ten om over de grens te komen, gelijko be scherming der geestesproducten, onzer nabu ren over de grens enz. Geen groote conflic ten heeft de commissie af te wenden. Voor een nationalen boycot vreest Spr. niet. Maar nog veel beter is het dat er van een eco- nomischen strijd tusschen België en Neder land in het geheel geen sprake meer zal be hoeven te zijn. De oommissie werkt mede tot versterking van het wederzijdsoh vertrouwen als eenigen grondslag van een ware en duurzame toena dering, welke zij in het belang van de beste natiën acht. Met luid applaus werd deze rede van den voorzitter begroet. De woorden, door hem gewijd aan de heuglijke gebeurtenis, vonden algemeene instemming en Herhaalden bijval. De Belgische minister van Staat, de heer Beernaert, voorzitter der Belgische afdeeling en lid van het algemeene bestuur der com missie, verkreeg daarop het woord, om in het Fransch den voorzitter hartelijk dank te zeggen voor zijn woorden. Spr. wees er op, dat hij en de voorzitter sinds jaren samenwerken in het belang van den vrede, de arbitrage en de nauwere sa menwerking tussclien de beide landen en het verheugt bean, dat de band steeds nauwer wordt. Dat is gebleken in de dagen der blijde verwachting, toen men hier en in Bel gië in spanning de minuten telde, en toen eindelijk de jeugidige prinses geboren werd, was het hier, en in België een onweerstaan bare uitbarsting van vreugde (applaus), en die solidariteit blijkt ook uit allerlei andere feiten. De denkbeelden van samenwerking breken zich ook geleidelijk baan in de we derzij dsche volksvertegenwoordigingen en spr. bracht in dat verband hulde aan de bemoeiingen van den heer Tydeman, voor het welslagen van Neerlands medewerking aan de Brusselsche tentoonstelling. Uit eco nomische standpunt zijn de belangen van beide landen niet tegenstrijdig. De handels betrekkingen tusschen België en Nederland hebben zich met een ongelooflijke snelheid ontwikkeld. In 5 jaar is de waarde van den ruilhandel tusschen België en Nederland met 105 millioen francs toegenomen, terwijl de uitvoer uu Engeland, Frankrijk en Duitscblftnd naar België achteruit ging. De Nederlandsche uitvoeren stijgen met een be drag van 20 millioen francs per jaar. De maatregelen, welke de commjssie bestudeert, zullen de betrekkingen nog nauwer doen worden, tusschen de beidé landen en de slagboomen der grenzen meer en meer doen verdwijnen. Zoo zal een toestand van steeds grootere welvaart geboren worden, en van ganscher harte ziet Spr. deze toekomst te gemoet. (Algemeen applaus). Besloten werd Dinsdagochtend de werk zaamheden om 10 uur aan te vangen, waar na de bijeenkomst gesloten werd. Na afloop van de openingsvergadering, was er te 4 uur vergadering van het alge meen bestuur in oen© der afdeel in gskamers van de Eerste Kamer. Te 7 uur bood de voorzitter mr. M. Tydeman Jr., den leden een gastmaal aan in het restaurant van het hotel de ,,Twee Steden". In de gisteren gehouden ver gadering van de Nederlandsch-Belgische commissie werd in de eerste plaats bespro ken het onderwerp der posttarieven, waar omtrent door de subcommissie ad hoe de wensch is uitgesproken om een overeen komst te sluiten, met de bedoeling, het post verkeer tusschen de beide landen te bevor deren. Beoogd wordt de toepassing, zooveel mogelijk, van het binnenlandsch tarief van elk land op de zendingen, voor het andere land bestemd, met uitzondering van de cate gorieën, voor welke een bijzondere regeling noodig zou blijken wegens Het verschil tus schen de tegenwoordige binnenlandsch© ta rieven. Elk land zou de door hetzelve ge heven rechten in hun geheel behouden en, evenals thans, de zendingen, uit het andere land afkomstig en voor zijn gebied bestemd, kosteloos vervoeren. De overeenkomst zou 1 Jan. 1910 in werking treden. Het port zou .gebracht worden tot 20 gram van 10 op 5 cents, voor briefkaarten van 5 op 2\ cents en drukwerken tot 1 ©ent. De wensch der sub-commissie werd na debat zonder stem ming aangenomen. Vervolgens kwam ter sprake: exequatur van rechterlijke uitspraken. De tweede sub commissie had daaromtrent een ontwerp- tractaat ontworpen. De grondslag van het verlof tot tenuitvoerlegging (het exequatur) is de erkenning, door eiken Staat gedaan, dat een zekere rechtsmacht aan de rechter- lijke macht van den anderen Staat toekent. In de toekenning en verdeeling der rechter lijke bevoegdheid blijft elk land vrij. Voor gesteld wordt, het ontwerp ter kennis van de regeeringen te brengen, onder mededee- ling, dat de commissie de daarin vervatte regeling wenschelijk en uitvoerbaar acht. Na discussie werd dienovereenkomstig be sloten. Vervolgens kwam aan de orde het rapport van de derde subcommissie over de auteurs rechten. Het door haar voorgestelde ontwerp heeft de hoofdstrekkingbehandeling van de vreemde auteurs op gelijken voet als de eigen auteurs. Getracht is het verdrag zoo ruim mogelijk te ontwerpen. Zoo zullen de vreemde auteurs automatisch profiteeren van de verruiming onzer wetgeving. Voorts is in het tractaat opgenomen het z.g. nationali teitsbeginsel. De werken der nationale auteurs worde®, beschermd, onverschillig waar zij zijn uitgekomen. De rapporteur De Brauw verklaarde, ten opzichte der bescherming van de auteurs rechten, dat de Bemer-conventie liet sluiten van speciale tractaten toelaat. Dit tractaat heeft echter volstrekt niet de bedoeling om de toetreding van Nederland tot de Berner- conventie overbodig te maken. Dit blijft on- gepraejudicieerd. De conclusie van het rapport werd aan genomen. Daarna werd hetv onderwerp Scheepsver- banden behandeld. De vierde sub-commissie heeft daarover gerapporteerd. Hare conclu sie werd goedgekeurd, strekkende om de beide nationale afdeelingen uit te noodigen om elk 'bij hare regeering pogingen aan te wenden om in den geest van het- rapport bij de Duitsche regeering stappen te doen (aan vulling van het Binnen-Schiffahrtsgesetz) in dier voege, dat het beginsel van open baarheid beter tot haar recht kome door het in 't leven roepen van een centraal bureau voor de controle der teboékstellingen en de belastheid der schepen. Nederlandsch-Belgische Commissie. In de vergadering van gisteren is verder behandeld het onderwerp Veterinaire poliiie aan de grenzen. Hot verslag van de Nederlandsohe afdeeling der 6e sub-commissie, door de Belgische afdee ling dier commissie goedgekeurd, spreekt de wenschelijkheid uit, wijziging te brengen in de bij besluit van 1905 vastgestelde rege ling van het reactie-cijfer der tuberculina- tie ook toe te laten de vaarzen met twee tanden van volwassene en klaarblijkelijk drachtig; verder, om de bevoegdheid let het verleenen van vergunningen voor den invoer van vee en mest ter beweiding, beakkering en bemesting van landerijen in grensgemeen ten, of binnen 5 K.M. van de grens gele gen, over te dragen op den burgemeester der betrokken Nederl an dsche gemeenten, on der voorwaarde, dait de intrekki; g steeds zoowel door dezen als door een Commissaris der Koningin zal kunnen geschieden. Deze conclusie werd goedgekeurd. Op het program der commissie zijn de volgende punten geplaatst en aan de vol gende sub-commissies opgedragen Eerste sub-commissieTelegraaf- en tele foontarieven, postquitanties, postwissels. Tweede sub-commissieGelijke behande ling ten aanzien van belasting van onder nemingen, die in beide landen hun bedrijf uitoefenen, verstandhouding tusschen beide banken. Derde sub-commissie: octrooien, weder- freerige erkenning van Nederi an dsche en Belgische bewijzen van afgelegde examens Vierde sub-commissie: Internationale be scherming van scheepsverbanden, voorschrif ten omtrent de bewijskracht van authentie ke acten. Vijfde sub-commissie: Patentbelasting voor handelsreizigers. Zesde sub-commissie: Nog niet vastge steld. Dit zal geschieden in overleg met den hr r Van Lansohot. Alvorens de vergadering gesloten werd, verkreeg de heer Beernaert het woord, om uit naam der vergadering den heer Tyde man hartelijk dank te zeggen voor zijne uit nemende leiding, welke zeer veel bijgedra gen heeft tot het wélslagen der bijeenkomst. (Luid applaus). De voorzitter dankte den heer Beernaert voor ziji vriendelijke woorden en riep de leden een ,,tot weerziens'' toe te Brussel, onder leading van den voorzitter der Bel gische afdeeling, den heer Beernaert. De heer J. E. Scholten, lid der Eerste Kamer, te Groningen, is door den Koning van Portugal benoemd tot groot officier in de orde ,,Le Mérite agricole". Bij resolutie van den minister van Financiën is, met aanvang van de 392e loterij, benoemd tot collectrice der Staats loterij te 's Gravenhage A. M. C. Mulder, weduwe van J. W. Scholte, aldaar. Tooneelisten uit Indië te rug. De heer Musch is uit Indië terug. Hij ziet er verbruind uit met coquet zwart puntbaardje. Te Napels gewerden hem drie brieven van tooneeldirecties om hem engage menten aan te bieden. Mevr. Sophie de Vries, de jongere, is ook weder in het vaderland terug. Terugkomst en verblijf hier te lande schijnen voor hare gezondheid noodzakelijk. Beiden zijn over gelukkig met hun terugtocht naar het moe derland. De lange reizen in Indië en de min der aangename voorvallen, die weinig strek ken tot verheffing van den tooneelspelers- stand, waren niet zeer bemoedigend. N. v. d. D. Vrouwenkiesrecht. Het da- gelijksch bestuur van den Nationalen Vrou wenraad in Nederland heeft aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken een adres ge zonden, waarin de wensch geuit wordt, èn ter wille van het volksbelang, èn ter wille van 't recht, dat het den Min. moge behagen den Staten-Gen. een ontwerp van grondwets herziening te d'oen geworden, dat als hoofd punt tot herziening stelt.: de invoering van vrouwenkiesrecht. Adressant gelooft hierbij te mogen verwijzen naar de uitste kende sociale en economische wetten, die se dert de invoering van vrouwenkiesrecht zijn uitgevaardigd in enkele Staten van Amerika, in Nieuw-Zeeland, Australië en Nieuw-Zuid- Wales, en naar die welke in bewerking zijn in Finland en Noorwegen, waar successieve lijk de vrouwen pas in 1906 en 1907 baar politieke rechten heboen verkregen. Ned. Bond van gemeente ambtenaren. Men schrijft: Het opgewekt en uitvoerig jaarverslag over 1908 van deze krachtige en bloeiende vereeniging kan opnieuw wijzen op gesta- digen vooruitgang en op voor gemeenten en ambtenaren in menig opzicht gunstige resul taten, gevolg vooral van waardig en bedacht zaam optreden. Het ledental (burgemeesters, secretarissen, ambtenaren van den burger lijken stand, secretarie- en ontvangers-amb tenaren) vermeerderde van 3142 tot 3363. Het getal onder-afdeelingen steeg van 14 tot 32. Het verslag juicht de vorming van onder-afdeelingen zeer toe, omdat zij leidt tot meer opgewekt vereeuigingslevenDe dienst 1908 geeft een batig slot van 835.70. Ook de geldelijke toestand van de afdeelingen is over het algemeen gunstig. Intusschen zal de oprichtng van verschillen de nieuwe instellingen zeker spoedig belang rijke offers eischen. Met erkentelijkheid ge waagt het verslag van de aangename ont vangst door het gemeentebestuur van Gro ningen bij de in September gehouden jaar vergadering en van de welwillende houding door den minister van Binnenlandsch© Za ken aangenomen ten aanzien van de door den bond, na jaren van harden arbeid door zeer bekwame mannen, in buitengewone ver gadering vastgestelde proeve van wijziging der gemeentewet in het belang van gemeen ten en ambtenaren. Met betrekking tot sa larissen wordt vooral gewezen op verschil lende verbeteringen in de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Geklaagde werd intusschen over jaarwedde- vermindering van burgemeesters en secre tarissen in sommige provinciën bij vereeni ging van deze betrekkingen in één persoon en over groote ongelijkheid in gemeenten van gelijke grootten, zelfs in dezelfde provincie. Aan Geilep. Staten van de provinciën uitgezonderd Noord-Brabant, waar bereids aan de wenschen van den boud was vol daan werd verzocht hunnen invloed bij de gemeentebesturen aan te wenden tot ver betering van de jaarwedden der secretarie- en ontvangers-ambtenaren. Vooral deze wed den zijn veelal niet in overeenstemming met de zien steeds meer en meer uitbreidende werkzaamheden, onvoldoende menigmaal voor allernoodzakelijkst levensonderhoud. Ret-ds t-ionden hierop Gedep. Staten van Zuid-Holland en Zeeland zich bereid in deze op te treden. De beweging voor verbete ring dezer jaarwedden zal krachtig worden voortgezet. In het bijzonder werd wederom geijverd voor een pensioenregeling voor ge meente-ambtenaren, hunne weduwen en wee- fcen. Deze zaak kwam een belangrijke schre de nader tot oplossing. Bij de gemeentebe sturen werden van regeeringswege gegevens verzameld, met .de bewerking waarvan door den directeur van het Rijkspensioenfonds in September een aanvang kon worden ge maakt. Zeer werd ook <loor de Staten-Gene- raal, op spoedige afdoening van deze drin gende aangelegenheid aangedrongen. Ver trouwen wondt uitgesproken in de toezegging der regeering om haar zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen, welke toe zegging door de ministers van binnenland- sche zaken en van financiën ook werd ge daan bij de aan een afvaardiging van den bond verleende buitengewone audiëntie. Het verslag brengt erkentelijk dank aan de pers voor den steun door haar ook in het afgeloopen jaar aan de bevordering van het doel der vereeniging verleend. Door verschil lende bowlscursussen en ook op andere wijze werd krachtig op getreden in het be lang van het leerlingwezen in de gemeente administratie. De belangstelling in de bonds- bibliotheek nam aanmerkelijk toe. Met den eersten jaargang van het jaarboekje werden gunstige uitkomsten verkregeneveneens met het in 1908 opgerichte bureau tot het verkenen van tusschenkomst bij plaatsing van tijdelijke ambtenaren, hetwelk in een behoefte bleek te voorzien. Een zeer ge wichtig besluit werd genomen door de in stelling van een hulpfonds voor het verlee nen van steun aan gemeente-ambtenaren en hunne nabestaanden. Daarvoor zijn groote geldelijke offers noodig. Het verslag beveelt deze schoone stichting in de offervaardig heid van leden en niet-leden ten zeerste aan. Is het aan het arbeidsveld der vereeniging de laatste jaren reeds groote uitbreiding ge geven, zoodat zij bereids kan wijzen op ver scheidene voor gemeente en ambtenaren nuttig werkende instellingen, uit het slot van het verslag blijkt, dat niettemin nog verschillende andere maatregelen in voorbe reiding zijn. Wij noemeninstelling van een commissie voor het leerlingwezen stich ting van een museum voor gemeentebeheer uitgave van werkjes op wetgevend gebied stichting van een spaar- en voorschotbank en van een informatiebureau. Aan arbeid voor bestuurders en leden in de naaste toekomst dus geen gebrek. Zed«lijk* verbetering van gevangenen Het Nederlandsen Genootschap tot Zede lijke Verbetering der Gevangenen hield Don derdag, onder voorzitter,sdhaip van mr. A. Feu- tener van Vlissin.gëm, in het American-Hotel te Amsterdam haar jaarvergadering. In zijn openingswoord1 herdacht de voorzitter dir. E. Laurillard, lid van verdienste van het genootschap, en mr. S. Sleeswijk, lid van het hoofdbestuur, in waardeerend© bewoordingen. Hierna gaf spreker eenige beschouwingen over de vraag, in welke mate en op welke wijze de overheid heeft deel te nemen aan den arbeid tot reclasseerïng van gevangenen, om herhaling van misdrijf te voorkomen daarbij in hoofdzaak de meening van het hoofdbestuur verkondigend. In de memorie "van toelichting tot het desbe treffende ontwerp wordt gezegd, dat het parti culier initiatief in dezen te kort geschoten is; docih volgens spr. wordt de recidive te veel ge weten aan onvoldoenden steun na ontslag en le weinig aan oord en aanleg van den misdadiger. Toch erkent spr., dat. bij krachtig ingrijpen, ook van het genootschap, menigeen gered had kun nen worden, die n<u verloren ging. Dan gaat de voorzitter na, op welk gebied de Staat te werken heeft, en waar 't genootschap. De Staat moet zorgen voor goede voeding, goede lectuur en opvoedenden arbeid. De straf tijd zelf moet dienstbaar gemaakt worden aan repLasseering. Geen uniform© straf, maar een overeenkomstig ieders geaardheid. Dp dit terrein van den Staat valt nog veel te verbeteren. Het werk van het genootschap is tijdens den straftijd tweeërlei. Een geregeld bezoek is noo dig voor opbeuring en afwisseling. Is eenmaal liet vertrouwen gewonnen, dan kan overwogen- worden, welke maatregelen voor plaatsing in de maatschappij in aanmerking komen. Ook aan liet gezin wijde men zijn aandacht, want reclassee- ring wordt belemmerd door achteruitgang van het gezin. Na het ontslag moet de Staat den gevangene niet aan zijn lot overlaten. Ook dan kan over heidsbemoeiing nuttig zijn. De belangen van den gevangene moet de Staat toevertrouwen aan hen, die er hun werk van maken, de ontslagen gevan genen voor ondergang te behoedenDat is geen. werk voor staatsambtenaren, maar wel kan de Staat, door zelf als groot werkgever op te tre den, het goede voorbeeld geven; er moet niet star vastgehouden worden aan don regel, dat voor don veroordeelde do staatsw erkplaatson niet openstaan Het genootschap verleen© den ontslagen ge vangene zijn hulp, door goede voorliclrting en kraohtigen steun. De Staat geve 't genootschap hierbij geklelijken steun. Ten slotte betoogde dé voorzitter, dait, wil het genootschap zijn taak flink blijven, verruiten, nieuwe afdeehtigen opgericht moeten worde» terwijl do bestaande afvloeiingen tot grooter ont wikkeling moeten, gébracht worden. En dan. moet de onderlinge band versterkt, om tot nog betere samenwerking te komen. D© secretaris, de heer E. René van Ouwon- aller, bradht hierop hot jaarverslag uit. In bevredigende bewoordingen wordt gewaagd van de toewijding en ijver door 't genootschap in. 't algemeen en door dié afdeelingen betoond. Het sterk dalende cijfer der contributies doet echter de vraag stellen, of er dan in breed© krnngen in ons land geen. bélangjstelling meer is voor de op heffing der gevallene®. Het totaal bedrag door de afdeelingen ten be- hoevo van ontslagenen uitgegeven, beloopt voor liet jaar 1908 de somma van f 8913. De rekening en verantwoording, waaromtrent de thesaurier, mr. F. Kranenburg, verslag uit bracht., werd goedgekeurd. Er is een voordeelig saldo van f 2506 13. De ontvangsten bedroegen f 25.950.17. De voorzitter deelde mede, <lat het genoot schap naar aanleiding van de te verwachten gratieverleeningen, in ■verband' met de blydo ge beurtenis, zich tot de regeering heeft gewend met het verzoek, aan de besturen der afdeelin gen geruiimen tijd van te voren mededeeling te willen, doen van de namen der begunstigden Do regeering zegde dit toe, maar blijkens ervaring van het hoofdbestuur, is deze toezegging niet. nagekomen. De afdeeling Rotterdam bevestigde dit. 't Is alleen aan de maatregelen der afdee lingen te danken, dat de plotselinge invrijheid stelling geen schadelijke gevolgen heeft gehad. Bewijs van goed zedelijk gedrag. Dit onderwerp werd in eene openbare namid- dagvergadei ing ingeleid door mr. G. T. J. de Jongh, rechter te Amsterdam. Spr.'s betoog, reeds in brochurevorm omschre ven, is geresumeerd in de volgende stellingen: 1I>e methode, welke tegenwoordig bij de af gifte dér bewijzen van goed zedelijk gedrag ge volgd wordt, is geheel uit-den^tijd. 2. Algeheel© afschaffing van deze bewijzen of wat daarvoor in de plaats kan. treden, is niet gewensoht, daar de gemeenschap als werkgeef ster en de groot-industrie dergelijke beknopt© officieel© verklaringen wenschen en .noodig heb ben 3. Met het oog op deze 'belangen van liet ver keer, zoomede ter bevordering van de zedelijke kracht van den ex-misdadiger, is het gewenscht deze zaak van overheidswege aan te pakken en te regelen, door afgifte van een speciaal extract, uit het strafregister voor civielrechteriijke en sociale doeleinden 4. Vonnissen van geringe beteekenis, die bij de beoordeeling van 's mans moraliteit van geen invloed zijn., komen op dit extract niet voor. 5. Eveuimi.ii die vonnissenwelke gevolgd zijn geworden door een langdurig tijdperk, waarin geen nieuwe veroordeeling voorviel. De duur van dezen termijn wordt wettelijk vastgesteld en geregeld' naar de zwaarte der op- gelegdo straf. 6. Evenmin komen daarop voor de vonnissen, waaromtrent het bevoegd gezag heeft geoordeeld, dat zij zijn te niet gedaan door een. notoir goed levensgedrag. 7. Dit gezag wordt uitgeoefend door speciaal daarvoor aangestelde raden, (waarin ook leeke» zitting nemen), onder goedkeuring van de reoli- terlijke maoht. 8. Dit alles worde bij een afzonderlijk wetje geregeld. Mir. l>o Jongh gaf nog een kort© inleiding. Prof. Simons wees op het misbruik, dat van do strafregisters wordt gemaakt. In sommige plaatsen geeft do politie uit de ontvangen uit treksels weer informaties. Een wettelijke rege ling is echter voor 't tegengaan van dit misbruik niiob noodig, doch sfleohts een uitdrukkelijk be vel van de regeering aan de gerechtelijke ambte naren Met het systeem van mr. De Jorvg'h zal het leoogd© doel slechts voor een deel 'bereikt' wor den Want in vele plaatsen put de politio voor haar informaties n/iet alleen uit de strafregisters, maar ook uit zelfstandig bijgehouden politie registers. Er zal dus moeten worden voorgesteld, of een verbod, om uit de politic-registers infor maties te geven, of om daarin, evenals de inlei der voor de strafregisters wil, onder bepaalde voorwaarden straffen door te halen. Zal 't systeem van mr. De Jongh velen helpen, anderen zullen er door geschaad worden, diaarom n ©et -het verstrekken van gegevens niet voor par ticuliere doeleinden toegestaan worden. Mr. De Bruijn., lid van het hoofdbestuur, was van morning, dat in het prae-advjes dooreen ge mengd' zyn tweeërlei zaken,: het verstrekken van bew ijzen van goed zedelijk gedrag en de rehabi litatie. Ook acht Spr .het bewijs van goed zedelijk gedrag, volgons inleider een verkeersbéhoefte voor groote instellingen, volstrekt niot in rt alge meen lielang. Dat oisaht z. i. geen bewijs van goed zedelijk gedrag, wel, dat bun, diie een straf ondergaan hebben, de gelegenheid, geboden wordt zich te rehabiliteeren. Hij wil dan ook algeheele afschaffing. behou dens enkele uitzonderingen. Mr. Schreuder wensch te, dat ten, opzichte van de jeugdige misdadigers de aanteekemng van het vonnis in de strafregisters achterwege zou blijven. Het rehabilitatie-systeem .van den prae-advi- seur bevredigt Spr. niet, waar daarbij den pa troon toch niet onbekend zal blijven, dot zijn ondergeschikte straf heeft oudergaan. Mr. Stoop, vertegenwoordiger van liet departe ment van Bi nueulandsche Zaken, gaf nog een voorwaardelijke met-vermelding in overweging dus geen venineldimg van. lichte vonnissen, niet- vermelding van zwaardere vonnissen, zoolang er geen tweede vonnis volgt, en onvoorwaardelijke vermelding van de zware straffe®. De inleider, mir. Do Jongh, hierna raplioee- rend, verklaardedit laatst© denkbeeld nog niet nader overwogen te hebben; 't lacht hem echter wel toe. Bij de dupliek merkte mr. Sohreuder op, dat, waar blijkens mededeeling van mr, De Jossekn <1© Jongh, de ter beschikking der regeering ge stelde jeugdige personen niet meer iii het straf register worden ingeschreven dit op andere plaatsen nog wel degelijk geschiedt. De gedachten wisseling hierna sluitend, wees de voorzitter er op, dat met deze besprekingen niet anders werd beoogd, dan. meer licht t© wer- j>eii op deze uiterst belangrijke materie, teneinde te komen tot een beter inzicht, zonder echter door stemming eene beslissing te willen uitlok ken. Hiermede was de vergadering geëindigd. Behalve mr-. Stoop, vertegenwoordiger van den minister van Binneirlandsche Zaken, was ter ver gadering ook tegenwoordig mr. Serlé, hoofdainb- tenaar aan het departement vaa Justitie. Congres voor huisindustrie. De Vereeniging voor de Nederland- sche tentoonstelling van, huisindustrie zal op Woensdag en Donderdag 8 en 9 Septem ber 1909 te Amsterdam een congres over huisindustrie houden. Als voorzitter der congres-commissie .treedt op bet Tweede Kamerlid dr. W. H. Nolens te Roldue en als secretaris mr. W. H. M. Werker te Utrecht, terwijl leden dier commissie zijn de heeren prof. mr. D. van Embden, mr. Ph. Falbenburg, J. Oude geest, F. M. Wibaut, mr. N. W. Posthu mus te Amsterdam, jhr. mr. D. J. de Geer te 's Gravenhage en H. Brouwer te Hil versum. Het congres zal worden ingeleid met eene rede van den voorzitter dr. Nolens, terwijl voorts de schriftelijke referaten die in druk zullen worden verspreid onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Reeds verklaarden zich bereid tot het le veren van een referaat mr. H. J. Tasman, advocaat ie 's Graivenhage, over: „De oor zaken der huisindustrie aau de zijde der ondernemers en de oorzaken der buisindus trie aan de zijde der arbeiders." De heer I. P. de Vooys, inspecteur van den arbeid te Deventer, over: „De nadee- lige gevolgen der huisindustrie op stoffelijk en zedelijk gebied". Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, lid van de Tweede Kamer der SUi- ten-Generaal te Maastricht, en de heer F. M. Wibaut, beiden over: „Wettelijke en andere maatregelen ten opzichte van de huisindustrie." Zeer waarschijnlijk zullen nog andere per sonen van naam tot het leveren van refera ten en tot spreken op het congres bereid worden bevonden. Bekende personen uit werkgevers- en ar beiderskringen zullen toelichtingen geven over de oorzaken der huieindustrie, respec tievelijk aan de zijde der werkgevers en der arbeiders. Een R.-K. dagblad te Lei den. Men schrijft uit Leiden aan De Tijd: Maandag beeft in 't gebouw van den. Ned. R.-K. Volksbond alhier de constitueerende vergadering plaats gehad van de naamlooze vennootschap „De Leidsche Courant", dag blad voor Leiden en Omstreken. De vennootschap is gevestigd te Leiden en wordt opgericht voor den tijd van 30 jaar. Zij heeft ten doel het uitgeven van „De Leidsche Courant, Dagblad voor Leiden en Omstreken" en daarmede verband houden de uitgaven, het adverteeren in couranten, benevens het handel drijven in alle artikelen, die op de exploitatie der zaak betrekking hebben „De Leidsche Courant" zal geredigeerd worden overeenkomstig de Roomseh-Katho- lieke beginselen en zijn een gewestelijk dag blad. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 50,000, verdeeld in aandeelen van 25. Tot commissarissen werden benoemd de heerenmr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer en van den gemeenteraad te loeidenJ. Bots te Leiden; J. P. de Bruyn te Leiden F. W.Fontane, te Roelof- arendsveen; A. A. van Gils, lid van de Provinciale Staten en burgemeester van Zoe- terwoude; dr. W. Keesom, assistent aan de Rijksuniversiteit te Leiden; J. M. J. H. Kersteus, candidaat-notaris te LeidenC. J. L. van der Meer, lid van Prov. Staten en wethouder te NoordwijkP. J. Perquin, architect te Leiden; L. B. Roozen, lid van den gemeenteraad te SassenheimA. W. Straathof, lid van den gemeenteraad te Ha- zerswoude; P. Vordegaal te Noordwijker- hout en dr. H. Walenkamp te Warmond. Gestoorde verkoopiug. In de Korenbeurs aan het Spaarne te Haar lem zou Maandag morgen eene verkooping plaats hebben van rijwielen, naar wij ver namen voor een handelaar buiten de stad. 't WTas niet erg naar den zin van ver schillende Haarlemsche rijwielen-handela ren, die merkwaardigerwijs in vrij grootea getale waren gekomen om de verkooping bij te wonen, en nog merkwaardiger was het, dat tegelijkertijd met hen verschillende baliekluivers, die ter hoogte van de Kaas markt altijd ruimschoots aanwezig zijn, binnen kwamen. Er is kwistig gewerkt met voetzoeker- tjee en peper, zoodat geknal en genies door de zaal bij afwisseling weerklonken, en van de verkooping zoo weinig bleek terecht te zullen komen, dat de kastelein het 't bes te oordeelde de hulp van de politie in te roepen, en do zaal door den sterken arm deed ontruimen. O. H. Ct. Verduisteringvanoproe- p i n g s k a a r t e n. De Haagsehe brie venbesteller, die bij de jongste gemeente raadsverkiezing een aantal oproepingskaar- ten voor die verkiezing verduisterde (ver brandde) is bij vonnis van de Haagsehe rechtbank veroordeeld tot 7 dagen gevan genisstraf. Een goede vangst. Gasteren middag werd opgemerkt, dat Ln de villa „BLeij.enboeve" in de Breestraat bij IJmui- den was ingebroken, aangezien alle toegan gen geopend waren. Door de rij'ks veld wach ters Veen te Beverwijk en Krab van IJmui- den, is naar aanleiding daarvan een inval gedaan ten huize van zekeren Wessel Nie- man, nabij Rootwijk woonachtig en werden daar aangetroffen twee uit Rotterdam af komstige personen, nl. v. d. Hulst en Kui per, benevens een aanzienlijke hoeveelheid tafelzilver en andere kost/baarheden, alles ontvreemd uit genoemde villa. Bij visitatie vond men in 't bezit van deze personen dol ken, pistolen, loopers, zaklantaarns en an der inbrekersgereedscbap. Zij werden door genoemde veldwachters in arrest gesteld. Vermoedelijk bobben deze heeren ook de inbraak in de pastorie te IJmuidien ge pleegd. Met 3000 ervandoor. Jl. Zondag is ontdekt, dat de ontslagen direc teur der bouwmaatschappij Sloterdijk aan den Overtoom te Amsterdam met ruim f 3000 van de Maatschappij spoorloos is verdwe nen. Van den diefstal is aangifte gedaan bij de politie, die hem thans zoekt. De man beeft een vrouw en vijf jeugdige kinderen te Sloten achtergelaten. Diefstal. To 's Gravenhage Is door een Rotterdamsch rechercheur van po litie gearresteerd den tremmer A. J. S.» verdacht van den diefstal van f 500 ten na- deele van den caféhouder Hes uit dé Kar- r es teeg te Rotterdam. Ongeveer f 50 wond nog in zijn bezit ge ve nden. Inbraak. In den nacht vaa Za terdag op Zondag is te Enschedé ingebro ken in de schilderswerkplaats van E. Lason- der aan den Zuiderhagon en is uit een slaapkamer boven die werkplaats een be drag van circa f 100, benovens oen zilve ren horloge ontvreemd. Van de dader of do daders geen spoor. Inbraak. Toen de slager H. W. J. in de Ten Hoetstraat te Nijmegen Zater dagavond van de feesten tehuis kwam, be merkte hij, dat bij hem, waarschijnlijk met een valschen sleutel, was ingebroken. Uit een gesloten kast werd 100 aau bankpapier en 46 aan specie vermist. Nijm. Ct. Onder de tram. Een 5-jarig zoontje van den kleermaker S. Leijsen te Musselkanaal, geraakte al spelende onder de train en was onmiddellijk dood. Weigeren van de rem. Toen de trein, welke te 9.55 uur te Amsterdam aan de Weesperpoort uit Bazel aankomt, het station gisterenmorgen naderde, bemerk-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3