S°. 337. 7"" Jaargang Donderdag 27 Mei 1909. JBUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courmt versohijnt dgelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertontiönmededeelingen enz.gelieve men vóór II uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren m dit Blad, by abonnement. Eeae circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De vereffening van het Orient- spoor weggeschil. De Bulgaarsche minister Ljaptschew, die als gemachtigde van de regeering, waarvan hij deel uitmaakt, de onderhandelingen voert met het Turksche kabinet, heeft uitvoering gegeven aan zijne bedreiging en aLs protest tegen den sleependen gang van de onder handelingen Konstantinopel verlaten. Het is nog maar één punt, dat moet worden ge regeld; maar daarover tot overeenstemming te komen, schijnt verbazend moeielijk te zijn Dat is de kwestie der regeling van de geschillen tusschen Turkije, Bulgarije en de Orientspoorwegmaatschappij. die ontstaan zijn door het eigenmachtige besluit van Bul garije om het op zijn gebied gelegen gedeel te van den Orientspoorweg iu bezit te ne men. Het net der Orientspoorwegen is eigen dom van Turkije, dat de exploitatie van dit net heeft opgedragen aan de Orientspoor wegmaatschappij. Door de inbezitneming van het op Bulgaarsch gebied gelegen stuk door Bulgarije, zijn de belangen van Turkije en van de spoorwegmaatschappij beiden be nadeeld. Bulgarije heeft zich tot eene scha devergoeding bereid verklaard. Als grond slag voor de bepaling van het bedrag der schadevergoeding is in November van het vorige jaar bepaald, dat do netto-ontvangst in de laatste vijf jaren gemiddeld 6489 fis. per Kilometer is geweest, hetgeen tegen 5 pet. gekapitaliseerd een bedrag van 40 mil lioen frs. in ronde som uitmaakt. Daarbij is in aanmerking genomen, dat het recht om te exploiteeren van de maatschappij nog 401 jaar loopt. In de later gesloten Russisch-Turksche overeenkomst tot regeling van de financieele gevolgen der onafhankelijkverklaring van Bulgarije, worden voor de regeling van de spoorwegkwestie 42 millioen frs. gereser veerd, waarvan 2 millioen bestemd zijn voor de lijn Bellowa-»Wakarel, die buiten het Orientspoorwegnet ligt. Er is dus 40 mil lioen door Rusland bij wijze van voorschot ter beschikking van Bulgarije gesteld, om te worden verdeeld tusschen den eigenaar en den pachter van den spoorweg, derhalve tus schen Turkije en de spoorwegmaatschappij. Verschillende berekeningen over de verdee ling van die som zijn gemaakt, maar het woord, dat de partijen tot elkaar kan bren gen, is nog niet gesproken. Het standpunt van Turkije is het volgen de Van de bruto-inkomsten per K.M., ge durende de laatste vijf jaren gemiddeld 12,000 frs. in ronde som, moeten de exploi tatie-uitgaven ad 5520 frs. afgetrokken wor den, zoodat er 6489 frs. netto overblijven. Deze moeten, gekapitaliseerd, op billijke wijze tusschen Turkije en de spoorwegmaat schappij verdeeld worden, waarbij in aan merking moet worden genomen^ dat de scha devergoeding niet op grond van de conces- siën en verdragen mag worden toegestaan, maar dat een door 't optreden van Bulgarije in het leven geroepen toestand van force ma jeure is ingetreden. Verder moet in aanmer king worden genomen, dat nog gedurende 60 jaren Turkije voor den dienst van de Turk sche loten, die tot betaling van den aanleg van den spoorweg hebben' gediend, jaarlijks 75,000 Turksche ponden moet betalen aan de directie van de Dette Publique voor de door Bulgarije bezette 309 6 K.M. spoor weg. Het is dus niet onbillijk, wanneer Turkije als bezitter een hooger bedrag als schadevergoeding ontvangt dan de pachter. Verder wil Turkije zich deze gelegenheid ten nutte maken om eenige oude rekeningen met de Orientspoorwegmaatschappij te veref fenen. Het standpunt van de Orientspoorweg maatschappij wijkt belangrijk af van dat van d© Porte. De maatschappij wil eene bedrijfsbesparing van 2500 frs. per K. M- uitsluiten van de berekening der verdee- lingsschaal, omdat deze post voor haar eene winst is, die zij niet mag prijsgeven. Deze post komt haar toede rest wil zij verdee- len naar de verhouding van 45 55. Wan neer dan voor Turkije van de 40 millioen een bedrag overblijft, dat de Porte niet bevredigt, dan is dat niet de schuld van de maatschappij, die zicli wel vereeuigd heeft met de bepaling van het bedrag van 6489 frs. als netto-winst, maar geenszilis heeft deelgenomen aan de vaststelling van de totale som der schadevergoeding op 40 millioen. Verder heeft de maatschappij be zwaar tegen de vermenging van deze zaak met de oude rekeningen, die nog loopen tusschen haar eu de Porte. Bulgarije is als derde bij de zaak betrok ken alleen in zoover, dat liet het geld moet verschaffen. De Bulgaarsche ouderhande laars verklaren, dat het hun precies het zelfde is wie de 40 millioen krijgt, of hoe veel Turkije en de spoorwegmaatschappij er van krijgen. Het eenige belang, dat Bul garije bij de zaak heeft, is, dat de zaak eindelijk uit de wereld komt. De openbare meening van het land windt zich op over de onderhandelingen, die geen einde willen nemen. Door het Turksch-Bulgaarsche pro- tokol heeft Bulgarije de verplichting op zich moeten nemen, rente te betalen van het bedrijfskapitaal van het genaaste baan vak tot dat de zaak vereffend ishot kan dezen last niet op zich blijven nemen, tot dat de beide andere partijen 't eens zijn geworden. Vandaar het ongeduld, dat Bul garije aan den dag legt, en waaraan door het vertrek van zijn gemachtigde uit Kon- stancinopel eene sprekende uitdrukking is gegeven Als de woorden, waarin de Bulgaarsche gemachtigde aan de Turksche regeering kennis gegeven heeft van zijn vertrek, naar de letter moeten worden opgevat, dan zou daaruit volgen, dat de crisis in het Oosten, dae ons een zoo veelbewogen jaar heeft ver schaft, nog zal worden verlengd. Zijne taal klinkt streng en dreigend, en als men de •diplomatieke gewoonte nagaat, dan weet men, dat op zulk eene verklaring nog slechts het ultimatum kan volgen als laat ste woord voordat het. allerlaatste woord gesproken wordt, dat de daad inleidt. Maar van het woord tot de daad is de afstand groot. Het is zeker waar, dat het geduld van Bulgarije bij de regeling van de Orient- spoorwegkwestie wel wat lang op de proef gesteld wordt. Maar als Bulgarije zich de reden van het ontstaan van liet conflict her innert, .dan heeft het alle aanleiding nog wat langer geduld te oefenen en voort te gaan met de onderhandelingen, totdat zij tot een vreedzaam einde zullen komen. Dultschland. B e r 1 ij n, 2 6 Me i. De conservatieven ■hebben in de financieele commissie van den rijksdag een invoerrecht voorgesteld voor koffie van 60 mark per 100 KG. voor ruwe koffie en 80 mark voor gebrande koffie, gemalen of ongemalen. Voor thee wordt voorgesteld het recht te brengen van 25 op 50 mark per 100 K.G. F r i e d r i c h s h a v e n, 2 6 Mei. He- dennamiddag te 4 uur is de nieuwgebouwde luc'htkruiser Zeppelin II voor de eerste maal opgestegen. Na een oefeningstocht van een half uur boven Manzell daalde de Zeppelin II neder in het meer, waarop hij door een motor boot naar de hal werd gesleept. De aan dit luchtschip aangebrachte con structieve veranderingen zijn gebleken ver beteringen te zijn. Frankrijk. P a r ij s, 2 6 Mei. De Fransche en Duit- sche regeeringen wisselen van gedachten over de formule van eene wederzijdsche be tuiging van leedwezen over het gebeurde te Casablanca. Waarschijnlijk zal daarover spoedig over eenstemming verkregen worden. Ec-n bijzonder Marokkaansch gezant schap met El Mokn aan het hoofd is te Parijs aangekomen en daar met groote eer bewijzen ontvangen. De gezant, Regnault en generaal Taverne waren ter begroeting aan het station aanwezig. Aan El Mokri werd een ritmeester als adjudant toegevoegd en hij werd met een escorte van kurassiers naar het hotel iu de avenue Malakof gebracht, dat voor zijn verblijf is ingericht. De met de marine-enquête belaste com missie van de Kamer heeft in de stukken, die tot hare beschikking waren gesteld, een voorstel tot hei instellen van eene strafver volging ontdekt, dat een controleur van de marine heeft ingediend tegen eene indus- trieele onderneming wegens omkooping van ambtenaren. De commissie heeft zich tot den minister var justitie gewend, om gewaar te worden of hieraan gevolg is gegeven. In de haven van Marseille is eene sta king uitgebroken onder de matrozen van de handelsmarine, die hebben besloten zoo lang de staking te zullen volhouden, totdat' de reederijen 'hunne eischen betreffende den arbeid aan boord heb ben toegestaan. Tengevolge van deze staking konden zes naar Algiers en Tunis bestem de mail booten de reis niet aanvaar den. Aan de passagiers die plaats hadden be sproken aan boord, moest het reisgeld terug gegeven worden. De regeering heeft, met het oog op deze stakine, ei.i wetsontwerp ingediend tot schoisinn- v«n het monopolie der Fransche scheepvaartmaatschappijen voor het recht- streeksche verkeer tusschen Marseille en de Fransche havens iu Noord-Afrika. Het doel, dat met dezen maatregel wordt beoogd, is het thans zeer levendige transport van groenten en vruchten uit Algeriè naar Mar seille met behulp van vreemde schepen in stand te houden. De senaat heeft een wetsontwerp aange nomen, dat het gebruiken van loodwithou- derade verfstoffen verbiedt. De verbodsbe paling is aldus geformuleerd: ,,Drie jaren na de afkondiging van deze wet zal het ge bruik van loodwit, van loodhoudende lijn olie en van elk gespecialiceerd product, dat. loodwit bevat, verboden zijn. iu alle schil derwerken van welken aard liet ook zij, uit gevoerd zoowel aan de buitenzijde als in het inwendige van de gebouwen." Een amende ment om het verbod van het gebruik voor buitenwerk te schrappen, werd met 207 te gen 72 stemmen, verworpen. Op dit punt 'bestaat overeenstemming tusschen Kamer en Senaat. Niet echter omtrent de vraag, of de door dit verbod getroffen fabrikanten zullen worden schadeloos gesteld. De Ka mer had met 400 tegen 92 stemmen het be ginsel van de schadeloosstelling verworpen. Daarentegen heeft de Senaat mort. 141 tegen 126 stemmen het voorstel van zijne com missie aangenomen, dat eene schadevergoe ding aan de fabrikanten verzekert. Engeland. Koning Eduard zal dezen zomer een Fran sche badplaats bezoeken. Op raad van zijne geneesheeren heeft hij C au terets, in de Py reneeën gekozen, waar hij eene kuur wil volgen om genezing te zoeken voor zijn keellijden. Het bezoek aan Marienbad blijft ditmaal achterwege. In Cauteret.s is reeds officieel bericht ontvangen, dat de Engel- sche Koning daar vier weken zal vertoeven. Londen, 26 Mei. In de avondzitting vestigde kapitein Craif de aandacht van het Huis op hetgeen hij noemde de uiteenloo- pende en tegenstrijdige meeningen, uitge sproken door verschillende leden der regee ring omtrent de verdediging ter zee. Hij stelde het volgende besluit voor Het Huis zou met ongerustheid elke wij ziging begroeten van den „tweestatenstan- daard", zooals die is omschreven door mi nister-president Asquith op 12 Dec. en 23 Dec. 1908, namelijk een meerderheid van 10 procent boven de vereenigde sterkte aan eerste-klasseschepen van de twee op En geland volgende zeamogendheden, welke ook en waar ook gelegen. De eerste minister Asquith verklaarde te blijven instemmen met zijne vroegere ver klaringen betreffende den tweestaten- standaardde regeering was niet van poli tiek veranderd- Het was eene zuiver aca demische vraag, omdat op het tegenwoor dige tijdstip de gecombineerde macht van twee staten, welke ook, voor aanvalsdoelein den ver beneden de macht is, die wij be zitten om ons te verdedigen. Er bestaat geen verschil omtrent het doel, dat wordt beoogd en dat is om te verzekeren, dat on der alle omstandigheden Engelands over macht ter zee onaantastbaar is. Wanneer wij echter de effectieve gecombineerde sterkte van twee mogelijke vijandige vloten bereke nen, dan moeten wij ons gezichtsveld niet Beperken tot Europa, maar wij moeten te vens de geografische omstandigheden in aan merking nemen. China b.v. kan niet ge acht worden op gelijken voet te staan met Duitschland en Frankrijk. De regeering is daarom van meening, dat onder de bestaan de omstandigheden de Vereenigde Staten niet beschouwd kunnen worden als een van de twee staten, met wie rekening moet wor den gehouden, omdat door den grooten af stand van hare basis de Amerika&nsche vloot ^ïiet kan worden geacht voor aanvals doeleinden in dezelfde categorie te verkoe- ren als een Europeesche staat. Dit was geen nieuwe opvatting; hij geloofde, dat de admiraliteit altijd daarnaar had gehan deld. De minister trok niets in van wat hij vroeger had gezegd hij geloofde dat er geen feitelijk onderscheid was tusschen die ver klaringen en het nu door hem gezegde. Balfour critiseerde de verklaring van As quith, die zijne vroegere verklaringen ver duisterde. Asquith paste den tweestaten- standaard nu toe op de Europeesche wate ren en bracht de geografische omstandighe den mede in aanmerking. Deze verklaring zou de ongerustheid van het publiek iu vlootzaken verergeren. Het voorstel-Craif werd verworpen met 270 tegen 114 stemmen. Een voorstel om vertrouwen uit te drukken in de verklaring van minister Asquith, werd aangenomen met 272 tegen 106 stemmen. Tweede telgram. Nadat alle voor- len in verband met de begrooting, betrek king hebben op wijzigingen van bestaande of invoering van nieuwe belastingen, waren aangenomen, heeft de kanselier der schat kist Lloyd George zijne begrooting defini tief ingediend. Den 5en Juni zullen dertig. Engelsche parlementsleden, leden van verschillende partijen, maar allen behoorende rtet den ar beidersstand, waaronder vertegenwoordigers van Londen, Glasgow, Manchester, Leeds, Sheffield, Newcastle enz., in Berlijn aan komen. Hun bezoek zal eene demonstratie voor den internationalen vrede en voor de overeenstemming tussohen Engeland en Duitschland zijnhet zal tevens dienen om de bezoekers bekend te maken met de ge wichtigste sociaal-politieke inrichtingen van de rijkshoofdstad. Voor de ontvangst van do oezoekers is eene commissie gevormd, waartoe 'beihooren de oud-minister von Ber- lepsch, de gezant von Holleben, Oberbür- germeister Kirschner en burgemeester Redcke, leden van rijksdag en landdag, eenige aanzienlijke industrieelen enz. In Bristol zal eene universiteit opgericht wordende koninklijke toestemming is daarop verkregen door onderteekening van het charter der nieuwe universiteit. Tot dusver bestond in Bristol een University College, een tusschending, dat het midden houdt tusschen eene universiteit en eene school en dat niet het recht heeft academi sche graden en waardigheden te verleenen, maar er meê moet volstaan op te leiden tot de examina, die moeten worden afgelegd aan andere universiteiten. De nieuwe uni versiteit zal voor Engeland van groote be- •teekeais kunnen worden. Zweden. Stockholm, 26 M e i. De zitting van het parlement is heden gesloten. Hongarije. Budapest, 26 Mei. Men bericht dat de minister van handel Kossuth voor de volgende week bij den Koning ter audiën tie is ontboden. In de politieke kringen is men van meening, dat als deze audiëntie eene negatieve uitkomst heeft de toestand zal verergeren. De ontstemming in de pers en in de poli tieke kringen neemt toe. lederen dag geeft de pers lucht aan hare ergernis tegen Oos tenrijk en tegen baron Aebrenthal. Wat do tentoonstelling te Rome betreft, valt de pers hem heftig aan en vraagt waarmee Aehren- tal zich bemoeit. In een communiqué zegt de Correspondauce Hongroise, dat minister Aehrenthal volstrekt niet van plan was zich te mengen iu de Hongaarse he zaken, maar heeft verklaard, dat niet zal worden deelge nomen aan de tentoonstelling te Rome, om dat de Oostenrijkse he en Hongaarsche nij- veren de deelneming aan de internationale tentoonstellingen te duur viuden. Naar het Frmnsch tan Edmond Lepelletier. DOOR* J. L. VAN DER MOER. EERSTE DEEL: ]>e Bloedraad. HOOFDSTUK I. De Medemin n a r e s v a'n Dolorès. In de ruime eetzaal van zijn oud hotel, aan het Stadhuisplein te Brussel, nam Jan van Rijsoor afscheid van zijn echtgenoote. Hij stond daar gelaarsd en gespoord, gewa pend me? zijn langen degen, die aan een buffellederen gordel aan zijn zijde hing, den breedgerande» vilthoed in de hand en den mantel over den arm, 'blijkbaar op het punt om voor eenige bijzondere onderneming uit te trekken Een uitdrukking van eerbied en liefde lag op zijn gelaat, terwijl hij zich tot zijn mooie jonge vrouw overboog. Hij leunde met één hand op den rug van den kunstig uitgesne den, eikenhouten armstoel, waarin de gravin nabij den. .monumentalen schoorsteen gezeten was, en hoorde haar grieven met groote kalmte aan „Laat je ine nu alwéér alleen vroeg Dolorès Naast den vurigon hartstocht van het. Zui den, klonk in haar stem iets onoprechts, iets niet gemeends. lachende natuur van m'n geliefd Audalou- sie?" „Beste Dolorès," antwoordde hij ernstig en somber, „je weet hoe 'k je liefheb. Is er in al die vijf jaren, dat je m'n vrouw bent, één uur, één minuut voorbijgegaan, waarin 'k niet aan je dacht, niet. naar je verlangde?" „In de laatste drie maanden ben je totaal veranderd, alléén door die ellendige woelin gen onder je oproerige landgenooten... O, zeker, jij keurt die goed," ging zij voort, toen zij een beweging van ongeduld bij hem waarnam. En nu kwam er iets heel liefs en zachts, iets heel vleiends in haar stem, waar in echter ieder ander dan Rijsoor onmiddel lijk het leugenachtige en verraderlijke zou ontdekt hebben. „Je bent bijna altijd van me weg, beste man. Zoowel over dag als 's nachts neem je telkens geheel onverwacht 'mantel en degen en trek je er op uit! Dat maakt ine verdrie tig, 'ik word ongerust en wantrouwend door de 'herhaalde bezoeken van al die vreemde menschen, waarmee je je ieder oogenblik af zondert. H Zijn zeker samenzweerders?" „'1 Zijn brave Nederlanders, goede pa triotten, lieve, waarvoor je heusch niet bang behoeft te zijn.1" Hij deed een stap achteruit en richtte zich in zijn volle lengte op, als om te too- nen hoe zeer h ij die zelfde Vlamingen ver trouwde, waarover de hooghartige Spaan- sche met zooveel m'inaoh'ting sprak. De graaf Van Rijsoor zag er nog jong uit „Laat je me weer alleen in dit sombere huis, waar 'k me verveel, waar 'k bibber van de kóu en ween om de verloren zon en de or.danks zijn acht en veertig jaren. Uit een oud, adellijk Brabantsoh geslacht gesproton, wa9 hij, tijdens het regentschap van Marga- retha van Parma, burgemeester van Brussel geweest. 'Bij de komst van den hertog van Al'va ontslagen, wist hij het vertrouwen van zijn medeburgers te behouden, en werd hij onwillekeurig in het geheim de chef van de patriotten, die de onafhankelijkheid der Ne derlanden poogden te herkrijgen. Aangezien hij een vriend van Willem den Zwijger was. verdacht men er hein van met den Prins sa men te spannen, om de Spanjaarden te ver jagen en aan (het Vaderland de vrijheid weer te geven. Zijn indrukwekkende gestalte, zijn deftig voorkomen, zijn 'breede schouders, zijn energieke kop met de kortgeknipte, reeds grijzende haren, zijn eenigszins rossige punt baard en zware knevel maakten van den graaf dat echte type van het stoere, werk zame Vlaamsche ras, welks fierheid de sol daten van Philips II en de vrienden van de Inquisitie niet konden oreken en welks ver wachtingen voor de toekomst zij niet ver mochten te vernietigen. Gravin Dolorès, die twintig jaar jonger was dan haar echtgenoot, was de verpersoon lijking van het vurige Spaansche ras. De hartstocht, in bedwang gehouden als de vlam door het vuurscherm, brandde in Ibaar mooie, groote, zwarte oogen, die door fijne, zachte wenkbrauwen overschaduwd werden. Haar voetjes, evenals haar handen bijzonder klein, bewogen zich voortdurend zenuwachtig in de sandalen van goud-leder. Alles in deze tengere, sehoone Sevillanee sche was Vurig, heftig, nerveus. De graaf scheen kalm, geduldig en goed. Z ij was katholiek, -hij protestant, in elk opzicht vormden deze twee wezens dus contrasten De liefde, lachend om het verschil in af stamming, zoowel als om het verschil van leeftijd, en spottend met de ongelijkheid in der menschen aard, had het hart van den koelen. Branbantschen edelman in. vla'm ge zet voor dit kind van het warme Zuiden. Zonder naar den raad van zijn, vrienden te 'luisteren, in weerwil van haar armoede en onverschillig voor haar nationaliteit, evenals voor haar godsdienst, had Rijsoor haar getrouwd. Hij had zich zelfs niet be kommerd om het duistere van haar geboorte en het onzekere van. haar afkomst. Men beweerde dat zij de dochter was van een zekeren Lorenzo, een berucht avontu rier, half diplomaat, half spion., die, volgen3 sommigen, aan den geheimen dienst van Philips II was verbonden, volgens anderen in dienst stond van den generaal der Jezui- ten. Op dien bewusten avond scheen de graaf, die gedurende verscheidene weken meerma len afwezig was geweest, zonder hiervan een. meer dan vage opheldering te geven, de op merkingen. en de vragen, van zijn vrouw min der geduldig dan gewoonlijk aan te hooren. Hij beet nu eens op zijn knevel, dan weer drukte hij' de lippen vast op elkander, als iemand, die op het punt staat een vertrou welijke mededeéling te doen, doch die zich met moeite bedwingt om zijn geheim te be waren. Dolorès maakte ton beweging van onge duld. Het was alsof zij iets angstigs onder vond... misschien was het wel de vrees dat haar echtgenoot, om haar genoegen te doen, zijn plan om uit te gaan zou opgeven. „Is '1 geoorloofd te vragen, waarheen Mijn waarde hoer en meestor zich op 't oogenblik begeeft?" vroeg zij zachtjes. „Naar de preek. m'n vrienden wachten me ,,G<a danIk wil je niet van God afhou den, al is 't dan ook de God vaoi Calvijn. Bid voor me, ofschoon 'k niet veel vertrou wen rtel in de ketter sche gebeden, die niet in 't Latijn worden uitgesproken," voegde zij er spottend aan toe. „Ik zal in de taal van m'n voorouders bidden, vrouw... We vereenigen ons van avond als goede Vlamingen, en we zullen dan ook voor Vlaanderen onze gebeden naar den hemel opzenden." „Vlaanderen! ja juist, ik hen er jaloerse!» van. Die provincie is eigenlijk je ware vrouw, je maïtresse I Voor haar zijn al je gedachtenhaar gelden al je wenschen voor haar word i k verwaarloosdJa, Vlaanderen heeft mij m'n echtgenoot ontno men," riep Dolorès met gemaakte opwinding uit, terwijl zij opsprong van haar stoel, juist toen Rijsoor in een opwelling van verteede- ring weer op haar toetrad. Op dit oogenblik klonken zeven zware slagen van de stadhuisklok over het plein „Dadelijk zullen we 't avondgelui hooren," sprak Rijsoor. „Ik moet je nu verlaten; als straks de poorten gesloten zijn, dan kan 'k de plaats van samenkomst niet meer berei ken „Wordt de preek dan buiten de stad ge houden f' „Ja, maar ondervraag me nu niet, want ik zou toch niet kunnen antwoorden... Vau nacht moet 'k je alléén laten, ik kom pas morgen in den namiddag thuis. God be- scberme je, Dolorès!" „En u eveneens, m'n waarde beer..." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1