BINNENLAND^ De blijde gebeurtenis. A o n s t a n t i n o p e 1, 3 Mei. Dertien belhamels van den opstand, meest onder officieren en een majoor, zijn hedenmorgen opgehangen in Konstantinopel, sommigen voor het front van het parlementsgebouw, anderen voor het departement van oorlog en voor de Oriletabrug. Konstantiuopel, 3 Mei. Vol gens telegrammen, die bij den Armenischen patriarch zijn ontvangen, belegeren twee Koerdische hoofden de Armenische wijk in Malalia. 34 Armeniërs zijn vermoord op den weg van Kharpus naar Adana. De bevolking is zeer onder den indruk aan de terechtstellingen, die heden hebben plaats gehad. Nog meer zullen er volgen. Perzië* Teheran, 3 Mei. De sjah heeft 'ge last, dat er verkiezingen zullen worden uit- geschreven voor eene nieuwe Kamer en dat de Kamer en de Senaat zullen worden bij eengeroepen. Konstantinopel, 3 Mei. De Perzische gezant heeft aan de Kamer een afschrift medegedeeld van het telegram, dat hem bericht bracht van het herstel der Per zische grondwet. Dit werd met luide toejui chingen begroet. Vereenlgde Staten. Het huis van vertegenwoordigers te Wa shington heeft een voorstel om den nieuwen sultan geluk te wenschen, verworpen. Een lid van de Kamer heeft, onder herinnering aan de moorden, die in het Turksche rijk hebben plaats gehad, verklaard, dat een boodschap van gelukwensching voorbarig zou zijn, omdat de goede trouw van. het rieuwe stelsel inzonderheid moet worden beoordeeld naar het voortduren of het op houden van de wanordelijkheden in de Azia tische gewesten. De kruiser New-York zal zich waarschijn lijk spoedig aansluiten bij de beide andere Amtrikaansche schepen, die zich thans in do Turksche wateren bevinden. Brazilië. Rio deJaneiro, 3 Mei. De bood schap van president Penna, die bij de ope ning van het congres werd voorgelezen, constateert, dat de betrekkingen tusschen Brazilië en de andere landen bevredigend zijn. De president drukt zijne erkentelijk heid jegens Keizer Wilhelm uit voor zijne uitnoodiging tot bijwoning van de najaars oefeningen. Er zijn reeds acht arbitrageverdragen door Brazilië onderteekend, dat uit eigen beweging besloot tot eene grensverbetering met Uruguay en daardoor zijne gevoelens van billijkheid, eensgezindheid en belange loosheid bewees. De landverhuizing steeg, in vergelijking met 1907, 40 pet. De boodschap vestigt de aandacht van het congres op de tot dusver steeds uitgestelde mijnwetgeving en op den aanleg vpn havens. Het spoorwegnet is uitgebreid. Over de financiën zegt de president, dat de ontvangsten de uitgaven een weinig over treffen de toestand is dus goed. De uitvoe ren en de invoeren zijn verminderd bij ver leden jaar. Buenos Ayres, 3 Mei. Heden mor gen ontstond in de slachthuizenwijk een ge vecht tusschen stakers en niet-stakers. Er is oen dood© gevallen en verscheidene perso nen zijn gewond. Het rijtuigverkeer is gestremdalle win kels in het midden van de stad zijn gesloten. Agenten van politie, met karabijn en revol ver gewapend, trekken door de voornaamste straten zij beletten samenscholingen en be- toogingen. Er is sprake van de afkondiging van den staat van Deieg. Zuid-Afrika. Kaapstad, 2 Mei. De synode van de Nederduitsch hervormde kerk in de Oranje rivierkolonie te Bloemfontein heeft het plan tot vereeniging van de Nederlandsch her vormde kerken in Zuid-Afrika aangenomen. Allerlei. vDe stad Hamburg zal in 1909 14,855.000 mark besteden aan 't onderhou den, verbeteren en exploiteeren der haven instellingen, zijnde li millioen mark meer dan het vorige jaar. vIn de „Westminster Gazette" vertelt een inzender, dat hij voor enkele tientallen shillings op zijn dak een toestel heeft ge maakt, waarmede zijn dochter na een paar maanden oefening gemakkelijk draadlooze telegrammen uit Parijs, Berlijn en van sche pen op zee opvangt. Dreuz, 3 Me i. Heden namiddag is r.et dorp Buenaville door een zwaren brand vernield De bevolking verkeert in wan hoop; de verliezen zijn zeer groot. Rome, 2 Mei. Hedennamiddag werden verscheidene schokken van aardbeving ge voeld. Het offieieele bulletin van heden morgen 9 uur luidde: De toestand van H. M. de Konin gin en van de Prinses blgft by voortduring gunstig. Prof. Dr KOUWER. I Dr. ROESSINGH. Z. K. H. de Prins ontving gisteren ter aanbieding van hunne gelukwenschen met de geboorte van Prinses Juliana, te 12 uur: de leden van het civiele en militaire Huis van H. M. de Koningin; te 2 uur: de mi nisters, hoofden der departementen, bene vens de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaalden vice-president en alle leden van den Raad van State. Men verzoekt er de aandacht op te ves tigen, dat in vele dagbladartikelen en adressen aan Prinses Juliana geheel ten onrechte de titel wordt gegeven van Prinses van Oranje. De titel van Prinses van Oranje kan al leen worden gevoerd door de gemalin van den Prins van Oranje, wien krachtens de bepalingen der Grondwet die titel toekomt. Ter gelegenheid van de blijde gebeurte nis zijn een nieuw soort formaatzegels ver schenen mei oranje stempelafdruk in den bovenhoek, waarop de letters en het Neder landse he wapen in wit relief afsteken. Bo ven het Nederlandsche wapen staan de woordenzegelrecht met opcentenaan weerszijden van bet wapen staat de nomi nale waarde van het zegel vermeld en onder het wapen 's Gr. 1909. De uitvoering van het stempel is bijzonder fraai. Blijkens het watermerk in het papier, is het nieuwe zegelstempel aangebracht op zegelpapier van het jaar 1908 Werd gisteren in alle R. K. kerken van Nederland na de Hoogmis de lofzang ,,Te Deum" gezongen om God te danken voor de geboorte van prinses Juliana, in de hoofd kerk der residentie, de St. Jacobus, ge schiedde zulks in tegenwoordigheid der ka tholieke autoriteiten, die meest allen in ambtsgewaad waren verschenen. In 't priesterkoor zaten daar bijeen mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den H. Stoel, eeuige andere leden van het corps diplomatique, de generaals du Monceau en van de Poll, leden der Hofhoudingde mi nisters Kolkman, Regout en Nelissende secretaris-generaal van het arbitragehof baron Michiels van Verduynenleden van de Staten-Generaal, van den Raad van State, van de Rekenkamer, van de Rechterlijke macht, van de Provinciale Staten en van den gemeenteraadvoorts onderscheidene officieren en vertegenwoordigers van katho lieke vereenigingen. Eenige officieren na men tegenover deze genoodigden de hon neurs waar. De Hoogmis, bijgewoond door een over volle kerk, werd opgedragen door den deken, den zeereerw. heer P. C. Wijtenburg, ge assisteerd door de eerw. heeren kapelaans der parochie. Het hoofdaltaar was getooid met vlaggen in de nationale kleuren. Behalve de gebruikelijke gezangen en het ,,Te Deum" welke lofzang door de gees telijkheid werd aangeheven voerde het gemeygde zaugkoor ook uit het „Allelu ja" van Handel en Giesens „Domine salvam fac reginam nostram". Na de plechtige godsdienstoefening fan taseerde de organist op de volksliederen. Men meldt uit 's Gravenhage d.d 2 Mei: 't Galmde Zondag avond nog wat na van d" feestvreugde daags te voren. De hoogere burgerschooljeugd trok met vaandels en trompetten (n.l. papieren in strumenten) en luid gezang in grooten stoet door de straten, een hoeratje aanheffende bij de gebouwen en huizen, die nog eens het feestlicht hadden aangestoken. De stijlvolle ge vel versiering van het ge bouw der Eerste Nederlandsche Levensver zekeringmaatschappij aan den Kneuterdijk deed mooi in hare electrisch verlichte lijnen en bogen tegen een grond van levend groen waaronder de bouquetjes in kleuren van de zelfde lichtsoort zich zoo keurig ontplooiden. In verschillende straten worden reeds aan stalten gemaakt voor de algemeen© verlich ting der stad Maandagavond 10 dezer. In het Noordeinde vanaf de Hoogstraat tot aan het Paleis zweven guirlandes van dennengroen aan beide zijden der straat. Het Feestcomité 1909 heeft thans bepaald, dat de lichtstoet Maandagavond zal rond gaan. Uit Amsterdam meldt men nog I Zaterdagmorgen was het guur en buiïg, regen, sneeuw en hagel vielen beurtelings ieder. Maar tegen 8 uur was het opge klaard en tot 9 uur hield het weder zich goed en kwam zelfs de zon door, juist toen he> muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" van de Christelijke Oranjevereeniging, van het dak van het Ministeriegebouw der Nieuwe Kerk met de uitvoering van koraal- rouziek aanving, De Dam was ondanks het vroege morgen uur bezet met een dichte menigte, samen gesteld uit alle rangen en standen, die met vrome aandacht en in ademlooze stilte de plechtige tonen aanhoorde. De burgerwezen in hun rood-zwarte klee ding stonden opgesteld voor het Paleis. Eerst werd ten gehoor© gebracht het ko raal „Dank, dank nu allen God", waarop net onde Wilhelmus volgde. Behalve eenige psalmen werden uitgevoerd „Preis und An- beiung" van C. Rink, „Das ist der Tag des Herren", van Kreutzer, „Die E'hre Gat- tes" van L. van Beethoven en het Dankge bed van Valerius. De plechtigheid werd be sloten met het Wien Nêerlandsch Bloed, dat door allen uit volle borst werd mede- gezongen. Onder de aanwezigen bevónd zich de burgemeester mr. Van Leeuwen. In de Nederlandsch Israëlitische kerken werd een gelegenheidsgebed uitgesproken, opgesteld door den opperrabbijn dr. Dün- ner, waarin den Heer dank wordt gebracht voor de wonderbare gunsten, bewezen aan onze geëerbiedigde Koningin en de zegen wordt afgesmeekt voor de jonggeboren I rinses. Ook in de Portugeesch Israël, synagogen werd des middags door den opperrabbijn dr. Palache in een buitengewonen dienst een toepasselijk gebed uitgesproken in ver-" band met de heuglijke gebeurtenis. I In de Amstelkerk der Ned. Herv. ge meente werd te 12 uur een godsdienstoefe ning gehouden, waarin als voorgangers op- tiaden ds. Schuller tot Peursum en ds. Hun- ningh. Eerstgenoemde had tot tekst gekozen Jo hannes 16 vers 21: „Een vrouw wanneer zij baart, heeft droefheid, dewijl hare wee gekom.n is; maar wanneer zij het kindeke gebaard heeft, zoo gedenkt zij de benauwd heid niet meer om de blijdschap dat een mcnsch ter wereld geboren is", en ds. Hun- r. ngh sprak naar aanleiding van Psalm 74: „De Heer is onzer gedachtig geweest, Hij zal zegenen". Jubelzangen. Neerland ia, het orgaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, houdt in twee jubel zangen, beide van dr. J. B. Schepers, te Haarlem. Hoogstaande boven de gewone gelegenheidspoëzie bevatten ze uiterst schoo- ne, fijn gevoelde gedachten voldoende reden ze beide hier te laten volgen 1Voor hef K o 11 i n g s k i n d j e. Laat nu een fors gejuich uit duizend keien klin ken Oranjetooi alom nu! Strikje, wimpel, vaan! W ij dachten <1© oude kleur zon in. tijde zee ver- zinken En weemoed over 't geen voorbij ging greep ons aan. Dat stoer „Oranje boven I" riepen 't niet de Geuzen. 1P Begroette 't niet <le Vrijheid eens aan. 't Biniel- se strand!? Goddank, liet kan weer klinken! 't Blijft ook onizo leuze: „Oranje en Vrijheid één, in onverbreekbre band Slaap, koningskind je, slaap, laat- niets uw slui mer storen Van wat aan spanning in ons trilde onbewust; Geen moeder liefde of vadertrots kan ti bekoren, Geen volksgejuiehSlaap door. word krachtig in die rust. Groei tot lieseffen dat het heerlik is te wonen In Nederland, waar, sinds der Vrijheid wieg er stond, Zij zelf 't begeerlikst achtte als 'heerseres te tro nen Waar Haar bevel alleen gewill'ge dienaars vond. Besef dat wij 't verleden waaaxl ons willen tonen, Dat wij 't eendrachtigst zijn., als 't onze Vrij heid gekit, Dat wij wie Haa r verdedigen met liefdie lonen O, dat Uw naam ook eens onder de besten telt! Doorvoel wat daar aan dank door onze ziel blijft klinken, Zien wij steeds in ons midden Vrede en Vrij heid staan, Als nu we in beider oog een blijdschapstraan zien blinken Daar wappert ook hun vlag, onz' oude Oranje- vaan. Welkom dan koningskind! Nog eens „Oranje boven Hef 't met ons aantiaar ginds in tropiese Oost en West, En waar ook de onzen in een nieuwe bloei ge loven Van een herboren en weer sterk gemenebest Wees met ons blij, strijdende stamverwanten, In Vlaandren en. Zuid-AfrikaLaat overal In 't Diets zich ivw hoezee! de wereld rond voortplanten Tot liet als stamgroet om ons koningskindje scthall' 2 Voor de Moeder. Nu komen statig zwevende Gedacihten Uit Nederlandse moederzielen aan En vouwen blanke en wuivend-brede schachten En komen aarzelt redend voor haar staan „Wees ons welkom. Hoge Va-ouwe. Moeder van dlit dierbaar kind; Heerlik is 't dat een Nassau© Nu haar mooiste taak begint Zalig wie gelukkig paarde. Wie daarna zich g'lukkig vindt, Hoger taak wel geen op aarde, Dan 't groot brengen van een kind. „Moeder, komt Gij in ons denken., Moeder, zien we U aan de wieg Aan het kleinst© Uw aandacht schenken, Aan kindskwellertje, aan een vlieg; Moeder, zien we IJ 't kind verzorgen, 't Groeit, ontgroeit U, wordt een mens En bereikt, droef-blijde morgen, Buiten U een hartewens. „Moeder blijft alleen nastaren Wie zich uit haar denken spoedt, Tot kinds denken na veel jaren Zweeft weer moeder te gemoet. Moeder voelt haar kindje komen, Beiden zijn ze in 't blij weleer: En. ze stoeien in hun da-omen In kinds eerste jonkheid weer. „Duisternis, waarin wij treuren. Wordt zó, 'n zonnedag gelijk. Zalig wie dat mag gebeuren 1 't Is een blik in 't hemelrijk! Moeder, 't is niet altijd blijheid Grijze Zorg komt, schreiend Leed; Maar der moederweelde meitijd, Zalig wie die nooit vergeet!" De Moeder ligt met mijmerende ogen En hoort de blank ontwiekten peinzend aan; Onhoorbaar zwevend zijn zij heen gevlogen Haar vochtig oog ziet dankbaar 't kindje aan. J. B. SCHEPERS. Haarlem, Voorjaar 1909. De oude naam voor do Volkstaal van de Lage Landen bij de zee. Een feestplaat. De heer N. J Boon, de uitgever van „de Prins", heeft een feestplaat uitgegeven ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in Den Haag. Het is een fantastisch-allegorische voor stelling Willem de Zwijger, H. M. de Ko ningin en Prins Hendrik toesprekend© uit naam van alle prinsen en prinsessen uit het Huis Oranje (eveneens op de feestplaat af gebeeld). Alle portretten zijn naar photo's, schil derijen uit de museums en gravures uit 's Rijks prentenkabinet, terwijl prof. P. J. Blok er eenige toepasselijke regelen, ont leend aan Vondel, bij schreef. Alle abon- né's op „De Prins" ontvangen deze plaat gratis, gedrukt op het formaat van twee Prins-pagina's. Tevens heeft „De Prins" een feestuitgave met dezelfde plaat in het midden ter uitdee- ling op scholen. Prinsesse-boomen. Men meldt uit Apeldoorn In en om Kootwijk zijn op de ontginnin gen aldaar op den geboortedag van de Prin ses ter gedachtenis Prinsess^boomen ge plant, waarvoor linden zijn gekozen. Wij vernamen, dat dit o. a. geschiedde op de rijksontginning, onder het gebied der houtvesterij Kootwijk, op de ontginning van den heer ds. J. Houtzagers, predikant te Kootwijk, op die van den heer Th. -buys, van Ams -dam, mede aldaar, en op die van den heer mr. Westerwoudt, van Amsterdam, te Asselt, nabij de halte van den spoorweg. Uit h*t Buitenland. Men meldt uit Montreux aan de N. R. Ct. „Ook hier heofi de blijde gebeurtenis vreugd gebracht. Niet zoodra was de ge boorte van een prinsesje bekend, of in het hotel-pension les Iris in Chernez sur Mon treux was alles in een feeststemming. On middellijk golfde een ellenlange Oranjewim pel van het dak. Aan beide zijden van den gevel werd de vaderlandse,lie driekleur ge- hesebeu. Aan het noenmaal verschenen de tradit/ioneele beschuitjes mot oranjemuisjes, door de aanwezige Hollanders en door het internationale gezelschap met gejuich ont vangen. 's Middags aan het eten steeg de feestvreugd ten top. De menu's, met oranje strikjes versierd, gaven een reeks namen van spijzen te lezen betrekking hebbende op de zoo heuglijke gebeurtenis. Bij het ronddienen van de toespijs liet de heer ?an Heeckeren, oud-burgemeester van Sassen- heim, feestwijn ronddienen, en stelde hij een heildronk in op de jonggeborene en ons ge liefd Oranjehuis. De toespraak werd door de aanwezigen, die allen, ook de vreemde lingen, mot oranje waren getooid, staande aangehoord. Des avonds feestelijke ontvangst bij de Nederlandsche directrices van het hotel het gezelschap bleef tot laat in den avond bijeen. De Londensche berichtgever van het H'bld. schrijft „Ik weet niet of uw Amsterdamsche ver zamelaar, de heer Hartkamp, voornemens is alles bijeen te brengen wat er naar aanlei ding van de geboorte der Prinses in binnen - en buitenland merkwaardigs gedrukt is. Doet hij zulks, dan kan hij reeds uit Engeland alleen een eigenaardige collectie bijeenbren gen. Als ik, nu cle drukte der laatste dagen voorbij is, op dezen Zondagochtend eens op mijn gemak overzie, wat- er gisterenochtend1 door de Londensche pers naar aanleiding van dt voor ons vaderland zoo heuglijke gebeur tenis, de wereld is ingébracht, dan sta ik er zelf verbaasd over, al wist ik met hoe gi-oote belangstelling men hier alles in .Ne derland volgde. 't Is werkelijk waar, de Engelschen zijn met de geboorte van de Prinses van Oranje al even gelukkig als wij Nederlanders. Zij zijn er eenvoudig dol over; men kan ner gens komen of er wordt gesproken over de Queen of Holland" en als gij als Neder lander in Engelsch gezelschap komt, felici teert men u hartelijk en op het „I am so glad for you" wordt -flinK nadruk gelegd. De kranten hebben wel allerlei zotte din gen over ons land verteld, doch laten wij het den correspondenten, die weken lang in Den Haag waren en nieuws moesten geven, niet al te euvel nemenzij hebben ook dik wijls zéér goed werk gegeven en ontegen zeggelijk voor Nederland een prachtige re clame gemaakt. Misschien is er nooit te vo ren in de Engelsch e pers zooveel moois en goeds over ons vaderland gezegd als deze dagen. Er was gisterenochtend uagenoeg geen en kele krant, die niet ten minste het portret van onze Koningin bevatte en de drie ge- illustreerde dagbladen „The Daily Mirror", „Th© Daily Graphic" en The Daily Sketch" hebben geweldig uitgepakt. De „Daily Mirror" is een en al Neder land. Op de voorpagina het portret der Ko ningin in kroningsmantel, de geheele pa gina vullende; een pagina verder de por tretten van Koningin en Gemaal en Ko ningin Wilhehnina ot< haar huwelijksdag. Verder een facsimile van het telegram, waarin minister Van Swinderen aan den ge zant te Londen de geboorte van de Prinses melddedan een teekening, waarin alle vol ken de Nederlandsche baby toejuichen. Dan het portret van onzen gezant te Londen en van prof. Kouwerkijkjes op een woning in Nederland, waar de driekleur gehescheii wordt, er komt geen eind aan. De beide andere geïllustreerde dagbladen hebben al niet veel mindergoede en min der goede portretten van de Koningin en Prins Hendrikde Koningin-Moeder het Paleis in het Noordeinde verlatende; het huis van onzen gezant hier in Grosvenor Garden met Z.E. baron Gericke op den voor grond, het belangrijke telegram lezende. „Daily News" en „Daily Chronicle", die ook veel aan illustratie doen, hebben eerst genoemde een afbeelding der kanonnen in het Malieveld; een Hollandschen bedelaar op krukken met oranje getooid; een wieg voor het Koningskind, en laatstgenoemd blad om liet Paleis in Den Haag, portretten van Hare Majesteit op velschillende leeftijden en in Friesch kostuum. Maar de bladen hebben uit de jongste ge beurtenissen ook reusachtige en kostbare ad vertenties weten te slaan. Zoo bevatten alle pagina-ad'vertentiën, waarop men ziet tal van photo's van een „nurse" en een „baby". Aan het hoofd der pagina staat gedrukt „Queen Baby" en de photo's zijn omlijst door allerlei advertentiën van voorwerpen, die in ,n"i Vinderkamer noodig zijn of van pas ko men. Een andere man van zaken beveelt een geneeskrachtigen wijn aan in reusachtige advertenties in vele bladen. Aan den rechter bovenhoek ziet men een kindje in een wieg, waarop een gekroonde W. is geteekend en aan den anderen kant der advertentie, staan een troepje meisjes en knapen, natuurlijk op z'n Volendamscli en zwaaien over den genees krachtigen wijn heen met zakdoek en muts naar de wieg aan den anderen kant. Zoo zou er nog heel wat op te diepen zijn en nu moeten wij de geïllustreerde weekbla den nog krijgen, die ook zoo een en ander brengen zullen. 't Is allee goed gemeend en 't doet je als Hollander in den vreemde toch goed te zien dat wij in de oogen van een machtige natie, als de Britten, toch nog lang niet afgedaan hebben. En daarvoor nemen we dan maar eenige malligheden glimlachend op den koop toe." Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 4 Mei bevat o. a. de volgende Kon. besluiten bevorderd tot officier in de Oranje-Nas- sau-orde dr. J. C. H. Menten, kanunnik en pastoor te Maastricht. toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan P. Gommers, tuin man bij tie eerwaarde paters Kruisheeren te St. Agatha bij Cuyk a/d. Maas; op verzoek eervol ontslagen J. Bossert, amanuensis-concierge bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations, werkzaam aan het proefstation te Hoorn. tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en d> soheepsbewijzen te Assen, T. H. Oldenhuis Gratama, than® bewaarder bij dat dienstvak te Zutphen tot. bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Goes, A. Kleijn, thans ontvanger der registratie en domeinen aldaar; tot ontvanger der registratie en domeinen te Bergen-op-Zoom, M. C. Roos, thans ont vanger bij dat dienstvak te Kampen tot ontvanger der registratie en domeinen te Veigbel, A. N. Fabius, thans ontvatiger bij dat dienstvak te Zevenaar; benoemd tot surnumerair der registratie en domeinenH. F. R. Dubois, te Tete- ringen P. J. Oud, te Govinchem; B. W. F. van den Brand, te Bergen-op-ZoomN. G. van Hasse't, te Eindhoven; J. E. Poc- rink, te Eindhoven; G. H. Dorrestein, te Woudenberg; G. H. W. Smelt, te Bergen- op-Zoom; B. J. Roze, te Breda; J. W. J. van Mierc4>, te Bergen op Zoom; J. W. Ph. Roelink, te HolwerdM. A. W. Geselschap te Bergen op Zoom; G. H. Kaaskooper, te Bergen op Zoom;,W. H. K. van Dam, te Leeuwarden- J. H. Leopold, te Breda; G. R. Herwig, te Bergen op Zoom; G. H. A. Kolff, ti Tie! en R. Gerritsen te Eind hoven Kon. bezoek aan de Hoofd stad. Naar het Hbld. verneemt, heerscht. in bevoegde kringen de stellige meening, dat het Koninklijk Echtpaar met de Kroon prinses Juliana nog dit jaar, en wel in de maand September, Amsterdam zullen bezoe ken Audiënties. De minister van Koloniën verleent Vrijdag 7 Mei geen audiëntie. Tot directeur van het departement van financiën ir Ned.-Indië is, naar de Leeu warder Courant uit goede bron verneemt, benoemd F. A. Liefrinck, inspecteur van financien O Batavia. Kamerverkiezingen. Door de distr i ets - f ederatie Amersfoort der S. D. A. P„ afd. Amersfoort, Baarn en Zeist, is tot candidaat gesteld voor de Twee de Kamer de heer dr. J. van Leeuwen te Schiedam. De Centrale R.-K. kiesvereeniging in het district Almelo heeft met algemeen© stem men tot candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in hot district Almelo, mr. P. J .M. Aalberse. In de te Frederiksoord gehouden verga dering van de Centrale Liberale KieBver- eeniging in het district Weststellingwerf is met algemeene stemmen de heer L. W. J. K. Thomson, te 's Gravenhage, candidaat gesteld. Mr. P. J. Troelstra heeft voor de hem door de S. D. A. P. te Leiden aarf^eboden candidatuur bedankt. De Centrale Antl-rev. kiesvereeniging in het district Tiel heeft candidaat gesteld den heer mr. A. Baron van Heeckeren van Keil te Angerlo. Door de districts-fedenatie der S. D. A. P. te Schoterland is tot candidaat ge steld de heer J. A. Bergmeijer te Dordrecht. Hoogere Kr ij gsschool. Tot het bijwonen der zomeroefeningen van de betrokken korpsen tot 30 September a.s. zijn heden van de Hoogere Krijgsschool gedeta cheerd bij het: I - Regiment grenadiers en jagers te 's Gra venhage de le luitenants J. C. J. Kern- pees, H. J. Verhulst, E. van Drimmelen en H. G. van Viersen. Bij het le regiment huzaren te Amers foort le luitenants K. H. Bolt en E. Sie- burgh. Bij het 2e regiment huzaren te Venlo le luitenants T. L. van Maar en, G. Le Poole; te Roermond J. H. van Breda. Bij het 3e regiment huzaren te 's Graven hage le luitenant A. Do'hna, H. van Dam, H. G. Keppel Hesselink en A. P. Seyffardt. Bij het 4e regiment huzaren te Deventer de luitenant F. J. Quanjer, J. C. A. Ban- ninkte Zutphen H. Roosenboom en C. J. H. van der Harst, j Bij liet le regiment veld-artillerie te Amersfoort ritmeester G. J. Blokhuis; te Utrecht le luitenant M. de Jong. Bij het 2e regiment veld-artillerie te 's Gravenhage le luitenants B. E. Stöver, J. V. L. Opperman, R. M. C. d'Engel'bron- ner; te Leiden E. C. J. Moonen en P. van Hulstijn. Bij heb 3e regiment veld-artillerie te Breda le luitenants H. L. La Lau, A. van de Water en A. J. de Bank Langenhorst. Bij het 4e regiment veld-artillerie te Ede le luitenant W. Lasonder. Bij het korps rijdende artillerie te Arn hem le luitenant J. J. H. Meijer. Bij beschikking van den Minister van Marine, waarnemend minister van Oorlog, is de eerste luitenant kwartiermeester C. Roos, werkzaam bij het Departement van Ocrlog, met ingang van 1 October 1909 on der eervolle ontheffing uit zijne tegenwoor dige betrekking, werkzaam gesteld bij den hoofdcursus. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemerkt voor rechter in de rechtbank te Rotterdam: mrs. jhr. D. J. den Beer Portugael, substituut-officier van justitie te Heeren veenD. Lodder, advo caat, kantonrechter-plaatsvervanger te Schiedam, en O. W. Sipkes, idem te Lei den. De heer G. Ryperman, voorzitter van der. Raad van Toezicht op de spoorwegdien sten, die sedert het einde van het vorige jaar door eene ernstige ongesteldheid buiten staat is geraakt zijne werkzaamheden te verrich-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2