M 801. Vrijdag 23 April 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. 7** iaarganx. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: P»r 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per poat- 1.50. Afzonderlijke nummer»0.05. Deze. Courant reraehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utreehtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren m dit Blad, by abonnement. Eeae circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden.. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort-, Gezien: artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van dè ingezetenen;-, dat do- Baad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den '27. April aanstaande, des namiddags te IJ ure. Amersfoort, den, 22. April' 1909. De Burgemeester -voornoemd-, WÜIJTIERS. Politiek Overzicht. De revoluUe in Turkije. Sedert ©enige dagen reeds wacht men op liet bel icht uit Konstantinopel, dat het roem- looze einde zal verkondigen van de den I3en April ondernomen, contra-revolutie. Het DuitsChe spi'eekwoord ,,Es wird nichts so heiss gegessen, wie es gekocht wird" vindt men hier weder bevestigd. De mannen uit Saloniki gaan als lieden, die zeker zijn van hunne za-ak rustig en zonder overhaasting hun weg. Daarin ligt een waarborg te meer, dat 'het in bezit nemen van de hoofdstad en het herstel in de macht zonder strijd zal ge schieden. De vraag is alleen nog wanneer en op. welke wijze. Het is geenszins uitgesloten, dat, daargelaten de bestraffing van de rad draaiers van -den coup de main van 13 dezer, aller, zich in der minne zal afspelen. Eén vraag is er intusschen waaromtrent men niet weet hoe men haar moet beant woorden. Zal sultan Abdul Hamid blijven of zal hij gaan? Daarover spreken de berich ten elkaar lijnrecht, tegen. In Weenen schijnt liet heengaan van Abdul Hamid geen vraag meer te zijn. Uit hetgeen de Neue Freie Presse bericht over de opvatting in de diplo matieke krfhgen aldaar, zou volgen, dat nren geen twijfel koe6t-ert, dat het einddoel der militaire operatiën van de Jong-Turken is, den sultan te verwijderen. Reeds na de Juli- revolutie was een groot deel van de Jong- Turksc'he leiders van meening, dat men sul tan Abdul Haimid van den troon moest ver wijderen. Maar ten slotte kwam men toch tot het besluit, hem op den troon te laten, omdat het den schijn had, dut A'bdul Hamid zich geheel aan het Jong-Turksche comité onderwierp en omdat men in het geval van zijne verwijdering eene interventie van de vreemde mogendheden vreesde. Thans komt dit besluit het Jong-Turksche comité voor als een misslag, en het is 'besloten dien niet voor de tweede maal te begaan. Jong-Turk sche coniitéleden hebben in Saloniki zich tegenover de vertegenwoordigers van Euro- peesche mogendheden uitgelaten op eene wijze, waaruit zonder eenigen twijfel blijkt, dat zij; sultan Abdul Hamid niet zullen ont zien als hunne onderneming slaagt. Uit Kon stentinopel wordt aan de Vossische Ztg, bericht, dat niet is te controleeren wat men met den sultan voor heeft; de over- 'heerschend© meening is echter, dab de Jong- Turken. hem tot, abdicatie willen nopen en dat zij, als hij, weigert, willen beproeven hem door een fetwa af te zettenook is t niet tegen, te spreken, dat vele Jong-Turksche lei ders hem met geweld uit den weg willen rui men. Geheel in strijd hiermede is intusschen de verklaring, die de sjeik-ul-islam, de man die de fetwa zou moeten opstellen op grond waarvan de afzetting zou kunnen geschieden, aan een dagbladschrijver heeft afgelegd, dat- er nooit sprake was geweest van afzetting van den sultan en dat alle daarop doelende ge ruchten geheel ongegrond zijn. Op gelijke wijze hebben de ministers van buiteuland- sc'he zaken en van handel zich uitgelaten. Dezelfde tegenstrijdigheid bestaat tus schen d'e beriohten over -de persoonlijke stem ming van -den sultan. Nu eens heet het, dut de sultan in de grootste angst en vertwijfe ling is over het hem dreigende gevaar en tot het besluit gekomen is vrijwillig van de kroon afstand te doen onder voorwaarde, dut zijn leven hem zal worden gewaarborgd Dan weer wordt gezegd, dat de sultan vol komen kalm is en d'e komende dingen met gelatenheid tegemoet ziet, omdat hij geen gevaar voor zich vreest. Eindelijk weer wordt bericht, -dat Abdul Humid besloten is te strijden tot 'het uiterste en zijn troon zeer stellig zal weten te verdedigen. Dezo tegenstrijdigheden zijn begrijpelijk, want de geheimen van Jildiz zijn ondoor grondelijk, zelfs voor het scherpst ziende oog, en ook omdat men mag aannemen, dat nu eens deze, dan weer eene andere stem ming in Jildiz bovendrijft. Blijkbaar wordt er in deze dagen ijverig onderhandeld tus- schen den sultan en de Jong-Turken, en van den uitslag dier onderhandelingen zal het lot afhangen, dat Abdul Hamid bescho ren wordt. Dat is ook een der redenen, waarom de troepen uit Saloniki nog dralen met hun intocht in KomstantiaiopelWant wat hun aantal betreft, zijn zij sterk genoeg om eiken verderen tegenstand te breken. Het getuigt echter van het wijze maat hou den dér J ong-Turksche machthebben den, d at zij onnoodig bloed vei-gieten willen vermij den, omdat dit hun gezag in de oogen van vele geloovige muzelmannen zou kunnen schaden. Aan hun vast besluit echter om de grondwet te bevestigen en tegen reactionaire aanslagen te beveiligen, behoeft niet te wor den getwijfeld, en ook kan men er van ver zekerd zijn, dut dit hun zal gelukken. Maar oi' A'bdul Hamid er in zal slagen een verge- lij!: met hen te treffen, dut zijn blijven op den troon mogelijk maakt, dan wel of hij zijne plaats voor eeui ander zal moeten in ruimen, is thans nog niet te zeggen. Lang zal de beslissing daarover zich wel niet laten wachten. Engeland. De regeering heeft een wetsontwerp in gediend to't wijziging van de kieswet voor het lagerhuis wat do districtsindeeling van Londen betreft. Daarbij wordt Londen tot één groot district -verklaard met handhaving echter van 'de grenzen van de bestaande districten als stem districten. Het gevolg van deze wijziging zal zijn, dat voor Londen het wettelijk vooTsc'hrift vervalt, dat men twaalf maanden in een district moet hebben ge woond om er het- kiesrecht te kunnen uit oefenen verhuizingen van 'het -eene Lon- denscbe district naar liet andere zal niet ■meer tengevolge hebben, dat men geduren de een jaar zijn stemrecht in de nieuwe woonplaats niet zal kunnen uitbrengen. Londen, 2 2 A p r i 1. In antwoord op eene vraag zeide de eerste minister Asquith, dat hem onlangs eene mededeel in g over de slagvaardigheid van de vloten in de Engel- sclie water-en door Lord Beresford ter hand was gesteldt De punten, waarop deze in het bijzonder de aandacht heeft gevestigd, zul len 'het onderwerp uitmaken van een onder zoek eener subcommissie van het ..Imperial Defence Comittee", waarvan de minister zelf het voorzitterschap op zich zal nemen. De admiraliteit stemt in met den wensch naar een onderzoek. Verder deelde de heer Asquith mede, dat de begi-ooting den 29en April bij het Huis zal worden ingediend. De afgevaardigde Wedgwood vroeg, of er eenige grond bestaat- voor de bewering, dat de Britsche regeering in ©enig opzicht diplo matieker) steun heeft veiieend aan de zoo genaamde Liberale Unie of de handelingen van het comité Eendracht en Vooruitgang" heeft afgekeurd. Minister Grey antwoordde ontkennend. Hij voegde daaraan toe, dat de regeering de instelling van eene con-stitutionneele regee ring in Turkije ten zeerste had toegejuicht, maar dat zij zich onthoudt van elke inmen ging in de politieke partijen, omdat eene vreemde regeering daarin niets had te zeg gen. In antwoord op eene andere vraag zeide de minister, dat hij niet kon zeggen, welke schikking ten slotte te Konstantinopel zou worden getroffen. Denemarken. Kopenhagen, 2 2 A p r i 1. Het Fol- kething heeft de tweede lezing van het ont werp op de verdediging ten einde gebracht. Met 69 tegen 35 stemmen werd het artikel betreffend© de vooruitgeschoven versterkte stellingen aan de landzijde van Kopenhagen verworpen Spanje. M a d i i d, 2 2 April. In de Kamer werd mededeeling ontvangen, dat aan haar zijn overgelegd de plannen en stukken be treffende de toewijzing van den bouw van het eskader door de Engelsche maatschappij Vickex-s. Tweede telegram. Betreffende de door -den auditeur der -marine Mac.ias ge dane aanklacht zeide de minister-president in antwoord aan verschillende sprekers, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de Kamer goed in te lichten, maar op ééne voorwaardedat de oplossing van de door de aanklacht opgeworpen kwestie zoo min mogelijk zal worden vertraagd. Wij willen niet de benoeming van eene commissie, maar dat de geheele Kamer als commissie zal worden geconstitueerd. Morgen voortzet ting. Portugal. Lissabon, 22 April. De Kamer van afgevaardigden heeft met 57 tegen 33 stemmen een als dringend ingediende motie verworpen, strekkende ora de manier waarop de overeenkomst-tusschen Transvaal en Mo zambique is onderteekend, ongrondwettig te verklaren Oostenrijk-Hongarije. Budapest, 22 April. Oostenrijk heeft het voorstel 'van Hongarije om zelf standige emissiebanken, wei'kende in cartel, op te richten in plaats van de bestaande gemeenschappelijke bank, verworpen. Rumenië. De koning van Rumenië is benoemd tot generaal-veldinaavsc'halk v-an het Pruisische leger. De kroonprins 'van Pruisen heeft ko ning Carol Dinsdag de teekenen zijner waar digheid zelf te Bu-karest overhandigd, en daarbij een brief van zijn vader voorgele zen, waarin keizer Wilhelm den koning met- diens 70en verjaardag gelu'kwenscht. Ko ning Carol antwoordde met een hartelijke toespraak, waarin (hij zijn bewondering te kennen gaf voor het Pruisische leger, waar in hij zelf de krijgskunst had geleerd. Bulgarije. Na de onderteekening van de overeen komst tusschen Bulgarije en Turkije, waar mede Turkije den nieuwen politiéken toe stand in Bulgarije heeft erkend, seinde de Ozaar van Rusland aan dien van Bulgarije Met het gevoel van de diepste vreugde groet ik Uwe Majesteit en het Bulgaarse he volk naar 'aanleiding van de oplossing van de kwestie van Bulgarije's onafhankelijkheid, die mij en heel Rusland ter 'harte gaat. God zegene u, uw huis en uw volk met een ge lukkige en vredevolle toekomst. Weenen, 22 April. De Politische Correspondenz bericht, dat de Russische no ta betreffende d© -onafhankelijkheid van Bul garije gisteren tey Weenen is overhandigd. De regeering van Oostenrijk-Hongarije is volkomen gezind de onafhankelijkheid van Bulgarije te erkennen, wanneer maatrege len genomen worden tot beveiliging van de rechten van de Orient-spoorwegmaatschap- pij. Turkije. Konstantinopel, 21 April. De houding van de marine veroorzaakt groote ongerustheid. Men verzekert, dat sommige matrozen nog aan de zijde van den sultan zijn; anderen kozen partij voor de mannen van SaloniUci. Een gedeelte van de bemanning der schepen dwaalt door tie stad en pleegt allerlei wanordelijkheden. Er heerscht ongerustheid in Stamboel. Het gerucht loopt, dat het leger 'van Saloniki den staat van beleg zal afkondigen voor Yil- diz en omstreken. In Saloniki keerselit rust. De bevelhebber van het derde legerkorps Mahmoed Schefket is in gezelsc/hap van Moekhtar Pacha en den be'velhebber van de gendarmerie. Tal-ar Bey hedenavond vertrokken om zich te voe gen bij het leger voor Konstantinopel. Twee torpedobooten op de reede, -die dooi den minister van marine waren aangemaand zich naar zijne bevelen te gedragen, ant woordden, dat zij een onwettig benoemden minister niet erkenden. Antiochië, 22 April. Men be richt, dat bij de christen moorden de Fran- schen in veiligttieid zijn. P a r ij s 2 2 April. Het Turksche gezantschap deelt mede, dat de orde te Ada- na hersteld is. In Itchil en in Mersina zijn geen nieuwe incidenten voorgekomen. In Tarsus heerscht rust. De onlusten duren voort te Djetveli. Er zijn troepen gezon den naar Adana. Alle maatregelen zijn ge nomen. P a r ij s, 2 2 A p r i i. Uit Konstantino pel wordt aan de Temps bericht: De troe pen te Erzeroem zijn in opstand gekomen tegen 't comité „Eendracht en Vooruitgang". D© leden van dat comité zijn gevlucht naar het Fransche consulaat. Men verzekert-, dat een© overeenkomst tusschen den groot-vizier en den bevelheb ber der troepen uit Saloniki is geteekend. De correspondent van d© Temps te Wee nen bericht, dat Oostenrijk heeft besloten oorlogsschepen naar Syrië te zenden. Pera, 22April. Het leger, dat Kon stantinopel moet insluiten, komt naderbij. Admiraal Gamble brengt de Turksche pant serschepen, welker bemanning aan den op stand van 12 dezer hebben deelgenomen, naar Ismat. Te Erzeroem is de Konak. overmeesterd door een bataillon infanterie, dat dé Che- riatwet heeft afgekondigd. Fransche beschermelingen hebben in me nigte eene schuilplaats gezocht in het Fran sche consulaat. Konstantinopel, 22 April. Volgens consulaire belichten is te Damascus en in andere plaatsen de rust teruggekeerd. Een consulair bericht schat het aantal Ar meniërs, die in het vilajét Adana werden vermoord, op 15,000. Geheele dorpen zijn daar verwoest. De commandant van het legerkorps te Saloniki rechtvaardigde den opmarsch van zijn korps in een nota, gelicht tot de con suls aldaar. Zijn taak is de orde te her stellen. Alle voorwaarden zijn aangenomen op één punt ra, dat nog in onderzoek is. Wanneer binnen 24 uren daarop geen ant woord is ontvangen, dan zal men aan het legerkorps volledige vrijheid van handelen laten. Konstantinopel, 22 April. Heden werd hier eene zitting gehouden van- de eonstitueeren-de nationale vergadering. Zij werd bijgewoond door 19 senatoren en 120 afgevaardigdende voorzitter van den senaat Said Pac'ha presideerde. De debatten liepen over twee motiën, waarvan de eene cle afzetting van den sultan betrof en de andere de wettigverklaring van de nadering van het Macedonische leger en de vraag of men zich daartegen zou verzet ten. Moekhtar Pacha verklaarde zich tegen de afzetting. Terwijl hij het woord voer de, verschenen vijf oorlogsschepen voor San StefSno en stelden zich ter beschikking van de nationale vergadering. Dat had een groo- ten invloed op de stemming over de eerste motie. In beginsel is reeds tot de afzetting besloten. De sjeik-ul-islam moet er reeds in hebben -toegestemd! en ook de nationale ver gadering 'heeft er hare toestemming aan ge geven, want zij bekrachtigde in eene tweede motie de twee proclamation, die door het op Konstantinopel aanrukkende leger zijn uitgevaardigd, en stelde harerzijds eene proclamatie vast, inhoudende de legalisatie van de nadering van het Macedonische leger en van de uitgevaardigde proclamation. Deze proclamatie zal aan het -einde van de zitting in het openbaar worden voorgelezen. Tweede telegram. De nationale vergadering te San Stefano heeft eene pro clamatie uitgevaardigd, waarin zij verklaart, in te stemmen met de verklaring van hot tegen Konstantinopel optrekkende leger, dat de opmarsch van dat leger in overeenstem ming is met wat de natie verlangt. De pro clamatie zegt, dat ieder aan dat leger ge hoorzaamheid verschuldigd is en dat zij, die zich er tegen verzetten, streng zullen wor den gestraft. Derde telegram. Na de sluiting van de openbare zitting is weder eene ge heime vergadering gehouden van de in San Stefano veroenigde nationale vergadering. Het publiek werd op ©enigen afstand gehou den van hei gebouw, waar de vergadering plaats heeft. l)e bevelhebber van het- leger korps van Saloniki en de chef van zijn geno- ralen staf zijn te San Stefano aangekomen, om de vergadering bij te wonen. 200 afge vaardigden moeten er aan deelnemen. Er is nog niets beslist betreffende het plan tot afzetting van den sultan. De vergadering duurt voort. Morgen zal er weer eene ver gadering gehouden worden. Near het Bhgelsch 82 TAN C. N. m W. M. WILLIAMSON. Iedereen toch zou gedacht hebben, te oor- deelen naar het ongeduldig flikkeren zijner oogen, toen hij de Lorelei (alias de Mas cotte) door het kanaal stuurde, toen wij Gro ningen verlieten, dat juist hij zich zoo rep pen moest, dat hij de schuldige begeerte koesterde om te ontsnappen. Wat mij betrof, ik verkropte mijn woede over het wettelijke voorschrift, dat ons dwong „niet -sneller te varen, dan een man loopt". Ik verborg mijn doodsangst onder het mom van onnoozele onschuld, schijnbaar nooit omkijkende naai- een stoomfluit achter ons, hetgeen kon beduiden, dat -Sir Alec ons op de hielen zat en overigens met de zorge loosheid van een knaap genietende van het genoegen van dien dag. Di,t bestond in het veraissen en gelukkig maken van zoo menig gezin aan boord der beurtschepen, die wij voorbij kwamen, door onder hen het speelgoed en de gesuikerde koeken uit te deel en, die wij op de Leeu warder kermis gekocht hadden. Niet alle beurtschippers hadden kinderen, maar die ze hadden, hadden ze ook bij dozijnen, en al. de leelijke kinderen hadden de kinkhoest. Had ik mijn zin gehad, dan hadden al leen de mooie kinderen zonder kinkhoest de cadeautjes gekregen, maar de eigenaardige dame, die voor mijn tante speelt en de En gelen chaperonneert, zeide, dat hoe leelij- ker men is, hoe meeV recht men heeft op een cadeautje. Misschien heeft zij ook vol gens dezen grondregel zooveel van mij,, ge vraagd. Maar is zij wel 'leelijk? I'k zou het niet weten te zeggen. Zij heeft een van die zonderlinge kleine gezichten, die geen spiegel zijn van de daarachter verborgen ziel een gelaat, waarvan ik mij nooit de trek ken voor den geest kan roepen. Ik zou wel eens willen weten, hoe hare oogen er achter dien blauwen 'bril uitzienmaar zij zegt, dat zij geene sterke oogen heeft, misschien is dus het blauwe glas een groote verlichting voor haar Hare kleinste wenken worden evenzeer op gevolgd als hare bevelen zij dwingt- nooit maar ■magnetiseert u. Bijgevolg kregen de leelijkste kinderen 'de lekkerste dingen maar daar er meer aardige dan. leelijke wa ren, hadden wij speelgoed1 genoeg, zoolang wij op 'de een'tonige vaart- waren, maar Assen, een stad'je half -achter zijne eigen© bosschen verscholen. Wij kwamen er eerst tegen dén avond aan, en daar wij veiligheidshalve op onze booten overnachtten, «telde ik ATb voor dén volgen den morgen vroeg weer te vertrekken, aleer -de dames wakker werdén. „Te Assen zal toch niet veel 'bijzonders te zien zijn," zei-de ik, „en als eens mijn opvliegende Schotsche oom, nad'at wij hem ontglipt warén, op d'e gedachte 'kwam, 'dat Loreléi en Mascotte één zijn „Dat zou een reden te méér zijn, om te Assen te blijven," zeide-Van Brederode. „Er zijn hier genoeg te zien, heel© goede -en inte ressante dingen, maar gewone toeristen hoo- ren er niet van, en als Sir Alec ons achter volgt, zal hij ons- allerminst te Assen zoe ken." Dit wierp een and-er l'icht op de zaak, en ik kon rustig glim'laphen, toén Alb de dames lekker maakte, door Waar te vertéllen van de schatten, die in 'de Hunnebedden verscholen lagen. Zij waren nu juist niét in Assen zelf, naar het -scheen, maar Assen is 'het punt van uitgang en van daar 'begeeft men zich in rij tuigen naar Rolde, om de Hunnebedden te 'bezichtigen. Ik had -er geen idee van hoe die er uit zou den zien, als wij er waren, maar mijn trots belette mij 'dit, vooral in 'tegenwoordigheid der -meisjes, aan Al'b te vragen. Maar haar ■trots belet nooi't tante Fay's kleine lubbel- gangster (misschien zal het tijd uitwinnen, als ik voortaan haar aanduid als de K. D. G.)' eene vraag te doen. Zij St-elt zich nooit 'tevreden mét reisgidsen, maar vraagt allés haarfijn van elke plaats, die wij bezoeken, en krabbelt dart allerlei aant-eékeningen in een notitieboekje, 'dat zij aan hare chatelaine draagt. Zij zal wel een dOzijn malen een nieuwe lulling in -den zilveren omslag heb ben gedaan, sedert wij den tocht begonnen, ■maar wat ze met de vergaderde stof doet, 'begrijp ik niét). Zij aarzelde geen oogen- blik uit te roepen: „Wat ter wereld zijn Hunnebedldén? En het was geen schande mét een voorkomen van ergernis, als wist men dit reeds van der jeugd af aan, te luisteren, toen Alb ze beschreef als vermoedelijke graven der Hunnen, van gletsc'her-steenen gebouwd. Den volgenden morgen reden wij ook daarheen, om deze aloude altaren onze hulde te brengen, langs een prachtigen, schaduw rijken weg, door lanen van jong eikenhout, welriekende dennenbossehen en onafzienbare purper-© heidevelden, maar elk er van zag er uit als een miniatuur Stonéhenge, en al was er maar één monument in plaats vaii drde geweest, d'au was het nog de moeite waard er heen te gaaai. Boven dien werd onze moeite ook nog op eene andere wijze beloond. Toen wij naar onze booten terugkeerden, na in een café in het bosch ontbeten te hébben, vernamen wij, d'alt eene andere motorboot, den vorstelijken naam van Wilhelmina voerende, met zulk een spoed voorbij was gevaren, als moest zij in a-Hérijl Meppél bereiken. Volgens Hendrik was een lieer vair een dekstOel opgevlogen, en had uitvorsc'hend do Mascotte bekëken maar geen bevel gegeven op te houden. Toen ik dit nieuws hoordé, zocht ik hierin een voorwendsel om te Assen te blijven maar Alb was van opinie, dat het even veilig en minlder vervelend' was, verder te gaan. De Wilhelmina was ons een 'heel eind voor uit; en in -elk geval waren wij niet van plan den nacht te Assen over te blijven. Als wij Sir Alec's.'boot daar zagen, dén konden wij gemakkelijk hém Voorbij slippen, alle passa giers in de kajuit eni Hendrik aan het stuur rad zagen wij h'aar niet, -dan kon zij ons ook niet zien. Wij waren nu in de provincie Drenthe en ze zag er al weinig Hollandisclr uit. Zelfs het kanaal scheen zich te vermommen, zoo als het „Long Water" te Hampton Court, iuplaa't-s van. ziclr voor te doen, zooals hét is. Nadat wij eenige degelijke heerenhuizen en .pachthoeven voorbij waren, kwamen wij aan ecu 'streek, waar men niets zag dan armoe dige hutten, vrouw en met een ordinair, dom gezicht en kort haar, en kinderen, die zoo schuw waren als het gedierte d'e8 velds on ons op den drempel hunner woning aangaap ten. Eerst toen wij een heel eind van onze- acht-uursrei's naar Meppél hadden afgelegd, kwamen wij weer in een karakteristiéke -streek van rust en welvaartrijen Van don kere boom en, met een voorgrond van rood'e en blauwe bloemen, of goudgeel koren, mét mos begroeide riétèn daken, en roodo pan nen, waartusschén de gele muurbloemen groei'd'en Maar gelukkig voor 't uitdéelen van onzen voorraad speelgoed, dien wij te Assen, aange vuld hadden, wemelde de waterweg van roode, groen© en blauwe 'beurtschepen, die rijkgezegen-d waren met blauw-oogige, vlas- h-oofdige -kin-deren. Kwamen wij eens bij toe val vooihij een schip, waarop geene kinderen waren, dan köken wij dé volwassenen verwij tend aan. Wat 'dachten die menechen toch, dét zij geene Icin'd'eren hadden? Het water en dé lucht, in hun lijst van weilanden, was te Mep pel en daar voorbij vol bekoorlijken! eenvoud, en ik genoot er des te meer van, omdat wij d-e Wilhelmina in de haven zagen liggen, oogensohijnlij'k d-oor hare passagiers verlaten. Toen wij op een heelen afstand aan haar voorbij kwamen, terwijl zij 'daar zoo gemeeld lag, versnelde Van Brederode voor de grap dén, gang der boot; want wij waren nu buiten dé belem merende voorschriften voor de vaart op het kanaal en genoten volle vrijheid op den Bo- ve-n-IJsél, een glinsterend'water, even edel, als de FrLesche meren, die wij onlangs beva ren hadden. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1