BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. een duurzame» vrede in het belang niet al leen van het proletariaat, maar van alle vol ken der wereld. Rusland. Petersburg, 18 Mei. De rijksdoe- ma heelt in eerste lezing aangenomen het eerste principicele wetsontwerp uit den cyclus van maatregelen tot verwezenlijking van het keizerlijke manifest over de gewe tensvrijheid. Door dit wetsontwerp wordt wijziging gebracht en de politieke en bur gerlijke rechtcsbeperkingen van do personen, die vrijwillig of gedwongen zich hebben los gemaakt van de kerkelijke ambtshandelin- gen. Petersburg, 18 Mei. Generaal Stossel en admiraal Nebogatow, wier gezond heid ernstig heeft geleden door de gevaa- geuisschap in de Peter- en Paulvesting, zijn heden op last van den Ozaar in vrijheid gesteld. De wijze waarop het proces tegen den gewezen directeur van het politiedeparte ment Lopoek'hin, dat, zooals werd bericht, is geëindigd met zijne veroordeeling tot vijf jaren dwangarbeid met verlies van zijn rang als edelman en van al zijne burgerlijke rechten en levenslange verbanning naar Si berië, is gevoerd, verwekt zelfs in Rusland verbazing en verontwaardiging. Het wordt gekenschetst als een tegenhanger van de Dreyfuszaak. De voorzittende rechter, de senator Warwardn, verbood, onder meer, den beklaagde eene opmerking te maken naar aanleiding van een stuk, dat was voor gelezen, ouder opmerking, dat hij dit bij de pleidooien kon zeggen. Maar toen de be klaagde dn zijn pleidooi op die zaak wilde ingaan, werd hem het woord daarover af gesneden, omdat bij de verhooren die zaak niet tor sprake was gebracht. Het woord van een der rechters,,Men laat het proces met open deuren behandelen, om Lopoek'hin den mond te kunnen stoppen,'' was spoedig in aller mond. De veroordoeling is geschied, niet wegens het verraden van poli tie-geheim en, maar op grond van deelneming aan eene revolutio naire vereeuiging; de aanklager ging name lijk uit van de stelling, dat ieder, die aan cone revo'utionaire organisatie een dienst bewijst, cl aardoor wordt een deelnemer van die vereeuiging, met welke stelling het ge rechtshof ziel: vereenigde. Het misdrijf van Lopoekhin was, dat hij, uit zelfverdediging, het feit bekend had ge maakt, dat de befaamde Eugenius Azew, die gedurende eenige jaren aan het hoofd heeft gestaan van de terroristische afdeeling der revolutionaire socialistische partij, een be taalde spion van de Russische politie is ge weest in de jaren toen hij de samenzwerin gen van die afdeeling leidde. De Peters- burgsche correspondent van de Daily News schrijft naar aanleiding daarvan: „De er gernis en verwarring van de regeeriug over deze onthulling toonde, hoezeer zij betrok ken was in deze operatiën van dezen aarts spion. Haar eerste stap was de onthullingen, die in Januari jl. gedaan werden, te ont kennen en een aantal Russische bladen, die zo nadrukten, zwaar te beboeten. Dit baatte niet. De regeering trachtfle daarna on derscheid te maken tusschen een spion en een verklikkerzij erkende, dat Azew s inlichtingen voor haar van waarde, waren geweest, maar verklaarde, dat hij niet be trokken was geweest in samenzweringen te gen de regeering. Dit werd weerlegd door de eenvoudige vraag Hoe handhaafde Azew dan zijn gezag in de terroristische organi satie 'I Hij heeft zich beroemd op het aan deel, dat hij gehad heeft in het vermoorden van verschillende 'hoog geplaatste personen en hot is een afdoend feit, dat de regeering nooit eenige instructie tegen hem heeft ge voerd, het geheim van zijn handel en wan del heeft bewaard en zijne onmiddellijke chefs buiten dit proces 'heeft gehouden. Er bleef niets over dan Lopoek'hin te straffen, die in Februari werd gevangen genomen op de beschuldiging van hoogverraad, wegens het bekend maken van Azew's betrekkingen met de politie en nu veroordeeld is, zij 't dan ook p een anderen grond." Turkije. Konstantinopel, 18 Mei. De bladen berichten, dat het iradé tot bekrach tiging van het protocol over het Turksch- Bulgaarsche verdrag geieekend is. Marokko. Merry del Val, de vertrekkende Spaan- sclie gezant in Marokko, zal door Sultan Moelay Haf id in afseheids-audiëntie worden ontvangen. De Sultan had eerst beslist ver klaard den gezant niet meer te willen zien, maar in het belang van het behoud van de goede betrekkingen met Spanje, is hij daar van terug gekomen. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Bena Mtir, die onlangs een leger van den Sultan van Marokko hebben verslagen, Moeday Ha- fid hun onderwerping hebben aangeboden. China. Tusschen de vertegenwoordigers van do Duitsche, Eugelsche en Fransche finan ciers, die betrokken zijn bij den aanleg van spoorwegen 111 China, is overeenstemming verkregen op dezen grondslagDo Duitsche groep zal voor de in de provincie Hupeh over eene lengte van 800 K.M te bouwen lijnen van den Hangkau-Tsjengbu-spoorweg den hoofdingenieur voordragen, terwijl aau de Engelscho groep de benoeming van den hoofdingenieur voor don Hangkau-Kantou- spoorweg blijft voorbehouden. Voor de la tere verlenging van den Tsjenghe-spoorweg is de benoeming van een Franschen of En- gelschen ingenieur voorgenomen. Aan de le vering van de materialen zullen Duitsch- land, Engeland en Frankrijk gelijkelijk aan deel hebban. Er worden plannen beraamd voor de uitgifte van eene leening van 110 millioen mark, en wel in gelijke deelen.door de Duitsch-Aziatische bank, de Hongkong and Shanghai Banking Corporation en de Barnjue do l'Indochine. Deze leening zal aan de beurzen van Berlijn, Londen en Pa rijs genoteerd wórden In eene correspondentie van officieueen oorsprong uit Berlijn aan do Köln. Ztg wordt gereleveerd, dat door deze overeen komst een eindo wordt gemaakt aan een langdurigen strijd, en wel langs den weg van minnelijk overleg. De hoop wordt uit gedrukt, dat dezelfde handelwijze ook in de toekomst zal worden toegepast en dat men voortaan hand in hand zal werken, in plaats van elkaar te bestrijden. De nu gesloten overeenkomst wijst nadrukkelijk dien- weg aan, want de nu geconcedeerde en onder do drie partijen verdeelde spoorwegen beteeke- nen geensrins den geheel en omvang van de Hankau-Kanton-spoorwegen, maar alleen die gedeelten van den geheelen spoorweg, die binnen de provincie Hupeh liggen. Allerlei. vTe Koningsbergen is prof. Lohmeyer, hoog'Leeraar in de geschiedenis aan de uni versiteit aldaar, gestorven. De geleerde was zonder armen geboren. Hij is 76 jaar ge worden. Keulen, 1 8 M e i. In een rapport van don dombouwmeester wordt geconstateerd, dat de toestand, van den Keulscnen dom uit bouwkundig oogpunt in menig opzicht zeer veel te weuschen overlaat, ofschoon de kern van het bouwwerk volkomen gezond is en de stevigheid van den bouw met in gevaar is. De herstellingskosten zijn op vele millioenen te schatten. vMaandag is de nieuwe behandeling begouueoi vau de zaak Lemoine, in 't begin antwoordde Lemoine op de hem gestelde vragen met aanmatiging en minachting, maar de president maande hem tot eerbied jegens de rechtbank aan. Le moine hield bij het verhoor nog staande dat hij werkelijk aiamauten gefabriceerd heeft. Men behandelde tot in alle bij zonderhe den de verschillende proefnemingen en toen de rechter opmerkte dat bij een dier proef nemingen de heer Werniher van Londen, zelf een diamant in den smeltkroes wierp, zonder dat Lemoine het wist, en hij dien diamant terugvond, ontkende de beschul digde dit beslist en zelfs beloofde de pseudo- ingenieur aan de rechtbank zijn geheim te ontsluieren. Verder herinnerde de rechter hem dat een diamantenkoopniian van de 52 diaman ten, die Lemoine beweerde gemaakt te heb ben, er elf herkende als van hem afkomstig to zijn, en wel aan strepen die hij zelf er had opgemaakt. De formule die hij te Londen in eene Bank had neergelegd, had niet de minste wetenschappelijke waarde, dat moest hij er kennen, maar zij is alleen wat onvolledig en dat had hij zoo gedaan uit voorzorg te gen Wernhor. Thans evenwel zal hij de juiste formule opgeven, omdat hij er toe gedwongen is. Ik heb, zegt hij, een smeltkroes gezocht, die weerstand biedt aan 2 tot 3000 graden. Er zijn echter geen materialen die daaraan kun nen weerstand bieden. Men moest dus een middel vinden en ik heb dat gevonden, 't Is ernst wat ik zeg. Ik luid de doodsklok over den diamant! Mijn oven bestaat uit een cylinder in samengeperste ,,terre refrac- taire", waar men de twee electrische polen inbrengt, op zulk eene wijze, dat de cylin der geheel gesloten is. Deze cylinder is om ringd door een veel grooteren in kool. In een smeltkroes, gesloten met twee deksels in lood, doe ik ijzervijlsel, kolen, suiker en kwik en ik maak de ruimte luchtledig, 't Is liet gesmolten kwik dat de drukking geeft die men wil. Aldus wordt bijna al de kool gekristaliseerd. Ik heb door mijn stel sel de voornaamste elementen van de dia mantvelden vereenigdontbinding, druk king en temperatuur. Met behulp van een schets gaf Lemoine een verklaring van zijn oven. De rechtbank heeft toen de zaak uitgesteld tot den 4. Juni a.s., ten einde de geleerden gelegen heid te geven onderzoek te doen naar de waarde van zijn ontdekking. N antes, 18 Mei. Heden avond kwa men bij eene tooneelvoorstelling heftige too- neelen voor in den foyer. Verscheidene be zoekers werden de deur uitgezet na woor denwisselingen en gevechten. De manifesta- tiën werden voortgezet op het plein voor den schouwburg. In een koffiehuis werd de boel stukgeslagen. De gendarmerie houdt het plein bezet. Een dertigtal personen zijn gev an gen genomen N e w-Y o r k, 1 8 M e i. Een zekere Piog- gio Puccio werd op het oogenblik, dat hij de deur van zijne woning opende, doodge schoten door een lid van de „Zwarte Hand1", die zich verborgen had gehóuden op een hooger gelegen verdieping. Men onderstelt, dat de moord gepleegd is omdat Puccio eeu vriend is geweest van den eveneens vermoor- don detectieve Perosino. vDe wegens wijnvervalsching onlangs veroordeelde groote Duitsche wijnhandelaar Freimuth, van Ellenz, werd Maandag aan gehouden, omdat hij een getuige tot meineed had verleid. Onderweg bracht hij den poli tieagent een stomp toe, sprong toen in de Moezel en verdronk. vTe Spokane, Washington, hebben ge maskerde bandieten een sneltrein aangehou den. Zij namen de vlucht met de locomo tief en den postwagen, plunderden dezen laatste en zonden dan de locomotief in volle snelheid terug. Deze botste nu op de rest van den trein, waardoor twaalf personen ge kwetst werden. vTijdens de laatste reis van de Teuto nic is een Engelsclie passagier, William Hawke, met ruwe zee zoo hevig zeeziek ge worden, dat hij ten slotte door een aan val van zinneloosheid werd aangegrepen. Men moest hein in zijne cel opsluiten tot zijne aankomst te New-York, waar men hem in een krankzinnigengesticht van Ellis Is land heeft ondergebracht. Roua&n, 18 Mei. Bij een brand in een vaseline-fabriek zijn een werkman en drie brandweermannen gedood', doordat het dak instortte. vIn het Noorden van Engeland heeft 1 et in den naoht van Zondag op Maandag flink gevroren. In Schotland wees die ther mometer ergens, in Inverness, tien graden vorst (F.) aan. vIn Noorwegen, met name in het Noor den en Westen, is het opnieuw winter ge worden. Aan wei en akker is daardoor groote schade toegebracht. In het Noorden heeft een orkaan gewoed, waarin, vreest men, vele visschors- en andere booten zijn vergaan. vDe seismographische instrumenten van liet observatorium te Laibach wezen Maandag eene ver verwijderde aardbeving' van bijzondere hevigheid aan. De maximale beving van 43 millimeters werd om 9 uur 59 minuten voermiddags geregistreerd, 'het slot na elf uur. De afstand van het aard bevingscentrum wordt op een 9000 K.M. geschat. Het Prinsessef eest te II a a r 1 e ra. Uit Haarlem meldt men Het prinsessefeest is gisteremmidclag toet groote geestdrift voortgezet. Het glanspunt van den dag was de bloemenoptocht, waarin vele zinnebeelidge voorstellingen, als de wieg van prinses Juliana, beschermd door de Nederlandsche Maagd, Zeppelin's lucht ballon, enz. Tal van voei-tuigen en een 10-tal muziek korpsen waren in den stoet opgenomen. In. 't geheel namen er meer dan 3000 perso nen aan deel, en bijna 200.000 tulpen zijn gebruikt om het keurig feestelijk aan zien te geven dat hij had. Overal in de stad is de stratenlange optocht luide toegejuicht. Gisteren avond was er een bijzonder mooie illuminatie, een reünie van verlichte voertuigen, wandeltochten met muziek en een schitterend vuurwerk voor het pavil joen bij den Hout. De gemeenteraad van Maastricht heeft den naam van het plein het Anker, veran derd in Julianaplein. Te Assen. Gisteren werd in Assen het Prinsessefeest gevierd. Een uitdeeling aan behoeftigen had plaats. De leexdingen der lagere school wer den onthaald, hielden een gecostumeerden optocht, waarin voorkwamen Prins Willem van Oranje, Juliana van Stolberg en de Ko ningin in haar jeugd, en brachten een aubade aan den commissaris der Koningin. In 't concerthuis hadden voorstellingen plaats Toch vrijaf. Door den burgemeester van Assen was ge weigerd, den leerlingen van het gymnasium Maandag voor het Prinsessefeest vrij af te geven. Dientengevolge weigerde ook de di recteur van de burgerschool. Eerstgenoemde leerlingen seinden nu aan Prins Hendrik, met verzoek om bemiddeling. Het antwoord was een telegram van den Prins aan den burgemeester, met verzoek aan den wensch der leerlingen te voldoen. Het gevolg was, dat de leerlingen van beide scholen gisteren het Prinsessefeest konden bijwonen. Zw. Ct. Uit Suriname. Onze West schreef den 30sten April Om kwart voor negen hedenmorgen zag men den directeur van het telegraafkantoor op een drafje naar het Gouvernementsge bouw loopen. Hij 'had particulier een tele gram ontvangen van de voorspoedige beval ling van Hare Majesteit de Koningin en wilde n- den gouverneur vragen of deze een bekendmaking goed vond. Zijne Excellentie achtte het beter, te wachten op liet officeele telegram. Terwijl men daar beraadslaagde, weer klonken de hoera's. Het volk, dot met steedis klimmend ongeduld de heuglijke tijding ver beidde, had er direct alles van begrepen. Het gejuich plantte zich voort langs de stra ten. In een oogwenk was de geheele stad in een onbeschrijfelijken toestand van op gewondenheid. Op de scholen werder» luide vreugdekreten aangeheven. De meer beza- digden vroegen zich af, waarom toch de schoten niet vielen. Daar begon ook de ka thedraal in de Gravenstraat de feestklokken te luiden. De opgewondenheid steeg. Ein delijk zoowat negen uur vielen de schoten. Dit was dan ten slotte de officeele bevestiging. De schooljeugd stroomde naar buiten. De andere kerken vielen met klokgelui in. De vlaggen kwamen overal te Voorschijn. Met koortsachtige ha^R begon men allerwege te werken aan versiering van gelvels en bal kons, met oranjedoek, vlaggen, guirlandes, enz. Versierde rijtuigjes kwamen voor de* dag, die onder hoeras de stad doorreden. Zooals altijd bij feestelijke gelegenheden, was de groote trek naar het Gouvernements plein. De kapitein commandant had de uit nemende gedachte, 'de militaire kapel te la ten spelen. Daaromheen verzamelde zich een groote schare, vooral kinderen, op het Plein. Plotseling kwamen drie gecostumeer den op fietsen aan, getooid in nationale kleuren. Zij boden ten Gouvernementshuize als gelukwensch aan Hare Majesteit de Ko ningin kaartjes aan van de Wilhelmina-de Mecklenburg- en de Oranje-stores. Zij wa ren de eersten uit het volk die bun geluk wensch aanboden en werden onthaald op sherry. Inmiddels had zich een groote kring kin deren rond. het Gouvernementshuis verza meld. Of men daar zoo iets had voorzien? Plotseling kwamen groote trommels voor den dag, met koek en chocolade, en nu be gonnen de gouverneur en mevrouw Fock eigenhandig versnaperingen uit te deelen aan de naastbijzijnden. Doch er waren er zoovelen I Mejuffrouw Fock snelt toe om aan de uitdeeling te helpen, de adjudant snelt toe. Maar de handlen zijn niet toerei kend voor de smulgrage schare. Nog een adjudant komt te hulp, twee ordonnansen, bedienden, ja wie niet al. Eindelijk zijn de trommels geheel uitgedeeld. Doch de drukte is nog niet afgeloopen. Marktvrouwen ko men in optocht met vlaggen aangezet. Nu reeds een ovatie? Neen, het is slechts de aankondiging, dat in den namiddag een of- ficieele ovatie zal worden gebracht. Den volgenden dag zullen de marktvrouwen een rijjool houden met Vlaggen en muziek. Het duurde geruimen tijd eer de drukte op het Gouvernementsplein luwde. Het was een aardig moment. In de stad .bleef het druk. Op verschil lende plaatsen werd muziek gemaakt, waar bij weder bleek de populariteit van de gra mophone. De offic'eele feestviering begint feitelijk pas over ten dag of tien. Heden heeft men des namiddags vijf uur audiëntie en parade, s avonds taptoe en illuminatie van de stad. Bengaalscii vuur. Bal in het park. Later, op nader te bepalen dagen Gala bal ten Gouvernementshuize, gala-avond vanwege het Algemeen Nederlandsch Ver bond, bloemencorso, aubade van schoolkin deren, optocht van versierde rijtuigen enz., en van vrouwen in verschillende feestdrach ten, volksspelen, verlichting a giorno, tent jes en draaimolens op het Plein, enz. Blijkens het Gouvernements-advertentie- •blad ontving de gouverneur van Suriname den 30en Aj .-ii 's morgens te 9 uur, van den minister van koloniën de telegrafische me- dedeeling van de geboorte der Prinses. Het Engelse'he geschenk aan H. M. de Koningin. Reuter seint ons uit Londen De Times publiceert een brief van Ko ningin Wilhelmina aan de Nederlandsche vrouwen in het Vereenigd Koninkrijk, waarin Hare Majesteit het plan goedkeurt om het surplus dat overblijft na aankoop van een babyjurk te bestemmen voor een fonds ten bate van Nederlandsche herstel lenden in het Vereenigde Koninkrijk. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 19 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam mr. O. W. 'Sipkes, kantonrech- tor-plaatsvervanger te Leiden met ingang van 10 Juni op de meest eervolle wijze op verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. P. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten als Commissaris der Koningin in de provincie Friesland met dankbetui ging voor de langdurige en gewichtige dien sten. op zijn verzoek, eervoQ ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-consuil der Nederlanden te Dundee, aan den heer J. Gibson, en. is ais zoo danig benoemd de 'lieer Th. Farguiiarson. Het viice-consnlaat heeft de graafschappen Forfar en Perth tot ressort; op zijn verzoek, met ingang van 20 Mei 1909, eervol ontslag verleend: uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervaimger in liet kanton Soliagen, aan H. Feisser, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Groningen, mir. R. Kranenburg, advocaat en pro cureur aldaar vergunning verleend tot liet dragen van de hem vanwege den Duitsohen Keizer geschonken „Denkmünze a us Bronze fiir Teikiakme am Kanvpfe gogen. die anfstandisohen Einigeborenen in Süd-Westafrika", aan den fuselier van het Oost-Indische leger J. Hötzl aan den fuselier van het Oost-Indische leger F. K. H. A. Hampe, vergunning verleend tot liet dragen van a. de „ErinnerungsmedaiUle" b. de „Ghina-Denkmiinze" o. de ,Dienstauszeichnung 3er Klasse." De gewone audiënties van de minis ters van buiten! andsc'be zaken, marine en koloniën zullen Vrijdag niet plaats hebben. De minister van Oorlog, generaal Sabron, was gisteren nudidag, voor het eerst ï.a zijn langdurig verlof om gezondheidsre denen in de zitting der Tweede Kamer aanwezig. Verscheidene Kamerleden wenschten hém geluk met zijn herstel. Aan het diner in De Twee Steden te 's Gravenhage, waaraan Maandagavond de leden van de Hollandsch-Belgische commis sie aanzaten, bracht de minister van Staat, de heer Bernaart, voorzitter van de Belgi sche sectie, een dronk uit op H. M. Ko ningin Wilhelmina, en mr. Tydeman, voor zitter van de Nederlandsche sectie, op Z. M. Koning Leopold van België. In den restaurant van het Hotel De Twee Steden te 's Gravenhage werd Maan dagavond een diner gegeven door den heer Hammerskjöld, president van het scheids gerecht inzake Casa Blanca, waarbij behalve de arbiters in deze zaak en de vertegen woordigers der daarbij betrokken landen, mede aanzaten de Fransche en de Italiaan- sche gezant bij het Nederlandsche Hof; jhr. mr. De Marees van Swinderen, minister van Buitenlandsche ZaKenbaa-on Michiels van Verduijnen, secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage; jhr. mr. Röell, le secretaris van het Intern. Bureau van het Hof van Ar bitrage. De Avondpost van 17 Mei bevat een open brief van den thans uit den dienst getreden luitenant-kolonel, der cavalerie G. P. A. G. H. Romer tot afscheid van zijn vroegere regimentskameraden. Uitvoerig wordt daarin nogmaals het onrecht uiteen gezet, waaraan de heer Romer van de zijde van den regimentscommandant en den in specteur van het wapen meent te hebben blootgestaan. De heer R. schijnt voornemens te zijn nog meer over zijn zaak te schrijven hij verklaart althans, dat hij deze „in al haar naaktheid" zal weergeven, ten einde, naar hij zegt, mede te werken tot verbete ring van de rechtspositie der officieren. Kamerverkiezingen. Men meldt uiit Amsterdam Naar aanleiding van eenige tegenstrijdige berichten aangaande de voornemens van den heer A. Hammen Jr., vernemen wij van be voegde zijde, dat hij een schrijven heeft ge zonden aan het centraalbostuur voor Am sterdam der Christelijk Historische Unie, waarin door hem is medegedeeld te bedan ken als lid der Unie. Tevens heeft hij in overeenstemming hiermede zijn mandaat als raadslid in handen gesteld van dit bestuur. Wenacht dit bestuur dat hij, als geen deel meer uitmakende der Christelijk Historische Unie, zijn raadslidmaatschap zal neerleggen, dan zal de heer Harmsen zijn mandaat ter beschikking stellen der kiezers. Hieruit blijkt dus, dat de heer Harmsen nog niet voor liet raadslidmaatschap heeft bedankt. Reeds langen tijd koesterde hij den wensch te bedanken als lid der Unie, beseffende, dat hij de overheerschende richting daarin niet in alle deelen kan volgen, in verhand met zijn meer democratisch inzicht op sommige punten, maar hij heeft dit tot dusverre nage laten om niet eventueel een tusschentijdsche raadsverkiezing uit te lokken, doch deze wilde laten samenvallen met de periodieke raadsverkiezingen. De heer Harmsen is nu wachtend op de beslissing van het centraal- bestuur. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Lei den stelde candidaat mr. J. H. G. W. ter Spill, secretaris van den Bond van Vrijo Liberalen te 's Gravenhage. De liberale kiesvereeniging „Burger plicht" te Dootinchem stelde definitief can didaat den heer mr. Th. de Meester, oud minister van financiën. De Vrijzinnig-Democratische Vereeni- ging te Zutphen besloot de candidatuur-Lief- tinck te steunen. Door de vooruitstrevend liberale kies vereeniging Rotterdam is voor district V tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. E. E. van Raalte. De R. K. Kiesvereeniging District I te 's Gravenhage hield een goed bezochte al gemeen e vergadering ter bepaling van do houding, welke zij bij- de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer zal aannemen. In zake de verkiezing werd het volgend be stuursvoorstel bij acclamatie aangenomen „Het bestuur stelt aan de algemeene ver gadering voor, bij de aanstaande Kamerver kiezing in district I Den Haag geen katho lieken candidaat te stellen, doch den zetel over te laten aan de andere twee rechtsche partijen. Tevens vraagt het machtiging, den door een der andere twee coalitie-groepen te stellen candidaat over te nemen." De centr. antirev. kiesvereen. in hab district Loehem heeft candidaat gesteld mr. A. baron van Heeckeren van Keil, burge meester van Angelo. Door den Centr. Antirev. Kiesver. in Tietjerksteradeel is opnieuw candidaat ge steld de heer C. van der Voort van Zijp. De centr. lib. kiesver. in h'et district Haarlemmermeer heeft met algemeene stem men den heer dr. W. P. Ruysch te 's Gra venhage candidaat gesteld. Door de Vrijz. diem. kiesver. te Dor drecht is definitief candidaat gesteld mr. J. vau Drooge, aldaar. De centrale roomsch-kath. kiesveree- niging in het district Hoorn besloot de can- didatuur van den heer mr. Rutgers te hand haven, en niet over te nemen die van den heer C. D. Wesseling, door een paar ver- eenigingen gesteld. De heer Rutgers is anti- revolutionnair. De Chr.-Hist. Unie in het district Gouda heeft besloten de candidatuur-Colijn te steunen In een gisterenavond gehouden verga dering van de kiesvereeniging Nederland en Oranje in het district Amsterdam IX, werd besloten in de plaats van den heer Ooster- baan te Doesburg, die voor deze candidatuur had bedankt, te stellen den lieer J. Dou- wes Jr. (anti-rev.), lid van den gemeente raad van Amsterdam en voorzitter van het Chr. Werkliedenverbond Patrimonium. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Haarlemmer meer heeft met al gemeene stemmen den heer dr. W. P. Ruysch te 's Gravenhage candidaat gestel 1 voor de Tweede Kamer. De centrale anti-revolutionaire kie-> vereeniging in het district Tiel, heeft ca didaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. A. bai'on van Heeckeren van Keil, burgemeester en secretaris van Angerlo. Tot op dit oogenblik is eenige candi daat in het district Waalwijk mr. J. A. Loeff. De Maasbode meldt, dat ook geen tegencandidaat zal worden gesteld. - De Nederlandsch-Belgi- sc he Commissie. Ter bestudeer in g van de economische vraagstukken rakende de belangen van beide landen, hield Maan dagmiddag hare tweede algemeene vergade ring in het gebouw der Eerste Kamer, welke heden wordt voortgezet. De voorzitter van het algemeen bestuur, mr. M. Tydeman Jz., lid der Tweede Ka mer, hield een openingsrede, waarin hij de Belgische medeleden hartelijk begroette. Zij, vinden ons nog in die stemming opgewekt door de voor ons land zoo heuglijke eoi be- teekenisvolle gebeurtenis van de geboorte van heb eerste kind in het Huis onzer ge liefde Koningin. Door hun gracieuze hulde betuiging aan de Koningin in den vorm van een smaakvol geschenk hebben de Belgische leden het middel gevonden de gevoeligste snaar in het hart van heb geheele Neder landsche volk te dioen trillen. Spr. sprak den innigsten wensch uit voor het welzijn van ons Koningskind, Prinses Juliiana. Vervolgens constateerde Spr. dat de com missie een half jaar ten aehter is en deze eerste vergadering, na die waarin de com missie werd geconstitueerd te Brussel in November 1907, meermalen is moeten uit gesteld worden. In tusschen is er een begin van toenadering dioor betere bekendheid ge komen, die wij allen als het hoofddoel dJer commissie beschouwen. Met haar arbeid is de commissie op den goeden weg. Wel zul len velen onbevredigd zijn, maar de com missie heeft slechts met haar eigen opvat ting van haar taak te maken. En die taak is een grootsche. De natiën zijn in dezen tijd handelshui zen geworden. En hiea* geldt in de hoogste mate: beter een goede buur dan. een verre vriend. Statistische gegevens bewijzen dat de invoer tot verbruik van Nederland in België van 1897 tot 1907 gestegén is met circa 88 die van België in Nederland met 64 Wij moeten elke krachtsverspil ling bij die uitwisseling van producten trach ten te vermijden. Staketsels moeten opge ruimd, mét oudé vooroordeelen moet ge broken. Voor een economisch nationalisme is er geen plr-ts. Daarom beoogt de commissie oen algemeene verlaging dér verkeerstarie- ven, in de eerste plaats bij de post, oprui ming van struikelblokken voor landgenoo-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2