BINNENLAND. gian zich gereed om gemeene zaak met- de Jong-Turken te maken. Konstantinopel, 19 April. Men verzekert, dat de Sjeik ul Islam een fetwa voorbereidt, waarbij de Sul'an van den troon vervallen wordt verklaard Het gerucht loopt, dat de Sultan op de vlucht zou zijn, maar dat wordt onder al'e voor behoud vertelt. Saloniki, 19 April. Het centra»© comité Eenheid en Vooruitgang" heeft do vreemde financieel© instellingen in Tur'cije gewaarschuwd, dat elke leening. die hans door het nieuwe kabinet zal worden aange gaan, als ongrondwettig zal worden be schouwd. Konstantinopel, 19 April Men zegt, dat twee hodja's, die beproefden de troepen te Tsjataldja toe te spreken, dood geschoten zijn. Te Adrianopel zijn verschil lende afgezanten van de reactionaire partij gevangen genomen. Aanhoudend voegen zich vrijwilligers, zelfs uit Konstantinopel. in groot aantal bij de troepen van Saloniki en Adrianopel. Men zegt, dat Yildiz per tele graaf onderhandelt met het Jong-Turksche comité te Saloniki. Er zal iemand den troe pen, die willen oprukken tegen Konstanti nopel, tegemoet gezonden wordenwaar schijnlijk zal daarvoor een keizerlijke prins of de sjeik-ul-islam' gekozen worden. Tweede telegram. Onder alle voorbehoud wordt verzekerd, dat het Jong- Turksche comité den sultan tot heden avond 10 uur tijd gaf om afstand t© doen van den troon. De Russische gezant moet de be sprekingen voeren. De Russische kruiser Torek, komende uit Athene, zou des nachts door den Bosporus varen om den sultan over t© brengen. Derde telegram. Izzet Pacha en de andere gemachtigden keerden heden terug. Izzet Pacha had terstond een lang durig onderhoud met den grootvizier. Over het resultaat van de zending is niets uitge lekt. behalve dat het leger zijne eischen heeft herhaald en ook plan heeft vijf batail- lons naar de stad te zenden om aan de autoriteiten hulp te verleenen tot handhaving van de orde. De ministerraad is nu aan bet beraadslagen. Vierde telegram. De troepen uit Saloniki kwam heden avond te Ejoebzij gaan voort met hun marsch om Konstan tinopel heen in de richting van Yildiz. Heden nacht of morgen verwacht men de eindoplossing van de sul tankwestie. Talrijk© afgevaardigden hebben zich naar San Ste- fano begeven. Konstantinopel, 19 April. De door sommige bladen gegeven berichten over afzetting van den sultan zijn on gegrond. Londen, 2 0 A p r i 1. De Daily Mail bericht uit Saloniki, dat' Enver Bey, de voornaamste Jong-Turksche leider. Zondag avond met een bijzonderen trein naar Kon stantinopel is vertrokken. De vc or hoe de van de door het Jong- Turksche comité naar Konstantinopel ge zonden troepen was Zondagmiddag reeds gekomen in San Stefano, de door het slui ten van den preliminairen vrede tusschen Turkije en Rusland bekende voorstad van de hoofdstad. Van daar kan men kiezen tus- schen twee wegen. Op den grooten heerweg kan men op Stamboel aanrukken, welks oude muren geen weerstandsvermogen be zitten of wel men kan in een wijden boog door het heuvelachtige land de stad en den Gouden Horen omtrekken en den Bosporus bereiken aan de geheel open liggende noord zijde. yan de stad. De tweede oplossing biedt een aantal voordeelen. De marsch door de bochtige, nauwe straten van Stamboel wordt vermeden en men behoeft geen brug over te gaan. Bovenal echter kan de stoot recht streeks tegen Jildiz Kiosk gevoerd worden, het beslissende punt, waar zich het gros van de troepen bevindt, die de contra-revo lutie hebben verwekt. Voorts kunnen op deze wijze het gemakkelijkst onlusten ver meden worden, die bij een straatgevecht zouden kunnen uitbreken en leven en eigen dom van de vreemdelingen bedreigen. Op grond van wat de Jong-Turken tot dusver op militair gebied hebben verricht, verwacht de Kölnisehe Ztg., dat zij het mid del zullen kiezen, dat het snelst tot de be slissing zal leiden. Pera en Galata, de wij ken waar de Europeesche en christelijke elementen van de bevolking zich ophoopen, zijn-dan spoedig beveiligd voor gebeurtenis sen, die tot een ingrijpen van het buiten land zouden kunnen leiden. Kenschetsend voor den toestand zijn de krampachtige po gingen van alle kanten om het bestaan van de grondwet en hare bevestiging als alge meen doel voor te stellen. De pogingen om invloed uit t© oefenen op de houding van de manschappen der comitétroepen zijn mis lukt, doordat de bevelhebbers geen aanra king toelieten met do soldaten, die hun te gemoet gezonden werden. Inmiddels bren gen steeds nieuwe treinen versterkingen uit Saloniki en Adrianopelj zoodat het ©ven wicht in getalsterkte tusschen de beide par tijen spoedig bereikt is. Uit Saloniki wordt aan de Köln Ztg. be- rioh*, dat er kenteekenen zijn, dat ook in Macedonië en Albanië druk gewerkt wordt om het aanzien van het comité Eendracht en. vooruitgang" te ondermijnen. De Alba- neezen in het district Wallona verklaarden de partij te kiezen van de tegenstanders van liet comité. Naar aanleiding van de laatste gebeurte nissen in Konstantinopel geven wij eenige bijzonderheden over het Turksche officieren korps, waardoor de nu aan den dag gekomen strijd tusschen officieren en onderofficieren in het Turksche leger gemakkelijker zal zijn te begrijpen. Voor de door von der Goltz Pacha be gonnen hervorming van het Turksche leger waren de officieren uit twee groote groepen samengesteldde uit den troep voortgeko men officieren en uit den burgerstand be noemde of aan do militaire academie opge leiden. De eersten zijn de Alajli, de laat sten de Mektebli. Verreweg de meesten behouden vi'oogor tot de eerste categorie. Sedert den Itervorm i ngsarbeid van den genoemden Duit- schen generaal echter nam het aantal van de laatste categorie gaandeweg toe. Intus- schen zijn nog heden bijna 40 pet. van de Turksche officieren voormalige soldaten en daarbij grooten deels analphabeten. Van deze kan men slechts bij hooge uitzondering aan nemen, dat zij tot de Jong-Turken béhoo- ren zij zijn veeleer een gewillig werktuig in handen van de geestelijkheid. De uit de militaire scholen voortgekomen officieren er zijn in Turkije omstreeks 40 dergelijke scholen met verschillende programma's bezitten door hunne opleiding eene zekere wetenschappelijke vormingj zij zijn dé groote steun van de Jong-Turken. Wanneer zij in de laatste maanden in Konstantinopel van de troepen zijn vervreemd en het gezag over dezen verloven hebben, dan is dat hier uit te verklaren, dat de onderofficieren de tusschenpersonen zijn tusschen officieren en soldaten. Dezen nu hebben met de soldaten gemeene zaak gemaakt omdat zij in de offi cieren, die eene wetenschappelijke opleiding hebben gehad, hunne ongewenschte concur renten zien, die hen verdrongen hebben uit de plaatsen, welke vroeger door de oudere onderofficieren werd vervuld. Vaai het geheele officierenkorps zijn thans 50 a 60 pet. Mekto'blis. Bij de artillerie en de. technische troepen zijn nagenoeg alle offi cieren leerlingen van militaire scholen, in den generalen staf en bij de hoogere com mando's eveneens. De hoogere rangen zijn bijna allen door Mekieblis bezet, want de uit den troep voortgekomen officieren bren gen 't bijna nooit verder dan tot den kapi- teinsrang. Allerlei. vWright heeft Zaterdagavond Rome in gezelschap van den leerling-vliegmensch, luitenant Calderera, vier opstijgingen van ongeveer 10 minuten volbracht. Wright heeft op zich genomen, twee Ita- liaansch© officieren, een zee-officier en een officier van het veldleger, te onderrichten in het besturen van zijn vliegtoestel, Hij ontvangt daarvoor 50.000 frs. Rijke sport liefhebbers dragen daartoe 30.000 frs. bij de rest betaalt het ministerie van marine. Reggiodi C al abri a, 19 April. Tusschen 2 en 3 uur heden morgen werden verscheidene schokken van aardbeving ge voeld, waaronder sommige tamelijk sterke, voorafgegaan door gerommel. Verliezen wer den in 't geheel niet geleden, vIemand, die verleden week te' Messina geweest is, schrijft aan de N. R. Ct. van daar We waren ruim 2 uur in Messina, maar men kan zich haast fuel begrijpen, dat de ramp al 4 maanden geleden is. 't Ziet er uit of ze verleden week gebeurde, 't Is één groote puinhoop. Hier en daar ziet ge een paar vieze bedelaars en kinderen en wat sol daten die op wacht staan. Op vele punten een vreeselijke lucht van bederf, want er liggen nog steeds 15000 lijken onder 't puin. We hebben allerlei treurige overblijfselen gezien. Op een schoorsteen nog een mooie pendulehalve stoelen ^n Kanapé's, verbo gen bedden, poppen, kindorschoentjes, hoe den, alles vuil en kapot, t is niet te be schrijven vreesol ijk moet daar geleden zijn. De b 1 ij d e verwachting. Het bestuur van het comité vau de vrouwen der Nederlandsc'he kolonie te Antwerpen tot aanbieding van een vreugdeblijk aan H. M. de Koningin der Nederlanden, heeft het volgende bericht ontvangen „Ten zeerste waardeerende de gevoelens, welke de Nedevlanders, wonende te Ant werpen, geleid hebben tot het schenken van bijdragen, ten einde mij een bewijs van lief de en aanhankelijkheid te geven, betuig ik U voor dit blijk van gehechtheid mijn meest oprechten dank en stem ik met groote in genomenheid in met het voornemen van het Comité om de ingezamelde gelden te be steden tot oprichting van een Koningin Wil helm ina-fonds tot het verleenen van hulp aan behoeftige Nederlandsche kraamvrou wen te Antwerpen. Naar Ons Land meldt is te Kaapstad op uitnoodiging van den Nederlandse-hen con sul, den heer H. van Oordt van Lauwen- recht, een vergadering gehouden van dames en hoeren, waarin een commissie is benoemd om feestelijkheden te organiseeren bij de vervulling der blijde verwachting. Een voorloopig damescomité werd even eens benoemd om bijdragen in te zamelen voor de aanbieding van een huldeblijk na mens de Nederlandsche en Afrikaansche vrouwen van Kaapstad en omstreken. Een der verpleegden in het Blinden-in- stituut voor meisjes „de Wijnberg" te Gra ve, de blinde Elisabeth van den Berg, heeft een fraai wagenkleedje vervaardigd, dat met een begeleidend schrijven in brailleschrift aan de Koningin ten geschenke is aangebo den, en blijkens een schrijven van den par ticulieren secretaris van H. M. door Haar onder vriendelijke dankbetuiging aan de schenkster is aanvaard. Een reeds zeer bejaarde blinde dame te Middelburg heeft, naar wij vernemen, een paar gebreide schoentjes vervaardigd en deze aan H. M. de Koningin opgezonden, met het verzoek dat het verwachte Konings kind althans één dag deze schoentjes zou aan hebben. Dit geschenk deed do dame, die reeds jaren lang blind is, van een tref- fend gedicht vergezeld gaan. Hare Majesteit heeft haar een hoogst vriendelijk schrijven van dank doen geworden voor deze sym pathieke hulde. Een onjuist gerucht. Gis teren ging te Amsterdam het gerucht, dat professor Hector Treub naai' 's Gravenhage ontboden was in verband met de blijde ver wachting. Dit gerucht gaf reden tot ongerustheid, zoodat het Hbld. zich haast mede te deelen, dat het onjuist is. Professor Treub vertoeft in Amsterdam en van zijn ontbieding is geen sprake. Prinsendag* 11 M. de Koningin-Moeder begaf zich gisterenmorgen reeds ten 94 uur naar het Paleis in het Noordeinde, teneinde Z. K. H. Prins Hendrik geluk te wenschen met zijn geboortedag. Z. K. H. kwam' de Vorstelijke bezoekster in de vestibule tege moet. J Zoowel in de felicitatieboeken ten ko ninklijke paleize als in dat van H. M. de j Koningin-Moeder neergelegd is door j tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, i gezanten, hooge Staatsambtenaren, hun j handteekening gesteld. De rood, blauw en geel gestreepte j vlag van de Venezolaansche Staten, bezaaid met sterren op de middenste baan, werd gister opgemerkt in de rij van internatio- nale vlaggen, die de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden in het hotel des In- des gelogeerd en waaronder de minister van Venezuela, dr. Paul, voor dat gebouw had den doen plaatsen. Dank /.ij ook het fraaie voorjaarsweder werd 's Prinsen verjaardag hier gister met groote opgewektheid gevierd, vooral nu het Koninklijke Echtpaar thans niet op luit Loo, maar in de residentie verblijf houdt. De feestelijke tooi van het Voorhout, de vlaggen van kerken, openbare en particu liere gebouwen, de rondtrekkende muziek korpsen, die hier en daar hun opwekkende tonen lieten 'hooren, dat alles gaf de stad een recht aangenaam aanzien en hield de vroolijke stemming onder de feestgangers. Om 12 uur de gebruikelijke parade in de Maliebaan waaraan ditmaal buitengewone luister werd bijgezet door de uitreiking van onderscheidingsteekenen aan twee Indische officieren de kleine kermis in het Voor hout, draaimolens op 'verschillende punten, en 's avonds de door het Haagsche comité georganiseerde feestelijkheden in schouw burg-, concert- en kerkgebouwen. Ten Hove werd de feestdag in stille en gepaste vreugde herdacht. De ge bruikelijke receptie en een feestmaaltijd ble ven ditmaal achterwege. De Koningin-Moe der zat gisteravond met Hare kinderen aan den familiedisch aan. De Prins ont ving tal van gelukwenschings-telegrammen, die namens Z. K. H. telegrafisch werden be antwoord In de felicitatieboeken van het koninklijk echtpaar werd zeldzaam druk ge- teekend. De verjaardag van den Prins werd te Scheveningen op de gebruikelijke wijze her dacht door het uitsteken der vaderlandsche kleuren van alle openbare gebouwen en in richtingen, zoowel in het dorp, de haven en badplaats. Ook van vele particuliere wonin gen en instellingen was de driekleur aange bracht. Het fraaie weder trok de jeugd op straat, welke in drommetjesj met de oranjekleur versierd, rondhuppelde. De badplaats, waar enkele ververschings- wachthuisjes geopend waren, had op den feestdag druk bezoek. De parade ter eere van den Prins in de Maliebaan te 's Gravenhage ge houden, ontleende een bijzondere betee- kenis aan de uitreiking' -an het ridderkruis 3e kl. der Militaire Willemsorde aan den kapitein der infanterie van het Indische leger F. Darlang, en van de eeresabel aan den le luitenant der infanterie E. J. Gel dorp, mede van dat leger, beiden met ver lof in Europa. Generaal Van Eriiiel Scherer, gouverneur der residentie, deelde m zijn toespraak bij de plechtigheid mede, dat de Prins der Ne derlanden voornemens was geweest bij deze parado tegenwoordig te zijn, doch door dé bijzondere omstandigheden waarin H. M. verkeert, verhinderd 1© zijn. Dit blijk van belangstelling, zeidfe die generaal, zou den gedecoreerden zeker dubbel aangenaam zijn. Na de gebruikelijke plechtigheden richtte de generaal het woord tot de troep, prees de krijgsmansdeugden van het dappere In dische leger en sprak het vertrouwen uit dat, mocht ons vaderland uit de thans lieer sch en de rust worden opgeschrikt, ons leger voor Koningin en vaderland dezelfde deugden zou toonen te bezitten als het Indi sche en evenveel moed, beleid en trouw zou toonen tegenover den belager onzer onafhan kelijkheid, onider het aanheffen van den kreetLeve de KoninginMet geestdrift hief de troep een: „Leve de Koningin 1 Leve de Prins!" aan. Men meldt nader uit 's Gravenhage De mooie Aprilavond had duizenden op de been gebracht, die feestelijk gestemd de straten der Residentie vulden. De groote laan van het Voorhout met haar lichtende omlijsting van vetpotjes trok dichte drom men van kijkers. Ook de illuminaties voor de openbare gebouwen trokken zeer de aan dacht. In een groot aantal feestgebouwen en ker ken had het Haagsche comité voor volksfees ten aan ongeveer 17,000 genoodigden een genotvollen avond bezorgd, waarbij evenals vorige jaren het „elck wat wils" was be tracht. In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen opende de gep. kapitein R. H. Drieseen, vice-voorzitter van het comité, het feest met een luid toegejuichte geestdriftige toespraak, waarin hij wees op de steeds groeiende populariteit van den Prins, en den burgemeester (die in den loop van den avond ook aan andere feest voorstellingen nog een bezoek bracht) welkom heette. Het was den ganschen avond, vooral in het centrum van de stad, zoo vol als nog op weinig nationale feestdagen te voren. Het vlaggevertoon, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hen drik was ook in do hoofdstad dit jaar bij zonder groot, terwijl men allerwege oranje zag dragen. Gistermiddag had het overheer lijke voorjaarsweder duizenden naar den omtrek van de Stadhouderskade gelokt, om aldaar het plechtige défilé der troepen te aanschouwen. Alvorens dit défilé echter plaats greep had er op de binnenplaats der Oranje-Nas- sau-kazerne eerst een andere militaire plech tigheid plaats. De troepen waren daar in groot tenue aangetreden niet alleen infanterie maar ook cavalerie en mariniers waren op de binnen plaats opgesteld om tegenwoordig te zijn bij de plechtige uitreiking der Militaire Wil lemsorde 4e klasse aan den gepensioneer den sergeant van het leger van Nederl. In- dië, den heer W. L. A. van der Waarden. Deze plechtigheid werd verricht door den plaatselijken commandant kolonel W. L. Brocx. Deze huldigde de verdiensten van v. d. Waarden en spelde hem het kruis op de borst. Na de gebruikelijke militaire eer bewijzen kwamen tal van officieren en vele mede aanwezige ridders der Militaire Wil lemsorde den pas geridderde gel uk wenschen. Na afloop trokken de troepen (alleen in fanterie en cavalerie) tegen twaalf uur naar do Stadhouderskade. Aldaar hadden zich inmiddels op het afgezette gedeelte voor de Academie voor Beeldende Kunsten opgesteld de plaatsielijke commandant kolonel Brocx, die dé eerbewijzen in ontvangst zou nemen, en aan diens rechterhand de pas geridderde sergeant V. d. Waarden (in civiel) bene vens de burgemeester mr. v. Leeuwen. Na dat de troepen met het vaandel hadden ge- defileord groetten de kolonel en de burge meester zeer hartelijk den geridderde en kwamen nog veJe officieren hem hunne gie- lukwenschen aanbieden. Ten slotte werd te midden van de inmiddels opdringende en door de politie niet meer op een afstand gehouden menigte van den ridder, omgeven door aanwezige mede-ridders, een „kiekje" genomen. Men meldt uit Apeldoorn, dat ook aldaar door grooten vlaygetooi het verjaar feest van Z. K. H. den Prins' der Neder landen is gevierd. Er werd wederom druk gebruik gemaakt van de felicitatie-registers ten paleize. Van wege de gemeente en dé Oranje-Vereemging werden prachtige bloem, stukken opgezonden. De gewone audiënties van de minis ters van landbouw, financiën, marine, kolo niën, en oorlog, zullen deze week niet plaats hebben Nederland en Venezuela. Is de N. C. wel ingelicht, dan houdt het door onzen minister van buitenlaiidsche zaken en den Venezolaanschen vertegen woordiger dr. De Paul geteekende protocol tot herstel van de diplomatieke betrekkin gen tusschen de beide landen in hoofdzaak het volgende in De Nederlandsche regeering verklaart, ge lijk voorheen het protocol van 20 Augustus 1894 (verbod van wapenuitvoer) te zullen blijven in acht nemen. De Venezolaansche regeering verbindt zich 1 tot handhaving van den status quo, zooals die, na het jongste optreden van Ne derland, door de intrekking of schorsing van voor Nederlandsche belangen uadeelige maat regelen, thans bestaat (hetgeen dus herha ling der vexaties, tegen Curasao en zijn in woners uitsluit) en wel zóó lang totdat er een handels- en consulair verdrag tusschen de twee staten zal zijn gesloten 2. tot volkomen gelijke behandeling van de Nederlandsche Antillen met de Engelsche, met dien verstande dat elke concessie aan En geland gedaan ten gunste van Trinidad, on middellijk ook zal gelden voor de Nederland sche W.-I. koloniën, met name wat betreft de quaestie der 30 pet. additioneel© rech ten 3 tot betaling van 20,000 bolivar schade loosstelling wegens het aanhouden en opbren gen van vijf Nederlandsc'he hanidelsscheepjes in het voorjaar van 1908. De door onze oorlogsschepen genomen kustwachters worden ter beschikking van de Venezolaansche regeering gesteld. Tengevolge van de terugroeping der oor logsschepen uit de Caraibische zee, zal al leen het pantserschip Utrecht'' ter reede van Curasao blijven. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, 17 dezer van Nieuwediep vertrokken ter aan vaarding van den oefeningstocht in de Noordzee, den Noord-Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee en 18 dezer Dun- geness gepasseerd. Personeele belasting we gens moto r-r ij tuigen. Ter uitvoe ring der wet van 3 April 1909 tot heffing van personeele belasting wegens motorrij tuigen, is o. a. het volgende bepahld De beschikking krachtens overeenkomst over een motorrijtuig voor langeren tijd 21 dagen of langer zal dengene, die zich van dat recht verzekerd heeft, onder de bepalingen der wet niet doen vallen, alsof hij eigenaar van het motorrijtuig ware. Onder de vrijstellingen van belasting voor het gebruik van het voertuig voor beroep of bedrijf zullen vallenmotorrijwielen van Rijkswege verstrekt aan militairen, automo bielen voor het gemeentelijk brandwezen, voor gemeente-ziekenhuizen e. d.automo bielen als vrachtwagen ingericht en gebe zigd ook dan wanneer daarmede bij wijze van uitzondering personen werden vervoerd, b.v. werklieden bij terugkeer van een goe derentransport met de automobiel bewerk stelligd verder de stofzuigers, de motor wagens in gebruik bij electrische trambe drijven, ter inspectie der geleidingen enz.; de motorrijtuigen door fabrikanten of han delaars als zoodanig le koop gesteld en voor beproeving door afnemers gereden. Kamerwttfkiezingan. De Staatscourant van 20 April bevat naar men uit den Haag meldt, de volgende ken nisgeving Voor de periodieke verkiezingen voor le den der Tweede Kamér, welke 1 Juni plaats vindt, zal gehouden worden de stemming op Vrijdag 11 Juni en de herstemming op Woensdag 23 Juni e.k. De heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, heeft een brochure het licht doen zien, waarin hij zeer uitvoerig de redenen uileen zet waarom hij, hoewel zelf katho liek, een candidatuur in het district Hou ten isse heeft aangenomen tegenover den door de centrale kath. kiesvereeniging ge stelden candidaat, den heer P. F. Fruijtier. Deze brochure, die den inhoud bevat van later door den heer Van Dalsum in verschil lende plaatsen in het district te houden le zingen, zal in 10,000 exemplaren in alle gemeenten van het district, huis aan huis, verspreid worden. De heer Van Dalsum zegt in zijn brochu re, dat hij aan het verlangen van velen zal voldoen en dezen zomer zal aanvaarden de candidatuur voor de Tweede Kamer. Hij heeft deze candidatuur aangenomen, omdat niet, gelijk hij verlangd had, vóór 1 Januari „de geestelijkheid in het land van Hulst ruiterlijk heeft verklaard te hebben ge dwaald in haar optreden tegen mij (Van Dalsum) wegens mijn verlangen dat de gees telijke staat boven en niet tusschen de pa rochianen." De- geestelijkheid heeft niet erkend de waarheid, dat de katholiek een volledige on afhankelijkheid heeft op het verkiezings- en politiek terrein, zonder eenige andere beperking dan die welke geldt voor elk burgerlijk contract, om nl. zich daarbij te laten leiden door de rechtvaardigheid; dat zc-lfs ontkend was, dus tegen de leer en den wil van den Paus, dat de geestelijk© als "zoodanig zich niet met politieke verkiezin gen mag bemoeien. De heer Van Dalsum zet vervolgens zijn meening uiteen over de drie het meest op den voorgrond tredende punten bij den aan staanden stembusstrijd, n.l. staatspensioen, kiesrecht en tarief. Hij is tegen staatspensioen zonder premie betaling, waarvoor hij de redenen nader uit een zet. Wat het kiesrecht-vraagstuk be treft, is de heer Van Dalsum, hoewel op andere gronden dan zij die daarvoor ijve ren, vóór algemeen kiesrecht. De quaestie van protectie of vrijhandel acht hij niet zoozeer eene van beginsel als wel van beleid, „en wel van beleid èener rekensom." Naar de Resb. meldt, heeft een ru moerige vergadering van kiezers te Valken burg zich tot Katholieke Kiesvereeniging geproclameerd, onderaf deeling der Centrale van Gulpen. Met 59 stemmen werd de heer Brouwers tot candidaat geproclameerd, ter wijl 10 stemmen werden uitgebracht op jhr. Ruys de Beeren'brouck. Naar De Tijd meldt, besloot het bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het district Gulpen de te Valkenburg opgerichte R. K. Kiesvereeniging nog niet als afdeeling der Centrale aan te nemen, doch over deze quaestie nader overleg te plegen. In de Zondag te Margraten gehouden ver gadering der R. K. Kiesvereeniging tot het stellen van een candidaat voor het district Gulpen, bekwam de lieer Ruys de Beeren- brouck 36 stemmen, de heer Brouwers 16 en de heer Meertens 11 stemmen. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, heeft de afdeeling Friesland van den Bond van Vrije Liberalen in het district Leeuwarden tot candidaat voor de Tweede Kamen- gesteld mr. H. D. van Ketwich Verschuur, presi dent van het gerechtshof. De afdeeling heeft gemeend deze candi datuur le mogen stellen tegenover die van kapitein Thomson, candidaat van de liberale kiesvereeniging (Liberale Unie), omdat op sommige andere plaatsen tegenover de af tredende Vrije Liberalen van de zijde van de Liberale Unie candidaten zijn gesteld en vcoral ook, omdat de heer Thomson blij kens zijn verklaringen geheel staat aan de. zijde van'de vrijzinnig-democraten, al moge iji formeel bij de Liberale Unie zijn aan gesloten. Ook was men van oordeel, dat zoo moge lijk iemand uit Friesland candidaat moest worden Huid e b 1 ij k d,r. Metzge r. Te Domburg is thans een commissie van uit voering gevormd voor de stichting van een huldeblijk ter nagedachtenis van dr. Meftz- ger. De burgemeester, L. J. van Voorthuij- sen, werd tot eere-voorzitter der commisi© ■benoemd. E. O. Taylor Weber, f 1° tegenwoordigheid van vele vrienden en tijd- genooten van deu thans ontslapene uit Indië, onder wie o.a. de oud-gouverneur-generaal Rooseboom, werd gisteren op Oud-Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den oud-gou verneur van Sumatra's Westkust, den heer E. O. Taylor Weber. De oud-O.-I. hoofdambtenaar de heer Bakhuijsen v. d. Brink wijdde een woord vau hulde ter nagedachtenis van den betreur den dood©. Hij schetste den heer Taylor We ber als een man, met zachte trouwhartig ge moed, vol levenslust en levensmoed, die het beste gedeelte van zijn rijk en nuttig leven gaf ten dienste van het land. Spreker herinnerd© er aan dat de heer Weber van lagen ambtenaarsrang opklom tot het gewichtig ambt van gouverneur van Su matra's Westkust, een betrekking welke hij nederlegde toen hij geroepen werd tot de taak denkbeelden te verwezenlijken, welke z. i. niet strookten met 't belang van lanidl en bevolking. Een dei- nabestaanden dankte voor de be toonde deelneming. Centraal C m i té d e r A n t i- Rev. Part ij. Naar men verneemt zijn in het. Centraal Comité van dé Anti-Revo lutionaire Partij, ontstaan door de perio dieke aftreding van de leeren dr. A. Kuy- per, dr. J. Hania en J. H. de Waal Male- fijt (allen terstond herkiesbaar) de volgende dubbeltallen gesteld dr. A. Kuyper, 's Gra venhage en mr. J. C. de Marez Oyens, 's Gravenhagedr. J. Hania, Steenwijk en ds. G. Hofstede, Blokzijl; J, H. de Waal Malefijt, Utrecht en mr. N. de Ridder, Leiden. In de vacatures, in het Centraal Comité, ontstaan door bedanken van de heeren van Alphen, Van Beeck Calkoen, professor Fa- bius, mr. Heemskerk, Seret, ds. Talma en Wormser, zijn respde volgende dubbeltal len gesteldprof. dr. H. Visscher, Utrecht, en prof. jhr. mr. D. G. Rengers Hora Siccama, Utrecht; mr. A. A. de Veer, Middelburg, en H. van Andel, Utrecht; prof. mr. Anne Anema, Amsterdam, en J. F. Heemskerk, Groningen; jhr. S. van Cit- ters, 's Gravenhage, en mir. H. A. v. d. Velde, 's GravenhageL. F. Duymaer van Twist, 's Gravenhage, en J. F. S. van Hoog straten, Arnhem; H. Follema, Sneek, en mr. J. J. Croles, Leeuwardien, prof. mr. P A Diepenhorst, Amsterdam en mr, V. IT. Rutgers, Hilversum. Honderdjarig bestaan der stad Tilburg. Zondag was het 100 jaar geleden, dat Tilburg in de rij der steden werd opgenomen door Koning

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2