KOLONIËN. BINNENLAND. voor hun welzijn en voor de handhaving van den vrede. God behoede Uwe Majesteit voor uw doorluchtig huis!" Turkije. Volgens een officieuze mededeeling, is er in Jiklis ongeveer T. 600.000 (pl. w. 6.600.000) aan gold gevonden. Blijkens oen nador bericht, steunende op eene verklaring van. den generalissimus Mahmoed Chef kei, bedraagt het geheole in Jildiz gevonden vermogen 600,000 pond. in contanten en een millioon pond in gelds waardige papieren. liet bedrag van het in buitenlandsclie banken belegde kapitaal is voorehands nog geheel onbekend. De Lob&l-Anzeiger bericht uit Konstan- tinopel, dat tusschen de militaire macht hebbers en den Sultan verschil van mee- ning over de terechtstellingen bestaat. De Sultan moet zich zeer stellig voor een am nestie verklaard hebben, maar heeft toch verleden Woensdag de voltrokken terecht stellingen niet kunnen verhinderen. Zijn protest had alleen ten gevolge dat de op- gehangenen spoedig van de galgen afgeno men en deze laatste verwijderd werden. De Kamer heeft de gron<1 wetsorziening in eerste lezing ten einde gebracht. Omtrent de samenstelling van den senaat is besloten, dat twee derden van de loden door de natie gekozen zullen worden en de reet door den sultan benoemd. Een voorstel om aan alle prinsen van het keizerlijke huis de waardig heid -.n senator te verleenen, werd ver worpen. Een voorstel, door een groot aantal af gevaardigden onderteekend, om een manifest te richten tot de bevolking van de Aziatische provinciën, waarin mohamedanen en chris tenen worden aangespoord tot een. broeder lijk samenleven, werd aangenomen. Ook Ar menische afgovaardigden hadden dit voorstel mede onderteekend. De Joni Gazetta bericht, dat de opdracht der reorganisatie van het Turksche leger aan von der Goltz Pacha eene beklonken zaak is. Er ontbreken generaal v. di. Goltz ech ter nog twee jaren voor zijne pensioneering in Duitse hl andhij zal daarom gedurende dien tijd slechts vier maanden in het jaar naar Turkije komen, om daarna voor good aan het Turksche leger te worden verbon den. Van de houding der Albaneezen wordt uit Belgrado aan de Frankf. Ztg. be richt, dat zij zich in den naasten omtrek van de stad Uskub tamelijk rustig houden. Ver der in het gebergte heerscht echter eene groote gisting en er vormen zich groote ben den. Zoo bevindt zich in den omtrek van Debra eene 400 man sterke bende, die zich bezig houdt niet het plunderen van chris telijke dorpen. Ook het beruchte bende- hoofd Jssa Boljetinatz is met een sterken troep weder verschenen in Kossowo-Tolje, waarbij hij partij trekt van de omstandig heid, dat die streek van garnizoen is ont bloot. Uit SaJoniki wordt bericht, dat de toe stand in Noord- en in Zuid-Albanië verer gerd is. Do expeditie van Djavd Pacha kan slechts succes hebben wanneer de beweging tot Djakowa beperkt blijft. Daar heerscht groote opgewondenheid tegen de Joug-Tur- ken. Het landvolk stroomt bijeen; de troe pen in die streek zijn onbetrouwbaar en gedemoraliseerd; zij hebben de Jong-Tur- sclie officieren verjaagd en gedréigd zich van een batterij meester te maken. Mah moed Chefhet Pacha hoeft bevolen alles aan te wenden om de rust te herstellen. Van Dibra zijn 450 Albaneezen in de bergen getrokken, om zich daar te verzamelen en dan het garnizoen aan te vallen. Ook in het gebied van Luma heerscht gisting. Een nader bericht uit Djakova houdt in tusschen in. dat daar de rust is terugge keerd. De Albaneezen verklaarden de re geering, het comité en de grondwet te wil len eerbiedigenzij zullen sultan Mahomed hunne verknochtheid uitdrukken. De op- marseh van Djavid Pacha heeft de Alba neezen geheel in hun schulp doen kruipen. Allerlei. vRoosevelt heeft een artikel gepubli ceerd in de Outlook het blad waaraan hij als redacteur verbonden is waarin hij de quaes tie der immigratie van Japan ner* in de Vereenigde Staten behandelt. Het is de plicht der Vereenigde Staten aldus de voormalige president af te wachten of Japan met succes do landver huizing van daglooncrs naar de Vereenigde Staten zal tegengaan. Mochten de pogin gen van Japan geen succes hebben, dan moeten de Vereenigde Staten zich door wet gevende maatregelen te weer stellen. Amerika is echter niet in staat, zijn rech ten te doen eerbiedigen, tenzij het voort gaat met zijn vloot uit te breiden. De welmeencnde,, doch onverstandige vredesapostelen, die de uitbreiding der vloot pogen tegen te gaan, bedriegen zich in do opvatting van hun landgenooten. ,,De Voreenigde Staten zullen als het moet vech ten of zij ten oorlog gereed zijn, of niet de vredeapostelen kunnen in dat geval enkel verhinderen dat de Vereenigde Sta ten do overwinning behalen." vVoor het Berlijnsche Medische Ge nootschap heeft professor Max Wolff eene belangrijke voordracht gehouden over de betteken is van het Ilöntgen-onderzoek voor de diagnose der longtuborculose Naar zijne ervaringen is het onderzoek met Röntgenstralen aan de overige klinische onderzoekingsmethode volkomen gelijkwaar dig. Juist in de twijfelachtige gevallen, als het onderzoek aan de borstkas door beklop ping en beluistering zonder resultaat blijft, leidt de Röntgcnbeliohting, schoon niet al tijd, dan toch méeerendeels tot het ge- wenschte doel. Vooral wijst zij aan de plaats, waai- de ziekte heerscht, en hare uitbrei ding. In talrijke gevallen van zoogenaamde longtoppen-katarrh ontdekt men uit de scha duwvorming van het Röntgenbeeld, dat zich achter den katarrh reeds eene tuberculeuze verdichting" van het longenweefsel ver bergt. Maar verderop laat ook het Röntgen onderzoek ons in de steek, en alleen de door Robert Kocb aangegeven methode onthult het ware karakter van het ziekte-proces. vTe Hartlepool is Woensdag van Ir vine's Shipbuilding and Dry Docks Com pany het eerste schip te water gelaten, ge bouwd onder het stelsel van mededeelschap der werklieden, door Sir dir. Furness op die werf tot stand gebracht. Dr. Macna- rnara, parlementaire secretaris van de ad miraliteit, was overgekomen om de plech tigheid bij te wonen. Hij hield een toe spraak, waarin hij zeide van dat stelsel veel te verwachten ter opheffing van maatschap pelijk onrecht en ter verbetering van de samenwerking tuschen kapitaal en arbeid. Furness is nu doende, ontginning van ©en kolenmijn volgens hetzelfde stelsel tot stand te brengen. vHet Juridische Congres te Leuven, hetwelk alle Vlaamsche rechtskundigen in zich vereenigde, heeft de volgende verkla ringen uitgesproken I. De huidige wetenschap erkent het be staan van personen, welke, zonder krank zinnig te zijn nochtans geen geestelijke ge zondheid genieten; talrijke misdadigers be lmoren tot deze grensgevallen of minder waardigen II. De rechter moet de gelegenheid heb ben om, Da psychiatrische voorlichting over het vroeger leven des daders, den aard en den graad van geestelijke abnormaliteit en gevaarlijkheid, de minderwaardigheid van misdadigers vast te stellen en naar goed dunken daarover te beslissen. III. Tegenover minderwaardige personen, die strafbare feiten begaan, zijn bijzondere maatregelen in de Belgische strafwetgeving te verordenen. IV. Het toepassen van mindere straffen wegens verminderde toerekenbaarheid is af tc keuren als onrechtmatig, onredelijk en ordoelmatig. V. Vei-vroegde vrijlating van minderwaar digen uit de gestichten die therapeutisch en opvoedend karakter dragen, mag slechts ge schieden na psychiatrisch advies en ten gevolge van een uitspraak der rechtbank. VI. De onmiddellijke oprichting van ge stichten met half repressief, half therapeu tisch en opvoedend karakter of van afdee- lingen van zulken aard bij gevangenissen en krankzinnigengestichten is wenschelijk. Aan den Bond der Vlaamsche rechtsge leerden werd de taak opgedragen een wets ontwerp voor te bereiden, dat deze zoo be langrijke zaak door de wetgeving zou hel pen oplossen. vHumor uit het buiten land. Bij een première. Het eerste schel letje heeft gerinkeld, en het publiek wordt al stiller. Daar stormt een dame opgewon den de planken op„Om Godswil, nog niet halen, nog niet halen!" „Maar wat is er dan", vraagt de regis seur in angst, „wat is er dan gebeurd?" „Ik moet eerst nog even probeeren," antwoordt de modieuse actrice, „of ik met mijn hoed wel door alle deuren kan." Over Lemoine: Waar heeft men hem heengeleid? Wel, natuurlijk naar de gevangenis. Zijn venster ziet uit op de Seine. Gisteren schreef hij „Wat een prachtige rivière de Seine toch is, en van welk een zuiver water Nu hij eenmaal achter slot en grendel zit, wil iedereen den eersten steen op hem wer pen, in de hoop wellicht, dat hij er terug zal kunnen gooien. Hoe zal Lemoine zich verdedigen voor de rechtbank? Hij zal uit de Carmen met gewijzigden tekst zingen „Diamantfabrikage is van vele zaken, 't Minst te brengen onder dwang. Zij die het vurigst er naar haken, Kunnen wachten hun leven lang." WEST-IND1E. Curasao, 23 April. Op j.l. Maandag Ls de verjaardag van Z. K H. den Prins der Nederlanden hier vol gens het vastgestelde programma gevierd geworden. Slechts de parade moest wegens hot regenachtige weer afgelast worden. De stad had een feestelijk aanzien; van alle forten, gouvernementsgebouwen, sche pen in de haven, een groot aantal woningen en al de consolatcn waaiden vlaggen. Des avonds had ten gouvernenientshuize een soiree dansante plaats, door vele dames en heeren bijgewoond. Een geestdriftige stemming lieerschte on der de bevolking; wordt telken jare met vreugdebetoon de verjaardag van den Ge maal van de geliefde Koningin gevierd, dit jaar was de stemming nog vroolijker; elk oogenblik verwachtte men de blijde tijding te vernemen van de geboorte van een troon opvolger. De electrische verlichting van Hr. Ms. Gelderland was allerprachtigst, en groot was de menigte, die het schoone schouwspel kwam bewonderen. De Cura^aosche Courant, melding ma kende van het verminderen der scheeps macht in de W.-I. wateren na het herstel der betrekkingen met Venezuela, voegt hier aan het volgende toe „Een hartelijk vaarwel en eene behouden aankomst ter plaatse van bestemming, roe pen wij aan de commandanten, officieren en de verdere opvarenden van die oorlogsbo dems toe. De krachtige medewerking van de zijde der Kon. marine ondervonden om tot eene spoedige regeling van de geschillen met Ve nezuela te geraken, zal hier zonder twijfel nog lang met oprechte gevoelens van erken telijkheid worden herdacht. Mogen de vertrekkeuden aangename her inneringen aan hun verblijf alhier medene- men Staten-Generaal. De Munt te Utrecht. Het wetsontwerp tot vereeniging van de be trekkingen van muutmeeetec en van controleur- generaal bij 's Rijks Munt te Utrecht kon bij het afdeeUngsoftderzoek de ingenomenheid van vele leden verwonen. Zij achtten daarmede een af doend toezicht op do vervaardiging der geldstuk ken gewaarborgd zonder te vervallen tot het thans geldende kostbare stelsel. Van andere zijde werd er echter op gewezen, dat de muntmeester tot zijn eigen controleur wordt gemaakt. Het bestaando stelsel berust op gezonde beginselen. Enkele leden stelden de vraag, of het wel aan beveling verdient den tegenwoordigeu controleur- generaal tot directeur te benoemen. Huns in ziens houdt de geschiktheid van de betrekking van oomtroleur-generaal, een betrekking van ge heel tedhnisdben aard. nog geenszins den waar borg in, dat ook geschiktheid aanwezig is voor het ambt van directeur, waarvoor vele andere qua li teilen worden gevorderd. Laboratorium Centrale Gezond li e i d s r a a d. Bij het afdeelinigsondei zoek van de voorge stelde verliooging der begrooting van Bitmen- lamlsohe Zaken werd het toegejuicht, dat het laboratorium, te Utrecht gebouwd, niet alleen ten dienste van den Centralen Gezondheidsraad zal zijn, maar ook door de ambtenaren van het staatstoezicht en tie Gezondilieidsoommissiëai zal kunnen worden gebruikt. Door verscheidene leden., die hun ingenomen heid met de voorgenomen regeling te kennen gaven, werd de wen schel ijkhead betoogd, dat de zelfstandigheid van den directeur in de regel'ing van de in het laboratorium te verrichten werk zaamheden toch behoorlijk verzekerd worde. Zij meenden dat het recht om den directeur onder zoekingen op te dragen, alleen aan den Centra len ltaad behoorde toe te komen, en dat dus. waan neer een ambtenaar of een Gezondheidscommissie eenig onderzoek zou wensoheuideze zich van het intermediair van den Raad, of van diens voorzitter, zou moeten bedienen i Van meer dan één zijde werd' het verlangen ge uit nadere inlichtingen te ontvangen omtrent de sölarisregeling, die voor de aan te stellen Lieu we ambtenaren zal gelden. Men wensohte vooral, dat die regeling een definitief karakter zou hebben. Ook werd gevraagd, wie de Minister voor de betrekking van directeur op het oog heeft. Het schijnt iemand die hot land reeds lange jaren, heeft gediend. Waarom, zoo vroeg meini, wonde de bedoellde persoon niet met name genoemd? Alleen dan zou men kunnen beoordeelen, in hoe verre een persoonlijke toelage van f 500 's ja ars boven het waarlijk niet. lage salaris van f 5000 gerechtvaardigd is. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 15 Mei bevat o. m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot ambtenaar van liet Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het ar rondissement Heerenveen, ter standplaats Heerenveen, mr. G. C. Duval Slothouwer, advocaat te Haarlem benoemd bij den provincialen staf tot pro vinciaal adjudant in Friesland de luitenant kolonel-intendant C. M. A. Douglas, inten dant bij de 4e divisie; benoemd bij bet personeel der intendance bij de militaire administratie tot luitenant kolonel-intendant de majoor-intendant W. A. C. Bijvoet, intendant der 2e divisie; tot majoor-intendant der 4e divisie de kapitein- intendant C. M. cle Kanter, toegevoegd aan den hoofdintendant benoemd bij bet personeel der kwartier meesters tot majoor-kwartiermeester de ka pitein-kwartiermeester H. M. G. v. d. Har ten, thans op non-activiteit en C. W. F. Doorman, van bet 4e regiment infanterie, laatstgenoemde bij zijn tegenwoordig korps; tot kapitein-kwartiermeester toegevoegd aan den controleur van de inwendige admini stratie der korpsen, 3e bureau, de le luite nant-kwartiermeester H. G. A. Limperg, van het 11e regiment infanterie benoemd bij het 3e regiment huzaren tot luitenant-kolonel de majoor Ph. P. J. Tie- lens, van het korps bestemd als hoofd der 8e afdeeling aan het departement van oorlog de majoor-kwar tiermeester C. J. H. J. Schuak, van het 11e regiment infanterie van het leger in Nederlandse h-Indië toe gelaten tot de hoofdcursus te Kampen, ter opleiding tot officier der infanterie de on derofficieren R. K. Brunet de Rochebrune, J. L. P. van Raaij, J .F. E. Meulemans en J. C. Horstink 'bevorderd tot referendaris bij de Rijks verzekeringsbank K. Lindner, thans hoofd commies en hem toegekend de personeele titel van plaatsvervangend wiskundig advi seur. met ingang van 1 Jaind a. s.bij het Departe ment van Marine aan lo. don adjunct-commies C. C. Vogelenzang, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend, en '2o. benoemd tot adjunct-commies de eerste- klerk A. de Vos; aan J. Janse, oonsul van Oostenrijk-Hoogarije op Curasao. is verlof verleend tot het aannemen van het Jubileums-kruis voor burgerlijke ambte naren, liem vanwege Z. M. den Keizer van Oos tenrijk. Koning van Hongarije, geschonken. pZ. A. H. de Prins vertrekt heden middag met den trein van 3.36 naai* Den Haag, om voor het diner weder in. de Resi dentie te zijn. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 19 Mei e. k. niet plaats hebben. De Minister van Staat van België Beernaert, wordt Maandag a. s. in Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage ver wacht. In De Twee Steden beeft Donderdag avond bet diner plaats gehad, dat de leden van de Tweede Kamer hun voorzitter aan boden. Bij het departement van Marine is een draadloos bericht ontvangen, dat Harer Majestcits „Gelderland", terugkeerende uit West-Indië heden te Nieuwediop zou bin- nenloopen. Naar men verneemt is de gepension- neerde luitenant ter zee le klasse jhr. C. A. L. van der Wijck bij den hydrografi- schen dienst der Chileensche marine benoemd tot hydrografisch ingenieur. Vegetarische Unie. Te Rotterdam is eene vergadering gehouden van het comité ter voorbereiding van de organisatie van het congres der Internatio nale Vegetarische Unie. Aanwezig waren de heeren dr. G. Selss (Duitschland), A. Broadbent (Engeland,) dr. E. Nipsens (België), mr. A. Meyroos (Nederland). Afwezig was de heer Morand (Frankrijk). Tot voorzitter werd gekozen voor 1909 de heer W. E. A. Aron, die het congres te Manchester zal leiden. Dit congres valt samen met de viering van het zestig-jarig bestaan der „Vegeta rian Society" aldaar, en het honderd-jarig bestaan van de „Bible-Christian Church", welker regeis voorschrijven onthouding van dierlijk voedsel en alcohol. Het congres wordt gehouden den 15 en 16 October." In 1910 zal het congres te Brussel wor den gehouden ter gelegnheeid van de we reld-tentoonstelling aldaar, waarop door sa menwerking van de Belgische en Engelsche vegetariërs een groot vegetarisch restaurant in exploitatie zal komen. W e 11 e 1 ij k sluitingsuur. Het nationaal comité tot verweer tegen een wettelijk te bepalen sluitingsuur, zond een schrijven aan de Staatscommissie voor den Middenstand om te protesteeren tegen het aanbieden, met verzoek tot publiceering, aan H. M. de Koningin, van een ontwerp van wet op de winkelsluiting vóór en aleer de commissie van enquête naar den toestand van den Middenstand, hare werkzaamheden althans wat betreft de winkelsluiting, ge ëindigd heeft. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft een op roep gericht „aan alle ouders van kinderen en al degenen, die belang stellen in goed volksonderwijs", om de openbare school te steunen door hun kinderen er heen te zen den en door er voor te zorgen, dat het be stuur van ons land slechts komt in handen van personen, die willen strijden voor goed' volksonderwijs, die zijn verklaarde voorstan ders van de eene openbare, neutrale volks school. Ned. Oliefabriek Calv Delft. De Fabrieksbode, het bekende or gaan van de Delftsche gist- en spiritus-, olie- en iijmfabrieken, is den 8. Mei j.l. ver schenen met tien pagina's druk, bijna geheel gewijd aan de feestelijkheden die den 1. Mei tevoren plaats hadden ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de aan het hoofd genoemd© oliefabriek. In de hal van het kantoorgebouw was me vrouw Van Marken de eerste die het woord voerde. Ze schonk aan het personeel om geplaatst te worden in het schaftlokaal ter vervanging van een daar reeds aanwezig gipsafgietsel een bronzen beeltenis van den Hollandschen directeur, den heer J. Tutein Nolthenaus. Deze hield vervolgens een redevoering, waarin op uitvoerige wijze het bestaan van oe fabriek van af de oprichting werd be- (handeld. Vooral aan de moeilijke eerste jaien werd een groot deel dier toespraak ge wijd. Alvorens ten feestmaal te gaan in de groote zaal van Stads Doelen, waar voor 6C0 personen was gedekt, ontvingen allen die van de oprichting af zijn werkzaam ge weest, ook twee der directeuren, gouden of zilveren eerekruizen. Het M a a 1 d e r ij- en B a k k e - r ij-s t a t i o n te Wageningen, Met het bouwen van bovengemeld station labo ratorium met proefbakkerij, is thans aange vangen, het werk zal met 1 October gereed moeten zijn. De geschiedenis van liet station is thans in het kort de volgendeIn 1905 verscheen van do hand van den heer F. F. Bruijning, directeur van het Rijksproefstation voor zaadcontrole een uitvoerige publicatie: „La valeur boulangère du froment". („De bak- waarde van tarwe"). Daarin, het eerste ge schrift van dien aard in ons land, werd o. a. behandeld liet onderzoek van tarwe en tarwe bloem, gisting, onderzoek van brood, de Ne derlandsche bakmethode, enz. Dit werk, resultaat van langdurige en nauwkeurige on derzoekingen, had tot gevolg dat in 1906 door de heeren da-. J. Roeter van Lennep te 's Graveiuhage en Paulus C. Kaiser te Amsterdam voorstellen werden gedaan aan belanghebbenden om te komen tot de op richting van een Maalderij- en Bakkerijsta tion. Gevolg was de oprichting der vereeni ging „Station voor Maalderij en Bakkerij" te Wageningen, die zich o. a. ten doel stelt het publiek te vrijwaren van het koopen en verbruiken van vervalschte producten en grondstoffen en het oprichten en instand houden een er vakschool. Het vakonderwijs voor zoover het de natuurwetenschappen en de hulpvakken betreft, zal worden gegeven aan de Rij ksiandbouwseliool, directeur de lieer Jvan Dain, voor de kennis der theo rie en de practijk van de maalderij en de bakkerij geschiedt het aan het Maalderij- en Bakkerij-station, dat hiervoor een ruim les lokaal en een flinke proefbakkerij zal krij gen. Door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel is subsidie verleend zoowel voor de inrichting als de instand houding van het station welke hierdoor en tevens door den steun van vele particulie ren, financieel mogelijk zijn gemaakt. Tot directeur van het Maalderij- en Bak kerij-station is benoemd! de heer A. Boon stra, thans assistent aan het Rijksproefsla- tion voor Zaadcontrole, aan wien destijds het- analvtische gedeelte der onderzoekingen door den heer Bruijning gepubliceerd:, werd' opgedragen, en die ook daarna verdere on derzoekingen 'in de hierboven omschreven richtin" 'heeft gedaan. Weggeld in Noor d-B r a- bant. Opnieuw treden de autoriteiten in Noord-Brabant, in de laatste dagen krach tig op in zake controleering der weggeld- kaarten. Marechaussee en Rij'ksbelastingsambtenia- ren hielden in cle laatste dagen vele perso nen aan die öf geen rijkaart bezaten, öf geen geldig bewijs konden vertoon en. Dit laatste is steeds des Zondags het geval, wanneer houders van weekkaarten dan in overtreding zijn, bij het berijden der Pro vinciale wegen. Gedurende de jongste /bekeuringen wer den geene rijwielen en dergelijke meer door de beambten in beslag genomen. Aan ieder persoon, die aanvankelijk op gave heeft gedaan van het berijden der Prov. wegen, word't ÏÏij intrede van ieder nieuw dienstjaar een aangifteformulier van wege Gedeputeerde Staten uitgereikt, welke aangifte ten kantore van den Rijksontvan ger moet. worden ingeleverd, juist zooals voor Rijksbelastingaangiften moet geschie den. M ishandeliug. Voor de Am- sterdamsche rechtbank hadden zich Donder dag te verantwoorden een zestal 20- en 23- jarige jongelui te Bussum J. J. P., H. H. J. v. d. V., J. E., J. M. en P. W., allen te Bussum wonende. Zij worden beschuldigd te zamen en in vereeniging den heer H. Last, commies der secretarie, in de Heerenstraat op 12 October 1908 te hebben aangevallen en mishandeld. 't Was kwart over 12 uur '6 middags, dat de beklaagden per rijtuig uit Naarden in hun dorp terug kwamen. Naar men1 zegt, wa ren zij boven hun bier en weigerden zij aan vankelijk den koetsier de vracht te betalen. Daardoor ontstond een tumult. Op dat oogenblik kwam de heer Last van het raad huis per rijwiel om koffie te drinken. We gens den volksoploop stapte de heer Last van zijn rijwiel en mogelijk denkende dat hij zich met de quaestie wilde bemoeien, werd hij door beklaagden aangevallen, gesla gen, geschopt en op den grond geworpen. Door den chef-veldwachter en zijne dienaars werd hij ontzet en bij den heer Pijper inge bracht, waar de verkregen wonden werden gewasschen en verbonden. Zijn linkervoet was gekwetst en tot heden moet dit 'lichaams deel nog gemasseerd worden. Ter terechtzitting verklaarden de bekl., dat zij van geen mishandeling afweten, en de een trachtte de schuld on den anderen te werpen. Nadat 9 getuigen gehoord waren requireer de de officier van justitie tegen deze ge weldenaars ieder 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 dezer Een waarschuwing. Men deelt aan het Hbldmede Afgaande op heb medelijden, der menschen met het treurig drama, dat voor een paar weken in de Zuiderzee is afgespeeld, maken enkele individuen misbruik van den oproep in de dagbladen gedaan ten behoeve der na gelaten betrekkingen door dien heer J. H. Bergmann, secretaris van de Schippersver eniging „Schuttevaer". Zij laten een lijst circuleeren, voorzien van bekende namen op philantropisch gebied, waarop groote bedra gen ge teekend zijn en de h and toeken ingen ^juist nagemaakt. Toevallig werd dit feit ontdekt, doordat een inwoner van Weesp de lijst met een bedrag van 25 gulden rechtstreeks naar Am sterdam stuurde met de bemerking, dat het geld liever per post gezonden werd dan aan loopers medegegeven. Door dezen verst andi- gen en voorzichtigen maatregel is de oplich ting ontdekt. Men zij dus gewaarschuwd! voor dergelijke praktijken. Volgens de recherche zijn het vermoede lijk nieuwe trucs van bij den handel bekende oplichters. Ten overvloede zij nog meegedeeld, dat voor bovengenoemd doel geen lijsten zijn rondgezonden. V erdiuistering. Een bedüende bij een bekend advertentiebureau te Amster- dam, ging eenige weken geleden op den loop met medeneming van een bedrag van f 600, dat hem door zijn patroon was toe vertrouwd'. E enigen tijd hield' hij zich op te Aken en Dusseldorf en ook te 's Gravenhage, waar hij in een speelhuis het grootste deel van het gestolen geld zoek maakte. Toen zijn geld op was, gang hij naar Nijmegen, waar hij voor koloniaal wenschte te teekenen. Daar werd hij echter dadelijk vastgehouden, waarna hij gisteren naar Amsterdam werd overgebracht. Door den trein gedood. Hedennacht is op liet spoorwegterrein, te Rotterdam het lijk van een onbekend per soon gevonden, wiens beide beenen waren afgereden Kij wielongeval. Gisteren avond had tie Schiedam een zeen ernstig ongeluk plaats. De heer C. A. F., make laar, aldaar met zijn motorfiets van Rotter dam komende en voor een paar kinderen willende uitwijken, geraakte op den Rotter- damschen dijk, tusschen twee elkaar passee- rende motorwagens van die Rott. Elect, tram bekneld, viel en werd door een der wagens aangereden. Met behulp van passagiers werd: hij in een der naar Schiedam gaande wagens ge legd:, alwaar bij aankomst dadelijk genees kundige hulp werd ingeroepen. Hij bleek aan het hoofd zeer ernstig verwond te zijn. Op raad van een geneesheer, die de eerste hulp verleende, werd hij per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd en ter verpleging opgenomen. Zijn toestand, was des avonds laat. ernstig, hij leed veel pijn, doch niet levensgevoarlij k, Poging tot doodslag. HeA gerechtshof te Arnhem deed Donderdag uit spraak in de zaak van de beide trooperi uit Tricht, dio in den nrcht van 1 op 2 Februari hadden geschoten op de rijksveld wachters Kraayenbrink en Alinekinders. De Tielsche rechtbank had beide beklaag den veroordeeld wegens poging tot dood slag, resp. tot vijf en zeven jaar gevange nisstraf. De advocaat-generaal had bevesti ging van dit vonnis geëischt. Het hof veroordeelde thans ieder be klaagden tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis De brandstichting in het hotel Bellevue. Nadat het Openbaar Ministerie bij de Arnhemsche Rechtbank, bij monde van mr. Schaepman, zich beijverd had aan te toonen, dat de aan wijzingen tegen Kr. zich opstajielden tot bewijzen, heeft vervolgens de verdediger, mr. R. J. de Visser betoogd, dat er geen enkel wettig bewijs is geleverd, en dat nooit op bloote vermoedens alleen, of op onvol komen bewijs iemand mag veroordeeld wor den.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2