BINNENLAND^ De blijde gebeurtenis. wachten, werd de stemming eenigszins wei felend. Het wm toch reeds kwart over tien geworden voor de driekleur verscheen op de torens en de overige gebouwen en de klok ken aanvingen te beieren en het was reeds kwart voor elf alvorens het eerste kanon schot het heuglijke feit aan den volke ver kondigde. De artillerie Btond opgesteld op het ter rein achter den Koninginneweg. Daarheen hadden zich reeds velen begeven, die elk der 51 saluutschoten met gejuich begroetten. De schoolkinderen, die vrij hadden gekre gen, liepen in troepjes in de richting waar uit he*- kanongebulder klonk. Het werd drukker in het centrum der stad. Het vreugdegewoel uitte zich spontaan toen een troep leerlingen van de Kweeksohool voor de Zeevaart, voorzien van vlaggen, op den Dam verscheen en een rondedans om het monument uitvoerde. Het werd daar steeds voller, ondanks het buiige weer. Voorna melijk toen in den middag het muziekkorps der Weerbaarheid daar een uitvoering gaf. Inmiddels had het garnizoen gedefileerd, onder bevel van kolonel De Bruijn, voor den gtneraal-majoor Van Nooten, commandant van de stelling Amsterdam. De heer A. Th. Hartkamp, de bekende Amsterdamsche verzamelaar, heeft heden morgen bij gelegenheid van de blijde ge beurtenis in de kunstzaal in het Panorama eeL tentoonstelling geopend, betrekking hebbende op het leven der Koningin. Daar in zijn bijeen gebracht en chronologisch ge rangschikt talrijke portretten, afbeeldingen en dossiers betreffende haar geboorte, doop, aanneming, inhuldiging, huwelijk en voorts omtrent de bezoeken aan de verschillende plaatsen in ons land, de viering van den Princessedag, later Koninginnedag, welke net eerst in 1844 op .luisterrijke wijze plaats had te Utrecht. De tentoonstelling wordt beslopen door de officieele aankondiging der blijde verwachting, welke heden tot vreugde der natie is in vervulling gegaan. Op de Beurs was de geestdrift groot, van zaken doen kwam niets. Er werd geen ef- fcctennoteering opgemaakt. Men maakte een ommegang en danste om een witte vlag met oranjebaby, geplaatst midden op de effec ts n beu-s. Een muziekkorps speelde vroo- lijke wijsjes, vuurwerk werd ontstoken en met confetti en serpentines geworpen. Ver zonden werd het volgend telegramDe le den van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam bieden Uwe Majesteit en Z. K. H. den Prins der Nederlanden bun innigste gelukwenschen aan met de plaats gevonden heuglijke gebeurtenis. Hun diepgrondige wensch is, dat het Uwe Ma jesteit en de Prinses wel moge gaan. •en opreoht en sympathiek besef gevoelde, levendige, vriendschappelijke deelneming. Ons Keizerlijk-Koninklijk Huis, met Oranje sedert eeuwen door banden des bloeds ver want, en de Duitsche natie begroeten de ge boorte van de troonsopvolgster en het belof ten rijke uitzicht op een verder voortbloeien van een der meest roemrijke geslachten in de geschiedenis van Europa. Der Konink lijke jonge Moeder en den Prins der Neder landen worden uit breede kringen van het Duitsche volk de innigste geluk- en heil- wenschen gebracht. En de jonge loot van den stam des grooten stadhouders, die Hol land's vlag overal tot hooge eere bracht en den staat der zeven vereenigde provinciën een hechte positie en een zegenrijke zen ding hielp achterlaten, gelden niet minder de hartelijke wenschen voor een krachtig gedijen, tot vreugde harer hooge ouders, zoomede van Koningin Emma, tot heil van het ons na-zijnde en nabijstaande Neder- landsche volk. I De Koln. Ztg. schrijft: Met zeldzame eenstemmigheid veroenigen zich heden alle volken om Koningin Wilhelmina, haren ge maal en Nederland de hartelijkste geluk wenschen uit te drukken. Bijzonder levendig zijn deze gevoelens in Duitschland, waar men daarover het vertrouwen verbindt, dat ook de jongste spruit van het huis van Oranje, evenals hare voorzaten en hare ouders, met het Duitsche rijk steeds in goede en vriendschappelijke buurschap zal leven. Uit Parijs bericht men dat de pre sident der republiek een gelukwensch ge zonden heeft aan Koningin Wilhelmina. De Franse he gezant te 's Gravenhage heeft na mens de regeering van de republiek geluk wenschen overgebracht aan de Nederland - sche regeering. Deze wenschen zullen in den namiddag worden herhaald aan den gezant der Nederlanden te Parijs. Hieronder volgen de berichten van heden morgen. Het volgende offieieele bulletin is heden morgen uitgegeven: Zaterdag 1 Mei. Voormiddags 8 uur. De toestand van Hare Majesteit de Koningin en van de Prinses is alleszins bevredigend. De naeht verliep zeer rustig. Prof. Dr. KOUWER. Dr. ROESSINGR. Kameroverzicht Tweede Knee. Vergadering van Vrijdag 30 April. Geopend W 11.20 uur. Alle ministers rijn aanwexig. Onmiddellijk na de opening der vergade ring erlangt de Minister van Bin- nenl. Zaken (de beer Heemskerk) het woord, voor de Msdsd eeling over de geboorte van eene Prineee. Te midden van de grootste stilte staat minister Heemskerk op ter mededeeling van het officieele bulletin, waiwaan hij toevoegt, dat het hem en de gouache Regeert ng een oor zaak van innige blijdschap cm ootmoedig ni dank was, dit feit, voor het Vaderland van zoo onberekonb&ar gewicht, te mogen mede deel en. Moge het tot heil van 't Vaderland •trekken. God zeg ene de Kenmgin, d* Jong geborene prinses, de Koningin-Moeder en den Prins der Nederlanden. Na een driewerf geestdriftig hoera stond de Voorzitter op om te verklaren, dat de Kamer met hartelijke deelneming de tijding had ontvangen, zich levendig verblijdende over den zoolang verbeiden zegen, aan het Koninklijk Gezin geschonken. De Kamer begroet met vreugde de geboorte een er Vor stin uit het Koninklijke Stamhuis, waardoor de banden tusschem Volk en Voistenhuis bewtaande, voor eeuwen in hachelijke tijden gevestigd en hernieuwd, te vaster en ie sterker zijn geworden. Deze eerste gedachte is gewijd aan H. M. de Koningin met de bede dat het God be- hage Haar eerlang weder op te richten en gelukkig getuige te doen zijn van d trouw en de verknochtheid van hei Volk aan Haar en Haar Kind. Onder de wijze en liefde volle leiding van do Komngin en van Haar Gemaal, wiens werkdadige belangstelling in het welzijn on den bioei van het Vader land hem de warme aanhankelijkheid van zijne meuwe landgenooten in tlimmende mate verzekert. Moge de jonggeboren Prin ses voorspoedig opwassen, zich ontwikkelen en worden voorbereid tot dï hooge roeping, die Haar wellicht in den loop der tijden wacht. Geve al zo o de Almachtige, dat deze oranie- telg, indien Zij eenmaal, moge het eerst in ver verwijderde toekomst zijn, tot den troon Harer Vaderen mocht worden geroepen, moge Zij zijn toegerust met al die gaven en eigenschappen van hoofd en hart, die Haar alleen zullen kunnen in staat stellen om de duurzame liefde van Haar volk te bezitten, die toch door H. M. de Koningin nieet werd geëerfd, maar verworven, en daardoor, ge sterkt onder Hoogeren zegen, overeenkom stig de tradition van Haar feslacht, zich van de hooge, doch zware plichten, Haar als dan opgelegd, tot heil van ons gemeenschap pelijk Vaderland te kwijten. Deze toespraak werd mede met een drie werf herhaald bravo begroet. De Voorzitter stelde na zijn (el ders vermelde) rede voor naar aanleiding van de ontvangen mededeeling een eerbie dig adres van gelukwensching aan H. M. te richten. Daartoe werd besloten. Op voorstel des voorzitters vergaderden de afdeelingen terstond, ter benoeming van de leden der commissie van redactie van het adres Bepaald werd dat het adres Dinsdag a.s. te 3 uur in de sectiën zal worden onder zocht. Met het oog op de blijde gebeurtenis en de plichten die vele leden daardoor elders bebben te vervullen, werd daarop (na voor lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en na enkele mededee- lingen >ver ingekomen stukken) de zitting tot Dinsdag 11 uur verdaagd. De commissie van redactie uit de leden der Tweede Kamer, voor het adres van gelukwensch aan H. M. de Koningin, bestaat uit de heeren Loeff, De Savornin Lehman, Plate, Nolens en Goeman Borge- sius. Hieronder lnten wij de berichten Tan Biaterenavond volgen. To 's Grawenhage. Hen seinde uit 's-Gravenbage ten kwart over zes: De niet-offioiöele berichten omtrent H. M. de Koningin en de jongge boren Prinses luidden heden namid dag bevredigend. Moeder en kind leven welvarend. Men seinde nog d« volgende telegram men Ton bewijze van den goeden toestand, waarin H. M. d« Koningin en de jongge boren Prinses verkeeren, kan worden ge- meki, dat dr. Roessingh ten 10 ure voor eenigen tijd het paleis verliet. De geneesheer der Koningin, die blijk baar 7.oer tevreden was over den toestand van M. eder en Kind, werd van vele zijden gelukgewenscht. Onmiddellijk na het bekend worden der blijde tijding, deed het Haagsch Co mité voor Volksfeesten een krans hechten aan het ruiterstandbeeld voor het Ko- ninklijke Paleis. De philantropbische spijs- kokerij „De Metropool" deelde onder de armen te 's Gravenhage en Schoveningen tienduizend beschuiten met muisjes en aan kindt-ren chocolade uit. Niet slechte aan zienlijken en notabelen, doch ook mannen en vrouwen uit het volk maken queue voor Paleis ter teekening der felicitatieregis- ter« Terwijl alles er reeds op wees dat de blijde verwachting in vervulling we» ge gaan, waren er toch na de geruchten der laatst* dagen, die telkens onjuist bleken, nog velen, di« heden ochtend twijfelden. Vandaar dat het publiek aanvankelijk ge reserveerd was in vreugdeuiting. Men wilde het eerste vreugde schot hoeren. Sn toen dat gevallen was, werd elk volgend •chot sein voor nieuwen jubel. Niet al leen van de jeugd maar ook van vele oude ren die met de hoed in de hand, in het sa luut der Prinses gebracht de aymbolieke beteekenis begrepen en naar waarde schatten de geboorte der Prinses van Oranje. Tegen 10 uur vullen straten zich met een geestdriftige menigte. De school jeugd trekt joelend en juichend door de stad. Het Ministerie van Buiteniandsche Za ken zond het vreugdebericht naar onze ge zanten in en buiten Europa aan vreemde gezanten bij ons Hof, die niet in den Haag gevestigd zijn. Vreemde staatshoofden kre gen dépêches vanwege de Koningin en ant woordden persoonlijk aan Hare Majesteit. Minister Idenburg verwittigde telegra fisch den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië en den Gouverneur van Suriname en Curasao. Het Departement van Binnen- landsche Zaken zond telegrammen «mn de Commissarissen der Koningin die de tijding doorzonden aan burgemeesters in de reapeo- tieve gewesten. De drukte op het telegraafkantoor is over weldigend en grooter nog dan ooit te voren, beduidend grooter nog dan bij de Vredes conferentie, maar de dienst is uitstekend, dank zij de goede zorgen van den directeur en den onderdirecteur, die bijgestaan woTden door een versterkt personeel, dat met volle toewijding en groote inspanning zijn uiterst moeilijke taak vervult. Met orde en regel maat wordt het werk verricht. Voor de aan nemingsloketten verdringen zich de aanbie ders van telegrammen, die het heuglijke nieuwsbericht en het feestbetoon in de resi dentie naar alle deelen der wereld melden. Te ruim 7 uur begonnen, houdt de druk te nog steeds aan; maar de ambtenaren werken voort met ijver en toewijding, die eerbied afdwingen. De gemeenteraad is heden 3 uur in ver band met de blijde gebeurtenis in buitenge wone vergadering bijeengeroepen. Omstreeks 10 uur verscheen een buiten gewoon nummer van de Staatscourant, lui dende ,,H. M. de Koningin i Hedenmorgen door Gods goedheid voorspoedig bevallen van eene prinses" en vervolgens de reeds ge seinde bulletins van de geneesheeren bevat tend. De tocht der herauten was een ware zege tocht, overal, waar zij de proclamatie» af laten., klonken daverend „Leve de Koningin 1 Leve de Prinses 1" Onbeschrijflijk was de geeefdritt op d* Groenmarkt, waar de herauten afstegen en in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wet houders op het bordes van het Raadhuis, mededeeling deden der afkondiging. Daar verhief zich ae plechtigheid tot eene grootschhedd, waarvan de beteekenis door de menigte diep werd gevoeld. In de buitengewone vergadering van den gemeenteraad hield de burgemeester Sweerta oen gloedvolle rede, waarin hij deed uitko men dat de band tusschen ons volk en het Huis van Oranje door de geboorte eener Prinses nog aan duurzaamheid heeft gewon nen. Hij uitte den wens'h dat Hare Majes teit recht spoedig herstelle en dat Haar en des Prinsen dochter opgroei© naar bet beeld harer ouders, dat wil zeggen zich geheel gevende aan het volk van Nederland, gelijk het volk van Nederland zich geven zal aan Haar. De Raad besloot gelukwenschen ook namens de burgerij te zenden aan de Ko ninginnen en den Prins. Bij de parado hield de gouverneur der residentie oen door troepen en duizenden toeschouwers met een salvo van hoera's be groette toepasselijke toespraak tot de par al door en de militairen, terwijl te Bcheveningan de feestvreugde die aan de residentie even aarde, werd in de oude kerk aldaar om twaalf ure een dankstond gehouden en later in den middag op het pleintje voor die kerk i een Oranjeboom geplant. De President van den Hoogen Raad, mr. A. P. Th. Eys9el, opende de gewone zitting met eene toepasselijke rede, waarbij de advocaat-generaal mr. A. J. Rethaan Macaré en de deken der orde van advocaten mr. W. Thorbecke, zich aansloten. Hedenmiddag ontvangt de minister van buitenlandsche zaken de Marees van Swin- deren voor de aanbieding van g lukweu- schen, de vreemde gezanten. H. M. de Koningin-Moeder, die van Woensdagmiddag tot gisteren in 't Konink lijk paleis vertoefde, keerde om elf uur naar Haar paleis terug. Zij begaf zich om half drie weer naar de Koningin. In het Malieveld werd eene parade gehou den, die werd bijgewoond door bijna alle leden van de civiele en militaire huizen van de beide Koninginnen en den Prins. Heden avond om 8 uur zal er in den Dierentuin een buitengewoon feestconcert plaats vinden. Het dank- en feest-concert van het „Amsterdamsche a cap pel la-koor' ond* Averkamp in de Groote Kerk te 's Graven- htuge, ter plechtige viering van de geboorfe der Prinses van Oranje, zal plaats hebban Maandag a. s. 3 Mei. Uitgevoerd worden nationaal-gewijde en vaderl&ndsche liederen. Te Amsterdam. Men seint uit Amsterdam Ook in de hoofdstad maakte heden mor gen, toen Amsterdam ontwaakte, de span- ning der laatste dagen plaats voor algemeens blijdschap. Even na zeven uur verspreidde de blijde mare zich door de bulletins der dagbladen door alle wijken der stad. Fluks werden de vlaggen uit de huizen gestoken er velen tooiden zich met de oranjekleur. Zooals steeds bij nationale gebeurtenissen, liepen de menschen samen op den Dam. Toen de officieele bevestiging *ioh «enige uren liet Te Apeldoorn. Men seint ons uit Apeldoorn De blijde gebeurtenis was hier te achifc uur bekend en tooverde alom vlaggen te voor schijn, en eene jubelende menigte met oranje getooid, waaraan klokgelui zich paarde. De burgemeester ontving ten g -meentehuize de raadsleden, benevens besturen der Oranje- vereeniging en van twee muziekkorpsen die hedenavond ommegang houden en een con cert geven. Ook hedenmiddag werd een con cert gegeven door de Vereeniging tot veraan genaming van het verblijf te Apeldoorn. De registers ten paleize zijn druk geteekend. Heden en morgen worden dank- en bede stonden gehouden Heden avond illuminatie van het gemeentehuis. Uit het buitenland. Uit Londen' wordt bericht, dat de Nederlandsche gezant ^et nieuws uit Den Haag door middel van Reuter vernam een uur voordat het regeer in gs-telegr am hem bereikte. Terstond werd de vlag aan het ge- zantschapsgebouw uitgestoken. Telegrammen van gelukwensching bereiken het gezant schap in groot aantal. De lord-mayor zond den gezant een tele gram. waarin hij de groote voldoening van de City van Londen uitdrukt over de ge boorte van de Prinses en Z.Exc. verzocht de oprechte gelukwenschen van de burgers aan de Koningin en Prins Hendrik over te brengen met hunne beste wenschen voor H. M. en de Koninklijke erfgename. Reuter seint uit Londen: In de heden gehouden vergadering van afgevaardigden van den Internationalen bond voor Vrouwenkiesrecht werd besloten een gelukwensch te zenden aan H M. de Ko ningin der Nederlanden bij de geboorte van een prinses. Reuter seint uit Berlijn: De Berliner Lokal Anzeiger schrijft ou der den titel „Oranje boven": Met onvermoeibare energie, bewonderens waardig geduld en moedertrouw, zooals roe render niet te denken was, leefde de Ko ningin sedert de zomerdagen, toen haar hoop en tevens de hoop des lands opbloei de, slechts voor het toekomstige kind Haar eigen leven gold haar deze maanden niets. Het voortbestaan der dynastie en het ge slacht was Haar alle9. De Berliner Zeitung am Mittag schrijft: Met deze verheugende tijding geraken alle moeilijkheden der erfopvolging in den na- burigen staat tot een einde. Met één slag zullen alle geruchten van politieken aard verstommen, welke de nieuwsgierigheid verbreidde. Zich met de vreugde van vrienden zonder afgunst ver heugen is de hoogste vreugde. Met het Nederlandsche volk verbinden ons levendige geestelijke en zeer uitgebreide handelsbe trekkingen. Wij deelen zijn trotsch bewust zijn, dat zijn politieke zelfstandigheid weer verzekerd schijnt. De Norddeuteche Allgemeine Zeitung achrijfi: Uit den Haag is blijde tijding gekomen. Koningin Wilhelmina der Nederlanden is op 30 April des morgens 6.50 van een dochter verlost. Met deze gelukkige gebeurtenis gaat de lang gekoesterde hoop van het Ko- ninklijke Paar en van het. Nederlandsche volk in vervulling. Ze wekt ook juist in Duitschland, waar men voor de verwach tingen van den be vrienden naburigen staat Te Gravenhage. Feest, feest, overal feest. Waar te begin nen Waar te eindigen? Was schitterden die lichtjes overal, wat een jubel over heel de ResidentieWat spontane ovaties voor het Koninklijke paleis in het Noord Einde ea voor het paleis van de Koningin-Moeder wat een aardige prettige stemming op straat en in de koffiehuizen. Op sommige punten, wordt het enkele c ogenblikken bedenkelijk, maar dan schuift de menschenmassa weer voort, joelend en schertsend. Nationale lie deren weerklinken overal, serpentines slie ren veelkleurige slangen over de hoofdei, oonfettibomanen barsten los en strooien dui zenden loovertj es over de woelende menigte, getoeter om dol van te worden, piepballen stellen de zenuwen op een zware proef, maar 't deert de algemeene vroolijkheid niet. De departementen van algemeen bestuur en andere openbare gebouwen, sociëteiten en andere voorname hotels wedijveren met fraaie verlichtingen. Het electrisch licht voert den boventoon, schitterend in kleuren pracht. Het departement van marine heeft ditmaal de gewone gasverlichting verwisseld tegen een mterne-verlichting, voor alle ra men, met waskaarsen hetgeen een niet on aardig effect maakt maar veel beter zou uitkomen als het departemeoitsgebouw aan het water was gelegen. De schoone reflec teering, zooals men die bijv. in de Amster damsche grachten kan bewonderen, wordt hier gemist. In den tuin van het Kon. Zoöl. Bot. Ge nootschap was een f eestconcert van het "e regiment infanterie, onder leiding van den directeur, den heer W. van Erp, met mede werking van het vocaal-kwartet Orpheus (directeur de heer J. G. van Meel). Ope ning van het programma natuurlijk met de Volksliederen, Koninginne-Feestmarsch en Jubel-ouverture. Toppunt van applaus bij het Wilhelmus, Gebed, en bij de solo voor baryton „Van eene Koningsvrouwe". Innig klonken de woorden: „Maar de bruid uit het land waar de bergen zijn, die Konings vrouwe zoo fier en zoo rein. Zij heeft er gevangen ons hart." De heer Ryssenberg, uit Schiedam, bad enorm succes met dit nummer, maar was, niettegenstaande de herhaalde toejuichingen niet tot een dacapo te bewegen. Een alleraardigste attentie had de pach ter der buffetten, de heer Tecke den tal rijken bezoekers bereid (in den vorm van be schuiten met oranje-muisjes. „Leuk vonden ze 't allemaal, verduiveld leuk." Maar ook ernst kwam op het feestprogram voor, ernst die diep greep in het gemoed. Statig trad in den Koninklijken Schouwburg mejuffrouw Rika Hopper voor het voetlicht, om daar vóór den aauvang der voorstelling in ecu proloog de heuglijke gebeurtenis in schoone woorden te vertolken. De mare klonk: „een Kroonprinses is ge boren". Hoe krioelt het van vanen en ba nieren. Het werd met dictie gezegd en pak te dadelijk. Toen volgde een lieflijke verge lijking met de lento en het feest dat thans in iedere streek en iedere stad gevierd worit. Daarop volgde de schildering van den in druk die de blijde tijding in den lande ge maakt had en een bede voor de kleine pel grim op de levensreis. En och, het werd zoo innrg lief, met zooveel gevoel gezegd. Plechtig volgden daarna eenige regelen uit het Wilhelmus, besloten met de woor den Zie van omhoog Wilhelmus van Nas- sauwe, zie zegenend op Hen neer. Met het Wilhelmus van Nassauwe in oude toonzetting viel daarop de muziek in. Allen rezen op van hun zetels en het daarop ge volgde „Wilhelmus" m de gewone toon zetting werd meegezongen. Zoo heeft de Residentie feest gevierd en uiting gegeven aan hare innige verknocht heid en hartelijke genegenheid voor het Huis van Oranje. Gisterenmiddag tegen 4 uur ontBtoïid groote beweging onder de volksmenigte, die steeds tegenover het Koninklijke Paleis aan- gioe:t en in vreugdestemming de gebeurte nissen van den dag bespreekt. Plots steeg uit haar midden gejuich op eu zag men hoeden en zakdoeken zwaaien. Die spon'ane betooging gold den Prins-Vader, die z'cli aan een der venstors van de eerste étage vertoonde. De manifestatie was recht hartelijk en bij het uiten van deze geestdrift gingen de ge dachten zeker ook tot Haar, die de ouder vreugde met den Prins deelt. H. M. de Koningin-Moeder kwam, zcoals gemeld, gisterenmiddag tegen nor weer 4 an Paleize en bleef er dineeren met den Prins De twee ministers, de ambtenaar van den burgerlijken stand en de hoofdcommies ten overstaan van heden de aangifte van de jonggeboren prinses geschiedde, wer den ontvangen in de roode salon, alwaar de formaliteit verricht werd. Z. K. H. de Prins-vader was daarbij vergezeld door zijn adjudant, kapitein jhr. Van Such- telen van de Haare. De tot het dragen van ambtscostuum bevoegde autoriteiten waren bij die gelegenheid in gala. H. K. H. Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina prinses van Oranje-Nassau, her togin van Mecklenburg, enz. enz. is heden in de registers van -den burgerlijken stand ingeschreven. Uit deze namen blijkt dat de jeugdige prinses is genoemd naar hare beide grootmoeders: H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. de groothertogin Marie van Mecklenburg en naar hare moeder. Het is de bedoöliilg van het koninklijke ouderpaar geweést om door daaraan den naam Louise toe te voegen, de nagedachte nis t© eeren van Louise de Coligny, de echt- genoote van Willem den Zwijger, terwijl de prinses den roepnaam Juliana zal dragen ter eere der nagedachtenis van de zeer hoog staande en uitnemende moeder der stam vaders van de beide takken van het huis van Oranje Nassau: gravin Juliana van Nassau, geboren gravin van Stolberg. Door het gemeentebestuur van 's Graven hage zal aan de algemeene illuminatie, on der meer, ook worden deelgenomen door een uiterst fraaie verlichting en versiering van het Plein 1813 en het Nationale Gedenktee- ken aldaar. Te Amsterdam. Van de godsdienstoefeningen, die, naar gemeld was, aan den avond van den geboor tedag zouden worden gehouden, werd die van de Ned. Herv. kerk uitgesteld tot Za terdagavond. Dank- en bedestonden werden gisteren avond gehouden in de kerken van de Geref. gemeente, de Evangelisch-Luthersche ge meente en van de Herst. Evang.-Luthersche gemeente. Naar al deze bedehuizen was een talrijke schare opgegaan. Ook in de schouwburgen heerschte een feestelijke stemming. De voorstellingen vin gen aan met het Wilhelmus van Nassauwe. Als extra-nummers waren op de program ma's gebracht toepasselijke voordrachten en vertooningen, waarin werd getuigd van de groote blijdschap van het Nederlandsche volk en van zijn aanhankelijkheid aan het buis van Oranje. In den Stadsschouwburg ving de voor stelling van de Noord-Nederlandsche Opera aan met het uitspreken van „Het Welkom" van mr. M. G. L. van Logchem, door mevr. B HoltropVan Gelder, van de Kon, Vereen, het Nederl. Tooneel. De voorstelling werd bijgewoond door den burgemeester en twee wethouders met hun dames. In het Rembrandt-Theater werd door den heer Jos. Orelio gezongen een lied, getoon zet door Chr. van Dinteren, op woorden vaD G. Liket. Het Grand-Théatre Van Lier was gister avond gratis opengesteld. Na de opvoering van „O, die luitenants", werd een allegorie vertoond, bestaande uit een wieg, als die welke H. M. werd aangeboden door de Am sterdamsche vrouwen, omgeven door be schermende engelen. Mej. Caroline van Dommelen sprak daar bij een gedicht uit van J. Lodewijk. Bij Carré werd een vers van Rido gezegd 'bij allegorische voorstellingen door mevrouw De VreekerVerschuur. Ook in Flora eindigde de voorstelling met een toepasselijke apotheose. Naarmate de avond naderde en de dag taak was geëindigd, werd het steeds voller in de straten, en steeg de feestvreugde. In den vooravand bleef de Dam met zijn omgeving het middenpunt. Het gebouw van „Zeemanshoop" was ver licht, voor den gevel prijkte een reusach- tigo ster met een anker in het midden. Ook voor de sociëteiten „Sans souci" en de „Groote Club", aan beide zijden van „Zee manshoop" gelegen, waren gasilluminaties aangebracht. Van het balkon van de Groote Club wer den bovendien van tijd tot tijd vuurpijlen afgestoken. Een groote menigte bewoog zich langs den linker Amsteloever, alwaar aan het Club gebouw van de Stud. Roeivereeniging Ne- reus een concert werd gegeven en waar de fakkeloptocht der studenten werd opgesteld. Een groot aantal mannelijke en vrouwe lijke leden van het Amsterdamscli Studen tenkorps sloot zich achter het korpsvaandel en de senaatsrijtuigen aan. Met de banieren der korpsgenootschappen en -disputen, be geleid door een talrijke menigte, ging het naar het huis van den burgemeester aan de Heerengracht. Langs den weg werd op ver schillende plaatsen Bengaalsch vuur ontsto ken, waarvan de helle schijn zich vermengde met den rossen gloed der flambouwen en de kleuren der lampions. Van de Heerengracht

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2