ST°. 3iO. Eerste Blad. 7Jaargang. Zaterdag 1 Mei 1909. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Par S maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauoo per post1.50. Afzonder/qte nummers - 0.05. Daze Courant versohgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur '8 morgens by de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Van 15 regels f O.SO. Elke regel meer - O.IO» Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 eents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen UA het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeme circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Frauscli-Duilsclie toenadering. In do phase van de oostersche crisis, die nu achter ons ligt, is er eene algemeene, hartelijke samenwerking geweest om te ver hoeden. dat de brand zich verder zou ver spreiden en een gevaar, zou worden voor den wereldvrede. Dat is, tot aller voldoe ning, gelukt. Gereedelijk sluit zich hierbij aan het streven, waai'van de Fransche sena tor d'Estournelles de Constant als tolk op trad in eene vergadering, die verleden Woensdagavond te Berlijn gehouden werd. De omstandigheden, waaronder deze ver gadering gehouden werd, stempelen haar tot eene politieke gebeurtenis. De voorzitter van het Pruisische heerenhuis, baron Otto von Manteuffel, had voor deze vergadering de Keizerzaal in het ge'bouw van het hee renhuis, die tot zijne ambtswoning be hoort, beschikbaar gesteld en trad op als leider van de vergadering. Onder de aan wezigen bevonden zich die voorzitter en on dervoorzitter van den Duitschen rijksdag, graaf Stolberg en Paasche, vertegenwoor digers van het Duitsclie departement van buitenlandsch© zaken en van hiet Fransche gezantschap, parlementsleden, oud-minis ters, slier,aden op het gebied van wetenschap en kunst. Voor deze uitgelezen vergadering ontwikkelde baron d'Estournelles zijne ge dachten over het thenie: ,,De Fransch- Duitsche toenadering als grondslag van den wereldvrede". Wij geven den hoofdinhoud van deze rede hier weer aan de hand van het verslag, dat de Nordd. Allg. Zeitung daarvan bevat. Twee hoofdbezwaren kon den, vqlgens den spreker, tegen zijn op treden ingebracht worden1. Past het den vertegenwoordiger van een overwon nen land in de hoofdstad van den overwin naar van toenadering te spreken? Is hét zijne zaak eene poging te doen, die als eene zwak heid zou kunnen worden uitgelegd en de onvoorzichtigste aanmoediging tot nieuw misverstand? Hierop zeide luj ,,Ik spreek als Fransch patriot en ik wend mij tot Duitsche vaderlanders. Reservie is steeds voor Frankrijk aanbevolen, maar niet meer het zwijgen. Frankrijk heeft zijne financiën hersteld en zijn leger eveneens, beter ge disciplineerd dan ooit, wat men ook er van moge zeggen, en nauwer dan ooit met het land vei'bonden in zijne edele taak om de landsgrenzen en de nationale vrijheden te beschermen". 2. Maar waartoe dient het naar Berlijn te gaan, als men juist datgene moet ver- z,wijgen wat de beide landen scheidt? Ook hier voel ik geen verlegenheid. Ik vergeet niets van het verleden, maar ik heb ook de toekomst in het oog. Noch vergeten, noch revanchedat is de formule, welker ge vangene, naar 't schijnt, de beide landen zijn. Het vergeten is onmogelijk. Maar de revanche is geen oplossing. Wanneer men den verdedigingsoorlog uitzondert, die een plicht is en in werkelijkheid een eenvoudige vorm van den strijd tegen de gewelddaad, dan is de oorlog in onze dagen het impopu- lairste van alle avonturen geworden. Hij verwekt slechts wedervergelding. Frankrijk evenzeer als Duitschland, evenzeer als En geland en als alle groote staten zouden alles bij een oorlog verliezen. Wat men.schuwt is heden ten dage niet meer de vrede, maar de oorlog. En toch is het de oorlog, dien wij voorbereiden. Maar een oorlog, dien niemand wil, of liever het is noch de oor log noch de vrede, het is de gewapende vrede. Men begint nu in te zien, waartoe de gewapende vrede leidt, welk een onte vredenheid over zoo vele verschillende pun ten hij overal in gisting brengt enkel voor den triomf van de anarchie, hoe hij ons on gemerkt ondier verschillende namen tot de ergste rampen brengt, de republieken tot de dictatuur, de monarchieën tot de revo lutie. Wij kennen het gevaar, maar wij gaan het niettemin blind tegemoet; wij stellen er 61 echts eene algemeene erkenning van on snacht tegenover. En toch is uit onze onbe kwaamheid om een vraagstuk op te lossen niet ai te leiden, dat dit vraagstuk onop losbaar is. Laat ons het beproeven; de erfe nis van het verleden scheidt ons, maai' niet onze wil. Hoe onderscheiden wij in den voor uitgang van onze beide beschavingen dat gene wat de ©en den finder schuldig ds? Laat ons de herinneringen van de 17e, 18e en 19e eeu,w wakker roepen Stel u voor bij het licht van het verleden, hoe het onder wijs in de beide verzoende landen zou ont wikkelen en zie zijn invloed op de algemeene opvoeding, op de wetenschap, haren socia len, economischen en kolonialen arbeid voor het welzijn van allen 1 Wanneer het in de algemeen© overtuiging vaststaat, dat de Fransch-Duitsöhe vijancU schap een gevaar onder alle omstandigheden is en d'at de toenadering eene verluchting voor de gansche wereld zou zijn, dan zal de openhar© meening er naar streven het vraagstuk op te lossen. Zij zal zoeken naar de middelen om een einde te maken aan dat gene wat toch niet kan duren, en zij zal deze middelen vinden. Voorgelicht door eenige mannen van goeden en verstandigen wil, zal de openbare meening wonderen doenzij is niet meer de blinde en verloren kracht, zooals zij was in den tijd van de ge heimhouding der internationale betrekkin gen zij heeft slechts de behoefte te worden voorgelicht; de hoofdzaak is, dat zij even min bedrogen als in verwarring gebracht wordt. Er zou nog iets ergens zijn dan de tegen woordige toestand namelijk eene verzoening zonder gevolgen en die niet voor beide zijden even aannemelijk zou zijn. Laat ons eene schikking zoeken te goeder trouw. Zoo opge vat, met wederzijdsche toegevendheid, is toenadering nog slechts een werk van op voeding. Wij zullen daaraan tijd, omzichtig heid, geduld besteden. Laat ons de methode wantrouwen, die daarin bestaat bij voorbaat te verklaren wat ieder van den ander meent te moeten vorderen, een eisc'h die als onver mijdelijke terugwerking eene niet minder besliste weigering beeft. Men verdraagt zich niet met elkaar in de harde vormen van een ultimatum. De verstandigste methode bestaat hierin, dat men begint van de eene en de andere zijde te erkennen, dat de verzoe ning gewenscht is, en dan dat deze verzoe ning, om duurzaam te zijn, eervol voor de heide landen moet zijnmet andere woor den gezamenlijk naar de mogelijke conces- siën te zoeken. Welnu, dit zoeken, dat alleen alles kan redden, is tot dusver onmogelijk geweest, moreel verboden van de eene en de andere zijde, omdat ieder van meening was, dat alle concessiën door den ander moesten worden gedaan. Op den dag, waar op dit onderzoek zou ophouden te gelden als iets onrechtmatigs en onvaderlandslievends, zou een groot deel van den weg afgelegd, een groote vooruitgang verwezenlijkt zijn. Een wedijver oan tot het dbel te komen, zou in de plaats komen van het vooroordeel, dat er niets te doen is. Dit zou nog niet de verzoening zijn, maar het zou het uitgangs punt zijn van de verzoening. Dat is geen droom. Alles gaat vooruit, in zonderheid in onze dagenhet meerendeel van de nieuwe ontdekkingen zijn eene we derlegging, die aan het skepticism© ten deel valt. Kon men eenige jaren geleden ge- looven aan de draadlooze telegrafie, aan h^t radium, aan de onderzeesche en de lucht scheepvaart? Het Fransch-Russische ver hond scheen eerst een© utopie; daarna lachte men en werd kwaad bij de gedachte aan eene Fransch-Engelsche entente cordiale en aan eene Fransch-Italiaansche toenade ring. Dit alles heeft zich niettemin verwe zenlijkt. En wat hebben wij niet gezien op het gebied van de arbitragebeweging? Reeds hét woord verwekte een glimlach men hield inzonderheid Duitschland als voor al tijd ongezind. En het is de Duitsche regee ring, die pas zelf een scheidsgerecht heeft voorgesteld om het incident van Casablanca te regelenKrachten, die hetzelfde willen, in ieder land aan de verwezenlijking van den moreelen vooruitgang werkende, zijn eene groote macht, maar krachtiger nog, onweer staanbaar is eene vereeniging van dit goede willen. Het comité voor de Fransc'h-Duitsche j toenadering verricht een groot en vader landslievend werk, door d'it ernstige willen te organiseerenhet zal succes hébben. Al te veel krachten zijn in Frankrijk en in Duitschland verloren gegaandeze verloren krachten worden een anadhronisme.Gij houdt u bezig met de toekomst van Duitschland, zooals wij met de toekomst van Frankrijk. Gij wilt evenals wij van uwen weg dé moeie 'ijkheden en de gevaren verwijderen. Het zal met de Fransch-Duitsc'he toenadering gaan zooals met alles wat leeft en met alïes wat blijfthet wordt in smarten geboren het zal de vrucht van het leed van het ver leden zijn. Daartoe zullen langdurige pogin gen, toewijding zonder tal en wed er keer ige offers noodig zijnde ware overwinning zal die zijn, die wij op ons zelf behalende overwinning van het verstand. En ik heb niets gezegd van den roem, die aan de re geeringen ten deel zou vallen, die zich be ijveren aan het vurig verlangen van de we reld gevolg te geven. Een roem die haars gelijke niet heeft, de waardige bekroning van alle triomfen onzer beschaving 1 Een weerklank op de door baron d'Es tournelles uitgesproken gedachten leverde de ondervoorzitter van den rijksdag Paasche, die den wensc'h uitdrukte, dat de woorden van den spreker een echo zouden vinden aan deze en aan gene zijde der Vogeezen, opdat de overtuiging zich meer en meer zou baan breken, dat de wederzij'dsche toenadering niet slechts noodig, maar onvermijdelijk is. Baron Manteuffel had in zijn openings woord den wensch uitgedrukt, dat het uit gestrooide zaad rijke vruchten zou dragen. Als teeken van de stemming verdient het op deze vergadering gezegde ten zeerste de aan dacht. Duitschland. Over de hervorming van de Duitsche rijksfinanciën is de meening- van de ver bonden regeeringen, dat de uitbreiding van de belasting op de erfenissen tot kinderen en echtgenooten een hoofdbestanddeel van die hervorming iszonder die uitbreiding zal en kan die hervorming niet tot stand ko men. Deze verklaring heeft de chef van het rijksdepartement van financiën, staatssecre taris Sydow, eergisteren in de financieel© commissie van den rijksdag afgelegd. De Beiersche minister van financiën heeft het door de conservatieve fractie van den rijksdag samengestelde ontwerp van eene belasting op de waardevermeerdering der bezittingen onaannemelijk verklaard. Beckert, de. gewezen secretaris van het Duitsche gezantschap te Santiago, die van moord op den portier van dat gezantschap en brandstichting beschuldigd werd, zal aan de Duitsche regeering worden uitgeleverd, om voor Duitsche rechters te kunnen te recht staan. Dit besluii van de Chileensche regeering wordt hiermee gemotiveerd, dat Beckert Duitsch onderdaan is en de Chi- leensohe strafwet de bestraffing van een moordenaar met den dood op grond van aanwijzingen niet toelaat. Frankrijk. P a r ij s 3 O A p r i 1. In de heden na middag in het Elysée gehouden minister raad deed minister Pichon aan zijne ambt- genooten mededeelingen over den buiten- landschen toestand. De minister van openbare werken deelde de uitkomsten mede van het onderzoek, dat geopend is over de uitdrukkingen, die door postambtenaren gebezigd zijn in eenige on langs gehouden openbare vergaderingen. De raad besloot, dat die ambtenaren voor den raad van tucht zullen worden gebracht. De marine-enquêtecommissie heeft ook bij haar onderzoek in Brest onaangename erva ringen opgedaan. Schout-bij-nacht Adam verklaarde, dat de reserveschepen verbazend veel kosten en zonder militaire waarde zijn. Een kapitein ter zee klaagde, dat de torpe- doboot-flottille zonder voldoende bescher ming in de handelshaven is ondergebracht. De chef van den sanitairen dienst der ma rine verklaarde, dat het aantal ziekenver plegers en de voorraad geneesmiddelen ge heel onvoldoende is. Ook de toestand in het arsenaal werd uit sanitair oogpunt als be droevend geconstateerd. Op grond van de in Toulon opgedane on dervinding, heeft de regeering een gewich tig besluit genomenzij wil de maatschappij Creuzot gerechtelijk vervolgen wegens het feit, dat afgekeurde pantserplaten en ander materieel nogmaals geleverd werden en dat door omkooping de goedkeuring werd ver kregen. Creuzot is een van de groote maat schappijen, die samen het cartel vormen, waaronder het werk voor aanbouw van sche pen der oorlogsmarine wordt verdeeld. Noorwegen. Stockholm, 30 April. Graaf Taube, thans gezant aan de hoven van Ber lijn, Miinchen, Dresden en Karlsruhe, is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. In zijne plaats is tot gezant benoemd von Trolle, thans minister van buitenland sche zaken. Turkije. Met de troonsbeklimming van Rechad is de erfopvolgingskwestie in Turkije weder op gelost in overeenstemming met het eeuwen oude senioraat. De kwestie der verandering van het senioraat, dat de troon van Osman op den oudsten der levende prinsen van het huis doet vererven, is in de Turksche kringen in de laatste jaren meermalen te berde gekomen, en niet enkel achter de cou lissen. Evenals Abdul Aziz indertijd zijn lieveling Joessoef Izzeddin, zoo zou Abdul Hamid gaarne zijn lievelingszoon Boeshan Eddin tot zijn opvolger geproclameerd heb ben, maar de geruchten, die daarover ge- loopen hebben, zullen meestal slechts proef ballons geweest zijn. Eene bindende erfop- volgingswet is sedert den dag, waarop na den dood van Achmed I (1617) de diwan en een fetwa van den sjeik-ul-islam den oom van Achmed, Iloestafa I, tot sultan uit riepen, niet uitgevaardigd. Het Osmanische senioraat berust op de gewoonte, en als ge woonterecht is het ook in art. 3 van de grondwet van 1876 erkent. Geen wet intus- schen verplicht den sultan, den graad der verwantschap bij de benoeming van een troonsopvolger in rekening te brengen, geen wet verplicht hem een troonsopvolger te benoemen. Is er geen benoemd, dan moet de opvolger door het volk benoemd worden of door minstens zes groot waardig- heidsbekleeders van het rijkb.v. den grootvizier, den sjeik-ul-islam, den minister van oorlog, den minister van marine, den grootmeester der artillerie en den voorzitter van den raad van state. Bij de tegenwoor dige troonsverwisseling hadden de Jong- Turken in naam van het volk het woord. Het islamietische staatsrecht verlangt van den sultan, dat hij een man is, een vrije man, een mohammedaan, in het bezit van zijne geestvermogens, rechtvaardig, dapper, met een goede oordeel en kennis van zaken. Mohammed Rechid heeft vier kinderen drie zonen en eene dochter. De oudste zoon, Zia Eddin, is 32 jaren oud; onder de ge rechtigden tot de troonsopvolging neemt hij eerst de tiende plaats is. De vermoedelijke erfgenaam is Joessoef Izzeddin, een oom van hem, die geboren is in 1857. Uit Konstantinopel wordt aan de Köln. Zfg. bericht, dat, voor zoover men tot dus ver er over kan oordeelen, het bericht van de troonsbeklimming van Mahomed V met vreugde is begroet als begin van een nieu wen tijd Eene algemeene begenadiging wordt niet afgekondigd met het oog op de ernstige militaire vergrijpen, die zijn be gaan. Mahomed V verklaarde slechts eene eenvoudige inrichting van zijn hof te ver langen, geene lijfwachten en geen militair kabinet. Het onderzoek tegen de aanstokers van de muiterij wordt voortgezet. Men heeft bewijzen verkregen, dat door geld uit het J-^dizpaleis de muiterij is veroorzaakt. Er zijn eenige interviews verschenen, die de nieuwe sultan heette te hebben toege staan aan dagblad-correspondenten. Zoo heeft de correspondent van den Lokalanzei- ger aan Mahomed V de verzekering in den mond gelegd van zijne bijzondere vriend schap voor Duitschland, terwijl de corres pondenten van de Engelsche bladen hem dezelfde gevoelens jegens Engeland toeschre ven. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Konstantinopel, de best inge lichte van de correspondenten der Berlijn- scbe bladen, verklaart uitdrukkelijk gemach tigd +e zijn door Mahmoed Chefket pacha, om al die zoogenaamde interviews van den nieuwen sultan tegen te spreken. Konstantinopel, 30 April. In strijd met berichten, die voorbarig wer den verspreid, wordit bericht, dat d© sultan geen andere gelukwenschen heeft ontvangen dan die van president Fallières en van eenige souvexeinen van kleine staten. Korfu, 3 0 April. De Duitsche Kei zer zond aan sultan Mahomed een telegram van gelukwensching. De reis van Abdul Hamid van Konstan tinopel naar Saloniki is zonder incident ge schied. Abdul Hamid was zeer neerslachtig; hij scheen onder den indruk van de laatste gebeurtenissen te lijden. Zijne gezondheid schijnt geschokt te zijn. Hij volbracht de reis meestal in zich zelf gekeerd en half slapende. Hij verlangde spijs noch drank, slechts eens ©en glas water. Onder een sterk cavallerie-geleide werd de rit door de stad volbracht. Op de straten waren overal ster ke militaire posten opgesteld. Het volk vier de nog de troonsbeklimming van den nieu wen heerscher. Overal was muziek en zang te hooren. De straten waren bevlagd, de illuminatie was reeds bijna verdoofd. De villa Allatini, waarin Abdul Hamid werd gebracht, was tot dusver door Robilant Pa cha, den commandant van de Macedonische gendarmerie, bewoond en voor den ont troonden sultan in alle haast ingericht. De villa, die van een mooi park, rijk aan oudo hoornen, omringd is, heeft een prachtig uit zicht op de stad, de zee en het Olympus- gebergte. De onttroonde sultan wordt in Saloniki onder strenge bewaking gehouden. Niemand heeft in de villa toegang. Of de plaats van verbanning steeds dezelfde zal blijven, is nog onbepaald. Het leven is den gewezen 9ultan intusschen verzekerd. Konstantinopel. 30 April. Het kabinet-Tewfik is voor goed samenge steld. Minister van binnenlandsche zaken is de gewezen grootvizier Ferid Pacha, minis ter van financiën Rifaat Bey, minister van marine generaal Riza Pacha (deze twee zijn leden van het vroegere kabinet-Hilmi), mi nister van oorlog Salik Pacha. Overigens is het ministerie onveranderd. Konstantinopel, 30 April. Een aan een der gezantschappen ontvangen telegram bevestigt, dat een uit Dedeagatsch naar Adana gezonden bataillon aan de moor den heeft deelgenomen. De troepenzendin gen naar Adana en Aleppo worden voortge zet. Volgens een bericht van den 26en zijn drie kruisers en twee torpedobooten van de Engelsche marine in Lebnes aangekomen. Saloniki, 30 April. Te Valona heeft een Albaneesche soldaat geschoten op officieren en een majoor en een kapitein ge dood. Perzië* Tabriz, 3 0 April. De voorhoede van de Russische strijdmacht met levens middelen en een bergkanon is de stad bin nengerukt. Rakhim Khan heeft den weg naar Djoelfa ontruimd, die nu open ligt om te worden bereisd. De stad is rustig. Petersburg, 30 April. Heden voormiddag is de voorhoede van de Russen, sterk 110 kozakken en 69 infanteristen, zon der incident te Tabris binnengerukt. Tabriz, 30 April. De Russische voorhoede kwam heden morgen om 9 uur met levensmiddelen en bergkanonnen in de stad. Zij werd met blijdschap door de be woners en door de Europeesch© kolonie be groet. De omwentelingsgezinden onthielden zich van elke vijandige manifestatie. Vereenlgde Staten. Washington, 30 April Heden werd bij den senaat ingediend het ontwerp van de financieel© commissie van den senaat ter vervanging van de bepalingen over het maximum-tarief in het Payne-tariefontwerp. Het stelt een maximum-tarief voor, bestaan de uit eene verhooging van 25 pet. voor alle rechten. De president wordit gemachtigd de minimum-rechten bij Desluit toe te passen op ieder land, dat geen voorwaarden of be perkingen legt op producten van de Ver- eenigde Staten en niet door uitvoerrechten of uitvoerpremiën de goederen uit de Ver- eeuigde Staten onbehoorlijk benadeelt. Voorts wordt de heffing 'voorgeteld, vian een recht van 5 cent op koffie van landen waarop het tarief is toegepast. Allerlei. vEen statisticus heeft op grond van nauwkeurige berekeningen de bevolking der aarde in den aanvang dezes jaars becijferd op ca. 1467 miilioen. Gaat de natuurlijke toeneming der bevol king voort met dezelfde snelheid als in de laatste tientallen van jaren dan zou over 163 jaren het zielental zijn bereikt, door den statisticus aangenomen als het maximum zie lental, dat door de aarde kon worden gevoed, ■altijd volgens den maatstaf der huidige methode van landbouw en veeteelt en den huidigen stand der techniek. Het zielental der aardbevolking zou in dat kritieke jaar (2072 n. C.) 5,994,000,000 bedragen. Bij zijn berekeningen heeft de statisticus aangenomen, dat de bevolking van Europa met 8.7 pet. per 10 jaren, die van Azië in eenzelfde tijdsverloop met 6 pet., van Afrika met 10 pet-., van Australië en Oceanië mét 30 pet., van Noord-Amerika met 20 pet. en van Zuid-Amerika met 15 pet. vermeerdert. vLuchtballons tehuur. Dat is de nieuwste nieuwigheid in de reuzensrtad Londen en zij is geboren in het brein van zekeren heer Percdval Spencer, luchtschip- per van beroep, die nu ijverig propaganda aan 't maken is voor luöhtplezierreisjes. De man verhuurt al luchtballons tegen twintig pond 250) voor een tijd van Zaterdag tot Maandag, en in dien prijs is ook heit loon van den bestuurder begrepen. Hij tracht nu de rijkste Londensche heeren en dames te overtuigen dat een verblijf van 24 uren in de lucht, afgezonderd van de andere menschen, even heilzaam is voor de gazond.- heid als een veertiendaagsoh verblijf op een badplaats. En naar allen schijn heeft hij gelijk ook. De „Upper ten" dit is de hoogste klassen leggen dan ook neiging 'aan den dag om. te luisteren naar die redeneering, vooral daar het „tuf-tuffen" al een burgerlijk tintje krijgt. vEr schijnt nog een man -n leven te zijn, die er zich op beroemen kan eens de eerste van de door George Stephenson ver vaardigde locomotieven, de „Rocket" te hebben bestuurd. Tegelijkertijd heeft hij de eer de oudste ingenieur van de Vereenigde Staten te zijn. Entwistle werd te Manchester in het jaar 1815 geboren en in zijn jonge jaren bij den hertog van Bridgewater aan gesteld, den bezitter van de machinefabriek te Manchester, die tot ae oudsten der we reld behoort. Op een goeden dag trad George Stephenson de werkplaats binnen, vroeg een dei' leiders t- spreken en vroeg dien, of hij ook iemand wist, die de Rocket besturen kon op zijn eersten tocht van Man chester naar Liverpool. De gevraagd© wist eerst niemand en zeide dat ook tegen Ste phenson. Maar toevalli; viel zijn oog op Entwistle, die toen een ongen van 16 jaar was en juist aan een draaibank werkte en hij zei tot den „vader der spoorwegen" „Daar is een jongen, die wel in staat zal zijn, wanneer hij aanwijzingen krijgt, alle bevelen goed uit te voeren en de machine te bedienen". StephenSv gaf zijn toestem ming en kreeg daarop verlof den jongen Entwistle mee te nemen en die bestuurde na eeniig onderricht d© -aacliine op den eer sten tocht en bestuurde haar dan nog twee jaar lang iederen dag. Toen kreeg hij merk waardigerwijze na zoo lange oefening plot seling angst, werd nerveus en verlangde zijn ontslag, wat hij natuurlijk kreeg. Zonder twijfel echter zijn voor ten ouden man, deze twee jaren van zijn jeugd de meest glans volle van zijn geheel© Ipven. Londen, 30 April. Heden heeft de Thames Police court te Londen vonnis ge wezen in de zaak tegen drie personen, die vervolgd worden wegens knoeierij met het merk van zuivere boter der Nederlandsche regeering. Sidney Woods, van de Arlobutter factories te Cheltenham, werd vrijgespro ken, omd'at hij te goeder trouw had gehan deld, maar Abrham en Aaron Levenberg werden veroordeeld tot respectievelijk 40 en 50 p. 6t„ subsidiair vijf maanden gevange nisstraf. N e w-Y ork, 30 April. Een zware storm uit het westen en zuidwesten is over het land gegaan. Vele huizen zijn vernield, zes dooden zijn hier gevallen, in Chicago zeven dooden. In Munphis zijn velen ge wond en is zwaar verlies aan goederen toe gebracht. Twaalf menschen zijn gedood, 25 gewond in Hornlake (Mississippi). Look© 1 (Tennessee) is geheel verwoest.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1