Woensdag 12 Mei 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. nr. 8*8. 7° J «argrans. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: pgr 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Daze Courant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiénmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur s morgens bjj de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C®. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 rents bfl vooruitbetaling, Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen t«t het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eeat circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De hervorming van «Ie Duitsclie rijkslinantiën. Op den wensch, die hem door de natio- naal-liberale vereeniging te Lübeck werd ui'gedrukt, dat 'hij spoedig er in zou slagen de hervorming van de Duitsche rijksfinan ciën tot stand te brengen, heeft de rijks kanselier vorst Bülow het volgende ant woord gezonden „Noord en zuid zijn eens gezind in den ernstigen wil om het rijk uit zijn financieelen nood te helpen; daarom kan ik ondanks alle bezwaren er niet aan twijfelen, dat liet ooik zal gelukken." In een van zijne schitterende maar vin nige artikelen in de Zukunft insinueerde Maximiliaan Harden onlangs, dat vorst Bülow zijne maatregelen nam om zich zoetjes aan terug te trekken. Er is, z. i., alle reden om te verwachten, dat de rijkskanselier om streeks September zijn ontslag zal nemen, omdat tegen dien tijd de herstellingen aan de villa Malta voltooid zullen zijn en het verblijf van den kanselier te Rome in een toestand zal zijn om zijne gasten te kunnen ontvangen. De hierboven aangehaalde verklaring van vorst- Bülow kan dienen als bewijs, dat aan deze insinuatie van Harden geen al te groot gewicht moet worden gehecht. Bij de dagbla den, die het ontslag van vorst Bülow als waarschijnlijk voorstellen, is de wensch de vader van de gedachte. Er is veel gespro ken over het verlangen, dat vorst en vorstin Bülow koesteren naar Italië, over het on geduld waarmee zij het oogenblik tegemoet zien, waarop zij de villa Malta voor goed zullen kunnen betrekken. Dat schijnen ech ter alle tendenz-berichten te zijn. Wanneer men zander vooroordeel kennis neemt van de taal, die de dagbladen voeren, waarvan de kanselarij gewoon is zich als organen te bedienen, en de verklaringen leest, die van den kanselier zelf uitgaan, dan komt men gemakkelijk tot de overtuiging, dat de rijks kanselier er voorshands niet. aan denkt zijn ambt neer te leggen. In den rijksdag heeft hij eens gezegd „Ik zal aan het bewind blijven zoolang de Keizer mij zijn vertrou wen sc'henkt en zoolang mijn geweten mij dit zal toestaan." Er is alle reden om te mee- nen, dat vorst Bülow, ondanks de tijdelijke ontstemming in November van verleden jaar, bij den monarch weer in de gratie gekomen is. Dan blijft nog de vraag in hoever de tweede voorwaarde, die hij stelde voor zijne medewerking aan de bestuurstaak, overeen stemt met den staat, waarin de financieele kwestie zich bevindt. Zal liet geweten van vorst Bülow hem toelaten nog lang op zijn post te blijven? Volkomen zekerheid daaromtrent zal men niet krijgen vóór den 23. Mei, den dag waar op de Keizer in Potsdam terugkomt. Zelfs al was de rijkskanselier reeds tot het be sluit gekomen om zijn post te verlaten, dan zou hij het plan daartoe niet vóór dien datum wereldkundig maken. Maar alles duidt aan, dat vorst Bülow niet zal heengaan, tenzij hij daartoe bepaald gedwongen mocht zijn. En dat is nu zeker niet het geval. Hij heeft de hoop om de financieele hervorming tot stand te brengen, niet opgegeven. Zijne er kende organen in de pers doen hun best om de conservatieve agrariërs eenerzijds en de liberalen anderzijds te bewegen tot we- derzijdsche concessiën, die 't mogelijk zou den maken tot overeenstemming te komen. De aandacht verdient in dit opziicht een artikel van de Nene Gesellschaftliche Kor- respondenz, dat de agrariërs tracht te doen schrikken, door voor hunne oogen het beeld te doen verrijzen van een nieuwen kanselier, die hun veel minder gunstig gestemd zou zijn dan vorst Bulow. Door den rijkskanse lier ten val te brengen, zouden de agrariërs slechts „den liefsten wensch van het cen trum tot verwezenlijking brengen" zij heb ben iets beters te doen dan zich te leenen tot eene manoeuvre, waarvan zij volstrekt geen profijt zullen trekken. In het zelfde artikel wordt aan de liberalen de raad ge geven, concessiën te doen in de brandewijn belasting; oaarbij behoeven zij niets van hunne beginselen prijs te geven, en hun voorbeeld zou misschien de conservatieven kunnen bewegen om ook hunnerzijds toena dering tot de regeeringsplannen aan den dag te leggen. Dit zijn aanwijzingen, dat men in de rijks kanselarij zich niet in eene stemming be rt ndt om den moed te laten zakken. Het is mogelijk, dat de pogingen van den rijkskan selier niet zullen slagen en dat hij zich genoopt zal voelen zijn ontslag te nemen, maar hij zal blijven strijden tot het uiter ste toe en men is nu nog volstrekt niet tot het uiterste gekomen. Duitschland. Malta, 11 Mei. Het Duitsche Kei zerpaar is heden aan boord van de Hohen- zollern vertrokken. Berlijn, 11 Mei. De financieele commissie van den Rijksdag heeft de ver hooging van de belasting op tabak naar het gewicht verworpen. Voor het voorstel stem den de vrijzinnigen en nationaal-liberalen. Met 16 stemmen (van leden der conser vatieve en rijkspartijen, de „Wirtschaft- liche Vereinigung" en het centrum) tegen 12, werd het verhoogde recht op de waarde in beginsel aangenomen. De banderole-quaestie is hiermede van de baan. De commissie voor het onderzoek der ge loofsbrieven van de leden van het Prui sische huis van afgevaardigden heeft be sloten de vernietiging voor te stellen van de verkiezing' der vier in Berlijn geko zen sociaal-democratische afgevaardigden Borgmann, Heimann, Hirsch en Hoffmann. Dit besluit berust op het van sociaal-demo cratische zijde op de kiezers uitgeoefende terrorisme en verder op het feit, dat voor het samenstellen van de kiezerslijsten en de indeeling van de kiezers in klassen gedeel telijk gegevens van het belastingjaar 1907, gedeeltelijk die van 1908 zijn gebezigd. Op grond, dat deze kiezerslijsten onwettig zijn samengesteld, moet de verkiezing van deze vier afgevaardigden als nietig worden be schouwd en eveneens die van de in de ge noemde districten gekozen „Wahlmanner". Frankrijk. P a r ij s 11 Mei. De zitting van de Kamer werd heden bijgewoond door talrijke pos tambtenaren Sembat verwijt de regeering postbeamb ten gestraft te hebben voor feiten, die met den dienst niet te maken hebben. Deschanel verlangde, dat een statuut voor de ambtenaren zou worden vastgesteld. In antwoord op eene interpellatie ver klaarde minister Barthou, dat de beambten zich dingen hebben veroorloofd, die niet kunnen worden geduld. De regeering kan den veldtocht der post beambten tegen het parlement en hunne on vaderlandslievende taal niet gedoogon. Wan neer ambtenaarsvereenigingen coteriën wer den, zich plaatsend' boven de vertegen woordigers van het volk, dan zou het ge daan zijn met de regeeritig, het parlement en de volkssouvereiniteit. De regeering heeft hare besluiten een stemmig genomenmocht de Kamer aar zelen goed te keuren wat wij hebben ge daan of mocht zij intrekking van de geno men maatregelen verlangen, dan zouden wij het bewind nederleggen Donderdag voortzetting. P a r ij s, 11 Mei. In eene vergadering in het Hippodrome werd heden de volgende motie aangenomen De beambten en werklieden van post, telegraaf en telefoon, ten getale van 10,000 vergaderd en vereenigd in het zelfde gevoel van verontwaardiging over de deloyale hou ding van de regeering, die hare eere-verbin- tenissen niet is nagekomen en strijdende kameraden heeft gestraft, omdat zij hunne denkwijze hebben uitgedrukt, verbinden zich den arbeid te staken en een strijd tot het uiterste te voeren, totdat volledige voldoe ning zal zijn verkregen. Zij eischen luid het recht van vereeniging voor zich opy dat zij zullen verkrijgen wat het -ook moge kosten, juichen de postvereeniging toe en gaan uiteen onder den kreetLeve de sta king! P a r ij s, 11 Mei. De vereeniging van postambtenaren kondigde heden avond om 7 uur het bevel om te staken af. De beambten van den ambulanten dienst aan de stations Lyon en Saint-Lazare lieten het werk in den steek. Op de meeting kondigden de sprekers aan, dat morgen geen enkele brief in Parijs moet worden bezorgd. Aan het centrale telegraaf kantoor wordt nog slechts gewerkt om de bevelen tot staking orer te brengen. Volgens een telegram uit Saint-Nazaire aan den Intransigeant weigerden de matro zen 500 postzakken, die de voor Midden- Amerika en de Antillen bestemde brieven inhielden, in te laden. De géhee'le bezending gaat naar Parijs terug. P a r ij 6, 12 Mei. In den loop van den avond kwamen op het oogenblik van vertrek onder het ambulante personeel een aantal gevallen van vermissing voor op alle lijnen. Er heerschte gisteravond veel beroering op het hoofdkantoor der posterijen onder de bestellers van drukwerken Bordeaux, 12 Mei. De agenten van post, telegraaf en telefoon, ten getale van 300, besloten heden avond tot de sta king. De werklieden van den verlichtings- dienst namen eene motie van solidariteit aan met het personeel van post, telggraaf en telefoon. P a r ij s 11 Mei. De militaire gou verneur van Parijs heeft alle corpscomman danten aangeschreven, de bewaking van kruitmagazijnen, arsenalen en kazernes te verdubbelen, ten einde eiken aanslag te voorkomen. De commandant van het fort Briche heeft speciale instructiën ontvangen voor het ge val van eene staking onder de electriciens. In de provincie zijn de prefecten met groote voortvarendheid bezig met het ne men van maatregelen, om den dienst van post en telegrafie geregeld te laten voort gaan. De weigering van de regeering om de door de postambtenaren opgerichte vakvereeniging te erkennen, steunt op de wet van 21 Maart 1884 op de vakvereenigingen. Art. 2 van deze wet laat de oprichting van vakvereenigin gen zonder machtiging van de overheid toe door personen, behoorende tot hetzelfde be roep of tot verwante beroepen, die gezamen lijk de vervaardiging van zekere producten ten doel hebben. Uit den geheelen inhoud van de wet blijkt., dat zij slechts doelt op vereenigingen van werklieden, die in een beroep of bedrijf werkzaam zijn. Art. 3 be paalt uitdrukkelijk, dat de vakvereeniging alleen ten doel mag hebben de behartiging van de bedrijfs- en beroepsbelangen. Daaruit volgt de onwettigheid van door staatsambte naren opgerichte vakvereenigingen. Wel be zitten deze heit recht zich bij elkaar aan te sluiten in vereenigingen tot besproking van hunne gemeenschappelijke belangenzulke vereenigingen zijn ook opgericht en sommig© ministers hebben dat zelfs aangemoedigd. De regeering en het parlement hebben er ech ter nooit twijfel over laten bestaan, dat de ambtenaren hunne vereenigingen niet mogen oprichten krachtens de wet van 1884 en dat ook het recht om te staken hun niet toe komt. Wanneer de door de postambtenaren op gerichte vakvereeniging door den rechter on- wettig is verklaard en de oprichters willen haar niettemin laten voortbestaan, dan kun nen op grond van de vereenigingswet van 1901 de deelnemers gestraft worden met ge vangenisstraf van zes dagen tot- een jaar. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Parijs bericht, dat men in de Kamer do nieuwe staking, waarmee de postambtenaren drei gen, vrij kalm tegemoet ziet. Het is tame lijk zeker, dat de houding van de regeering met groote meerderheid zal worden goedge keurd, omdat de leiders van de oproerige postambtenaren door li t verspreiden van aanplakbiljetten met hlijkbaar politieke strekking, waardoor niet alleen de regee ring maar ook het parlement bedreigd wordt, de Kamerleden meer ontstemd dan voor zich gewonnen hebben. Engeland. Londen, 11 Mei. Het voorstel tot verhooging van het invoerrecht op buiten- landsch bier met 3 p. per 36 gallons is aan genomen Italië. Rome, 11 Mei. De Koning, de Ko ningin en -de minister van buitenlandsche zaken met gevolg zijn heden avond om 7.10 naar Brindisi vertrokken, waar zij morgen vroeg zullen aankomen om Keizer Wilhelm te ontvangen, die daar omstreeks 10 uur zal aankomen Rome, llMei, De Kamer zette heden de behandeling voort van de begrooting van landbouw, waaraan zij reeds eenige dagen heeft besteed. De uiterste linkerzijde ver langde een parlementair onderzoek naar de wijze waarop de dienst aan dit departement werkt. De minister-president verwierp dit voorstel en stelde de kwestie van vertrou wen. Het voorstel van de uiterste linkerzijde werd bij hoofdelijke stemming verworpen met 209 tegen 79 stemmen Spanje. Madrid, 11 Mei. De minister van buitenlandsche zaken heeft eene nota bekend gemaakt, waarin wordt gezegd, dat het maghzen aan sommige vragen, die door den gezant Merry del Val werden gedaan, heeft voldaan. Andere vragen zijn uitgesteld tot dat eene o\ereenkomst zal zijn gesloten over de ontruiming van posten op het Riff. Moe- ley Hafid kondigt aan, dat hij een gezant schap zal zenden om verschilleude punten te regelen hij verlangt de ontruiming zon der dat liet herstel van de veiligheid wordt afgewacht. Rusland. Petersburg, 11 Mei. Voor een bij zonder gerechtshof voor politieke misdrij ven, onder voorzitterschap van den senator Warwarin, begon heden voormiddag het pro- ces-Lopoekhin. Bulgarijë. Sofia, 11 Mei. De regeering heeft aan de mogendheden de afschaffing van. de capitulatiën en het sluiten van verdragon betreffende de consulaten gevraagd. Turkije. Konstantinopel, 11 Mei. De krijgsraad heeft 25 personen ter dood ver oordeeld. Daaronder bevinden zich soldaten, die hunne officieren gedood hebben, officie ren en hodja's, die betrokken zijn in den opstand van 13 April, en matrozen die den commandant van het pantser9chip Affary Tewfik hebben ged'ood. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Ztg. ge schreven De laatste berichten uit Klein- Azië luiden gunstiger, en het schijnt, dat het aan de bemoeiingen van de nieuwe re geering gelukt is de orde eenigszins te her stellen. Dat verandert niets aan het feit, dat de gruweldaden, die in Adana en op andere plaatsen zijn begaan, ten scherpste moeten worden veroordeeld. Men mag echter niet voorbijzien, dat op de tegenwoordige Turksche regeering geen schuld daaraan mag worden gelegd. De oorsprong van deze onlusten ligt op een ander gebied. In Fran- sche berichten, die de gruweldaden in Ada na in de levendigste kleuren schilderen, wordt toegegeven, dat de Armeniërs door hun uitdagend gedrag de Turken geprik keld en dus aan de vreeselijke, overigens na tuurlijk ten zeerste te veroordeelen uitspat tingen een zekere schuld hebben. De Arme niërs genieten in Turkije een tamelijk alge- meenen afkeer, omdat inzonderheid de Turk sche bevolking hun economisch overwicht dikwijls moest voelen op eene wijze, die tel kens als er politieke woelingen voorkwamen, er toe bijdroeg den toorn van de Moslim tegen de Armeniërs te richten. De nieuwe Turksche regeering heeft door hare hou ding bewezen, dat zij het gebeurde beslist afkeurt en bereid is tot onderdrukking van de onlusten, als het noodig is meedogenloos. Met hoe meer beslistheid zij ook in de toe komst zal optreden, des te stelliger kan zij er op rekenen, dat voortaan de rust in de Armenische districten niet meer aan zulk eene storing zal worden onderworpen. Oost-Afrika Z u n g e r u, (via Lagos) 11 Mei. Lui tenant Van rennen is, terwijl hij op weg was naar Güssoro Wagan, ongeveer 50 K. M. ten N. van Zungeru, met drie Europeanen en 35 inlandsche politiesoldaten om een in- landsch hoofd te installeeren, verleden Don derdag onverwachts overvallen. Kaar het Engeluch 97 van N. m W. M. WILLIAMSON. Kort daarop werd het bezoek aan Sche- vendngen bepaald. De heide zusters zagen er onweerstaanbaar uit, toen zij met Van Buren vertrokken. Zij zouden daar den dag doorbrengen, want de Nederlanders zoeken steeds zoolang mogelijk van het gezelschap hunner vrien den te genieter: en ik kou slechts hopen, dat een zekere uitdrukking in hare oogen, toen zij uit den tonneau van de roode auto nog eens omkeek, beduidde, dat Nell liever bij een der anderen was achtergebleven. Ware zij te Rotterdam gebleven, en had ik' haar moeten bezighouden, dan had ik mijn aanzoek stellig gedaan. Nu bracht ik die uren vrij mistroostig door, telkens be denkende hoe onze geheele tocht nu spoedig ten einde zou loopen, zonder dat ik nog iets bij Nell gevorderd was. Thans bleef ons nog slechts het bezoek aan Zeeland over, dat hoogstens enkele dagen in beslag zou ne men. En daarna? Voor het allerlaatst naar Rotterdam terugkeeren, afscheid nemen, misschien wel de boot verkoopenalthans Pnyilis had het in het begin voorgesteld, toen het eind nog zoo ver af was en onbe stemd scheen Tante Fay bleef in hare zitkamer, bewe rende veel te schrijven te hebben en Tibe bewaakte haar deur. Van Brederode ging, zonder naar eene verontschuldiging te zoe ken, naar oude kennissen en zoo kreeg xk in mijne verlatenheid een voorsmaak van de toekomst. Ik herinnerde mij -den prins in het tooversproókje, wien men drie citroe nen gqgeven had, zeggende dat elk daarvan eene schoone sylplie bevatte, die hem zou verschijnen als hij den rand harer gevange nis wegsneed. Zij zou hem om een teug water vragen eu indien hij haar voor altijd wensch'te te behouden, moest hij onmiddel lijk gehoorzamen, of wel zij zou verdwijnen om nooit weder <be keeren, ook al smeekte hij daar nog zoo vurig om. Toen de prins den eersten citroen opensneed was de feeën- gestalte, die zich aan zijn blikken vertoonde zóó verblindend, dat hij geheel en al ver bijsterd, haar verdiwijnen liet. Hetzelfde overkwam hem mét de tweede en 'het was slechts door de grootste zelfbeheersching, dat hij de derde schoone tot bruid behield. „Ik ben niet zoo goed voorzien als die prins," zeide ik bij mij ze'lven, „maar als een gewoon sterveling moest ik mij reeds gelukkig achten twee citroenen te hebben ontvangen, waar hij er drie hadmaar zoo ik ook de tweede sylphe laat ontsnappen is alle hoop voor mij voorbij." Het denkbeeld met grijze haren ten grave te moeten dalen, zoowel van Phyllis als van Nell beroofd, en dat nog wél dóór mijn eigen dwaasheid, maakte dat ik mij op 27- jarigen leeftijd reeds oud gevoelde. Mis schien was die sombere dag toc'h niet geheel en al verloren, want lang voordat de roode automobiel de bei'de meisjes terugbracht, had ik het vaste besluit opgevat Miss Van Buren om hare hand te vragen, voordat er vier en twintig uur verstreken zouden zijn. Toen Van Brederode weer opdook, bleek het dat hij beproefd had berichten omtrent Sir Alec van de Wilhelmina in te winnen. Maar hij 'had niets vernomen en wij moesten, ons troosten met het verouderde spreek woord Geen tijding, goede tijding. Wij hebben natuurlijk nog kans hem in Zeeland weer te vindenmaar dat is niet waarschijn lijk, nu hij ons spoor te Leeuwarden bijster is geraakt. Mogelijk ook heeft hij de gedach te opgegeven, dat tante Fay zich aan boord van Rudolf's jacht bevindt en, zoekt hij haar elders dan in dit waterland. In elk geval is onze tocht bijna afgeloopen en wanneer de pseudo-Lady Mae Nairn© eenmaal met Ti'be verdrtenen 'zal zijn in het groote onbekende, waaruit zij ten antwoord op mijne annonce oprees, mag mijn arme, driftige oom op mij losstormen, zooveel hij wil. Indien ik Nell kan overtuigen, dat zij en ik voor elkander werden geschapen, zooals Robert, Phyllis zoo gemakkelijk aan het verstand heeft gebracht, zal ik haar zonder moeite kunnen beduiden, dat eene zonde, om harentwil gepleegd, geen Zonde is. Na alles beleden en vergiffenis ontvangen te hebben, kan ik Sir Alec gerust -het hoofd bieden. Wat Van Brederode betreft, hij heeft ge noegen gehad als loon eu Nederland is rijk bevolkt met mooie meisjes, die niets liever zullen wenschen dan burchtvrouw te worden op Leliëndal. HOOFDSTUK XXXIV. Het scheen van zelf te spreken, dat Ro bert bij ons aan boord kwam voor ons ver trek naar Zeeland. Heeft hij niet meer recht dan ik op het dek der Mascotte als de neef van de eigenares en de fiancé van de stief zuster? Hij en Phyllis waren de eenigen van het gezelschap, die de blijde uitdrukking droegen, welke ons allen eigen was geweest, toen wij de reis waren begonnen. Voor hen alleen 'behoeft 'het spooksel van het einde dan ook niet op te rijzen, nu de levensreis pas voor hen begint, .met vollen stoom. Zelfs in de dageu toen zij nog Lorelei heette en zich niet voor de wereld behoefde te verbergen, had de Mascotte zich nooit •dapperder voortgespoed. Zij vorderde zoo snel, alsof al ons hopen en vreezen voor de toekomst haar onverschillig liet. En toch zou ook zij haar getrouwe gezellin de Wa terspin verliezen maar zij wist dit niet en, gleed dus vroolijk spinnend voort, in ge lukkige onwetendheid van de naderende scheiding. Ook al ware rdrecht voor ons verrezen toen Holland's waterwegen ons nog onbe kend waren, zouden wij er door verrukt zijn geweest en thans, ofschoon wij zooveel ge zien hadden en allen door verschillende hartepijn werden gekweld, scheen het even erg die stad voorbij te gaan, als Venetië ter zijde te laten liggen, zonder het' een bezoek waardig te 'hebben gekeurd; want nergens op onzen tocht had eene plaats mij zoozeer aan de gondelstad herinnerd. Ik pleitte er dan ook voor daar stil te blij ven. „Het zal ons een dag langer samen doen doorbrengen," zeide ik, „indien wij Dordrecht van nabij lecren kennen en mor genavond te Middelburg aankomen. Waarom zouden wij ons baasten?" Van Brederode lachte. „Vraag dab aan Robert," zeide hij, ,,en bovendien is het morgen Botermarkt, de groote dag te Mid delburg." Maar Robert's gelaat en dat van Phyllis antwoordden heiden, aleer ik nog die vraag had kunnen doen. Ik geloof dat Robert gaarne het tochtje te Rotterdam had laten eindigen (want wat zijn voor hem de genoe gens eener ge zei schap sr ©is vergeleken met de zaligheid der wittebroodsweken?), maar Phyllis wilde Nell niet van Zeeland beroo- ven, dat men altoos als het gloriepunt der reis had afgeschilderd, van Zeeland, den geheimzinnigen, zonderlingen, trotschen zoon der zee. „Vroeg of laat zuilen wij weer allen bij el kander komen, want gij moet Phyllis en mij gezamenlijk komen bezoeken en dan zullen wij u naar Dordrecht voeren," zeide Van Buren. Dat beslikte de .zaak, want ofschoon Nell eigenares der boot is en bijgevolg aan boord kan 'bevelen, zou zij niets willen dóen om het geluk harer stiefzuster te verschuiven. Zij fluisterde mij iets dergelijks toe, terwijl wij het bekoorlijke Dordlt voorbij voeren. Ik achtte thans het oogenblik gekomen en wilde 'beginnen met de vraag of zij het niet eenigszins gewaagd vond voor oen meisje, iemand anders dan een landgenoot t© trou wen. Als zij „ja" zegt, dan is mijn kans schoon. Als zij dit tracht te betwisten, be- proef 'haar dan te overtuigen, wat ons ge- j val betreft. Reeds boog ik mij daartoe iets dichter tot haar in wit gehulde gestalte, ter wijl wij beiden over de verschansing ston- den geleund, naar d© oude stad starend©, toen do dame aan kwam trippelen, die som tijds hare rol van duenna wat al te streng opvat. Zij wenschte alles te hooren omtrent Dordrecht en Jan van Brahand en hert beleg en den watervloed., di© de stad op een eiland1 plaatste. Zelfs liet zij zich niet afschrikken, toen ik haar kortaf verklaarde er niets van te weten en haar aanraadde Baedeker t© raadplegon Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1