BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. h'ïira te houden, dat Azew als lid van hot sociaal-revolutionair© comité in dienst van de Russische geheime politie heeft gestaan.. De onthulling van dit geheim vormt het eer ste punt van de aanklacht. Het tweede punt beschuldigt Lopoekhin, in December 1908 in Londen aan vertegen woordigers van d© sociaal-revolutionairen, van wie hij wist dat zij bij hem zouden ver schijnen om hem aan een verhoor te on derwerpen, verdere opgaven over de werk zaamheid van Azew gedaan en door feiten bevestigd te hebben, waardoor hij aan de partij een belangrijken dienst heeft bewe zen. Op grond hiervan wordt hij aange klaagd te behooren tot de sociaal-revolutio naire partij, een vergrijp, waarvoor hij tot dwangarbeid kan worden veroordeeld. Peters burg, 13 Mei. Lopoekhin is veroordeeld tot vijf jaren dwangarbeid. Uit Belgrado wordt aan de Neue Freie Press© bericht, dat de Russische diplomatie pogingen aanwendt om een tolverbond tus- schen Servië en Bulgarije tot stand te bren gen. Men gelooft in tusschen, de vele be zwaren in aanmerking nemende, dat de on derhandelingen, die thans worden gevoerd, er hoogstens toe zouden kunnen leiden het pad te effenen voor een slagen in eene latere toekomst, en dat in Bulgarije weinig ge neigdheid bestaat het door Rusland beoog de doel te bereiken, ofschoon eene verbete ring in de betrekkingen tusschen Bulgarije en Servië zich voorbereidt. Opmerkelijk blijft bet intnsschen, dat er in Petersburg zooveel waarde aan wordt gehecht, de beide staten ook in eene nauwe economische ver houding te brengen. Servië. De te Belgrado verschijnende Wetsjerne Nowosti vermeldt het gerucht, dat de Ser vische troonsopvolging binnen kort weer aam de orde zal komeu langs den. weg van eene grondwetsherziening Koning Peter en ook kroonprins Alexander zijn tot het inzicht gekomen, dat door de abdicatie van prins George, waarin met overhaasting is toege stemd tengevolge van de zware buitenland- sche crisis, de dynastie-Karageorgewitsc'n is benadeeld. Men doet daarbij opmerken, dat de beschuldigingen tegen prins George we gens den dood van zijn kamerdienaar Kola- kowitsch ongegrond zijn geblekenbij de laatste interpellatie in de skoepschtina heeft de interpoli an t zelf, de sociaal-democrati sche afgevaardigde Kazlerowitsch, moeten toestemmen, dat er voor de voortzetting van het gerechtelijke onderzoek geen termen aanwezig waren. Bulgarije. De Agence Buigare bericht, dat het on juist is, dat de kroning van koning Ferdi nand spoedig te verwachten is. Deze vraag is nog niot opgeworpen en ook heeft de re geering zich er nog niet mee bezig gehou den. Turkije. Konstantinopel, 13 Mei. De Kamer heeft het protokol van de overeen komst met Bulgarije met 121 tegen 34 stem men goedgekeurd. Uit Dedeagatsch zullen ongeveer 30.000 man Turksch© troepen naar Mersina gezon den worden. Dit geschiedt in de eerste plaats om de rust iu Adana en omstreken te herstellen, maar voornamelijk om een veldtocht tegen de reactionairen in Kledn- Aziu te voeren, voornamelijk tegen de Koerden, die, naar gezegd wordt van Rus sische zijde gesteund worden. Om met de gevaarlijke elementen, vooral met de Ha- midié-ruiterij, voorgoed af te rekenen, en alle inmenging van de mogendheden onnoo- dig te maken, is dc Turksche regeering voornemens zo uit te roeien. Er zijn vijf stoombooten afgehuurd, die aanhoudend troepen van het 2de en 3de legercorps naar Mersina brengen. De noodigc middelen heeft de regeering zich uit de schatten van Jildis-kiosk verschaft. Ben deputatie van het Armenische pa triarchaat fe Konstantinopel is in audiën- tio ontvangen door den grootvizier en den minister van binnenlandsche zaken. De depfltatie legde telegrammen over, waarin werd medegedeeld, dat de toestand der Christenen in de Armenische provinciën nog steeds gevaarlijk is. Qf grootvizier verzekerde beslist, dat de regeering de orde en de veiligheid ten spoe digste zou handhaven en dat do schuldigen hunne straf niet zullen ontgaan. Hieraan voegde de minister van binnenlandsche za ken nog toe, dat de vali en de stedelijke commandant van Diarbekir uit hun ambt ontslagen zullen worden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Donderdag was aan de orde bet wetsont werp tot toekenning van oen nader rente loos voorschot van f 350,(XX) aan de West- landsche stoomtramwegmaatschappij voor de -<■ voltooiing van haar net. Het w< taontwerp is aangenomen. Voorts zijn goedgekeurd verschillende wetsontwer pen. Na de pauze is allereerst bij tweede le zing aangenomen de schepenwet Daarna zijn o. a. goodgekourd de suppletoir© land bouwbegroting voor traktementsverhoogin- gen aanstelling van ambtenaren, het wets ontwerp om de arbeidswet, veiligheidswet, hinderwet, pliosphor-luciferswet, ongeval lenwet in overeenstemming te brengen mei de reorganisatie der arbeidsinspectie. Daar na is behandeld de nadere wijziging van ar tikel 31 der ongevallenwet. De heer Borgesius betoogde dat er geen reden bestaat om al de bedrijven, welk© de Minister op 't oog heeft, aanstonds terri toriaal in te doelen Spreker adviseerde den Minister daarom ter voorkoming van klach ten daartoe dus niet over te gaan. Spreker drong voorts aan op herziening van 't stel sel tier ongevallenwet in do richting van decentralisatie. Minister T a 1 m a verdedigde den voor gedragen maatregel. Statistische gegevens hebben de noodzakelijkheid eener tariefs onderscheiding door territoriale indeeling der bedrijven aangetoond Met groote om zichtigheid zal natuurlijk bij die indeeling worden te werk gegaan Practisch was de al- geheele herziening dei- Ongevallenwet reeds een half jaar geleden gereed. De heer Borgesius betoogde nader, dat de Minister geeheel verkeerde conclusies trekt uit de statische cijfers. Spreker critiseerde des ministers handel wijze iu zake de voorbereiding van de alge meen© herziening der Ongevallenwet in de richting van decentralisatie. De minister had namelijk een regeling ontworpen voordat de technische ambtenaren waren gehoord. Daarop is een commissie maandenlang be zig geweest, om deze regeling uit te werken. En toen, zonder dat er ooit botsingen wa ren voorgekomen in de ook^door den minis ter bijgewoonde commissie-vergaderingen, de commissie met haar taak gereed was en een concept-regeling voordroeg, werd zij eenvoudig door den minister naar huis ge stuurd. De minister zette uiteen de redenen ■waarom hij aanvankelijk het plan had moe ten loslaten. Die redenen waren dat de mi nister zijn onafhankelijkheid niet prijs wilde geven tegenover een paar leden der com missie, die bereid waren een particuliere ■maatschappij op te ridhten, welke in 's mi nisters plan paste en financieele toezendin gen vroegen. Na nog eenig debalt gaf de heer D e Waal M a 1 e f ij t (a.-r.) in overweging dit aanvankelijk plan te puhliceeren. De minister achtte dit niet aanbevelens waardig. De wijziging van art. 31 der Ongevallen wet werd goedgekeurd. Vrijdag komt aan de orde het voorstel van den heer Lobman, tot herneming van het reglement van orde der Kamer. T© Rotterdam. Men schrijft uit Rotterdam: Ook Rotterdam maakt zich op om de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis feestelijk te vieren. Vrijdag is de groote dag daar. Het zal eer. schitterend en grootsch feest zijn, wanneer 'het weder een weinig zal mede werken. Waar het gemeentebestuur op zoo royale wijze met het aanbrengen van ver sieringen en illuminatie aan verschillende stadsgebouwen voorging is de gansche bur gerij daardoor als 't ware geèlectriseerd en wenscht ieder het zijne bij te dragen om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Reus achtige versieringen en illuminaties worden overal aangebracht en men komt bijna han den te kort om groen en bloemen, döek en ander versieringsmateriaal aan te dragen en ter plaatse op te stellen. Verder zal het aantal optochten, muziek- en zanguitvoeringen, kinder en volksfeesten enz. enz. legio zijn, en waar deze over de geheele stad verspreid zijn zal ieder uit hoekje van de stad ziin aandeel in de feest vreugde hebben. Gaan we het programma in 't kort na, dan zal daaruit reeds voldoende blijken, dat van werken dien dag niet veel sprake kan zijn, daar men dezen geheel noodig heeft om van de feestvreugde te genieten. Reeds des morgens ten 7 uur wordt de feestdag plechtig ingewijd met het spelen van koraalmuziek en de volksliederen van den toren der Groot© Kerk door de Vereen i- ging Obadja, en daarna trekt men ten 8 ure reeds in verschillende richtingen de stad door om door reveilles de burgerij uit de veeren te halen. Ten 9 uur volgen dan nieuwe optochten, terwijl de Vereeniging liet Zuiden, op het Afrikaander plein de volksfeesten opent met een rij wiel wedstrijd. Enkele gelukkigen, die op denzelfden dag dat Prinses Juliana geboren werd hun gezin zagen vermeerderen, kunnen op dat uur aan het bureau van het Rotterdamsch Nieuws blad een fraaie wieg in ontvangst nemen, door de directie beschikbaar gesteld. Te half 11 zal een plechtige wijding van den feestdag plaats hebben met een orgelbe speling in de Nieuwe W es ter kerk aan de Ammanstraat. Terwijl dan tusschen 11 en 2 uur weder verschillende kinderfeesten met optochten, volksspelen, vliegerwedstrijd, enz. in de ver schillende stadsgedeelten plaats hebben, gaat ten 2 ure de optocht uit van d© leerlingen van gymnasium en hoogere burgerscholen. En zoo naderen we de clou van de dag- feesten, welke zal bestaan in een reuzen- muziekuitvoering aan den Goudschensingel, te geven door oen 10-tal muziekkorpsen en afgewisseld door een zanguitvoering, waar aan 4000 kinderen van scholen voor g. 1. o. zullen deelnemen. Inmiddels wordt dan in het Noorden een allegorische optocht met een groot aantal toepasselijke zegewagens georganiseerd; door de Vereeniging Nautilus een gondel vaart door de binnenhavens der stad en door de firma Bervoets aan de Piet er de Hoogh- weg een luchtvaartfeest. Daarbij zal een Zep pelin-ballon van 16 M. opstijgen en eindelijk een ooievaar met bakerkind worden neerge laten. Op het terugbrengen van dien ooie vaar is een prijs gesteld. Hiermede naderen we het oogenblik dat de feestlichten zullen ontstoken worden en belooven tal van stadsgedeelten met onze schoone rivier bovenaan een feërieken aan blik te zullen opleveren. Op een 10-tal pleinen der stad worden dan muziekuitvoeringen gegeven, op de Nieuwe Veemarkt ©en bioscoopvertoning en verder zullen weder een aantal optochten, thans met fakkellicht, uitgaan. Kortom alles voorspelt een schoon feest. Rotte's Mannenkoor leidde Woensdag avond de feesten in met een natio naal feestconcert, waartoe de gemeente het beursgebouw had afgestaan, dat fraai versierd was. Medewerking ver leenden het stafmuziekkorps der Ko- ninkl. Scherpschutters en de solisten Louis Goldsteen Jr., tenor, uit Amsterdam en Jan van Rijsselberg, bariton, uit Schiedam. De eerste zong o.a. „Heil d'Eerstgeborene", een nieuw lied van Joh. Schmier, muziek van Joh. H. Looser; de laatste o.a. het lied van een „Koningsvrouwe' Beiden oogstten daverend applaus. Het prt gramma bestond verder uit volks- en godsdienstige liederen. Aan het slot wer den de volksliederen door een paar duizend aanwezigen meegezongen. Het was een schoone avond. Te 's Hertogenbosch. Te 's Hertogenbosch, alwaar reeds op den geboortedag van Prinses Juliuna die blijde gebeurtenis feestelijk werd gevierd, heeft men Woensdag jl. opnieuw uiring gegeven aan de vreugde door het Prinsesje over ons volk gebracht. Des moreens om 7 uur werden de feeste lijkheden geopend met een militaire reveil le, waarbij eene militaire wandeling met muziek v d gemaakt door heel de stad, die het seii. gaf om zoo goed als alle werkzaam heden te staken Om 12 uur werd in de Sint-Janskerk een Te Deum gezongen, bij welke gelegenheid mgr. V. d. Ven, die op dien dag verjaarde, door een stoet van geestelijken aan den in gang der kerk werd opgewacht en verwel komd. Een groot aantal personen, ook van undere gezindten, woonde deze plechtigheid bij. In den namiddag werd concert gegeven op de Markt ei» weer een muzikale wande ling door de stad gemaakt. Des avonds was het concert in het Plant soen, met als slot het groot historisch toon stuk „Slag van Waterloo", daarna fakkel optocht met muziek, groot vuurwerk op het nieuwe terrein, tot kwart voor twaalf con cert op de Markt en om 12 uur Taptoe voor het stadhuis met tot slot van het feest de volksliederen. Het stadhuis, de sociëteit „De Arend" en enkele particuliere gebouwen waren geïllu mineerd en smaakvol versierd en overal heerschte de grootste geestdrift gedurende den 'heelen dag Een vlaggesein. De commandant van de „Frederik Hen drik" van den West-Indischen Maildienst, vertelde aan kapitein Wijnmalen te Amster dam, die Woensdag een aantal Surinamers van gemeld stoomschip in ontvangst nam, het volgende: Het schip passeerde bij avond de Azori- scfoe Eilanden en kapitein en passagiers wa ren zeer verlangend om te weten of H. M. al bevallen was, en zoo ja, of het een Prins of Prinses was. Maar hoe dat te vragen? De kapitein sloeg het seinboek op, maar vond eerst niets. Eindelijk in een oud boek vond hij het sein„Geboorte plaats ge had?" Hij heesch het en werd van de sein- wacht onniidellijk geantwoord met de sein vlag: „Prinses Zoo'n eenzame lichtwach- ter dus op de uiterste punt van de Azori- sc'he eilanden wist al drie dagen na de ge boorte van de Frinses het feit en begreep dat die Hollandsche kapitein dit wilde we ten. En natuurlijk was er dadelijk feest aan boord. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 14 Mei bevat o. a. de volgende Koninklijke be sluiten eervol ontslagen J. Spencer Rabell als vice-consul der Nederlanden te Almeria en als zoodanig benoemd U. Garcia Blanes op verzoek eervol 'ontslagen mr. G. J. Pk. graaf Schimmelpenninck als lid van het college van regenten over de gevange nissen te Utrecht, onder dankbetuiging en als zoodanig benoemd mr. A. A. Cnopius, substituut-officier van justitie bij de recht bank te Utrecht. benoemd, tot lid van den voogdijraad te Dor drecht, mr. dr. J. Schokkring, predikant bij de Xederl. Horv.' Gemeente te Dordrecht bepanld is, dat dc commissie van aanneming voor adelliorst dor 2e klasse, 3c afdeeling, bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willems oord in dit jaar zal zijn samengesteld als volgt lid, tevens voorzitterde kapitein, ter zee W. D. H. baron van Asbeok, commandant van het Koninklijk Instituut voornoemd, tevens directeur van het onderwijs; ledende kapitein-luitenant ter zee S. P. UHonoré Naberde luitenant ter zee der le 'klasse L. F. H. Tuokermann de heer dx. J. C. C. W. van Nooten, directeur der hoogere bur gerschool met vijfjarigen cuirsus te Sneokdo heer dr. E. Jensoma, directeur der hoogere bur gerschool met vijfjarigen oursus te Groningen; plaatsvervangend lid: de heer dr. J. F. A. Meilirtk, directeur der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Assen secretaris aan de oom missie toegevoegd: de luitenant ter zee dor le klasse M. Wijt. H. M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nas- sau den heer Jules Rickl de Bellye, Raad aan het Hongaarsche ministerie van Justi tie. De secretaris-generaal van het perma nente hof van arbitrage, mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen heeft Dins dag j.l. en Donderdag te zijnen huize ter gelegenheid van de behandeling der Casa- blanca-zaak aan zijn tafel vereenigd de ar biters, behalve den opperarbiter, den heer Hammarskjöld, die, hoewel goed vooruit gaande, nog verhinderd is zijn hotel te ver laten tengevolge van het hem overkomen ongevalde agenten van de gedingvoerende mogendheden, de heeren prof. Weiss en dr. Lentze, de Fransche, Duitsche en Italiaan- sche gezanten, de Duitsche zaakgelastigde, graaf Hacke en den Franschcn attaché, den heer Auginieur, de secretarissen van het scheidsgerecht, de heeren Larousse de Sillac, Gauss en jhr. mr. Röell, 1. secretaris van het Permanent Hof van Arbitrage. Naar men verneemt, houden de scheidsrechters in het Casablancageschil tus schen Frankrijk en Duitschland dagelijks vergaderingen in raadkamer, bij den presi dent van het scheidsgerecht, den heer Ham marskjöld, in het hotel do Twee Steden. De beslissing is zeker niet vóór het einde der volgende week te verwachten. Gisteren vergaderde te 's Gravenhage de 3de sub-commissie van de Staatscommis sie voor den Middenstand naar aanleiding van het ingekomen schriftelijk rapport van de heeren Meuwsan en Nouwens omtrent hunne veis naar Oostenrijk om aldaar de Middenstandscoöperatie te onderzoeken. Be sloten werd dit omvangrijk rapport aan de Staatscommissie te doen toekomen en deze in overweging te geven machtiging te verzoe ken aan H. M. de Koningin om dit rapport spoedig in druk te doen verschijnen. Kamerverkiezingen. De cli riste n-d emocraten. Het partij-bestuur der christen-democra ten, door verschillende afdeej^ngen aange zocht tot het geven van nader advies inzake de generale verkiezingen in Juni u.s., heeft het volgende ter kennis van de partijgenoo- ten gebracht Aangezien de zelfstandige formatie der christen-democraten in 1905, ten slotte haar oorzaak vond in de absolute afwijzing door de christen-democraten gesteldon eisch, dat alsnog aan haar programs van actie zou worden toegevoegd: Grond wetswij ziging om te komen tot invoering van kiesrecht voo>' gezinshoofden en daarmee gelijkge- sleldeu", zoo moet het als een feit van be- teekenis worden geacht, dat thans zoowel de anti-rev. als de r.-k. staatspartijen, aan het gezinshoofden kiesrecht een plaats geven op haar programs voor de komende periode, waardoor alzoo aan den eisch door de chris ten-democraten in 1905 gesteld, is voldaan en bun optreden ten deze volkomen is ge rechtvaardigd. Ons program van actie, aldus luidt het advies verder, komt thans in hoofdzaak overeen met dat der bovengenoemde staats partijen, terwijl noch de staatspensionee- ring, noch ook het algemeen kiesrecht, ge heel of gedeeltelijk door de linkerpartijen geaccepteerd en op den voorgrond geplaatst, door ons in beginsel kan worden aanvaard. Dan zegt het partijbestuur van oordeel te zijn, dat de christen-democraten op voor waarde en onder uitdrukkelijk beding, dat de gecoaliseerde christelijke partijen zich bereid zullen verklaren mede te werken, hen den hun rechtmatig toekomenden! invloed te verzekeren, met volkomen behoud hunner zelfstandigheid ditmaal zullen behooren te bevorderen de verkiezing van oandidaten der rechterzijde, die instemmen mot boven genoemd programma. Ten einde nu onze kleine krachten, aldus eindigt het advies, zoo noodig, zooveel mo gelijk te concentreerenwordt den afdee- lingen, die daarvoor speciaal in aanmerking komen en die bereids onze desbetreffende mededeeling ontvingen, dringend verzocht geen candidaten te stellen, alvorens in het bezit te zijn gekomen van ons nader advies daaromtrent. In een gisterenavond gehouden ver gadering van de kiesvereeniging Nederland en Oranje in district Amsterdam VIII werd voorlezing gedaan van een schrijven van dr. A. Kuyper, waarin deze mededeelde, dat hij met het oog op zijn candidaatstelling te Om men en Dordrecht voor dit district geen candidatuur kon aanvaarden. Besloten werd alsnu te candideeren den heer W. de Vlugt, voorzitter van den Nederlandschen Aanne- mersbond. De centrale anti-revolutionaire kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Hil versum heeft definitief candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer het aftredend lid, den heer S. baron van Heemstra. Aangezien bij het bestuur der central© R.-K. kiesvereeniging in het district Ze venbergen uitsluitend aanbevelingslijsten voor den heer A. C. A. van Vuuren zijn ingekomen, is deze de candidaat der cen trale bij de a.s. Kamerverkiezingen. Mr. R. J. W. Patijn heeft voor een candidatuur van liberale zijde in het dis trict Doetinchem bedankt. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben zich op de oproeping van de betrekking van onder-directeur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam ruim 50 candidaten aangemeld. Amsterda mp sche raad. Na dat de voorzitter aan de nagedachtenis van den overleden heer Jacob Zeehandelaar hul de bad gebracht, werd bij een adres van de afd. Amsterdam van den Bond van Ned. onderwijzers, gericht tegen de circulaire van B. en W. in zake het ontslag bij huwe lijk aan onderwijzeressen en leeraressen, door den heer Wibaut de vraag gesteld, op grond van welke wettelijke bepaling B. en W. gemeend hebben deze circulaire te kun nen verzenden. Verder betwistte deze spr. de bevoegdheid van de gemeente om een dergelijke verordening te maken als strijdig met de wet, ondanks het voorbeeld van Rot terdam. De wethouder mr. De Vries betoogde, dat de heer Wibaut aan zijn vraag had moeten latèn voorafgaan deze andere vraagIs het noodig dat B. en W. zich steeds op eenige wettelijke bepaling beroepen? En, waar niet vaststaat, dat dit noodig is, bleek de wet houder van meening, dat B. en W. niet heb ben te antwoorden op de vraag, door den heer Wibaut gesteld. Diens vraag kwam bo vendien te vroeg. Immers, de heer Wibaut had moeten wach ten tot de eerste in het huwelijk tredende onderwijzeres werd voorgedragen tot ont- slag. Ook de oppositie tegen een verordening kwam te vroeg, omdat een circulaire van B. en W. niet is een verordening. De heer Van Gigch was dit met den wet houder eens, maar hij gaf den Raad in over weging bij de eerste de beste voordracht tot ontslag, deze af te stemmen. Waar de ver ordening niet in den gèest der circulaire mag worden gewijzigd en dat is de wet houder met spreker eens meent mr. Van Gigch, dat het niet aangaat langs een slink- schen weg fe bereiken, wat langs den ge wonen weg niet bereikbaar is. Men vergete niet, bij een verordening naar het Rotter- damsche voorbeeld, dat de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet zijn de Gedep. Staten van Noord-Holland. Het adres werd ter visie gelegd voor de leden. Eenige oppositie ontmoette de voordracht van B. en W. tot verkoop aan de firma Hirsch en Co., van een gemeenteterrein aan de Weteringschans bij het Leidscheplein voor f 175,000. De oppositie kwam van de zijde van den heer Ter Haar, die den prijs (f 95 per M2.) te laag vond, en van den heer Wibaut, die zich verklaarde tegen verkoop,' doch voor erfpacht. De voordracht werd nochtans met groote meerderheid goedgekeurd. Aangenomen werd eveneens na langdu rige discussie de voordracht van B. en W. oin een tramverbinding te maken tusschen de wijk buiten de Haarlemmerpoort en den Dam, langs den weg, die vroeger door de motorbussen werd gereden Vervolgens hadden eenige benoemingen plaats. Tot buitengewoon hoogleeraar in de arbeidswetgeving aan de gemeentelijke uni versiteit werd vervolgens benoemd dr. W- H. Nolens Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Gelderland onder bevel van den kapitein ter zee J. B. Snethlage, 13 dezer Prawlepoint gepasseerd. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, 12 dezer te Tanger aangekomen. Benoemd de kapitein F. Elhorst van het 10e regiment infanterie tot adjudant van den inspecteur van hot militair onder wijs en is hij overgeplaatst bij den staf der infanterie. Benoemd tot plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Beroep voor de personeel© belasting te 's Gravenhage de heer mr. C. Stemberg, kantonrechter te Delft. Generaal A. Pompe. Over de loopbaan van den gep. luit.-generaal A. Pompe, die in 78-jarigen ouderdom te 's Gravenhage is overleden, meldt men De overledene genoot zijn opleiding tot officier aan de Kon. Mil. Academie, werd 10 Juli 1850 benoemd tot 2e luitenant bij het wapen der infanterie, vier jaren later bevorderd tot le luitenant en 19 Mei 1863 tot kapitein, eerst aan de Kon. Mil. Aca demie en later bij het regiment grenadiers en jagei-s. Den 4en April 1874 werd hij benoemd tot majoor en commandant van het instruc tie-bataljon te Kampen, 11 October 1878 tot luit.-kolonel en eerste officier aan de Kon. Mil. Academie .en 10 April 1885 tot kolonel en commandant van het 6e regiment infanterie te Breda. Vier jaar later is hij wegens gezondheidsredenen op verzoek ge- pension neerd. De generaalsrang is hem toe gekend na zijn pensionneering. De generaal Pompe was ridder der orde van den Ned. Leeuw en gerechtigd tot het dragen van het onderscheidingsteeken voor 35-jarigen officiersdienst. De z a a k-H a m b u r g. Gisteren werd met gesloten deuren, tot het hooren van nieuwe getuigen en deskundigen, voor het gerechtshof voortgezet de behandeling van de zaak van den tandmeester H. Ham burg, die hooger beroep had aangeteekend van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens zedenmisdrijf was ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal mr. Reitsma, persis teerde bij zijn de vorige maal genomen re- quisitair, waarbij veroordeeling van den be klaagde werd gevraagd tot acht jaar gevan genisstraf. Bekl.'s raadsman, mr. L. W. van Gigch, advocaat te Amsterdam, pleitte vrijspraak en verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Het Hof vond echter geen termen, aan dit verzoek te voldoen en bepaalde de uit spraak over 14 dagen. The Dollar Ticket. In hoo ger beroep vorderde het O. M. hij de Haag sche rechtbank gister ontslag van rechts vervolging tegen Droinet, vroeger wonen de te 's Gravenhage, thans te Amsterdam, die bij vonnis van den Haagschen kanton rechter was vrijgesproken van het hem ten laste gelegde houden eener verboden loterij (Dollar-tickets). „D e practise he anar chist". Voor de 4e Kamer van de recht bank te Amsterdam stond Woensdag de 23- jarige D. L. terecht, beklaagd van het ver spreiden, op 26 Maart jl., van de brochure „De Practisohe Anarchist", in welk ge schrift, volgens de dagvaarding, wordt op geruid tot dooden of verminkenhet doo- den aangeprezen wordt van „onderkrui pers po 1 irieb e am bten enz. door middel van nitro-glycerine. Voorlezing daarvan geschiedde, in exten- so, door den griffier. Beklaagde erkent wel de bedoelde bro chure te kennen en een exemplaar in zijn bezit te hebben gehad, maar ontkent, die op genoemden avond in de Damstraat te heb ben verspreid. Volgens de drie als getuige gehoorde po- litie-agenten deed hij dit te 9 uur. De ver spreiding geschiedde gratis. Op dat uur ech ter, zegt bekl., was hij in de Lindenstraat, eerst tegen 11 uur kwam hij in de Dam straat. Drie volgende getuigen kunnen alleen ver klaren, dat zij een exemplaar ontvingen, maar herkennen bekl. niet als dengene die het hun gaf. Van het uiterlijk herinneren zij zich alleen, wat de kleding betreft, pet en cape. eEn ander getuige daarentegen herkent hem zeer beslist en eveneens genoemde klee ding. Van de getuigen a décharge leverde de eerst nog al oponthoud, doordien hij be zwaar had den eed af te leggen. Eerst na dat president Meinesz hem op het gevaar had gewezen van gegijzeld te worden en hem had aangeraden verstandig te zijn, da-ar hij met eedsweigering den bekl. toch niet van nut kon zijn, ging bekl. tot het doen van den eed over. Daarna verklaart hij alleen dat hij bekl. in den vooravond had ontmoet in de Ferd. Bolstraat en hem daar een paktje brochu res had geggeven. Volgende getuigen a décharge verklaren dat bekl. tusschen 7h en 8. uur in de Lin denstraat wasvolgens een hunner, een schoenmaker, was hij tot ongeveer 10£ uur met hem in gezelschap.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2