BINNENLAND. Hij wijst op de door het leger verrichte ope- Tatien en voegt d&araan toe, dat op net oogenblik alle kazernes en militaire posten bezet zijnde orde is hersteld en er zijn maatregelen tot bescherming der burgers ge nomen. Hij noodigt de bevolking en de staatsambtenaren uit den arbeid te hervat ten doen zij dat niet, dan zullen zij volgens do voorschriften van de wet behandeld wor den. Konstantinopel, 26 April. De Nationale Vergadering ontving de mede- deeling van Mahmoed Schefket pacha, dat hij morgen in staat zal zijn de besluiten van de vergadering uit te voeren. Morgen zal de vergadering een beslissing nemen omtrent de afzetting van den Sultan, dio zij geneigd schijnt af te kondigen. De regeering deelde mede, dat zij van plan is ontslag te nemende vergadering hoeft haar echter verzocht nog 24 uur aan het bewind te blijven. Konstantinopel, 26 April. Gisteren en heden zijn eenige iionderden personen van het personeel van Yildiz weg gezonden door de bewakers, die de mannen van Saloniki hebben aangesteld. Do Porte is heden geopend; alleen de minister van binnenlandsclie zaken was aanwezig. Het is zeker, dat de sultan zich te Yildiz bevindt. Tweede telegram. De persoon lijke garde van den sultan, zijne lijfknech ten, eunuchen en secretarissen hebben zich heden namiddag overgegeven, nadat Schef- ket Pacha talrijke kanonnen op het paleis Éiad gericht en op alle toegangen troepen had opgehoopt. Volgens raming hebben de constitutiona- listen sedert Zaterdag meer dan 10,000 ge vangenen gemaakt, waaronder een aantal hooge ambtenaren. Tegen het dagblad Ikd&m is een. verbod om te verschijnen uitgevaardigd; de uit gever is gevlucht. Derdetelegram. De bezetting van Yildiz door vier bataillons jagers was tegen den middag voltooid. Generaal Tahir en eenige keizerlijke adjudanten werden ver moord. Kolonel Halil, kolonel Ahmed en eenige eunuchen werden in den namiddag beleedigd, mishandeld en gewond door sol daten en burgerlijke wachters; zij werden overgebracht naar het ministerie van oor log. Vierde telegram. Senaat en Kamer, in eene vereenigde geheime zitting in het parlementsgebouw te Stamboel ver gaderd, drukte den wensch uit, dat het kabinet nog eenige dagen langer aan het bewind zou blijven. Het kabinet stemde hierin toe op grond van de mededeeling van Mahmoed Schefket Pacha, dat de mili taire maatregelen betreffende de hoofdstad nog niet geheel voltooid zijn. Konstantinopel, 26 April. De staat van beleg wordt met kracht ge handhaafd de troepen stroomen in de stad. Chefket Pacha heeft eene proclamatie uit gevaardigd, waarin wordt verklaard, dat de aanstokers van de onlangs voorgevallen mis drijven moeten worden uitgeroeid als de erg ste vijanden van het land. 300 constitutio- nolisten, die in den strijd van Zaterdag wer den gedood, zijn heden in een gemeenschap pelijk graf ter aarde besteld. Pera, 26 April, 8.10 des avonds. Men verwacht heden nacht of morgen in Yildiz eene sensatiewekkende gebeurtenis. Het kabinet heeft zijn ontslag genomen. Athene, 26 April. Aanhoudend komen hier vluchtelingen uit Konstantino pel aan. Konstantinopel, 25 April. Een consulaire telegram uit Beyroet bericht, dat volgens telegrafische mededeelingen uit Lathakiech, de Armenische plaats Hossal sedert gisteren in vlammen staat. De be volking ie voor een gedeelte vermoord. En gelse he on Fransche oorlogsschepen zullen weldra to Beyroet aankomen. Alexandrette, 25 April. De ioestand is hier nu rustig. In het binnen land duren de moorden van Armeniërs %-oort. Dort vol is door de rebellen geblokkeerd de christenen zijn daar in gevaar. De bevel hebber van de Italiaansche, Engelscho en Fransche oorlogsschepen kregen gedaan, dat 400 man versterkingstroopen gezonden wor den om Dortyol te ontzetten. Alexandrette, 26 April. De militaire gouverneur is met een Turksch bat ail Ion op weg gegaan om Dortyol te ont zetten. De uitslag van de expeditie is on- bokend. De Fransche oorlogsschepen heb ben Alexandrette verlaten met bestemming naar Seedic. De toestand is rustig. Een correspondent van de Matin heeft te 8an Stefano een onderhoud gehad met En- ver Bey, den bekenden Jong-Turksche lei der, die verklaarde, dat sultan Abdul Hamid niet langer mocht regeeren. Zijn aanblij ven op den troon zou gelijk staan met den dood van het vaderland. Abdul Hamid kan, zcide Enver Bey, rekenen op onzen welwil lendheid voor zijn leven, maar hij kan niets anders verlangen. Uit Wcenen wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat aan het te San Stefano geno men besluit tot afzetting van Abdul Hamid geheime besprekingen tusschen de bevel hebbers van de voor de poorten van Saloniki staande troepen en de gezantschappen van de mogendheden, die het Berlijnsche ver drag hebben onderteekend, zijn voorafge gaan. De gezantschappen verlangden waar borgen van leven en eigendom van alle Eu ropeanen. De commandeerende generaal Mahmoed Schefket Pacha heeft de stipt© vervulling van dezen eisch aan de gezant schappen toegezegd. De regeling van de be trekkingen der Turksche regeering tot den sultan werd echter van. het begin der on derhandelingen af, als eene binnenlandsclie aaugelegenheid van Turkije, van de overleg gingen uitgesloten. Sultan Abdul Hamid wordt in alle diplomatieke kringen te Wee- nen als een verloren man beschouwd. De Berlijnsche correspondent van de Temps bericht, dat een daar wonende Turk van 'n bloedverwant, die een zeer hoogo po sitie bekleedt te Konstantinopel, een tele gram heeft ontvangen, dat de toestand elders kenschetst,,De sultan heeft niets te vree zen alle gevaar is gewekende toestand is geregeld." Wat het door het garnizoen van Jildiz Zatordag geboden verzet betreft, is men aan hel Turksche gezantschap te Berlijn van meening, dat men hier misschien te doen heeft met eene handeling uit eigen beweging van de 4 h 5000 man, die de wacht van Jildiz vormen, bestaande uit Arabieren, Albaneezen en Circassiërs, die zich bedreigd konden achten. Niets bewijst, dat de sultan den strijd heeft bevolen, en ook is het mo gelijk, dat de paleiswacht hem niet heeft gehoorzaamd. Abdul Hamid kan voorts Jil diz hebben verlaten om zich te begeven naar een van de 4 a 5 paleizen, waar hij zich sedert lang een onderkomen heeft verzekerd voor het geval, dat Jildiz mocht worden bedreigd. Het zou dus voorbarig zijn eenige conclusie te trekken uit deze nut- telooze poging tot verzet met betrekking tot het lot van Abdul Hamid zelf. Allerlei. vRoosevelt is te Kapiti Plains in En- gelsch Oost-Afrika aangekomen. Hij deed de spoorreis van Mombassa op den koevan ger van de locomotief, en was opgetogen over al het wild, dat hij onderweg zag. Zijne karavaan wachtte hem te Kapiti, een heel leger, bestaande uit vier hoofdlieden, negen geweerdragers, een gewapende lijfwacht van twaalf man en twee honderd dragers met negen paarden. Selous schijnt niet bij Roo sevelt te blijven, maar op zijn eentje op de leeuwenjacht te gaan. vMet dynamiet is men er eindelijk in geslaagd een kanaal te openen in het ijs der Niagara. De toestand is beter en alle gevaar schijnt voorbij Groote massa's ijs drijven naar het meer Ontario. Men schat de schade, door de be vriezing aangericht op een millioen dollars. Lissabon, 25 Ap r i 1. Heden zijn nog vijf lijken te Benavcnte gevonden. Om 5 uur 's avonds werd een nieuwe schok gevoeld te Benavente en te Samora- corric en om 1 uur een te Ajambuja. Napels, 27 April. Bij eene ont ploffing van benzine op de onderzeesche boot Foca te Bari zijn 7 dooden en 13 ge won dengevallen vAan boord van het uit Rosario in Hamburg binnengeloopen stoomschip Ebern- burg heeft men van pestziekte verdachte ratten gevonden. Het schip werd onderwor pen aan een gasvulling, met een rattenver- delgingsapparaat. De verdere ontsmetting is onder de gebruikelijke voorzorgsmaatre gelen geschiedt. Menschen zijn er niet ziek geworden. vNa een hevige warmte is er Zaterdag eer. hevig onweer losgebroken over Parijs en omtrek. In Champagne hebben do wijn bergen van het onweer geleden. Ook uit België komen tal van onweers- berichten over Zaterdagmiddag. De Staatscourant van Dinsdag 27 April bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde H. J. v. d. Schalk, oud-consul der Nederlanden te Milaan eervol ontslagen met pensioen wegens lichaamsgebreken de luitenant-kolonel J. Ditmar, van het 9e regiment infanterie; benoemd bij de infanterie: bij de grena diers en jagers tot luitenant-kolonel de ma joor L. J. H. Habbema, van het korps; bij het 4e regiment tot le luitenant de 2e luitenant C. P. Breuckel, van het korps; bij het 6e regiment tot le luitenant de 2e luitenant G. J. J. Wouters, van het korps; hij het 7e regiment tot le luitenant de 2e luitenante. E. van Wijk van het korps; bij het 9e re,giment tot majoor kapitein W. L. Overduijn, van den staf, adjudant van den inspecteur van het militair onder wijs; benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse met eervol ontslag uit den militairen dienst de reserve 2e luitenant H. J. M. Schade, van het 9e reg. infanterie; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Goor mr. J. H. W. Nicolai, advocaat te Utrecht, beëedigd klerk ter griffie der ar- rondissements-rechtbank aldaar; benoemd* tot kantonrechter te Zevenber gen jhr. mr. F. X. J. A. Verheijen, griffier bij het kantongerecht aldaar benoemd tot officier m de Oranje-Nassau- orde mr. G. J. Fabius, referendaris-titulair bij hot deaprtement van koloniën; tijdelijk benoemd tot electro-technisch in genieur bij de marine W. F. Pot, werktuig- kundig-oloctro-technisch-ingenieur te Slik kerveer. Jï. M. do Koningin ontving gisteren voormiddag den heer Regout, minister van Waterstaat, in conferentie. De blijde verwachting. De Haagsche chroniqueur van de N. Gron. Ct. schrijft: ,,De vreemde journalisten, die uit alle Europeesche Rijken ongeveer, naar den Haag zijn gezonden omja eigenlijk om allerlei dwaushoden te vertellen van ons Bof en ons Volk, in verband met de blijde ge beurtenis", zijn hopeloos en hebben in hun teleurstelling bij de Ned. Journalistenkring reeds een klacht ingediend over de wijze, waarop hun alle mededeelingen worden ont houden. Zonderling genoeg, want het zijn juist die vreemde collega's, die dag aan dag in hun kranten allerhande bijzonderheden opdisschen, die men tevergeefs in onze pers zal zoeken Ik heb de vermakelijkste staal tjes gehoord van de pogingen, door de hee- ren aangewend om toch iets bijzonders te weten te komenzij hebben bij alle hof- autoriteiten, bij de Regeering, bij militaire en burgerlijke overheden aangeklopt om toch iets te vernemen, waar niemand die ihen kon bevredigenzelfs prof. Kouwer en dr. Roes- singh niet. Deze worden als 't ware door de buitenl&ndsche persmannen gepost" en tot op de grens van het „hinderlijke" gevolgd. Als de Utrechtsche hoogleeraar in een restaurant dejeuneert, zijn er dadelijk (ik heb het met eigen oogen gezien 1) tien jour nalisten die ook een luncheon bestellen en hem bij zijn vertrek achterna gaanmen weet precies hoe laat dr. Roessingli 's mid dags het gemeente-ziekenhuis verlaat en- waar hij '6 avonds zijn glas bier gaat drin ken. Voor de eer van de journalistiek mxag meu heusch wenschen dat het gewichtige feit- zich niet lang meer zal laten wachten want het loopt met de indiscreties en met de zucht naar nieuwsberichten rijp en groen, waar en gefantaiseerd, de spuigaten uit. Een der heeren heeft zich een splinternieuwe zeer scherpe „kodak" aangeschaft, om H. M. op haar wandeling in den tuin van haar paleis, van uit- een venster der huizen, dat op dien tuin uitzicht geeft, nog te photogra- feeren. De belangstelling wordt inderdaad weerzinwekkend en de praatjes, die de naar nieuws hunkerende journalisten verbreiden, zijn bovendien niet altijd even onschuldig. Ik zal daarover niet in bijzonderheden tre den, maai- ik wil toch een bericht, dat on langs de ronde deed, aanvullen. Het heette n.l., dat de te verwachten kleine Prins of Prinses 't wiegje zal gebruiken, dat ook voor onze Koningin heeft gediend. Dat is waarook het grootste deel van de luier mand van H. M. zal op nieuw dienst doen. Doch men heeft daaraan gevolgtrekkingen verbonden, die onjuist zijn en die hier en daar ontstemming hebben gewekt. Men beweerde n.l., dat de kostbare wie gen van de Haagsche en Amsterdamsclie burgerij eenvoudig waren opgeborgen en slechts als historische relequiën zouden wor den bewaard. Niels is minder waar dan dat. Het plan is wel degelijk om al de voorwer pen, die H. M. door de bevolking en ook de Koloniën en uit den vreemde zijn aan geboden, in gebruik te nemende wieg der Koningin is voor de kraamkamer bestemd, maar zoodra de Vorstin haar gewone ver trekken weder zal bewonen, zullen in werk kamer en salon de andere wiegen een plaats krijgen en in de kinderkamer van het prinsje of prinsesje zullen alle andere ge schenken worden neergelegd of in kasten geborgen, om ze, naar gelang van den aard en de bestemming, ter dege te utiliseeren. Ik heb dit uit zeer goeden bron vernomen en meen het niet overbodig het, ter weg neming van verkeerde indrukken, te ver melden". Het Indische geschenk can H M. de Koningin. Naar de Bataviasche bladen melden, is het geschenk der officiersdames aan de Koningin geslo ten in een greote doos van lichtbruin hout, geheel versierd met Japarasch houtsnijwerk, tusschen de kwistig aangebrachte figuren zijn eenige wajangpoppen en vogels uitge sneden van binnen is de doos met wit sa tijn en witte pluche gevoerd en gecapiton neerd. Het geschenk bestaat uit een pap bord, een lepel, een melkkroes en een sleu teltje; alle voorwerpen zijn van goud. In den bodem van het bord, dat een dia meter heeft van bijna 16 cM., is een In disch landschap gegraveerdhet is een sa- wah-complex met op den voorgrond rechts eenige gebouwtjes van bamboe^ en etap, op den achtergrond een berghier en daar klapperboomen. In den rand van het 'bord zijn Indische vruchten gegraveerd. De lepel is op den steel versierd met het wapen van Batavia. De beker is rondom versierd met een berg- meergezicht. Op den voorgrond, aan den rand van het meer, bewegen zich een jonge Javaansche vrouw, door het water wadend, dragende een watervat op het hoofd, en een jonge Javaan, die een karbouw geleidt. Op den achtergrond verrijst hooggebergte. Het geheele geschenk is een keurig staal tje van goudsmeed- en graveerkunst. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Het geschenk der Kaapsche vrouwen aan de Koningin zal bestaan in een vloerkleed van witte angorahuiden voor de kinderkamer. De overblijvende gelden zullen besteed worden voor een liefdadig doel. (Ons Land). Audiënties. De minister van koloniën zal Vrijdag 30 April geen audiëntie verleenen. Minister Sabrcn. Naar wij met zekerheid vernemen ral generaal Sabron 4 Mei a. s. zijn functie als minister van oorlog weder hervatten. Achterstands-ontwerpen. Naar Het Centrum verneemt, is het ant woord van den minister van Justitie inge komen bij de Commissie van Voorbereiding en zullen de ontwerpen nog vóór het uit eengaan der Tweede Kamer behandeld wor den. Capitulantenstelsel. De commissie, door den minister van Oorlog be noemd tot het instellen van een onderzoek betreffende het begeven van burgerlijke be trekkingen, ambten en bedieningen aan mili tairen of gewezen militairen (capitulanten stelsel), heeft het rapport van hare werk zaamheden aan genoemden minister inge diend. Zij heeft daarbij overgelegd een ontwerp, houdende regeling van deze aangelegen- heid. Voorzitter dezer commissie is de heer Doorman, raad-adviseur, chef der afdeeling Personeel, aan het departement van Oorlog. Kamerverkiezingen. In de te Bussum gehouden vergadering der Centrale R.-K. kiesvereeniging in het district HilversumWeesp is besloten den eandidaat der antirev. partij baron Van Heemstra, te steunen. Door de centrale R.-K. Kiesvereniging in het district Breda is tot eandidaat ge proclameerd de heer W. Bogaardt, aftre dend lid. Door de Centrale R.-K. kiesvereeni ging in het district Hoorn is tot voorloopig eandidaat gesteld de heer D. Wesseling, redacteur van „De Tijd" te Den Haag. In tegenspraak met verschillende be richten kan het N v. d. D. thans mededee- len, dat de Amsterdamsche Ncd. Herv. pre dikant dr J. Th. de Visser, afgevaardigde in de Tweed© Kamer voor Leiden, een can- didatuur in het district Harlingen aange nomen heeft. Dr. De Visser deelt het blad mede, dat hij de candidatuur aanvaard heeft onder sterken aandrang uit hot district en tevens onder beding van volkomen vrijheid van handelen bij een eventueele verkiezing, naar aanleiding van de moeilijke keuze, waarin hij zich alsdan geplaatst ziet. Zooals men weet, moet dr. De Visser, wan neer hij opnieuw gekozen wordt, kiezen tus schen het Kamerlidmaatschap en het pre dikambt, omdat de Synode de beide betrek kingen niet meer vereenigbaar acht. In de Zaterdag gehouden districtsver gadering der Chr. Hist. Unie in Kampen werd het volgende besluit genomen De voormannen der Chr.-Hist Unie in het Kamerdistrict Kampen verklaren dal zij bereid zijn tot samenwerking mot de a.-r. en r -k. partij, indien de heer mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sanden- burg. lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, eandidaat wordt gesteld, onder uitdrukkelijke verklaring dat uit deze sa menwerking niet zal worden afgeleid, dat Kampen als een a.-r. Kamerdistrict wordt beschouwd dat indien een ander eandidaat wordt ge steld door de a.-r. en r.-k. partij, men zal uitkomen met een eigen eandidaat en dat zij het Prov. bestuur der Chr.-Hist. Unie machtigen tot eventueel onderhande len met recht va.n assumptie. De centrale R.-K. kiesvereeniging in het district Hilversum heeft besloten de can didatuur van baron van Heemstra, den ean didaat der anti-revolutionairen, te steunen. Door de Centrale Liberale Kiesver eeniging in hel district Meppel is met alge- meene stemmen mr. H. Smeenge als defini tieve eandidaat gekozen. Door de Centrale R.-K. kiesvereeni ging in het district Hoorn is tot voorloo pig eandidaat gesteld de heer D. Wesse ling, redacteur van. De Tijd te 's Graven hage. De afdeeling Hengelo van de S. D. A. P. heeft den heer H.^H. van Kol op nieuw eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In een druk bezochte vergadering van kiezers, te Valkenburg gehouden, is beslo ten de bestaande kiesvereeniging niet te ont binden, een nieuw bestuur te kiezen en voorts den lieer Paul Brouwers, te Weert- Meersen, eandidaat te 9tellen voor de Twee de Kamer. Bij de stemming kreeg de heer Brouwers 85, de heer Ruys de Beerenbrouck 20 stemmen. De uitslag zal aan de Centrale, te Gul pen, worden medegedeeld. Wil deze het re sultaat niet aanvaarden, dan zal in Valken burg waarschijnlijk een nieuwe centrale worden opgericht. Te Zwijndrecht, in het district Dor drecht, heeft de antirev. kiesvereeniging Nederland en Oranje eandidaat gesteld dr. A. Kuyper. De Vrijz. dem. kiesvereeniging IJmui- den heeft uit het grostal definitief eandi daat voor de Tweede Kamer gesteld dr. A. Schucking Kool, te Beverwijk. Maandag 3 Mei vangt te 's Graven- hage het examen aan voor adjudant-onder officier-kwartiermeester bij de veld-artille- rie, waaraan door 7 onderofficieren van dat wapen, zoomede 1 sergeant-majoor der in fanterie zal worden deelgenomen. In de examen-commissie hebben zitting overste jhr. Boogaert van het 2e regiment vcld-artillerie, als voorzitter, majoor Hes- husius lid en le luitenant Slotboom lid en secretaris, beide laatsten van de .militaire administratie. Opleiding voor mare chaussee. De „Apeld. Ct." meldt dat te Apeldoorn een opleidingsschool voor het wa pen der marechaussee zal worden gevestigd, onder bevel van den thans te 's Gravenhage in garnizoen zijnden luitenant-kolonel, ter wijl een officier, instructeurs en leerlingen (een 30- a 50-tal) aldaar geplaatst zullen worden. Ontslagaanvraag chef van het boschwezen in Ned. Indie. Naar men aan de N. R. Ct. me dedeelt, heeft de heer Tobi, hoofdinspecteur en chef van het boschwezen in Nederlandsch Indië, wegens onvoldoende regeling zijner verhouding tot den directeur van landbouw en de hem onthouden gelegenheid tot na dere regeling van door hem ingediende voor stellen, eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd. Candidas t-n o t.a r i s s e n. Aan de Staatscommissie, belast met de voorberei ding der herziening van wetgeving, voor schriften en organisatie betreffende registra tie, hypotheken, kadaster en scheepsbewij- zen, is een adres gericht door het hoofdbe stuur van de Broederschap van Candidaat- Notarissen in Nederland en zijn Koloniën. Hierin wordt betoogd, dat het algemeen be lang medebrengt dat alle akten wegens pri- vaaatrechtelijke verhoudingen worden opge maakt in authentieken vorm door daartoe bckwame'en betrouwbare personen, waarvoor dan ook de wetgever het notarisambt heeft in het leven geroepen en de notarissen heeft aangewezen als de personen, bij uitsluiting bevoegd de bedoelde akten op te maken, ter wijl hij bovendien voorschriften heeft gege ven en maatregelen heeft genomen, om de bekwaamheid en de betrouwbaarheid dier ambtenaren zooveel mogelijk te verzekeren. Ech'er wordt door verschillende wettelijke bepalingen het publiek uit financieele over wegingen als het ware gedwongen zijn wer kelijke belangen voorbij te zien en de voor keur te geven aan den onderhandschen bo ven den authentieken vorm zijner akten. Adr. heeft hier in de eerste plaats op het oog de Notaris-, Registratie- en Zegelwetten en zet uiteen, dat bedoelde bepalingen de zaakwaarnemerij ten zeerste in de hand wer ken en tot de voornaamste oorzaken behoo- ren, waardoor thans, dikwijls ten nadeele van het publiek, zooveel akten worden op gemaakt door personen, die daartoe veelal niet bekwaam en veelal niet betrouwbaar zijn. Adr. bepleit, dat door den arbeid der com missie ook in bovenbedoeld opzicht het pu bliek belang zal worden gediend. G. d e W ij s. f Na een langdurig lijden is te 's Gravenhage overleden, in den ouderdom van 62 jaren, de lieer G. de Wijs, gepensionneerd majoor van het In dische leger, oud-commandant van do Haagsche brandweer, oud-wethouder der gemeente 's Gravenhage. Hij was ridder der Militaire Willemsorde en in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal plaats hebben Woens- 'dag half twaalf v.m. op de algemeene be graafplaats. M. W e int h al. f Na een zeer korte ongesteldheid is te 's Gravenhago in den leeftijd van 42 jaar overleden de heer M. Weinthai, lid der bekende firma Wein- thal en Co., die in bijna alle voorname ste den des lands haar sigarendepots heeft ge vestigd. Aan den bloei dezer zaak heeft de heer Weintlial, die zich door zijn aangeno men omgang vele vrienden had verworven, door zijn handelskennis en energie, in ruime mate bijgedragen. Hij be'hoorde in ons land tot de eersten die het nut van de sport in zagen en de beoefening daarvan trachtten aan te kweeken. Het stoffelijk overschot van den heer Weinthal zal Woensdag a,s, (om 1 uur van het sterfhuis) op Oud Eik en Duinen ter aarde worden besteld. Vrije liberalen. Met het doel eene afdeeling van den Bond van Vrije Liberalen op te richten, is door de hoeren G. J. van Heek, W. J. Blijdestein, H. A. van Heek, E. Jannink Gzn., Jan B. Blij- denstein, D. W. Stork, D. van Lookeren Campagne en W. Stork eene rede aangekon digd, te houden 'door den heer mr. W. H. de Beaufort, op Woensdag a.s. te Enschede. Apot hek er sadsi stenten. Dooi het dageiijksch bestuur van den Alg. Apothekersadsistentenbond is eene afdeeling Gelderland opgericht met aanvankelijk 14 leden. De Brusselsche wereld tentoonstelling. Op uitnoodiging van den regeer in gscommissaris, mr. E. R. H. Regout, kwamen Zaterdag zij, die zich bereid hebben verklaard otm een eventueele benoeming tot lid der Nederlandsche hoofd commissie voor de Brusselsche Wereldten toonstelling aan te nemen, tot eene voorloo- pige bespreking van de werkzaamheden, sa men, opdat na de binnenkort te verwachten benoeming met spoed zal kunnen worden gearbeid Uit twee door den architect der hoofd commissie, den heer Kromhout, gemaakte ontwerpen voor het gebouw, werd dat in Oud-Hollapdschen stijl gekozen. Het voor nemen is aan de Nederlandsche inzendingen het karakter van een „keuze-tentoonstelling" te geven. Het Huis met de Hoof den op de Keizerskracht te Amsterdam is thans geheel gerestaureerd. Het is een sier lijk gebouw geworden, dat met Mei do ze tel wordt van het Conservatorium. Pokken te Maastricht. In eene vergadering, welke met den inspecteur der Volksgezondheid gehouden werd, is be sloten de lagere scholen te Maastricht Dins dag weer te openen. Geen nieuw geval van ;.iten is voorgekomen. De staking teZutphen. De bemiddelingscommissie in zake de staking te Zutphen in het bouwvak is, na de weige ring van de tegemoetkoming door de pa troons, ontbonden. De staking 'verloopt. Het werk wordt langzamerhand hervat. Valsche aangifte. Voor den Hcogen Raad werd gisteren voor de tweede maal behandeld de zaak van J. H. V., geld- ophaüer der gemeentegasfabriek te Roer mond, wegens verduistering van gelden ge pleegd in zijn functie, door het gerechtshof te Arnhem waarheen zijn zaak door den Hoo- gen Raad was verwezen, veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De requiraivt was op 21 Maart 1908 op den Prinseaodijk te Roermond, terwijl hij f 550 in zilvergeld en f 110 aan bankpapier bij zich had, volgens zijn opgaaf aangevallen en verwond door ze/keren J. J. H. Verhegge, te Roermond, die hem zijn geldtasch zou hebben ontroofd, welk verhaal echter ver zonnen was gebleken, terwijl de verwondin gen door den requirant aan zichzelf moesten zijn toegebracht, volgens verklaringen van deskundigen Cassatiamidldelen waren ditmaal niet voor gesteld. Tot verwerping werd geconcludeerd. Uitspraak 3 Mei. In de zaak van mr. P. C. BI. v. T. P., laatstelijk directeur van de Centrale Bank te 's Gravenhage, en beklaagd van wederrechtelijke toeëigening van effec ten, heeft de Haagsche rechtbank over wegende dat onder de beraadslaging is ge bleken dat liet onderzoek niet volledig is geweest hervatting daarvan bevolen op Woensdag 19 Mei a. s. des voormiddags te 10 uur tot het alsdan boeren van nog een 9-tal getuigen. Beleed ig i ng in den ge meenteraad. De heer A. H. van Lonkhuijzen, lid van den gemeenteraad te Wageningen, heeft bij den officier van justi tie te Arnhem een aanklacht ingediend tegen den wethouder, den heer Cd. Bergacker, we gens bedeediging in de openbare raadsverga dering van Donderdag j.l., waar de heer B., sprekend met den voorzitter en wijzend op den heer v. L., zou gezegd hebben: Hij is altijd een schobbejak geweest. Moordaanslag. In de Anna- Mariastraat te Rotterdam heeft Zondag op K. v. B. een moordaanslag plaats gehal. De toedracht der zaak is als volgt: In ge noemde straat woont de 46-jarige koopman D. v. O. met zijn dochter A. v. O., welke laatste een twee-en-een-nalf-iarig zoontje te haren laste heeft. Deze vrouw leeft geschei den van haar man B. v. B. genaamd, van beroep los werkman, 25 iaar oud en wonen de in de Leliestraat. Gisterenmiddag wilde hij zijn zoontje bezoeken, maar zijn schoon moeder wilde hem niet toelaten. Hierover ontstond een woordenwisseling met het ge volg dat v. B. zijn schoonmoeder eenige klappen toediende. V. O. hierover in woede ontstoken kwam naar beneden en bracht K. v. B. met een mes twee steken toe, een in den buik en do andore in de linkerzijde. Zwaar gewond word hij naar zijn woning vervoerd en vandaar naar het ziekenhuis. Zijn toestand is zoo ernstig dat men hem nog geen verhoor heeft- kunnen afnemen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2