BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. Do Hongaarsch© bladen zijn niot bevre digd door dit communiqué. Zij gaan voort met hunne aanvallen on zoggon, dat hot onafhankelijke Hongarije geen bevelen be hoeft te ontvangen. De deelneming aan do tentoonstelling kan geschieden onder Hon- gaarsche vlag. Men bericht, dat Hongaar se he afgevaar digden, zoodra het nieuwe ministerie is ge vormd, de regeering zullen interpelleeren over de inmenging van baron Aehrenthal in de zaken van het autonome Hongarije. Bulgarije. Sofia, 26 Mei. De gezanten van Italië en van Servië hebben hunne geloofs brieven aan den Koning overhandigd. De correspondent van de Vossische Ztg. te Sofia bericht van den minister Ljaptschew, den uit Konstantinopel teruggekeerden Bul- gaarscheu onderhandelaar, vernomen te heb ben, dat in de vertraging van de onderhan delingen over de Orient spoorwegkwestie geen pointe tegen Bulgarije is te zien, te minder omdat Turkije loyaal heeft verklaard, dat alle materieel© verliezen, die uit de ver traging voor Bulgarije zouden kunnen ont staan, ten laste van Turkije zouden komen. Hij verwacht binnenkort de hervatting van de normale diplomatieke betrekkingen tus- schen Bulgarijo en Turkije. Sofia, 26 Mei. De reservisten wor den tot nader order onder de wapenen ge houden. De politieke kringen zien in dezen maatregel een middel van pressie op Tur kije om eene vlugge oplossing te krijgen van de kwestie der Orientspoorwegen. Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat sultan Abdul Ham id zich in eigenhandige brieven tot de verschillende bankinstellingen in de Türkscho hoofdstad on in het buitenland heeft gewend met het verzoek hem het geld, dat hij in de bank heeft liggen, naar Saloniki op te zen den. Eene te Konstantinopel gevestig de bank, die het advies daarover van een bevoogd orgaan der regeering in won, kreeg tot bescheid, dat hiertegen geen bezwaar bestond. Er söhijnt thans vol ledige overeenstemming tusschen den gewe zen sultan en de regeering over de uitkeering van het vermogen te bestaan Met vermijding van allo juridische complicatiëu, is do ze; kere weg gekozen van de rechtstreoksche toezending van de gedeponeerde gelden aan Abdul Hamid. Kreta. De Köln. Ztg. herhaalt, naar aanleiding van een bericht van de Nowoje Wremja, dat Duitsehland en Oostenrijk-Hongarije aan Griekenland den raad hebben gegeven tot inlijving van Kreta, officieus de verklaring, dat betreffende Kreta geen Duitsche of Oos- tenrijksche maatregelen tegen Turkije te wachten zijn en dat deze mogendheden ook niet aan Griekenland don raad hebben gege ven Kreta in te lijven. Wat Duitsehland in zonderheid betreft, dezo mogendheid is zeer tevreden, dat zij niet tot de zoogenaamde beschermers van Kreta behoort en niets met Kreta te maken heeft. Allerlei. vTe Liegnietz, Duitsehland, heeft de protestantsche aalmoezenier van do gevange nis het werk gestaakt, omdat men geweigerd heeft zijne jaarwedde van 400 op 600 mark te brengen. Do andere protestantsche geeste lijken schijnen het met hem eens te zijn. vIn sommige streken van Zwitserland' heeft men den laatston tijd weer ijverig jacht op de meikevers gemaakt. Te Hom- broclitikondn 't kanton Zurich, had men een premie voor uitgeloofd. Straatsburg (Elzas), 2 6 M e i. Een •boot met negen werklieden, die gisteren avond van den Badischen oever over den Rijn stak, sloeg om. Vijf jonge lieden ver dronken twee werden aan do beneden waarts liggende brug gered, twee andere konden zich door zwemmen redden. vUit Sau Sebastian en Bilbao wor den stormen en schipbreuk in de golf van Biscay© gemeld. Twaalf personen zijn ver dronken. N o r d h a u s e n 2 6 Mei. In het dorp Urbach zijn 18 hofsteden verbrand met veel vee en meubilair. De schade wordt op een half millioen mark geschat. v-In Halltale, Tirol, brak Dinsdag een hevige boschbrand uit, die het historische nonnenklooster Sancta Magdalena, waaraan juist eenige restauratie-werken worden ver richt, ernstig bedreigde. Men meldt uit 's Gravenhage Gelijk reeds gemeld, zal de groote aubade die h.t Feestcomité 1909 zich voorgenomen had als hoofdnummer van de feestelijkhe den ter gelegenheid van de blijde gebeurte nis alhier .e geven, plaats hebben op Dins dag 8 Juni op een nader te bepalen uur, in liet Malieveld, om zooveel mogelijk per sonen in de gelegenheid te stellen de hulde- •betooging bij te wonen. H. M. de Koningin heeft zich bereid ver klaard den zang in de Maliebaan te komen aanhooi\ Ui+gevoerd wordt door 32 zangvereeni- gingen en 7 muziekcorpsen de cantate „Oranje en Nederland", gedicht van den heer 1\ Landsman te Vlissingenmuziek van -1. IT. van 't Kruys. In het- Malieveld worden geplaatst een 'koninklijke loge, zoo mede twee lange tri bunes voor genoodigden en bezitters van toegangskaarten. Avonds zal in het Malieveld dat ver moedelijk door electrische booglampen zal worden verlicht door het Feestcomité een muziekuitvoering (met 300 uitvoeren den) en iet besluit eeu vuurwerk worden gegeven. Te Helder. De gemeente Helder viert heden feest ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis. Het programma vermeldt o. a. oen reveille, muziekuitvoeringen des mor gens op de pleinen, oen schoolfeest, uitvoe ring van de Oranje-IS assau Cantate van M. H. van 't Kruys (dezelfde cantate die in Augustus of September op den Dam te Amsterdam zal worden uitgevoerd bij het be zoek van H. M. de Koningin en Prins Hen drik), een historisoh-allegorischen optocht, oen kleppermarsch door 600 schoolkinderen, concerten, illuminatie van de oorlogssche pen, enz. enz. Feestviering opCuragao. Curagao heeft feest gevierd, toen het be richt der geboorte van Prinses Juliana daar werd ontvangen. De „Amigoe" schreef dienaangaande: Het was Vrijdagmorgen, 30 April, om streeks half negen. Daar zagen wij plotseling den oranje- wimpel omhoog hijschen op het Gouver nementshuis. Door velen werd dit veelbeteekenend teekeu gezien en begrepen. De Koningin was voorspoedig bevallen, Nederland's Ko ningstroon had een erfgenaam. Maar wat was liet, een prins of een prln- tses? Tegenstrijdige berichten kruisten el kander, tot dat al heel spoedig de feest commissie officieel door den gouverneur werd in kennis gesteld, dat aan Hare Ma jesteit en het Nederlandsche volk een Prinses geboren was. Nu ging de blijde mare spoedig rond. Vlaggen eu wimpels werden gehesohen op schepen en huizen de kanonnen begroetten liet Kouingskind met een. donderend salvo, dat daverde over de vlakte, over de zee en de bei-gende klokken beierden met vroolijken klank; het volk juichte en jubelde en wenschte elkander geluk. Feest was het overal. Bin nen een kwartier liepen alle scholen leeg en de straten vol Wat een opgewekte be drijvigheid Fluks werden de kiosken ver sierd, draperieën, rosetten, schildleii en beelden aan de huizen aangebracht. Binnen liet uur stak Curagao in feestdos. Het mili taire muziekkorps stelde zich op de batterij op en liet de volksliederen en het vlagge- lied weerklinken en daarna nog eenige op gewekte stukjes. AP spoedig verspreidden de orgels in alle wijken muziek en. verhoog den de algemeene viool ij khei d. De eerste officieele plechtigheid had des namiddags plaats, toen op het plein binnen het fort Amsterdam een Oranjeboom werd geplant maar de tweede dag was bestemd voor het officieele gedeelte van het feest programma parade, volksspelen, en een optocht van burgers en matrozen de mi litairen hadden reeds voor den eersten dag een optocht georganiseerd De illuminatie des avonds was ook niet vergeten. Den tweeden dag had het in de haven liggende Duitsche stoomschip „Pa tagonia" de beleefdheid om vuurwerk af te steken tot verhooging der feestvreugde. De Amigoe de Curagao geeft nog de volgende beschrijving van een ge houden allegorische optocht: De muzikanten van Sta. Rosa openden den sloiet-, daarna volgde de jongelieden- afdeeling van het A. N. V. in sportloos- tuum, hun vaandel voorop, en toen kwam het onverwachte, het werkelijk mooie, de allegorische groep. In een Oranje-wagen stond de Neder landsche Maagd, de zilveren helm op de zwarte, rijk neerhangende lokken, de han den gewapend met lans en schild; aan heur zijden voerde zij twee engelen mede, getooid met vredepalmen. Dan volgde de Koninklijke koele van rozen, den vorm der gouden koets, met Koningskroon gedekt, trouw nabootsend. De Koningin in prachtvol statie-gewaad had voor zich zitten twee kleine pages, die kroon en scepter droegen. De eerewacht begeleidde deze koets. Een geheel sneeuwwitte wagen, keurig versierd met oranjebloesem, verzinnebeel dende de blanke bloesem welke zich heden had geopend aan den alouden oranjestam, reed achter de Kon. koets, wederom ge volgd door een Oranjewagen, hulde bren gend aan Koningin en Prinses. De hulde van Curasao bestond in een praohtwagen van louter rozen met zeer veel smaak ge rangschikt. Een groefle wagen beteekende de wensch van een hoopvolle toekomst voor Vorstin en Vaderland Een lange rij koetsen, met vlaggen ver sierd, volgden deze groep. De Curagaosche Courant schrijft o.a. Vrijdag en Zaterdag waren werkelijk twee feestdagen. Het vastgestelde program ma der feestelijkheden werd in alle zijne deelen vervuld, maar het is niet enkel ge bleven bij dat programma. Een ieder wil de het zijne bijdragen om de feestelijke stemming nog algemeener te maken. Parade, audiëntie, zang door de leerlingen der scholen, optocht, receptie ten gouvernementshuize, godsdienstoefe ning in de Protestantsche kerk op Zondag, in de Katholieke kerken op Zondag en op Maandag, in de Synagoge op Dinsdag avond, waarbij de gouverneur der kolonie tegenwoordig is geweest, en op morgen in den Israëlitischem tempel, getuigen allen van de groote deelneming van Curagao In de heuglijke gebeurtenis van den 30. April. Feest op de club „de Gezelligheid" op Zaterdag in den voormiddag, danspartij i p Zondagavond op de „Club Curagao" van Pietormaai, heide opgeluisterd door de te genwoordigheid van den heer gouverneur der kolonie, zijn zoovele uitingen geweest van de vreugde, die ons allen bezielt. Buitengewoon prachtig waren de illumi nation met electriseh licht, hier en daar op de beide avonden aangebracht. Vooral muntte die van den kruiser Utrecht uit. De Boletin Comercial gaf op 30 April een feestnummer uit, in rood, wit en olau- wen rand. De Amigoe di Curagao richtte zijn nummer van Zaterdag tot een feest nummer in. De El Imparcial van Dinsdag prijkte met drie dichtstukken, overloopen- de van vaderlandslievende uitdrubkingon. Even als de Amigoe deelde ook La Cruz met zijn nummer van eergisteren het por tret van Koningin Wilhelmana aan de ge- fthonneerden rond. Is de geboorte van eene Nederlandsche Prinses, van een Koningiunedochter on- der de bestaande omstandigheden een ge beurtenis van buitengewoon groote betee- kenis, buitengewoon groot zijn de betui gingen geweest van liefde en verknocht heid aan Oranje en Nederland door Cu ragao bij die gelegenheid gegeven. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 27 Mei bevat o. a. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot ridder iu de Orde van den- Nederlandschen Leeuw W. L. Bosschart, consul-generaal der Nederlanden te Mel bourne op verzoek eervol ontslagen H. J. v d. Schalk, als consul der Nederlanden te Mi laan en benoemd als zoodanig E. B. M. de Visser benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Ferreira O. ridder Toselli; op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging mr. J. C. de Brueijs Tack als kan tonrechter te Sliedrecht en is hij benoemd tot ridder in de" orde van den Nederland se hen Leeuw benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau A. M. Venker, Hervormd predi kant te Steenbergen op verzoek eervol ontslagen S. van Del den als directeur van liet postkantoor te Alkmaar. bepaald dat met ingang van 1 September 1909 te Meppel een rijkslandbouwwinter- school zal zijn gevestigd en benoemd tot directeur-leeraar dier inrichting J. Z. ten Roldeschate Marissen te Wageningen, met eervol -ontslag als leeraar aan de Rijksland- bouvvschool aldaar. verlof verleend tot .liet aannemen der onder scheid inigsteekenen achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen: d'r. YV. P. ttuysdh, te 's-Gravonihage, hoofd inspecteur van. de volksgezondheid voor Zuid- Üiolhmd en' Zeeland, het ridderkruis 2de klasse van de orde van Osmanië, Ihem door Z. M. den Sultan van Turkije geschonken R. P. J. T ut ei n Noltihenius, te Amsterdam, oud-hoofdingenieur van 's Rijks waterstaat, het ridderkruis 2e klasse dor Koninklijke Kroonorde van Pr nissen, hem door Z. Al. den Koning van Pruissen geschonken Z. K. H. de Prins vertrekt morgen ochtend vroeg naar Amsterdam en van daar per auto naar Weesp, alwaar Z. K. H. de groote cacaofabriek der firm» Van Hou ten gaat bezichtigen. Van Weesp begeeft de Prins zich 's mid dags per automobiel naar Haarlem, om de vergadering van de Maatschappij van We tenschappen bij te wonen. Ook zal Z. K. H. aan het diner dier instelling deelnemen, om daarna per trein naar de residentie terug te keeren. De doop van Prinses Juliana. Z. K. H. de Prins heeft het inwen dige van de Willemskerk te 's Gravenhage in oogenscliouw genomen, in verband met hare inrichting ter gelegenheid van den aan staanden heiligen doop Zijner doclrter Prin ses Juliana. Nader vernemen wij, dat de plechtigheid nagenoeg met hetzelfde ceremonieel en vol gens hetzelfde programma zal plaats heb ben als die in 1880. Het aanvangsuur is bepaald op half twee in den namiddag van 5 Juni. Wegens onvoldoende de el neming zal aan (het voorgenomen plan van de Lei disc he Studenten ver eend ging Pro Patri a om aan Hare Majesteit ter gelegenheid van den doop van Prins Juliana een eerewacht aan te bieden, geen voortgang hebben. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Maandag 31 Mei a.s. niet plaats hebben. Bezoek van Eerst e-K a m e r- leden aan Friesland. Gisteren morgen vertrokken de 'Eerste-Kamer- leden te 9 uur 10 van Leeuwarden naar Heerenveen, voor een tocht door Op- sterland en Smallingerland. Te Heerenveen stonden rijtuigen gereed, om den tocht te vervolgen over Gorredijk en Wijnjeterp naar Beesterzwaag, een aaneenschakeling van wouden en buitengoederen, merkwaardig om hun hoogst belangrijke houtcultuur. Na in Beesterzwaag geluncht te hebben, vertrok het gezelschap om ongeveer 2 uur naar Drachten. Door dezen tocht maakte men kennis met een gedeelte van de streek, waar door de nieuwe lijnen der Nederlandsche Tramweg-Maatschappij zijn ontworpen. Om 3 uur vertrokken de Kamerleden van Drachten naar Leeuwarden, per stoomboot. Gisterenavond diner in de Phoenix, aan geboden door de in Friesland woonachtige Eerste Kamerleden. Kamerverkiezingen. De katholieke kiesvereeniging te Am sterdam, district V, stelde candidaat mr. P. J. Aalberse te Leiden. De Standaard imeldt, dat dr. A. Kuyper den 4en J_-i te Dordrecht en den 7en Juni te Zwijndrecht als spreker zal optreden. Naar de Ned. meldt, beeft de Qhr.- Hist. ddstricts-vereeniging te Dordrecht be sloten de candidatuur dr. A. Kuyper aan te bevelen. Zulks geschiedt, als gevolg der onderhan delingen gevoerd met de a.-r. partij te Fra- neker, waarbij deze beloofd 'heeft de can didatuur der Chr.-Hist. in dit district te steunen. De Standaard meldt: Maandagmorgen kwamen te Hoorn in ge combineerde vergadering bijeen de .besturen van de Centrale Anti-rev. en Roomsdh-kath. kiesvereenigingen dn dit distinct. De verga dering werd bijgewoond door den heer C. D. Wesseling, den candidaat der Rath. Centrale, terwijl de heer mr. V. H. Rut gers, de candidaat der Anti-Revol., een te legram gezonden bad, dat bij tot zijn spijt den trein gemist had en dus niet tijdig kon aanwezig zijn. Hoewel beide partijen vol komen b, vcid waren om van bet stellen van een oandidaat af te zien en ook de candida- ten gaarne aan elkaar de eer wilden gun nen, achtte men bet wederzijds wenscbelijk om bij i stemming met twee rec'htscbe candidaten uit te komen. Bij eventueele herstemming zal de uitge vallen partij den candidaat der andere krachtig steunen. Met deze in trouwe ge- dane beloPe sloot de voorzitter deze vriend schappelijke bijeenkomst. Gistermiddag was er te Beverwijk ver gadering van de R.-K. Centrale, waarop de beer Passtoors een toespraak 'hield en als candidaat werd geproclameerd. Gistermiddag 'hield de bes turn's raad van Vooruitgang te Amsterdam een spoed vergadering ter bespreking van het aan de districts-vereenigingen in de districten V, VII en IX te verstrekken advies. Besloten werd respectievelijk candidaat te stellen of te steunen de bee ren Th. M. Ketelaar (vrijz. dein.), dr. C. E. J. Blooker (vrij-lib.) en mr. C. Th. van Deventer (vrijz.-dem.), al len aftredend. Noch de nieuwe candidaat der vrij -liberalen in district V, luit. Bos boom, noch de represaille-candidaat der vrijzinnig-democraten in district VII, mr. J. D. Veegens, wordt dus door Vooruitgang gesteund, die zicb aan de oorspronkelijke afspraak houdt. Nadat de voorzitter, mr. H. Smeenge, als eeu eisch der omstandigheden bad uiteen gezet, dat de vrijzinnigen van alle schakee ring zicb behooren op te maken tot den gemeenschappelijken strijd tegen de kerke lijke coalitie, door althans in de niet vaste districten de zittende leden van vrijzinnige richting te steunen, daarbij de 'houding wral - iide der vrije liberalen ten opzichte van de Kamerverkiezing in dit district, werd •in een gisterenavond gehouden vergadering van het distriat V der vrijzinnige kiesver eeniging Vooruitgang te Amsterdam met bijna algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer Ketelaar. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekscbip Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, 26 de zer vau Napels vertrokken. benoemde luitenant ter zee der le klasse L. J. Quant en do luitenant ter zee der 2e klasse J. M. de Booy, beiden uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, worden op non-activiteit gesteld. Mv, T r e u b tegen de Nieuw© Courant. De N. Ct. bevat den volledigen, zeer uitvoerigen, tekst van de uitspraak der commissie, op verzoek van den hoofdredacteur van dat blad door het bestuur van den Ned. Journalistenkring samengesteld om een onderzoek in te stel len ter zake van de beschuldigingen, een jaar geleden door mr. Treub in de Tweede Kamer uitgesproken tegen de N. Ct. Deze commissie was, gelijk vroeger is medege deeld, samengesteld uit de heeren prof. mr. W. van der Vlugt, dr. P. J. F. Vermeulen en dr. W. G. C. Bijvanck. De commissie heeft de haar gestelde en door haar aanvaarde vragen beantwoord als volgt lo. dat bij het aanvragen, aanbieden en aanvaarden van den in confesso zijnden gel- delijken steun, geenerlei beding is gesteld, veel min toegestemd, verband houdende tot eenig door De Nieuwe Courant te uiten of zelfs maar te verzwijgen oordeel over welke aangelegenheid ook, zoodat de beschuldiging, als zou dat oordeel zijn „verpand zoo niet verkocht" en haar redactioneel gedeelte opengezet voor betaalde reclame, moet ge-acht worden te zijn onwaar" 2o. „dat de voorstelling, als zou de van de „Werkgevers" ontvangen en aangenomen steun De Nieuwe Courant belemmeren in hare vrijheid van oordeelsvorming en oor deelsuiting, eiken objectieven grond mist, zoodat ook op de vraag, of daardoor het gezag, hetwelk haar woord verdient, is verminderd, wordt geantwoord met een ont kenning" 3o. „dat elk beweren, strekkende om de journalistieke eerlijkheid en integriteit van den hoofdredacteur der Nieuwe Courant, hetzij in het algemeen, hetzij ter zake van een bepaald onderwerp in verdenking te brengen, feitelijken grond mist en zelfs door feiten wordt weersproken, zoodat ook de in deze vraag bedoelde gevolgtrekkingen door hen verklaard worden te zijn ongegrond". De commissie heeft aan de drie gestelde vragen een vierde toegevoegd: „betreffende de juiste waardeering van de te dezer zake door de verzorgers der Nieuwe Courant ge volgde gedragslijn, gedacht als algemeene regel". Zij heeft die vraag in dezer voege beant woord, dat die gedragslijn, ofschoon „on- aanstootelijk in zich zelf, omdat al de be trokken partijen hun zijn gebleken mannen van eer te zijn geweest", toch afkeuring ver dient „uit het oogpunt van antecedent", re kening gehouden „met het gevaar, dat (die) gedragslijn, tot regel verheven, voor het middelslag zou doen ontstaan." Ouden gevierd. Te Dinxper- lo is Maandag den 92-jarigen oud-soldaat F. Diersen, die bij de burger-parade op het Prinsessefeest van 13 Mei als parade-inspec teur was opgetreden, een aardige verrassing bereid. Alle oud-soldaten vereenigden zich en brachten den grijsaard, die een half uur van het dorp woont, een serenade met mu ziek. Namens de soldaten werd hem een fraaie leunstoel met wandelstok overhan digd. De grijsaard was voor dat huldeblijk zeer erkentelijk. N e d e r 1. Bo n d v a n Jongel.- 'Vei'een igingen op G r e f o r m Grondslag. De 21e bondsdag vau bo- vengenoemden bond, dezer dagen te Scheve- niiigen. gehouden, was zeer druk bezocht. Ds. Vonkenberg, de bondsvoorzitter, open de de vergadering met gebed en 't lezen vau een gedeelte -van Ps. 34 en hield daarna een luid toegejuichte openingerede over Levens lust. De ministers Heemskerk eu Idenburg, die bij hun binnenkomen met luid applaus wa ren begroet, -spraken do vergadering toe. Beiden uitten hunne blijdschap, dat zij deze vergadering konden bijwonen en gewaagden van hunne belangstelling in en hun ver wachting van het werk van dezen Bond. Ook deze toespraken werden heriiaaldelijk door applaus onderbroken. Daarna werd -aan H. M. de Koningin een telegram van hulde gezonden. Tot leden van het bondsbestuur werden zonder stemming herkozen veiiklaard de hh. ds. J. E. Vonkenberg en Jac. v. Oversteeg. De heeren prof. dr. W. Geesink, mr. P. Dieleman, ds. A. Brummelkamp, N. Ooster- baan en ds. H. A. v. And el werden .gekozen als raadsleden van den bond. Besloten werd de volgende bondsdag te Utrecht te houden. Een voorstel Groningen om minstens eens per maand een bijblad van het Geref. Jon- gelingsblad uit te geven, ten dienste der Knapenvereenigingen werd aangehouden en het Bondsbestuur uitgenoodigd door eene commissie deze zaak voor behandeling op den volgenden Bondsdag te laten voorberei den. Een voorstel van den Bondsring Haar lemmermeer tot wijziging van art. 37 van het Bondsreglement- werd eenigszins gewij zigd aangenomen. Was de morgen vergadering druk bezocht, Ln de middagvergadering in de Kurhauszaal waren niet alleen alle zitplaatsen, maar ook de gangen en paden en zelfs het podium dicht bezet. Eerste spreker in deze vergadering was ds. H. A. Andel van Baarn, die een refe raat hield over de Verhouding van de Jon- gelingsvereeniging tot de Knapemvereeni- g»ng- Na afloop van deze rede overhandigde ds. Vonkenberg onder applaus van de ver gadering aan ds. Brummelkamp, eerelid van den Bond, een keurig uitgevoerd bewijs van eere-lidmastschap, waarvoor ds. B. in een hartelijke toespraak zijn dan'k betuigde. Daarna kwam dr. A. Kuyper, eere-lid vau den Bond, ter vergadering, door luid applaus eu gejuich begroet. Na door den voorzitter welkom te zijn geheeten en uit zijn© handen een bewijs van eere-lidmaatsc'hap te hebben ontvangen, kwam dr. Kuyper aan 't woord, die den aan blik van deze duizenden jonge mannen een heerlijk genot noemde en een hartsterking in den strijd. Vroeger kwam bij spr. vaak twijfel op, of *t jonge geslacht, voor de Ger. belijdenis, en voor zijn streven wel ooit zou te winnen zijn. Maar toen kwam er een man, de oude heer Di'bbits, die hem toeriep niet te wan hopen en profeteerde dat ook de Jongelings schap van Nederlend aan zijn roepstem zou gehoor geven en de Geref. beginselen ook in hunne harten wortel zouden schieten. En nu heeft Spr. van dien heer Dibbits nog een klein portret, dat hem dierbaar was, maar dat hij nu aan den Bond wil afstaan, in de hoop, dat 't daar gewaardeerd zal worden als de gedachtenis aan een man, die dbor zijn woord, ook in deze kringen, grooten invloed heeft gehad. Met een opwekking om op dezen dag nog maals den eed van trouw jegens den ver heerlijkten Koning te vernieuwen, en met een bede voor den verderen groei en bloei van den Bond, eindigde dr. Kuyper zijne rede. In de avondvergadering, die gehouden werd in de Oosterkerk te 's Gravenhage, trad op prof. dr. H. H. Kuyper, die sprak naar aanleiding van Psalm 110 3. Nachtarbeid van ba k- k e r s. In een Maandagmiddag te Amster dam gehouden vergadering van het natio naal comité voor de afschaffing van nacht arbeid in 1 et bakkersbedrijf werd door het comité-lid J. P. A. Te Boelkhorst een refe raat gegeven over de door minister Talma ingediieude bakkerswet. Spr. zeilde zich in het algemeen te verheugen, dat door den minister is tegemoet gekomen aan bezwaren door het nationaal comité tegen het oor spronkelijk ontwerp ingebracht, zoodat de wet o.m. thans be paait, dat in alle bakke rijen ook de z.g. gemengde bakkerijen, nachtarbeid absoluut zal verboden zijn en wel niet alleen wat het eigenlijke bakkers bedrijf aangaat, maar ook wat betreft alls werkzaamheden, die met 'het bedrijf in ver band staan. Spr. onderwierp de wet artikelsgewijs aan een beschouwing en eindigde met de hoop uit te spreken dat de eerstvolgende Troonrede de urgentie eener wet op den nachtarbeid zal vaststellen. Op zijn voorstel werd besloten, alle aangesloten organi-aties uit te noodigen, hare eventueele beawai-en tegen bet ontwem bij hun comité in te brengen, opdat deze later in een openbare Vergadering besproken en c. q. ter kennis van den minister gebracht kunnen worden. Tevens werd aaugenomen, naar aanlei ding van een voorstel van het plaatselijk comité te Amsterdam, om in Augustus te Utrecht -een nationale vergadering te hou den ter regeling van de propaganda en daarmede in verband van de financiën. De vergadei'ing ging daarna over in een huishoudelijke. Tentoonstelling van handvlij tartikelen. Dinsdagmid dag werd de tentoonstelling van Amster dam sche handjvlijt in de bovenzalen van het Stedelijk Museum geopend. De opening werd bijgewoond door den bur gemeester van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen, benevens door den Roeaneenschen gezant bij ons Hof, Z.Exc. Edgar Mavro- eordate. De tentoonstelling gaat uit van een co mité, waarvan de heer R. P. J. Tutedu Noltihenius voorzitter en mej. Van Oir schot secretaresse is. De heer Tutein Noltihenius heette de aan wezigen welkom en bracht d'ank aan allen, die het welslagen der tentoonstelling hadden bevorderd. Daarna werd door de genoodigden een rondgang gedaan over de tentoonstelling. Aan deelneming heeft het niet ontbroken. Het aantal inzendingen bedraagt 4500. Het zijn niet alle belangrijke inzendingen en niet allee is miooi, maar tooli zijn er tal vau voorwerpendie een uitstekenden dunk ge ven van hetgeen door velen thuis met vaak gebrekkige hulpmiddelen wordt verricht, proeven van werkelijk mooi eu degelijk werk. Psychiatriscih-neuro (Lo gische Kliniek. In tegenwoordigheid van vele belangstellenden is Maandagnamid dag, op plechtige wijze de eerste steen ge legd voor de psyckiatrisch-neurologische kliniek, welke de vereeniging tot ohriateJij -

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2