Hf', aSO. Tweede blad. Woensdag 19 Mei 1909. BINNENLAND. 7l" Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummert - 0.05. I' -> C'ouran verscliijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmodedeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen #5 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeellgo bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht Tweede Kamer. Nadat Maandag in comité-generaal de huishoudelijke raming voor 1910 was vast gesteld, was aan de orde de behandeling van de bekende Achterstandsont- werpen. De heer Van Sasse van Ysselt keurde 's ministers voorstel als noodwet goed. Terecht had de minister zich z. i. niet enkel bepaalt tot uitbreiding van per soneel. Toch beschouwde spreker het aan hangige voorstel slechts als een voorloo- pige maatregel. Tegenover het voorstel van het instellen van enkelvoudige kamers stond spreker vrij onverschillig. Hij voor zag, dat er weinig gebruik zal worden ge maakt en dus weinig zullen baten om het euvel van den achterstand weg te nemen. In 'het belang van meer afdoende, wegne ming van den achterstand opperde spreker het denkbeeld van een betere regeling van bezoldiging en promotie van de rechterlijke ambtexiaren, aan wie ook meer vrijheid moet worden gegeven, om in de behande ling van de burgerlijke zaken in te grijpen. De heer Van Doorn opperde ver schillende bedenkingen. Het bestaande per soneel behoefde zijns inziens niet uitge breid te worden. Uitbreiding achtte hij dus niet noodig en ook betwijfelde hij, of de uitvoering van het stelsel van den alleen- rechtsprekenden rechter wel wenschelijk is. Voorts keurde spreker af het stelsel van den minister, waar dit de kleine Rechtban ken verzwakt. Beter ware zijns insziens dan nog die kleine Rechtbanken op te hef fen. A De heer de Savornin Lobman erkenende, dat bij de voorgedragen rege ling eenige bezwaren zijn verbonden aan de vroegere ontwerpen, welke vervallen zijn, bleef echter de deugdzaamheid van den voorgedragen maatregel in twijfel trek ken. De heer Van Limburg aanvaard de het ontwerp als een noodwet. Spreker had liever gezien, dat de fninister niet zoo ver met zijn pensioensbepaling was ge gaan. De leeftijdsgrens had hij kunnen ver leggen van 65 jaar tot zeventig en een half jaar voor alle colleges, dus ook voor den Hoogen Raad. De' min. van Justitie verdedig de het wetsvoorstel als geboden door de j omstandigheden. Directe hulp is hoogst noodzakelijk, vandaar de voorgestelde uit breiding. Het personeel bij sommige colle ges en de voorgestelde uitschakeling van hoogbejaarde rechterlijke ambtenaren en het instellen van een instituut van den al leen rechtssprekenden rechter moeten die nen ,om den achterstand voortaan te voor komen. In den loop der vergadering werd met 34 tegen 25 stemmen aangenomen een amendement van Nispen op des heeren Loh- man's voorstel tot wijziging van het regle ment van orde der Kamer. Dit amende ment, waarover Vrijdag de stemmen staak ten, strekte tot het behoud van het be staande stelsel, dat de griffier in den regel de afdelingsverslagen der commissiën sa menstelt. Nadat Dinsdag op voorstel van den heer Blooker de discussie over het voorstel-Loh- 1 man tot wijziging van het reglement) van orde der Kamer was heropend, trok de heer Lobman in de Vrijdag aangenomen be paling om voortaan de Kamervergaderingen eerst te 1 uur te doen aanvangen. De eind stemming over het géheele voorstel werd aangehouden. Daarna is behandeld het wets ontwerp tot aanvulling van de Tiendwet. De heer Van Sasse van Ysselt juichte bet ontwerp toe. Ook minister T a 1 m a verwachtte veel goeds van de nieuwe bepalingen omtrent den minnelijken afloop. Vanwege zijn de partement zal daartoe een nieuwe handlei ding in het licht worden gegeven. De heer Van Sasse van Ysselt verdedigde een amendement, strekkende om de opgave, bedoeld in art. 48a lstê lid, te laten vervallen voor het perceel of de per- ceelen ten opzichte waarvan onherroepelijk wordt beslist, dat zij aan de aangevers niet waren tiendplichtig. De bedoeling is dus geen aangifte te eischen onafhankelijk van de beslissing van een der colleges wanneer tussc'hen belanghebbenden overeenstemming bestaat omtrent geldigheid, aard en om vang van et tiendrecht. j De Minister bestreed het amende ment, dat daarop werd gewijzigd, waarna de discusde werd geschorst. Vervolgens werd voortgezet de behande ling der achterstands-ontwerpen. De heer Borgesius verdedigde een amendement om de gunstige pensioensbepa- Jdngen niet toe te passen ten aanzien van griffe- en parket-ambtenaren, als zijnde afzetbare ambtenaren. Er bestaat geen grond om aan deze ambtenaren aanspraak te geven op verhoogd pensioen. Gaat men dezen weg op, dan zal men geen ambtenaar meer wegens seniele aftakeling naar huis kunnen zenden dan met zijn volle jaarwed de als pensioen. De Minister van Justitie wees er op, dat griffie- en parket-ambtena ren feitelijk steeds zijn beschouwd als amb tenaren, die voor hun leven zijn benoemd. De billijkheid eischt dus voor hen dezelfde bepalingen toe te passen als voor de rech terlijke ambtenaren, die met de rechtspraak zijn belast, zullen gelden. Wanneer men tusschen -lie ambtenaren een grenslijn trekt, zal men aan parket en griffie de beste krach ten onttrekken, aangezien zij zullen trach ten een plaats te krijgen in de rechtspre kende magistratuur. Na discussie werd het amendement ver worpen met 31 tegen 17 stemmen. Daarna werd bet wetsontwerp aangeno men. Aan de orde kwam vervolgens het wets ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1909. (Verster king van gerechten). Aangenomen z. h» s. Aan de oide was het wetsontwerp tot wijziging en verhooging der begrooting van uitgaven van Nederl.-Indië voor 1909 (Di verse onderwerpen). Bij onderafdeeling 43 (Het Departement) zegt de heer Van Deventer te erken nen, dat de adviseur voor de buitenbezittin gen een hoog salaris moet hebben maar, gaarne waardeerende de groote verdiensten van den heer Colijn, vraagt Spr. zich af of deze nu juist de aangewezen man is en of er onder de ambtenaren van het B. B. niet iemand te vinden ware geweest die aan spraak kon doen gelden op deze betrekking. Voorts ware eene regeling van de positie van den heer Colijn wenschelijk geweest voor deze eventueel tot lid dezer Kamer ware benoemd. De 'heer Ter Laan sloot zich hierbij aan. Als de heer Colijn naar Nederland komt, kan de voorgenomen reorganisatie niet naar belvooren uitgevoerd worden. De heer De Waal Malefijn verde digt e benoeming. De gouv.-generaal moet geprezen worden dat hij zulk een talentvol energiek man voor het Indische bestuur heeft weten te krijgen. De idinister van Koloniën wees eveneens op de buitengewone quali- teïten van den heer Colijn. Wordt hij tot Kamerlid gekozen, dan zal zijn adjunct adviseur door hem ingewijd waar schijnlijk de betrekking overnemen. Wordt de heer Colijn Kamerlid, dan zal hij 5100 verlofstractement genieten of 5000 wachtgeld. Of de lieer Colijn Kamerlid zal worden staat nog niet vast, maar verleden jaar, bij zijne benoe ming, was er heelemaal nog geen sprake van. Wordt de post verworpen dan zal de reorganisatie, waarop de heer Van Deven ter zooveel prijs stelt, niet kunnen door gaan. De onderafdeeling 43 wordt in stemming gebracht en aangenomen met 37 tegen 24 stemmen.. Bij onderafdeeling 64 (■•su'bsidieering van bijzondere middelbare scholen in Indië) zegt de lieer Van Deventer, dat eene regeling, uitgaandé van dezelfde beginselen als in Nederland, verderfelijk en gevaarlijk is. Indië heeft behoefte aan zoo krachtig mogelijk neutraal onderwijs, om den Islam te vredringen. Ook de heer Ter Laan komt er tegen op dat de Minister Nederlandsche toestan den gaat toepassen op Indië. Thans is aan de orde de eindstemming over het voorstel-De Savornin Lobman tot wijziging van het Reglement van Orde. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorspel aangenomen. De beraadslaging wordt voortgezet over de wijziging der tiendwet en wel over een amendement van den heer Sasse van Ys selt, om artikel 48b te lezen als volgt: ,,De opgave, bedoeld in artikel 48 a 1ste lid, vervalt voor het perceel of de percee- len ten opzichte waarvan onherroepelijk wordt beslist, dat zij aan de aangevers niet waren tiendplichtig. De Minister van Landbouw blijft dit amendement bestrijden, dat wan toestanden in het leven zou roepen. De voorsteller trekt het voorstel daarna in. De wijziging der Tiendwet wordt z. h. 8. aangenomen. De beraadslaging wordt alsnu voortgezet over de -wijziging en verhooging der Indi sche begrooting 1909, waarover nog uitvoe rig werd gediscussieerd. De heer De Visser (christ.-hist.) kwam op tegen des heeren Van De venter's bedenkingen legen de subsidieering van de bijzondere middelbare scholen in Indie. Over diens principieele bezwaren verbaasde spre ker zich te meer, aangezien de heer Van Deventer zelf als rapporteur het voorloopig verslag, waarin gom el d staat, dat niemand principieel 'bezwaar had, méde heeft ond'er- toekend. Ook de Minister van Koloniën deed dit laatste in zijne verdediging ui'tko- In de vergadering van Dinsdagavond wer den allereerst behandeld de wetsontwerpen houdende bepalingen omtrent de toeken ning van pensioen aan de weduwen en wee zen van militairen en gepensionneerde mili tairen dier land- en zeemacht, beneden den rang van officier. De Minister van Financiën antwoordde op vragen van den heer Eland, dat de wet op den militairen pensioenraad geheel op deze wetsvoordraolrt toepasselijk is. Die wet gaat uit van het beginsel, dat alle pensioenen voor weduwen en weezen moeten worden aangevraagd bij den minis ter dat zoowel om principieele als om financieele redenen voor de regeering onaan nemelijk is het het amendement van. de commissie van rapporteurs, strekkende om aan de weduwen en weeeen van militairen beneden den officiersrang, die na 22 Jan. 1909 overleden zijn, alsnog pensioen toe te kennen, dat zij zou'den bekomen, hebben, in dien die militairen waren Overleden op den dag, waarop deze wet in werking treedt. De regeering zou er wel in kunnen toestemmen dat de militairen die tusschen 22 Januari en 1 Juli gepensionneerd werden, aan het pensioenfonds deelnemen. De heer Ter Laan oordeelde, dat "het geen de commissie van rapporteurs wil, wel ■mogelijk is. De Minister bleef het voorstel der commissie onaannemelijk verklaren, omdat aanneming daarvan den géheelen weten- sc'happelij'ken grondslag van het fonds on derst boven zou gooien. Bij het verder -debat trok de heer Ter Laan een door hem voorgesteld en door den Minis-ter van Oorlog onaan nemelijk verklaard amendement in^ dat- strekte om ook het reservepersoneel in de wet op te nemen. De commissie van rapporteurs trok ook haar bovenbedoeld amendement in en pielde daarop een -ander voor, in 'den door den minister aangegeven zan. Dit amendement werd door den Minis ter overgenomen. Het onuwerp betreffende de landmacht werd d aarop aangenomen Bij het daarop volgende ontwerp, betref fende de zeemacht, verdedigde de heer Ter Laan een amendement, -strekkende, om actief dienenden in Nederland, wier maan- delijksc'he soldij, zonder eenigie toelage, minder dan 38 bedraagt, niet in het fonds te doen bijdragen. De Minister van Marine ver klaarde dit amendement onaannemelijk. Hij vestigde er de aandacht op, dat .de schepe lingen veel meer -aan contrübu'bie betalen voor den „Maitrozenfoond" dan hier ge vraagd wordt. De -heer Ter Laan trok ezijn -amen dement in. Nadat de Minister van Marine in dit ontwerp dezelfde wijziging had aan gebracht- als in het ontwerp, betreffende de landmacht, was gebracht, door overneming Van het- nadere amendement der commissie var» rapporteurs, wénd het wetsontwerp goedgekeurd. Daarna werd d'e discussie voortgezet over de subsidieregeling aan bijzondere H. B. S. in Indië. De betreffende onderafdeeling der begrooting werd ten slotte met 46 tegen 10 stemmen, goedgekeurd. Nog verschillende wetsontwerpen werden hierna goedgekeurd, o. a. dat tot aankoop van eigendommen en gebouwen ter vergroo ting der Tweede Kamer. Op voorstel van den heer Van By landt werd de conclusie op het adres van overste Koek afgevoerd. De heer V an Bylandt dankt aan hét eind d'er vergadering den voorzitter voor de leiding der vergadering en de trouwe plichtsvervulling gedurende vier jaren, welke door alle leden der Kamer zeer werd ge waardeerd. (Applaus). De V o o#r zitter dankte voor deze wel willende woorden, liet de notulen lezen dér gisteren gehouden vergadering en sloot daarna de vergadering tot nadere bijeenroe ping. De heer S. M. Hugo van Gijn, meer dan twintig jaren lid der Tweede Kanier voor Dordrecht, die, zooals bekend, bij de a. s. aigemeene verkiezingen niet meer voor het lidmaatschap der Kamer in aanmerking wensoht te komen, verliet gisterenmiddag 's Lands vergaderzaal voor goed'., na van het Bureau der Kamer en van ieder Kamer- l'J afzonderlijk een hartelijk afscheid te hebben genomen. Berichten. Door de Rotterdamsche raadsleden Van Staveren, Nolst Trenité, Van der Pols, Van Rossem en Van der Vijver is bij den ge meenteraad een ontwerp-verordening inge diend om op het voetspoor van Amsterdam strafbaar te stellen het houden en bezoeken van inrichtingen, waarin bij herhaling om winstbejag de gelegenheid wordt gegeven onderling ontuchtige handelingen te plegen. Waar zulke verbodsbepalingen reeds in tal van gemeenten bestaan, meenen zij dat die in Rotterdam nog ten onrechte ontbreken. Al is eerstdaags een rijksontwerp te wach ten, toch meenen zij dat een plaatselijke verordening, als door hen voorgesteld, daarnaast 'bestaanbaar is. Boekbeoordeeling. Herinneringen aan ons Vor stenhuis, door J. Knoppers, uitg. Hol- landia Drukkerij Baarn. Een aardige geïll. boekje, waarin men, als men 't eenmaal heeft opgeslagen, onwillekeurig blijft lezen. Kost slechts 25 ets. Koningin Wilhelmina Can tate voor kindérkoor met begeleiding voor piano tekst van G. Leenheer, muziek van. M. H. van 't Kruys, uitg. P. Noordhoff, te Groningen. Prijs f 0.90 en zangstemmen f 0.35. „Van -de geboorte der Koningin tot de geboorte dei' Prinses" had' déze cantate kunnen heet en. De woorden zijn aardig ge kozen. Aan te bevelen voor eerstvolgende Koninginnedag en Prinsessedag. Welkom in h e t le v e n. Een aardig geïll. boekje door Betsy „Voor Hollands Kinderen" geschreven, uitg. I. M. Bredee, Rotterdam, bij wien ook verschenen- een tweetal liederen (met muziek) het een door Betsy, het ander door Van Krieken, beide aardige versjes op oranje gedrukt. Drie liederen, „Volkslied, Wilhel mus, Prinsesjeslied", door den bekenden dr. W. Zuidema. Mogen bij voorkomende ge legenheden op de scholen dienst doen De Gemeentewet, met aanteekenin- gen en toelichtingen, door U. J. Mijs, uitg. Tjeenk Willink, te Zwolle. De derde afl. kwam van de pers een praktisch gids voor gemeenteraadsleden en verdér voor ieder, die op de hoogte moet of wil zijn van dé Gemeentewet en haar toepassing. Schidlof's Taal Methode Pra xis voor zelfonderricht, methode van 1000 woorden, nitg. H. Meuleuhoff, Amsterdam. De 6de en 7de afl. van Silvio Barbieri's be werking verscheen zoo juist. Hendrik Hudson in Hollands dienst, door H. S. Kuyper, uitg. D. A. Daa- men, 's Gravenhage. Een boekje, dat actueel mag heeten, waar binnen korten tijd de ..Halve Maan" meezeilen zal in dén histori- schen optocht op den Hudson, ter herinne ring aan den bekenden zeevaarder, in dienst van onze Oost-Indische Compagnie. Kinderbe langen, tevens volksbe lang, door mevr. L. Belinfante Ahn, met- voorrede van dr. J. H. Gunning Wzn., uitg. P. Noordhoff, Groningen. Een. merk waardige brochure, van welker inhoud ieder beschaafd mensch, in- de eerste plaats onderwijzers en ouders, moet kennis nemen. Onder de 20 toegevoegde stellingen, op welke van lezer en lezeres antwoord wordt ingewacht, is er eéne, die al dadelijk zegt, wat het boekje bedoelt, nl. deze: „Schoolhervorming is urgent". Laat ieder er nu de 90 cents aan wagen, om kennis te nemen van wat hier op ruim 100 pagina's onder de aandacht wordt gebracht. Snuifjes, namens „De Dageraad", aangeboden aan ds. H. Bakels, door Jan v. d. Zee, uibg. Hollandia Drukkerij te Baarn. In welken geest dit boekje geschre ven is, blijkt genoeg uit de slotalinea, waar in gezegd wordt o.a.„De godsdienst heeft nu haar tijd gehad, de menschelijke rede kan het zonder haar stellen." En de wijze van arguraenteeren blijkt uit hetgeen staat op bl. 21: „Geef mij maar een zaadje en wat aarde, dan zal je het plantje ook zien." De vraag „hoe uit dat zaadje in de aarde dat plantje ontstaat, enz. waar het t-och' eigenlijk op aankomt, wordt gewoon gene geerd. Bij denkende lezers zullen deze snuif jes aan Bakel's Bouquetje geen schade doen Het Socialistisch Gevaar, een bijdrage tot kennis der Besmettelijke Zielsziekten, door E. v. Dieren, arts, uitg de Maatsch. Vivat te Amsterdam. Een i n- teressant 'boe k, dat door duizenden gelezen moge worden. Het boek wil geen politiek strijdschrift zijn en de schrijver wil niet doorgaan voor een politieke dokter. Hij wil alleen de socialisten doen kennen uit hun woorden en daden. Het socialisme wordt door hem beschouwd als uiting van een ab- normalen zielstoestand', hij stelt het op één lijn met den besmettelijken heksenwaan uit vroeger eeuwen. Hoe gaarne ik het deed, gebrek aan plaatsruimte belet mij uitvoerig dit boek te bespreken, dat trouwens 250 bladzijden telt. Alleen de vraag of er niét een volksuitgaaf heel goedkoop van gegeven kan worden? Immanuel Kant's critiek der zui vere rede, in 't Nederl. bewerkt door B. van Loen, verschijnt in 25 afl. a 40 ets. bij dé- zelfde Uitgevers-Maatschappij Vivat te Am sterdam. Zoo juist kwamen de vijfde en: zesde afl. van de pers. B e w ij 9 v a n goed z e d e 1 ij k ge drag, door mr. G. T. de Jongb, rechter te Amsterdam (Vondelstraab 78). Een daad van humaniteit is dit 'boeksken. Het feit bestaat, dat op den dag, waarop de gevangene zijn cel verlaat, eerst zijn eigenlijke straf begint. Deze groote onbillijkheid uit den weg te ruimen, het terugkeeren in. de maatschappij mogelijk te maken en het terugvallen tot kwaad en misdaad te verhoeden, ziehier bet doel, hetwelk de schrijver zich voor oogen: stelt. Inderdaad déze Meester in de Rechten; is een advocaat van goede zaken 1 Nederlandsche Stenogra ph i e „Correspondentieschrift", leerboek bewerkt voor onze taal naar het systeem; van Stolze, volgens de reformatie van Sept. 1888, door J. L. Wery, Da Costastraat 71, Den Haag, prijs één gld. Van den. zesden; druk verscheen het 13de en 14de duizendtal', hetgeen er op wijst, dat naast andere me thoden ook deze gowild is, d. w. z. practisch1 bruikbaar is gebleken. Van oude tijden tot heden, Gescli. van ons Vaderland, door Jac. M. Vos, uitg. P. Noordhoff, te Groningen, prija f 1.90. Het feit op zichzelf, dat van dit boek reeds de tiende druk verscheen, maakt eilke aanbeveling overbodig. Zij nog gezegd, dat ook deze druk évenals dé negende, dié na 't overlijden van den schrijver verscheen be zorgd is door dien lieer 0. Hinse, terwijl ook nu weêr, voor zoover het de gesch. van Ned.-Indië gold, dr. Kielstra zijn ge waardeerde hulp verleende. Geschiedkundige SchoolAfc- l a s van het Vaderland en idem Voor Alg. en Vaderl. Geschiedenis, beiden door A. L. de Bont, bewerkt en uitgegeven bij P. Noordhoff, te Groningen. De eerste bevat 42, de andere 124 kaarten en bijkaartje®, prijzen zijn f 0.60 en f 1.90. Van beidé at lassen verscheen thans de derde druk. Dé schrijver heeft er steeds naar gestreefd den grootst mogelijken een'voud' te paren aan aanschouwelijkheid en gemakkelijkheid', eigenschappen, die zeer zeker de bruikbaar heid dezer leermiddelen verhoogen. De Fransche Revolutie en do Negentiende Eeuw. Overzicht voor de hoog ste klassen van Gymnasiën en H. B. scho- ]en, door D. Aitton, uitgave van P. Noord hoff, te Groningen, prijs f 1.25. Nog meer dan bij de vorige uitgaven is bij dezen der den druk getracht naar beperking, welke een gebiedende eisch mag heeten 'bij het zich steeds meer uitbreiden van de leerstof. Een verdienste dus van het boek. Ten slótte eeni ge uitgaven nog van de Hollandia Drukkerij te Baarn, die in dei-daad' het weetgierig pu bliek aan zich verplicht door dé bezorging van de bekende handige, beknopte boekjes, die van hét te behandelen onderwerp een za kelijk overzicht geven. Het Chris te n-S ocialisme door den bekenden Zwolschen predikant van die richting, aan wien de hem opgedragen taak als ten volle toevertrouwd mag worden ge acht. Spiritualisme en Spiritism, dóór ds. M. Beversluis. Ook aan dézen is toevertrouwd de taak, in kort bestek het le zend publiek voor te lichten omtrent deze stroom in g op godsdienstig gebied. De Post in del 7e Eeuw, door dr. H. Brugmans. De serie „Uit onzen Bloeitijd" heeft voor mij niet in de laatste plaats aantrekkelijkheid, waar het ons ver plaatst in het leven onzer vaderen. Zoo is dit boekje interessant, omdat het, ondér meer, Iaat zien, hoe Amsterdam eens het middenpunt vormde van het zich in dien tijd1 organiseerend postwezen. Strafproces en Strafrecht, door mr. Simons, is een ander nr. van deze serie, waarin menigeen vinden zal dingen, die hij niet wist en die toch belangrijk zijn te weten. Bezwaren tegen gemengde scholen voor voortgezet onderwijs door A. J. Schreuder. Wij, die leven in de eeuw van het kind, wij, die inzien van hoe groot gewicht de zaak der opvoeding is, wij heb ben, zon ik haast zeggen, behoefte aan zoo'n seri'e „Paedagogische Vlugschriften.", waar van het voor mij liggende een zeker niet on belangrijke aangelegenheid in de opvoeding bespreekt. Ges I ach tel ij ke Voorlich ting in „Pro en Contra" wordt hier van hefc pro (door mevr. Wibaut) en bet contra (door L. Nathans) betoogd. In ver schillende boekjes is reeds gehandeld over de Ooievaarssprook en de noodzakelijkheid uit eengezet van het voorlichten der jeugd over deze zaak. Hier hebben wij het voor en tegen naast elkander, men leze en oor deel e! Hogel. Na Kant, Schopenhauer, Hart- raami, Fichte, Schelling, komt thans Hegel' en zijn filosofie aan de beurt van bespre king in de serie „Groote Denkers". Dr. A. H. de Har tog geeft van leven en denken van dezen wijsgeer een kort en zaakrijk over zicht. De Nationaal Historische P ar tij, door dr. baron Van Vredenburch. De schrijver behandelt het ontstaan, het hoofdbeginsel en het standpunt, dat deze partij inneemt ten aanzien van eenige zaken van actueel belang, als kiesrecht, onderwijs, enz., terwijl ten slotte oen volledig program dezer partij niét achterwege blijft. Het gaat niet aan bij al deze vlugschrif ten uitvoerig stil te staan genoeg ct hier de aandacht op gevestigd te hébben, opdat ieder er uit neme en 'bestudeere wat van zijn of haar gading is. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1