N". a26. Tweede blad. 7de Jaargang. Zaterdag 15 Mei 1909. BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. ERSFOORISCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1 .00. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummert 0.05. L v j Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest- dagen. Advertentiënmededeelingon 9nz.gelieve men vóór II uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50, Elke regel moer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene oirculairobevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Goedgekeurd zijn Vrijdag de suppletoire landbouwbegrooting tot dekking der kosten uit de Schepenwet voortvloeiende, een over eenkomst van ruiling met de stichting „In sula Dei -te Arnhem". Daarna werd behan deld het wetsontwerp, houdende nadere voorziening omtrent de gelegenheid tot in wisseling van muntbiljetten. De heer Van Doorn bestreed de op vatting van de regeering, dat men na verloop van zekeren termijn aan de houders van muntbiljetten uitbetaling kan weigeren. Muntbiljetten immer9 zijn bewijzen van rentelooze schuld tegenover den Staat. Men kan nu wel die bewijzen uittrekken en die biljetten als wettig betaalmiddel aan zeke ren termijn binden, maar het gaat niet aan, na verstrijking van dien termijn te zeggen ,,Nu betaal ik niet meer". Spreker zou toch niet tegen het ontwerp stemmen, omdat daardoor de toestand nog erger zou worden. Minister Kolkman ontkende, dat de Staat zich onttrekt aan de verplichting zijn schuld te betalen. De Staat is volkomen be reid de schuld geheel te honoreeren, maar anderzijds wil de Staat zijn administratie in orde houden, en daarom wordt een ter mijn van inwisseling gesteld, om er een stokje voor te steken, dat een houder van zuik schuldbewijs, in casu een muntbiljet, te eeuwigen dage zijn schuld tegenover den Staat loopende houdt. Het wetsontwerp wordt daarop goedge keurd. Hierdoor is dus besloten, dat men tot 1 October 1909 nog muntbiljetten kan inwis sel eV Voorts worden goedgekeurd de supple toire Waterstaatsbegrooting voor uitbreiding van het hoofdpost- en het telegraafkantoor te 's Gravenhage, onteigeningsontwerpen voor den spoorwegaanleg van Neede naar Hellendoorn en ten behoeve van spoorweg- lijnen van Gorredijk naar Assen, van Steen- wijk naar Oosterwolde en van Meppel naar Smilde, en ten behoeve van den spoorweg van. Hattem naar Kampen. Daarna is aangevangen de behandeling van des hoeren Lohman's voorstel tot wijzi ging van het reglement van orde der Kamer, strekkende tot verkrijging van een meer rationeele werkwijze, o. a. door instelling van commissiën van voorbereiding, vaste commissiën en begrootingscommissiën voor de behandeling van wetsontwerpen ter be tere voorbereiding van de openbare beraad slaging. De heer VanNispen (Nijmegen) vei- klaarde met de hoofdstrekking van het ont werp te zullen medegaan, maar wenschte, dat tot instelling van vaste commissiën eerst zou worden overgegaan, indien met de com missie van voorbereiding ervaring zal zijn opgedaan. De heer Van Karnebeek opperde eenige bedenkingen, betoogende, dat de min der wenscbelijke wijze van afdoening van wetsontwerpen in het najaar hoofdzakelijk te wijten is aan de langdradig voorbereide algemeene beschouwing over de Staatsbe- grooting. Hij oordeelde, dat dit algemeen politiek debat bij het Adres van Antwoord moest worden gehouden. De heer Schaper erkende, dat het voorstel veel goeds bevat, maar er schuilt z. i. ook veel gevaar in, omdat in den regel commissiën van voorbereiding een kapstok zijn gebleken, om wetsontwerpen op de lange baan of van de baan te schuiven. Spreker is voor bekorting der beraadslaging, indien daardoor de gewenschte openbaarheid niet wordt geschaad. Ook tegen de afsnijding van het recht van amendeering op korten termijn had hij echter bedenking. De heer Lobman merkte tegenover den heer Van Karnebeek o. a. op, dat, in dien men bij gelegenheid van het Adres debat tevens het algemeen politiek debat ging houden de-Kamer, die zoozeer gesteld is op schriftelijke voorbereiding, later bij behandeling van de begrooting toch weer in herhaling zou vervallen. Tegenover den heer Schaper ontkende spreker dat door de com missiën van voorbereiding zaken op de lange baan worden geschoven. Door de werkzaam heid der commissiën zal ook het publiek op de hoogte worden gehouden. Na replieken werd het algemeen debat ge sloten en tot de artikelen overgegaan. Bij art. 58 o. a. (niemand voert bij de al gemeen© beraadslagingen over de begrootin gen on hare onderdeelen meer dan tweemaal heit woord, tenzij met het verlof der Ka mer) zegt de heer Schaper, dat hij zich noode bij deze bepaling neerlegt, ver trouwende, dat de Kamer vrijgevig zal zijn. Bij art. 74 (houdende bepalingen omtrent bet indienen van amendementen) verklaart de heer Schaper zich allerminst met dit artikel te kunnen vereenigen. Het artikel bepaalt dat amendementen, die door vaste commissies of commissies van voorbereiding zullen worden onderzocht, door minstens 20 leden onderteekend moeten zijn, tenzij 2 maal 24 uur van te voren ingediend. Tien leden waren z. i. al meer dan voldoende. De heer Lobman wijzigt het getal 20 in 10, doch handhaaft de bepaling van 2 maal 24 uur. De heer Schaper stelt daarop als amendement voor 2 maal 24 uur te verande ren in 24 uur. Dit amendement wordt door de Commissie van Voorbereiding ontraden en daarna ver worpen met 45 tegen 7 stemmen. Bij art. 43 wordt voorgesteld het uur der bijeenkomsten op Vrijdag om 10 uur voorm. en de overige dagen op 1 uur vast te stellen. In stemming gebracht wordt het artikel aangenomen met 31 tegen 21 stemmen. Bij een volgend artikel wordt bepaald dat de vergaderingen voortaan op tijd en niet meer een kwartier later zullen aanvangen. De eindstemming wordt bepaald op Maandag 4 uur. Besloten wordt ook Dinsdagavond te ver gaderen Maandag li uur vergadering. Men. schrtijf uit 's Gravenhage, d.d. 13 Mei De viering van de geboorte der Prinses van Oranje-Nassau zou niet volledig ge weest zijn, indien niet door de Koninklijke Nationale Zangschool alhier een schitterend feestconcort gegeven ware. Dit concert had heden avond in de Groote Kerk plaats. Ne vens het welgcsc'hoolde koor, onder leiding van den directeur, den heer André Beijers- bergen v Henegouwen, werkte mede me vrouw Caro van Staalduynen Kolb, sopraan, en de heeren Jan van Rijsselberg, baryton, J. G. van Meel, piano, en A. N. Koopman, orgel. Natuurlijk bestond het programma grootendeels uit nationale liederen, waarvan wel een bijzondere vermelding verdient het nieuwe volkslied ,,0ns Prinsesje", muziek van Ara. Spoel en woorden van mr. II. W. v. d. Mey. Wal klonk dat lief zooals het door mevr. Van Staalduynen gezongen en door het dameskoor heriiaald werd. Het be looft een echt volksliedje ie wordenhet klinkt nu al of we het altijd gehoord hebben. Het groote, toepasselijke nummer, was een feestcantate, van Joh. J. H. Verhulst, voor koor, met soli en piano- en orgelbege leiding. De woorden waren grootendeels aan Ten Kate ontleend. Wel was het een goede maatregel van het bestuur in het programma het verzoek te doen afdrukken zich van bijvalsbetuigingen te onthouden. Want al moesten nu koor en solisten de bijvalsbetuigingen derven, die hen anders in ruime mate zouden zijn ten deel gevallen het talrijke publiek kou soms noode een spontaan applaus onder drukken de totaal-indruk van de uitvoe ring was er nu des te beter om. En dat het hen aan waardeering ontbroken zou liebben zal wel geen der executanten gedacht heb ben, de ademlooze stilte gedurende de mu zieknummers was wel het beste bewijs dat de Kon. Nat. Zangschool aan de honderden die het concert bijwoonden, weer een avond van innig genot heeft bereid. Te Rotterdam. Rotterdam heeft zijn Prinsessefeest zelfs boven verwachting met het beste succes kun nen vieren. Boven verwachting, want toen des morgens te 7 uur het fanfarekorps van Obadja zich ter plechtige inwijding van den dag van den torentrans deed hooren, open den de sluizen des hemels zich met zulk een geweld, dat alle versiering een oogenblik met ondergang bedreigd werd. Later werd het weder echter gestadig beter en steeg ook de feestvreugde in gelijke mate. Den gan- schen dag bewoog zich een compacte men- schenmassa langs de straten, te midden waarvan talrijke verkleed'e groepen en troe- pert straatmuzikanten de vroolijkheid hiel pen toenemen. De volks- en kinderspelen trokken veel belangstelling, maar vooral ontzaglijk was 'de menschenmassa bij de reuzenuitvoering der 10 muziekkorpsen en den zang der 4000 kinderen. Talrijk waren de aangebrachte versierin gen vooral in de volksbuurten, nl. die waar eenmaal Kaat Mossel huisde, zooals de Langelynstraat, Broodgang enz. was men in dat opzicht de traditie getrouw gebleven. Bovenaan stond echter de Hoofdsteeg, welke door twee eerepoorten afgesloten in een 'bloementuin was herschapen, terwijl daar ook tal van winkels bijzonder fraaie versie ringen in hun étalages hadden aangebracht. De verschillende optochten slaagden vol komen. Die van de hoogere-burgerscholieren hield op het Van Hogendorpsplein stil en werd daar door een leerling een feestrede gehouden. Van den allegorischen optocht in hei Noor den was bijzonder veel werk gemaakt. Buitengewoon keurig was de gondeltocht der vereeniging Nautilus door de binnenha vens. Eerst des avonds zou echter pas duidelijk blijken hoe Rotterdam weet feest te vieren. Er waren werkelijk prachtige illuminaties ontstoken, waaronder genoemd mogen wor den die in het Park Honingen, hei Beurs plein, het Oudeboofdplein, de Diergaarde laan, enz Tal van straten waren van het eene einde tot het andere verlicht. De gemeentegebouwen waren mede wer kelijk prachtig verlicht. Maar het glanspunt der illuminatie was aangebracht aan de huizen langs de rivier, inzonderheid die van het Willemsplein tot en mei het Westplein, wat met de fantas tische verlichting der schepen op de rivier een eenigen aanblik opleverde. Te Rotterdam werd bij het uitgaan van de Groote Kerk, na den aldaar gehouden dank- en bidstond, een bankbiljet van 300 gecollecteerd voor de armen. Den volgen den morgen werd nog f 300 bezorgd aan de Diaconiekamer. De geheele collecte bedroeg 889.13. De armen ontvingen een extra-uitdeeling. Te Gouda. De comimssie voor openbare feesten heeft in Gouda he4 geboortefeest van Prin ses Juliana op waardige wijze gevierd. Woensdag hebben 1000 kinderen in de so ciëteit „Ons Genoegen" genoten van aller lei. Er was een kinematograaf-voorstelling in de eene zaal en in een andere werden voordrachten en een paar vroolijke kome diestukjes gegeven, afgewisseld door het zingen van vaderlandsche liederen. De kin deren werden onthaald en en slotte gingen ze in opto- 'H door de stad. Het glanspunt van 't feest was voor Donderdag bewaard. Een schitterende historische optocht ging des middags door de straten, voorstellende de personen uit het huis van Oranje met hun echtgenooten, beginnende met Juliana van Stolberg en eindigende met Koning Willem II. De stoet werd voorafgegaan door een eerewacht van ruiters, getooid, met de Goud- sche kleuren, en opgeluisterd door de mu ziek van het Stedelijk muziekkorps. In verschillende straten waren keurige versieringen aangebracht. Te Haarlem. De commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland en mevrouw Van Tienhoven hebben in deze week twee diners gegeven, telkens met een vijftigtal gasten, ter herdenking van de heuglijke gebeurte nis in ons Koninklijk Huis. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor zooveel Noord-Holland en Haarlem betreft, benevens vlag-, opper- en hoofdofficieren van zee- en landmacht en verschillende ci viele en rechterlijke autoriteiten en amb tenaren uit deze provincie behoorden tot de genoodigden. Door den gastheer werd in hartelijke be woordingen een heildronk ingesteld op Hare Majesteit de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis, in verband met de geluk kige geboorte van Prinses Juliana. TeDordrecht. De feestelijkheden te Dordrecht zijn uit stekend geslaagd. Des morgens 8 uur maak ten twee muziekkorpsen een wandeling door de stad. Om 9 uur begon het onthaal van de kinderen op de scholenals herinnering kregen allen mee een wandbord, waarop in 't midden een kindje is afgebeeld, terwijl in den rand portretten zijn afgedrukt van Prins Willem I, Koning Willem III en Koningin Emma, en voorts Koningin Wil- helmina en Prins Hendrik der Nederlan den. Om 11 uur gaf het muziekkorps der Jagers koraalmuziek en de volksliederen op he<t Scheffersplein, aangehoord en meege zongen door duizenden. In 'het Oranjepark, waar des middags volksspele.i werden gehouden en volkscon cert werd gegeven, was er geen doorkomen aan. Zoowel dit park als het Scheffersplein waren keurig versierd en de verlichting des avonds slaagde goed. Ook een gedeelte van den Vrieseweg was van gemeentewege met honderden vetpotjes, kruiselings over den weg gehangen, prachtig verlicht. Overal wapperden de vlaggen en bewogen zich bonderden feestgangers, die genoten van de muziek of van de kermisvermake lijkheden. Ook gingen zeer velen 's avonds genieten van de feestvoorstelliugen in „Kunstmin'' en „Musis Sacrum". De avond-volksjoncerten, zoowel als de kine matograaf-voorstellingen in de open lucht trokken veel menscheu. Er heerschte een prettige feeststemming geen wanklanken werden vernomen. Te Wageningen. Het feest ter eere der geboorte van Prin ses Juliana is hier Donderdag bijzonder goed geslaagd. Nadat de klokken een half uur hadden geluid, bogon het feest met het zingen door de schoolkinderen op de Markt voor het Stadhuis. Van het Stadhuis af hield de burgemeester een foespraak tot hen over de beteekenis van het feest. De kin deren trokken vervolgens naar Junusihoff, waar zij den ge'heelen morgen doorbrach ten met velerlei vermaak en zij ruim wer den onthaald. Des namiddags was er ma tinee, afgewisseld door zang Het hoofd nummer was de lichtstoet, die uitstekend slaagde. De deelname was zeer groot, do versiering en verlichting van de vele wagens die medereden fraai. Te 10 uur werd op de Markt een bioscope-voorstelling gegeven. Een bal besloot, den zeer welgeslaagden feestdag. In een gisterenavond, onder voorzitter schap van den burgemeester van Apeldoorn aldaar gehouden bijeenkomst van autoritei ten, besturen van alle plaatselijke vereeni- gingen en verdere ingezetenen, die daartoe door de Oranjevereeniging waren uitgenoo- digd, is met groote eenstemmigheid beslo ten tot een luisterrijke feestviering, wan neer straks het Hof zal terugkeeren ten paleize het Loo. Aan do Kon. Familie zal verzocht worden voor deze gelegenheid, evenals in 1898 en 1901, aan het hoofdstation te arriveerOn, waardoor Apeldoorn den vorstelijken per sonen op hun tocht door het dorp in woord en lied hulde zal kunnen brengen. Des mid dags zal dan een défilé plaats hebben van allo vereenigingen met hare banieren voor het Kon. Paleis, terwijl concerten, illu- 'min|atie, vuurwerk en lichtbeeldenvertoo- ning verder op het programma staan. Eindelijk zal aan den gedenknaald voor het Paleis een gedenksteen worden aange bracht ter herinnering aan de geboorte van prinses Juliana. Buurtcommissies zijn aangewezen om voor een algemeene en waardige versiering van het dorp zorg te dragen. Er zijn reeds zoowel van gemeentewege als van de zijde van vereenigingen en parti culieren, milde bijdragen toegezegd. De terugkeer van het Hof zal waarschijn lijk 15 of 16 Juni plaats hebben. Te Middelburg. De feestcommissie voor de viering van de geboorte van Prinses Juliana, heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waar in zij mededeelt, dat tot haar groot leed wezen de bijdragen van de ingezetenen niet zoo ruim zijn toegestroomd als zij wel had mogen verwachtendat haar toch slechts een bedrag van ruim f 1300 i9 toegezegd Voor een extra-bedeeling van de armen van alle gezindten wordt f 800 gerekend. Waar de gelden, na aftrek van hetgeen voor deze bedeeling benoodigd is, niet vol doende zijn om haar programma goed uit te voeren, verzoekt de feestcommissie hier voor een bijdrage uit de gemeentekas. Berichten. Hartkamptentoonstel ling aangaande Willem III. Naar aanleiding van het feit, dat het Woens dag 60 jaar was geleden, dat wijlen Z. M. Koning Willem III te Amsterdam ingehul digd werd, opende Donderdag de bekende verzamelaar A. Th. Hartkamp in het Ste delijk Museum een tentoonstelling van ver schillende curiosa, platen etc., aangaande het leven van genoemden vorst. Door de welwellendheid van B. en W. van Amsterdam, den directeur Baart en den con servator van de schutterij verzameling is de heer Hartkamp in de gelegenheid zijn expositie in dit Museum te houden. Behalve de platen over de geboorte en een tweetal gedichten daarop betrekking hebbende, de platen uit het leven van Willem III, is een groot gedeelte der verzameling gewijd aan de feesten van 1874, het jaar waarin de 25- jarige troonsbestijging werd herdacht. Pla ten van de feesten in den lande gegeven, de herinneringsplaten, stamboomen van het Oranjehuis etc. trekken daarbij de aandacht. Niet onaardig zijn ook de gedenkpenningen en zakdoeken mot tal van gravures betrek king hebbend op historische momenten uit het leven van Willem III, zijn inhuldiging in de Nieuwe kerk alhier, op 13 Mei 1849, de onthulling van het monument op den Dam op 27 Augustus 1856, het bezoek van den Koning aan de streken geteisterd door den watersnood in 1861, benevens de intocht in Amsterdam op 9 April 1861. Ook nemen de fotografieën en afbeeldin gen van onthullingen van gedenksteenen en monumenten een belangrijke plaats in. Een Roclam e-t entoonstel- ling in de Bloemenstad. Men schrijft ons Ontbreekt het in de zomermaanden, als ieder zich gaarne „verplaatst" en elk die 't even doen kan, grootere of klei nere reizen maakt, niet aan „attracties" om vreemden over te halen op hun uitstapje deze interessante stad of dat ydillisch plekje vooral niet Ae vergeten, binnen weinige we ken zal de Bloemenstad Haarlem -een aantrekkelijkheid rijker zijn, die voor velen een spoorslag zal zijn minstens één dag ook iu Haarlem door te brengen. De loop zal dan zijn. naar de Nationale Reclame-ten'oonstelliug, die van 19 Jiini 12 Juli in 'het Brongebouw aldaar wordt gehouden en waarvan het eere-comité be staat uit de 'heeren: mr. W. Jager Ger- lings, A. Koolhoven, J. Krol, Vincent Loosjes, G van der Most van Spijk, A. Renkema, J. Schreuders, B. E. C. Seignet- te en F L. van Wagtendönk. Dat deze ten toonstelling belangstelling zal oogsten, be wijst het feit dat er nu reeds zooveel over wordt gesproken en geschreven, doch daar uit maakten wij tevens op welke vage en verwarde denkbeelden het publiek nog heeft over een reclame-tentoonstelling. De een zegt: die tentoon stelt doet het altijd voor reclame, de andereelke tentoonstel ling moet reclame maken, allemaal waar heden als koeden, doch die tevens bewij zen, dat slech+s weinigen begrijpen wat een reclame tentoonstelling is. Het kan daarom zijn nut hebben dit met een enkel woord toe te lichten. De fabrikant of (handelaar» die algemeen bekend wil hebben .dat zijn ar tikel goed, goedkooper of beter is dan dat van zijn concurrent, staan daarvoor behalve zijn eigen welbespraaktheid en die van zijn reiziger twee wegen ten dienste, met en zon der het artikel zelf. Nemen wij als voor beeld een merk sigaren. Op den eersten weg om het merk bij het groote publiek bekend te maken, mag het corpus niet ontbreken. Men ziet ze liggen in de étalage, de reizi ger presenteert ze, wijst op haar aroma en fijne afwerking en na een poosje leggen ze cok onder een glazen vitrine op een wereld tentoonstelling. Bij den anderen weg om deze sigaren bekend te maken, worden ze zelf thuis gelaten. Haar namen komen in de courant, wat nog altijd de doeltreffendste publiciteit is, op muren, tooneelschennen, op platen, die voor wandversiering kunnen dienen, ja 'binnenkort op een luchtschip, dat elk kooper van 100 kistjes gratis van Amsterdam naar Rotterdam vervoert. Een reclame-tentoonstelling combineert beide wegen. Daar wordt getoond en ge leerd op welke wijze men zoo al reclame kan maken en daar een goede reclame nog waar deloos is, als het artikel niet deugt, prijkt dan doch dn het kader van de reclame hert artikel zelf. Daar ligt het besproken nieuwe merk sigaren, doch niet eenvoudig onder een vdtrine Daar zijn een miniatuur-tabaks- plantage, de annonces in de dagbladen, ver zameld in een album, de sigarenzakjes met beelden uit de geschiedenis van de tabak en zelfs het luchtschip is aanwezig. Over die sigaren wordt gesproken, uit nieuwsgierig heid wil men ze probeeren. Hel ik in deze enkele regels het verschil tusschen een reclame-tentoonstelling en een algeimeene tentoonstelling, niet aan een be paald vak gewijd, eenigszins duidelijk ge maakt? De grafkelder van de familie Halewijn. Men meldt uit Voorburg, dat bij het doen van her stellingen in de Hervormde kerk aldaar, onder den vloer van de Cathechisatiekamer is blootgelegd de grafkelder van de familie Halewijn (het tegenwoordige geslacht dor Alewijns). Tijdens liet restaureeren kwam plotseling te zien de door gips en cement bedekte groote in arduinsteen gebeitelde zerk, bijna 3 meter in het vierkant. Na verwijdering dier bestanddeelen vertoonde zich de steen met beelldhouwwerk dat vol gens de kenners van het mooiste soort is. De zerk vertoont o.a. de 16 adelskwartioren der familie. School- en Kerknieuws, Prof. dr. J. Ren del Harris. Naar aanleiding van de benoeming van prof. J. Reu del Harris, M. A., te Selly Uak bij Birmingham tot doctor honoris causa in de theologie de ]»kt- sclie Universiteit, deelt men aan de N. Ot. van welwillende zijde het volgende mede: Prof. Rondel Harris staat aan hot hoofd' van het Seminarium der Kwakers te Wood'broodco bij Birmingham. Na het overlijden van prof. Van Manen werd hij te Leiden tot hoogleeraar be noemd, maar bedankte, omdat hij jpioli aan zijn Seminarie te vast verljonden gevoelde. Ten lie- wyze hoe ingenomen hij met de benoeming was, schonk hij aan die Ix>ideohe Rijksumversiteile- bibliotlieek een groot aantal kostbare Armeni sche liandsohriften en stolde voor Leidsdhe stu denten in <Le theologie zijn. inrichting open, waar. van velen in den loop der laatste jaren met dankbaarheid gebruik maakte. Prof. Rendel Harris is een groot kenner der Nieuw-Testaimentisolic handschriftenop zijn talrijke reizen 'heeft hij ze grondig loeren ken. 'non en vooral over den onderlingen samenhang van handschriftengroepen veel licht doen opgaan. Geleerde van Europeeec-hen naam is hij tegelijk oen uitnemend docent. De Leidsche hoogleeraar K. Lake is oen zijner uitnemendste leerlingen. Ds. P. Deetman, sedert 12 Juni 1881 pre dikant bij de Ned. Horv. gemeenito te Amster dam, heeft tegen 1 Nov. a. s. eervol emeritaat aangevraagd, na meer dan 46-jarigen Evangelie bediening Toen hij in de hoofdstad des Rijks kwam, was hij werkzaam geweest te IJselonui- den, te 'a-G'revenduin-Capelle, te Khmdert, te Bennekon», te Reilzum, te Nijkork ofd. Vol uw, te Charkns en te Kampen. Op het den 28. Juli a. s. te houden Zen- dingsfeest te Oranjewoud, op het buitengoed van graf van Limburg Stiruni, zullen, ails sprekers optreden dr. J. C. de Moor, te 's-Gravenhage, eerste openingsrededs. M. teui Broek, te Gro ningen, tweede openingsrededs. Dijkstra, te Smilde; ds. Lindeboom, te Goninohomds. Scliar- ten, te Hoorn; ds. Bidman, te Garijp; ds. Kui per, te Enkhuizen; ds. Siega, te Hellendoorn; ds. Kan, te Assen, en do heer C. Sohreuder, te Rotterdam De afscheidsrede wordt gehouden door df. OtuVkerk, te KraHngen de slotrede door da. Van Veldhuizen, te Rotterdam.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1