BINNENLAND. •B" aanleiding van de troonsbeklimming van den nieuwen sultan. Het is druk in de straten; de stad is geïllumineerd. Stamboel, 28 April. Men be richt, dat ile gewezen grootvizier Kiamil Pacha de En gel se he bescherming heeft in-" geroepen. Daar de orde verzekerd schijnt, zijn de wachtposten bij de vreemde gezantschappen ingetrokken. Over de uitroeping van-den nieuwen sul tan bericht ae correspondent van de Frankf. Ztg. Het laatste bedrijf van het lange treur spel, dat de regeering van Abdtul Hamid steeds zal uitmaken, is met een wettigen, bijna zonder bloedvergieten voltgokkon staatsgreep ten einde gegaan: De opperbe velhebber Mohamed Chefket. Pacha verwit tigde eergisteren vroegtijdig den voorzitter van de Kamer, dat nu de veiligheid van de hoofdstad, de veiligheid van de grondwet en de veiligheid van den troonsopvolger ge waarborgd was Het- uitstel, dat hij van hi t parlement had verzocht, had nu geen zin meer. Kamer en Senaat hadden volledi ge vrijheid van handelen. De afgevaardigden en senatoren worden terstond tot eene gemeenscliappelijke zit ting bijeengeroepen Het ministerie-Tewfik was volledig aanwezig. De sjeifc-ul-islam gaf terstond nadat de zitting was geopend, den kwestor oen kort, misschien 30 regels in houdend schrijven, de over sultan Hamid'8 lot beslissende, met liet grootste ongeduld verwachte fetwa. Onder volledige stilte hoorden afgevaardigden en senatoren lfet staande aan. Het bevat het bewijs, dat de sultan rechtstreeks schuldig is, van de Armenische moorden af tot aan de bloedige gebeurtenissen van de laatste dagen, en be sluit, dat hot aan de van rechtswege daartoe geroepen instantiën toekomt te beslissen of de sultan afstand moet doen van den troon of moot worden afgezet. Zonder oenig toekon van goed- of afkou- ring besloot hierop d vergadering een stemmig tot dadelijke onttroning en ver daagde daarop do zitting, die een zoo waar dig verloop had "onomen, nadat zij eene delegatie", bestaando uit Ghazi Moekhtar Pacha, Talaat Bov, A ri sty des Bey en hodja Aszim, naar prins Rechad had gezonden, om dozen van het votum van do vereenigde Senaat en Kamer kennis te govon. Do afgevaardigden begaven zich daarop in corpore naar het seraskeriaat, waar een uur later Rechad aankwam, begeleid dooi het zich voortplantende gejuich van het volk en van de troepen. Rechad droeg eene een voudige jas zonder eenig waardigheidstee- ken. Eenvoud en eene groote mate van bon homie schijnen zijne 1 iraicteristieke kenmer ken te zijn. Ook de geheelo plechtigheid was uiterst eenvoudig; zij had iets bepaald de mocratisch. Er was volstrekt geen versiering zichtbaar. De soldaten, ook de vrijwilligers, waren in bivaktenue, dat men de inspan ning van don tiendaagschen veldtocht dui delijk kon aanzienook de muziekkorpsen onderscheidden zich niet. Rechad was door zijne zonen en de leden van het ministerie omringdde andere kei zerlijke prinsen ontbraken. Mohamed Chef ket en Mahmoed Moekthar, ie dappere stra tegen en generaals, hielden zich bescheiden op den achtergrond. Tegenover den sultan stelden de senatoren en afgevaardigden zich op. Na ^do korte plechtigheid van het hei rat. d. i de openlijke erkenning door het voik en liet leger, zwoer Rechad als Moha med V .tot aan het einde van zijn leven de grondwet trouw te zullen blijven en zich enkel aan het welzijn van hei volk te zullen wijden. Hierop begon oen défilé van twee uren. Sultan Mohamed schudde ieder trouw hartig de hand, ook d© soldaten en mannen van het volk, die bij troepen binnen stroom den. Van het seraskeriaat reed Mohamed bijna zonder geleide naar het oude serail om aan den mantel van den profeet zijn eerbied te bewijzen en daar in vurig gebed te verteeven. Op den beirat volgt eerstdaags de plech tigheid der troonsbeklimming en daarna m de Ejoeb-moskee do investituur en de aan gording van het zwaard door den TsjeleBi van Kon ia, het hoofd van de Dorwischorde. Sultan Mohamed zal in Dolmabagtsche zij ne residentio behouden. Over den inhoud van de fetwa van de sj 'ilc-ul-islam. die als grondslag heeft ge diend voor het besluit tot afzetting van sultan Abdul Hamid. evat de Köln. Ztg. een bericht. Het stuk hield het volgende in Wanneer de kalif der geloovigen trouwe onderdanen in ballingschap zendt, wanneer hij laat dooden en moorden, het volk tot» ongeregeldheden en muiterij aanstookt, wan neer hij meineedig is en wanneer ten slotte de bevolking verklaart zijne rechten als heerscher niet meer te willen erkennen, dan hebben-de vertegenwoordigers van het volk te beslissen, of zij den sultan willen onttro nen dan wel of zij hem zullen overreden vrijwillig af te treden." Allerlei. vAustralië heeft 6 bestuurbare ballons en 6 vliegmachines in Europa besteld. Do vliegmachines zullen reeds deze week uit do ateliers Voisin, te Billaucourt, nabij Parijs, nair Australië verzonden worden. vDe Parij9che rechtbank hield zich Dinsdag bezig met de zaak Steinheil. De advocaat-generaal Rome gaf lezing van zijn verslag, 't welk besluit, naar het schijnt, tot verzending van mad. Steinheil voor het assisenhof, wegens moord op haren man en hare moeder De advocaat-generaal heeft toen de zitting verlaten en het hof heeft het onderzoek van het verslag begonnen. Men denkt dat het arrest eerst binnen veer tien dagen zal worden uitgesproken. Charleroi, 28 April. Bij eene gas ontploffing in de hoogovens Sambre-Moselle en Montigny-Sambre kwamen twee perso nen om het leven en werden er vier gevaar lijk gekwetst. De Staatscourant van Donderdag 29 April bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot redacteur bij het departe ment van landbouw, nijverheid en handel Ph. J. Ketner, than* redacteur aan de Nieuwe Courant-." te 's Gravenhage, met den rang van hoofdcommies benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2o klasse bh het Indische leger de arts W C. van Raadshoven; herbenoemd tot vice-consul der Neder landen te Coro (Venezuela) J. M. Chuma- ceiro op verzoek eervol ontslagen de commies der telegrafie 2e klasse D. H. Vollenhovenm De blijde verwachting. H. M. de Koningin-Moeder, gisteren middag te half twee in het Paleis aan het Noordeinde gekomen, is daar gebleven en zou er §ok den nacht doorbrengen. De belangstelling in de stad zoo meldt men ons van gisterenavond uit de residen tie blijft toenemen vóór het Paleis groeit de menigte steeds aan. In de overdrukke straten bleek het giste renavond alsof de blijde gebeurtenis reeds had plaats gehad. Geruchten dienaangaande waren in omloop en werden versterkt door de omstandigheid, dat de militairen in groot- tenue gekleed waren. Vooral in de omgeving van het Paleis we melde het van belangstellenden en voor de courantenbureau's stonden velen de verschij ning van de het heugelijk nieuws meldende bulletins at te wachten. Gisterenavond 11£ uur seinde men nog het volgende Naar wij met genoegen vernemen bevindt H. M. de Koningin, bij het afzenden van dit bericht, terwijl de blijde verwachting voortduurt, zich nog steeds onder die omstan digheden gelukkig zeer wel. Hedenmorgen 71 ure werd het volgende telegram uitgegeven H. M de Koningin heeft den nacht kalm doorgebrachtwaarin H. M. ook van een vrij lange rustpoos genoot. In den vroegen oehtend van heden viel nog niet het uur aan te wijzen, waarop op dezen dagde zoo vurig gekoesterde wenseh der natie, in vervulling zou komen. Omtrent de spanning gisteren te Rotter dam, schrijft de N. R. Ct. Twaalf uurhet Beursplein is gewoon, de menschen loopen er haastig als altijd, doen hun zakende scholen gaan uit, de jeugd speelt en stoeit tusschen al de bedrijvigheid van groote handelsstad door. Plotseling komt hoog uit den toren, van de Beursde vlag, breodgolvend wappert ■ze in den wind en 't oranje kleurt nog fel ler. steekt nog sprekender af tegen 't grauw grijze Beursgebouw, nu de lieve lente-zon zoo glunder te schijnen staat. Dan in eens staan de menschen stil, zelfs de haastige zakenman wacht even, kijkt naar 'boven, naar de vlag. En de schooljongens staken hun spel, staan in staring naar boven te kijken naar boven, naar de vlag. En in de bodega's en in de café's, waar rustige menschen zitten achter oen krantje en een morgen wijntje, komt dan in eens de blijde tijding, de tijding van de vlag. Kran ten worden neergegooid en de menschen, of ze elkaar kennen of niet kennen, beginnen met elkaar te praten. Op straat staat men samengeschoold, wordt er ernstig gemom peld; op de trams is er maar één gesprek, één onderwerp, dat besproken wordt. De vlag en haar beteekenis. Op de vischmarkt is er al vroolijkheid en de vrouwen loopen al jolend te hoop, staan druk te beweren, immersde vlag. 't Duurt niet lang of de Beursvlag krijgt concurrentie; zolderraampjes van café's en andere gebouwen kleppen open en na wat gewurm met stok en touwen waait er het dundoek al gauw triomfantelijk naar buiten. Venters met oranje-vlaggetjes posten al voor de Beurs; 't blijft daar druk, steeds blijven menschen staan ieder kijkt naar bo ven, naar de mooie, statige vlag, die zoo trots en deftig langs den somberen gevel waait. Dan, in eens, spant 't vlag-koord, en ziet, men haalt haar weer naar binnen, langzaam en zeker en als 't laatste tipje oranje ver dwenen is achter den grijzen Beursgevel, loopen de menschen weer door, stil voor zich heen. Men lacht om de vlag, om de voorbarige vlag. Omtrent 's Gravenhage deelt de N. C. nog mede De ronde bank van den lommerrijken kas tanjeboom voor het Paleis was den geheelen dag bezet d«oor een afwisselend publiek, maar eenige wachtenden weigeren hardnek kig hun plaats af te staan. Typische too- neeltjes doen zich daar voor. Tusschen 12 en 2 zitten de schoolkinderen er hun lessen te leeren, precies t-ot de laatste minuut wachtende om weg te gaan en dan de hoop uitsprekend, dat zij om 4 uur toch vooral niet te laat zullen zijn. In den schafttijd eten arbeiders er hun •boterham of lezen er hun courant, velen al steeds hun horloge raadplegend. Vreemdelingen en journalisten loopen rond met camera's en te midden van deze bonte groep van nieuwsgierigen stappen sta tig do politie-agenten met hun blinkende helmen heen en weer. Er heerscht een alge meen© bewegelijkheid en emotie, die toe neemt, naar mate het later op den dag wordt. Elke beweging in het Paleis wordt aan dachtig gevolgd zelfs de verwisseling van do wacht wekt buitengewone belangstelling. Do telegrambesteller, die een telegram af geeft, die met een pak kaarten vertrekt; dr. Paul, de nieuwe gezant van Venezuela, die het Paleis binnengaat om er zijn naam in te schrijvenieder is het voorwerp van bijzondere opmerkzaamheid en geeft stof tot allerlei commentaren. Een oogenblik is de politiepost aan de zijde van de Molenstraat verlaten. Alweer ziet men zelfs daarin een belangrijk teeken. Prins Hendrik is niet uitgereden, klinkt het van een anderen kant, waarop dadelijk wordt medegedeeld, dat te half drie de Koningin- Moeder wel is uitgereden. Een paar politiemannen per rijwiel, die zich even onderhouden met hun gehelmde collega's voor het Paleis, trekken dadelijk de aandacht. Zij moeten het bericht ver breiden, heet het, maar de wielrijdende agen ten verdwijnen onder de menigte en alweer blijft men in spanning wachtend verbei den Over Utrecht schrijft het U. D Langs de niet' na te speuren, geheim zinnige wegen, waardoor belangrijke ge beurtenissen of verwachte gebeurtenissen met bliksemsnelheid onder het publiek bijna even spoedig bekend worden als bij do personen die het officieel of of ficieus „weten kunnen", was gisteren te gen het middaguur tot velen in den volke reeds doorgedrongen, dat de blijde gebeur tenis in ons Koninklijk Huis op het punt staat in vervulling te gaan. Dat was omstreeks het midden van den dag. Plotseling, om vijf minuten over half een, weerklonk een daverend geraks, dat vooral in het zuidelijke gedeelte onzer stad krachtig hoorbaar was. Daar zou je "t heb ben De saluutschotenOveral werden de hoofden uit de ramen gestoken, snelden be woners hunne huizen uit. Niet het minst de jeugd was in rep en roer, maar ook geen oud vrouwtje bleef aan 't spinnewiel. Aller oogen richten zich vol spanning op den top van den Domtoren, om te zien of de natio nale driekleur daar soms geheschen was of zou worden. Maar niets kwam de nieuws gierigheid bevredigen. Ongeveer vier minu ten later klonk hetzelfde geraasthans was het van iets korteren duur. Bij eenig nadenken was zeer wel te be vroeden, dat hier van geen saluutschoten sprake kon zijn. Immers deze volgen elkaar om de minuut op, terwijl het thans gehoorde geluid niets gemeen had met den doffen klank van een kanonschot. Het had meer weg van infanterievuur. „Het kan ook wel geraas van de eene of andere fabriek ge weest zijn", zoo luidde weer de veronder stelling van anderen. Aan geruchten natuur lijk geen gebrek. Men haalde er zelfs den stadskraaienschieter bij. Gebleken is ten slotte, dat het geluid werd veroorzaakt door salvovuur bij een militaire begrafenis. De spanning vermeerderde tegen den avond. Tot laat in den nacht had onze tij dingzaal nog bezoek. De telefoon stond niet stil. Natuurlijk waren er ook nu weer men schen, die vrienden uit Den Haag hadden gesproken, telegrammen hadden ontvangen, of over andere schijven hadden ver nomen, dat de heugelijke verwach ting een feit was geworden. Hetzelfde ge rucht, dat met hardnekkigheid in de resi dentie heeft geloopen, als zoude er een prin ses geboren zijn, deed ook al zeer spoedig hier de ronde. Wij konden de vele nieuws gierigen de zekerheid verschaffen, dat zulk een bericht onjuist was. Maar er was eenmaal iets in de lucht. Er was spanning die zich uiten moest. En zoo zagen wij in den laten avond reeds club jes jongelui met Oranjedassen. En nog later werd een betooging waargenomen van jon gelieden met oranjehoofddeksels en oranje linten, die, onder fakkellicht, een manifesta tie hielden voor de woningen van den Com missaris der Koningin en den burgemeester. Vaderlandsche liederen werden daarbij ge zongen. Gelukkig zijn wij voor blunders als dn Groningen en Woerden bewaard gebleven. Heden morgen waren reeds aan enkele woningen vlaggen uitgestoken en liepen er menschen met ornn jestrikkenMoge dit spoedig algemeen kunnen worden 1 Voorbarigheid. De berichtgever te Groningen van het Hbld. seinit Groningen heeft de primeur gehad van de oranjefeestviering. Vanavond om half negen werd door het „Nieuwsblad van het Noor den" een bulletin verspreid, dat er een prin ses zou zijn geborenOnmiddellijk na do be kendmaking van dat heuglijke bericht was er een enorme menschenmassa op de been, die op luidruchtige wijze uiting gaf aan zijn vreugd© over deze gebeurtenis. Alles tooide zich met oranje, vlaggen kwamen uit, de illuminaties zelfs, die bij den lieer Scholten, lid der Eerste Kamer, werden ontstoken. De opwinding was groot. Op de G'oote Markt werden rondedansen gemaakt en de anders koudbloedige Groningers trokken in lange rijen door de straten, enkele groepen met harmonica's voorop, tot eeai tegenbe richt van de „Provinciale Groninger" de feestvreugde kwam vergallen. De illumina ties werden gedoofd, de vlaggen ingehaald, maar het volk 'bleef den heelen avond door- joelen en nog op dit oogenblik weergalmen vaderlandsche liederen door de straten. In de Harmonie, waar voor een volle zaal een gewone muziekuitvoering werd gegeven, bracht het bericht een geweldige opschud ding. Onmiddellijk zette de muziek de volks liederen in, die door allen staande werden meegezongen. Toen het contra-bericht kwam, was de teleurstelling daar zeer groot. De studenten hebben ondanks deze tegen spraak het feest voortgezet en rijden jube lend met oranje getooid door de stad. Meer in onze buurt is eenzelfde blunder begaan Te Woerden werd nl. gisterenavond het volgende bulletin bekend gemaakt van het Weekblad, uitgave firma D. Kraayeubrink „Per telefoon meldt men ons uit Den Haag, dat heden de verwachte blijde ge beurtenis heeft plaats gehad. Ons land kan zich nl. heden verheugen in de geboorte van eene Prinses. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin zal eiken morgen aan ons bureau per bulletin bekend gemaakt worden." Geweldige consternatie! Vlaggen uitgesto ken Zangvereenigingen aan het zingen 1 Enorme geestdriftTot in den nacht feestge vierd Tableau I De buitenlandsche jour nalisten i n den Haag. De „Te legraaf" verhaalt eenige gevallen van de talrijke buitenlandsche „speciale dagblad correspondenten" voor de blijde verwach ting, o.a. van twee Engelsche verslagge vers, die hij het Haagsche gemeentebestuur zijn geweest, met het beleefde verzoek, of zij '11 kiekje mochten nemen op het oogonf- blik, dat het te verwachten Vorstenkind door den Prins op het stadhuis zou wor dengetoond, om ingeschreven te wor den in den Burgerlijken Stand.... Tableau De buitenlandsche correspondenten foto- grafeeren veel. In 'n Engelsche krant zag 'lc, schrijft de Tel. corresp., zoo juist nog n mooie foto van Prof. Ivouwer, op het oogenblik, dat hij aan het station in 'n hof- rijtuig stapt, dat hem heeft afgehaald. Een der „specialen" vertelde mij, fluisterend en geheimzinnig, dat-io in opdracht van z'n krant hadde Koninklijke kraamkamer uit te teekenen. Ik vertel dit over, omdat hij het aan iedereen zeide, die 't hooren wilde. „Ja, man", zei ikdat 's goed en wel, maar hoe krijg je dat gedaan? Dat 's onmogelijk...." Hij lachte. ,,'k Heb relaties," mompelde hij, en daar speelde een zoo mysterieuse trek om z'n weligen knevel, dat 't niet verder vroeg.' Op 's Prinsen verjaardag was het Voor hout versierd met vaandels en wapens waaronder op verschillende plaatsen het Haagsche wapen prijkte: een ooievaar, rein-wit, vriendelijk afgebeeld op 'n oranje doek, zooals men weet. Die ooievaars trok ken de internationale opmerkzaamheid. En zoo geschiedde het, dat 'n paar vreemde journalisten naar hun krant gingen seinen, dat de Hagenaars de blijde verwachting al zirnebeeldig hadden voorgesteld: zij had den overal oranje-doeken opgehangen met... 'n ooievaar er op. De menschen bijtijds uit den droom geholpen! We hebben ver teld, dat in den Haag de ooievaars altijd present zijn. Ten slotte dit ©veneens historisch Op Prinsendag wandelden ongeveer tien buitenlandsche verslaggevers naar de pa rade in do Maliebaan. Dat was 'n buiten kansje, nu konden ze ellenlange telegram men seinen over het dappere Hollandsche leger, over het Malieveld, over Bouwman s kapel. Met kiektoestelleu en potlooden ge wapend, wilden ze het gereserveerde gedecl- te opgaan. Komt 'n officier, vraagt, wat ze te komen doen. Ze mompelen, dat ze „pers" zijn, toonen 'n kaart. „Pers?" ant woordt de hooge„Pers? Daar nebben we hier niet meer noodig. Wachtmee?ior zet de familie buiten de deur..." Ze moesten weg, onverbiddelijk. En hebben 't geglans van de bajonetUi, t rhythmische gedraaf van de hu:a/en paarden, 't geglim van de uniformen, van uit de verte gezien. Toch hebben ze, als trouwe dienaren der pers, in hun kranten geurige verslagen van de parade gegs r-n. De Koninklijke wieg. De firma Van Dijk en Co., fabriek van witte goederen te Eindhoven, heeft voor de Ko ninklijke wieg een compleet stel vervaar digd, bestaande uit onder- en bovenlakcn- tjes met sloopjes van zeer fijn met d© hand geweven linnen, rijk geborduurd als volgt: De overslag gefestonneerd met broderie gen re Madeira, verder afgewerkt met sierlijke strikjes en guirlandes van moesjes. Het stel vormt een zeer kunstvol geheel, vooral het bovenlakentje met zijne rijke a jourbewerking, guirlandes van oranjebloe sem, figuren en oranjeappeltjes, waartus- schen zijn gevlochten smaakvolle rozentak- ken doorstrengeld met lint in stijl Lode- wijk XVI. Op het onderlakentje met prachtige a jour zoomen bevindt zich in het midden eene kleine guirlande in teekening en afwerking geheol passende bij het bovenlakentje. Het sloopje in half ronden vorm, is ge heel geborduurd in overeenstemming der teekeningen van 't bovenlakentje. Het stel wordt versierd door een kunstig •uitgevoerde fijn gedetailleerde koningskroon, waaronder bij officeele vaststelling der na men van den koninklijken telg het initiaal in de ateliers van de fabriek nog zal ge borduurd worden. Aan het Turksche gezantschapsge bouw te 's Gravenhage was heden de Turk sche vlag ontplooid, ter gelegenheid van de troonsverwisseling in Turkije. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 4 Mei a. s., des avonds te 8i uur. A m s t e r d a m s c h e t ij d. De di recteur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, in verband met de in voering van den Amsterdamschen tijd als wettelijken tijd, op 1 Mei a.s. de openings- en sluitingstijdstippeu van de Rijkskanto ren voor den telegraaf- en telefoondienst met inbegrip van die der locale Rijkstele- foonnetten, zoowel op werkdagen als op Zon dagen, als vegel, 10 minuten later gesteld zullen worden. De kantoren met vollen dag dienst bijv., thans opengesteld van 7 u. 30 v.m. fot 8 uur 30 n.m. (Greenwichtijd), zul len derhalve als regel, met ingang van bo vengenoemde» datum, opengesteld zijn van 8 uur voorm. tot 9 uur nam. (Amsterdam schen tijd). St-.-Ct. Spoorwegtarieven. De Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Waal wijk heeft zich met een adres tot den minis ter van waterstaat gewend, naar aanleiding van voorstellen tot herziening van de spoor wegtarieven. De Kamer merkt tot haren spijt op, dat de wijzigingen, die in de tarie ven worden voorgesteld en welke met grond verwacht mochten worden, voordeel op zul len leveren voor het reizend publiek, ten slotte grootendeels eene vermeerdering van lasten blijken te zijn. De Kamer is van oor deel, dat de voorgestelde wijzigingen aan liet algemeen belang niet bevorderlijk zijn en dringt er bij den minister op aan, de tarieven niet goed te keuren. Ten slotte steunt de Kamer krachtdadig het door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Veghel aan den minister gericht verzoek, om te pogen te verkrijgen, dat de tariefherziening ook worde uitgestrekt tot de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg- Maatschappij. Kamerverkiezingen. Omtrent de voorloopige candidatuur Wesseling in het district Hoorn deelt meu aan de N. R. Ct. het volgende mede: De katholieken in het district Hoorn wa ren voornemens de candidatuur-Vegtel der a.-r. in het district over te nemen. Toen deze evenwel de aangeboden candidatuur niet wilde aanvaarden, kwam er ender de r.-k. een strooming, om met een eigs» can- didaat uit te komen. Toen is de heer C. D. Wesseling gepolst en deze verklaarde zich bereid een eventueele candidatuur (e aan vaarden. Op de Zondag te Purmerend geit inden vergadering der R.-K. Centrale kwam de vraag ter sprake een a.-r. of een r.-k. tot eandidaat te stellen. Wel was bericht inge komen, dat mr. Rutgers voorloopig dooi de a.-r. was gesteld, doch al spoedig bleek duidelijk, dat men na het bedanken van den heer Vegtel een r.-k. als eandidaat de voorkeur gaf. Men hoopte wederkeerig nu .echter op den steun der A.-R. De uitslag der stemming was, dat 15 van de 17 afgevaardigden hun stem op den heer Wesseling uitbrachten. Naar de Dordt. Crt. verneemt, zijn van Chr.-Hist. zijde te Dordrecht voorloo pige onderhandelingen gevoerd om mr. ds. lAnkerinan, predikant te Wommels, een candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Dordrecht aan te bieden. Ds. An kerman heeft reeds verklaard een eventueele candidatuur te aanvaarden. Dezer dagen zal een vergadering worden gehouden, waarin over de definitieve candidaatstelling zal worden beslist. District II van de Roomsch-Katholie- ke Kiesvereeuiging te 's Gravenhage ver gaderde gisterenavond en besloot met 14 te gen 12 stemmen, na een zeer geanimeerde discussie, voor de a.s. Kamerverkiezing een katholieken eandidaat te stellen. Op de voorloopige candidatenlijst werden in alpha- betische volgorde geplaatst de heeren mr. De Groot, Ludwig, Oostdam, Regout, Ruys de Beerenbrouck, Stumpff en Wesseling. In de gisterenavond te Wezep ge houden vergadering der Centrale Antirev. Kiesvereeniging van liet kiesdistrict Kam pen, waar afgevaardigden uit vele kiesver- eenigingen tegenwoordig waren, werd tot definitief eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer mr. dr. F. A. C. Graaf van Lijnden van Sandenburg, lid van Gedep. Staten van Utrecht. Ee vrijzinnige centrale kiesvereeni ging in het district Helder stelde mot groo te meerderheid eandidaat mr. Th. de Mees ier, oud-minister, die de candidatuur heeft aanvaard. Electrise he centrale. De gemeenteraad van Dordrecht keurde goed het bouwplan van de electx-ische centrale (raming 505.000) en de ontwerp-verorde- r.ing over de voorwaarden van levering van electriciteit. Gesteld ter beschikking van den gou- verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, ter benoeming tot onderwijzer 3e klasse bij liet Openbaar Europeesch Lager Onderwijs daar te lande, A. J. Westendorp, J. G. van Reijen, B. A. Crul, L. J. A. van de. Heijden, en C. J. C. van Spaandonk. Pisuisse en Blokzijl zijn weer op Soerafcaja, zoo leest men in de Soe- i abaja-bladendoch zij denken daar voor- lropig geen voorstelling te geven. Het is Lun pl..n gedurende de race-dagen te Djoc- ja, met medewerking van enkele andere artisten op het gebied van voordrachtkunst, een nachtcabaret in te richten, terwijl zij dan tevens altijd tuk op nieuwe ervarin gen en afwisseling in hun bestaan als „volontairs" een paar rollen zullen mee spelen bij het Ned.-Indische tooneel, dat, naar men weet, ook voorstellingen geeft bij de Djocjasche wedrenfeesten. Begrafenis G. de Wijs. Onder groote belangstelling uit verschillen de kringen der residentie werd gisteren op de algem. begraafpaltas aldaar t©r aarde besteld bet stoffelijk overschot van den Incl. majoor G. de Wijs, oud-brandweercomman dant, laatstelijk wethouder van 's Graven hage. Officieel waren vertegenwoordigd het gemeentebestuur in de residentie, het corps der brandweer, de raad van beheer van Het Ned. Tooneel, de Vereeniging voor het Fonds van Nederlandsche Tooneelisten, de Vereeniging voor Zondagsrust, de Vereeni ging voor Nederl. Ridderorden, d!e Vereeni ging Moed, Beleid en Trouw, die van het Fonds van ondersteuning van nagelaten be trekkingen van Indische Strijders. De Ver eeniging voor de Belangrijke Krijgsverrich tingen met hun banier had een deputatie afgevaardigd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den oudsten wethouder, den heer Jan sen, namens den burgemeester, oio onge steld isden heer Gompertz namens den raad van beheer van Het Ned. Tooneel den Ind. luit.-generaal Van Zyll de Jong, oud-commandant van het Ind. leger en jhr. Wichers, commandant van de brandweer. De heer De Wijs, burgemeester van Brummen, broeder van den ontslapene, dankte met eenige gevoelvolle woorden. Een groot aantal bloemstukken en kransen ge tuigden van veler liefde en deelneming. Ned. Uitgeversbond. In de buitengewone algemeene vergadering van den, „Ned. Uitgeversbond' op 23 April onder voorzitterschap van den lieer N. G. Van Kampen gehouden, is het Ontwerp-Ver keersreglement behandeld, dat de door de „Vereeniging'' benoemde commissie, daar toe aan den Bond had gezonden. Het eigen lijke Verkeersreglement vond, hólioudens verscheidene amendementen, de instemming der vergadering, doch deze besloot de bepa lingen strekkende tot handhaving daarvan aan de vereeniging zelve over te laten, en verklaarde zich in het bijzonder tegen het daaraan verbinden van een lijst van boek handelaren. Een voorsted van den heer J. G. Robbers om een commissie te benoemen, die de mo gelijkheid van een modelcontract tusschen auteur en uitgever nog eens nader zou ou-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2