de heer mr. J. K. H. de Beaufort is be noemd tot waarnemend secretaris. Als zoo danig moet hij hem den eed afnemen. De heer mr. De Beaufort, ter vergade ring toegelaten, legt den eed af, voorgesche- ven in de grondwet en gemeentewet. Namens B. en W. verzoekt de Voorzit ter den raad een commissie te benoemen, ten einde B. en W. voor te lichten inzake de H. B. school. De heer Hamers stelt voor deze be noeming aan den Voorzitter op te dragen. De Voorzitter zou liever zien, dat deze commissie door den raad werd be noemd ook zou men de vroegere commis sie kunnen benoemen, die bestond uit de heeren C. J. Plomp, N. Veis Hein, H. \V van Esveld en D. Gerritsen. In de plaats van den heer Mr. Heyligers, die niet meer voor een benoeming in aan merking wenscht te komen, zou dan aange wezen kunnen worden, de heer Hamers. Aldus wordt besloten. Nog zijn ingekomen 2 adressen van leer aren der H. B. school. Deze worden gesteld in handen van de zoo even benoemde commissie. Aan de orde is de agenda. Punt I. Benoeming van stembureaux in verband met de a.s. verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Statera-Generaal en den gemeenteraad. De stembureaux voor de verkiezing van én lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden als volgt samengesteld': le stemdistrict (tevens hoofdstembureau) Leden: N. Nels Heijn en .T. W. C. Bloem. Plaatsvervangende voorzittersE. L. Visser en H. W. van Esveld. Plaatsvervangende leden jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs, A. M. E. des Tom be, D. Gerritsen, H. Kroes, W. Salomons. 2e stemdistrict. Voorzitter: M. L. Celos- se. Leden: M. R. N. Oosterveen, F. J. H. Bianchi. Plaatsvervangend voorzitterA. A. Ha mers. Plaatsvervangende leden J. van Wes- sum, H. Kroes, J. W. Jorissen, J. C. Ro- landus Hagedoorn. 3e stemdistrict. Voorzitter: C. J. Plomp, ledenS. J. van Duinen en D. Ruijs. Plaatsvervangend voorzitterA. M. Tromp wan Holst. Plaatsvervangende le den: A. H. van Kalken, P. S. R. Wol ter beek en P. baron Lewe van Middelstum, J. W. Jorissen, J. C. Rolandus Hagedoorn en nra\ J. Heyligers. De stembureaux voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad worden als volgt samengesteld le kiesdistrict. LedenH. W. van Es veld, jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs en M. van Heioma. Plaatsvervangende voorzatter: A. M. Tromp van Holst, Plaatsvervangende leden A. H. van Kalken, J. W. 0. Bloem, A. M. E. des Tombe. 2e kiesdistrict. Voorzitter: M. L. Geloase. LedenA. A. Hamers, H. Kroes en J. van Wessum. Plaatsvervangend voorzitter: A, A. Ha mers. Plaatsvervangende leden: T. J. H. Bian chi, E. van Voile,nhoven en J. G. Groote Balderhaar ten Velde. 3e Kiesdistrict. Voorzitter: C. J. Plomp. LedenP. S. R. Wolterb'eek, H. Tromp van Holst, B. A. Siddré, Plaatsvervangend voorzitter: M. R. N. Oo ster veen. Plaatsvervangende leden: C. A. van Bla- ricum, A. P. Schroder, P. Baron Lewe van M-iddelstum. 2. Vaststelling van het tweede gedeelte van het oorspronkelijke kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1909. Het kohier wordt z. h. st. vastgesteld tot een bedrag van f 16808.75. 3. Vaststelling van het oorspronkelijke kohier der straatbelasting, dienst 1909. Alsvoren vastgesteld tot een bedrag van f 13738.36$. 4. Behandeling van reclames, inzake aan slagen inkomsten-belasting, dienst 1908. Z. h. st. of d. besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. 5. Voorstel tot verleenen van afschrijving in zake aanslagen inkomsten-belasting, dionst 1908 en 1909. Alsvoren. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de o. '1. school aan. de Koningstraat (vaca ture A. M. van den Broek.) Benoemd wordt de heer R. W. Kuiper te Diever, niet 14 stemmen. De heer C. van Dalfsen te Zwolle bekomt 2 stemmen. 7. Voorstel van B. en W. betreffende de herbenoeming van den gemeente heel- en vroedmeester H. H. E. Morren. De heer Morren wordt herbenoemd voor den tijd van twee jaren. 8. Voorstel van B. en W. tot het geven van ontslag aan den klokkenist J. Schuld. Voorgesteld wordt dit ontslag te geven, te> rekenen van 1 Maart 1.1., wegens overhaast' vertrek naar het buitenland. 9. Benoeming van een klokenist. Voorlezing wordt gedaan van een schrij ven van den heer Heyligers. Hiervoor worden voorgedragen 8. A. van Calveen uit Amersfoort en J. W. van Meyll uit Nijkerk. Benoemd woidt de heer S. A. van Calveen mot 11 stemmen. Op den heer van Meyll worden 5 stemmen uitgebracht. 10. Voorstel van B. en W. betreffende onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van terreinen voor de a.s. jaar markt. B. en W. stellen voor, evenals andere ja ren, hiervoor aan te wijzenVarkensmarkt, Hof, Appelmarkt, Beestenmarkt enz. Aldus z. h. st. of d. besloten. 11. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verpachting van oen terrein tij dens de jaarmarkten 19091911. Besloten wordt onderhands oen terrein te verhuren voor den tijd van 3 jaar voor een som van f900 per jaar, aan H. Hommer sou et fils, houders van een Electro-bios cope. 12. Nader voorstel van B. en W. betref fende een verzook van do afd. Amersfoort van den Bond van Nederl, Gemeentewerk lieden tot het mogen gebruiken van een ge meentelokaal Besloten wordt onder eenige voorwaarden an.i de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden tot v. ï-dcropzeggens gratis het gebruik te geven van een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen lokaal van het gebouw in de Koestraat, tot het houden van vergaderin gen. 13. Voorstel van B. en W. betreffende ecu verzoek van de afd. Amersfoort der Nederl. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken, tot het kosteloos gebruik van een gemeentelokaal. Het voorstel van B. en W. strekt om af wijzend te beschikken. Aldus wordt z. h. st. of d. besloten. 14. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende de voorwaarden, waaronder van de Maatschappij Amersfoort tot Exploitatie van onroerende goederen wegen zijn over genomen. Het voorstel van B. en W., waardoor zoowel het gemeentebelang als dat van ge noemde maatschappij wordt behartigd wordt z. d. of h. st. aangenomen. 15. Rapport en voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van S. W. Melchior en de Vereen, van Amersfoort- sche drukkerspatroons, betreffende de le verantie van drukwerk. I)e heer Gerritsen verzoekt dit punt tot een volgende zitting aan te 'houden. Aldus wordt besloten. 16. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres van J. G. F. van Achterbergh, in zake den aanleg van een weg. De secretaris leest het adres van de ver- eeniging H. era N. voor. De voorzitter stelt voor, het adres-Ach- terbergh met dat van H. en N. ter zijde te leggen, totdat de heer v. A. het bewijs zal hebben geleverd, dat de gronden, door hem bedeeld, voor 15 cents per vierk. M. te verkrijgen zijn. De heer Plomp gaat eerst na den in houd der ongezonden stukken, zooals die gestaan hebben in een der plaatselijke bla- d in Spr. kan zich voorstellen, dat de aanleg van den weg, juist aan den anderen kant van de stad, een groote teleurstelling wa.s voor den heer v. Achterberg. Na alles gelezen te hebben van den heer v. A. behoefde spr. zich nog niet erg on gerust te maken erger werd het, na de lezing van de motie, aangenomen in de Vereen. H .en N. Ik heb daarna zegt spr. alles nog eens uitgebreid 'en kalm over wogen, heb mij nogmaals persoonlijk over tuigd ter plaatse en ben tot de overtuiging gekomen, dat de weg, die thans wordt ge maakt, de 'juiste is. Aan het doel, dat B. en W. en de Raad zich voorstelden, is te gemoet gekomen een weg n.m. van Amers foort over Birkhoven naar den Soesterweg, die a. zou opheffen de bezwaren van den Soesterweg, en b. ons landgoed „Birkho ven" in dien weg op te nemen. Nooit is er aan gedacht grondspeculatie te beginnen Ook heeft men bovendien nog het voor deel, dat deze weg direct van af 't Station de aandacht trekt. Hadden we den weg 100 Meter verder gebracht, dan hadden we ge houden dien leelijken Oude Vlasakkerweg, zooals we ons dien nog allen herinneren. Spr. critiseert vervolgens den nieuwen weg, bedoeld voor den. heer v. A.be spreekt de gemeentelijke speculatie en acht het ten slotte voor Amersfoort 'beter daar aan rao gniet mee te doen. Zeker, zegt hij, geloof ik in den bloei van Amersfoort, doch niet dat we aan een weg van een kwartier lang zoo spoedig 200 villa's zullen krij gen. Voorts sprekende over de berekeningen van H'. en N., acht «hij deze onmogelijk. De prijzen voor de gronden hier kunnen niet vergeleken worden bij de prijzen die voor de gronden in Friesland, de Haar lemmermeer enz. besteed worden. 't Komt mij voor, zegt de heer Plomp, dat er geen enkele reden bestaat om den aanleg van den weg uit te stellen. De heer van Duinen zegt M. de V. I Nu de commissie uit de Ver. H. en N. ter onderzoeking van het plan Achterbergh, rèed's een antwoord aan de raadsleden heeft ingezonden op bedenkin gen van B. en W. is mij de taak hier ge makkelijk gemaakt. Laat ik hier herhalen dat ik zeer ingenomen was met het 'voor stel van 'B. en W. voor het verharden, enz. van den Vlasakkerweg. Ik heb dezer da gen, na gehouden onderzoek geleerd, dat ik onbekend was met de eigenaardigheden, die zich kunnen voordoen bij wegaanleg. Wanneer iemand uit volle overtuiging eene zaak voorstaat, volgens de gegevens waar over hij beschikt, en die gegevens blijken later te zijn of onvolledig of onjuist, dan is 't een uitgemaakte izaak, dat er dwaling heeft plaats gehad ter goeder trouw. En dit is «bij mij 't geval geweest. Ik acht hier alweer het bewijs geleverd, hoe goed het is over eene zaak van zoo groot gemeentebelang niet te snel te beslissen. Ware over wegaanleg meer gesproken, b.v, in de afdeelingen, dan zouden allicht stem men in de gemeente zijn opgegaan. Sinds ik meerdere inlichtingen heb ont vangen in zake grond-exploitatie, is ook mijne zienswijze veranderd. Vandaar M. de V. I dat ik, die eerst groot voorstander was van den wegaanlegVlasakkerweg, daar van nu tegenstander ben geworden. Om hierover meer te spreken acht ik overbo dig. De heeren kennen, de zienswijze van de commissie uit H. en N., waaronder ook mijn naam te vinden is. Aangezien ik het raadsbesluit - over den wegaanleg, hier 12 Jan. j.l. aangenomen, thans niet acht ira- het belang der gemeente, stel ik voor, als nog een onderzoek daarover te doen plaats hebben door onpartijdige personen, bekend met gemeente-bouwgrorad-exploitatie en tij dens dit onderzoek de werkzaamheden aan den in uitvoering zijn-den weg te doen sta ken. M. de V.! Ik acht dit een der belang rijkste oogenblikken, die ik hier heb be leefd, wijl ik vrees, dat 'bij afstemming van mijn voorstel voor langen tijd zullen ver dwijnen de voordeelen voor de gemeente weggelegd in eene verstandige grondpoli- tiok. Van alle zijden hoorde ik: 't is te laat. Ik geloof dat nu nog niet. Bij afstemming van mijn voorstel acht ik het ook te laat. De gemeente staat niet zóó zwak als be weerd wordt. Vergun mij M. de V. mede te deelen wat in den Haag daaromtrent is gesproken, 't Handelsblad van 25 Maart j.l., Ochtendblad, 2e blad geeft het volgen de: (Volgt het art. voornoemd.) De heer van Esveld wijst op de groote sympathie waarmee het plan is goed gekeurd, en waarmee het ook in de gemeen te is ontvangen. 't Is de eenige keer geweest, dat spr. het behagelijke gevoel over zich kreeg, ge durende den tijd dat hij in den gemeente raad zitting heeft, -dat er nu eens iets goeds was gebeurd. (Applaus). Er is een groot verschil tusschen den opzet van den heer v. A. en H. en N. en den 'opzet van den. raad, betreffende de wegplannen. Hoofddoel van den heer v. A. en H. en N. is grond aankoopen en later weer 'ver- koopen. Hoofddoel van den raad was aan leg en verbetering van een verbindingsweg. Spr. gelooft niet, dat de gemeente in grondspeculaties mag vervallen 't Wil spr. voorkomen, dat, wil de ge meente zoo iets beginnen als bedoeld door den heer v. A., zij dit moet doen in ver band met het uitbreidingsplan. Ih /geen geval mag de gemeente de nu onderhanden genomen weg loslaten. Zij heeft verbintenissen aangegaan, die niet meer af te koopen zijn. In ieder geval mag de gemeente voor geen geldelijk belang aan die verplichtingen te kort komen. Ging de gemeente tot betaling van scha devergoeding over, dan zou de som daar voor thans zeker meer bedragen dan nu de weg kost. Intusschen blijft nog steeds de gelegenheid bestaan om de voordeelen van een tweeden weg te onderzoeken. De heer van K a 1-k e n meent, dat we dfèn 'heer v- A. en de Ver. H. en N. wel zeer dankbaar moeten zijn voor de reuzen- reclame, die zij voor Amersfoort hebben ge maakt. Ongetwijfeld zullen bouwonderne mers wel opmerkzaam zijn geworden, dat hier nog duizenden te verdienen zijn. Zijn ■door hen eenmaal de villa's gebouwd, dan zullen de bewoners wel komen, die allen hun voordeel voor de gemeente meebren gen. De heer Jorissen zal tegen stem men. Zooeven hebben we gehoord van den 'heer van Duinen hoe licht men een te spoedig besluit kan nemen. Welnu, de mo tie in 'de vergadering van H. en N. ge steld, werd in die zelfde vergadering nog behandeld en in stemming gebracht. Spr. is dit te spoedig gegaan. De heer Veis Hein brengt hulde aan de uitgebreide en degelijke rapporten van B. en W. Hij kan zich ,voor Amersfoort niet ver eenigen met gemeente-grondbedrijf als be doeld door den heer van Duinen. De heer van Duinen verzoekt toch zijn voorstel in behandeling te nemen. Hij wijst er nogmaals op, dat hij -uitsluitend een onderzoek heeft gevraagd. De heer Plomp merkt op, dat dit on derzoek (gebaseerd op de wenschen van den heer v. A. en H. en N.) niets te maken hebben met den aan te leggen weg. De V o o r z i t t e r vraagt of het voor- stel-Van Duinen ondersteund wordt. Niemand ondersteunit dit, waardoor het dus niet in behandeling kan komen. De heer G erritsen zegt, oorspron kelijk geen plan te hebben gehad aan de discussie deel te -nemen. Hij wil zich be palen tot een pertinente vraag aan den heer van Duinen n.m. deze, of wij in de eerste 10 jaren eigenares kunnen worden en of hij meent, dat wij -met- al die ^igenaren een overeenkomst kunnen krijgen. Zegt de heer van Duinen ja, dan zou ik zeggen, hij weet er niets van. Ieder oogenblik, dat we nog over de zaak spreken, is tijd verknoeien. De heer ,v a n Duinen, 't Is mijn heilige overtuiging, dat, Wanneer de ge meente wil, met de wet in de hand, ze kan krijgen, wat zij wil. De heer Gerritsen brengt in herin nering dat reeds door ee ncombinatie f 2 vo,or den grond is geboden, doch dat de maatschappij niet 'beueden f 2.50 den grond liet. Het voorstel van B. en W. wordt daar op met op één na algemeene stemmen aan genomen, tegen, de heer van Duinen. 17. Voorstel van B .en W. tot 'betaling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven (dienst 1908.) Dit voorstel strekt tot het verleenen van een gratificatie van f 200 aan den eersten gemeente-opzichter Z. h. -st. of d. goedgekeurd. 18. Voor-stel van B. en W. betreffende een aan de gemeente Amersfoort door wijlen dr. K. H. J. Koker vermaakt legaat. De heer -Gerritsen zou wel wen schen dat eerst onderzocht werd hoe ge handeld werd op .andere plaatsen in der gelijke gevallen. De Voorzitter aoht het rapport hier duidelijk. Z. h. st. wordt daarna het voorstel B. en W. goedgekeurd. 19. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de kom en bebouwde kom. Wordt z. h. ®t. of d. aangenomen. 20. Voorstel van B. en- W. betreffende het aanbrengen van buizen- voor gas- en waterleiding in den nieuwen weg door de Vlasakkers en Birkhoven. Aangenomen met 14 van de 16 stemmen. De heeren D. Gerritsen eai H. Tromp van Holst, nemen niet aan de stemming deel. 21. -Voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van-L. Kamos tot het mogen bewonen van de woning in de Koppelpoort en tot het verkrijgen een-er gratificatie. Het voorstel van B. en W. strekt tot heb verleenen van vrije woning in de Kop pelpoort en het geven van een wekelij ksche gratificatie ad f 2 tot de opname in" het St. Pi eters en Bloklandsgasthuis. Aldus z. h. «t. of d. besloten. 22. Voorstel van B. en W. a. tot wijziging van de pensioen verorde ning b. tot beschikking op het adres van den gemeentoarchitect W. H. Kam om pensioen Tot het gedeelte a. van. het voorstel wordt alsvoren. besloten en de verordening vast gesteld. Het gedeelte b. wordt alsvoren vastgesteld! en een pensioen verleend van f 642. 23. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van de periodieke verhooging van jaarwedde aan die leerares in de gymnastiek aan de H. B. S. mej. J. C. van der Schxoeff. Alsvoren goedgekeurd. 24. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van eene leening. Het voorstel strekt tot aangaan van een leen-ing groot f 100,000, voor betalingen van buitengewone werken. Alsvoren goedgekeurd. 25. Voorstel van B. -en W. tot verlenging van het verlof, verleend aan den onderwij zer J. Hilke. B. en W. stellen voor het verlof nog 2 maanden te verlengen en- wel van 1 Mei a. s. tob 1 Juli daaraanvolgende. Aldus wordt besloten. Tevens worden zij gemachtigd in de tijde lijke vacature te voorzien. 26. Voorstel van B. en W. tot het geven van verlof aan den onderwijzer O. Akker man. Op advies van den geneesheer Morren, wordt aan mej. Akkerman verlof verleend van 20 April tot 1 Juli a. s. 27. Inlichtingen van B. en W. op de vragen, gedaan, door den heer D. Gerrit sen in de raadsvergadering van 23 Febr. De Voorzitter geeft den heer Gerrit sen het woord. Deze zegt Mijnheer de Voorzitter, In de vergadering van 31 October 1905 werd me door Dr. Jorissen verweten, dat ik eene eigenaardige opvatting had van eene neutrale Ziekeninrichting. Me dunkt dat ik toen goed had gezien, en wordt thans het antwoord in doze zaak gegeven. 9 Maart deed de heer Jorissen mij een paar vragen die ik -onbeantwoord' moest la ten, maar waar ik nu gaarne op terugkom Voor mij was de eenige vraag: zijn er i n het Ziekenhuis kinderen van geloof veran derd, of zijn er i n die inrichting voorbe reidende maatregelen daartoe genomen. En thans over de resultaten van liet on derzoek door B. en W. ingesteld. Daarbij wordt geconstateerd dat er groot verschil is in de bewering van de moeder en den heer Teeling ©enerzijds, en de Moe der Overste anderzijds. De heer Teeling en moeder Kraan ver klaren dat zij op verzoek van de Moeder Overste .in het Ziekenhuis is gekomen, en de Moeder-Overste zegt dat de vrouw haar heeft opgezocht. Indien men het geheele re laas daarover leest, dan geloof ik, dat wij het er allen over eens zijn, de eersten dè waarheid' hebben medegedeeld. Maar laten we zelfs aannemen dat cle moeder- O vers te -gelijk heeft, dan nog had den die voorbereidende maatregelen in het Ziekenhuis -niet mogen geschieden. Als overheid hebben we toe te zien dat niemand om zijn geloof in het Ziekenhuis- lastig wordt gevallen of dat er pogingen in het werk worden gesteld Aot het overgaan naar een anderen godsdienst-. Ik wil Burg. en Weth. dank zeggen voor de moeite, -die zij in deze zaak hebben ge nomen, en, stel voor aan den directeur van het Ziekenhuis kennis te geven, dat de Raad vertrouwt, dat er maairegelen worden getroffen, opdat in de toekomst dergelijke zaken niet meer voor kunnen komen. En nu aldus het bewijs is geleverd' van het gei'echtvaardigde van mijn vraag, wen-sch ik in die eerste plaats 'e constateeren, dat ik het verkeerd vond' van, den heer Jorissen dat hij mij die vraag stelde en zich niet ontziet om iu zijne kwaliteit van directeur- geneesheer -hier aan d'e discussies deed 'e nemen. Door zijn optreden heeft hij dus duidelijk gemaakt, dab de betrekkingen van directeur, geneesheer van de gemeente, en het lidmaatschap van den Raad oravereeniig- baar zijn. Is het juist, wat ik gehoord heb, dat de burgemeester hem bij het aanvaarden van zijn betrekking als 'directeur gevraagd' heeft, dat hij nu zeker zijn lidmaatschap van den Raad zou neerleggen? B. en W. zeggen in hun begrooting over 1908 pag. 30 het navolgende,,Arb. 5, Volgn. 162. Verpleging enz. f 80Ö0,Bij raadsbesluit van 27 Maarb 1906 no. 121 werd besloten de verpleging vaai hen, die op kosten van de stad' ver pleegd) behooren te worden, op te dragen aan het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis. De kosten zijn f 1.50 por dag en per hoofd, waaronder begrepen is het verstrekken van de benoodigde medicijnen em verbandmidde len. De kosten voor kinderen beneden den leeftijd van 7 jaar zijn door het bestuur verminderd en op f 1 per dag en' per kind gesteld. Bij de begrooting voor 1907 werd ver moed, dat 'heb nieuwe Ziekenhuis 1 Juni 1907 zou worden geopend; gerekend werd' toon op 1000 verpleegdagen van 1 Juni 1907—1 Januari 1908. Hlet ziekenhuis is sinds 11 April ge opend het aantal verpleegdagen van 11 April15 Augustus bedroeg reeds 2140. Hoewel de termijn vanaf de opening to-t 15 Aug. betrekkelijk kort is, meenen wij toch nu reeds te kunnen verklaren, dat dit cij fer ongedacht hoog is. Het aantal verpleeg dagen in het St. Elisabeths Gasthuis en Aldegorade Gasthuis te samen bedroeg in de jaren 1899, 5006; 1900, 5076; 1901, 3591; 1903, 48911904, 3967 (over de jaren 1902 en 1905 niet naowekurig op te geven we gens onvolledige gegevens, indertijd ont vangen van het Aldegronde Gasthuis). Ver gelijking van de cijfers met het aantal, dat over pl.m. 3 maanden in 1907 nu reeds be reikt is, toont een waarlijk abnormale plot selinge stijiging aan, te meer omdat onder de opgegeven cijfers over vroegere jaren ook de verpleegdagen van niet-in gezeten en zijn begrepen. Nog meer dan het hoog© aantal verpleegdagen, heeft ons de verdee ling van dit aantal tusschen de gemeente geneesheeron en heel- en verloskundigen getroffen. De verpleegdagen van geopereer de patiënten uitgezonderd, blijkt het dat 1 gemeentegeneesheer geen verpleegdagen (veroorzaakte, 1 gemeente-geneesheer 873, 1 heel- en verloskundige 72 ©n 1 heel- en verloskundige 326. De verdeeling van de wijken van de doctoren onderling kan hier van niet alleen de oorzaak zijn, aangezien het afgegeven aantal „doctersbriefjes", verdeeld naar de wijken een geheel andere verhouding aangeft, dan het aantal ver pleegdagen, verdeeld naar de wijken. Wij betreuren met het oog op 't boven staande verplicht te zijn een niet lager be drag dan f 8000 te moéten uittrekken". De resultaten over 1908 zijn dan ook dat er door de gemeente ruim f 8000 meer is uitgegeven dan vóór 2 jaar. De oorzaak is, dat de directeur van het gesticht, de gemeentegeneesheer Jorissen, lid van den Raad, zorgt -voor de -bevolking van het Ziekenhuis. Is dat allee toevallig? Gaarna laat ik de beantwoording van die vraag over aan mijn medeleden. Is het toeval geweest, dat de twee kin deren van vrouw Kraan toen de directeur hen in eens verwijderde als genezen ge noemde inrichting verlieten? Of waren zij er nog langer gebleven, in dien hij niet van dien overgang gehoord had? Er zijn tal van voorbeelden, waaruit duidelijk kan worden aangetoond, dat het directeurschap en gemeentegeneesheerschap onvereenigbaar zijn met het raadslidmaat schap. Wie denkt er niet aan de onverkwikke lijke zitting met gesloten deuren, waarin de arts Jorissen zijn cliënt mej. v. E. v. V. verdedigde, met allerlei grove beleedigin- gen aan het adres van onderwij sau tori tèi- ten, die zich daar niet konden verdedigen? Jammer dat hij zijne bedreiging van de zaak in openbare zitting te zullen behan delen niet heeft gehandhaafd. De heer J o r i s s e n roept of het te pas komt, dat de 'heer Gerritsen mededee- lingen doet uit de geheime zitting en pf 't niet tijd wordt -dat de voorzitter hem nu het woord ontneemt. De 'heer Plomp: Ja, mijnheer de voor zitter, hij -is al lang buiten de orde. De Voorzitter roep den heer G. tot de orde. Deze wil het laatste toegeven, doch wat betreft het gezegde van den heer Jorissen, merkt hij op, dat hij heden mor gen de geheime notulen heeft nagezien en zich bij den secretaris beeft vergewist pf geheimhouding van hetgeen hij wenschte daaruit te gebruiken beslist -noodig was. Dit was het niet, vandaar dat hij er in deze zitting gebruik van durft maken. Ech ter zal hij bij de rondvraag straks de zaak verder behandelen. Al vroeger, zegt hij, had ik over het combineeren vara die betrokkin gen moeten spreken; maar ik kreeg de ge legenheid niet. Door 't stellen van zijn vra gen in de vorige zitting heeft de heer Joris sen mij die gelegenheid gegeven. De heer Van. Kalken wenscht B. en W. eenige vragen te stellen. Men heeft aan de Moeder Overste ge vraagd of zij vrouw Kraan had laten ont bieden. Zij heeft daarop ontkennend geant woord. Mag ik weten waarom -deze verklaring niet is vermeld? Waarom is geen mededeeling gedaan van het proces-verbaal aan de Moeder Overste en aan de Moeder? Waarom hebben B. en W. het noodig ge acht het bestuur en den directeur niet te 'hooren? De Voorzitter zegt dat er wel op name van de verklaring van de Moeder Overste is gedaan. Voorlezing van de processen-verbaal ge schiedt nooit. Het schrijven van den heer Teel in g is ingekomen 29 Maart 1909. B. en W. meenen dat zij in deze zaak voldoende waren ingelicht. De heer van Kalken zzegb verder d'at indien de heer G. niet zoo spoedig in den raad met zij ra vragen was gekomen, doch hem er eens over had gesproken, hij den heer G. wel zeer vertrouwde adressen had kunnen geven, om inlichtingen in te win nen. Hij is overtuigd dat het den heer G. geen oogenblik te doen is geweest om een blaam op 't ziekenhuis te leggen; doch waar 'hij buiten de orde ging, daar was het hem te doem, en drilt spijt spr.om een per soon te treffen. De heer Jorissen zegt dat we thans allen de rapporten hebben kunnen lezen en onderzoekenmaai* nog deze vraag stelt hij w'eten allen nu of de kinderen Roomsch zijn of niet? Welnu, ze z ij n nu n o g n i e t Roomschbewijs dus, dat ze 't niet in 't ziekenhuis gemaakt zijn"! Hij vraagt zich zelf af, wat heeft dan toch wel 'i ziekenhuis met die kwestie temaken? 't Raakt het zieken- hu-ss niet. De geheele zaak gaat dan ook noch den heer Gerritsen, noch den raad iets aan. B. en W hadden dan immers ook wel het Bestuur van het ziekenhuis gehoord. De heer Jorissen acht het een meest bru tale aanval van den heer G., die zich dan liberaal noemt, op iemand's vrijheid, om te gelooven wat hij wil. En waar zou 'theen, wanneer een direc- icur van een ziekenhuis zich met 't geloof van de patiënten ging inlaten? De heer G. zegt wel dat de Moeder-Over ste onwaarheid spreekt, maar in elk geval zijn er geen kinderen Roomsch geworden. Toen de moeder van de kinderen vroeg dezen naar de kapel te laten gaan, mpest het -bestuur daarin toestemmen, want men heeft niet het recht dat te weigeren. Mijnheer G. heeft niet -het recht een noeder-overste uit te maken voor leugenaar ster. De heer Kroes onderbreekt,',ik onder schrijf die woorden van den heer J., mijn heer de voorzitter". De heer J. verder gaande: dat kan alleen de heer Gerritsen. De directeur heeft 36 uur na het verzoek de kinderen ontslagen; dat was wel jam mer, want zij waren nog niet geheel gene zen, maar we moesten ze ontslaan omdat ik voorzag dat er kletspraatjes uit voort zou den komen, en dat er wel een raadslid te vinden zou zijn, om er in den raad over te sj reken. Het ziekenhuis staat op een vrij stand punt, het kan vrij uitgaan en we moeten den heer Q. dankbaar dat hij dit heeft- hel pen aantoonen. Doch laat de heer G. zich niet steeds laten gebruiken als spreekbui van andei-en, doch -bij voorkomende gelegen heid als een verstandig man eerst een onder- zook gaan instellen bij de bronnon.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3