat de beste mannen van het land er naar zullen streven de verwarring te doen eindigen en de regeering op een gezonden grondslag te stellen, hetzij conservatief en mohamme daanse?! of liberaal en West-Europeesch. Als liet volk maar tevreden is en de ver plichtingen tegenover andere staten worden vervuld, dan is de binnenlandsche politiek van Turkije hare eigen zaak. Maar het heeft gewichtige buitenlandsche vragen te over wegen. Vijanden liggen op den loer, die niet zouden versmaden zich zijne moeielijk- heden ten nutte te maken. Hoe vlugger de orde hersteld wordt, des te beter voor Tur kije zelf en voor Europa Duitschland. B e r 1 ij n 19 April. De in het bui tenland loopende geruchten over eene onge steldheid van den Keizer of een ongeval, dat hem overkomen zoude zijn, zijn geheel verzonnen. Berlijn, 19 April. Vorst en vorstin Bülow zijn hedennamiddag hier aan gekomen. B e r 1 ij n 1 9 A p r i 1. De Nordd. All- gemeine Zeitung schrijftDe Germania bracht den 14en een onnoozel verhaal over tranen, die de rijkskanselier voor den Kei zer zou hebben vergoten. Bülow zou als een schoothond gehuild hebben. Daar buiten landsche bladen hiervan dupe zijn gewor den, wordt uitdrukkelijk geconstateerd, dat men hier te doen heeft met eene gewone duimzuigerij Frankrijk. In eene vex-gadering van de algenxeone vereeniging van post- en telegraafbeambteix te Pax-ijs is eenstemmig besloten, onder aantallen op het parlement dat zijne onbe kwaamheid heeft bewezen, de vex-eeniging te veranderen in een syndicaat (vakrerjxni- ging) en het ambtenaarsstatuut, waarover overleg gevoerd wordt tusschen regeeriag en parlement, af te wijzen. Daarmede heeft deze ambten aarsverfeniging zich in alle vormen aangesloten bij den algemexaen ar- beidsbond, de confederation générale du travail. Een congres van onderwijzers aan lagere scholen dat te Parijs gehouden werd, be sloot eenstemmig de staking op te neme a onder de middelen tot verkrijging .-an con- cessiën van de regeering. Als tegenhanger kan het bericht dienen, dat op Je lagex-e school te Osney (departement Seine et Oise) de schoolkinderen staakten, omdat zij on tevreden waren met de onderwijzeres. Deze onderwijzeres is met pensioen ontslagen en de schooljeugd heeft daarop het bezoek aan de school hervat. Engeland. Bij de verkiezing, die in Oost-Edinburg tusschentijds voor het lagerhuis gehouden is, behield de liberaal Gibson met 4527 stem men het district voor zijne partij tegenover den unionist, maar de liberale meerderheid slonk tot 458 stemmen. In 1906 was zij 4174, in 1900 1291, in 1895 1930. Slechts eens, in 1895, is de liberale meer derheid nog kleiner geweest dan nu, name lijk 449 stemmen. Denemarken. Kopenhagen, 19 April. Heden, bij do tweede lezing van liet wetsontwerp op de landsverdediging, verklaarde minister Neergaard, dat de x-egeerxng zich verplicht ziet hare aanvrage betreffende de vooruit geschoven versterkte stellingen bij Kopen hagen, te handhaven. Hij voegde er bij, dat hij zijn aanblijven afhankelijk stelde van de aanneming van dit deel van het ontwerp. Mocht eene eventueole volksstemming tegen de reg'eexnng uitvallen, dan zou dat voor haar een reden zijn om af te treden. Italië. Rome, 19 April. In antwoord op een toespraak van den bisschop van Or leans bij eene audiëntie van Fransche pel grims zeide de Paus, dat hij in de laatste smartelijke gebeurtenissen, die Frankrijk heeft doorgemaakt, een bewondernswaardig bewijs had van Frankrijk's trouw aan de stem van den Paus ten koste van alle offers. De Paus spoort de Fransche katholieken aan voort te gaan en wijst den vuigen laster terug, die de kinderen van de Kei-k zou willen aanduiden met het brandmerkende wcord van vijanden van het vaderland. Een regeering, welke zij ook zij, die door de waarheid den oorlog aan te doen, beleedigt wat het heiligst is in den mensch, kan geen aanspraak maken op vereering in liefde. Hei vaderland heeft altijd zijne beste ver dedigers gevonden in de gelederen van de kinderen der Kerk. Rome, 19 April, In zijne toespraak verklaarde de bisschop van OrléansWij zijn pausgezinden en roomscben, wat echter niet wil zeggen, dat wij oproerlingen of anti-patriotten zijn, want de Fransche katho lieken koesteren grooto liefde voor hun va derland. De Franschen zullen onwrikbaar den Paus getrouw blijven. Daarna weidde de bisschop uit over het work van Joanne d'Arc. Toen de Paus na de ontvangst der pel grims voox-bij de Fransche vlag kwam, kus te hij dxe tweemaal. De pelgrims brachten hem daarop een geestdriftige hulde. Spanje. Madrid, 19 April. In de wandel gangen van de Kamer loopt het gerucht, dat de chef van het juridische kabinet van den minister van marine onder enveloppe aan den voorzitter van de Kamer eene aan gifte van ambtsmisbruik heeft gezonden. Men zegt, dat deze aangifte gericht is tegen den minister van marine en een van zijne anxbtgenooten en betrekking heeft op de manier, waarop de bouw van het nieuwe es kader is toegewezenvooraf was getracht haar aan den secretaris van het bureau der Kamer zelf in handen te geven. Eenige af gevaardigden ondervroegen de leden van het bureau, die de juistheid van het ge rucht bevestigdenmaar men verzekert, dat de voorzitter van de Karne op het laatste oogenblik van oordeel was, dat er geen re den bestond om de zaak aan de Kamer mede te deelen. De republikein Soriano deelde in de Ka mer mede, ofschoon het woord hem was ge weigerd, en ondanks de herhaalde waarschu wingen van den voorzitter, dat deze aan gifte was geschied. Madrid, 19 April Mgr. Aguirre, aartsbisschop van Burgos, is benoemd tot Primaat van Spanje. Oosten rijk-Hongarlje. Weenen, 18 April. De gemeente raad van Weenen had heden eene betoog'.ig van erkentelijkheid voor den Keizer georga niseerd in verband met de handhaving van den vrede. De bux-gemeester hield eene toe spraak, waarin hij de verknochtheid rail alle volken van Oostenrijk en van het leger aan de zaak der landsverdediging deed uit komen en den Keizer dankte, dat hij het oorlogsgevaar had ter zijde gesteld, dank zij een onbegrensde wijsheid en geduld. De Keizer betuigde hartelijk dank. Hij verklaarde, dat Oostenrijk groote gevaren nabij was geweest. Z. M. zeide: Het ver heugt mij. dat de vaderlandslievende ge voelens van de geheele monarchie en de toewijding van mijn dapper leger, dat door zulke edelmoedige gevoelens bezield is, een stevig steunpunt hebben gegeven en het middel verschafte om den vrede te handha ven, want zelfs een rechtvaardige en onver mijdelijke oorlog eischt groote offers. Een eervolle vrede verschaft meer geluk aan het volk. Weenen, 19 April. De onderhan delingen tusschen de Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen betreffende het bankvraagstuk zijn heden namiddag begon nen. De Balkancrisis. Weenen, 19 April. Alle mogend heden hebben thans verklaard, toe te stem men in do opheffing van artikel 25 van het Verdrag van Berlijn. De Bosnische kwestie is dus voor goed geregeld, ook uit een diplo matiek oogpunt. Konstantinopel, 19 April. Het Turksch-Bulgaarsche protokol is heden onderteekend in tegenwoordigheid van de Engelsche, Fransche en Russische gezanten Turkije. Londen, 19 April. Een particulier telegram," dat hier ontvangen is uit Kon stantinopel, bericht, dat de troepen de hoofdstad heden zullen binnentrekken om kracht bij te zetten aan den eisch van abdi catie van den sultan. Hei ministerie staat op vallen. Sofia, 19 April. Volgens de uit Macedonië ontvangen berichten deelen de Jong-Turken op verschillende plaatsen, in zonderheid in Saloniki, wapens en munitie rond aan de Bulgaarsche bevolking. Konstantinopel, 19 April. Het gerucht loopt, dat in Yildiz Kiosk groote ontsteltenis heerscht. Saloniki, 19 April. Een nieuw contingent van 1100 man is gisteren naar Konstantinopel vertrokken Konstantinopel, 19 April. Het gerucht loopt, da ttwee bataillons uit Erzeroenx vertrokken zijn om zich te voegen bij de troepen van het comité voor Konstan tinopel. De Kamer beraadslaagt in geheime zit ting over de vraag, of zij Konstantinopel zal verlaten, om zich te stellen onder de be scherming van het van Saloniki komende leger. Tweede telegram. Het ministerie deed in de Kamer mededeeling van zijn re- gêeringsprograuxhet gaf zijn vaat besluit te kennen om te arbeiden in overeenstem ming met de Grondwet. De Kamer verdaag de debatten over liet regeeringsprogram tot Zaterdag. Derde telegram. In de geheime zitting van de Kamer werd de stemming over het votum van vertrouwen tot Zaterdag verdaagd. Groote opgewondenheid is veroorzaakt door het gerucht van het aftreden of de vlucht van den Sultan naar de Britsche am bassade. De voorhoede der troepen is te San Ste- fano aangekomen. Saloniki, 1 9 A p r i 1. Er zijn thans 36,000 man bijeengetrokken te Hadeukoi. Weenen, 1 9 A p r i 1. De Neue Freie Presse bericht uit Konstantinopel, dat de Sultan bereid zou zijn om af te treden en dat Rechad Effendi aangewezen zou zijn <m hem op te volgen. Dit bericht is echter nog niet bevestigd. De door de Jong-Turken gestolde voor waarden zijn de volgende: Volled'go veran dering van het garnizoen te Konstantinopel, bestraffing van de Softa's, die de soldaten tot opstand aanspoorden, aftreden van den Sultan. Het vijfde legercorps te Tamas biedt den Jong-Turken krachtrigen tegenstand; daar entegen maakt het 4de legercorps te Erzin- Xm*r het Engelsch 78 van C. N. es W. M. WILLIAMSON. De kapitein kon hierover uitgewijd en ex- een zedenles uit getrokken hebben, maar hij repte met geen enkel woox*d van het gebeur de. Dit vernederde ons misschien nog meer, dan wanneer hij ons beknord had, want de stilte was zeer pijnlijk en, hij scheen niet de minste notitie van ons te nemen, alleen maar wilde hij ons veilig 'binnenshuis heb ben, dat wij geen verdere ondeugende stre ken konden uithalen. Zijn manier van doen was zeer koelof dit nu kwam van zijne zonderlinge afgetrokkenheid, of van erger nis over ons, zou ik niet weten te zeggen In ieder geval was ik blijtoen wij ons weder op onze kamer bevonden, en de kap per en de doeken hadden afgelegd, die ik nu niet meer zien kon. Maar wij hadden nog nauwelijks den tijd gehad uns te ontkleeden, toen er aan de deur werd getikt. Nell ging opendoen en daar stond Lady Mac Nairne in eenen peig noir, met een sluier over .het lxoofd, waar schijnlijk onx krultangetjes te verbergen. Ik dacht dat Jonkheer Van Brederode haar gewekt had om haar onze misdaden mede te deelen en haar nu zond om ons te kapitte len, ofschoon dat niet iets voor hem was. "Maar haar eerste woorden toonden reeds, dat ik den armen kapitein onrecht had aan gedaan. Meisjes?" vroeg zij haastig, „kunt. gij binnen een kwartier gereed zijn het loge ment to verlaten en aan 'boord van de Mas cotte te gaan?" Ik dacht bijna een slaapwandelaarster te hooren „Maar, mevrouw!" riep ik uit, „het is half twaalf I" „Des te meer moeten wij ons haasten," antwoordde zij. „Ik scherts niet. Er is eene reden waarom wij onmiddellijk moeten ver trekken. Het spreekt van zelf dat de Mas cotte uwe boot is, lieve Nell, en dit reisje het uwe is; maar gij en Phyllis zijt altijd zoo vriendelijk voor mij, dat ik zeker ben van uwe toestemming, als ik u zeg dat het om mijnentwil is en om heel wat ellende te voorkomen Wanneer Lady Mac Nairne iemand tot iets wil overhalen, wordt zij onweerstaan baar Hoe zij het aanlegt, weet ik niet, maar ik wilde dat ik dat kunstje kende. Soms is zij zeer overheerschend als het een man geldt of zelfs ruwsoms zoo zacht als een duif; maar hoe ook, men voelt alsof er een magnetische stroom uit de top pen barer vingers over u heen gaat en men heeft maar één begeerte, namelijk zoo spoe dig mogelijk te doen, wat zij van u ver langt. Zoo ging het nu Nell en mij ook Wij zei den beiden te gelijk, dat het geen tien mi nuten zou duren en zoo was lxe't ook. Maar ondanks de woeste haast, waarmede wij de weinige zaken, die wij ontpakt hadden, weder in ons valies wierpen, en in spijt van het fe't dat wij gekleed waren, op onze hoe den na, terwijl Lady Mac Nairne nog in haar peignoir was, was zij toch nog eerder •klaar dan wij. Wij zouden in haar kamer hij haar komen en juist toen wij verschenen met onze valie zen in de hand want het was nu geen uur om de kruiers te schellen, verscheen mijn beer- Starr om den hoek van het portaal. Eerst zag hij ons niet, maar begon iets te gen zijne tante te zeggen over een „op .het kantje af", toen 'hij Nell en mij in het oog kreeg, die in de open deur stonden. Ik wilde hem juist vragen, wat er van Six- Mac Nairne geworden was, wien hij zoo har telijk de handen schudde, toen ik mij her innerde Lady Mac Nairne te hebben hooren zeggen, dat hij „door een huwelijk nog fa milie van haar was". Ik dacht dus, dat nu er blijkbaar iets tusschen hem en Jonkheer Van Brederode voorgevallen is, ik liever dit onderwerp in hare tegenwoordigheid niet nxoest aanroeren. Wat ook de geheimzinnige reden ware, die ons in den nacht als dieren deed wegsluipen, mijnheer Starr schoen liet te weten wat ook hoogst natuurlijk was, daar Lady Mac Nairne zijne tante is; het kwanix er dus niet op aan, wie der beide an dere mannen te laken vielhij was onschul dig, daarvan hield ik mij overtuigd. Hij was ook zoo vriendelijk en behulpzaam, om onze dingen xiaar beneden te dragen, alsof het zijn belang goldinplaats van dat der anderen, onx ons uit net hotel te krijgen en op de boot Toch is hij zulk een lui en dwaas jong- rnensch, dat hij wel geheel ontdaan moet zijn van verrassing en verwarring. Jonkheer Van Brederode had beneden onze rekeningen betaald en alles met de echtge- noote van den hotelhouder geregeld, de eenige, die niet naar de kermis scheen te zijn. Toen wij raar hem toegingen om te too- nen, dat wij gereed waren om te Vertrekken, ving ik een paar woorden op, die de hotel- houdster zeide. Ik ben er wel niet zeker van of ik de dingen in het Hollandse hi recht ver sta, maar het leek, of zij in antwoord op een vraag of bevel van hem antwoordde: „Ver laat u maar op mij. Zulk een onbeschaamde vraag wordt hier niet beantwoord.' Een rammelkast vaix een rijtuig, dat mis schien wel eexx halve eeuw oud was, werd door mijnheer Starr gehaald, die veel deel nam in het ongeluk en de moeilijkheden van anderen. Wij pakten er one in, behalve Jonk heer Van Brederode, die op den bok zat, om den koetsier den weg te wijzen; hij had zijn pet over de oogen getrokken, alsof het stort regende, inplaats van de prachtigste mane schijn, en Tibe zat op ons aller schoot. Hendrik en Toon slapen op de Mascotte en de Waterspin en zij waren plichtgetrouw aan boord, ofschoon, als zij enkel Hollanders waren geweest, zij stellig een slippertje naai de kermis hadden gemaakt. Het zijn er ook de menschen niet naar, om zich over iets verwonderd te toonen. (Nell beweert, dat als de motor onder Hendriks neus ontplofte, Hij die enkel met een stukje watten zou wrijven zijn neus of de motor, 't komt er niet op aan, welk van beide etx voortgaan met hetgeen, waaraan hij op dat oogenblik bezig was) er werd dus geen tijd verloren en tien minuten later voeren wij afhet heldere maanlicht wees ons zoo goed,1 den weg, alsof het klaarlichte dag was. Wij waren nog niet ver, toen ik een an dere motorboot bespeurde, grooter dan de onze, maar niet zoo inooi, die in de haven lag en ik tuurde m'n oogen uit om den naam te lezen, want zij was er niet, toen wij aan kwamenmaar de Mascotte vloog als eon vogel veel sneller dan ooit bij dag te midden der scheepvaart en ik kon dien niet lezen Wij waren te opgewonden om aan slapen te denken, ofschoon wij anders in het hotel reeds lang ter ruste waren geweest. Jonk heer Van Brederode ried ons aan naar bene den te gaan, daar 'het koel was op het water en er zulk een wind was opgestoken, dat er twee kussens van onze dekstoelen wegwoeien. Maar wij konden er niet toe besluiten. Uit het smalle kanaal kwamen wij op eene wijde uitgestrektheid water, koud als vloei baar staal in den maneschijn en door de Mascotte aan weerskanten opgezweept tot kleine scherp gekante golfjes, die zoo kab belden, dat ik blij was, toen wij in 'het vol gende kanaal kwamen, nog smaller dan het eerste, zulk een smalle streep water, dat de koeien op het land, vage schimmenbeelden, hunne naar den klaver riekouden adem ons in 't gezicht bliezen, toen wij van het dek ons naar haar vooroverbogen. De ramen van kleine met stroo gedekte hutjes schenen regelrecht in onze kajuitsra- men te kijken, als xxieuwsgierige wakende oogen; en Jonkheer Van Brederode zeide, dat bij daglicht het kanaal zoo vol trek schuiten en beurtschippers is, dat er bijna evenveel vaardigheid en geduld vereischt worden om er door te varen, als onx een automobiel door Piccadilly te sturen in het hartje van het seizoen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1