M°. 331. Dinsdag 11 Mei 1909. BUITENLAND. BINNENLAND^ De blijde gebeurtenis. FEUILLETON. De Motorboot. 7** Jnarfang. MERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: P«r 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.90. Afzonder/jjke nummers 0.09. Deze Courant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'e morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.90. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen SB9 cents by vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement Eeme circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Oproerige postambtenaren, gg In de Laatste dagen van Maart, toen de Fransche Kamers naar huis gingen, was men nog onder den verschen indruk van de staking der post-, telegraaf- en telefoon- beambten, dde toen juist geëindigd was. Het liet zich toen reeds voorzien, dat met het besluit van de ambtenaren om weer aan 't werk te gaan, de vrede niet voor goed was hersteld, en dat is sedert steeds duidelijker aan het lioht gekomen. Heden komen de Kamers weder bijeen, en het eerste waarmee zij zich hebben bezig te houden, is weer deze strijd, d*.e op nieuw dreigt uit te barsten in nog ernstiger vorm dan in Maart jl. De ambtenaren hadden tijdens de staking in Maart vertegenwoordigers gekozen om te onderhandelen met de mi misters Clemenceau en Barthou, en men herinnert zich, dat als resultaat van die onderhandelingen de ar beid hervat werd, omdat de stakers de uit drukkelijke belofte hadden ontvangen, dat zij niet zouden worden bestraft en omdat hun eene reorganisatie van het bestuur in uitzicht gesteld kas. Zelfs beweren zij de belofte te hebben gekregen van het ontslag van den onderstaatssecretaris Simyan, hun béte noire, en zij hebben in een manifest het publiek tot rechter gemaakt om te oordee- len tussohen hen en. de regeering, die door hen beschuldigd wordt hare beloften niet- na te komen. De regeering heeft- zich sedert met deze reorganisatie niet al te druk gemaakt, maar zij heeft zich de incidenten van 1 Mei ten. nutte gemaakt om eene disciplinaire vervol ging in te stellen tegen de ambtenaren en werklieden, dae bij diie gelegenheid in verga deringen tot eene nieuwe staking hebben aangespoord. Zeven postbeambten, die door den i*aad van tucht tot ontslag waren voor gedragen, zijn door den minister uit den dienst ontslagen. Het voor twee maanden door de toenmalige stakers gekozen comité heeft zich naar het departement van binnen- landsche zaken begeven om te protesteeren tegen deze vervolging als eene schending van de vroeger gegeven beloftenzij von den echter niemand, met wien zij konden spreiken, want de maniiateip-president, die onwel Was, had geen van zijne ambtenaren opgedragen hen te ontvangen. Als antwoord hierop besloot het comité de vereeniging van postambtenaren te vervangen door een syndicaat ingevolge de wet van 1884. Dit besluit heeft de beteekenis van eene oorlogs verklaring en bewijst, dat de postambtena ren zich willen solidariseeren met de geor ganiseerde werklieden van de vrije beroe pen. Op hare beurt heeft de regeering ter stond maatregelen genomen om het nieuwe syndicaat door den rechter onwettig te doen verklaren. Zoo gaat het hard tegen hard. De regee ring, die zich in Maart alles behalve moe dig gedroeg, schijnt nu tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de strijdlust, die een gedeelte van het personeel der posterijen heeft bevangen, het best door een krachtig optreden kan worden gebroken. Aan den an deren kant is de opgewondenheid onder het personeel zóózeer gestegen, dat den leiders bezwaarlijk iets anders overblijft, dan de krachtmaatregelen van de regeering met de afkondiging van de staking te beantwoorden Als blijk van steun en sympathie met de postambtenaren wordt ,,in beginsel" beslo ten tot eene algemeene staking door ver schillende vereenigdngen. De belangrijkste daarvan is de vereeniging van spoorwegper soneel, die dit tevens wil aangrijpen als een middel om redres te krijgen voor eigen grie ven, inzonderheid op liet stuk van loons- verhooging en pensionneering. Daartegen over worden van regeeringswege voorzorgen tegen eene mogelijke nieuwe staking van den dienst van post en telegraaf genomen. Men wil trachten telegrafische berichten over te brengen door middel van de draadlooze te legrafie met oorlogsschepen, in verschillen de havens gestationneerd. Voor den post dienst wordt hulp gezocht bij automobielen en bij postduiven. Het schijnt, dat in Pa rijs alleen 15,000 afgerichte postduiven aan wezig zijn en in de provincie nog tien maal zoo veel, en die allen zijn gerekwireerd. In hunne voorjaarszitting hebben de al gemeene ra-den, de vertegenwoordigende ichamen, dio in Frankrijk de functie ver- •ulleu welke bij ons de Provinciale Staten verrichten, de regeering een riem onder *et hart gestokende groote meerderheid van deze vergaderingen hebben besluiten genomen, om de regeering uit te noodigen eene beweging, die zij noemen een gevaar voor de republiek, den kop in te drukken. De bestuursraad van het te Parijs geves tigde comité van handel en nijverheid heeft een gemotiveerd besluit genomen, waarin de Kamers worden verzocht het ambtenaars statuut, dat bij de wetgevende macht aan hangig is, ten spoedigste vast te stellen, om hunne rechten te waarborgen, maar ook hunne plichten op te sommen, en aan het bij openbare diensten werkzame personeel het recht van staking beslist te weigeren, als zijnde dit recht „onvereenigbaar met de dringendste behoeften der natie en met de voorrechten, waarvan de ambtenaren genie ten Duitschland. Malta, 10 Mei. Het Duitsche Kei zerpaar is heden om elf uur voormiddags aan boord van de Hohenzollern hier aan gekomen Een aantal afgevaardigden in den Duit- schen Rijksdag hebben nu de volgende in terpellatie tot de rijksregeering gericht: „Wat is de Rijkskanselier van plan te doen, nu lo. de verwachting, uitgesproken in het besluit van den Bondsraad van 26 October 1875 ,,dat de Mecklenburgsche re geeringen er in zouden slagen met den Mecklenburgschen Landd_ag tot overeenstem ming te geraken omtrent een wijziging van de bestaande Mecklenburgsche grondwet en 2o. de door den plaatsvervanger vbji den Rijkskanselier op 24 Januari 1905 uitge sproken meening, dat het „geheel en al bui tengesloten was, dat Mecklenburgsche re geeringen het plan zouden hebben opgegeven en dat de Mecklenburgsche landstanden op den duur zouden blijven weigeren om een op moderne leest geschoeide grondwet in hun land in te voeren", ten minste voor zoo ver het ridderschap betreft, gebleken is op een vergissing te berusten?" Engeland. Londen, 11 Mei. In het lagerhuis werd een langdurig debat gevoerd over het voorstel om in de begrooting een hooger bedrag voor vergunningsrecht van den ver koop van alkoholhoudende dranken op te nemen. De oppositie bestreed dit voorstel met kracht en het debat werd tot heden in den vroegen morgen voortgezet. Het voor stel werd aangenomen met 206 tegen 123 stemmen Rusland. Petersburg, 10 Mei. In de zit ting van den Rijksraad deelde de Rijks secretaris mede. dat de Czaar het door de Rijksdoema en den Rijksraad aangenomen wetsontwerp betreffende de begrooting van den generalen staf voor de marine niet heeft bekrachtigd. Petersburg, 11 Mei. In een schrijven van den Czaar aan den minister president Stolypin wordt gezegd Daar ik het wetsontwerp over de begroo ting van den generalen staf der marine niet kan bekrachtigen, draag ik u op gezamen lijk met de ministers van oorlog on marine binnen eene maand in het door de rijks grondwet aangewezen kader regelen uit te werken, die moeten bepalen welke zaken van wetgeving van dc autoriteiten van leger en vloot onderworpen zijn aan mijne recht- streeksche beslissing overeenkomstig art. 96 van de grondwet. Deze regelen moeten, na dat zij in den ministerraad zijn vastgesteld, aan mij voorgelegd en, na door mij be krachtigd te zijn, onwrikbaar gevolgd wor den. De geheele werkzaamheid van den door u voorgezeten ministerraad, die mijne volledige goedkeuring verdient en streeft naar de bevestiging van de door mij onwrik baar opgetrokken staatsorde, is mij een waarborg, dat ook deze door mij gegeven opdracht overeenkomstig mijne aanwijzin gen zal worden uitgevoerd. Ik blijf u be stendig welwillend Nicol&as". De Politische Korrespondenz bericht, da: in welingelichte Parijsche kringen de stel ling van den Russischen premier Stolypin niet als geschikt wordt 'beschouwd. Stolypin geniet bij de Kroon steeds een zoo vast ver trouwen, dat de pogingen van zijne tegen standers om hem ten val te brengen, geen uitzicht op succes hebben. Alleen voor het geval, dat hij zijne meening over de be voegdheid van de doema met betrekking tot de marinezaken niet zou kunnen doen gel den, houdt men 't- voor niet onwaarschijn lijk, dat hij zich genoopt zou voelen tot het nemen van zijn ontslag. Bulgarijë. Naar verluidt, hebben Turkije en som mige groote mogendheden van de Bulgaar- sche regeering opheldering verlangd over de vraag, met welk recht Koning Ferdinand den titel „Koning der Bulgarijen" kan aan nemen. Dit maakt in Turkije met het oog op de Bulgaren in Macedonië kwaad bloed. De Bulgaarsche regeering is voornemens, in •eene memorie, die aan alle mogendheden zal worden gezonden, de rechtmatigheid van dezen titel historisch te motiveeren. Nu Bulgarije als onafhankelijk konink rijk erkend is, heeft het den begrijpelijken wensch, dat de nog bestaande rest van de capitulatiën zal worden opgeheven. Uit So fia wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat de Bulgaarsche regeering binnen kort, en wel, naar gezegd wordt, met steun van Rusland, stappen in die richting zal doen. Oostenrijk-Hongarije heeft needs een paar jaren geleden sommigen van de rechten, die aan de capitulatiën kunnen worden ont leend, ter wille van Bulgarije laten varen, namelijk voor zooveel betreft de faillisse menten en de beteekening van gerechtelijke akten. Sedert hebben er onderhandelingen plaats gehad over concessiën van verdere strekking, die reeds voor ©enigen tijd geleid hebben tot overeenstemming over het ont werp van eene consulaire conventie, waar door stilzwijgend het geheele capitulatie- recht zou worden opgeheven. Het in wer king treden van deze conventie is slechts eene vraag van tijd, en althans wat Oosten rijk-Hongarije betreft heeft Bulgarije daar voor de hulp van Rusland niet noodig. Turkije. Konstantinopel, 10 Mei. De plechtigheid der aangording van het zwaard van Ottoman door den sultan is heden met groote militaire praal verricht. Eene reus achtige menigte was op de been, die den sultan met geestdrift toejuichte. De Lancet, het bekende Engelsche ge neeskundige tijdschrift, heeft uit Konstan tinopel bericht ontvangen over den gezond heidstoestand van sultan Mohamed V. Volgens dezen berichtgever lijdt de nieuwe sultan aan de Brightsche ziekte en aan jicht. Hij schrijft: „Ik heb hem bij ver schillende gelegenheden gezien en telkens werd ik getroffen door zijn lijdend en lus teloos voorkomen. Zijn oogen zijn met bloed beloopen, zijn gelaat is opgezet en er ligt eene utdrukking over van diepe melancho lie. Zijne eenigszins gebogen gestalte toont duidelijk aan, dat hij lichamelijk en geeste lijk lijdt en men kan zeer goed aan hem zien, dat hij de 63 jaar gepasseerd is." De Politische Korrespondenz verklaart het bericht van de te Uskub verschijnende Wardar, het orgaan van de Turksche Ser- ven, dat Oostenrijk-Hongarije ernstige toe bereidselen maakt om het sandjak Nowiba- 2ar weder te bezetten, voor een verzinsel. De Daily Telegraph is gemachtigd tot de verklaring, dat het bericht van sommige Parijsche bladen, dat de bank van Enge land de afgifte van aan den gewezen sultan Abdul Hamid behoorende gelden en voor werpen van waarde aan de Turksche regee ring heeft geweigerd, geheel ongegrond is. Met het dubbele doel om den Albanee- zen, die boos zijn over de handelwijze van de Jong-Turken tegenover den gewezen sul tan Abdul Hamid, ontzag in te boezemen en hun vertrouwen te winnen, heeft de Turksche bevelhebber in Oud-Servië, Dje- vad Pacha, in de vlakte van Kossowo eene reeks manoeuvres uitgevoerd, waarvan het thema was het terugdrijven van een uit Ser vië komend leger. Verscheidene duizenden boeren en gewapende Arnauten stroomden, daar samen om de operatiën bij te wonen, die hun door officieren werden verklaard. Deze manoeuvres werden gevolgd door eene wapenschouwing en door betoogingen ter eere van het leger en van het nieuwe stel sel. De vertegenwoordigers van het gezag hielden redevoeringen, om aan de bevolking de verzekering te geven, dat het leger steeds opgewassen zou zijn tegen zijne taak om het Turksche riik te verdedigen tegen de aanvallen van buiten en de bedrijvers van onlusten in het binnenland te verpletteren. Kreta. Weenen, 10 Mei. Volgens de Wie ner Allgemeine Zeitung wordt in de diplo matieke kringen verzekerd, dat do vier Kre ta beschermende mogendheden hebben be sloten met Juli a.s. de troepen, die daar nog in garnizoen zijn, te laten teruggaan. Brazilië. Buenos Ayres, 10 Mei. De sta king is geëindigd; de toestand is weder nor maal. Allerlei. vAan het radio-telegrafische station op den Eiffeltoren is het', ofschoon bij slechts geringe energie, gelukt in gemeenschap te komen met het station Glace Bay in Cana da (5400 kilom.). Er zal nu beproefd wor den, een berichtenoverbrenging naar Saigon (10.000 kilom.) tot stand te brengen. vEen Amerïkaansch financier, Woods Gammon, bestuurder van de „American ex ploration Co.", die in Frankrijk voor meer dan een half millioen heeft opgelicht, is ver oordeeld tot2 jaar gevangenis en 3000 frs. ooete. 'n Lichte straf nog! vEen hevige brand heeft het bosch van Quenecan, een der schoonste van Bre- tagne vernield Het vuur verspreidde zich met buitengewone snelheid alles op zijnen weg vernielend. Messina, 10 Mei. Heden na middag te 3 uur 26 minuten werd hier een krachtige aardbeving gevoeld. Genua, 10 Mei. Bij twee ontploffin gen in eene fabriek van ontplofbare stoffen te San Eusebia zijn drie dooden en drie ge wonden gevallen. Volgens de geruchten zijn 15 personen onder puin bedolven. Genua, 10 Mei. Een tiental dooden zijn onder het puin van de fabriek van ont plofbare stoffen te San Eusebio te voor schijn gehaald. Het reddingswerk wordt nog voortgezet. Men meldt uit 's Gravenliage Naar wij .vernemen heeft H. M. de Ko ningin 'gisteren voor het eerst gedurende korten tijd het bed kunnen verlaten. T« Gravenhagt, H. M de Koningin-Moeder ontving gistermiddag in audiëntie de gelukwenschen met de geboorte van Prinses Juliana: ten 2| uur de hoofden der buitenland- sche zendingen ixr Den Haag geaccredi teerd ten 3 uur de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal en de leden van den Raad van State. 'H. M. de Koningin-Moeder deed gisteren ten IJ uur een rijtoer door enkele gedeelten van de versierde residentie. Koningin Emma bezocht bij haar rond gang door de versierde stad o a. de God. Gracht (de Israëlietische wijk). Vóór de wo ning van den penningmeester der feestcom missie voor deze wijlt, den heer L. M. van Leeuwen, hield het rijtuig van II. M. eenige oogen'blikken stil, om den president der feestcommissie, den heer H. v. d. Rijn, de gelegenheid te geven de Koningin-Moeder met een enkel woord geluk te wenschen met Naar het Engtlsch 96 VAN 9. N. in W. M. WILLIAMSON. Nu spitste «zij de ooren en wilde er alles van wéten. Heeft 'hij 'het u dan niet gezegd? vroeg ik. Zijn vader heeft 'bepaald, dat hij geen roode cent krijgt, als hij met eene vreemdelinge trouwt. Dat was een slag voor "haar! Een wijle bleef zij sprakeloos, en vroeg toen, of gij de rechtmatigheid van het testament niet kondet betwisten ik ontken de dit: je was al 'zoo vaak op vreemde jonge dames verliefd geraakt, je moest wel eindi gen een landgenoot© te huwen, tenzij ge een vreemdelinge vinden, kondet, die geld genoeg had, om je te onderhouden. Toch hield zij zich nog aan een stroohalm vast. Kon hij dan geen fortuin maken met zijn schilde rijen, vroeg zijze waren immers zoo be roemd. Ze vallen niet in den smaak van het groote publiek, zeide ik, en bovendien is hij zóó lui, dat hij in drie jaar tij'ds nauwelijks één schilderij afmaakt. „Lieve hemel, wat heb je me zwart ge maakt!" riep ik „Wonder, dat zij niet naar de deur van Robert ging en hem toeriep, dat zij zich bedacht had." >>Ter wille van Phyllis 'heb ik ook dat trachten te voorkomen, toen ik in hare blik ken las, dat zij er plan op had. Ik bleef expres bij 'haar tot over twaalven. En het laatste wat ik izeide, was, dat Robert een oogemblik, nadat zij hein den bons had ge geven, een ander meisje had gevraagd. Heeft hij? gilde zij. Weet u dat niet? Hij is nu verloofd., mét Miss Rivers, met goedvinden zijner zusters en hij heeft zijne moeder een telegram gezonden, waarin hij haar alles mededeelt. „Wie vertelde u van Van Buren's engage ment met Phyllis?" vroeg ik. „Niemand. Maar ik dac'h't, dat het zou ge beuren, als héb nog niet gebeurd was, maar ik wist óók, dat Menela van de baan moest geschoven worden." „Maar dan dat telegram aan mevrouw Van Buren?" „Nauwelijks was ik terug in mijne kamer, of ik schelde een kellner, en schreef er een, zonder 'het te teekenen. Ik hoopte, dat zij zou denken, Idat het van haar zoon kwam, en dat hij in zijne opgewondenheid vergeten had, 't te teékenen." „Ze zal woedend zijn," zeide ik. „Freule Menela zeide, dat haar aanstaande schoon mama hemel en. aarde bewogen had, om dit huwelijk lot stand te brengen." „Misschien. Maar volgens het zeggen van de tweelingen is zij verschrikkelijk trotsch op Robert. Zoodra zij dus hoort, dat Menela hem den bons gaf, zal zij niet willen dat hij 1 ooit weer iets met dat meisje uitstaande heeft. En Phyllis bezit ook een aardig etui- I vertje. Zij erfde eenig geld' en zij heeft bo- vendien ongeveer 150 per jaar, dus meer dan voldoende voor een spëldeduitje, wan neer Robert en zij getrouwd zijn." I „Haar over-over-grootvader was een vi- com te, of baron of zoo iets. Dat zal de oude i mevrouw Van Buren gunstig stemmen, als zij het hoort." „En als Nell een rijk man huwt, zal hij gaarne wat doen voor de lieve kleine stief zuster," voegde ik er bij. De K. D. G. keerde zich veelbeteekenend tot mij. „U schijnt daar nog ai heel zeker van te zijn. Ik geloof, dat gij hem naar u zeiven, beoordeelt. Ge denkt, dat Nell's echt genoot wel eens een rijke Amerikaan kon zijn?" „Ik hoop het ten minste," zeide ik, „en ook een edelmoedige. Maar over edelmoedig heid gesproken, ik beloofde u te bewijzen, dat ik niet minder erkentelijk dan Tibe beu," al kan ik dit niet op zijne welsprekende wijze toonen. Raadselachtige kleine tooneel- tante, gij alleen hebt mij gered. Ik zie zeer goed in, dat zonder u Freule Van der Windt een rijken Amerikaan tot echtgenoot zou hebben gekregen. Reeds, beschouwde ik mij zelf als verlorenwant ik ha'd den moéd niet mij aan 'hare netten te ontworstelen; het kwam mij al te onridderlijk voor. Gij hebt echter gelukkig aninder gewetensbezwa ren gehad. Welnu, de ring dien gij mij hielpt uitkiezen..." „Geem woord meer," viel zij mij kortaf in de rede, „ik wil geen ring hebben. Ik weet dat gij mij voor een hebzuchtig wezen houdt en mij al dezen tijd slechts liébt ge duld, omdat gij het niet buiten mij wist te stellenmaar toch wensch ik, dat gij zult inzien hoe deze laatste daad van mij, volko men belangeloos geschiedde. Ik deed het om uwentwil alleen. Herinner u dat, als gij gaat optellen hoeveel ik u op deze reis ge kost heb. Bereken dan ook eens wat ik u bespaarde." „Bij Jupiter, dat zal ik niet. licht verge- i ten!" riep ik uit. „Zoo die reis had moeten eindigen met mijne verloving met Menela... maar daar kan ik niet aan denken. Alleen, dring ik er op aan dat gij dien ring zult aannemen. Ik kocht hem opzettelijk voor u." „Die werd gemaakt voor een verlovings ring," antwoordde zij„geef hem... aan het meisje, dat gij trouwen zult." „Ik heb haar nog niet gevraagd." „Maar gij zijt zeker van plan. dat te doen?" „Waarschijnlijk. Doch het kan zijn dat zij weigert. Wat denkt gij daarvan?" „Indien ik daaromtrent eene meening-' koester, ben ik niet van plan u die te zeg gen. Alleen wensch ik, dat gij uw ring be houden zult." Ik hield hem bijgevolg. En den geheelen dag, terwijl wij opnieuw langs het bloeiende Boskoop, het ouderwetsc'he Gouda en andere plaatsjes kwamen, die mij zoo levendig het begin van onzen toclit voor den geest rie pen, bleef ik peinzen over de verandering, welke er had plaats gegrepen in dat levende raadselmijne geheimzinnige tante. HOOFDSTUK XXXIII. f Wij overnachtten te Rotterdam, in het oude hotel, waar de Engelen waren afge stapt, toen zij voor het eerst aan mijne ver blinde oogen verschenen. De volgende dag was een gedenkwaar dige datum in de geschiedenis der Van Bu ren's want de nieuwe brnid zou officieel in i den familiekring worden ontvangen. Robert en zijne zusters hadden ons bij onze aarkomst ie Rotterdam verlaten, aan gezien hunne moeder nog stoeds te Schevo- ningen was. Het zou hunne taak zijn den weg voor Phyllis te banen en zoo moge lijk het mysterie op te lossen van hot telegram, waarin de zoon des huizes zijn nieuw engagement had aangekondigd. Nog vóór dat wij te Rotterdam met ons ontbijt gereed waren, was Robert reeds per auto in een van do afgedankte automo bielen van Van Brederode terug (Alb schijnt auto's en motorbooten op het pad des levens te strooien, zooals andere men- schen hunne afgedragen schoenen) en bracht uit de villa Van Buren een briefje van mevrouw, ziine mama, mede. De inhoud van dat schrijven zal ik noo;t te weten komenmaar Robert's mooi ge laat was minder kalm dan gewoonlijk n ik vermoedde dat hij sterker dan ooit zij l Hollandschen aard aan den dag had moe ten leggen, alvorens zijne niet minder Hol- landsche moeder te overtuigen, dat Miss Rivers eene geschikte plaatsvervangster voor eene Freule kon zijn. Hoe het ook zij, hij had haai* overtuigd en, ofschoon, te oordeelen naar de kringen om zijne lichtgrijze oogen, waarschijnlijk de halve nacht daartoe noodig was geweest, moest het briefje, dat hij overbrachtt be vredigend zijn, want Phyllis zag er zeer voldaan uit, toen zij het las. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1