BP. aiO. Tweede blad. 7"' Jaargang. Zaterdag 8 Mei 1909. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD .50. 0.05. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden roor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- Afrot.dorlijke nummert - l ouian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest- Advertentiönmodedeelingon enz., gelieve men vóór 11 uur morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomin. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 15 regels f 0.50, Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht. Twctdc Hauisr. Nadat, in de aitting van Vrijdag ds lieer T homson liet. woond had gevraagd en gevoerd over een persoonlijk feit', naar aan leiding van des heeren Hugenholta' inter- ruptie, dat de verwij tingen als zouden de socialisten zelf voor het staangeld hebben gestemd, „gemeene iruoe" zouden zijn, be antwoordde de minister van justi tie de interpellatie van den heer Troelstra. De Minister van Justitie er kent dat had men kunnen voorzien i.oe de toestanden, op 1 Februari zouden zijn, het beter zoude zijn geweest de invoering van het Arbeidscontract uit te stellen, maar cue omstandigheden waren niet te voorzien. Dat er conflicten in het land zijn ontstaan, kan nog geen aanleiding geven tot wetswij ziging, want de oorzaken liggen buiten de wet. Dat die wet in haar werking fouten en gebreken zou aantoonen, was te verwach ten. Maar de wet werkt pas 3 maanden en of wijziging noodig is, zal eerst later kun nen blijken, wanneer een deugdelijk onder zoek naar de werking, heeft plaats gehad. De artt. door den heer Troelstra giste ren aangehaald hebben den minister niet overtuigd, dat nu reeds wetswijziging noo dig is. Di bijzonderheden trachtte de minis ter aan te toonen, dait eerst de practijk moet uitwijzen of voorziening noodig is. Wat nu het staangeld betreft, een voorstel om het staangeld onvoorwaardelijk af te schaffen heeft destijds slecht* 10 stem men gekregen. De meerderheid der Kamer was \oor behoud van het staangeld, maar met verzachtende bepalingen voor den ar beider. Wanneer misbruik blijkt ten aan zien van het staangeld, eerst dan zal het oogenblik voor wijziging daar zijn. Dat nog lang niet overal gtaangeld wordt gehe ven of luttel blijkt uit de boekjes van de Rijkspostspaarbank. Op de vragen van den interpellant ant- w'oordt de Minister dus, dat het tijdstip voor wijziging nog niet daar is. Eerst na nog een igen tijd gewerkt-te hebben, zal een on derzoek moeten worden ingesteld om daar na te beslissen of wetswijziging noodig is. Bij dat onderzoek zal de Minister dank baar gebruik maken van het door den in terpellant aangevoerde materiaal. De heer Troelstra repliceerende, drong aan op een spoedig onderzoek. Men moet juist niet wachten tot de wet is in geburgerd. De jurisprudentie kan nooi eenige verandering brengen in de gedwongen winkelnering. De heer VanNisp en (Nijmegen) kan zich geen antwoord geven op de vraag wat nu eigenlijk wel met deze interpellatie werd bedoeld. Hij vroeg het ook eens aan andere collega's die het ook met wisten, en één was zelfs zoo ondeugend te zeggen, dat hij meende dat de interpellant het zelf niet wist. Wij hebben een reeks grieven tegen de werk gevers gehoord. Spr. wil erkennen dat hij door het optreden van vele werkgevers is te leur gesteld en dat ook hij zich met den. inhoud van vele contracten niet Ire-n ver eenigen. Dat er moei el ij kh eden waren te wachten viel niet te betwijfelen, maar de voorstelling welke de heer Troelstra gaf, was wezenlijk eenzijdig. De heer Troela tra heeft tal van voorbeel den aangehaald, die den toets niet geheel kunnen doorstaan, wat spr. met voorbeelden aantoonde. Ook spr. geeft toe dat de wet gebreken aankleven, maar als men over elke wet die pas in werking is wilde gaan inter- pelleeren, dan kan men wel aan den gang blijven, nij wijst op de agitatie welke da delijk van socialistische zijde tegen deze wet is uitgegaan. Verschrikkelijke onwaarheden zouden van de arbeiders geëischt worden ten aanzien van de staking en opzeggingstermij nen. Heeft men nu ook maar een artikel daarover gelezen. Met den' minister is Spr. bat eens dat eerst langer de werking der wet moet worden afgewacht. In tegenstel ling met de grieven van den heer Troelstra, wordt in het orgaan van het bureau van arbeidsrecht van den Rotterdamschen Be- stuurdersbond gunstig over de wet gespro ken. Wat bv. de boeten aangaat, door de sooia- wert^ het hardst» aangedrongen op het keeren van misbruiken en nu het artikel er is, dat groote misstanden heeft weggenomen, nu wordt dat artikel als bagatel beschouwd en niets beteekenend genoemd, terwijl het vroeger als hard noodig werd verdedigd. Neemt men de boeten weg, dan verzint men wat anders. Dat bleek o.a. op de drukkerij van Het Vclk. Daar laat men een arbeider, die 5 k 0 minuten te laat komt, een half uur verzuimen. Dat is veel harder dan boete. Het was een lastig geval voor den heer Troelstra dat de socialisten zelf voor het staangeld hebben gestemd. De sociaal-dem. werken het heffen van het staangeld zelf in de hand. Wat de uitbetaling van loon bij ziekte betreft, ook Spr. betreurt het, dat in vele contraeten daarvan wordt afgeweken. De beer Troelstra noemde een paar ge vallen van dringende reden van ontslag, maar in plaats nu de beslissing daaromtrent van den rechter af te wachten, vraagt de heer Troelstra wetswijziging. Ten slotte moet Spreker opkomen tegen d« voorstelling, welke van socialisti sche zijde gegeven wordt, dat hier opzettelijk een wet gemaakt is met mazen om de pa troons gedegenheid te geven om er door te kruipen, Men moet wel gewoon zijn om met perverse pract ij ken om te gaan om der gelijke bedoelingen bij zijn tegenstan- -re te veronderstellen. Spr. besluit met de woorden: de soc.-dem. zijn reuzen in hert! afbreken en. dwergen in het opbouwen. De heer Van Vliet zegt dat door de tegenstanders van de wet al het mogelijke is gedaan om haar verdacht ie maken. Te genover die afkeurende critiek, welke wij hier hooren is echter wel eigenaardig hetgeen Hét Volk zelf over het arbeidscontract heeft geschreven. Ook spreker noemde I de critiek van den heer Troelstra over dreven en eenzijdig. Spr. wijst er op dat de meeste conflicten ont-stonden door de be palingen omtrent het uitbetalen van loon bij ziekte. Beide partijen hebben de beteeken ia van de artt. 1638 c en d oversohat, en vele patroons zijn dan ook reeds tot inkeer ge komen en hebben bepalingen gemaakt die meer in het belang van de arbeiders zijn. Ook in andere opzichten zijn ï'eeds con tracten gemaakt waarin gunstiger bepalin gen voor de arbeiders voorkomen. De heer Helsdingen zegt o. a. over het staangeld, dat de heeren niet goed op de hoogte zijn. Er zijn patroons die onder alle mogelijke vormen staangeld heffen, maar onder een anderen naam. Er wordt heel wat meer staangeld geheven, dan het staaltje door den minister genoemd, aangeeft. Ook moet het boetenstelsel zoo gauw mogelijk verdwijnen. De heer De Visser moet ook toegeven dat het arbeidscontract ongerustheid bij de arbeiders heeft gekweekt. Het is niet te ontkennen, dat er bepalingen in de regle menten zijn gemaakt, die in strijd zijn met de wet als willekeurige beschikkingen over de vrijheid van den arbeider buiten de fa briek, over diens Zondagsrust, inpalming der waarborgsom bij verbreking van dienst verband enz. Dergelijke bepalingen, men behoeft er geen doekjes om te winden, moeten wel ontevre denheid wekken en tot conflicten aanleiding geven. Nog tal van voorbeelden zou spr- kunnen aanhalen. Het is hier om de waar heid te doen en daarom haalde hij deze voor- heelden aan. Vast staat dat de arbeiders door de wet overrompeld zijn en de vakor ganisaties nog te zwak zijn om zich tegen willekeurige reglementen te verzetten. Tal van bezwaren werden door den heer Troelstra genoemd, maar wie zegt ons dat er nog niet tal van andere bezwaren zijn. Daarom verkeert de wet dan ook nog niet in een stadium van herziening. Veel moge men van het recht verwachten, maar naast het recht zal altijd het vertrouwen moeten staan. Met groot genoegen heeft spreker ge hoord, dat de Minister een onderzoek wil instellen en komt het- tot eene herziening, dan maant Spr. aan tot groote omzichtig heid. Vooral zoeke men geen verbetering door verscherping van het recht. De heer Hugenholtz meeut dat de aanstaande verkiezingen den heer Thomson aanleiding gaven tot zijn gisteren gedane interruptie. Hij neemt gaarne de woorden ,,gemeene trucs" terug en zet daarvoor in de plaats „onoprecht". De heer Thomson toch wist zeer goed, dat de socialisten niet voor het staangeld, maar voor beperking van het staangeld hebben gestemd. De heer Thomson zegt den heer Hu genholtz d^nk voor het terugnemen van zijne uitdrukking. Overigens houdt spreker vol, dat er geen overeenstemming is tusschen de actie tegen en de stemming destijds,- dooi de soc.-dem. voor het staangeld. Van achteren gezien betreurt ook spre ker. het dat het staangeld in d« wet is ge komen, gelijk het er nu in staat. De heer Drucker meent dat de heer Troelstra bij zijne interpellatie in hooge mate eenzijdig is geweest. Hij heeft alleen gesproken over de arbeiders in den dagelijk- sdhen zin maar niet over de tal van andere arbeiders, die ook onder deze wet vallen. Ook was hij eenzijdig, omdat hij bij zijne revue alleen over de nadeelen sprak en niet over de voordeelen. Wie zich niet heeft laten overbluffen door de woordenrijkheid, heeft heft zeker getroffen dat de interpellant zich bepaalde tot acht artikelen en er na d« rede van den minister nog een paar liet val len. Ook Spr. wijst op het artikel in Het Volk, waarin zelf wordt erkend, dat in geen enkel opzicht de toestand van den arbeider is verslechterd; wel verbeterd. Trouwen», liet is ook niet te ontkennen, dat de wet verbetering voor den arbeider brengt. De ar tikelen omtrent ziekte en veiligheid zijn positieve winst voor de arbeiders en nadeel voor de werkgevers. Zoolang deze wet in de maak is geweest, is het streven van den heer Troelstra c. s. geweest om deze wet te dócli- nteren. Het staat allerminst vast, dat die clausules, waarvan de heeren Troelstra en De Visser gewaagden, door den rechter goedgekeurd zullen worden. Er zijn dingen waaraan met de beate wil niets te doen valt. Thans de conflicten. Zeker de invoering is gepaard gegaan met conflicten, maar voor het meerendeel hadden die niets te maken mét de invoering dezer wet. Dat er lage loonen betaald worden, dat er Zondagsar- beid wordt geëischt, wat heeft dat te maken met deze wet. Die lage loonen werden vroe ger ook gegevendie Zondags arbeid werd vroeger ook geëischt, maar bij mondeling beding. Spr. geeft toe dat het voor den ar beider onaangenamer is zijn handteekening te moeten zetten onder zoo'n contract. Dat er tal van bezwarende 'bepalingen in de con tracten staan, komt omdat de arbeider eco nomisch zwakker is. Maai- is de wet daar schuld van? Laten de arbeiders zich organi- seeren, dan worden zij economisch sterker tegenover den patroon. Onjuist is het beeld alsof overal de contracten de positie van den arbeider slechter hebben gemaakt. Vele pa troons, die vroeger niet te genaken waren, hebben nu overleg met hun werklied-en ge pleegd en Spr. vertrouwt dat dit steeds be ter zal worden. Dat de invoering op 1 Februari een fout is geweest, geeft spreker toe, maar niemand kon de omstandigheden voorzien. Dat deze wel verbeterd ken worden, zal niemand ont kennen, doch het ware verkeerd nu reeds tot herziening over te gaan. Hoe gaarne ook spr. de boeten zag verdwijnen, algemeen wordt erkend, dat het boetenstelsel niet ge heel gemist kan worden. Iu vergelijking met vroeger is men op het gebied van het staan geld een reuzenstap vooruit gegaan. De wil lekeurig heffing is weg. De spaarbankboekjes bewijzen dat er zelfs in drukke industriestreken maar wei nig staangeld geheven wordt. Ten slotte het doorloopen van het loon bij ziekte. Spreker wil eerlijk erkennen, dat het hem tegen is gevallen, dat sommige patroons art. 1638 buiten werking hebben gesteld, maar hoe kon de heer Troelstra nu weer zeggen dat dit regel is geweest, dat kan hij niet weten. Ook zijn er patroons die ook zonder con tract het loon blijven uitbetalen. Spreker vertrouwt dat uitsluiting steeds minder zal worden en de zedelijke verplichting in het artikel neergelegd, meer en meer zal door dringen. Spr. meent te hebben aangetoond, dat de grieven van den heer Troelstra over dreven waren en deze geen remedie heeft aangegeven voor die grieven. De heer Schaper betoogt dat liét goede in de wet volstrekt niet wordt ont kend. De groote voorliefde voor deze wet van den heer Drucker kan Spreker zioh begrijpen. Spr. blijft volhouden, dat de conflicten hun grond vinden in de wet, dat de schriftelijke contracten de patroons be voordeelden boven de arbeiders, dat- het staangeld uitgebreid en dat het bij het eer ste conflict zal ingevoerd worden, waar het- nog niet bestaat. De stem der socialisten tegen de wet was dus volkomen gemoti veerd. De socialisten hebben alle mogelijke moeite gedaan om het staangeld uit da wet te houden en noode voor beperking gestemd en nu moet men geen verkeerde voorstel ling van de zaak geven. De heer T r o e 1 s t r a dupliceert en ver dedigt nogmaals uitvoerig de houding va« de sociaal-democraten De uitval van den heer Thomson was geen zuivere koffie en deed denken aan de aanstaande veriaezin gen. De Minister herhaalt dat elk oordeel over de wet praematuur z >ude zijn en daarom wil hij zich niet- binden aan eenigen termijn tot herziening der wet. Na replieken van de heeren Van Nispen en Thomson wordt de intevpellatie gesloten Berichten. - Oranje Massa u's Oord. Ver schenen is het 7e jaarverslag van het sana torium „Oranje-Nassaq's Oord" bij Renkum Vooraf gaan eenige opmerkingen van den geneesheer-directeur, dr. Schuld, over de verandering van het Nederlandsche Centraal- Comité tot bestrijding dei- Tuberculose in de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose Deze verandering verdient toejuiching, omdat in het bestuur der nieuwe veTeeniging zitting hebben ver tegenwoordigers der verschillende richtingen die men meent te kunnen volgen om de Tu berculose als volksziekte te bestrijden. Schr acht verkeerd, dat enkele voorstanders van een bepaald strijdmiddel, in casu de consul tatie-bureaux. dit niet alleen op een eenzij- j dige wijze op den voorgrond hebben willen plaatsen, maar daarbij ook gemeend hebben de waarde van een ander, nl. de sanatorie te moeten verkleinen. De verschillende beden- kingen tegen sanatoria te geringe resulta ten, te dure verpleging worden door hem weerlegd, terwijl hij het nut van het consul tatie-bureau vooral gelegen acht in de sa menwerking met de sanatoria. In 1908 werden behandeld 231 patiënten met 26528 verpleegdagen in 1907 waren 1 deze cijfers 268 en 24272. Er werden opge nomen 152, er vertrokken of overleden 156 op 31 December 1908 bleven 75 patiënten Zij kwamen voornamelijk uit de provincies met de meeste groote steden, n.l. Zuid-Hol land 70; N.-Holland 29. Meer dan g der opgenomenen was weder niet ouder dan 30 jaar. De gemiddelde duur van het verblijf in het sanatorium was dit jaar langer dan an dere jaren, vermoedelijk begint ook bij het publiek de overtuiging door te dringen dat voor een meer blijvend resultaat meestal meer vereischt wordt dan de traditioneele drie maanden. Die duur was 173 dagen te gen 157 in 1907 Van de 151 patiënten die in 1908 vertrok ken, was het resultaat der behandeling, dat 90 patiënten, dat is pl.m. 60 veel verbe terd waren 30 of pl.m. 20 iets verbeterd 26 of pl.m. 17 niets verbeterd, 5 of pl.m. 3 achteruitgegaan. Deze cijfers zijn over het algemeen nogal bevredigend en een bewijs t© meer. dat orde, rust en kalmte facto ren zijn, die een grooten invloed op het resultaat der behandeling hebben. Ook dit jaar is weder gebleken van hoe veel belang het is dat de patiënten vroegtij dig onder behandeling komen en het is wer kelijk een groote dwaling te meenen, dat men cloor oen poosje in een of ander pen sion te. blij ven, hetzelfde kan bereiken als in een Sanatorium tegen één geval dat goed afloopt, staat een aantal waarin men den verloren tijd betreurt Over de behandeling het volgendeNa het eerste onderzoek wordt den patiënt onder vier oogen met vriendelijken ernst onder de aandacht, ge bracht wat het eigenlijke doel is waarvoor hij in het Sanatorium is gekomen dat alleen een stipt opvolgen van de regels kans op ge nezing mogelijk maakt, tevens wordt hem uitgelegd, waarom het hoesten en het spu tum geva®r kan opleveren voor de omgeving, maar tevens medegedeeld op welke wijze dat gevaar te ontgaan is. Wat cl© verdere behandeling betreft, wer den bij enkele patiënten rectale inspuitingen met het scrum van dr. Marmoneck, 'welwil lend beschikbaar gesteld, verricht. Het re sultaat was echter pover, in één geval werkte het zelfs schijnbaar ongunstig. Bij 37 patiënten werden tuberculine-injecties tocgepas! als regel werd daartoe overge gaan, als de patiënten reeds eenigen tijd in het sanatorium waren en bij de gewone be handeling stationnair blevensteeds weed tuberculine „Beraneck" gebruikt. Enkele malen is bij geschikte gevallen goede in vloed gezien, maar lang niet altijd en soms heeft men de behandeling moeten staken, omdat de patiënt tijdens de behandeling minder goed vooruit ging dan vóór de in jecties. De patiënten daarvoor geschikt, werden gaandeweg gewend aan lichten ar beid, wat lichamelijk en psychisch van zeer gceden invloed was. Voorts maakt het verslag melding van de gegew-n feestavonden, de ontvangen tal rijke giften. In de geestelijke belangen der patiënten wordt voorzien door geregelde godsdienstige bijeenkomsten en door bezoe ken van predikanten en pastoors. Wat de financiën betreft, een circulaire verspreid tot versterking der financiën had een goed resultaat. Aan giften werd ontvangen 5796.65, aan jaarlijksche giften en contri- butiën 775. Het Emmafonds keerde voor minvermogende patiënten uit 14632.80; 162 patiënten ontvingen een toelage van 0.80 daags. Het kapitaal was ulto De cember 253,800 en vermeerderde in 1908 met 2000. Totaal werd in 1908 voor het Emmafonds ontvangen 6370.03. Het getal contribuanten verminderde met 4. Voor 1909 kan voor minvermogende lijders f 14,600 worden uitgekeerd. Voor het bouwfonds der kapel werd ont vangen 465.24; bij het einde van 1908 had dit fonds een bezit groot 1770 63. Neder 1 Zendingsveree- n i g i n g. Volgens het Orgaan no 5 van de Nederlandsche Zendingsvoreeniging heb ben de ontvangsten van genoemde Vereeni ging van 16 Maart tot 15 April 1909 be dragen de som van f 5202,35V, waaronder begrepen is f 1003.161 van de opbrengst der Stuiverscollecten van N. N. f 1000, van N. N. f 500, van A. Z. f 300, alle te Rotterdam, uit de Zendingskapel aldaar f 100 en van N. N, te Zeist f 500. Moed, Beleid en Trouw Zaterdagnamiddag werd te 's Gravenhage de 19e algemeen© vergadering gehouden van de vereeniging „Moed, Beleid en Trouw", wegens verhindering van den voorzitter, ge neraal jhr. G M. Verspvck, geleid door den onder-voorzitter jhr. C. H A van dei- Wij ck Mei een kort hnrielijk woord, gewijd aan de geboorte der Prinses, een woord, dat staande werd aangehoord, opende de voor zitter de vergadering en uitte daarbij de beste wenschen voor het welzijn van het Ko ninklijk Huis. Daarna herdacht de voorzit ter de leilen, die in het afgeloopen jaar aan (ie vereeniging zijn ontvallen, met name de heeren G. de Wijs, Du Tour van Bellinc- hnve en Egter van Wissekerke. Bij de be grafenis van eerstgenoemden werd de ver eeniging vertegenwoordigd door den voorzit ter en den secretaris. De rekening en verantwoording, sluitende met een voordeelig saldo van f 3925.681 werd goedgekeurd en décharge verleend. l)e voorzitter, onder-voorzitter en de secv.- penuingmeester werden herkozen en aan vaardden opnieuw hunne functie». Tot leden van het bestuur werden be noemd de heeren J. E. N. baron van Sir- tema van Grovestins, grootmeester van het Huis van H M. de Koningin; C. J. Snij der, gen.-maj. sous-chef van den generale» staf, en J. .JHemmes, gep majoor van hei 0.-1 leger, laatstgenoemde tevens als lid der bestuurscommissie. A1 g. Ned Verbond. Te Dor drecht werd Zaterdag de jaarvergadering ge houden van het Algemeen Nederlandsch Ver bond in een der zalen van de Sociëteit „De Harmonie", onder voorzitterschap van dr. H. J. Kiewiet de Jonge. In zijn openingstoespraak wees de voor zitter op de gewichtige gebeurtenis van den vorigen dag, die tot dankbaarheid heeft ge stemd, hier zoowel als in onze koloniën en in Zuid-Afrika. Moge deze gebeurtenis heb Alg. Ned. Verbond niet rechtstreeks raken, toch is het natuurlijk zeide spreker dat we hier de geboorte der Prinses herdenken voordat we overgaan tot de orde van den dag. Tot ons genoegen hebben we kunnen lezen dat het moeder en kind goed gaat. Moge dit zoo blijven Haar lot en dat van onze natie zijn onafscheidelijk één. Daarna sprak de heer Kiewiet de Jonge over zijn verblijf in Zuid-Afrika, waarop wij nader terugkomen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De secretaris deelde mede, dat nog deze maand een afd. Maastricht zal verrijzen. Goedge keurd werden de rekening en verantwoording over 1908 en de begrooting voor 1909, be nevens de bestuursvoorstellen inzake propa- ganda-commissies en vergoeding van reiskos ten aan afgevaardigden der al gem eene ver gadering. Spoor- en Trampersoneel. Maandag en Dinsdag hield de Ned. Ver eeniging van Spoor- en Tramweg-personeel te 's Hertogenbosch hare algemeeue vergade- ving, De heer. Oudegeest is voorzitter. Maandag bepaalden de werkzaamheden zich tot breedvoerige bespreking van het door den lieer Oudegeest ingeleide onder werp Vaststelling van onze houding tegen over de categorische vereenigingen" en tot die van het onderwerpTramwegperso neel". Wat het eerstgenoemde onderwerp betreft, bleek de vergadering van oordeel, dat de categorische vereenigingen, al mogen zij dan ook de goede zijde hebben van den zin voor organisatie te wekken, op den duur voor die organisatie nadeelig zijn, als te veel gericht op het najagen van kleine belangen, waar door de groote, gemeenschappelijke belan gen worden uit het oog verloren De ver gadering heeft dan ook op voorstel van de afdeeliügen Enschedé en Veenwouden aange nomen, dat geen lid der Ned. Vereeniging lid eener categorische vereeniging mag zijn, en op voorstel der afd. Zwolle, dat liet hoofd bestuur de noodige stappen zal doen om te komen tot oplossing van categorische ver eenigingen in de Ned. Vereeniging. Wat betreft het Tramwegpersoneel, waar voor scheidsgerecht, regeling der rusttijden, loonen, onderstand bij ziekte en pensioen noodig werd geacht, zal eene commissie van 5 leden van het trampersoneel, waarvan 2 tevens leden van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging, een onderzoek instellen naar de omstandigheden bij de verschillende tram wegmaatschappijen, om daarna het hoofdbe stuur te dienen van advies ter samenstelling van een algemeen plan van actie. Haarlem werd als plaats aangewezen, waar in 1910 de algenieone vergadering zal worden gehouden. In de voorgezette vergadering vn-rd omtrent het ontslag der drio' conduc teurs te Barneveld medegedeeld dat pogingen om dat ontslag i.o voorkom men of te doen intrekken zijn mislukt; dat zooveel doenlijk steun aan de ontslage nen zal worden verstrekt en dat zal worden getracht dit ontslag, dat geacht wordt te zijn gegeven naar aanleiding van door ont slagenen gemaakte propaganda voor de sociaal-democratie, in de Tweede Kamer zal worden besproken. Bij de actie voor dienstvoorwa&rden zal men zich stellen op het congvesbesluit van 17 Nov. 1907, waarbij men zal bereid zijn Om met andere organisaties samen te wer ken. Omtrent onderwerpen als: verkorting van diensttijd, invoering 10-urigen werkdag, wekelijkschen rustdag, dag- en nachtdienst en/., zal het hoofdbestuur diligent blijven. Nadat besloten was mr. Troelstra per tele gram dank te zeggen voor zijne houding bij de jongste begrootingedebatten, de ove rige punten, waaronder de benoeming van een verantwoordelijk redacteur, de verkie zing van het hoofdbestuur en de vaststel ling der begrooting. op eene buitengewone algemeene vergadering te behandelen, die in October of November k. te Utrecht zal worden gehouden, werd den heer Oudegeest een welverdiend woord van dank gebracht voor diens uitstekende leiding en de vor- gadering gesloten.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1