de Firma WATERSCHOT Co. p Tegels JE ADRES Uitnood iging voor fijne Vleeschwaren, Comestibles, heerlijk Fruit en andere delicatessen, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Amersfoortsch 1 Wissel- en Effectenkantoor W. CR00CKEW1T W.Azn. Kl Fröbelsehool Gem. buitenhuisje of gelijkvl. étage Adjunct-Inspecteur. Dienstbode, PENSION ZEIST. Het Nieuwe Boek „Het Nederlandsch Tooneel". ULTIMO. De Landbouwbank te Utrecht, Gouden en Zilveren Horloges, Regulateurs, Pendule-Garnituren, -:- Staande Klokken, -:- -:- fantasie Wekkers -:- Barometers, Thermometers, enz. enz. W. F. A. GROENHUIZEN, is steeds Interc. Telepb. 37. f Langestraat 43. A. N. DE LINT. Practise h anarchisme. Naar men mededeelt zouden een drietal be kende anarchisten, welke besloten zijn bij de verspreiding van de bekende brochure, de wijk naar Duitschland hebben genomen. Tegen den 22-jarigen loopknecht L. B. II den 29-jarigen los-werkman G. J. E. L. en den 23-jarigen houtzager L. P. P., is thane door de arrondissements-rechtlbank te Haarlem rechtsingang verleend, op grond «lat zij te Haarlem ..een geschrift, waarin tot het verdelgen, all thans tot het strafbaar dooder van hun medemensohen wordt opge ruid, met het oogmerk om aan den opruien- den inhoud ruchtbaarheid te geven of de ruchtbaarheid te vermeerderen, aan meerdere voorbijgangers hebben afgegeven en uitge reikt en zoodoende verspreid". Inbrekers gesnapt. Gis teren nacht is ingebroken in het hoofd gebouw van de Gemeente bank van Leening te 's Gravenhage. Het e ectrische schelletje van de zilverkamer waarschuwde echter den directeur van dé Bank, did onmiddellijk om politie telefoneerde. Deze omringde lvet ge bouw en de omgeving en vond met behulp van een politiehond een der inbrekers, waar na de andere door de bewoners van een na burig perceel ontdekt werd onder de canapé. Beiden zijn goede bek nden van de poli tie. In den loop van den dag werden nog twee mannen, verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak, door de politie aangehouden. In de Bank wordt niets vermist. De valse he reis wissels. De Amsterdamsche recherche—heeft zoo als reeds ge-meld Zaterdagmiddag reeds de hand gelegd op den voortvluohtigen op lichter, die Vrijdagmiddag aan de Amster damsche Bank de valsche wisselbrieven aan bood. Het heerschap was per automobiel naar Enkhuizen gereden en van plan per boot naar TJrk te vertrekken, waar hij sinds eenigen tijd logeerde. Eenige Amsterdam sche rechercheurs hebben hem uit Enkhui zen gehaald en Zaterdagmiddag gevankelijk naar Amsterdam gebracht. Bovendien is nog gebleken, dat de man zich te Londen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van gouden en diamanten voorwer pen en een ciheck-boekje. Als verdacht van medeplichtigheid aan de wisselvervalsching van de te Parijs gestolen reiswissels zijn door de politie te 's Graven hage nog een man en een vrouw gear resteerd, die eveneens naar AmsterdaAi zijn overgebracht. Over deze arrestaties verneemt het N. v. d. D. nader, dat de te Enkhuizen aange houden man volstrekt geen Engelscbman was, zooals hij zich aan de Amsterdamsche Bank had 'voorgedaan, an aar een Nederlan der, afkomstig uit de buurt van Nijmegen, liet te 's Gravenhage gearresteerde tweetal is zijn broeder en diens meisje De aanhouding van het drietal is.!op de volgende wijze geschied. Zoodra de Amsterdamsche politie van de aanbieding der wissels had kennis bekomen en op grond van het signalement van den aanbieder had nagespoord, dat deze den vol genden dag in een auto van Amsterdam naar Enkhuizen was gereden, telegrafeerden zij nog dienzelfden dag naar de politie al daar met verzoek den man bij aankomst aan te houden. Dit is geschied en toen, eveneens per auto, eenige Amsterdamsche rechercheurs, vergezeld van een beambte van de Amster damsche Bank te Enkhuizen gearriveerd waren, herkende deze laatste in den aange houdene den oplichter onmiddellijk. Mid delerwijl schijnt ook de burgemeester van TJrk kwaad vermoeden tegen den logé te hebben opgevat, althans hij heeft beslag doen leggen op den koffer, welks inhoud hem aanleiding gaf naar den Haag te seinen om ook den,'broeder en diens meisje aan te houden. Zooals boven-is medegedeeld, zijn de drie arrestanten thans te Amsterdam aangeko men. De geheimzinnige koffer zal ook daar heen worden opgezonden en na onderzoek van den inhoud zal alsdan het verhoor kun nen aanvangen. Reeds nu heeft men het vermoeden,' dat er nog andere medeplichtigen, vermoedelijk in het buitenland, zijn en dat het logeeren op Urk alleen moest strekken om voor Voor name Engelsche reizigers door te gaan en alzoo de politie op een dwaalspoor te bren gen. Zeker is dat althans de eerste ge arresteerde, de man die de valsche stukken aanbood, geruimen tijd in Engeland ver toefd moet hebben, want hij deed en sprak geheel als een volbloed Engelscbman. Hij is iemand van ongeveer 23-jarigen leeftijd, R. geheeten en 'kellner van beroep. Ongeluk bij den arbeid. Bij het lossen van steenkolen aan de papier fabriek te Vel sen kwam de 17-j arige werk man KI. van Beverwijk met de elevator in aanraking, met. het droevig gevolg, dat hij zwaar gewond werd opgenomen. Een auto mobiel werd ter beschikking gesteld om hein naar Haarlem te vervoeren, doch de onge lukkige was reeds overleden. O n voorzichtigheid. Giste ren namiddag had in de distilleerderij van do firma \V. Haaekamp Co. te Schiedam een ernstig ongeval A laats. Terwijl eenige aldaar werkzaam zijn jn jongens in den schafttijd aan 't stoeien waren op en over ledige spiritusfusten, wierp een der jongens een brandende lucifer een der vatten met het gevolg dat het va- met een vreeselijken knal uit elkander ge slagen werd en de zich daarop bevinden te jongen, de 17-jarige G., een eind de hoog" in werd geslingerd en daarop meer dood da. levend op den grond terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hij per brancard naar het Stadsziekenhuis vervoerd. Verdronken. Do 59-jarige vrouw V., te Breda, die in den laatsten tijd niet geheel goed bij het hoofd was, heeft Zondagavond het huis verlaten en is jiiet teruggekeerd. Bij onderzoek bleek, dat zij in de sloot in de Kloosterlaan was geloo- pen en dat zij aldaar verdronken was. Men meldt d.d. 26 April uit Zutfen Een 25-jarig meisje, A. F., die de vol gende week zou trouwen, is hedenmiddag bij het spoelen van goed in de Berkel gevalllen. Dit rivertje stroomde heden buitengewoon snel, zoodat de ongelukkige in zeer korten tijd onder de zoogenaamde „O ver wel ving" geraakte en zij reddeloos verloren was. Wel waren haar nog een bezem en een raagbol toegestoken, maar die had het meisje niet meer kunnen grijpen. Een sergeant der ko loniale reserve, Voigt, probeerde nog haar achterna te zwemmen, maar hij kon haar niet inhalen en geraakte zelf in levensge vaar. Het lijk is 's namiddags te 5 uur ge- gevonden bij de sluis onder de Overwelving. Door den bliksem ge dood. Te Avereest (Ov.) heeft het onweer van jl. Zaterdag een slachtoffer gcëischt. Een drietal landbouwjongens van het rijksopvoedingsgesticht Veldzicht aldaar, werd dioor den bliksem getroffen. Een hunner is, nadat gedurende een uur door den geneesheer, bijgestaan door enkele amb tenaren, vruchteloos pogingen werden aan gewend om het leven te behouden, overle den. De twee anderen hervatten gisteren morgen hunnen arbeid ei. hebben geen na- deelige gevolgen van het ongeval behouden. School- en Kerknieuws. Voor hot. jaar 1909 zjjn. benoemd in do commissie ooi het afnemen van. liet eindexamen aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosoh- bouvvscihool te Wageningen tot lid en voorzit ter L. Broekema, directeur dier school; tot leden J. H. Aber.sonT. J. Bezeniordr. A. van Bij- lerb, dr. E. Giltay, E. C. van der Hoek, J. Jur- ling, S. Koenen, S. Lako, H. Mayer Ganel'm, <lr. O. Pitsch, H; C. Réirriers, prof. dr. J. Rit- zema Bos. A. J. van Schermbeek en dr. J. V'alokenier Stuingar, leeraren aan die school, allen wonende te Wagenaiigen, alsmede S. C. J. .Olivier, R. Verschuur, beiden te Wageningen, en dr. A. AV«. Nanninga te A'msterdam. adsisten- ten aan de voornoemde ïnnobting, J. P. van Lonkhuyzen. adjunct-directeur der Nederland- sohe Heidemaatschappij to Utrecht; dr. E. van Wekleren baron Rengers, voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, te iJ-s- breohtiim, en J. Sibinga Mulder, omLadwinistra- teur der suikerfabriek Tegowangie te Groningen Voorts is bepaald, dat voormelde commissie zal zitting houden te Wageningen. Ned. Hervormde Kerk. Hei provinoiaal kerkliestuur van Drenthe lieeft aan den heer H. A. E. Heineckon, predi kant bij de Nod. Herv,. gemeente te Hijkersmil- do, op zijn verzoek wegens voortdurende onge steldheid eervol emeritaat verleend met- ingang van 1 Mei. i'Naar men verneemt heeft 't Amster damsche Gerechtshof in raadkamer beslissing genomen in de opzienbar nde zaak van den Utrechtschen ingezetene, die verdacht wordt een aangeteokenden brief ter verzending naar den oud-minister Rink in Den Haag ten postkantore alhier te hebben aangebo den met een aangegeven waarde van f 2000, alhoewel wetende dat deze brief niemendal inhield dan een velletje postpapier. Het gerechtshof, dat in dit proces ge moeid werd, omdat de '«.rdachte appèl aan- teekende tegen de verwijzing van zijn zaak naar de openbare terechtzitting der Utreoht- sche Rechtbank, heeft de verwijzing van' de rechtbank te Utrecht in hoofdzaak bekrachtigd; het primair ten las te gelegde „poging tot oplichting" (van den Staat der Nederlanden) heeft het Hof onveranderd bevestigd, alleen het subsidiair ten laste gelegde „het doen van een valsche aangifte", werd ongegrond verklaard. De zaak komt dus nu voor de Utrechtsche Rechtbank in behandeling, wijl het hoofd feit van de beschuldiging door het Ilof be krachtigd is geworden. De tegen den ver dachte uit te brengen dagvaarding zal door het O. M. geredigeerd moeten worden in den zin van de door het Hof genomen be slissing. Bunschoten. De stemming voor het opmaken van een lijst van aanbeveling van 3 personen, ter benoeming van een hoog heemraad voor het le 'district van het hoog heemraadschap „De Bunschoter Veen- en Veldendijk", in de plaats van den heer E. van de Kolk Ezn., die met 1 Juni e.k. aan de *beurt van aftreding is, zal gehouden wor den op Donderdag 29 April a.s. van 's voor middags 10 tot 's namiddags 2 uren, ten huize van de erven H. Dekkers te Bun schonen. De keuze moet gedaan worden uit de na volgende drie dubbeltallen le dubbeltal: R. Nagel Mzn. en W. van de Kolk Wzn. 2e dubbeltal: J Beukers en A. Huijgen Lzn.3e dubbeltalA. v. TwillertT Azn. en G. Ter Beek Gzn. Verkoop met hindernis sen. Eenigen tijd geleden is de landbouwer G. Kas, te Zwartebroek, gemeente Barne- veld, failliet verklaard. Om zijn inboedel nu bij verkoop een redelijken prijs te doen opbrengen, had de curator besloten dezen bcedel naar Amersfoort over te brengen. Toen de deurwaarder, bijgestaan door een drietal rijksveldwachters, aan deze opdracht wilde voldoen, werd men hierin door de bu ren verhinderd, die zich zelfs met stokken en bijlen hadden gewapend. Om nu eventueel verzet dadelijk den kop te kunnen indruk ken, had de deurwaarder zich Zaterdag nog maals derwaarts begeven, thans vergezeld van 15 met de karabijn gewapende rijksveld wachters. Verzet werd nu echter niet ge pleegd, doch toen men de woning binnen trad, bemerkte men dat al het roerend goed, niettegenstaande het verzegeld geweest was, verdwenen was. Natuurlijk is nu tegen K., die tot zegel bewaarder was aangesteld, deswege proces verbaal opgemaakt. E r m e 1 o. Alhier is aanbesteed het bou wen van een paviljoen op „Groot Emaus", benevens een boerderij en een wagenschuur voor de stichting. Laagste inschrijvers wa ren de heeren C. Rikkers en W. Wildeman te Ermelo voor f 13,954, aan wie het werk is gegund. Putten. Alhier is opgericht een afdee- ling van hef Centraal Genootschap van Kin- derherstellings- en vacantie-koloniën met aanvankelijk 24 leden Het bestuur bestaat uit de h.h. Dr. de Lindt van Wijngaarden, predikant der Ned. Herv. Cem., pastoor Kool, mr. Itosmale Nepveu, 'burgemeester, Van der Horst gemeente-geneesheer, Van Ganswijk en mej. BoumanRutel. Deze zal de functie van secretaresse op zich ne men. Luit. kol P. G. Wurzingh, ihans te Arnhem, wordt 1 Mei a.s. voor den lijd van 6 maander. gedetacheerd bij het 4e Reg. Huzaren te Deventer. Luit.-kol. H. D. Twiss, thans te 's Gra venhage, wordtgedetacheerd bij het Regi ment Grenadiers en Jagers. Op het internationaal schermconcours te Haarlem werden nog de volgende prijzen behaald: E. M. M. A., le pr. korpswed strijd floret; serg. maj. instructeur Kater- berg, -van het 5e reg. inf. 3. prijs pers. sabel en 3. prijs geweer. Door prachtig weêr begunstigd, be gonnen gisterenmorgen de wedstrijden van de Militaire Sporivereeniging, met de Na tionale Military, parcours van 40 K. M., dat binnen den tijd van 3 uur en 15 minu ten moest worden afgelegd, waaronder een kwartier mist. Er waren 5 deelnemers. Te 8 uur voorm. werd afgereden aan de manége van de Rijschool met tusscheupoo- zen van 10 minuten. De weg was als volgt aangegeven Lokhorst Hertenkop Bavoort )con- trólepost) einde Buurtsteeg (contr.) Mijl paal 4.5 grintweg naar Doorn (contr.) Oude Maarnsche weg tol grintweg Drie bergen Austerlitz (grintweg volgen tot handwijzer) Oude Utrechtsche weg Straatweg Utrecht naar Amersfoort (contr. 15 minuten rust en temperatuuropname) j Doldersche weg Maartensdijksche weg tot tol bij 't Hart (conir.) Engweg Soes- i terstraatweg Birkhoven (eindpunt.) De paarden waren na afloop in goede con ditie. De deelnemers kwamen als volgt aan: 2e luit. Knel, 3e reg. huz., na 2 uur 42 min?; le luit. Van Gellicum, 3e reg. huz., 2 uur 53 min.2e luit. F. E. Everwijn Lange, 3e reg. huz., 2 u. 59 m.2e luit. M. Brevet, 2e reg. huz., 3 u. 6 m.2e luit. I W. A. van den Wall Baké, 4e reg. liuz., 3 uur 10 minuten. Te 2 uur nam. had op het sportterrein „Birkhoven" een steeple parcours plaats over 4 K. M# met 4 hoogto-hindernisscn en een sloot. Het parcours moest worden afgelegd bin nen 7 min. en 16 sec. Voor elke seconde meer werd een halve fout in rekening ge bracht. Gemaakte tijden 2e luit. Everwijn Lan ge, 5 min. 51 sec.; 2e luit. Brevet, 6 min. le luit. van Gellicum, 6 min. 5 sec.2e luit. Knel, 6 min. 40 sec.; 2e luit. van den Wall Bake, 7 min. 13 sec. Er warén nog al wat belangstellenden, waai-onder vele dames. Heden had onder leiding van overste Pie pers, voorzitter van de Mil. Sportvereeni- ging, een terreinrit plaats. Morgen worden de wedstrijden, die te vens als voorbereiding dienen voor 't intern, •concours te Brussel, voortgezet, in den voormiddag met dressuurproeven in de ma nége, en des middags springconcours op de baan bij „Birkhoven". Alsdan heeft- op het sportterrein, dat fees telijk wordt ingewijd, het geannonceerde concours-hippique plaats. Op verzoek deelen wij mede, dat toe gangskaarten aan den ingang te verkrijgen zijn, voor de tribune a f 2 en voor het mid denterrein a f 1. In de advertentie was dit niet opgenomen. FAMILIEBERICHTEN. (Uit andere couranten.) Bevallen 26 April mevrouw Kemper Blok van Laer. Z.' Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 27 April 1909. Medegedeeld door het Kon. Ned Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 765.1 te Sey- disfjord, laagste 749.1 te Bodö. Verwachting tot den avond van 28 April. Zwakke tot matige Z. tot W. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk wat buiig. Geringe daling van temperatuur. voorheen Kortegracht 7. ASSURANTIËN CREDIETEN COUPONS DEPOSITO'S EFFECTEN PROLONG ATIÈN VREEMD GELD, DISSELS. Kromme Nieuwe Gracht 46TTtrecbt Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 11,000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet, koopt en verkoopt Effecten, Coupons en Buileiilandscli Gelri. sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening - courant met rentevergoeding k 3 pCt. Neemt gelden in depót met 2 dagen opzegging 2'/s pCt. 14 A3 voor één maand vast A 31/* voor drie maanden vast k 3i2 voor zes maanden vast k 31/9 voor een jaar vast k 4 hare Spaarkas k 3 Belast zich met het in bewaring neineu van jraai'den in haro brandvrije in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. De Directie, J. J. VAN ASCH VAN WIJCK. G. W. J. nOOFT. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Beekensleinsclielaan 23. Tegen billykcn prijs to HUUR gevr. voor Juli en Aug. in Gelderland of Utrecht. Gemakkelijke trein verbinding. Br. fr. letters G. L. Boekhandel J. W. VAN WILLIGE, 's Gravonhage. 8amnrnng-Joana Stoomtram Maatschappij. Bij den dienst op Java bestaat gelegen heid tot plaatsing van een ontwikkeld Spoorwegambtenaar, bekend met den practischen goederendienst, niet ouder dan 28 jaar, in de betrekking van Aanvangsbezoldiging f 200.'s maands. Aannudding schriftelijk bij de Directie, Jan Pieterszoon Coenstraat 4 te 's-Gravenhage. V Mevrouw VALCKENIER KIPS to Zeist vraagt tegen 1 Augustus, om meo naar Delft to gaan, oen eenvoudige, flinke voorzien van uitstekende getuigen. Heden overleed, tot onzo diepe droef- I heid onzo geliefde Echtgenooto, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Vrouwe J. J. BOISSEVAIN— H0GK. 'tHuis Nimmordor, I Amersfoort, 25 April 1909. Mt. J. BOISSEVAIN. Celle, G. D. M. BOISSEVAIN. Hannover, J. D. E. M. BOISSEVAIN— van der aa. 't Huis Nimmerdor, HENRY J. E. BOISSEVAIN. I Amersfoort, Mooyland G. LOUIS BOISSEVAIN. Farm, H. A. BOISSEVAIN— Mount Kiseo, Magee. New-York State. Bosch en J. E. PAUW VAN Duin, WIELDRECHT—Boissevain. Huis ter Jhr. II. PAUW VAN Heide. WIELDRECHT. Broinlov, E. II. MAC COLL KontBoissevain. A. McG. MAC COLL. 't Huis |j Nimmerdor, E. D. BOISSEVAIN. I Amersfoort. en Kleinkindoren. Tot onze diepe droefheid overleed heden I plotseling, in den ouderdom van 50 jaar, onze innig geliefde Echtgenooto en Moeder Mevrouw M. J. H. FBEDERIKSE Vilsen. Uit aller naam, A. FKKDERIKSE. Amorsfoort27 April 1909. Toelating van nieuwe leerlingen met 1 HEI a.s. Aangifte dagelijks hij «le Directrice. Ruime Zit- en Slaapkamers te Huur, in een rustig le klasse ingericht Pen sion van kleinen omvang. Voor Mei en Juni 2.50 en f 3.por dag. Uitst. refer, ook te Utrecht Br. lett A. Boekh. J. G. IIOUWINK, Steinlaan 32, Zeist. Iets meer onderhoudends, meer opbouwends, iets zoo bevorderlijk voor do algemeeno kennis die oon ontwikkeld mensch behoeft, een boek dat meer verscheidenheid biedt of dat men, meer dan dit, altijd weer met onverminderde belangstelling ter hand noomt, is bezwaarlijk denkbaar. der Uitvindingen. Groot werk met <>50 Platen en Afbeeldingen, 2 deelen ingenaaid voor slechts f 4.NO. Ge bonden in 1 Prachtband voor slechts f 5.50. To bokomen bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Koeken te Rotterdam, en verder alom. Franco na ontvangst Post wissel van slechts f 4.80 of f 5.50, waarop vermeld: Boek der Uitvindingen. Schouwburg Utrecht. Koninklijke Vereeniging Beschei mhecrZ. K. H de Prins der Nederlanden. Donderdag 29 April 1909 No. 10 van het Abonnement. Blijspel in 5 bedrijven of 6 Tafereolen uit het Duitsch van G. VON MOSER. RegieW. P. DE LEUR. Orkest onder leiding van den lieer H. RU1JPEB. Aanvang halt acht uur. Oudegracht b d. Drieharingstraat68. Verstrekt Credieten enz. Neemt gelden in dépót, met drie dagen opzeggens; rentevergoe ding op heden 37> v. M. G. T HISS K X. E. DE GEE B. om nu eens mijn reuzen-collectie te komen zien in alles in stijl en gewoon, en een rijke keuze in Reparatie-inrichting le klasse, goed en billijk bij Horloge- en Instrumentmaker. -:- Langestraat 42. D elf t. O WAND. Den Haag.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3