W0. 806. fierste Blad. 7" Juargaag. Woensdag 28 April 1909. BUITENLAND. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan zeer voordoelige bepalingen trt het herhaald adverteeren m dit Blad, by abonnement. Eeae circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrasg toegezonden. Politiek Overzicht. De revolutie in Turkije. Het lot van sultan Abdul Hamid is be slist hij is geen sultan meer. Gisteren na middag hebben de traditioneel© 101 saluut schoten aan de bevolking van Konstantiiio- spel verkondigde, dat een nieuwe sultan op den troon verheven was. Roemloos is het einde geweest van de re geering van dezen sultan. Verleden jaar had hij door zijne bekeering van absoluut heerscher tot constitutioneel vorst den storm bezworen, die dreigend tegen hem opstak. Maar het gebeurde van 13 April heeft de oogen doen opengaan over het karakter van die bekeering, en de tegenbeweging, die daar door ontstond, heeft Abdul Hamid wegge vaagd. Door allen verlaten, is zijn ster ro emloo s on d er geg aan Roemloos zoo aLs het einde was, is de geheele regeering van Abdul Ha mid geweest. Van eene groote mogend heid is Turkije onder dezen sultan af gedaald tot een staat van den tweeden rang De volledige bevrijding van Rumenië, de onafhankelijkheid van Servië, de zelfstan digheid van Bulgarije, de plaatsing van Bosnië en Herzegowina onder Oostenrijksch bestuur, de vereeniging van Thessalie met Griekenland, de inlijving van een breede strook van oostelijk Aranenie bij Rusland, al deze verliesposten bracht het rampspoe dige jaar 1878. En de jaren, die volgden, brachten nieuwe verliezen en vernederingen in schier eindelooze reeks. Steeds brutaler werd het optreden van de kleine Balkansta- ten tegen den voormaligen suzerein, steeds ondragelijker de voogdij, die de groote mo gendheden van Europa zich aanmatigden over de biqnenilandische aangelegenheden van Turkije. Totdat eindelijk uit die Turksche natie zelve de beweging voortkwam, die aan Europa een krachtig halt toeriep. Wij zijn er getuigen van geweest hoe de ontwaakte geestkracht van de Turksche natie aan de bemoeiing van de mogendheden met de za ken in Macedonië een einde maakte en de likwidatie van den ouden toestand tot stand bracht op eene wijze, die den mannen, die sedert 26 Juli van het vorige jaar de leiding in Turkije in handen hebben, waarlijk niet tot oneer strekt. Nu is de likwidatie nog naar eene andere zijde geschiedde sultan, wiens naam verbonden is aan lvet treurige tijdperk in het bestaan van het Turksche rijk, dat nu is afgesloten, is van den troon gestooten, en een nieuwe sultan is uitgeroe pen. Dat het daartoe zou komen, liet zich in de laatste dagen verwachten. En voor Tur kije beteekent dit zeker geen ongeluk. In de Neue Freie Presse liet een kenner van den toestand in Turkije, Karl Morawetz, eenige dagen geleden zich over de troons- verandering, die toen reeds was te voorzien, aldus uit: ,,Eene troonsverandering in Turkije moet onvoorwaardelijk als eene gunstige gebeurte nis gekenschetst worden. Met Abdul Hamid wordt het grootste beletsel van eene vreed zame, vrijzinnige ontwikkeling van Turkije uit den weg geruimd, want bij was de groot ste vijand van den vooruitgang en in zijne borst teerde de wrok over het succes van de Jong-Turken, waarover hij zich nooit heeft kunnen heenzetten. De jongste bloe dige gebeurtenissen in Konstantinopel dra gen geheel den stempel van de persoonlijke «bemoeiing van den sultan. Het is hetzelfde arglistige, bloedige optreden als indertijd bij 't vermoorden van duizenden Armeniërsal leen is toen de aanslag gelukt, terwijl hij nu den aanstokers verderf beeft berokkend. Wanneer men vraagt hoe het komt, dat de tegenwoordige staatsgreep zoo jammerlijk mislukt is en dat Abdul Hamid, die steeds voor een van de sluwste en schei'pzinnigste menschen heeft gegolden, zich zoo kon ver rekenen, dan zal men eene toereikende ver klaring wel eerst later kunnen vinden. Ik zou het Fransche spreekwoord willen toe passen ,,11 a perdu la boussole". Abdul Hamid heeft gemeend Turkije iu de haxxd te hebben als hij zic'h van de hoofdstad Kon stantinopel meester maakte. In Konstanti nopel is de aanslag gelukt. De sultan had echter met de provincie elke voeling -verlo ren, en de provincie was machtiger dan de hoofdstad. Zijn opvolger Reschad Effendi is tot dus ver volstrekt niet op den voorgi'ond getre den, en men heeft zich daarom over zijne geesteseigenschappen nog geen oordeel kun nen vormen. In ieder geval zal hij een ge willig werktuig in de hand van de staats lieden zijn. De taak zal hierin bestaan, een uitstekenden grootvizier te vinden, een nieuw man, die het roer van de Turksche politiek hanteert. De nieuwe man, die moet komen, zal met groote omzichtigheid geko zen moeten woi'den, indien althans in de buitenlandsc'he politiek van Turkije eene zekere rustigheid moet heerschen. De gevolgen van de troonsverwisseLixig kunnen slechts gunstig zijn. De Jong-Tur- ken hebben het heft in handen, en zij zijn de partij, die nog het meest de rust en orde waarborgt. De Jong-Turken zullen nu moe ten trachten, meer autonomistisch dan tot dusver te regeeren, hetgeen hun niet moeie- lijk zal vallen, omdat zij hebben ondervon den, dat het zwaartepunt van hun invloed in de provincie berust. Nadat Konstantino pel aan de reactie ten prooi was gevallen, de redding van de vrijheid echter van de provincie uit geschied is, zal waarschijnlijk het wachtwoord worden uitgegeven, dat de provincie zich niet door Konstantinopel wil laten leiden. In Konstantinopel zal, naar 't zich laat aanzien, alles kalm en rustig verloopen. Hoe de zaken zich in de provincie zullen ont wikkelen, laat zich niet vooi'spellen, maar voor 't oogeublik is er alle uitzicht, dat de gemoederen tot rust zullen komen. De Jong- Turken hebben met één slag hunne vroegere populariteit teruggekregen, en een tijdlang zal het herstelde régime in stand blijven. Ik heb de toestanden in Turkije steeds skep- tisch beoordeeld, maar geloof dat nu mis schien voor eenigen tijd op rustiger toe standen kan worden gerekend." Engeland. Koning Eduard van Engeland heeft uit Malta het volgende telegram aan Koning Ferdinand van Bulgarije gezonden ,,Aan Z. M. Koning Ferdinand, Sofia. Ik wensch, waarde neef en vriend, niet de laatste te zijn, die u geluk wenscht met ae erkenning der onafhankelijkheid van uw land en ik wensch u een gelukkige en vx-eed- zame regeering toe. De conservatief lord Ridley heeft in eene vergadering te Newcastle verklaard, dat het hoogerhuis, als dat noodig was, de begroo ting zou vei-werpen. Dé tijd was gekomen, waax'op het hoogerhuis aan de financieele wetgeving moest deelnemen. Sedert de pogingen, die door de suffra- grettes worden aangewend om te demon- streeren voor het vrouwenkiesrecht, is de \ergaderzaal van het lagerhuis voor het pu bliek gesloten geweest; de dagbladschrij vers, die de verslagen voor de pers moesten gereed maken, waren de eenigen, die wer den toegelaten. De Speaker heeft nu eene beschikking genomen, krachtens welke het publiek van den lOen Mei af weer tot de galerij van de zaal zal worden toegelaten. Londen, 27 April. De afgevaar digde Charles Craig stelde de vraag, of de regeering bij de berekening van het aantal schepen, noodig* tot handhaving van den twee staten-standaard, ook de sterkte der marine van de Vereenigde Staten in het oog had gehouden. De minister van marine Mckenna ant woordde, dat dit een academische vraag was, omdat onder de bestaande omstandigheden do marine van de Vereenigde Staten voor het practische doel van den tweestaten- slandaard, zooals dit is uiteengezet in de rede van den eersten minister Asquith, niet ir aanmerking kwam. De commissie tot onderzoek vaix den toe stand van de vloot zal uit vijf ministers met kabinetsrang bestaan, namelijk den eersten minister en de ministers Sir Edward Grey, Haldane en lord Crewe, en als eenige die niet tot den imperialistisohen vleugel be hoort, lord Morley. De radicale elementen zijn in de commissie niet vertegenwoordigd. Spanje. Madrid, 27 April. De Raad van Eer, die was bijeengekomen om een oordeel uit te spreken, over het optx'eden van luite nant-kolonel Macias, die de bekende be schuldiging heeft uitgebracht tegen de re- geering, besloot met algemeene stemmen tot uitstooting van Macias uit het kader der marine. Tweede telegram. De Kamer be sloot met 149 tegen 8 stemmen, dat de aen- klacht van Macias niet bij het parlement thuis behoorde, maar bij den gewonen rech ter. P a 1 m a (Majorca), 2 7 April. De gouverneur heeft bij gerucht vernomen, dat Castro binnenkort naar de Balearexx zou komenhij heeft de regeering gevraagd, hoe hij in dat geval zou moeten handelen. Portugal. Lissabon, 27 April. De Kamer van afgevaardigden weigerde de urgenit-ver- klaring van een voorstel, strekkende om de overeenkomst tusschen Transvaal eu Mozam bique als onwettig te beschouwen. Oostenrijk. Weenen, 27 April. De Kamer van afgevaardigden heeft heden haar werkzaam heden hervat. Miuister-px-esident Bienerth gaf een uiteenzetting van den algemeenen politdeken toestand. Hij verklaarde, dat het vraagstuk van Bosnië en Herzegowina op gelost is. De betrekkingen met de zuidooste lijke bux'en zijn verbeterd. Oostenrijk heeft deze gelukkige oplossing inzonderheid te danken aan de wijsheid en de liefde voor den vrede van zijn monarch. De Keizer heeft een buitengewone lankmoedigheid ge toond tot handhaving van den Europeeschen vrede. Aan de vredesliefde van den Keizer paarde zich de krachtige en consequente politiek van den minister van buitenland- sche zaken. Bienerth vervolgde,,In het bewustzijn van de rechtvaardigheid onzer zaak en de gematigdheid van onze eischen konden wij den weg der rechtschapenheid volgen. Maar een dergelijke staatkunde kon alleen worden gevolgd door een land, dat sterk genoeg is om de goede zaak te doen zegevieren. Het vertrouwen op -onze kracht steunde op onze militaire macht en op het vertrouwen in de bondgenootschappen. Duitschland stelde ziel) aan onze zijde met onwankelbare trouw. Het Oostenrijksch-Duitsche verbond deed zicli hooren als een bijzonder welluidend instrument in het Europeesche concert. Dit vreedzame verbond, dat gedurende dertig ja ren een vasten waarborg vormde voor den vrede, zal ook in de toekomst deze taak vervullen. Wij kunnen derhalve vol goeden moed en zonder zorgen de verdere ontwik keling van deir stand van zaken aan de zuid-oostelijke grens afwachten." De spreker verklaarde, dat er ten aanzien •van Turkije, voor Oostenrijk-Hongarije geen enkele reden bestaat om zijne gei'eser- veerde en afwachtende houding te laten varen. De monarchie wil in vriendschap en in vrede met alle Balkan-Staten leven. Rusland. R o s t o w (aan den Don), 2 7 April. De exporteurs alhier besloten op de te Ber lijn op handen zijnde conferentie over graan- kwesties aan te dringen op het behoud der in de conferentie van December vastgestel de normen voor bijmenging van gerst. In beginsel sloten de exporteurs zic'h aan bij het voorstel van het beurscomité te Charkow om voor de beraadslaging over de betreffende vragen een conferentie van Zuid-Russische expoi'teurs te Odessa bijeen te roepen. Zij gaven tevens uiting aan hun meendng, dat het bijeen roepen van een Con gres te St. Petersburg wenschelijker wai-e om tot een overeenkomst tusschen de Bal- tische en Zuid-Russische exporteurs te ko men. Servië. Ook de laatste sporen van het oorlogsge vaar, dat zoo lang Servië en de naiburige monarchie in spanning hield, verdwijnen thans. De stadshypotheekbank Uprawe Fon- dowa en de hoofddirectie van de posterijen hebben hunne naar het binnenland overge brachte papieren van waarde weder naar Belgrado laten terugbrengen. Eergisteren kwam ook, onder een sterk militair geleide, do metaalreserve van de nationale bank te rug uit Nisch, waar zij in eene moskee in bewaring waren gebracht. De regeering heeft tot dusver nog geen definitief besluit genomen over de nieuwe gx-oote leening tot bet aanleggen van lokaal spoorwegen en tot voortzetting van de uit rusting van het leger, ofschoon bijna alle leden van de skoepschtina, zonder onder scheid van partijrichting beweren, dat de stemming onder het volk algemeen voor de voortzetting van deze uitgaven gestemd is. Uit Belgrado wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat de regeering in hare bijna da gelijks plaats hebbende vergaderingen zich bezig houdt met de positie, die Servië zal lebben te kiezen tegenover Turkije, als de gebeurtenissen zich verder ontwikkelen. Men zou gaarne in Oud-Servië en in Macedonië iets voor zich willen verkrijgen, evenzeer als Bulgarije. Bulgarijë. Weenen, 27 April. Het Frem- denblatt meldt dat de gezant van Oostenx*ijk te Sofia belast is aan te kondigen dat Oos tenrijk de onafhankelijkheid van Bulgarije heeft erkend. Sofia, 27 April. Italië erkende de onafhankelijkheid. Turkije. De uitwisseling van de ratification van het Oostenrijksch-Turksche entente-proto col heeft in den voormiddag van den 26en April te Konstantinopel plaats gehad. Konstantinopel, 27 April. Om een uur in d,en namiddag werd uit goede bron gemeld dat besloten is tot ont troning van den sultan krachtens een fetwa uitgevaardigd door den shedk-ul-islam en dat Resjad Effendi op den troon zal opvol gen. Het kabinet wacht de geheime zitting van de nationale vergadering af, welke thans gehouden wordlt. Groote opwinding heerscht onder de massa die is saamge- scboold in afwachting van de proclamate van een nieuwen sultan. Konstantinop >1, 27 April. Een dépêche uit Erzeroem meldt dat vijftig officieren gearresteerd zijn door hunne man schappen en onder escorte zijn weggezon den, vermoedelijk naar Trebizonde. Pi'ins Sabah-Eddin is hedennacht met zijn geheele familie gearresteerd. Men verzekert dat alle dames van den keizerlijken harem zijn over- gebx-aebt naar andere stadswijken, eenigen naar het oude Seraglio, anderen naar het paleis op het land. Verschillende rijtuigen met enneucben gevuld werden onder escorte naar Stamboel geleid. Een telegram uit Adana maakt melding van nieuwe wanor delijkheden geduronde den nacht, van plun dering en brandstichting De toestand is critiek. Konstantinopel, 27 April- Heden had die' begrafenis plaats van 80 sol daten en drie officieren. De aanwezige offi cieren riepen: ,,Weg met den sultan" ,,Dat de sultan, zal worden vernietigd, dat is eene zaak die tot hedenavond is uitgesteld, maar God gave dat ze x-eeds verricht ware." Chefket verklaart dat de verliezen aan beide zijden 3 a 400 man bedragen. Konstantinopel, 26 April. De krijgsraad is in functie. Eenige rebel len of spionnen werden gefusilleerd. Saloniki. Een trein uit Konstanti nopel vervoerde 800 gevangenen. Drie an dere treinen zijn op weg. Ween e n. Chefket, ondervraagd door de Neue Freie Presse, verklaarde dat de Sultan niet zal worden afgezet door het le ger. Binnen drie dagen zal Chefket naar Macedonië terugkeeren met het leger, zijn zending is dan geëindigd. Het lot van den sultan hangt van het parlement af. Resjad Effendi is tot sultan geprocla meerd. Het gerucht loopt dat sultan Abdul Hamid in den loop van den middag van zijn macht is ontzet en naar de kust van Azië is overgebracht. Laatste telegram, 101 ka non sch oten kondigden om 2£ uur hedenmiddag de troonswisseling aan. Konstantinopel, 27 April. In den namiddag begaf de nieuwe sultan zich over zee naar Stamboel onder het ge donder der kanonnen. Hij onving overal de militaire eerbewijzen, werd begroet door de troepen en warm toegejuicht door de bevol king. Men zal Abdul Hamid interneeren in het paleis Beylerbey. Saloniki, 27 April. De geestdrift is algemeen. De stad prijkt in vlaggeixdos. Konstantinopel, 27 April. De Nationale Vergadering, die thans het hoogste gezag is in het Rijk, heeft aan haren voorzitter Achmed Riza de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Dit kabinet is als volgt samengesteld bin nen lands ©he zaken Hilmi pachaonder wijs Hussein Tsjahid effendi, thans afge vaardigde financiën Tohnid effendibui- tenlandsche zaken Rifaat pachamarine Vi- talis (christen)openbare werken Noura Dounghian effendi. Konstantinopel, 27 April. In eene geheime zitting van de nationale vergadering werd een fetwa van den sjeik- ul-islam voorgelezen, die vroeg of iemand, die licht heenstapt over de heilige boeken en zich schuldig maakt aan het vergieten van het bloed van onschuldigen, het kalifaat kan behouden. De vergadering antwoordde met den kreet: ,,Hij moet worden afge zet". Eene deputatie begaf zich naar Yildiz kiosk om het besluit van de afzetting mede te deelen aan Abdul Hamid, die zeide, dat hij boog voor het noodlot en hoopte, dat zijn leven en dat van zijne familieleden zou worden gespaard en dat hem zou worden toe gestaan te wonen in het Tsjiragan-paleis, om dat hij wenschte te sterven op de plek, waar hij geboren was. Eene tweede deputatie maakte hare op wachting bij Rechad Effendi, die zeide, dat hij zich neerlegde bij den wensch van het volk dat hij de opvolging in het kalifaat zou aannemen. Zelf slachtoffer van onder drukking, deelde hij in de gevoelens van zijne mede-verdrukten. De plechtigheid der I aflegging van den eed van trouw op de grond 1 wet door den sultan werd in het departement van oorlog gehouden en was zeer indruk wekkend. Bij zijne terugkomst werd hij door het volk toegejuicht. De plechtigheid van het aangorden van het nieuwe sultans- zwaard zal over eene maand of zes weken gehouden worden in de Ejoeb-moskee. Tweede telegram. Rechad was het voorwerp van luidruchtige betoogingen. De stad prijkt in vlaggentooi, de moskeeën zijn geïllumineerd. De nieuwe sultan verklaarde aan eene deputatie van de nationale vergadering, dat hij steeds had verlangd naar het geluk van de natie en met Gods hulp zal werkzaam zijn voor het geluk van het vaderland, i Sultan Mehmed confereerde na zijne komst in het seraskieraat geruimen tijd met Said Pacha, Achmed Riza, Mahmoed Chef ket en verdere autoriteiten. Als gevolg van de conferentie met de beide eerstgenoemden, I voorzitters van Senaat en Kamer, zal het kabinet-Tewfik gehandhaafd worden. Sul tan Mehmed gaf als zijn voornemen te ken nen, den eersten kamerheer en den eersten secretaris te kiezen overeenkomstig de wen- sohen van het parlement. Vervolgens defi leerden voor den sultan Mahmoed Chefket, Mahmoed Moekhtar, de majoors Enver en Niazi, leden van het parlement en verschil lende dignitarissen en personen van aan zien, waarna de sultan zich naar zijn paleis terug begaf. De troepen uit Saloniki hand haafden do orde op bewonderenswaardige wijze. Er viel geen enkel incident voor. Overal werden de Macedonische troepen met geestdrift ontvangen. Konstantinopel, 27 April, 8.10 des avonds. Volgens eene andere lezing begon sultan Abdul Hamid, toen de dele gatie van het parlement hem den volkswil van zijne vervallenverklaring medededeelde, te beven en zeide hij herhaalde malen En mijn leven? Wat zal daarvan worden? Waar om behandelt men mij zoo, mij die mijn volk zoo lief heb en zooveel voor het volk heb gedaan? De delegatie antwoordde, dat het parle ment geen besluit genomen heeft, maar het volk, dat de baas is. Pera, 27 April, 7.30 <Les avonds. Het kabinet-Tewfik Pacha is gehandhaafd. Sultan Mehmed zwoer trouw aan de grond wet. Londen, 28 April. De correspon dent van de Daily Chronicle heeft oen ge sprek gehad met den nieuwen sultan, die hem verzocht de volgende boodschap bekend te maken, die hij aan Europa wenschte te brengenIk ben ad tijd een vurige en over tuigde voorstander van de zaak van ver lichting, vrijheid en vooruitgang geweest. Met de hulp van Allah zal ik onwrikbaar 'het pad van den plicht vodgen. Ik zal trach ten rechtvaardig en eerlijk te zijn tegenover alle menschen, hetzij ongeloovigen of belij ders van het echte geloof. Ik ben trouw aan de voorschriften van den koranx maar ben van mijn vroegste jeugd een voorstander ge weest van een constitutioneel charter en van parlementaire instellingen. Ik ben een krachtig voorstander van de politiek van het jonge Turkije. Konstantinopel, 27 April. Aan een der gezantschappen is een veront rustend telegram ontvangen, meldende dat de uit Dedeagatsch naar Adana gezonden troepen daar deelnemen aan de moorden op Chi-istenen. Het bericht eischt bevestiging. Konstantinopel, 27 April. Er is besloten tot eene militair bestuur voor de vilajets Aleppo en Adana en tot buiten gewone militaire maatregelen. Abdul Hamid, de uu afgetreden sultan, is den 31en Augustus 1876 aan de regeering gekomen. Hij was de opvolger van zijn broe der Moerad, die door een fetwa van den sjeik-ul-islanx krankzinnig was verklaard. Moerad werd opgesloten in Tsjiragan, waar zijn treurig leven eerst in 1904 eindigde. De man, die nu den troon heeft beklom men, is Reschad Effendi, ook een broeder van Abdul Hamid, die gebox-en is in 1844; hij is dus 65 jaar, twee jaren jonger dan Abdul Hamid. Hij is generaal in het Turk sche leger en wordit geschetst als een man van zeer eenvoudige manieren, zacht van inborst, zeer vroom maar zonder fanatisme, maar van een weinig krachtig karakter. Sedert verscheidene jax*en reeds heeft het gerucht geloopen, dat sultan Abdul Hamid van de oelema's een fetwa trachtte te krij gen tot verandering van die normale orde der troonsopvolging ten gunste vaix zijn lieveling&zoon Burhan Eddin, den vierden zoon van Abdul Hamid, die iu zijne ideeën is opgevoed. Reschad Effendi stond onder verdenking tegen zijn breeder samen te zwe- ren en werd zorgvuldig bewaakt; eerst na de revolutie van Juli 1908 kreeg hij zijne vrijheid terug. Maar de Turksche wet schrijft uitdrukkelijk vx»r, dat het recht om den sultan op te volgen toekomt aan den oudste van de prinsen van het keizer lijke huis. Die wet is xxiet alleen niet afge schaft, maar zij is door de verleden jaar herstelde grondwet opnieuw bekrachtigd. De rechtatreeksche afstammelingen van Abdul Hamid komen onder deze wet met een zeer laag nummer op de lijst van de gerechtig den tot den troon voor. Zijn oudste zoon, prins Seilim, was eerst die zevende, zijn lie- velingszoon Burhan Eddan pas de 14o onder de erfgenamen van den troon der Osmanlis. Abdul Hamid zal, volgens een bericht uit Konstantinopel aan de Frankf. Ztg., in een der Aziatische sloten aan den Bosporus ge ïnterneerd wordenhet meest komt Bei- Ierbei in aanmerking, het in wijden omtrek zichtbare marmeren paleis, dat in 1869 aan Keizerin Eugenie van Frankrijk en den toenmaligen kroonprins van Pruisen Frie- drich Wilhelm als verblijfplaats heeft ge diend. Uit volkomen betrouwbare bron heeft deze correspondent vernomen, dat hij dé telegrafische correspondentie met Jildiz kiosk, die in beslag genomen xs, de mede plichtigheid; van den sultan aan de laatste gebeurtenissen met volledige duidelijkheid' bewezen is. Abdul Hamid heeft laatste uren van zijn verblijf in Jildiz In algeheele verlaten heid doorgebracht. Toen de omgeving van dén sultan merkte, dat de toestand ernstig werd en toen de bezetting van het paleis ontbon den werd, nam de geheele hofstoet overhaast de vlucht; de adjudanten en secretarissen en de geheele bediendenstoet lieten den sul tan in den steek. Abdul Hamid bleef geheel alleen achter met eenige weinige getrouwen. Zijne volslagen machteloosheid werd het best door deze algemeene desertie uitgedrukt. Het Jildizpaleis, d!at tot dusver als eene vesting bewaakt en geheel ontoegankelijk

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1