Maandag 24 Mei 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. JS°. 334. 7ne jHrtrKHHK> AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem frauco per post- 1.00. Afzonder.yte nummers- 0.05. Deze Co-went versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. AdvertentiÖnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgeven in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.OO. Elke regel meer --0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen U'l het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eeme circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester en. Wethouders van' Amers foort doen. te weten, dat door den Raad dier gemeente in. zijne vergadering van 27 April 1909 is vastgesteld do volgende verordening Verordening tot wijaaginlg der Verorde ning, vaststellende 'bepalingen die gel den vodr alle politieverordeningen waarbij sitraffen zijn bedreigjd, voor zoover daarbij te cLien opzidlrte geen byzondere voorschriften. gemaakt zijn" (vastgesteld bij Raadsbesluit van 17 November 1890, gewyza'gd ibij Raads besluit van 28 Juiui 1906). Art. 1. In, abt. 8 van die „Verordening, vaststellende bepalingen d'ie gelden voor alle politieverorde ningen, waarbij straffen zijn/ bedreigd, voor zoo ver daadbij te dien opzichte geen bijzondere voor schriften gemaakt zijn", wordt ,,4o." gelezen: ,,4#. Het gedeelte van dien weg, die 'krach tens raadsbesluit van 12 Januari 1909,, no. 13, vanaf het Stationsplein door de Vlasakkers ge- n aaki wondt, tot aan hét perceel, 'kadastraal hekend gemeente Amersfoort, sectie C., no. 697." Het vroegere ,,4°" wordt „5°". Art. 2. In het 'la/atstbe lid van art. 4 der bovenge noemde verordening wordt achter .'besdhouwd" gelezen,/het gedeelte van dien weg, die (krach tens raadslxskiiit van 12 Jaufuairi 1909, n.o. 13, het Stationsplein door de Vlasakkers ge wordt tot aan Biet perceel, kadlastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie Cn, no. 697, en voorts." Zijnd'e deze verordening aan. de Gedeputeerde Staten van) Utrecht volgens hun bericht van/ den 10. Mei 1909, 3e afdeelinig, no. 1487/1082, in af schrift med'egedeekl Em is luien'an afkondiging geschied, waar het behoort, den 21. Mei 1909. Burgemeester en, Wethouders voornoemd, De Burgemeester WUYTIERS. De Secretaris. J. G STEXFERT KROESE. De Burgemeester van: Amértefoort brengt ter kennis van: belanghebbenden, dat volgens sohir ij- van van den Commissaris der Koningin, in/ deze provincie op de na te noemer dagen schietoefe ningen zullen worden gehouden met 'kanonnen van lidhit kaliber (6 cM.) Op den 26. Mei vani het fort Uimaulden, waarbij, onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het font eni begrensd van do X.-zijde door eene lijn, vanaf liet foilb in de ware richting N.X.W. en aan de Z.-zijde door het noorder- hoofd en eene lijn in de ware richting W.Z.W. van liet uiteinde daarvan,. De noordelijke grens van <lezen sector zal op liet fort aangegeven worden dooi- een stel palen met rooden. driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór heb begin der oefening halfstok en één u/ur vóór do oefening geheel voorgéhesohen wordt. Boven dien zal op den avond, vóór eau op den dog, dat gevuurd wordt», een waaroahunviugsbord. worden geplaatst op het terrean van dleau Rijksvisoluaf- slag. Op 25 Mei a.s. van liet fort Harssens, waarbij onveilig wordt gemaakt de reedo van Texeil tot op 4500 M. van het fort. Qp d'en dag, waarop gevuurd wordt, zal' van iliet fort eene roode vlag waaien, dlie 3 uur vóór liet tegin' <1« oef«mg hallfstck en een uur vóór de oefening geheel voorgehesdhen wordt, aifemede gekleurde vlag gen, aangevende de ware ridhtingeu., waarin' ge vuurd zal worden. Bovendien' zaïl op den' avond' vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het ge bouw van den vischafslag aan den, buitenhaven, vermeldende in! welke richting dien' dag gevuurd zal worden, terwijl bij 'het horpe/domogazijn' en aan den ingang den' haveni 'borden zullen) ge plaatst worden, waarop is aangegeven dé betee- kenis der gekleurde vlaggen, als -volgt: rood witte vlag beteelkent noord, wifzwarto vlag N.O., zwarte vLag oost. Op 25 Mei a.s. van het fort Hoek van Hol land, waatibij onveilig wordt gemaakt eon. drie hoek», gevormld door liet fortb, eene roode vlag benoordien en bezuiden het Zeegat, tot. op 3100 meter van' liet fort Op den dag, waarop gevuurd! wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, den 21 Mei 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUYTIERS. Politiek Overzicht De crisis ia Hongarije. Keizer Frans Jozef zal zich binnen kort weer naar Budapest begeven. Deze reis staat, evenals de in het begin van deze maand naar de H'ongaarsche hoofdstad on dernomen reis, in verband met do nog altijd heerschende ministerieel© crisis. De Keizer heeft zich, nadat deze crisis was uitgebro ken, dei 5en Mei naar Budapest begeven, om in eene lange reeks van audientiën zich te orienteeren over de onder de Hongaar- solie partij ni heerschende stemming en over den 'veg, die moest worden ingeslagen om tot de oplossing van de crisis te komen. Eene geheele week namen deze audientiën in beslagden 12en Mei verliet de Keizer Budap" zonder eene beslissing te hebben genomen. Eene opdracht tot samenstelling van een nieuw kabinet is niet gegevenal leen is aan den voorzitter van het demis- siona're kabinet, dr. Wekerlé, opgedragen een „ontvarrings-arbeid" te ondernemen en daarna zijne conclusiën aan den monarch te onderwerpen Dit is een moeielijk en ingewikkeld werk. De stand van zaken schijnt op dit oogen blik :e zijn, dat Wekerle liet eens is met twee andere leden van ijn demissionair ka binet, Kossuth, den nominalen leider v.au de inafT ankelijfalieidspartij, en graaf An- drassy, het hoofd van de constitutioneel© partij, om de samensmelting te beproeven van de twee partijen, die nu met elkaar de regeering deelen, tot eene groote nartiiona<le partij, d'e eene nieuwe kieswet voor den rijksdag zou voteeren op den grondslag van •het daarvoor door graaf Andrassy samen gestelde ontwerp en zou optreden met een nieuw programma, waarvan de hoofdpunten zijnwijziging van het statuut der gemeen schappelijke bank in voor Hongarije gun- stigen zin, concessiën aan de Hongaarsche wenschen op hel gebied van de legerinricli- bing, voorbereiding der inrichting van een tolgrens tusschen Oostenrijk en Hongarije in het jaar 1917, wanneer 'het bestaande compromis, dat de politieke en economische betrekkingen tusschen de beide deelen der monarchie regelt, zal eindigen. Het is eme oude gewoonte in Hongarije, dat men in tijden van crisis de oplossing zoek* in concessiën aan den in het Hon- gaarsche volk levenden geest van nationale zelfstandigheid. Dat ziet men oo'k weer in dit programde instellingen, die Oostenrijk en Hongarije gemeen hebben, moeten de I kosten betalen van de verzoening, waartoe men de Hongaarsche partijen wiil brengen. Het is echter do vraag of dat ditmaal zal gelukken. Het program van Wekerlé .stuit op verzet zoowel bij de Kroon als bij de Oos'tenrijksche regeering, die beiden hebben mee te spreken in zaken, die de gemeen schappelijke instellingen betreffen. Van ge heel anderen aard is de oppositie, die het. program-Wekerlé ontmoet bij een deel van de Hongaarsche onafhankelijkheidspartij, dat neiging toont om de gehoorzaamheid op te zeggen aan Kossuth en, »nder leiding van den voorzitter der Kamer Justh, zijn eigen weg wil gaan. Die fractie wil van geen fusie met de consbitutioneele partij wetenwillen de const'tu ioneelen zich aansluiten bij de onafhaukelijldieidspartij, goéd, maar dan moeten zij dit doen zonder voorwaarden te stellen. Het programma van deze dissiden ten wij'kt belangrijk af van dat van Weker lé he* omvatoprichting van een zelf standige Hongaarsche bank in 1911 terstond na afloop van de tegenwoordige concessie der gemeenschappelijke bankvolledige scheiding op economisch gebied tusschen Oostenrijk en Hongarije te rekenen van 1917, en .zat het binnenlandsche beleid betreft, eene nieuwe kieswet op den grond slag van het algemeen kiesrecht zonder meeivoudig stemrecht. Twee regeeringsprogramma's vindt de monarch dus wanneer hij te Budapest komt. Beiden verlangen van hem concessiën aan de nationale wenschen der Hongaren, maar verschillen in de onderdeden; hét program- Wekerle wil concessiën zoowel op eco nomisch gebied als op dat van de leger- inrioht/ing'hec program-Juslh eischt eene radicale verandering op econo misch gebied, maar laat de leger-in- richring ongemoeid, althans voorloopig. De reis var den Keizer zal ten doel moeten 'hebben over het doode punt heen te komen en de baan te effenen voor eene verdere ontwikkeling van de zaken in Hongarije. Duitschland. B e r 1 ij n, 2 3 Mei. De Keizer en de Keizerin zijn heden voormiddag op het sta- tion Wildpark aangekomen. B r u n s w ij k, 2 2 Mei. Volgens eene medeueeling van de meest bevoegde zijde is het door Berlijnsehe bladen vermelde be richt, dat de hertog-regent Johan Albrecht binnen l-.t weer in het- huwelijk zal tre den, geheel verzonnen. B e r 1 ij n, 2 2 Mei. De financieele commissie van den rijksdag heeft het in voerrecht rp buitenlandsche mousseerende wijnen vastgesteld op 150 mark tegenover 200 mark in de eerste lezing. Staatssecretaris Sydow verklaarde, dat de verbonden regieringen weinig belangstelling hadden voor het ontwerp van de successie belasting, zooals hert. door de commissie was gewijzigd. Het besluit van de commissie tot opheffing van den vrijdom van belasting van de 'andsheeren, was onaannemelijk. Hij zou aan den bondsraad voorstellen, na Pink steren eene nieuwe erfenis-belasting voor te stellen met uitbreiding van de belasting tot de descendenten en met opneming van de bepalingen, welker aanneming op grond van de eerste lezing te verwachten is. De financieele commissie verwierp daarna het ontwerp in zijn geheel met inbegrip van het erfrecht van den staat. B e r 1 ij n, 2 2 Mei. Bij de opening van het tulberculosecongres deed de staatssecre taris von Bethmann-Hollweg uitkomen, dat een groot deel van den arbeid van het cen trale comité gewijd was aan de ontwikkeling van informatie-bureaux en van inrichtingen tot bestrijding van tuberculose. Diensten van bijzondere waarde zouden deze inrich tingen bewijzen, wanneer het gelukte de voortdurende desinfectie van de woningen van tuberculeusen te bevorderen, die nog niet verplichtend is voorgeschreven. De inrichtingen tot verspreiding van juis te denkbeelden onder het volk over den aard van de tuberculose werden in den laatsten tijd aangevuld door verplaatsbare musea. Het centrale comité heeft eene bijzondere commissie ingesteld voor de bestrijding van de lupus. Er zijn in Duitschland 11,000 lupuslijders in geneeskundige behandeling. Frankrijk. Aan het besluit van het uitvoerend be stuur van de Confédération générale du Travail om de werklieden, die aan het be sluit tot afkondiging van de algemeene sta king gevoJg gegeven hadden, uit te noodi- gen den arbeid te hervatten, is voorafgegaan eene vergadering, waartoe de stakende post beambten waren opgeroepen om zelf te be slissen ot zij hunne staking wilden voort zetten ot beeindigen. Deze vergadering was in eene reusachtige zaal belegd en aan den ingang werd eene strenge controle uitge oefend de magere opkomst kwam daardoor des te beter uit. Voor de stakende postbe ambten was dit eene aanleiding om te oon- stateeren, diat zij niet beter kouden doen. dan den arbeid te hervatten, voor zoover dit hun nog mogelijk was. De leiders van de C. G». T. voucj/en gelegenheid wat hun misschien niet onwelkom was om de overtuiging op te doen, dat hot niet noodig was te staken uit solidariteitsgevoel. „Voor wie zouden wij nog moeten vechten l En waarom zouden wij er bij volharden, tegen het onmogelijke in, dooden te galvanisee- renï" was hunne redeneering. Op de bestrijding van de algemeene sta king was de regeering goed voorbereid. Alle prefecten en corpsbevelhebbers waren voorzien van nauwkeurige voorschriften voor de te nemen plaatselijke maatregelen en voor concentrische troepenmarschen naar Pa rijs. Zoodra de algemeene staking was afge kondigd, werd het bevel afgezonden tot uit voering van deze instructiën. Dat bevel werd nieo door de telegraafdraad en ook niet per telefoon overgebracht, omdat die hulpmiddelen niet te vertrouwen waren, maar door de vonkentelegraaf van den Eiffel- toren. Daarmee hadden de leiders van de C. G. T. niet gerekend. De eerste be&tuurs- en militaire maatregelen waren voldoende om de revolutionairen overal in toom te houden. Italië. Rome, 22 Mei. Bij de behandeling van de begrooting van justitie in de Kamer verklaarde de minister van justitie, in an*- woord aan verschillende sprekers over de kerkelijke politiek, dat hij afkeerig was van oplossingen van te verre strekking, hetzij teruggave der goederen van de kerken, of in lijving der kerkelijke goederen bij beu Staatsdomein onder instelling van eene be grooting van eeredienst. De minister ver klaarde zich in beginsel voor het in Italië traditioneele stelsel ten opzichte van de wereldlijke genootschappen van den eere dienst. Hij betwijfelde echter zeer, of dit te verwezenlijken zou zijn, zonder volledige overeenstemming met den Heiligen Stoel, en deze wordt noch door het Vaticaan, noch door de regeering gewenscht. De minister verklaarde liet volkomen eens te zijn met het staatkundig en kerkelijk program, gegeven door minister-president Giolitti. Wanneer Italië er in geslaagd is, een moeielijken toe stand tot oplossing te brengen en zijn recht in Rome en op Rome te bevestigen, dan komt dat, doordat het steeds met waardig heid en gematigdheid is opgetreden, zich evenzeer onthoudende van geweldpleging als van het prijs geven van rechten. De Kamer verwierp met 169 tegen 52 stemmen eene door de regeering niet aan vaarde motie, die strekte om de regeering uit te noodigen, te waken voor eene uit voering in krachtigen geest van de bestaan de wetten op de godsdienstige vereenigingen. Over he*, nieuwe Italiaansohe vlootbouw- programina belicht de Neue Freie Presse, dat de Italiaansohe vlootnovelle van 1901 reeds tot 1911 den aanbouw had bepaald van vier groote linieschepen (tegen 32 mil- lioen lire). In 1906 werd besloten dezen sohepenbouw in grooteren stijl uit te voe ren, waarom per eenheid 11 millioen werd toegelegd. De bouworeddeten van 172 mil lioen lire in 't geheel zouden over de jarsn 1908 tot 1917 verdeeld worden. Nu heeft men den bouwtijd tot drie jaren beperkt (1910 tot 1912) en met de grootere kosten van het sedert tot model verheven Dread- nought-type rekening gehouden door ver hooging van de bouwsom tot 220 millioen lire. Verder werden dringende eischen van de marine bevredigd, want de drie een heden van de Sizilia-klasse en alles wat m de Italiaanse he vlootlijst vermeld staat ach ter deze reeds 18 a 19 jaren oude schepen, verder een deel van de kruisers en een groot aantal torpedobooten moeten als geheel ver ouderd aangemerkt worden. Voor deze doel einden, daaronder ook begrepen de vernieu wing van de arsenalen, werden voorloopig 41 millioen lire uitgetrokken; het is echter met kertheid te verwachten, dat daarvoor nog heel wat meer zal moeten worden aan gevraagd. Spanje. Madrid, 22 Mei. De Kamer heeft het wetsontwerp op de scheepvaartverbindin gen goedgekeurd. Rusland. Petersburg, 2 3 Mei. Het onlangs bij den rijksraad ingediende voorstel om voor de negen westelijke gouvernementen de regeling van 't kiesrecht te wijzigen heeft het Poolse lie lid van den rijksraad Corvin- Milewsk: bewogen zijn mandaat neer te leggen. Servië. Uit Belgrado wordt aan de Framkf. Ztg. bericht, dat prins George met de hean eigen lichtvaardigheid ten volle overtuigd' is, dat zijn broeder Alexander slechts zóó lang kroonprins zat blijven totdat het hem be lieft zijne rechten op de troonerfenis weder te doen gelden. Om de zaak niet te laten in slapen, laat hij haar dioor zijne agenten in de pers weer ter sprake brengen. Jaartoe zijn ook de geruchten terug te brengen, dat de definitieve oplossing van de kroonprins kwestie aan eene groote skoopsohitina zal worden voorgelegd. In ernstige politieke kringen houdt niemand zich meer bozig met deze zaak, die als voor goed afgedaan be schouwd wordt, en er is geen sprake van. het bijeenroepen van eene groote skoep- schtina. Naar het Engehch 105 VAN C. N. bn W. M. WILLIAMSON. Zij aarzelde en er lag iéts, zoowel op haar gelaat als in zijne stem, dat mij waarschuwde dat het wijzer Zou zijn. mij te verwijderen. Ik stapte dus op dé Waterspin over en zocht mijne hut op. „Wel, well" was alles wat ik prevelen kon, terwijl ik mij met het hoofd' in de handen, op den rand mijner kooi neerzette. „Wel! Well" Zoo bleef ik geruimen tijd zitten, tot wij weer met vollen spoed vorderden. Toen trad ik op het keukenraam toe en keek naar bui ten. Ik kon hét dek der Mascotte zien. Van Bréderode en Nell waren daar nog altijd al leen. „Wel! We'll" herhaalde ilk, als versuft, mij wanhopig afwendende, „dat is nu mijn werk. Zonder mij maar ik wéét het ook al niet. Ik denk dat het zoo zijn moest. Zou het niet?" Ik keerde weer naar mijn hut terug en drentelde rusteloos heen em weder. Kort daarop bemerkte ik, dat ik een wijsje neu riede. Het was op zichzelf geen droevig liédje, maar voor mij lag er toch eene ze kere melancholie en tevens veel toepassie- lij kheid in. „Aardige meisjes wegschenkende Een voor u, en een voor u, Maar nooit (hoe komt dat toch?) Nooit eene, nooit ééne voor mij 1" Een half uur later hielden wij stil. Wij waren te Middellburg aangkoraen. Ik keek weer uit. Nell stond alleen op dek. Zonder twijfel was Alb eindelijk naar beneden inde machinekamer gegaan, en verwisselde daar de blauwe overjas tegen iets meer passends. Zou hij haar zelfs om conventioneele reden weer alleen hebben gelaten, als alles niet afgesproken was." De Mascotten en de Waterspin lagen nu stil en ik ikon van A'lb's afwezigheid ge bruik maken om eens polshoogte te nemen. Misschien echter was twijfel boven zekerheid te verkiezen. Toch drong mij iets te gaan, en aleer ik recht wist, hoe ik daar gekomen, was, en waarom, stond ik naast de lieve ge stalte in het wit. Nell keek mij stralende van aandoening aan. „0, mijnheer Starr, u had' ik juist noo dig riep zij,Ik verlangde zóó naar uw komst „Wel, hier ben ik dan," glimlachte ik, „Het doet. me plezier, dat u mij noodig heeft." „Gij moet mij raad geven. Ik zond hem weg; wij moeten aan boord blijven tot Lady Mac Nairne beter is, dus zijn wij niet ge haast en, hij moet zich verkleeden. In hert) eerst wilde hij niet zonder antwoord gaan maar ik zeide hem, dat ik tien minuten be hoefde om na te denken. Hij heeft alles op gehelderd. Het is alles dé schuld van Freule Menela en van mij. En. nu moest gij mij zeggen, wat gij er van denkt. Gij kent hem. zoo goed. Gij zijt oude vrienden. Er is nie mand aders met wien ik daarover spreken kan en ik heb al lang een soort van gevoel, alsof gij een pleegbroeder van mij waart." Alweer een broederSlag op slag- Ik moet voor broeder in de wieg zijn gelegd. „Goed zoo," antwoordde ik op doffen toon, „ga voort, zusjelief". Het ging mij nu al beter af. „Hij- zegt, 'dab 'hij nooit heeft opgehou den mij, van liet eerste oogenblik af, razend lief te hebben. Maar ik dacht dat dit slechts verbeelding was en dat, toen ik hem zoo leelijk behandelde en Phil zoo lief voor hem, was, hij zich tot haar voelde aangetrokken. Och, zeg mij, golooft gij waarlijk, dat hij Phyllis niet bemind heeft?" „Nooit!" verklaarde ik met den meesten nadruk. „NcoitI" „0! wat maakt gij mij gelukkig! Gij zijt dus zeker dat hij mij niet gevraagd heeft, om mijne gevoelens te sparen, na dat tooneel met Sir Alec Mac Nairne?" „Volkomen zeker." „Wat zijt gij goed! 0! wat houd ik van u. Nu eerst kan ik mij in alle gerustheid aan mijn geluk overgeven! 0, was het niet al te dol ik kan het nu wel zeggen, nu we broeder en zuster zijn hij dacht, dat ik u misschien lief had". „Uil!" merkte ik op. „En al dien tijd was ik zoo schrikkelijk bang, dat liij zou merken, dat ik om hem gaf, dat ik nauwelijks een woord tegen hem wilde spreken. Bovendien dacht ik niet, dat dat hij zich iets dat ik zeide, zou aantrek ken. En het speet mij zoo voor hem, toen Phyllis zich met Robert engageerde. Die goede Phil, ik ben ook heel akelig tegen haar geweest. Ziet u, zij trachtte zich te overreden Rudolf te nemen, zonder hem lief te hebben, en daarom haatte ik haar". „0, was dat wat u toen bedoelde!" riep „Wat ik bédoelde?" „Nu ja,het maakte niet uit. Wees maar gerust, zusje-lief, Alb aanbidt je en deed dit reeds van het oogenblik dat hij je aan zag en zal hel doen totdat de dood jzij ne oogen sluit. 'Dat is mijn innige overtuiging, als zijn vriend voor het leven: En ik raad je, gaat voort met hem geëngageerd te zijn, totdat je met hem trouwt." „Zeeman, wat ben je toch een goede oulde jongenviel Van Bréderode hier eensklaps in.. En daar stond (hij achter mij om door een ringetje te halen, in zijn eigen pak en stralend in zijn nieuw geluk. „Ik geef je haar Alb", zeide ik. En toen verwijderde ik mij, langzaam de woorden, die mij bijlagon op de wijze van Saul's Doo- denmarsch neuriënde: „Mooie meisjes weggevende, Eén voor u en één voor u, Maar nooit een, nooit één voor mij 1" HOOFDSTUK XXXVII. Toen ik den volgenden morgen, den dag van de Botermarkt te Middelburg, wakker werd, had ik een gevóél of ik in net geheel niet geslapen had, maar den heélen nacht geluisterd r.aar het liefelijke klokgelui, dat als een reukwerk in de lucht zweefde. Toch vermoed1 ik, dat ik geslapen heb, want de klokken hadden nu en dan opgehouden met hun eentonig wijsje, dat mij zelfs in mijne droomen bij bleef. „Een voor u, en een voor u, maar nooit, één, nooit één voor mij". Het is een schilderachtig oud logement, waar wij gelogeerd zijn, met een grooten tuin er achter. Na het ontbijt was ik mijn broederschap zoo moede, en het verveelde mij zoo die gelukkige paartjes te zien en al die huwelijksplannen te vernemen, dat, in plaats van het gewone schouwspel van den Donderdag te Middelburg te gaan zien, waarvoor men van heinde en verre komt, ik wegsloop en mij in den tuin ging verbergen. Phyllis en Robert waren samen uit. Ru dolf en Nell waren uit, beide paartjes ge loofden in alle oprechtheid, dat zij de merk waardigheden gingen bezichtigen dat zij er op uit waren om gehuwde vrouwen en meis jes in witte mutsen, zonderlinge doekjes, platte lijfjes en uitstaande rokken te zien; om mooie gezichtjes te bewonderen met ben gelende gouden sieraden op zijde van hun hoofd; to staren naar jonge vuurroode ar men, onder de ongelooflijk korte mouwen, die manden met eieren of Muiten boter naar de markt brachten. Hoe goed kon ik mij het geheele tooneel door de photo'6 voor den geest roepende klokvormige figuren der vrouwen, de 'stalletjes op het ruime, vier kante marktplein en de koele bogen van de botermarkt. Hoe goed wist ik ook, dat nooh Phyllis en Robert, noch Rudolf en Nell er iets van zouden zien, of het zich later herin neren zouden, als zij bij toeval al iete an ders zagen, dan eikander. Slot volgt.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1