S°. 354. 7"® Jaargang. Maandag 14 Juni 1909. BUITENLAND, FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DA6B ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderiglre nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiénmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ui het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eexe circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hen, die met 1 Juli a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Juni nog zullen -verschijnenkoste loos toegezonden Kennisgevingen. Uitslag der Verkiezing. Burgemeester en Wethouders der genwonto Amersfoort Brengen ter openbare .kennis, diat het bij hen van liet hoOfdstemibureau ingekomen proces verbaal van den,1 uitslag der op den llen Juni 1900 gehouden stemming voor de verfcie- zang van een lid) van do Tweede Kamer der Sta ten-Generaal in het kiesdistrict Amers foort. in afschrift, is aangeplakt en ter Secret ar ie der gemeente voor een ieder ter inoage is neder- gelegd: Amrsfoort, den 12ni Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Do Secretaris, De Burgemeester J. Gr, STEiNFERT KROESE. WUIJTIEITS. Qe Burgemeester van Amersfoort brengt ter keuris van belanghebbenden, dat volgens schrij ven van den Commissaris der Koningin in de2e provincie op 16 Juni a.s. en zoo noodig op 17 Juni d.a.v. eene schietoefening zal gehouden worden van het fort IJm.ii itlen „dat er gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarlbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zijde door eene lijn van af het fort in de ware richting N.-N.-W. ern aan dé Zuidzijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware ridhtmg W.-Z.W. van het uit- emde d'aarvan 4^-lat d'e noordelijke grens van dezen sector **op het fort aangegeven zal worden door een stel palen, met een rooden driehoek als top- teeken „dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van. het foBfrkeene roocle vllhg zal waaien, die 3 uur vóór heb begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening roorgeheschon wordt; ,,diab er bovendien op dien avond: vóór en op de dagen, waarop gevuurd wordt, een waar schuwingsbord geplaatst zal worden op het ter rein van den Rijksviscüiafslag. Amersfoort, 12 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Politiek Overzicht. De hervorming van de Dnitsche Rij ksf inauciën. De warme politiek-economisclie strijd, die zich groepeert om de hervorming van de rijks-financiën, komt nu in het beslissende stadium. Morgen hervat de rijksdag zijne zittingen en reeds Woensdag zal de strijd uit de stilte van de commissie verlegd wor den naar de openbare zitting. Dan zal, wan neer de nieuwe belastingvoorstellen tijdig kunnen worden rondgedeeld, vorst Bülow namens den Bondsraad de aangekondigde groote rede houden tot inleiding van het debat, dat de beslissing moet brengen. De Nofdd. Allg. Zeitung doet het gewicht van deze beslissing aldus uitkomen: „De i-ijksdag is zich bewust, dat hij over eene levenskwestie van het Duitsche rijk heeft te beraadslagen en te beslissen. Het Duitsche volk, dat tot het vorige jaar voor verreweg het grootste gedeelte betrekkelijk onver schillig stond tegenover de problemen van het rijks-financiewezen en de dekking van de steeds sterker klimmende behoeften niet in de eerste plaats als zijne eigen zaak be schouwde, heeft zich in den loop van het laatste jaar overtuigd van de noodzakelijk heid om-paal en perk te stellen aan de aan houdende vermeerdering van schulden en het tot dekking van deze behoefte nooddge bedrag op te brengen. Over het dringende van den eisch om nog in dezen zomer 500 millioen mark aan nieuwe inkomsten wette lijk te waarborgen, bestaat nergens in het land twijfel. Gelukt heb ten gevolge van de weerstrevende economische en politieke be langen niet, in den loop van de naaste we ken tot overeenstemming te komen, dan' zal de weerklank van zulk eene mislukking bij de kiezers van alle burgerlijke partijen een zeer sterke zijn. „Door de verbonden regeeringen en ook door bevoegde vertegenwoordigers van de wetenschap en van het bedrijfsleven is van den beginne af er voor gewaarschuwd om do rijkshervorining der financiën enkel als een vraag van nieuwe belastingen te beschou wen. Deze waarschuwing is in den loop van de langdurige beraadslagingen volkomen ge rechtvaardigd gebleken. In het debat van de laatste maanden is van de groote begin- selvragen der financieele hervorming min der sprake geweest dan van de economische motieven voor of tegen de afzonderlijke be lastingenMet de grootste verwachting ziet het geheele Duitsche volk uit naar de nu beginnende beraadslagingen van zijne vertegenwoordigers. Van hunnen uitslag zul len de verdere betrekkingen tusschen de politieke partijen onderling en tusschen dezen en de verbonden regeeringen afhan kelijk zijn. Van hunnen uitslag zal het ech ter verder afhangen of het Duitsche rijk nog langer moet kwijnen aan den tegenwoordi- gen toestand van ongezonde rijksfinanciën, of dat het zich op den grondslag van een goed geregeld financiewezen kan wijden aan de groote taak, die de toekomst in haar schoot bergt". Krasser dan in het regeeringsorgaan kan geschieden, kenschetst een correspondent van de Frankf. Ztg., waar het om gaat in dezen strijd. Hij haalt de scherpe woorden aan, waarin prof. Adolf Weber in de handels- hoogescbool „de niets ontziende zelfzucht" aan de kaak heeft gesteld, waarmee de con servatieve agrariërs den financieelen nood van het rijk en de ongelukkige partijverhou dingen van den rijksdag gebruiken om zich, d. w. z. het landbouwende groot-grondbezit, weer eens vrij te houden van het betalen van belastingen en den ganschen last van de 500 millioen, grootendeels in den vorm van indirecte belastingen, aan de groote massa van het volk en in den vorm van zoo genaamde 'bezitbelastingen slechts aan een bepaald deel van het roerend kapitaal op te leggen, en wel in vormen, die eene ern stige benadeeling van handel en nijverheid beteekenen. De kern van den strijd is een voudig deze: „Het conservatieve agrariër- dom, sedert 30 jaren door de geheele wet geving op kosten van de groote massa en van alle andere beroepsstanden direct en in direct begunstigd en begiftigd, tracht thans met brutalen moed het landbouwende grond bezit van de belasting vrij te houden en ver bindt daarmee de bepaalde bedoeling, de politieke machtstelling van de conservatie ven tegen elke liberale neiging, uit de blok- politiek voortkomende, voor geruimen tijd zeker te stellen. Dat is het. Men kan deze onderneming van een kras egoïsme en van politieken machtsprikkel ook zonder op zich zelf beleedigende woorden kenschetsen; maar de zaak is zoo monsterachtig, dat ook degene, die krasse woorden in den politieken strijd niet altijd als nuttig beschouwt, het niemand kwalijk kan nemen, als hij, het voorbeeld van de agrarische demagogen volgende, de scherpste uitdrukkingen kiest". Duitschland. Aan den vooravond van de eindbekan.de- ling der financieele hervorming in den. rijksdag heeft te Berlijn eene indrukwekken de vergadering plants gehad om uitdrukking te geven aan de stemming, die in de bedrijfs-, handels- en industrieele kringen heerscht. Eergisteren had de centrale bond van belanghebbenden bij het bank- en ban- kiersbedrijf in vereeniging met den Centra- len Bond van Duitsche industriëelen in het circus-Schumann eene vergadering bijeenge roepen om te protesteeren tegen de beslui ten van de financieele commissie van den ï'ijksdag. De vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van meer dan honderd Duitsche Kamers van Koophandel, beursbesturen en deputatiën van bijna 400 bonden en vereenigingen van alle takken van handel, nijverheid en bedrijf. In het geheel waren meer dan 6000 per sonen, waaronder 2400 gedelegeerden, op gekomen Voordat de beraadslagingen begonnen, zond de vergadering een adres van hulde aan den Keizer, waarop een hartelijk ge steld antwoord ontvangen werd. In de door de vergadering genomen be sluiten wordt de overtuiging uitgedrukt, dat het tot stand komen van de hervorming der Duitsche rijksfinanciën op dit oogenblik de dringendste taak is van de Duitsche wetge ving en dat een uitstel daarvan niet moge lijk is zonder aanzienlijke benodeoliug van het financieele crediet en daarmee van de economische macht van het rijk. Er wordt nadrukkelijk geprotesteerd tegen het door de financieele commissie van den rijksdag aangenomen belastingprogramma, dat het streven toont om bedrijf, handel en nijver heid ten nadeele van de geheele maatschap pij eenzijdig te belasten en daarom ten zeer ste te benadeelen, en tegen eene wettenma- kcrij, die er toe heeft geleid, dat men zon der raadpleging van deskundigen en zonder de economische gevolgen iu aanmerking te nemen, eene reeks wetsontwerpen heeft aan genomen, waarbij elk begrip voor de levens belangen en behoeften vau het Duitsche be drijfs-, handels- en industrieele leven wordt gemist. De vergadering verwacht, dat de rijkskanselier en de bondsraad tegenover den rijksdag met nadruk zullen aan dringen op de verwerping van de aanhan gige besluiten der commissie en dat zij ook in 't vervolg zicli zullen verzetten tegen elke poging om belastingen, die de geheele samen leving heeft te dragen, op enkele standen af te schuiven. De vergadering heeft de over tuiging, dat de hervorming van de rijks financiën, naast de invoering van verbruiks belastingen, de gezonde gedachte van eene algemeene bezithelasting, het doelmatigst in den vorm van eene behoorlijke erfenisbelas ting heeft te verwezenlijken. Verder werd besloten tot de oprichting van een „Hansa-bond voor bedrijf, handel en industrie", met het doel in het gemeenschap pelijk belang van deze standen alle tegen hen gerichte aanvallen en benadeelingen af te weren, verder positieve voorstellen t© doen dienende tot bescherming van deze standen en werkzaam te zijn tot vereffening van geschillen in de eigen gelederen. Deze bond zal ook bij verkiezingen werkzaam zijn en tot taak hebben bij de voorbereiding van de verkiezingen voor den rijksdag en de landdagen de verkiezing te bevorde ren van candidaten, die besloten zijn op te komen tegen elke eenzijdige belasting van handel, industrie en bedrijf. B e r 1 ij n, 1 2J u n i. De besluitenka- mer van het Landgericht hield zich bezig met het voorstel van den procureur-gene raal. Er moet in beginsel besloten zijn tot verhooging van den door Eulenburg gestel den borgtocht van 100,000 tot 500,000 mark. Volgens een bericht van het gerech telijke persbureau moet het Landgericht verder besloten hebben van de wetenschap pelijke commissie een rapport te vorderen of het mogelijk is het geding tegen vorst Eulenburg ten einde te brengen in een bijzondere zitting van een hof van gezwo renen. B e r 1 ij n, 1 3 J u n i. Vorst Eulenburg is naar Liebenberg vertrokken, nadat hij gisterenavond de door hem gestelde waar borgsom met 400,000 mark had verhoogd. De geneesheeren verklaarden, dat hij vóor- loopig niet in staat is een proces op de terechtzitting door te staan. Het gerecht besloot daarom met een besluit daaromtrent te wachten tot begin Juli. Frankrijk. Issy Moulineaux, 12 Juni. Bleriot steeg heden met twee passagiers op met een monoplan. Hij legde een afstand van 300 Meter af op hoogten vau 5 a 6 Meter. De gevallen van sabotage houden niet op in Frankrijk. Op het Westerstation te Parijs werden bijv. Vrijdagnacht weder de draden van een aantal halt-signalen stuk gesneden. De laffe daad werd spoedig ont dekt, zoodiat groot onheil kon wordeu voor komen, maar de dader is, zooals in de mees- teu van die gevallen, onbekend. Hervé, de leider van de anti-militaristen, schrijft in zijn blad La guerre sociale over de gevallen van sabotage, waaronder inzon derheid het telegraafnet te lijden heeft: De vernieling van telegraafdraden is een ern stig ieekeo, dat bewijst, dat de revolutio naire elementen in het geheele land zich or- ganiseeren. Wanneer op Pinksteren in den zelfden nacht een vijftigtal telegraaf- en tele foondraden werden vernield, dan was dat blijkbaar het resultaat van vooraf gepleegd overleg. De ijzerwerkers van Creusot, die een van hunne kameraden in verdenking hadden, hun slecht werk aan de commissie van en quête van de marine te hebben aangegeven, stelden een nauwkeurig onderzoek naar zijn gangen in. Toen zij daardoor de zekerheid hadden gekregen, dat hunne verdenking juist was, lynchten zij hem. Hun slecht werk moest beroepsgeheim blijvendaarom: Dood aan den verrader I Engeland. Zaterdag is op de reede van Spithead de groote vlootrevue voor de dagbladschrij vers van het Britscho rijk gehouden. Er ziju nooit zoovele schepen voor een vloot- schouw bijeengebracht: 144 bodems, ge schaard in zeven liniën. Op de eerste linie de vier Dreadnoughts (Dreadnought, Bellc- rophon, Superb en Temeraire), de Lord Nelson en de Agamemnon (beide haast niet onderdoende voor de Dreadnoughts), de drie Leviathan kruiser-linieschepen In domitable, Inflexible en Invincible, de slagschepen Bulwark en Irresistible en een aantal krusiers. Rechts in de tweede linio lagen de linie-schepen van de King Edward VII-klasse en rechts in de derde linie de Formidables. De zeemacht besloeg ongeveer 18 zee mijlen r*uimte en was als volgt samenge steld 24 linieschepen, 16 pantserkruisers, 8 andere kruisers. 4 verkenningsschepen, 48 torpedojagers, 35 onderzeeërs, 9 advies jachten, samen 144 schepen. Het besluit van het lagerhuis om over te gaan tot de tweede lezing van de door het kabinet-Asquith voorgestelde begroo t/in gs wet met eene meerderheid van 157 stemmen beantwoordt aan de verwachting. In sommige organen van de oppositie wordt er nogal ophef van gemaakt, dat deze min derheid vrijwat kleiner is dan bij andere stemmingen, waarin het cijfer van 220 werd bereikt. Dat is echter een gevolg van de houding der Iersche nationale partij, die slechts dan met de regeering pleegt meê te gaan, als dit in haar kraam te pas komt, en die meende haar belang thans het best te kunnen dienen, door met de con servatieven tegen de regeering te stemmen. De meerderheid van de eigenlijke ministe rieel© partij en de arbeidspartij gezamen lijk bedraagt 169 stemmendo meerder- lieid, waarmee tot de tweede lezing van de begrooting besloten is, blijft daar slechts weinig onder. Denemarken. Kopenhagen, 1 2 J u n i. Het Fol- kething heeft den afgevaardigde Thomson van de linker hervormingspartij tot voorzit ter herkozen. De minister van landsverdediging Neer- gaard diende de wetsontwerpen voor de landsverdediging in, in den vorm, zooals die door het vorige Folkething in tweede lezing waren aangenomen. Alleen het ontwerp op de versterking van Kopenhagen aan de landzijde werd ingediend in den oorspron kelijk door de regeering voorgestelden vorm, waarbij vooruitgeschoven versterkte stellin gen aan de lsrdzijde worden voorgesteld. Zweden. In de ingewijde kringen te Stockholm wordt verklaard, dat de Keizer van Rusland Zaterdag 26 Juni op zijn jacht in Stock holm zal aankomen en zijn intrek zal nemen in het slot. Minister Iswolski zal den Czaar vergezellen. Italië. Rome, 12 Juni. In den loop van de discussie over het wetsontwerp tot verhoo ging van de credieten op de begrooting van oorlog verklaarde minister-president Giolitti, dat Italië trouw bleef aan zijne bondgenoo- ten en vriendenhet wil slechts eene poli tiek van rust en vrede. De buitengewone credieten hebben slechts ten doel de grens- versterkingen te voltooien en het artillerie- materieel te vernieuwen, zaken die beant woorden aan de eischen der verdediging, want Italië wil leven door zich zelf, niet door het mededoogen van anderen. Met 311 tegen 49 stemmen werd besloten over te gaan tot de behandeling van do artikelen. Naar liet Frantch van Edmond Lepelletier. 14 DO®R J. L. VAN DRR MOER. Hendrik, de assistent van Hooper, een kleine, magere man, met een zwarte bon ten muts op, trad met een angstig gezicht binnen. „Wat is er aan de hand, Hendrik?" vroeg Talgrey. Hendrik, die erg verlegen was, kon aan vankelijk niet antwoorden. Hij hijgde vree- selij'k, zoowel van agitatie als doordat hij zoo hard geloopen had. „Tracht wat tot bedaren te komen," zei de Fauoogny... „Daar heb 'k geen tijd voor," bracht Hendrik er eindelijk uit. De minuten zijn uiterst kostbaar... er moet 'n man gered worden, 'n heilige..." „Wien bedoelt ge nu eigenlijk?" „Den ongelukkigen Hooper... men zal 'm op 't schavot brengen I" „Is Hooper dan gevangen genomen?" „Ja, van morgen, bij 't aanbreken van den dag. Na 'n samenkomst met Prins Wil lem van Oranje, waarin besloten is Brussel aan te vallen, heeft Hooper den Hertog van AIva willen spreken, om hem te smeeken toch medelijden met 't volk te hebben en den burgeroorlog te vermijden. Nauwelijks was hij bij 't paleis van den landvoogd aan gekomen, of de knechten van de inquisitie hebbein zich op 'm geworpen. Men heeft den graaf Van Rijsoor, een van de dapper ste verdedi»»r3 v.vn ot ze zaak, hcoid en de ziel van den opstand in Brabant, herkend toen hij itooper op den weg van Leuven ver gezelde. Ze zijn wel van elkaar gegaan, toen ze de stad binnenkwamen, maar de beuloa hebben zoo'n prachtige prooi niet willen la ten ontsnappen... „Wat, de graaf Van Rijsoor oolc gevan gen genomen?" „Ja... maar die zal nog wel vrij loop en..., terwijl tegen Hooper toch al 'n bevelschrift was uitgevaardigd... Och, och, die wordt na tuurlijk onmiddellijk ter dood gebracht, zon der eenige veroordeeling misschien..." „Dat zal Noircarmes toch niet durven doen..." „De Bloedraad is altijd gereed om te ver- oordeelen. Do inkt van 't vonnis is nog niet droog, of de vlammen spelen al onder de voeten van 't slachtoffer 1" „Wat te doen? Hoe kunnen we Hooper redden?" „Hij zit in de cel, maar Rijsoor kan men wel spreken. Onze eenige kans is dat de graaf aan den cipier een flinke som belooft, om den vromen man te laten ontsnappen..." „En wie zal daartoe de noodige stappen doen?... Gij?" „Men weet, belaas, in welke nauwe be trekking ik tot Hooper sta; men weet dat ik hem in z'n heilig ambt behulpzaam ben... ik heb bijna evenveel te vreezen als hij." „Dan zal i k gaan," sprak Jean de Fau- cogny. De beide Nederlanders keken hem aan en aarzelden. Mochten zij een man opofferen, die niet eens tot hun godsdienstig geloof be hoorde? De Franscliman begreep het en zei kalm „We zijn toch allen protestant?" „Ga dan," sprak Talgrey, hem op nieuw de hand drukkend. „Hooper is een van de meest waardige mannen die ik ken en een vau de ijverigste verdedigers van onze vrij heid. Rijsoor heeft volmacht, zich tot elk bedrag te verbinden, dat de cipier eischen zal. Mijn vrienden en ik zullen betalen, 't- komt er niet op aan hoeveel." Hij reikte Faucogny een stuk perkament over. „Neem dit mee. 't Is 'n bewijs dat den houder recht geeft zich overal vrij te bewe gen. Ik ontving 't omdat 'k bij de Spanjaar den nog steeds bekend sta als goed katholiek en getrouw onderdaan van Philips II." De Franschman verborg het kostbaar stuk zorgvuldig in zijn mantel. „Waar zal 'k u weerzien, 'heer Talgrey?" „Hier... van nacht." „Zoudt ge misschien in den loop van den dag gelegenheid hebben markies de La Tré- niouille te ontmoeien?" ..Zeker... Ik heb den markies in Frank rijk gekend, in de omgeving van den admi raal..." „Is hij gevangen?" „Op parool... men heeft hem juist toege staan iu de stad te wandelen. De markies is 'n moedig manhij neemt z'n gevangenschap nog al luchtig op." j „Laat 'm van avond ook hier komen, als 't mogelijk is? Ik heb belangrijke berichten voor 'm." ..Hij zal komen..." En zich daarna tot den hulpprediker wendend: „eu jij ook, Hen- 1 drik?" „Daarop kunt ge rekenen, beschik gerust over me." „Jij .moet aan den Prins van Oranje den uitslag van ons onderhoud gaan bekend ma ken en hem de berichten brengen, die we uit Frankrijk ontvangen hebben." ..De Prins is gereed om op Brussel aan te rukken. Hij wacht alleen maar op 't tee- ken," zei de Faucogny. „Iedere dag uitstel kost u een van uw mannen. Aarzel dus niet en open den Prins de poorten van de stad. Er heeft al meer dan genoeg bloed gevloeid 't is hoog tijd dat de fakkel van dè Inquisi tie wordt uitgetrapt!" „Misschien is Willem van Oranje morgen al onder ons. Maar ga nu spoedig heen 11» tracht onzen goeden, ongelukkigen Hooper te redden." Ze gingen nu in de gewone vertrekken' van het kasteel terug en Jeau de Faucogny begaf zich zonder dralen de stad in, zijn vermoeienissen vergetend, om den geestelijke wiens leven in gevaar was, te bevrijden. De Brandstapel. Toen de soldaten van de paleiswacht Hoo per en zijn metgezel naar de gevangenis van den Bloedraad hadden gebracht, had Rijsoor doodkalm gezegd „Ik had u vooruit gewaarschuwd... We zijn den dood tegemoet geloopen. Maar Gods wil geschiede." De geestelijke scheen niets te hooren. Rechtop, in zijn eenvoudige duffelsche jas, stond hij tegenoyer den commandant der wacht, wien hij vroeg „Kan 'k den Ilertog van Al va dan niet spreken Breng me vóór hem en doe daarna met me wat ge verkiest." Hij verloor zijn doel niet uit het oog. Om dit te bereiken, had hij het bevel tot gevan genneming, dat tegen hem was uitgevaar digd, getrotseerd. Zijn wasbleek gelaat herinnerde aan het strenge gezicht van die eerste monniken, die zonder eenige godsdienstige bijbedoeling, het volk onderwezen, grond en bosch ontgonnen en kalm den marteldood tegemoet gingen. Zijn innig, diep geloof sprak uit zijn goedige oogen, die ook de sporen droegen van vele slapeloozo nachten, aan de studie gewijd. „Ik kan de verantwoording niet op me nemen, u vóór Zijne Hoogheid te brengen", had de commandant geantwoord. Op een teeken van dezen, werden Hooper en Rijsoor door de soldaten van elkaar ge scheiden. De beide metgezellen in het ongeluk had den ternauwernood gelegenheid elkaar goe den dag te zeggen en de hand te drukken waarschijnlijk voor de laatste maal. Rijsoor, door andere soldaten omringd, werd naar de griffie van den geestelijken rechter gebracht. Er bevond zich daar slechts een klein bankje om op te zitten. De gevan genen bleven er nooit lang, doch werden meestal, na een kort verhoor, vóór den Bloedraad gebracht, die doorloopend zitting hield1 en die hen in de eene of andere onge zonde, donkere cel deed opsluiten of wel het doodvonnis over hen uitsprak. Maar zeer weinigen kregen de vrijheid terug. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1