V. 351. Vrijdag II Juni 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. 7"' JaargaiiXt AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden root Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonder, jjle nummers- 0.05. Deze Co-urnt veriohijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advortentiênmededeelingec entgelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgeven in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF 6 C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cent» bij vooruitbetaling Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan zeor voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eexe oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. VERKIEZING OF CAN 1)1 DA ATSTELLIXG De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt ter kennis, dat de periodieke verkiezing an zee le<len var» den Gemeenteraad van Amers foort- zal plaats hebben op Dinsdag, den 29steu Juni 1909, op welken dag, van des morgens 9 tot des namiddags 4 mw, bij den Burgemeester der gemeente Amersfoort, ter Gemeente-Secretarie aldaar, de opgaven van candidates, en wel voor •twee letton in het Ie kiesdistrict, voor twee leden iui het Lie 'kiesdistrict en -voor twee leden in 'het 111e kiesdistrict zal plaats hebben. Formulieren voor deze opgaven worden ter secretarie der gemeemte kosteloos verkrijgbaar getrteld van af 'heden tot en met den dag dei- verkiezing en moeten onderteekend zijn-, wat het Ie Kiesdistrict betreft door ministens 22 kiezers, in liet lie Kiesdistriot door mi mi teas 11 kiezers en in het IIIe Kiesdistrict door minstens 16 kie zers, bevoegd tot deelneming aan deze venkie- «tng. De iinlevering dezer opgaven geschiedt per soonlijk door eeni of meer personen), die haai hebben onderteekeaid:, tegen een. d<oor den Bur gemeester af te geven ontvangbewijs. Verder worden de ingezetenen heriimoi d' aan art 151 der Kieswet, luidende -. Hijdie eene opgave, als 'bedoeld in art. 51 iuHevert, wetende dat zij voorzien is van' hand- teekeningen van personen, d-ie met bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor do inlevering geschiedt, terwijl zonder die tiand- teekenirnigen geen vokldend- aantal voor eene wet tige opgave zou overblijven!, wordt gestraft me- gevangenisstraf van ten. hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd, twintig Gulden ...Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing .ter uil levering besbemide opgave.*als bedoeld bij art. 51 heef t owde rteekenKl- Df stonnming en herstemming, zoo noodig. zijn bepaald resepctievel'ijk op Donderdag 8 Juiren Woensdag 21 Juk e.k. Amersfoort, den 10. Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, WVUTXBB& Do Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbeodenl, dat 'blijkens schrij ven van dén Minister wan, Landllxniw, Nijver Iheid' en. Handel dd. 14 Mei 1909 met ingang van 1 Juni 1909 eene nieuwe regeling, is getrof fen in,zake de overname floot; het llijk van aan tuberculose lijdende runderen, waarbij 'bepaald is, dat' voortaan deze runderen niet meer tei overname mogen worden aangeboden, dam onder overlegging van. een formulier abiS, dat door een geëxamineerde» veearts moet worden afge geven en. waaruit blijkt, dat liet rund door hem onderzocht is en bevonden is aan tuberculose lijdende te zijn <lat deze formulieren bij den Burgemeester ingeleverd moeten word'en ter doorzending aan de Directie van deni Landbouw. Amersfoort, 9 Juni. 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort bnengen ter kefinris, dat bij 'hén is ingekomen een adres, dd. 4 Juni 1909, van Rik van Beek, wo nende alhier, houdende verzoek om vergunning voor den verkoop van sterken, drank in het klein!, voor gebruik ter plaatse van verkoop, be doek! in, artikel 1. 2e lid, letter a der Drank wet, voor <le'benedien-voorlocaliteit van het per ceel staande aan den Soesterweg no. 19'. al hier flat binnen twee weken na deze bekendma king een ieder sdh'riftekjke "bezwaren tegen het verileenen der vergunning kan inbrengen. Amiersfooit, den. 10. Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STE.VFERT KROE&E. WT IJ TIERS. Politiek Overzicht De reis van den Czaar. Het programma van de reis, die de Czaar weldra zal ondernemen, is nu officieel be kend gemaakt. Het is geen reis door Europa, want om redenen van voorzichtigheid wordt de reis over land vermeden, maar de zeereis, die haar vervangt, zal den Czaar met de hoofden van verschillende der aanzienlijkste staten van Europa in aanraking brengen. Vooreerst met den Duitschen Keizer, die op speciale uitnoodiging van den Czaar, hem in de Finsche Scheren zal jutmoetenverder met Koning Eduard van Engeland, met den president der Fransche republiek en met den Koning van Italië. Met drie hoofden van groote mogendheden zal de Czaar dus per soonlijk in aanraking komen, ongerekend nog de bezoeken, die hij zal afleggen aan de hoven van Stockholm en Kopenhagen, misschien ook van Griekenland. Het feit, dat de Russische monarch eene zoo verre buitenlandsche reis gaat doen, kan strekken als een bewijs, dat de binnenland- sche toestand van rusland nu beter is dan vroeger en dat er eene betrekkelijke rust is gekomen in den strijd, dien de regeering heeft te voeren tegen de uiterste partijen van rechts en van links. De bezoeken, die in den loop van de reis worden afgelegd, dragen het karakter van beleefdheidsbezoe ken. Zij moeten dienen tot beantwoording van bezoeken, die vroeger aan den Russi- schen monarch zijn gebracht. Maar natuur lijk hebben zulke bezoeken altijd een poli- tieken ondergrond. Bij de door den Czaar zelf uitgelokte ont moeting met den Duitschen Keizer komt de politieke bedoeling zeer duidelijk aan den dag, en de beteeken is van deze manifestatie van wederzijdsche goede verstandhouding zal nog verhoogd worden, doordat de verant woordelijke raadslieden van de beide mo narchen er bij tegenwoordig zullen zijn. De samenkomst met het hoofd van den Fran- schen staat in de haven van Cherbourg heeft ten doel het Fransch-Russische bond genootschap nog eens weer te bevestigen, dat door de groote gebeurtenissen van den laatsten tijd allerminst geschokt is. Integen deel is 't versterkt onder de omstandigheden, waarin de regeeringen van Parijs en Peters- burg elkaar wederkeerig diplomatieke hulp hebben verschaft. Het nut van het Fransch- Russische bondgenootschap wordt steeds er kenddé radicale meerderheid, waarop de tegenwoordige regeering steunt, ziet de nood zakelijkheid er van even goed in als de ge matigde meerderheid, waaruit de regeering was voortgekomen, die indertijd het ver bond tusschen het republikeinsche Fran'k- rijk en het autocratische Rusland tot stand bracht. De Engelsch-Russische entente is voort gekomen uit het bezoek, dat Koning Eduard VII te zijner tijd te Reval aan den Czaar heeft gebracht. Door dit bezoek thans te •beantwoorden, heeft Czaar Nicolaas II ge legenheid de hartelijkheid van de betrekkin gen, die tusschen Londen en Petersburg be staan, te bevestigen. De ontmoetingen van Nicolaas II met de hoofden van de Fran sche republiek en van het vereenigde ko ninkrijk hebben eene zeer bepaalde politieke strekkingzij strekken tot bevestiging van den algemeenen toestand, die door de be staande politieke overeenkomsten in 't leven is geroepen, zonder echter eene bedreiging te zijn voor eenigen anderen staat, want voor dat hij op zijne reis Engeland en Frankrijk aandoet, zal de Czaar de samen komst met den Duitschen Keizer gehad heb ben, om daarmee aan te duiden, dat het hem niet er om te doen is iets te onderne men tegen den Duitschen invloed in Europa, als die de rechten en belangen van de an dere mogendheden eerbiedigt. Rusland is rijk aan bondgenootschappen en ententes, maar arm aan werkelijke vrien den. Als het bewijs daarvan nog moest ge leverd worden, dan zou men het kunnen vinden in de wijze, waarop het bericht de komst van den Czaar in Engeland is begroet. In het lagerhuis heeft een liberaal lid den minister van buitenlandsche zaken, Sir Ed ward Grey, laten weten, dat hij hem wenscht te vragen of het voorgenomen bezoek moet worden beschouwd als een officieel of als een particulier bezoek. In het eerste geval wil men beproeven daarover een debat uit te lokken, en in welken geest dat zal zijn, kan men opmaken uit de opmerking van de Daily News, dat de komst van den Czaar aan ,,ons eigen zelfrespect en onze eer in de wereld" afbreuk zal'doen. Dit orgaan van den linkervleugelder regeeringspartij ge waagt er ook van, dat het plan heelt beslaan om den Czaar te verwelkomen in de City van Londen, maar dat mem dit heeft laten varen uit vrees voor vijandige demonstratiën. Dultschland. De ministers van financiën van de Zuid-I)uitsche staten vertoeven thans te Ber lijn. Eergisteren hadden zij eene voorloo- pige bespreking met den staatssecretaris van financiën Sydowgisteren is met de leden van den bondsraad, die belmoren tot de commissiën voor belastingen, invoerrech ten, Ihandel en verkeer, vergaderd; heden worden de overleggingen voortgezet over de nieuwe belastingontwerpen, die zullen wor den ingediend. Waarschijnlijk zullen de mi nisters de beraadslagingen, die in de vol gende week in den rijksdag zullen worden gevoerd, bijwonen, opdat de bondsraad ter stond positie zal kunnen nemen tegenover de besluiten, waartoe de rijksdag zal komen. B e r 1 ij n, 10 Juni. Do Staatsanzei- ger publiceert een koninklijk besluit om trent bevordering en bespoediging der her vorming van het binnenlandsch bestuur. Een bijzondere staatscommissie tot voorbe reiding dezer hervorming onder voorzitter schap van den minister van binnen!andsche zaken wordt ingesteld, en zal het resultaat barer conclusie met rapporten en voor stellen den Koning overleggen. Deze voor stellen vormen dan den grondslag voor ver dere beraadslagingen in het staatsministerie. Berlijn, 11 Juni. Vorst Eulenburg is heden morgen hier aangekomen. Engeland. Londen, 1 0 J u n i. In antwoord op eene hem in het Lagerhuis gestelde vraag verklaarde de minister van buitemlandsche zaken, Sir Edward Grey, dat het bezoek, dat de Czaar en de Czarina den Koning en de Koningin gedurende die Regatta-week te Cowes zullen brengen, hetzelfde karakter zal dragen als het bezoek van het vorige jaar te Reval. Londen, 10 Juni. Het lagerhuis beeft-, na een vierdaagsch debat, besloten over te gaan tot de tweede lezing van het omwerp der begnootingswet Dit besluit werd genomen met 366 tegen 207 stemmen. De minderheid bestond uit unionisten en nationalistende arbeidspartij stemde met de regeering. In den loop van liet debat zeide de eer ste minister Asquith, dat de regeering bij deze begrooting trachtte het noodige geld te krijgen uit de bronnen, «lie het konden verschaffen, onder den rijkdom te beboe ten, de nijverheid te bezwaren of de noodza kelijke behoeften en de eenvoudige gemak ken van het volk te treffen. De regeering meende, dat het grootste gedeelte van den last zou vallen op de schouders van hen, die het best in staat zijn hem te dragen, terwijl de voordeelen, waarin alle klassen deelen, aan de belangen aan de gemeen schap ten goede zouden komen. Asquith besloot met de oppositie uit te dagen het bewijs te leveren, dat een betere en recht vaardiger weg kan worden ingeslagen dan die, welke is voorgesteld. Deakin, de eerste minister van den Austra- lischen bond, heeft een telegram van de rijksregeering ontvangen, waarbij zij de aan geboden Dreadnought mei warme erkente lijkheid aanvaardt. Italië. De Koning van Italië heeft aan 87 Fran sche regimenten van alle wapens, die in 1859 in Italië gestreden hebben, de gouden herin neringsmedaille geschonken Het gemeentebestuur van Rome'heeft aan het Parijsche gemeentebestuur eene oorkon de gezonden, waarop staat geschreven ,,0p de slagvelden geknoopte banden des bloeds, gemeenschappelijke liefde en verlangen naar burgerlijken vooruitgang en het besef van de door de eeuwen aan het latijnsche ras toe vertrouwde menschenplichten, geven Rome den broedergroet aan Parijs in en vereeni gen Italië's hart met het hart van Frank rijk". Rusland. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Peters burg, dat Stolypin tot eiken prijs het Ver bond van echt Russische 'mannen wil ont binden. Het middel daartoe is gevonden. Door toedoen van Stolypin, heeft Kras- sowski, de beruchte hoofdman van de strij dende organisatie van dat verbond, die ook achter de moorden op dr. Jollos en Herzen- stein zat, tegen een hooge som een bundel compromitteerende stukken overgegeven, na dat dezer dagen al huiszoeking bij hem was gehouden. Die stukken zijn nu in handen van deu minister van justitie. Er wordt een geheim onderzoek gehouden. Montenegro. Bij de onderhandelingen over de opheffing van de bepalingen van art. 29 van het Ber lijnsche verdrag, waardoor de souvereiniteit van Montenegro tot dusver beperkt werd, zijn tusschen Engeland en Turkije diplotaa- tieke geschillen ontstaan. Turkije heeft na melijk Londen kennis gegeven, dat het niet zijn toestemming geeft tot de door Engeland aanbevolen opheffing van al. 4 van art. 29 van het verdrag van Berlijn. Door dit alinea wordt bepaald, dat Montenegro geen ver sterkingen mag oprichten aan de oevers van de Bojana, uitgezonderd die, welke in een beperkten kring voor de plaatselijke ver dediging van Skutari noodig zijn. Turkije stelt er prijs op, dat Montenegro ook in het vervolg zulke versterkingen niet zal mogen aanleggen, omdat het daardoor zijne grens bedreigd acht. Het schijnt, dat men in Engeland den kring van de bepalingen van het Berlijnsche verdrag, die ten gunste van Montengro zul len worden gewijzigd, verder wil trekken dan oorspronkelijk bedoeld was. Toen de on derteekenaars van het Berlijnsche verdrag, in April j.l. zich bereid verklaarden de be palingen van art 29 op te heffen, waardoor de souvereiniteit van Montengro beperkt werd, dacht men aan de alinea's 5, 7. 8, 9, 10 en 11. Engeland heeft nu ook de ophef fing van al 4 voorgesteld met de motivee ring, dat deze alinea denzelfden inhoud heeft als al. 7, waarvan de opheffing werd overeengekomen tusschen Oostenrijk en Montenegro. Daartegen is nu Turkije opge komen. De Porte heeft aan het Foreign Of fice te Londen kennis gegeven dat Turkije in geen vorm zijne toestemming kon geven tot eene wijziging van deze alinea, omdat daardoor Montenegro machtiging zou beko men grensforten op te richten, zonder dat aan-Turkije een dergelijk recht zou zijn toe gestaan. Turkije. Konstantiuopel, 10 Juni. De Kamer heeft met algenieeuo stemmen een buitengewoon credüet van vijf millioen Turksche ponden toegestaan. Een millioen is bestemd tot bestrijding van buitenge wone uitgaven van den minister van finan ciën vier millioen moeten dienen voor de verbetering van leger en marine. De rap porteur verdedigde de credietaanvrage niet het betoog, dat het noodig is, dat Turkije zich gereed houdt om zijne belangen te ver dedigen. De buitengewone begrooting voor het loopende dienstjaar is eenstemmig aangeno men Het regeeringsblad bevat eene dépêche uit Adana, dat tot dusver 445 mohamme danen en 117 niet-mohammedanen gevangen genomen werden. Een opstel van acht kolommen bevat eene weei-legging van mede- deelingen, die in de Osmanische Lloyd ivo ren gedaan over uitspattingen van de troe pen, verkrachting van vrouwen en verdere euveldaden in Adana. De krijgsraad te Adana heeft weer 10 mohammedanen en 6 Armeniërs ter dood ver oordeeld. Een irade van den sultan bekrach tigde dit vonnis. Volgens eene mededeeliug van de Porte, heeft Engeland in de voorgenomen verhoo ging van de Turksche invoerrechten van 8 tot 11 pet, toegestemd op voorwaarde, dat de inkomsten, voortvloeiende uit de vorige verihooging van 8 tot 11 pet. blijven voor behouden aan het Macedonische budget. Kreta. K c n s t a n t i n o p e 1, 10 Juni. De Porto heeft de l^schermeude mogend^ heden verzocht het besluit betreffemde de ontruiming van Kreta, die in Juli is be paald, in nadere overweging te nemen. Havas bericht uit Athene, dat bevoegde kringen beslist tegen spreken, dat Grieken land ooit bij de Turksche regeering gepolst heeft over het zenden van Turksche troe pen naar Kreta. Verschillende Atheensche bladen berich ten, dat de regeering plan heeft, behalve de vier lichtingen der reserve, die aan de jaar- lijksche militaire oefeningen in Thessalië moeten deelnemen, nog andere lichtingen op te roepen, om zoo een leger van 50,000 man Naar het Franseh tan Edmond Lepelletier. 12 D08R J. L. VAN DRR MOER. Willem van Nassau, Prins van Oranje, toen vijf en dertig jaren oud, was een van de meest bekende krijgsoversten van Europa, het aangewezen Hoofd van de Nederlanden, die in opstand waren tegen den Spaansëhen despoot, na door de Inquisitie tot het uiter ste te zijn gebracht. Een van de machtigste edellieden van het Keizerrijk, vertrouwde van Karei V, die op het oogenblik dat hij afstand deed van de regeering op zijn schou ders leunde. Willem van Oranje, stadhouder van Holland, Friesland en Utrecht, was een van dc hoogst geplaatste personen in het Rijk. Vóór dat Philips hem vogelvrij ver klaarde, was zijn paleis te Brussel als een vorstelijke residentie. Tot den dienst van Zijn Huis behoorden vier en twintig edel lieden en achttien pages, zonen van de eer ste families van het land. Groot was zijn gastvrijheid, zijn keuken had een Europee- sche vermaardheid. Behalve een groot jager, was hij eigenaar van uitgebreide reigerhutten en faisanderieën, welke alom bewondering wekten. In de staatkunde had hij een goe den naam en aan zijn heldenmoed in het ge vecht paarde zich een bewonderenswaardige koelbloedigheid. Hij was katholiek van ge boorte, maar bemoeide zich zeer weinig met de godsdienstige geschillen van zijn tijd. Eerst naderhand ging hij tot het protestan tisme over. De Koning van Spanje had hem verban nen en vogelvrij verklaard als rustverstoor der in den Cbristelijken Staat, meer in het bijzonder in de Nederlanden. Is het desbe treffend besluit stond vermeld „dat ieder het recht 'had hem te beteedigen en te doo- den en dat degene die zulks deed of er hulp bij verleende, zou worden 'beloond.'' Nadat dit 'besluit was uitgevaardigd, nam Willem met zijn broeders Adolf en Lodewijk de wapens op en riep hij alle Nederlanders op, zich tegen de Spaansche overheersohing te verzetten. Na de begroeting van Rijsoor en het kor te antwoord van den Prins, volgde een oogenblik stilte Maar weldra hernam Hoo per het woord „Behoudens de vergunning van Uwe Hoogheid," sprak hij, „zal ik dén graaf Van Rijsoor, die uit Brussel komt, verzoe ken ons te willen inlichten omtrent den toe stand aldaar en betreffende den geest on der 't volk Rijsoor wendde den blik tot den Prins, als om hem toestemming te vragen. Deze gaf hem met een gebaar te kennen vrij-uit te spreken. „Mijne heeren," sprak de graaf met krachtige stem, „ge zoudt ons goede Brus sel niet herkennen. Deze rijke, bloeiende stad schijnt geheel aan de plundering te zijn overgegeven, 's Is 'n kamp waar zwelg partijen en moorden aan de orde van den dag zijn. De Spanjool heeft van de pleinen bivaks gemaaki, van onze hulzen kazernes, en meer dan datIn de stille, dood- sche straten bewegen de weinige voorbijgan gers zich dicht langs de huizen, bevreesd met dronken soldaten in aanraking te ko men; winkels en magazijnen zijn gesloten of verlaten. De eenige geluiden, die men hoort, zijn 't musketvuur, als men de men- schen vermoordt, en de doodsklok bij 't begraven van dc lijken!" „Wij bezitten ook onze musketten, en mijn caronades kunnen de doodsklok voor de Spanjaarden luiden!" vied Van der Mark hem in de rede „We moeten 'van nacht of morgen nacht Brussel binnendringen... Ik j heb maar één keer op m'n fluit te blazen, en* twee duizend van mijn Geuzen zullen met de bijl in de hand de poorten forceeren en 't paleis van den landvoogd bestormen... Zingende zullen ze terugkeeren, met 't hoofd van Alva op de punt van 'n piek!... Graaf Van Rijsoor, ge zijl T toch met mij eens, niet waart" Rijsoor dacht een oogenblik na en ant- woordde toen „Heb 'n dag of drie geduld.. Indien Zijne Hoogheid niet anders beslist, dan i zal k naar Brussel terugkeeren... ik zal j onze vrienden opzoeken en de officieren van de Burgerwacht waarschuwen „Kan men op 'hen rekenen?" vroeg de Prins. „Degene, dien ze als hun commandant hebben gekozen, staat geheel aan de zijde van Uwe Hoogheid." Z'n naam?' „Karloo... 'n flinke kerel en dapper sol daat. Hij was kornet in 't Regiment van Egmont. Hij is m'n vriend en wapenbroeder, j wij leven of sterven samen..." „Qe staat dus voor hem in?" „Als voor mij zelf „Dan is 't afgesproken, graaf Van Rijs oor. Over drie dagen konvt ge ons hier t antwoord van de Chefs van de Burgerwacht brengen, en als God' 't wil, zullen we den aanval wagen. Mijne heeren, over drie dagen, op dit zelf de uur," aldus eindigde de Prins, die thans weer tot zijn zwijgende houding terugkeerde, na met een handbeweging aan de overigen te hebben beduid dat zij konden vertrekken. Op dit oogenblik kwam Jan Hooper tus- schenbeiden „Geen bloed, broeders," sprak hij, de handen smeekend omhoog heffend. „Hebt medelijden en doet den burgeroorlog niet ontbranden in dit ongelukkige land! Er heeft al genoeg bloed gevloeid, er wordt reeds genoeg rouw gedragen in .ons ge liefd Brabant. Neemt uw toevlucht niet lot geweld, waar 't goed recht aan uw zijde is... Wie 't zwaard trekt, zal er door vergaan!Wat vragen wij?... De vrije uitoefening van onzen heiligen gods dienst, bescherming van zijn bedienaars, verdraagzaamheid voor allen." Willem van Oranje hief plotseling het hoofd op. „Ge hebt gelijk, eerwaarde," sprak hij, Jan Hooper strak aankijkend. „Verdraag zaamheid en vrijheid is onze leusdie van onze tegenstanders daarentegen dweep zucht en wreedheid. Evenals gij, zou ook i k gaarne bloed en levens sparen,... maar onze vijanden zijn onverzoenlijk. Tegenover hen geen woorden meer, maar dadenMet kracht van wapenen zullen wij den vrede in onze provinciën herstellen. Slechts omringd van musketten en hellebaarden, zullen de predi kers van liefde en broederschap zooals gij. Jan Hooper, hun godsdienstig werk kunnen verrichten, tot op 't moment dat dé vrede werkelijk geheel in de Nederlanden zal zijn weergekeerd en de Spanjaarden door onze wrekende hand zullen zijn uitgeworpen... Ik i zweer 't, dat ik den degen heb getrokken voor de vrijheid van mijn land en dat 'k do scheede verre van me heb weggeworpen. I Over drie dagen zijn we vóór de muren van Brussel, mijne heeren 1" De edellieden, medegesleept door de wel- sprekende, duidelijke woorden van Willem, j van Oranje, zwaaiden met hun degens en hoeden de slager trok een groot mes uit do scheede, de vertegenwoordiger van hot gilde der leerlooiers hief uitdagend zijn zwaren beukhamer omhoog, terwijl Koppel, de af- gevaardigde van de brouwers, zijn zwaar ge- spierde armen en grove knuisten vooruitstak en heftig uitriep; „We zullen de vreemdelingen worgen, al de Spanjolen neerslaan En 'het „Zwijn der Ardennen", verheugd dat z ij n meening de overhand had, bewoog zijn zonderling gevormde kaken regelmatig op er. neer, waarbij zijn vooruitstekende, witte tanden telkens tusschen de rossige ha- i ren van zijn baard zichtbaar werden. I „Over drie dagen vóór Brussel!" bromde I hij in zich zelf. Een algemeen bravo-geroep, waaruit niet alleen geestdrift, maar ook woede sprak, weerklonk in het vertrek. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1