BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. De begrooting van het loopende jaar is intussclien reeds gevoteerdin de regee- riagskringen wordt daarom deze vraag voor het oogenblik niet nader besproken. Bulgarije. Uit Sofia wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat de Bulgaarsche regeering zich bereid heeft verklaurd, de kosten der bezet ting van l»Ct jaar 1878 aan Rusland te ver goeden. Deze kosten bedragen 10$ millioen roebel. Dat zijn ongeveer 28 millioen francs, welk bedrag Bulgarije, naar verluidt, in jaarlijksche termijnen van een millioen zal betalen. Bulgarije toont zich op deze wijze erkentelijk voor den dienst, dien Rusland het bewezen heeft bij de likwidatie van de schuld aan Turkije. Daarentegen blijft de Russische wensch, om over kolenstations in Burgas en Varna te beschikken, onvervuld. Turkije. Op verlangen van Abdul Ham id, die op zijne reis uit het Yildiz-paleis naar Saloniki slechts van odalisken vergezeld is geweest, is zijne \ierde wettige vrouw naar Saloniki vertrokken. Konstantinopel, 15 Mei. Prins Boerhan Eddin, die gevankelijk naar het ministerie van oorlog was gebracht, is weder iu vrijheid gesteld. Men verklaart, dat hij niet voor den rechter gebracht maar ge- interneerd zal worden. In een fort aan de Dardanellen zijn 60 reactionaire soldaten van de artillerie en de genie govangen genomen, bij wie bommen en revolvers zijn ontdekt. De wali van Bagdad Uil ma Nodjmedine is tot minister van justitie benoemd. Bij de overhandiging van eene memorie door een vertegenwoordiger van den Arcne- nischen patriarch beloofde de sultan, dat hij bevelen zal geven tot herstel van de orde in de provinciën en een iradé zal uitvaar digen, inhoudende dat ieder mohammedaan dio een christen doodt, zal worden opge hangen. De Fransche gozant Constans heeft zijn ontslag gevraagd, dat is aangenomen. Argentinië. Buenos Ayr es, 15 Mei. Bij de plechtige opening van liet congres werd eene boodschap van den president voorgelezen, waarin wordt geconstateerd, dat de voor spoed van Argentinië stevig gevestigd is. Do president kondigt aan, dat hij weldra aan het congres ter bekrachtiging zal voorleggen een contract, dat Argentinië in staat zal stellen zonder eenig voorschot over een di- recten kabel met Europa te beschikken. De betrekkingen van Argentinië zijn oprecht vriendschappelijk met alle landen. Binnen kort zal aan het congres worden voorgelegd een arbitragoverdrag tusscben de Vereenigdo Staten en Argentinië. De handels- en finan- cieele toestand is volkomen bevredigend. De dienst van 1908 sluit met een overschot van 40 millioen piasters papier. Chili. Santiago de Chili, 15 Mei. Het ministerie heeft, zijn ontslag genomen. Allerlei. vHet Oxford sc ho universiteitsfonds hoeft voor drie jaar 250 in het jaar be schikbaar gesteld voor een lectoraat in het Japansch. John H. Qubbins zal de lector zijn. vDe reiziger, die bij het ongeluk van den Bazolschen trein omgekomen is, heette Bodo v. Boettioher en was referendaris. Zijn oudere broeder is op denzelfden dag, 13 Mei, dertien jaar geleden ook ongelukkig aan zijn einde gekomen, hij verdronk bij liet baden. Voor de familie v. Boettioher al thans is het getal 13 dus werkelijk een on geluksgetal. De stoffelijke schade bij hot sjoorwegon- geluk wordt op 750,000 mark goroamd. vBij Esneux, ten zuiden van Luik, is Dondordag avond een auto tegen een muur te pletter gevlogen. Vier menschen wor den doodeüjk, twee licht gewond. i i.itl' H. M. de Koningin-Moeder ontving heden middag ten 3 ure den voorzit ter en de leden der algemeene rekenkamer in audiëntie, voor het in ontvangst nemen hunner gciukwenschen bij de geboorte van Prinses Juliana. Do titels van Prinses Ju li a u a. Do vraag is aan do ,,N. R. Ct." gedjoan /welke de volledige titels van Prinses Juliana zijn. Van bevoegde zijde deelt men aan dat blad als antwoord daarop liet vol gende mode: De titels van H. K. H. Prinses Juliana zijn geen andere dan die, welke in H. D. geboorteakte zijn vermeld: Prinses van Oranjo-Nassau, Hertogin van Mecklenburg; het enz. enz. is niets dan een traditioneel© vorm. Ook H. M. do Koningin heeft nooit an- djero titels gevoerd en die ook niet kunnen voerenreeds Koning Willem I en zelfs Prins Willem V hebben alle titels van hun ne verloren goederen prijs gegeven. Een bloemenhulde. Eenige dame 3 van gopensionnoerde ambte naren en officieren uit Nedorl. Oost-Indië hebben het plan opgevat, H. M. de Koningin een bloemenhulde aan ie bioden ter gelegen heid van Hr. Ms. volledig herstel. Aanvankelijk was het plan, deze te doen bestaan in een versiering aan de trap en de vestibule van het paleis, wanneer de Koningin weder voor de - oerste maal zal uitgaan. Dit plan stuitte echter op bezwa ren en daarom is thans voor do hulde ge- koajm de aanbieding van een fraaie bloe menmand met begeleidend schrijven. Daartoe heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de dames Bakhuizen van den Brink, Groot-Hertoginnelaan 66; Eiken- h au zenPerolaer, Columbusstraat 87 Sol Booms. Franklinstraat 120; en Oudendal— Kolb, Suezkade 127. Dames, dio in Indië geweest zijn en tot deze bloeiuenhuldo weuschen bij te dragen, kunnen zich tot een der leden van het co mité wenden. Te Scheveningen. De burgemeester van 's Gravenhage heeft het eerc-voorzittorschap aanvaard van het comité voor de Oranjefeestviering te Sche veningen op U Juni. Deze zei bestaan uit een versiering en verlichting van de stra ten, een grooten optocht bij dag voor alle te Scheveningen bestaande vereenigingen, met vlaggen, banieren en muziek; voorts zullen volksspelen en volkswedstrijden wor den gehoudenzal er ecu optocht voor schoolkinderen zijn en zullen op verschil lende punten van het dorp muziekuitvoe ringen worden gegeven. In de badplaats be staan voorloopig reeds plannen voor een groot vuurwerk en voor electnsche illumi natie. Bii Schevenings Belang is een voor stel aanhangig tot het geven van een flinke bijdrage in d" kosten dezer Oranjefeestvie ring. Ook Nijmegen heeft Zaterdag feest gevierd als nooit te voren. De geheele be volking nam er aan deel. De feestdag werd aangekondigd met vreugdeschoten en het luiden der klokken, waarna de muziekkorp sen der infanterie en koloniale reserve re veille hielden door de stad, die vooral in de ree li te stemming kwam, toen de gansclie schooljeugd een optocht hi old door de fraai versierde straten. Verschillende muziek korpsen werkten mede. Stemmiger was het welgeslaagde orgelconcert in de Groote Kerk, dat gegeven werd door den heer De Vries, organist, met een dameskoor en solisten. Toen bij den aanvang het Wien Neerlandsch Bloed en aan het einde het Wilhelmus door het kerkgebouw klonk, zongen allen een 5 a 6000 menschen geestdriftig mede. 's Namiddags speelden muziekkorpsen op verschillende punten van de stad en gaven ruim duizend mannen, vrouwen, jongens en meisjes, met medewerking van twee orkes ten, een cants op het nieuwe plein Mariën- burg, welke echter niet voldoende overal werd gehoord en daardoor niet tot haar recht kwam. Daarna trok alles de stad in, waar nooit zooveel feestelingen bijeen waren als op dezen dag. 's Avonds was er groote illuminatie van gemeentewege en door particulieren, o. a. aan de Belvédère, die tooverachtig was ver licht. Verder een lichtstoet, waarvoor vele corporatien zich hadden aangemeld. Te Middelburg. B. en W. stellen den raad voor aan de feestcommissie, die op 21 Mei a. s. een feest heeft georganiseerd ter eere van de geboorte van Prinses Juliana, een gemeentelijke bij drage te geven tot een maximum van f 1000. Te Vjissingen. De feestviering te Vlissingen is vastge steld op Dinsdag 1 Juni. Te Doetinchem waar groote feestelijk heden hebben plaats gehad vond een cor respondent van die „NI. R. Ot." op een eerepoort het volgende gedichtje: Ook wij houden feest, De commissie is ook hier om gold geweest. Zegen en voorspoed aan ons Prinsesje, Dat niet gebruikt een kinderfleschje. Een driewerf hoera roepen wij, blij van zin, Voor heel 't Oranjehuisgezin, Hare Majesteit, onze geliefde Koningin. Z. K. H. Prins Hendrik, geb. Mocklen- burg-Schwerin. Berichten. De Staatscourant van Zondag 16 en Maandag 17 Mei bevat o.m. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Rom© J. Ph. de Josselin de Jong; op verzoek eervol ontslagen als vice-con sul der Nederlanden te Stockholm M. P. Meerburg benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau orde ds. J. v. d. Linden, predikant bij de Geref. kerk ie Den Haag; dr. J. Hania Pzn., predikant bij de Geref. kerk B. te Steenwijk en H P. Dievenbach, pastoor der Oud-Bisschoppelijke Clerezie te Enk- huizen tijdelijk benoemd tot assistent bij het te Leiden gevestigde Rijksbureau tot onder zoek van handelswaren dr. J. J. Polak, as sistent voor de scheikunde, toxicologie en pharmacie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. De gewone audiënties van de minis ters ■•-an landbouw, justitae en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. A.s. Woensdag, 19 dezer, zal bij den gezant van Rumenië en mevrouw Mavrocor- dato een groot diner plaats hebben, waar toe genoodigd zijn de minister van buiten- landsche zaken, verschillende leden van hot corps diplomatique en vele andere aan zienlijke personen. In het hotel Den Ouden Doelen te 's Gravenhage is aangekomen W. baron von Nagel, hoofdintendant over de goederen van Prins Albrecht van Pruissen te Berlijn. Kamerverkiezingen. De centrale anti-revolutionaire kiesver. eeniging „Nederland en Oranje" te Deven ter hoeft besloten de candidatuur van den heer P. J. M. Aalberse, den candidaat der R.-K., krachtig te steunen. De „Dordt. Ct." verneemt van Chr.- hist. zijde dat een mededeeling van de „Maas- en Merwebode", als zouden de Chr.- Hist. in het district Dordrecht besloten zijn geen can lidar meer te stellen, niet juist is. Er zal tri. eert overleg gepleegd moeten worden met de antd-reivolutionaireh, vóór zoo'n besluit wordt gonomen. De volgende voorwaarde stellen nl. de Christelijk-Histo- rischen Wordt dr. Kuyper eventueel in Dordt en Ommen gokozen, dan zal hij laatstgenoemd district aan de Christelijk-Historischen moo- ten afstaan Wordt dio toezegging niet ge geven, dan stellen de Christelijk-Histori schen in het district Dordrecht den heer M. Fokkens, oud-resident van Macteera, te 's Gravenhage, candidaat voor de Tweede Kamer. De Bond van Vrije Liberalen, af dee ling Amsterdam, heeft de vorige week in zijn huishoudelijke vergadering besloten, in dis trict V uit te komen met een eigen candi daat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op de voorloo- pige lijst staan de heeren J. Bosboom, luit- tenant-kolonel te Arnhem, en mr. S. van Houten, oud-minister. De heer A. Harmsen Jr., die bij de voorloopige onderhandelingen in het district Amsterdam VIII als candidaat voor de Tweede Kamer gewenscht werd door anti revolutionairen en katholieken, maar niet door zijn christelijk-historisohe partijgenoo- ten, die hem te democratisch vonden, spe ciaal wat betreft uitgaven voor sociale doel einden, heeft, zoo meldt het Hbld., iu een schrijven aan het centraal bestuur van de Chr.-Historische Kiesvereenigingen in Am sterdam verklaard zijn lidmaatschap van de Unie op te zeggen, en zijn mandan' als lid van den gemeenteraad weer ter beschikking van de kiezers te stellen, wanneer het be stuur dat wenschelijk acht. Het bestuur van district VIII, dat de heer Harmsen 12 jaar in den raad en 6 jaar in de Staten vertegenwoordigd heeft, zag echter in het te Utrecht in de vergadering der Christ.-hi Unie ten opzichte van tege moetkoming in volksnooden beslotene waarbij word uitgesproken, dat ten deze de in het program omschreven beginselen niet zijn uitgewerkt op alle punten van practi- sche politiek, die aan de orde kunnen ko men, terwijl andere, ook gewichtige punten niet in zoo reclitstreeksch verband staan met die beginselen, dat daaromtrent geen ver schil van gevoelen tusschen hare leden mo gelijk zou zijn feitelijk een veroordiee- ling van de meeuing van het Amsterdamsche Bondsbestuur over een candidatuur van den heer Harmsen en het besloot dan ook, zoo besluit het Hbld., pogingen in het werk te stellen, waardoor in Amsterdam blijken zal, dat de conclusie van het Utrechtsch con gres geen phrase is. ,,Het Vaderlandt ghetrouwe" meldt dat op 4 Juni a. s. te Dordrecht zal op treden dr. A. Kuyper, de candidaat der rechtsche partijen in dat district. De r. k. kiesvereeniging te Wylré (district Gulpen) stelde den heer jur. mr. Ch. Ruvs de Beerenbrouck candidaat voor de Tweede Kamer met 48 stemmen tegen 1 op den heer Brouwers. De centrale vrijz. kiesvereeniging in het district Dokkum heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer K. de Vries Szn., te Amsterdam. In de centrale Katih. Kiesvereeniging te Bergen op Zoom werden als candidaten opgegeven de heeren De Ram, aftredend lid, en W. J. F. Juten. Deze laatste bedankte, zoodat de heer De Ram als candidaat der kafal lieken overblijft. In een Vrijdag avond, onder voorzit terschap van prof. Anema, gehouden verga dering van Nederland en Oranje in de das tri eten Amsterdam IIX, werd herkozen als lid van het moderamen met 349 stemmen de heer J. van Oversteeg. Nadat slechts twee der aanwezigen zich verklaard hadden tegen de tegenwoordige constellatie der rechtsohe partijen, werd overgegaan tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer, met onderstaand gevolg In district I werd gesteld de heer Hen- drix (r.-k.). In II was voorgesteld de heer R. Snoeck Henkomans (christ.-kist.), Aan de Ohrist.- Hist. kiesvereeniging zal echter in overwe ging worden gegeven een anderen candidaat te stellen, die in dit arbeidersdistrict meer kans heeft. Handhaaft de Christ. Hist, kies vereeniging haar candidaat, dan zal déze ook door Nederland en Oranje worden ge steld III. J. Huizinga (anti-rev.), burgemees ter van Axel. IV. Mr. W. A. Hovy (anti-rev.), burge meester van Loosduinen. In V zaï een roomsch-kath., aan te wij zen door de R. K. kiesvereeniging, worden gecandideerd. VI. Mr. H. Verkouteren (chris.-hist.). VII. G. A. Middelberg (anti-rev.). oud directeur Z. A. S. M. VIII. W. de Vlugt (anti-rev.), aannemer. Voor district IX zal, aangezien de heer Oosterbaan (anti-rev.) te Doesburg bericht had gezonden geen candidatuur te zullen aanvaarden, omtrent den te stellen candi daat nader worden overlegd. Door den centrale liberale kiesvereeni ging in het kiesdistrict Hilversum is de heer N. H. van Roggen, le-luitenant der infanterie te Maastricht, definitief candi daat gesteld, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De centrale liberale kiesvereeniging „Vrijhei l en Orde" in het district Breuke- len, stelde candidaat voor de Tweede Kamer den heer baron Van Tuijll van Serooskerk© te Zuilen. De Centr. Antirev. Kiesvereeniging in het district Emmen heeft tot definitief can didaat gokozen den heer P. Wielenga, schoolopzioner te Assen. De Chr.-Histori- j schen hebben verklaard! deze candidatuur ikrachti^ te zullen steunen, i Door de Centr. Antirev. Kiesvereeni- ging district Loosduingn, is definitief tot 1 candid'aat gesteld het aftredend lid, de heer A. Brummelkamp. De heer B. R. F. van Vlijmen is, na gehouden stemmingen in de afdeelingen door de R.-K. kiesvereeniging in het dis trict Veghel weder candidaat gesteld. De centrale liberale vergadering in het kiesdistrict Enschede stelde definitief den heer Elout. In de vergadering der Centrale liberale kiesvereeniging in het district Gouda werd jhr. mr. W. Th. C. van Doorn te 's Gra venhage opnieuw candidaat gesteld. In Schoterland hebben Vrijdagavond afgevaardigden der drie rechtsche partijen vergaderd voor samenwerking bij de Kamer verkiezing. Men kon niet tot samenwerking komen. De Centrale A. R. Kiesvereeniging in het district Delft sielde met, algemeene stemmen candidaat mr. H. A. van de Velde. De Centrale A.-R. Kiesvereeniging iu Schoterland heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in dat district gesteld den heer H. Pollema, lid van Gedep. Staten van Friesland. Deze heeft nog geen beslis sing genomen omtrent de aanneming der candidatuur. Bij Koninklijk besluit van 15 dezer is, met ingang van 1 Juni a. s., bij de zee macht bevorderd tot inspecteur van admi nistratie. do officier van administratie der le klasse I. Lombaard, en tot officier van administrauie der le klasse, de officier van administratie der 2e klasse G. H. Hamersraa. De officier van gezondheid der le klas se J. de Hoop, uit West-ïndië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld'. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen berichten is Hr. Ms. pant- serdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. B. Snethlage, 15 dezer te Nieuwediep aangekomen, en is Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder be vel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, 14 dezer van Tanger vertrokken. Door de Regeering zijn aangewezen tot vertegenwoordigers om het in Juni a. s. te houden internationale geheel-on tliou ders congres in Engeland bij te wonen, de hee ren jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beeren brouck, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal en voorzitter der federatie van R. K. Dioc. bonden tot bevordering der chr. matigheid en bestrijding van het alco holisme te Maastricht; dr. J. R. Slotenmaker de Bruine, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Utrecht, hoofdbestuurslid van de Nat. Christen-geheelonthoudiers-vereeni- ging en voorzitter der P redi k an ten - geheel - onth.-vereeniging, en dr. W. P. Ruysoh, lid van het hoofdbestuur van den Volks bond tegen drankmisbruik. C. Chr. J. K i e w i t S r. f Te 's Gra venhage is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer C. Chr. J. KiewitSr., in leven voorzitter van de Koninklijke veree- nigiug „Het Eereteeken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen. W ij 1 e n m r. H. O k m a. Ter na gedachtenis van het in October 1907 plotse ling overleden Kamerlid voor Sneek, mr. II. Okma, is Donderdag op de Algemeene Begraaf plaats een gedenkteeken onthuld en aan de familie overgedragen, 't Bestaat uit een rechtopstaande plaat op een breeden voet van hardsteen, bewerkt naar een ont werp van den architect TjKuipers te Amsterdam Op de steen is het volgende opschrift aan gebracht Ter gedachtenis aan hetgeen de Heere gaf in dezen beminden Volksvertegen woordiger en Strijder voor de Calvinis tische actie op Staatkundig terrein en 't gebied der Pers in Friesland, hebben na zijn plotseling verscheiden dankbare medestrijdende corporatiën en vrienden dit gedenkteeken opgericht. S. D. A. P. Bij referendum zijn tot leden van het dagelijksch bestuur der S. D. A. P. gekozen W. H. Vliegen, F. M. Wi- baui en J. G. van Kuykhof. Als voorzitter is gekozen W. H. Vliegen. Tot leden van het partijbestuur buiten Amsterdam zijn gekozen W. P. G. Helsdin- gen, J. H. Schaper, H. Spiekman en P. J. Troelstra. Alle congresbesluiten zijn door het refe rendum bekrachtigd. Onze Vloot. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging „Onze Vloot" heeft eene gift van honderd gulden ontvangen van de directie der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland". Mij. tot Nutvan Algemeen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelt mede, dat aan de gehouden verkiezing van 2 leden in zijn midden is deelgenomen door 77 departemen ten, samen uitbrengende 286 stemmen en met den volgenden uitslag: I. op den heer mr. H. A. E. Modderman zijn uitgebracht 267 stemmen, op den heer mr. G. J. Salm 19 stemmen; II. op den heer F. Barfcelink 274 stemmen en op den heer G. A. M. de Bruin 12 stemmen. Tot leden van het hoofdbestuur zijn der halve gekozen de heeren mr. H. A. E. Mod derman te Amsterdam en F. Bartel ink te Maastricht. Het hoofdbestuur ontving van de gekoze nen bericht, dai zij de benoeming aannemen. Directeuren en commie zen v a n P. T. Het bestuur van de vereeniging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie heeft in een adres aan den Minister van Waterstaat het volgende te kennen gegeven dat het heeft kennis genomen van het voorloopig verslag der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in zake de bekende sup- pletoire begrootingen voor 1908 en 1909 dat daaruit blijkt van een verlangen om de voorgestelde tractementen te verminderen dat reeds de berichten in de dagbladen dienaangaande doen vermoeden, dat het denkbeeld van vermindering bij den Min. gereeden ingang heeft gevonden en waar schijnlijk in toepassing zal worden gebracht bij de indiening der memorie van antwoord dat reeds in 1905, toen de tractementen van het lager personeel werden verhoogd, de verbetering der positie van directeuren en commiezen werd toegezegd, welke nu reeds sinds Juni 1907 bij de Staten-Gene raal aanhangig is dat sinds 18 jaren in deze tractementen geen noemenswaardige verbetering werd ge bracht, niettegenstaande de gronden, waar op in 1905 voor het lager personeel de trac- tementsverhooging werd verdedigd, reeds destijds en dus thans nog met meer kracht voor directeuren en commiezen gelden, ter wijl bovendien de eischen om den commies rang te bereiken, aanmerkelijk zijn ver zwaard dat zelfs aan directeuren en commiezen rechten en inkomsten zijn ontnomen in af wachting een er nadere regeling hunner po sitie redenen waarom het bestuur voornoemd onder de aandacht van den minister brengt dat het met groot leedwezen zoude zien eene verlaging der salarissen, zooals die in het wetsontwerp zijn voorgesteld, en die geens zins te hoog worden geacht, en waarom het verzoektlo. 's Ministers krachtigen steun om die vermindering te voorkomen en 2o. indiening der memorie van antwoord om daarmede de openbare behandeling der zaak in de Staten-Generaal te bespoedigen, op dat eindelijk aan den onzekeren en pijn lijken toestand voor de betrokken ambtena ren een einde kome. Kranig. Door de examen-commis sie voor de akte van lager onderwijs is Don- dag te 's Gravenhage een candidaat toege laten van 29 jaar. Hij is petroleumventer en heeft iu anderhalf jaar tussclien de pe- troleumdruppeltjes door zonder eenige hulp van anderen zich voor het examen voorbe reid. Hoed af 1 (L. en V.) Middenstandstentoon stelling. In de Zaterdag gehouden ver gadering van het uitvoerend comité der Middenstandstentoonstelling te Amsterdam is besloten, het centraal bestuur der jury (in overleg met het dag. bestuur van den Middenstandsbond) als volgt samen te stel len president der jury B. A. J. van der Hegge Zijnen, electro-technisch ingenieur te Utrecht; vice-president L. J. G. van der Maesen, koopman, secretaris der Algemeene Winkeliers-Vereeniging te Amsterdam; se cretarissen mr. J. J. A. de Visser, advo caat en procureur, en K. F. Katz, jur.- cand., beiden te Amsterdam. Een nieuw apeahuis in „Artis," In „Artis" te Amsterdam is een nieuw apenhuis geopend, gebouwd door den architect B. J. Ouendag. Het bestaat uit een middenstuk, bestemd voor de an- thropomorphe apen, en twee vleugels voor de andere apen. De vloer is van asphalt, het dak van glas met draadwerk eir door. De achterwanden zijn van tegels. In den tuin wordt een grasveld voor de ape n ingericht. Op de hokken vindt men den naam der aapsoorten vermeld en naast dieu naam een door mej. Kelting geschil derde afbeelding. Men is van plan op den concertavond in de week het gebouw elec- trisch te verlichten. Nachtvorsten. De strenge vorsten der jongste nachten hebben aan den landbouw groote schade veroorzaakt. Men meldt uit Ti el, dat de vroege aardappelen, zijn afgevroren. Ook het fruit heeft veel ge leden. Een misdrijf tegen de veiligheid van den Staat. Dezer dagen is te Amsterdam op ver zoek van de militaire overheid door de Am sterdamsche politie gearresteerd een ser geant van de genie, in garnizoen liggende te Utrecht, die eenigen tijd werkzaam was ten Bureele der Genie te Amsterdam. Hij 's na zijn aanhouding in verzekerde bewa ring in een onzer kazernes gesteld, onder verdenking van het plegen van een feit, strafbaar gesteld in het ..Wetboek van Mi litair Strafrecht", titel I, „Misdrijven te gen de Veiligheid van den Staat" en wel waarschijnlijk te brengen onder artikel 66, luidende „De militair, die opzettelijk hetzij een bescheid, bericht of inlichting omtrent eenig middel van verdediging, waarvan hij weet, dat de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, bekend maakt aan een ander dan die daarmede uit den. aard zijner betrekking bekend mag zijn, hetzij eenig tot het krijgsmaterieel béhoo- rend voorwerp, waarvan hij weet dat de sa menstelling in het belang van den Staat geheim moet blijven, overgeeft aan een an der dan die het uit d'en aard zijner betrek king in handen mag hebben, hetzij toelaat dat zoodanig persoon zulk een bescheid, bericht of inlichting verkrijgt of zulk een voorwerp in handen krijgt, hetzij bij die verkrijging behulpzaam is, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren." De zaak, waarvan de stukken en proces sen-verhaal door den plaaitselijken comman dant reeds aan den auditeur-militair te Haarlem schijnen te zijn opgezonden, komt hierop neer. De genie-sergeant in kwestie, ongehuwd en van goed gedrag, heeft aich schriftelijk in verbinding gesteld met de Duitscihe Am bassade te 's Gravenhage. Hij leverde wel iswaar niet aanstonds stukken, doch ver klaarde zich in zijn brieven bereid, en in staat om belangrijke stukken onze defensie raken de met name 6tukken betrekking heb bende op ons inundatie-stelsel te leve ren. De Ambassade is, na eenig beraad, niet op het voorstel ingegaan, doch heeft de zaak dn handen van onze militaire auto riteiten gegeven. Deze stelde zich in ver binding met onze politie en op handige manier, doch zonder veel moeite, wist deze den briefschrijver in handen te krijgen. De sergeant correspondeerde nl. met ver zwijging van zijn naam, en liet zijn brieven onder een letter aan een der Amsterdam sche kiosken adresseeren. Toen men na cor respondentie tot een mondeling onderhoud was besloten, zou de zoogenaamde vertegen woordiger der Duitsche Ambassade een Amsterdamsche Duitsch sprekende recher cheur, die quasi uit Brussel naar hier kwam doch in Haarlem in den .trein was gestapt aan het Centraal-station den briefschrij ver ontmoetende laatste was natuurlijk in politiek. Het onderhoud werd gevoerd in „Café do Bisschop" op den Dam. De rechercheur bracht in zijn onderhoud den sergeant aanstonds het. misdadige van het voorgenomen verraad onder het oog, doch deze verzekerde herhaaldelijk, dat zijn plan vast stond, om een aantal belangrijke stukken te leveren. Hij beweerde uit wraak te handelenhij was nl. hardhoorend en verwachtte het volgend jaar zijn ontslag uit den dienst te zu'llen krijgen. Dat had hem ontstemd. Bovendien wenschte hij zich geld te verschaffen om, eenmaal uit den

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2