V'. 300. 7"* Jaargang. Donderdag 22 April 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.90. Afzonderlijke nummers- 0.03. Daze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 15 regels f 0.90. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 33 eeuts bjj vooruitbetaling, Qrooto letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen UI het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Ee®e cireulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Dc revolutie in Turkije. Hoe langer in Konsttafcinopel <le onder handelingen duren, des te meer wint dé op vatting ved'd, dait het gelukken zal een© bot sing te vermijden. De stemming is blijkbaar nu verzoenlijker hetgeen hoofdzakelijk hiertoe is terug te brengen, dat men beducht is voor bloedvergieten in Konstantinopel, omdat dit tot eene Europeesche interventie zou kurnen leiden. Maar inmiddels rukken de Jong-Turksche troepen steeds verder op; zij omsluiten de hoofdstad in een wijden boog. De betrekkelijk langzame opmarsch langs den spoorweg schijnt te geschieden om de bewegingen van den micbdentociht en van den linkervleugel, die grootere afstanden hebben -af te leggen, in overeenstemming te brengen met die van den rechtervleugel aan de zee van Marmara en een concentrisch op rukken voor te bereiden De aanvoerders van de troepen der Jong-Turken moesten met den opmarsch wachten totdat over den spoorweg van Saloni'ki in voldoende mate soldaten wa ren aangevoerd, hetgeen tijd vorderde op deze lijn van enkel spoor. Uit Adrianopel konden groot© -troepenmassa's reeds hierom niet worden aangevoerd, omdat liet tweede legerkorps de grens tegen Bulgarije moet be veiligen. Op deze wijze is de handelwijze van de Jong-Turken gereedelijk te verklaren. Zij mochten zich niet overhaasten, maar zij be hoefden dat ook niet, wamt aan hun succes was niet meer te twijfelen. Het gevaar, dat de leus van het, bedreigde heilige recht in vloed zou uitoefenen op hunne soldaten of dat de strijd tussc'hen de verschillende ele menten iï\ 'het korps officiei-en scheuring in hunne gelederen zou verwekken, is daardoor vermeden, dab meu de manschappen van iedere aanraking met de als afgezanten van de reactie gezonden hodja's zorgvuldig ver wijderd hield. Inmiddels kwamen uit de pro vincie van alle kanten de berichten, dat die contra-revolu tie daar niet werd erkend en dat het land trouw bleef aan de grondwet. D.aardpor werd liet zelfvertrouwen van het Jong-Turksche leger steeds meer versterkt, en aan dien anderen kant maakte zich van cle leiders dei- contra-revolutie eene groote moedeloosheid meester, toen zij, nadat de eerste roes voorbij was, tot het inzicht kwa men, dat het een onbegonnen werk zou zijn zich te verzetten tegen den zooveel beter toegerusten tegenstander. Deze stemming heeft bet ontstaan in de hand gewerkt van de geruchten der abdicatie van den sultan. De Neue Freie Pr esse heeft reeds als een feit bericht, dat Abdul Hamid bereid was afstand te cloen van den troon, dien hij sedert 1876 heeft bezet, en dat de proclamatie tot aankondiging van de troons- vea-wisseling werd voorbereid door de daar toe gevolmachtigden in tegenwoordigheid van don toekomstigen sultan. Ook Havas heeft uit Konstantinopel het bericht gebracht, dat de sjedk-ul-islam een fetwa voorbereidde tot verkondiging van de afzetting van den sul tan. Als tegenhanger van deze niet beves tigde geruchten bericht de correspondent van de Frankf. Ztg., dat de sultan er niet aan denkt, den strijd op te geven. Hij is ge heel koelbloedig en brengt zijne omgeving in verbazing over de kalmte, die hij aan den dag legt. Zijne taktiek bestaat voorioopig hierin, dat hij zich gezind toont in onder handelingen te treden, bewijzen te leveren voor zijne gezindheid om de grondwet te handhaven en te doen alsof hij de bedoelin gen van het leger der Jong-Turken, dat staat voor de verweerde, nog uit den tijd' van Keizer Justinianus afkomstige muren van de hoofdstad, niet kent. Dat gaat zoo ver, dat op bevel uit Jildiz kiosk Maandag oen bijzondere trein met levensmiddelen voor het operatieleger naar Tsjataldja is gezon den. Dit ware feit is een der raadselen van deze raadselachtige dagen. Eerst als alles verkeerd gaat, wil de sultan 't op een strijd in Jildiz kiosk laten aankomen in de hoop, dat het dan mogelijk toch niet zal geluk ken de troepen bij elkaar te houden bij een aanval op de residentie van den khalif. In het geval der abdicatie van Abdul Ha mid zou, omdat in het Turksche rijk het senioraat voor de troonsopvolging geldt, het oudste lid van het huis Osman geroepen zijn hem op te volgen. Dit is Iteschad Effendi, de oudste broeder van A'bdul Hamid II, die geboren is d'eu 3e n November 1844. Het einde van de Turksch- linlgaarschc geschillen. Ondanks den staat van crisis, waarin het tengevolge van de contra-revolutie van 13 April opgetreden kabinet-Tewfik verkeert, is dit kabinet toch ev in geslaagd de laat ste handeling te volbrengen, die tot oplos sing van de Turksch-Bulgaarsche geschil len nog moest worden verricht. Door de onderteekening van het protokol van de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst zijn die geschillen uit den weg geruimd en is tevens de erkenning van Bulgarije als onafhanke lijk koninkrijk door de Porte feitelijk vol trokken. Wanneer deze onderteekening is geschiedin tegenwoordigheid van de ge zanten van Rusland, Engeland en Frankrijk, dan behoeft men hierin geen bijzonder poli tiek optreden van de zoogenaamde triple- entente te zien, want de drie gezanten heb ben dit niet op uitdrukkelijk bevel van hun ne kabinetten gedaan. Rusland, Frankrijk en Engeland zijn echter de drie mogendhe den, die zich geïnteresseerd hebben voor eene spoedige onderteekening van de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst. De Köln Ztg. bericht uit Berlijn, dat om zui ver politieke redenen ook Duitschland en Oostenrijk-Hongarije hun invloed hadden .kunnen aanwenden ten gunste van eene spoedige erkenning van het onafhankelijke koninkrijk Bulgarije door de Porte. De kwestie der schadeloosstelling van de Orient- spoorwegmaatschappij, waarbij hoofdzakelijk Duitsch en Oostenrijksch kapitaal betrok ken is, is echter nog niet geregeld. Dat is de reden, waarom de twee Midden-Europee- sche mogendheden voorloopig nog hunne erkenning van de onafhankelijkheid van Bulgarije achterwege zullen houden. Men mag echter aannemen, dat ook deze laatste rest van de Oostersche crisis, zooals zij in de zes maanden vóór de contra-revolutie zich vertoonde, niet al te lang meer onopge lost zal blijven. Duitschland. Het nieuwe - proces Moltlce-Harden heeft slechts zeer weinig tijd in beslag genomen. Den 22en Mei van het vorige jaar had het Reic'hsgeric'ht helt 'beroep in cassatie van Harden tegen het vonnis van het Berlijn- sche Landgericht, waarbij hij wegens open bare beleediging tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld was, gegrond ver klaard liet vonnis werd vernietigd en de zaak terug verwezen naar het Landgericht. Sedert nam de zaak door het bekende pro ces, te München gevoerd tegen den redac teur Staedele, waarin twee getuigen, Rie del en Ernst, de bekende, voor vorst Eulen- burg zeer bezwarende verklaringen afleg den, een voor Harden gunstiger keer. Te'gen vorst Eulenburg wer'd de aanklacht wegens meineed ingediend, maar dit proces moest wegens de ziekte van den beklaagde worden afgebroken. In het thans gevoerde proces werd alleen als getuige gehoord graaf Kuno Moltke, die op zijn eed verklaarde, dat hij geen 'homo- sexueelen aanleg bezat. De beide partijen legden eene verklaring over, die in'hield, •dat Harden graaf Moltke niet van homo- sexualiteit beschuldigd had in zijn tijd schrift de Zukunftgraaf Moltke had door zijne handteekening bekrachtigd, dat hij met dit eerherstel genoegen nam. Het gerechts hof besloot niettemin, dat het proces voort gang moest hebben, en veroordeelde Harden jwegens laster tot 600 mark boete. België. Volgens een bericht aan de Vossische Ztg. uit Brussel blijft Engeland nog steeds wei geren de inlijving van het Gongogebied zon der bindende waarborgen van België voor hervormingen te erkennen. Eene nota van Sir Edward Grey, die hierop betrekking heeft, is dezer dagen overhandigd als ant woord op de laatste Belgische nota. Het voornaamste motief voor Engeland om zich tegen deze inlijving te verzetten, vloeit volgens de Vossische Ztg. voort uit zijn wensch om voor het plan van den spoorweg Cairo-Kaapstad zoo ruim moge lijke concessiën te bedingen. Frankrijk. Uit Parijs wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat onder de algerneene raden eene beweging in gang is om in hunne aanstaan de zitting besluiten te nemen, die tot de regeering de nadrukkelijke aansporing rich ten, zich te verzetten tegen de toenemende anarchie en tegen het revolutionaire streven van de vakvereenigingen een dam op te wer pen. Engeland. Londen, 21 April. Men bericht, dat de Koning waarschijnlijk omstreeks j. Mei naar Engeland zal terugkeeren. De Koningin en prinses Victoria zullen niet met den Koning terugkomen, maar een bezoek brengen aan het Grieksche hof. Londen,, 21 Apr.il. In antwoord op een vraag over de aan Castro geweigerde vergunning om te Trinidad te landen, zei.de de onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken Wood, dat de handelwijze vau de Britsche regeering in deze overeenkwam met de hand.elingén of de uitgedrukte meeningen van de regeeringen der Vereenigde Staten, Frankrijk en Nederland. De eerste minister Asquith. diende een wetsvoorstel in omtrent d'e scheiding van Kerk en Staat in Wales. Het ontwerp is in hoofdzaak gelijk aan dat, hetwelk Asquith zeil indiende onder het vorige liberale bewind in het jaar 1895. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat het ontwerp in deze zitting alle stadia zal door maken, zelfs die in het Lagerhuis. In den loop van de discussie over eene motie ten gunste van de onschendbaarheid van bijzonder eigendom op zee in oorlogs tijd, legde minister Mc Kenna nadruk op de moeielijkheid om een oorlog ten einde te brengen, tenzij men het redht heeft in te grijpen in den handel van den vijand. Ter wijl wij met vreugde zouden begroeten een internationale stemming, waarin het vooruitzicht grooter zou zijn op verminde ring van de toerustingen en op arbitrage, zouden wij, zoolang de zaken blijven zooals zij zijn, ons berooven van een wapen zon der de geringste compensatie. Spr. haalde de instructiën van de Engelsohe gedelegeer den op de Haagsche conferentie aan, om aan te toonen, dat, als gepaste voordeelen in den vorm van vermindering van de toe rustingen konden worden verkregen, Enge land bereid zou zijn, zijne politiek in nadere overweging te nemen. Inmiddels zal men verstandiger handelen, door de zaken nu te laten zooals zij zijn, en deze zaak te reserveeren als een middel om te gebruiken, wanneer de gelegenheid ooit gunstig mocht worden voor eene algerneene vermindering van de toerustingen. Spanje. Madrid, 21 April. De Kamer be handelde heden de vraag van de door den auditeur der marine tegen de regeering in gediende' klacht naar aanleiding van de toe wijzing van den vioolbouw. Minister-presi dent Maura wees het voorstel der benoeming van eene bijzondere commissie af. Hij bood aan het volledige dossier van de toewijzing ter beschikking van de Kamer te stellen. Op eene vraag van den oud-minister Urzaiz zeide Maura, dat het rapport van de commissie, waaraan de klacht van Macias onderworpen is, aanleiding moet geven öf tot het openen van eene gerechtelijke ver volging tegen de regeering of tot do verkla ring, dat de klacht geheel ongegrond is. De regeering staat daar bepaald op. Eeno groote menigte omringde het parlementsgebouw toon de ministers en de afgevaardigden het gebouw verlieten, juichte zij hen toe. Portugal. Lissabon, 21 April. De minister president verklaarde, dat- liet verdrag tus- schen Transvaal en Mozambique definitief is. Turkije. Konstantinopel, 21 April, half een 's namiddags. Men bespeurt in den omtrek van de stad troepen, afkomstig uit Macedonië. De ministerraad, die heden namiddag zal bijeenkomen, zal den staat van beleg afkondigen. De onlusten in het vilajet Aleppo breiden zich uit. Er ziju troebelen uitgebroken in Antisch en in Biradjek. Engelsche onderda nen en anderen hebben de wijk genomen in het vree-consulaat. De Engelsche kruiser Diana heeft 50 matrozen te Alexandreth aan wal gezet. Tweede telegram. Op grond van inlichtingen uit regeeringskringen wordt be richt, dat de besprekingen tusschen de re geering en het constitutioneele leger goed op weg zijn tot eene regeling. Men zegt, dat het leger niet langer aandringt op het ontslag van het tegenwoordige ministerie en de terugkomst van het kabinet-Hilmi, maar dat heb zijn eisch handhaaft tot bestraffing van de bedrijvers van de onlusten. Saloniki, 21 April. Gendarmes eu politic-agenten vergezellen de troepen, die Konstantinopel insluiten, met het doel ev een nieuw politiekorps te vormen. zij Malta. Drie Engelsche pantserschepen n naar de Levant vertrokken. Rome. Men meldt uit Konstantinopel, dat daar een paniek heerscht. Aleppo. De moorden duren voort in de aangrenzende dorpen. Het gerucht gaat, dat de toestand te Damascus ernstig is. Konstantinopel. Een moord op Christenen had plaats in Antiochië. De Orient-expreestrein kwam hier te midder nacht aan. Athene. Een telegram uit Rodosto meldt, dat een bende het dorp Exasteron, nabij Silivria in het district Tsalaldja in brand stak. 400 huisgezinnen zijn zonder dak. Ko n staat i no p el. De grootvizier, de minister van oorlog en de commandant van het corps trokken op aandringen van den Sultan hun ontslag in. Emin Pacha, commandant van de divisie te Diarbekir, is benoemd tot minister van marine. Konstantinopel, 21 April. De Kamer hield heden eene korte geheime zitting. Ongeveer honderd afgevaardigden waren aanwezig. Men zegt, dat de naar liet leger, dat de hoofdstad insluit, afgezonden afgevaardigden verslag hebben uitgebracht over hunne zending. Het voorstel om den zetel van de Kamer te verleggen naar San Stefano, moet op verzet zijn gestuit. Er werd geen besluit genomen, omdat er geen voldoend aantal leden aanwezig was, en de zitting werd opgeheven. Konstantinopel, 21 April. De regeering onderhandelt met de Mace donische troepen. Er is geen sprake van het aftreden van den Sultan, maar alleen van bestraffing der schuldigen en verandering v,an liet garnizoen der hoofdstad. De ministerraad is nog aan het beraad slagen. Men verwacht, dat hedenavond de getroffen overeenkomst zal bekend worden. Deze moet inhouden, dat 600 Macedonische gendarmes belast zullen worden met de handhaving der orde. De troepen zullen voorloopig de hoofd stad niet binnenrukken. Alle troepen zullen opnieuw den eed af leggen. De oorlogsvloot zal Konstantinopel verlaten. Saloniki, 21 April Volgens be richten uit Konstantinopel zijn de door de constitutionneeien gezonden gendarmes hedenochtend de hoofdstad binnengetrokken en is er een proclamatie aangeplakt, waar in wordt verklaard, dat de troepen binnen kort in de stad zullen komen, en dat het doel alleen is de orde te handhaven en de schuldigen te straffen. Saloniki, 21 April. Er zijn militaire maatregelen genomen aan de Grieksche grens. Konstantinopel, 21 April. Men verwacht, dat het parlement morgen te San Stefano bijeen zal komen. Achmed Riza, oud-voorzitter van de Ka mer, is aangekomen te San Stefano, waar hem hartelijke ovaties werden gebracht. Enver en Niazi bey zijn eveneens te San Stefano. Konstantinopel, 21 April. Het hoofd van de politie te Saloniki is naar Konstantinopel vertrokken met 10 officie ren, die als commissarissen zullen optreden, en 60 agenten, ten einde een veiligheids dienst in de hoofdstad in het leven te roepen. Volgens een bericht uit Aleppo zijn 400 misdadigers uit de citadel van Pajas ont- Nuar het Engelsch SI VAN G. N. EN W. M. WILLIAMSON. Toen ;die Schot zijn 'hart in gekruide woor den bij mij uitstortte en mij d:e Ware ge schiedenis mededeelde van de geheimzinnige verdwijning van tante Fay, 'ha'd men mij met een veder kunnen omblazen, maar i'k bleef mij aan mijn oom vastklemmen, terwijl ik mijne gedachten van het Heelal in het alge meen en van mijn eigen hoekje er van in liet bijzonder, weer in het gelijk zocht te brengen Ik zei de hem, dat liet nonsens was op tante Fay jaloersoh te zijn. Natuurlijk viel zulk een aardige, mooie, vrouw, vol leven en gekheid als een jong meisje, bij de beerén in den smaak, en zij coquetteerd© dan een 'beetje. Daarover behoefde hij echter zoo'xi drukt© niet te maken, beweerd© ik. Walt Van Bredéro'd© betrof, (ik moest wel erkennen, dat d'k hem keride, sedert hij ons bij elkan der zag) verzekerde ik Sir Alec, dat zoodra hij Rudolf als vriend over mijne tante hoor de spreken, hij zijne ongerustheid wel spoe dig zou vergeten. Eindelijk 'bracht ik 'hem er toe te erkennen, dat de laatste flirtation van tante Fay al even onschuldig als al de an dere nidt met Van Brederode, maar met een Engelschman was geweest, een officier in een keurcorps. Sir Alec ontkende niet, dal 'hij woorden met zijne vrouw had gehad, zij was hem het antwoord riiet schuldig geble ven zij had1 m'et den ivoet gestampt en hem een 'bouquet rozen naar het hoofd geworpen, die 'dicht bij 'haar in een vaas stond. Hij had haar een ondeugende feeks genoëmd, en zij hem voor „beest" uitgescholden; hij was de kamer en, het huis uitgevlogen, zoo hard als hij kon, nnet de deuren smijtende. Toen hij terugkwam, wel nitft om. zijn© excuses 'te malven, maar om tot eiken prijs vrede tie sluiten, vond 'hij haar gevlogen met haar kamenier en verscheidene koffers zonder haar adres achter te laten. Dat hij haar was na gereisd naar Donden en eventueel zooals hij geloofde naar Parijs; inmiddels had hij een bericht in de krant gelezen, da't Lady Mac Nairne de Hollandsc'he waterwegen op een motorboot bezocht, die toebehoorde aan Jonkheer Van Brëderode; hij was toen per spoor naar Amsterdam gereisd, .waar hij te weten kwam, da't d'e Lor.elei er inderdaad ge weest washij had alle hotels bezocht, in d'e hoop de namen Van het gezelschap in hielt vreemdelingen'boek te zullen vinden, maar had die niet- kunnen ontdekken, (gelukkig hadden wij onze namen niet ingeschreven en hij ons vertrek had Alb vol tact den gérant beduid, dat hij geen navraag ons betreffende moést beantwoorden). Tot Amsterdam toe had hij cle reis der Lorelei kunnen n'agaan, maar van daar af scheen de motorboot' spoor loos te zijn verdwenen. „En iik 'ben overtuigd dat het gebeelë be richt op eene vergissing berust,'' zeide ik beslist, „en dat Lady Mac Nairne nooit op Van Brederode's booit geweest is". Ik wilde er nog meer bijvoegen, toen Sir Alec op eens uitriep: „Lieve hemel! jij moét- weten waar de boot is en wie zich aan boord be vinden. J e waart vanavond in gezelschap mét Van Brederod'e en „Ik was nog geen vijf minuten met hem gewecs't en had hem geen enkele vraag be treffende hemzelven gedaan," antwoordde 'ik, en sprak letterlijk de waarheid, want ik had alleen in den tuin zitten rooken, toen Van Bredero'de terugkwam en Voorstelde, daJt wij toch nog eens een kijkje van de kermis zou den némen. Wij hadden geen tien minuten uoodig om van ons hotel daar te komen. „Maar zoo gij wilt," vervolgde ik, „kan ik hem weer opzoeken en, zonder uw naam te noemen, uitvinden of tan'le Fay aan boordi van zijn jacht is of geweest is, wat ik sterk betwijfel. Dunkt u dat- niet beter, dan dat gij hem opspoort en er een tooneel tusschen u vo'lgt, nog voordat gij weet of er iets js oin over tie twisten?" Sir Alec dach't een oogenblik na en ant woordde toen dat ik misschien gelijk had. „Maar gesteld eens, dat ik Van Brederode misliep, wiens haast om weg te .slippen, zijn schuld bewees?" „Ik zal h©m niet mislóopen," zeide i'k, „en zijne verdwijning bewijst niets. Er wa ren daar die mooie Friesche .meisjes, ,dii© hij Sir Alec bezig was te beschermen, toen Rudolf en i'k ten tooneel© verschenen. Van Brederoid© had. haar zeker naar huis ge bracht, geen réden ziende ons gesprek t» storen. Mijn onschuldige verwondering, toen ik hoorde, dat ondanks 'haar costuum de meisjes geen Friezinnetjes waren, maar Engelsche of AmerikaansCh© dames, die hij reeds in Amsterdam ontmoet 'had, overtuigde Sir Al'ec, d!ait ik die dairies volstrekt niet keride En het tooneel eindigde met mijne belofte Van Bröderode op te sporen ,en hem dan zijn adres te brengen aan boord van een jacht, door Sir Alec t© Amsterdam gehuurd, als het beste middel de Lorelei te volgen. Deze boot, de Wilheltnina, lag nu te Leeuwarden in her. kan'aalmaar hijzelf had zijn intrek in een hotel genomen, dat zijn chauffeur hém had aanbevolen. Gelukkig voor ons, d'at d'e chauffeur zijn keus niet op ons hotel liet vallen; en bijna even gelukkig, dat Sir Alec niet veel tijd doorbracht aan boord van zijn gehuurd vaartuig, waait zat 'hij daar op den uitkijk, dan ware hek moeilijk geweest hem. voorbij te varen «onder achtervolgd te wor den Hij had' misschien de Mascotte gezien, toen hij het kanaal binnenvoer (daar het bleek, dat hij eerst tegen den avond was ge komen), maar hij vermoedde niet, dat dit zoo onschuldig uitziende schepsel mét hare dikke chaperonne, de Waterspin, een alias hadMoclü echter 's nachts een motorboot de zijne passeeren, dan zou hij die onmiddel lijk nazetten, en ons aan boord van dé Mas cotte zien. Daarom was ik zeer verheugd be vernemen, dat liij in een hotel logeerde, en ik ried hem daar oogenblikkelijk heen te gaan en mijne kornsit te verbeiden. „Hoelang zul-je uoodig hebben, om hem weer te vinden?" vroeg hij ongeduldig. „Zeker niét langer dan een uur," ant woordde ik, maar i:k bespaarde mij verklere gewetenswroegingen door hem niet té belo ven, d'at ik na verloop van d'at nur bij hem z'ou komen. Hij hield dit voor een stilzwij gen dé afspraaken d'aar wat ik nu werkelijk té doen bad, was, de geheel© partij zoo sniel mogelijk aan boord van de Mascotte te bren gen en buiten 'het gebied van Fries land's hoofdstad, verliet ik mijn aangetrouwden oom zonder veel plichtpleging. Men kon geen nettere wijze bedenken, als waarop wij hem ontkwamen wij vlogen stil- 1 ekens voorbij zijn veil aten motorboot, en kwamen zoo naav ik hoop, buiten zijn be reik. Nooit, gedurende -om geheele tochtje was ik zoo blij geweest ergens te komen, als thans te Groningen. Volgens hött reisplan van Alb moesten wij die groote staid in den namiddag inplaats van 's morgens bereiken en den overigen tijd van dien dag besteden, met hare merkwaar digheden te bezichtigen. Nu was alles ver anderd. Gelukkig kon Alb (die ongelukki gerwijze tot eiken prijs gaarne de waarheid zegt) de jonge dames verzekeren dat mén het bezienswaardige van 'Groningen in een paar uur kon bezichtigen. Wij reden de stad rond in liet snelste rij tuig, dat te krijgen was, en gaven den koet sier nog een extra fooi als hij zijn rossinant niet spaarde. De meisjes waren inmiddels zeer teleurgesteld, dat wij haar maatf drie minuten gaven om het grootste marktplein van Holland te bezichtigen; vijf minuten voor de St. Martin'skerk en het orgel, twee minuten om tevergeefs te zoeken naar de glazen dakpannen, die als diamanten flon kerden en veertig jaar geleden door Amici werden bewonderd; en eindelijk slechts noo- de nog een paar minuten om door het Noor- dtr-plantsoen te hollen, waarop de stad te recht zoo trotsch is. Er moet iets in mijn uiterlijke zijn, dat de menschen overtuigt, dat, wat er ook gebeure, het 'in alle geval mijne schuld niet is. Van der jeugd af aan heb ik dit opgemerkt. Dit eigenaardige ver schijnsel was vooral merkbaar, toen ik 't het- minst verdiende terwijl Alb daarentegen juist het omgekeerde is Zijn donker uit ziend, fraai gelaat, met de strenge, scherp- geteekende trekken, zijn zwart haar en wenk brauwen, zijn droefgeestige oogen, stempe len hem als het ware tot den „tooneelver- rader" bij uitnemendheid Zelfs de onont beerlijke cigarette ontbrak niet Als ik mij had willen wreken, dan werd die begeerte meer dan voldaan. Als ik iets verkeerds doe, clan wordt Alb er van verdacht. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1