I", 303. Eerste Blad. Zaterdag 24 April 1909. BUITENLAND. 7"' JaargHng. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Por 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tc1 het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeae oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De hervorming; van <le Duitsche rijkst inaueiëi». Do Duitsche rijksdag heeft na eene korte Paaschvacantie don arbeid hervat. Er is zóóveel stof tot werken m een overvloedl van wetsontwerpen, die zich in verschillende stadia der behandeling bevinden, dat er aan cle afdoening van een cleel van eenige betee- keivis daarvan in deze zitting niet is te denken. In werkelijkheid zal men zich daar mee ook slechts zóó lang bezig houden, tot dat de financieele hervorming, de pièce de résistance van deze zitting, rijp is voor de openbare behandeling. Op deze alleen con centreert zich de belangstelling. Wanneer de commissie gereed zal komen en de tweede lezing in de openbare zitting zal komen, is nu nog met te overzien. Over de - brande wijnbelasting is nog geen overeenstemming verkregen, de wijn- en, de tabaksbelasting zijn nog bij subcommi&siën in overweging, en als er zoo wordt voortgewerkt als tot dusver, dan is er vóór den zomer niet aan te denken, dat de voorbereidende ai-beid gereed komt. In cle laatste weken is in het land eene krachtige beweging ontstaan ten gunste van ©ene vluggere afdoening van de financieele hervorming. De uitwerking van die beweging op verschjllende partijen is niet te onder schatten. Inzonderheid is onder de conser vatieven liet verzet tegen eene rijks directe belasting op bezit en vermogen aan 't wan kelen gebrachtzij komen meer en meer terug van hunne to-t dusver onverzoenlijke houding. Het schijnt thans niet onmogelijk, dat de meerderheid van den rijksdag, zelfs met vrijwillige medewerking van het cen trum, het eensy zal worden over eene belas ting van het bezit. Daarmee zouden echter de vele bezwaren, die de andere belastingen, die te zamen vier vijfden moeten opleveren van het halve milliard, dat deze hervorming in de rijks-schatkist moet brengen, nog'niet overwonnen. Al staan dus do kansen van slagen voor d& hervorming van de rijks financiën nu wat gunstiger, het lot van dezen bundel wetsontwerpen blijft toch on zeker. De bondsraad zal ditmaal niet, zooals an ders de gewoonte is, definitieve besluiten, van den rijksdag in de tweede lezing af- wachten, alvorens te beslissen over wijziging, en aanvulling van zijne belastingvoorstellen, maar hij zal dit reeds zeer spoedig doen. Met dit doel komen de ministers van finan ciën van de voornaamste bondsstaten naar Berlijn. Zij zullen in de eerste plaats er. over moeten beslissen welke belastingplan non zullen worden ingediend bij den rijks dag ter Vèa-vanging van de ontwerpen, waarvan men beslist kan eggen, dat er geen kans bestaat ze te dóen aannemen, zooals de belastingen op electric iteit, gas en adverten- tiën. Eene vingerwijzing wat te dien aan zien de plannen zijn, geeft de audiëntie, die de rijkskanselier verleend heeft aan de depu- tatiën uit de Thüringsch- staten, uit Sak sen, Wurtemberg, Beieren en Baden, die hem hunne meening kwamen mededeelen over de noodzakelijkheid van een spoedig tot stand komen van de financieele hervorming. Vorst Bülow verklaarde bij die gelegenheid van de financieele hervorming het volgende te verwachtenZij moet opbrengen 500 millioen mark en zij moet die som, afgezien van 25 millioen mark nieuwe „Matrikular- beitrage", opbrengen in den vorm van edgen rijksinkomsten, en wel, als de belasting op spoorwegkaartjes in verbeterden vorm blijft bestaan, met 350 a 360 millioen van het verbruik en met 90 a 100 millioen van het bezit. Bij de verbruiksbelastingen moeten brandewijn, bier en tabak 280 millioen op brengen voorts moeten 70 a 80 millioen mark cloor de zoogenaamde „Ersatzsteuern" (belastingen ter vervanging van de afgekeur de plannen), waarover ue bondsraad dezer dagen tot een besluit zal komen, opgebracht - worden. De belasting op de nalatenschappen zal worden omgewerkt. Nog in deze zitting moet het werk tot stand gebracht worden. Onder de strijders, die in het conserva tieve kamp zijn opgestaan ten gunste van de financieele hervorming, staat vooraan de Berlijusche hoogleeraar Adolf Wagner, tot dusver een van de steunpilaren van de agrariërs. In eene rede to Frankfurt heeft hij als waarschuwend voorbeeld in herinne- ring gebracht, dat 400 jaren geleden het oude rijk zich eveneens in grooten nood had bevonden. Toen waren de Duitschers zoo erbarmelijk geweest aaii liet rijk de noodige middelen te weigeren. De rijksridders zei den toen spottend, als de belastingambte naren kwamen Zij lieten liet rijk groeten, maar betalen wilden zij niet. Ook de koop lieden hielden de handen op den zak. De jammerlijke geldnood, waarmeê het oude rijk had te worstelen terwijl rondom alle landen hun belastingstelsel ontwikkelden, is mede een der hoofdredenen geweest waar om het oude rijk een zoo smadelijk einde heeft genomen. Nu staat men weer voor dezelfde vraag. Het rijk kan lang leenen, lang maar niet eeuwig. Het geld moet nu gevonden worden, en het regeeringsvoorstel moet worden aangenomen, omdat het in de hoofdzaken het juiste treft en omdat betere voorstellen niet gedaan zijn. Hier behooren alle richtingen het scheidende te vergeten en zeggenGeef den Keizer wat des Kei zers en God wat God es is Duitschland. In de conservatieve partij van den rijks dag heeft de meerderheid zich verklaard te gen eene omwerking van de rijksbelasting op de erfenissen. De leden, die de partij vertegenwoordigen in de financieele com missie, hebben daar een voorstel laten in dienen tot belasting van de waardevermeer dering bij onroerende goederen en papieren van waarde. B e r 1 ij n, 2 4 April. Consortia, ge vormd onder leiding van de rijksbank en van de Seehandlung, hebben van de finan cieels besturen overgenomen 320 mil lioen mark Duitsche rijksleening en 480 millioen Pruisische geconsolideerde staats- leening, ieder voor d'e helft 4 pet. en 3£ pet. rente doende. De 4 pets. schuld zal tot 1918 niet opzegbaar zijn. De inschrijving ge schiedt den 3en Mei 1909 tot den koers van respectievelijk 102.70 en 95.60 pet. Frankrijk. De algemeene raden gaan voort, van de regeering beslistheid in hare houding te genover de beweging der vakvereenigingen te verlangen. Alles geeft echter in Frank rijk tot spot aanleiding, en zoo wordt nu spottend opgemerkt, dat de motiën, die in de algemeene raden de regeering tot flink heid aansporen, meest uitgaan van afge vaardigden, die in de Kamer of den Senaat met- volharding den mond houden. Het Petit Journal bericht, dat de alge meene vereeniging van post- en telegraaf- beambten besloten heeft eene deputatie naar den minister te zenden, om hem te verzoe ken te -bevorderen, dat de le Mei, met dit jaar te beginnen, als een rustdag zal worden beschouwd. Of de beambten, als dit hun geweigerd wordt, den len Mei zullen sta ken, is aan twijfel onderhevig. Marseille, 23 April. De mail- booten Portugal, Saghalien en Charente konden tengevolge van een conflict met de bemanning hedenmorgen niet vertrekken. Marseille, 2 3 A p r i 1. De minister van marine heeft zich bereid verklaard als scheidsrechter op te treden in het geschil \:.:t de Messageries maritimes met de be manning van hare schepen. De schepen zul len heden na.ht vertrekken. De beweging in het land tot bescherming van de inrichting van staat en maatschappij tegen de uitspattingen van de vakvereeni gingen, vindt in de algemeene raden een krachtigen steun. Twaalf algemeene raden hebben motiën aangenomen, om de regee ring aan te sporen, die uitspattingen tegen te gaan en de ambtenaren, die neiging heb ben tot uitoefening van de. stakingspraktijk, te herinneren aan hunne plichten tegenover de natie. Nog meer dergelijke uitspraken zijn te verwachten. Engeland. Malta, 23 April. Reuter verneemt, dat de Koning en de Koningin Zondagoch tend zullen vertrekken naar een ItaJiaan- sche haven. De juiste bestemming is nog niet zeker; dat zal worden beslist nadat het antwoord van den Koning van Italië, met wien Koning EdU-ard eene ontmoeting zal hebben, is ontvangen. De plaats van be stemming zal waarschijnlijk morgen worden bekend gemaakt. Spanje. Madrid,1 2 3 April. De vergadering was heden zeer woelig. De griffier las het proces-verbaal voor van 'het verhoor van den auditeur der marine M-acias door den voorzitter van de Kamer. Daaruit blijkt, dat Macias tot twee malen toe weigerde aan te geven, welke stukken van het dossier be treffende de toewijzing van den vlootbouw hem voorkomen het ambtsmisbruik te be wijzen, waarvan hij de regeering beschul digt in de aan de Kamer gerichte klacht. Mac'as wil slechts spreken, als zijne vrij heid van handelen hem is teruggegeven, en voor de Kamer. De Kamer verwierp het voorstel-Moret tot benoeming van eene com missie van onderzoek. De vergadering werd gesloten. Tweede telegram. Canalejas in terpelleerde de regeering over de politie maatregelen, die in de laatste dagen tegen de menigte op straat werden genomen. Hij sprak met nadruk zijn afkeuring uit over arrestatiën, die verricht zijn in het gebouw van co Kamer. De minister van binnenlandsche zaken zeide, dat wanordelijkheden op den open baren weg niet kunnen worden geduld. De regeering is vast besloten, ze te belettenzij zal daarvoor alle noodige maatregelen ne men. De republikein Mougues klaagde over de slechte behandeling waaraan de gevangen geno en personen bloot stonden. De minister verklaarde, dat hij die fei ten niet kendehij beloofde een onderzoek te zullen instellen om, de schuldigen te straffen. Hij zal er voor waken, dat de ge vangenen nienschelijk worden behandeld. De toewijzing van den bouw van het nieu we eskader der Spaansche oorlogsvloot, die in de Kamer aanleiding heeft gegeven tot beschuldigingen van ambtsmisbruik tegen den minister van marine en andere regee- ringspersonen, is geschied aan de Engelsche firma Vickers Son en Co Wel was uitdruk kelijk verlangd, dat de aan de inschrijving deelnemende firma's in Spanje hun domi cilie moesten hebben, maar daaraan was wel een mouw te passen. Rusland. In de vergadering van de rijksdoema deelde de voorzitter Ohomjakow medej, dat hij een voorstel van meer dan 100 leden had ontvangen, om de Bulgaarsche Sobran- j? geluk te wenschen met de erkenning van de onafhankelijkheid van Bulgarije. Dit voorstel lokte verzet uit bij de uiterste en de gematigde rechterzijde, die er op wezen, dat het telegram niet namens de rijksdoema kon worden - afgezonden, omdat de buiten- landsche politiek niet tot de bevoegdheid van de rijksdoema behoorde. Dit werd door de rechterzijde met bijval, door de linker zijde met verontwaardiging opgenomen. Te midden van het rumoer, dat daardoor ont-; stond, verklaarde Chomjakow, dat hij er aan herinnerde, dat. het hier gold het bevrijde Bulgarije geluk te wenschen. Deze hande ling te storen door kreten zooals hij ze hier hoorde, kon hij niet toelaten. Hij zou het telegram uit zijn eigen naam afzenden, zon der er over te laten stemmen. Daar het la waai bleef aanhouden, verklaarde de voor zitter de vergadering voor gesloten en ver liet de tribune. De kijvende afgevaardigden bleven in de zaal, totdat zij door het uit gaan van het electrische licht gedwongen werden heen te gaan. Servië. Prins George stelt v;m dag tot dag zijn vertrek naar het buitenland uit. Volgens de correspondent van de Frankf. Ztg. te Bel grado heeft iliij er reeds bitter berouw van, dat hij van zijn recht op de troonsopvolging afstand heeft gedaan. Hij heeft plan voor- loopig naar Engeland te gaan, zonder dat hij echter reeds een vast besluit heeft geno men of hij daar lang zal vertoeven en er eene universiteit bezoeken. De regeling van zijne financieele verbintenissen heeft de re geering op zich genomen. De nieuwe kroonprins Alexander zal voor- loopig onder leiding van reeds gekozen pro fessoren zijne studiën in Belgrado verrich ten later zal hij zich naar Bonn begeven, ohi daar. de universiteit te bezoeken. Bulgarïjë. L on den, 2 3 April. Groot-Brittan- nië heeft heden de onafhankelijkheid van Bulgarije erkend. Boekarest, 23 April. Rumenië erkende de onafhankelijkheid van Bulgarije. Turkije. San S t e f a n o, 22 April. De na tionale vergadering besloot gedelegeerden te zenden om de oorlogsschepen te bedanken en geluk te wenschen. Het pantserschip Hamidich is naar Ada- na vertrokken. Konstantinopel, 22 April. De nationale vergadering zal heden avond d-i houding bespreken, die moet worden aangenomen ten aanzien van het kabinet- Tewfik Pacha. Soldaten met de bajonet op 'het geweer brachten naar het gebouw van de jachtclub, waar de nationale vergadering bijeen is, eenige Arabische afgevaardigden terug, die reeds in den trein van 6.20 's avonds ge stapt waren, om naar Konstantinopel terug te keeren. Daar de voorzitter van. de Kamer, die benoemd is ten gevolge van de laatste ge beurtenissen, heeft- bedankt, nam Achmed Riza op nieuw het voorzitterschap van de nationale vergadering op zioh. Volgens de Courrie» d'Orient moet de sultan eene lijst van personen hebben over gelegd, die den jongsten opstand hebben verwekt. Daarop komen voor de adjudant van den sultan Eckhir Pacha, de schout bij-nacht Said, de afgevaardigde van Berat Ismail Khemal en verscheidene directeurs van dagbladen. 2 3 April, half een 's nachts. De stad is rustig. Te Stamboel heersebt eene dood- sche stilte. De Turksche dagbladbureau'» zijn gesloten. j De Courier d'Orient beweert uit geloof- Avaardige bron te weten, dat de gezondheid j van den sultan ernstig geschokt is ten gevol ge van de laatste gebeurtenissen. De sultan lijdt aan hersenstoornissen, hetgeen de ge- neesheeren zeer ongerust maakt. De proclamatie, die* idoor de nationale vergadering is uitgevaardigd, doet uitkomen de slag, die aan de grondwet is toegebracht door de gebeurtenissen van Dinsdag 13 April. Thans is 't er om te doen de rust van h?t land te herstellen, de grondwet te besohermen en de bedrijvers van de wanor delijkbeden te straffen binnen de perken, door de burgerlijke en godsdienstige wetten getrokken. De houding van het leger be antwoordt aan den wensch van de natie en heeft aanspraak op gehoorzaamheid; allen, die z'ch verzetten, zullen de gevolgen er van dragen. Konstantinopel, 23 April. Het verluidt, dat honderd vijftig afgevaar digden der nationale vergadering te San Stefano gisteren voor de afzetting van den Sultan hebben gestemd. Konstantinopel, 23 April. Het selamlik is voorbijgegaan met het ge bruikelijke ceremonieel, zonder eenig inci dent. Sebastopol, 23 April. Het ac tieve eskader, onder bevel van admiraal Bostrem, heeft zee gekozen met onbekende bestemming. Aleppo. De consulaten zijn vol vluch telingen. Konstantinopel, 23 April. De berichten zijn tegenstrijdig over de wet tigheid van de stemming in de nationale ver gadering, P a r ij s 2 3 April. Uit Konstanti- 'nopel wordt aan de Temps bericht, dat de bevelhebbers der troepen te Konstantinopel 'en te Saloniki zijn overeengekomen den Sul tan te handhaven op den troon, maar dat ;de Kamer te San Stefano onderhandelt met den Sjei'k ul Islam om zijne afzetting te krij gen. Uit Berlijn heeft de Temps bericht ont vangen, dat in Duitsche regeeringskringen het bericht, dat Duitschland bemiddelend zou optreden tusschen Yildiz en het comité, ongegrond wordt genoemd. San Stefano, 23 April. In de heden ochtend gehouden geheime zitting werd besloten een telegram naar de provin ciën te zenden, om de bevolking gerust te stellen en ongeregeldheden te voorkomen. In de zitting van gisterenavond sprak de minister van buitenlandsche zaken de bewe ringen tegen omtrent voorstellen, die de Sultan aan Oostenrijk zou hebben gedaan. Konstantinopel, 23 April. De consuls berichten, dat de moorden in den omtrek van Antiochië voortduren. In Marash is de orde hersteld. Konstantinopel, 23 April. Volgens de laatste consulaire rapporten du ren de slachtingen in het district Antiochië voort en vlucht de bevolking naar alle kan ten. De Fransche vice-consul te Marash seint, dat de orde hersteld is; de winkels zijn ge sloten. Een lichte paniek ontstond lieden middag in de wijk Galata. Uit andere deelen van Anatolië en Syrië valt verder niets te vermelden. Vermoede lijk is zenuwachtigheid, zonder bepaalde or- zaak, de reden van het ontstaan der paniek in Galata. Konstantinopel, 23 April. De commandant van het leger van Saloniki seinde aan Tewfik Pacha, dut als de keizer lijke garde zich aan de tucht onderwerpt, er geen enkele maatregel van dwang tegen haar zal wordten genoemdzoo niet dan zullen de belhamels van die muiterij gestraft worden. Een telegram spreekt het gerucht der afzetting van den sultan tegen. Konstantinopel, 23 April. De troepen uit Monastir schijnen tegen de stad op te rukken. Zij hebben heden avond Makridej, eene plaats, gelegen tusschen San Stefano en de muren van Konstantinopel, bezet. Het schijnt ook, dat zij den marsch naar Pera en den Bosporus zijn begonnen. Men gelooft, dat de actie tegen Jildiz kiosk heden nacht zou zunnen plaats heb ben. In den loop van de openbare zitting, die heden namiddag door de nationale vergade ring gehouden Averd, is voorlezing gedaan van protest-telegrammen, die uit de prorinciën gezonden zijn, en van telegrammen van ge- lukwensching, gezonden door de vaii's van Monastir en Angara. Er werd eene dépêche opgesteld, die zal worden gezonden aan de vali's van Aziatisch Turkije om de maat regelen voor te schrijven, die nieuwe on lusten, zooals die in Adana kunnen beletten. De volgende zitting wordt morgen te San Stefano gehouden. Konstantinopel, 23 April. Piketten van het oprukkende leger bereikten Shisbli, op drie mijlen afstand van het cen trum van Pera. De kavallerie-kazerae te Daoed Pacha, buiten de muren van Stam boel, werdén heden bezet dóór bataillons jagers van Saloniki, terwijl de kavalleristen voor de plechtigheid van het SemaiTik de kazerne hadden verlaten. Bij hunne terug komst beproefden de manschappen hunne kazernes weder te bezetten, maar dit mis lukte. In het gevecht werden twee man ge- Avond. Het bericht van idit incident verspreid- dé zich door Stamboel en sohijnt de paniek veroorzaakt te hebben, die heden voorkwam in Galata en Pera. De kavalleristen zochteu f ten slotte andere kwartieren op. Volgens eene andere lezing werden de Maeedóndscbe troepen teruggedreven en doiurt het gevecht nog voort. In den namiddag brachten de soldaten in Stamboel eenige dagbladventers ter dood en pleegdón andere misdrijven. Londen, 24 April. De Daily Mail bericht uit Saloniki van den 23en, dat Schefket Pacha en het parlement heb ben geraadpleegd met Reschad Effendi en de ulema's. Er werd besloten de u le ma's te zenden naar de woning van den sjeik-ül- islam om een besluit tot uitroeping van Reschad Effendi als sultan te vragen. In den geheimen raad te San Stefano werd met algemeene stemmen besloten Yildiz kiosk te bezetten en den sultan te onttronen. Konstantinopel, 23 April. Eene proclamatie, door den bevelhebber van het insluitingsleger uitgevaardigd, zegt, dat aan de berouw hebbende soldalen in Konstantinopel, die zich onderwerpen, ver giffenis zal worden geschonken. Zij, die het oproer blijven voortzetten, zullen zonder ge nade gestraft worden. De proclamatie spreekt beslist tegen, dat het doel van het leger is de onttroning van den sultan. De sultan beschouwt de bewering, dat de sol daten van geld werden voorzien, als Zeer ernstig; hij is van meening, dat terstond een streng onderzoek moet worden ingesteld. Konstantinopel, 23 April. Tijdens de moorden in het vilajet Adana zijn 19 protestantscbe predikanten gedood. Pera, 24 April, 6.45 's morgens. Sedert 5 uur wordt hevig geweervuur, nu en dan met kanonschoten vermengd, ge hoord op de hoogten, die Jildiz omringen. Blijkbaar zijn de troepen van Saloniki met het garnizoen van Jildiz in gevecht. De toestand in Konstantinopel blijft zich kenmerken door onzekerheidde berichten blijven steeds tegenstrijdig. Op het bericht, dat tusschen de regeering te Konstantinopel en de aanvoerders van het Jong-Turksehe leger overeenstemming was verkregen op grond van een programma, waarvan het eerste punt hierin bestond, dat dé eisch tot afzetting van den sultan werd prijs gegeveu, is spoedig de tijding gevolgd, dat de over eenstemming nog niet volkomen scheen te zijn. Eveneens is het met de berichten over de besluiten van het parlement. Het maakte den indruk alsof het parlement de koe 'bij de horens had gepakt, toen werd bericht, dat de leden van Senaat en Kamer, die zich in San Stefano als „nationale vergadering" hadden geconstitueerd, de afzetting van den sultan hadden uitgesproken. Maar ook hier wordt die indruk weer weggenomen door het nadere bericht, dat er twijfel bestaat aan de wettigheid van het afzettingsibesluit. Dat lijkt wel aannemelijk, want het parlement levert een beeld van oneenigheid en zwak heid. Een deel van de afgevaardigden houdt in Konstantinopel, het andere deel in San Stefano vergaderingen. Geen wonder, dat er twijfel wordt gekoesterd aan de wettigheid van een door de eene helft der volksver tegenwoordiging genomen besluit. Uit Konstantinopel wordt aan de Vos- sische Ztg. geschreven, dat men meer ver trouwen in de duurzaamheid van den toe stand zou kunnen koesteren, wanneer er tusschen den sultan en het Jong-Turksche leger overeenstemming verkregen was. „Men moet erkennen, dat Abdul Hamid den schijnbaar wanhopigen toestand, waarin hij na den opstand in Stamboel was gekomen, met de hem eigen taaiheid tot dusver heeft weten te beheerschen en te doorstaan. On danks de matiging, die de Jong-Turken in 1 acht nemen, is het echter op dit oogenblik 1 nog altijd niet met volledige zekerheid te zeggen, of hij zonder verlies van het leven of van den troon er zal afkomen. Daarbij j doen onberekenbare momenten medé hun in vloed gelden, reeds hierom, omdat mot- den j langeren duur van de militaire operatiën I liet gevaar grooter wordt, dat de eensgezind heid in het Jong-Turksche kamp verloren gaat. Wanneer men echter de onberekenbare momenten buiten spel laat, dan beteekent het uitstel van de Jong-Turksche actie wel eene versterking van hunne militaire macht, maar tegelijk ook eene verbetering van de kans, dat zij van deze macht een vreedzaam gébruik zullen maken. Kenners van de mo- hammedaansche wetten betwijfelen, dat men den sultan met een fetwa over boord zou kunnen werpen. Zoo blijft er slechts eene vreedzame oplossing over, omdat eene daad van geweld steeds onwaarschijnlijker wordt". I In Saloniki, het Jong-Turksche hoofd kwartier, is de stemming vol zelfvertrouwen. Aan de Frankf. Ztg. wordt van daar ge schreven „Men is onder de aanhangers van het comité „Eendracht en vooruitgang" overtuigd, dat er bijzondere voorzorgen noo- dig zijn om de grondwet zoodanig te ver sterken, dat zij in de toekomst niet meer in gevaar kan worden gebracht. Dat men in Europa kon aannemen, dat de Jong-Turken zoo gemakkelijk de wapenen zouden neer leggen, dat men zelfs ten deele van meening is geweest, dat de Jong-Turksche partij door den coup de main van Stamboel was weg gevaagd, heeft men hier zeer onaangenaam gevonden. De partij heeft juist daar, van waar de Jong-Turksche beweging iu Juli voornamelijk is uitgegaan, zeer vaste wor telen geslagen. Men vergeet in het buiten-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1