BINNENLAND. Spanje. Madrid, 12 Juni. Na afloop van den ministerraad werd eene officieuse nota uitgegeven, waarin alle geruchten over oor- logstoebereidselen in de versterkte plaatsen in Noord-Afrika met nadruk worden tegen gesproken. De nota voegt hieraan toe, dat in de stre ken, in de buurt van de Spaansche vestin gen, met et oog op het ontbreken van eon effectief gezag van den sultan en de schen dingen van oe verdragen, die meer bijzon der Spanje raken, door Mooren, die zich vrien 'en v«*n Spanje noemen en die nu schade lijden, ons optreden wordt verlangd tegen andere Mooren, opdat de anarchie en de stremming van de voor allen nuttige werken niet blijven aanhouden. Daar Spanje tegen den bestaanden toestand voor zieningen moet treffen bij het gemis van gezag van den sultan in die stroken, moet de regeering er op voorbereid zijn hare ele mentaire verplichtingen te vervullen. 1 3 J u u i. De regeering spreekt met na druk het gerucht tegen, dat oene expeditie van Spaansche troepen onder bevel van ge neraal Marino voor de deur staat. Rusland. Petersburg, 12 Juni. Het Kei zerlijk© jacht Aloxandra met den Czaar, de Czarina, den troonopvolger en de dochters ('er grootvorstin is naar Kroonstad vertrok ken, vanwaar H. H. Majesteiten, op liet Koizerlijke jaoht, de „Standard" hunne Ireis voortzotten. In het geselschap vau II.H. Majesteiten bevinden zich grootvorst Dwitry Pawlowitseh, hofmaarschalk en ge volg. Kroonstad, 12 Juni. Het kei zerlijke jacht Standart met de Keizervlag in top, is heden om 2 uur 45 's namiddags in zee gegaan. Poters burg, 13 Juni. De Stan dard, met HH. MM. aanboord, is gisteren avond op de reede gekomen en daar voor auker gegaan. Turkije. In Konstantinopel verluidt, volgens een bericht dat do Pol. Korr. van daar heeft ontvangen, dat de voorgenomen rondreis van sultan Mohammed V door een deel van zijn rijk in den loop van Juli zal worden onder nomen. De reis zal zich in ieder geval uit-1 strekken tot Broessa, Saloniki en Adrianopel Of aan de reis nog eene grootere uitbrei ding zal worden gegeven, zooals vau invloed rijke zijden wordt aanbevolen, is nog niet beslist; als daartoe mocht worden besloten, dan zou de sultan ook Damascus bezoeken. Hoewel er uiterlijk volstrekt geen aan wijzingen zijn, waaruit zou zijn af te leiden, dat er gedacht wordt om den gewezen sul tan Abdul Hamid uit do villa Allatini te Saloniki naar een ander verbanningsoord over te brengen, zijn er geruchten in om loop, dat dit in ernstige overweging zou ziju. Onder verwijzing naar de stemming in Albanië, die een dergelijkcn maatregel raad zaam zou maken, wordt gezegd, dat Rhodus als verblijf van den ex-sultan in aanmerking komt. Intusschen is dit gerucht door den korpscommandant te Saloniki en ook door anderen, die goed kunnen zijn ingelicht, on gegrond genoemd. Saloniki, 12 Juni. Een gevecht had plaats tusschen troepen van Dj avid Paella en Albaneezen. Eenige Albaneescho versterkingen zijn verwoest. Het cijfer der verliezen is onbekend. Kreta. Konstantinopel, 12 Juni. De Turksche gezanten bij de mogendheden, beschermers vau Kreta, hebben stappen gedaan tegen de terugroeping van d© troe pen op Kreta; zij deden uitkomen, dat die maatregel zou neerkomen op de inlijving vau het eiland bij Griekenland. De mogendheden antwoordden, dat liet verzoek van Turkije in strijd was met do beloften, die zij hebben gegeven omtrent die troepenoverigons zijn er onderhan delingen over Kreta gaande. De diplomatio der bescliermende mogend heden schijnt in onderlinge overeenstem ming te handelen men vreest daarom uiot voor hot uitbreken van een oorlog. Konstantinopel, 12 Juni. Do medodeelingen in de pers omtrent die mobilisatiebeweging tegen Griekenland en liet bijeen trekken van troepen in hot ressort vau het legerkorps vaa Saloniki zijn van allen grond ontbloot. Wel is een plan voor do mobilisatio eu den opmarsch der troepen opgemaakt. Korea. Tokio, 12J uni. De benoeming van burggraaf Arasuke Sone, die reeds verschil lende hooge betrekkingen heeft bekleed, tot resident-generaal van Korea, zal op 14 Juni worden bekend gemaakt, tegelijk met de be noeming van prins Ito tot voorzitter van den Geheimen Raad. Vereenigde Staten. Washington, 12 Juni. De se naat heeft gisteren een recht van 15 pet. van d© waarde vastgesteld voor gesneden dia mant en 5 pet. voor ongesneden diamant en andere edelgesteenten. Venezuela. P a r ij s, 1 2 J u n i. Dr. Paul bevestig do heden tegenover een van zij no vrienden zijn ontslag. Hij verklaarde, dat tengevolge van den kritieken toost and waarin Venezuela zich in December jl. bevond, hij do gezan ten van Brazilië, Duitschland en Engeland en der zaakgelastigde van Italië heeft opge zocht. Hij gaf hun kennis van den wensofa van Gomez om elk nieuw conflict met do vreemde staten te vermijden. Hij wees hen op do gevaren van den toestand, dio konden leiden tot plunderingon en moorden onder eene regeering, die nog slechts over zwakko on beperkte middélen beschikte om de ordo te handhaven. Hij verklaardo aan de te Caracas geaccrediteerd© diplomaten, dat zij de vreemdo regeeringon van den toestand op de hoogte moesten brengen, opdat de gelijk tijdige aanwezigheid van de oorlogsschepen, die de verschillend© natiën voor observatie hebben gezonden, zou kunnen bijdragen om de rust en den eerbied voor de belangen en het leven van de vreemdelingen te herstel len. Hij was van meening, dat do aanwezig heid van oorlogsschopen van oene enkele natie tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Dr. Paul neemt de verantwoordelijkheid op zich voor zijne houding, die werd inge- gegeven door een gevoel van vaderlandsliefde en door de zorg om zijn land te behoeden voor ernstige verwikkelingen in een kritie ken toestand waarvan niemand de gevolgen kan voorzien. Zuid-Afrika. Pietermaritzburg, 12 Juni. De uitslag van het referendum over de vraag, of Natal zich zal aansluiten bij de Unie der Zuid Afrikaansche koloniën, is, dat de kiesgerechtigden met 11,121 tegen 3701 stemmen zich voor de aansluiting ver klaarden. Allerlei. vVrijdag was IJsland de warmste plaats in Europa, zegt de Daily Mail. Daar was het 60 graden of 16 graden warmer dan te Londen en 12 graden warmer dan te Parijs. vOp het oogenblik is de scheepvaart op den Atlantischei Oceaan, speciaal in de 'buurt van New-Foundland, zeer gevaarlijk, tengevolge van de menigvuldige ijsbergen welke men er ontmoet. Volgens de laatste berichten uit St. John, New-Foundland, is de haven, welke verleden week volkomen open was, thans door het vlottend ijs wederom geheel afgesloten, en vijf schep n zullen gedwongen zijn hunne koers te veranderen en naar Canadeesche havens te stoomen. De officieren van de Mongolian hebben een ijsberg gemeten welke 500 voet hoog was, en volgens hunne ver klaring lijkt de gansche Oceaan op het oogenblik aan een eindeloos ijsveld. Oe aardbevingen la Frankrijk. Marseille, 12 Juni. Uit het inge stelde onderzoek is gebleken, dat de aard beving nergens ernstige schade heeft aan gericht. Er is geen enkel ongeval in de stad voorgekomen. Marseille, 12 Ju u i. Volgens de dagbladen zijn tal van perceelen verwoest te Saint Cannat, Lambese, Rognes, Day en Streparade. Er zijn 15 slachtoffers te Lam bese, 5 dooden te St. Cannat en 20 te Rognes. Marseille, 12 Juni. Volgens me- dedeelingen van de prefectuur zijn er op het oogenblik 29 dooden. De materieel© schade is zeer belangrij'k. Marseille, 12 Juni. Volgens de dagbladen zijn twee bataljons naar St. Can>- nat en Rognes gezonden om de bedolvenen onder het puin weg te halen. 5000 kilo brood is verzonden. De telefonische ver bindingen zijn gestoord. De Petit Marseil- lais meldt dat haar correspondent onder de slachtoffers is. Perpiguan 12 Juni. Gisteren avond is er een zeer sterke schok gevoeld. Huizen zijn gescheurd. De uurwerken op het observatorium zijn blijven stilstaan. S t.-R a p h a e 1 1 2 J u n i. Hier werd een aardschok gevoeld. De bevolking vlucht te uit de huizen. A g d e 1 2 J u n i. Er zijn hier sterke schokken gevoeld. Meubels werden omver geworpen. De bevolking is zeer verontrust. Genua, 1 2 J u n i. Er is eene aard beving gevoeld langs de Riviera, te Savona en te Oneglia. Schade werd nergens aan gericht. Par ij s, 12 Juni. Telegrammen uit Carponlras, Le Puy, Gap en Alais melden, dat gisterenavond om 9.20 schokken van aardbeving werden gevoeld. De verschrikte bewoners verlieten de huizen en brachten den nacht op straat door. To Panet (Pyrenees Orientales) ging de zee plotseling hol staan. Er kwam geen enkel persoonlijk ongeval voor. Ernstige schade werd niet aangericht. P a r ij s, 1 2 J u n i. Tijdingen uit Das- tres sur Agout, Digne en Yssingeaux ma ken eveneens meLding van. schokken op gis ter en avond. Lissabon. Aanhoudende schokken worden sedert zes dagen waargenomen in de richting van Ribatejo. Marseille, 12 Juni. Volgens de dagbladen is de kerk te Vonelles verwoest; de kerk te Vau ven argues dreigt in oen te storten. Eenigo huizen zijn verwoest. Tal rijke schokkende voorvallen hebben plaats gehad. Avignon, 12 Juni. Een compagnie geniesoldaten is tot hulp gezonden naar de meest geteisterde plaatsen. Sterke aard schokken worden gevoeld op den rechter oever der Rhöne. Ook te Privas is oen schok waargenomen. Toulon, 12 Juni. De aardschok ken hadden in het arsenaal eene ernstige uitwerking. Verscheidene schepen veronge lukten in het bassin. Madrid, 12 Juni. Er zijn heden morgen tusschen 8 en 11 uur aardschokken gevoeld in Barcelona en Badelona. Marseille, 12 Juni. Volgens de bladen zijn de dorpen St. Canac en Roques geheeld vernield en zijn talrijke bewoners onder het puin bedolven. Het is een hart roerend schouwspel. De wegen zijn versperd, het verkeer is gestremd en de ontsteltenis algemeen. Marseille, 12 Juni. De bladen brengen uitvoerige bijzonderheden over de aardbeving. Het getal slachtoffers wordt op 80 aangegeven. Hot is een ontzettende ramp. Marseille, 12 Juni. Te Vener- gues werden alle huizen door de aardbeving verwoest. Genua, 12 Juni. Hedennacht werd eene aardbeving gevoeld in het geheele ar rondissement San Remo. De bevolking van Vallebona, Colderodi en Bordighera bracht den nacht in tenten door. Marseille, 13 Juni. Te S&int- Cannat kampeeren de bewoners buiten de stad. De verliezen worden op een millioen geschat. Te Lambese bedragen de verwoestingen in de wijk Castelies meer dan een milliooen. De straten zijn geheel versperd door de puin- hoopen. De weg van Lambèse naar Roques is geheel ontredderd. Toulon, 13 Juni. Heden morgen werden nieuwe lichte schokken van aardbe ving in den omtrek gevoeld. vDe berichten over de aardvezing in 'i zuiden van Frankrijk, en de dooden in 't departement van de Bouches-du-Rhöne, zijn niet overdreven gebleken. Het was eene groote catastrophe, die de omstreken van Aix en Marseille geteisterd heeft. Hot cij fer der dooden is nog onbekend. Zaterdag morgen was te Marseille de paniek, die des nachts was veroorzaakt door een aard- hoving, nog niet verdwenen, en vele be woners begaven zich naar de omliggende velden. Intusschen heeft de stad niet te lijden gehad van de schokken, die, als zijn de vier in getal, geregistreerd staan. Een paar gevels slechte vertoouen scheuren. Do prefect van de Bouches-dru-Rhóne, inge licht over de gevolgen der schokken op verschillende punten in het departement, heeft zich onmiddellijk met de plaatselijke autoriteiten verstaan en bevel gegeven van het garnizoen van Aix enkele bataillons te detacheer©», ten einde hulp te bieden aan de ongelukkige». Van alle geteisterde streken van het de partement is het vreeselijkste bezocht en ontvouwt het hartverscheurendst© tafereel dd stad Rognes, die tegen een heuvelrug is gebouwd, en waarvan de huizen door el kander zijn geworpen. Dat de aardschok hier zoo bijzonder hevig geweest moet zijn, laat zich verklaren uit de ligging van Rognes, in de nabijheid van de bergketen der Trevaresse, waarin zich de vermeend uitgebluschte vulkaan van Beaulieu bevindt. En temeer had de oard- ving hier zoo een uitwerking, omdat de stad tegen een heuvelrug ligt. De aanblik is ontzettend; tegen de hel- liug ziet men het bovendeel der stad jam merlijk in puin. Enorme rotsblokken, die op de stad vielen, hebben haar verwoest, en alleen een paar verbrokkelde muren steken nog op uit de chaos. Uit een vormelooze klomp steenen on huisraad hebben de soldaten dertig dooden opgedolven. Sommige dezer lijken waren zoo geschonden door het puin, dat het niet mogelijk was, de identiteit vast te snellen. Zooals alle aardbevingsrampen heeft ook deze zijn wonderlijke reddingen. Een kind, beschermd door een baktrog, waaronder hoi gekropen was, werd lachend gevonden on der het puin. Een droevige episode speelde zich af in de familie Raynaud, die bedolven werd on der instortende muren en huisraadde moe der, die blijde verwachting koesterde, werd op slag met haar jongsten zoon verpletterd. Hot oudste dochtertje hield haar moeder bij het hoofd vast, en achttien uren lang... achttien waanzinnige uren.... gedeeltelijk onder puin bedolven, wachtte zij hare be vrijding af. Haar vader werd woest krank zinnig voor den dag gehaald. De catastro phe van Messina heeft geen akeliger dra ma's gekend. Te Lambese zijn 14 dooden en 30 ge wonden, waarvan twee hopeloos. Bijna alle slachtoffers hebben den dood gevonden in hunne kamers, meest te bed, behalve twee vrouwen, die zich op straat bevonden. De fabrïek-Darbier van geconserveerde eetwaren is verwoest. De schoorsteen is ge heel verdwenen. De bewoners kampeeren buiten de stad met zoo primitief mogelijke middelen. De straten zijn als opgebroken en bedekt met een chaos van steen, huisraad en lijken. Op den weg van Lambese naar Rognes zijn spleten zichtbaar, en 500 meter in den omtrek is de aarde, losgewoeld En zoo komen van overal jobstijdingen, van Puy-Sainte-Réparade, van Pertuis, van Savary en Bandal, van Montfavet en Pri vas, van Vanelies, waar de kerk en enkele gebouwen instortten, van Vamenargues. De ontsteltenis is dan ook algemeen. Overal waar de catastrophe slachtoffers gemaakt heeft, kampeert de bevolking bij den weg in geïmproviseerde tenten. De maat der ellende van de ontstelde boeren bevolking schijnt vol en van Marseille en Aix heeft men vele duizenden kilo's brood verzonden, in afwachting van een meer geregelden reddingsdienst. De prefect van de Bouches-du-Rhóne heeft zich in verbinding gesteld met den sous-prefect van Aix. De troepen', onmid dellijk opgeroepen, zijn met den eersten trein aangekomen en zijn te Lambese, Rog nes en Saint-Cannat het reddingswerk be gonnen. Tenten en barakken zijn dbor de militair© overheid aan de geteisterde be volking ter beschikking gesteld. De minis ter van binnenlandsche zaken heeft een eerst© bijdrage van 1000 francs gezonden. Sebastopol, 12 Juni. Gisteren nacht kwam de onderzeeboot Kambala bij een aanvalsmanoeuvre met het pant&erschip Rostilaw in botsing. Zij zonk onmiddellijk. De commandant der boot, die zich op het dek bevond, is gered, alle andere leden der bemanningde chef van de afdeeling on derzee booten, kapitein Bjelikow, twee dek- officieren en 17 matrozen, verdronken. Sebastopol, 13 Juni. De torpedo- boot no. 273 is tengevolge van het ontbran den van naphta verbrand. Menschenlevens zijn daarbij niet verloren gegaan. Londen, 12 Juni. Een telegram van Lloyds uit St.-Michael (Azoren) beves tigt, dat de Slavonia op het strand zit, on voegt er bij, dat het schip waarschijnlijk geheel wrak zal zijn. De Staatscourant van Zondag 13 en Maandag 14 Juni bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen F. Sinnigbo als directeur van het post- en telegraafkan toor te Assen. bevorderd tot commies der telegrafie 2e klasse H. Janssen, B. J. Windsant en A. Fróger, thans commiezen 4e klasse. H. M. de Koningin heeft ook den heer P Groot, stationschef der Staatsspoor te 's Gravenhage, benoemd tot ridder 2o klasse in de Huisorde van Oranje. Hot bestuur van het Prov. Comité van Gelderland tot aanbieding van een hul deblijk aan H. M. de Koningin ter gele genheid van de eerste komst van Prinses Juliana op het Loo, schonk een bedrag van f 500 aan de stichting Tehuis voor alleen- staan ie Blinden te Wolfhezen. Het heeft u.l. aan H. M. de Koningin behaagd om goed te vinden dat een gedeelte van de voor het huldeblijk ingezamelde gelden aan instellingen van liefdadigheid en daaron der ook de li iervoren genoemde wordt uit gekeerd tot het eveneens aan Haar goed keuring onderworpen bedrag. H. M. de Koningin-Moeder, zal 29 Juni naar de stad Groningen vertrekken en daar tot den volgenden avond 30 Junf blijven. Koningin Emma zal intrek nemen ten huize van den Commissaris der Koningin, den heer Geertsema en op dat uitstapje vergezeld zijn van mevrouw de Beaufort, Grootmeesteresse, baronesse van, Ittersum, Hofdame jhr. A. Ranitz, Grootmeester en jhr. mr. Sehimmelpenninck, Kamerheer. Te Groningen zal H. M. op 29 Juni de openingsplechtigheid van het nieuwe Uni versiteitsgebouw bijwonen-, dat H. M. ver volgens zal bezichtigen. 's Avonds zal H. M. deelnemen aan het groote feestmaal aangeboden door curato ren der Academie en tevens den lichtstoet der burgerij zien voorbij trekken. Op den dag van 30 Juni zal H. M. be zoeken de Industrieschool voor meisjes, het Doofstommen instituut, het Doorgangs huis, zoomede het „Groene Weeshuis". Des middags zal H. M. aanzitten aan een déjeuner ten stadhuize, aan te bieden door het gemeentebestuur van Groningen. H. M. hoopt ook een kort bezoek te brengen aan de Sociteit ,,d© Harmonie", waarna zij 's middags nog de maskerade zal zien voorbijtrekken, om dan ten 6 uur 40 van Groningen naar Soestdijk terug to keeren. Audiënties. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verleent Woensdag, 16 Juni a.s., geen audiëntie. Baron Gevers, Hr. Ms. gezant tö Berlijn, is op zijn terugreis van Noord- Amcrika naar Berlijn te 's Gravenhage aan gekomen. Wijziging der woningwet. Naar men aan de Tel. uit 's Gravenhage meldt, is aan de departementen een wijzi ging der woningwet ini voorbereiding, waar door het o.a. mogelijk zal zijn, dat eige naars van onbewoonbaar verklaarde wonin gen schadeloos gesteld worden. Kamerverkiezing*** Officieele uitslag Wijk bij Duurstede, n-a bekendwording van het stemmental uit de ontbrekende districten Uitgebracht 6214. Geldige stemmen 6054. Uitgebracht op Dekkers 242. De Ridder 4409; Tydeman 1403. Gekozen de heer De Ridder Men schrijft uit het district Ede aan de Arnli. Ct., dat de uitslag der Kamer verkiezing in dit district geen groote ver rassing was. Gebeurt er niets bijzonders, dan zal bij de herslemming tusschen de heeren ds. Rudolph en jhr. Sehimmelpen ninck laatstgenoemde wel met een ferme meerderheid worden gekozen. Te verwach ten is toch, dat de liberale stemmen voor 5/6 op den heer Sehimmelpenninck over- gaan Dat de zaken zoo zijn geloopen, wijt de schrijver voor een groot deel aan de anti revolutionairen zelf. Had men geluisterd naar het advies van dr. Kuyper, dan was de heer De Monté VerLoren door hen ge steld <-n allerwaarschijnlijkst thans gekozen. Maar door, bij verrassing nog wel, te komen met een candidaat als ds. Rudolph, van wien men niets anders weet in 't district, dan dat hij aangeboden heeft wel beul te willen zijn, als niemand anders er voor te vinden is, en dat hij „doleerend dominé" is, heeft men sommige christ.-hist. kiezers geprikkeld en van zelf een christ.-histori sche candidatuur uitgelokt. Daarbij- is de coalitie van christ.-historischen en anti revolutionairen in dit district nooit bijzon der hecht geweest. En de christ.-historischen hebben daarbij het bijzondere geluk gehad een candidaat te vinden, die in het geheele district goed bekend en uiterst populair is. Iemand van ouden adel, wiens familie in het district woont en zeer gezien is, die bekend staat als een joviaal, welwillend man, en daarbij kerksch. Tegen zulke argu menten is geen partij-discipline in dit dis trict bestand. Antithese. Iemand zendt aan de N. Ct. per briefkaart deze verzuchting van een liberaal „De Christelijken hebben 't gewonnen. Nu zijn we aan de heidenen overgeleverd." Nu zegt het blad zóó erg is 't waar schijnlijk nog nietl In een hoofdartikel in „Het Volk" geeft mr. Troelstra te kennen, dat de socia listische kiezers, die in de 5 districten, waar de vrij-liberalen in herstemming komen, den doorslag geven, geen enkele reden hebben „voor deze tegenstanders van democratie en sociale hervorming naar de stembus te gaan,zoodat hun lot hoogst onzeker is. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingediend een voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de openbare be waarscholen en nieuwe vaststelling van de salarioering van 't personeel dier scholen, inhoudende voornamelijk verbetering van de salarieoring der hulponderwijzeressen, voor wie het aanvangssalaris thans van f 300 op f 400 wordt gebracht met 3-jaarlijksche ver booging van f 50, zoodat na 12 jaren het tegenwoordige maximum f 600, dat onver anderd blijlt, zal zijn bereikt, met nog 2 jaarlijksche verhoogingen voor haar die in het bezit zijn van acte B en een verhooging; van f 100 bij haar benoeming tot eerste hulponderwijzeres. Omtrent de schietoefeningen die in de Legerplaats bij Harskamp gedurende Juni, Juli, Augustus cn September zullen worden gehouden, is door den minister van Oorlog bepaald, dat deze in acht seriën zullen ge schieden, terwijl de schietoefeningen te Wit- tem bij Assen, in ééne serie plaats hebben. IJe voor den Harskamp aangewezen troe pen zullen de legerplaats betrekken als volgtle serie, de eerste helft van elk der regimenten huzaren van 14 tot 19 Juni; 2e serie, de tweede helft van elk der regi menten huzaren van 2126 Juni3e serie de koloniale reserve, van 28 Juni10 Juli; 4e serie het 2e en 4e reg. infanterie van 1221 Juli; 5e serie, het 3e en 10e regim. infanterie van 2231 Juli; 6e serie, het 5e reg. infanterie, het le en het 2e bat. van het 3e reg. inf zoomede het le en het 2e bat. van het 11e reg. infanterie, van 312 Aug.7e serie het reg. grenadiers en jagers van 1321 Aug.8e serie het 7e en het 4e reg. infanterie, van 23 Aug.2 Sept. De oefeningen te Witten, bij Assen, wor den gehouden van 617 Juli. In de hiervoren voor elke serie aangege ven tijdstippen zijn de dagen van heen- en terugmansch begrepen. Herhaalde waarschuwing. De minister van buitenlandsche zaken brengt in de Stct. ter algemeene kennis, dat de naam van zekeren „Professor'' Keith Har vey te Londen, die op groote schaal midde len tegen doofheid adverteert in de Neder- landsche bladen, niet voorkomt in de lijst der personen die in Groot-Brittannië en Ier land bevoegd zijn de geneeskunst uit te oefenen. Zijn ware naam is Edward Marr; hij woont in no. 156 Tulse Hill te Londen en heeft te zamen met zekeren Thomas Reeco een effectenkantoor onder de firma Arnold k Butler. Belanghebbenden die om trent de betrouwbaarheid van deze firma in lichtingen wenschen te bekomen, kunnen zich daartoe wenden tot de eerste afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken. E e n krasse grijsaard. De 84-jarige A. Boll te Genderen, maakte de zer dagen nog een grooten fietstocht door het Land van Al tenia. P. C. v a n der W a e y e n P i e- t e a- s z e n. f Op 41-jarigen leeftijd is over leden de heer P. C. van der Waeyen Pie- terszen, die zeer onlangs was benoemd tot notaris te Amsterdam. De overleden^ was vroeger verscheidene jaren voorzitter van de Broederschap van Candid'aat-notarissen. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. Roode Kruis. Het Haagsche Vrouwen-comité van het Nederl. Roode Kruis is voornemens te trachten als onder- afdeeling een „Hulpvereeniging op te rich ten, welker leden ontwikkelde dames uit den beschaafden stand zich door het bij wonen van cursussen practisch bekwaam zouden maken voor hetgeen noodig is om in oorlogstijd of bij het ontstaan van groote rampen daadwerkelijken bijstand te kunnen verleenen. In verband hiermede wordt be oogd de inrichting en geleidelijke uitbrei ding van een Haagsch Roode Kruis-maga- zijn van kleeding en ligging. Ruim twintig dames, die reeds den dezen winter gehouden practische cursussen bijwoonden, hebben zich bereid verklaard tot de beoogde „Hulp vereeniging" toe te treden. HuisvlTjttentoonstel- ling te Groningen. Vanwege de af deeling Groningen van den Volksbond tegen drankmisbruik is Zaterdagnamiddag te Gro ningen eene huisvlijttentoonstelling geopend. Het aantal inzendingen bedraagt ongeveer 1500. Een attractie is de zaal, waar jonge da mes bezig zijn kant te maken en te weven, niet enkel om dit werk te laten zien, maar ook om er gratis onderricht in te geven aan ieder die het verlangt. Bij de opening, bijgewoond door eenige autoriteiten en verschillende belangstellen den is het woord gevoerd door den heer A. L. Wolters, voorzitter der tentoonstellings commissie, en jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen, lid van heit eere-comité. Het hospitaalkerksohip „de H o o p". Zaterdagmorgen aanvaard de, van Amsterdam uit, het hospitaalkerk schip De Hoop zijn elfde reis, onder com mando van kapitein T. Harding. Dr. W. J. M. Engelborts maakt de reis als predikant mede en de lieer J. W. de Vries als arts. Automobieldie nst Maas tri o h tL u i k. De ,,'s H. Ct." ver neemt dat de gemeenteraad van Luik gun stig beschikt heeft op een concessieaan vraag voor een dienst van reizigersvervoer tusschen Luik en Maastricht door middel van automobielen. Deze dienst zal moeten begonnen zijn binnem een jaar na de concessie-verleening. Huwelijk en politiek. In het Vaderland leest men de volgende adver tentie Huwelijksaanvraag. Met het oog op de te verwachten wet van het gezinshoofdenkiesrecht zoekt een Jong- mensch met liberale beginselen reeds thans in kennis te komen met een jonge DAME, niet onbemiddeld, daar hij anders, hoe gaar ne ook, aan zijn voornemen geen uitvoering kan geven. Br. 54/46 Bureau Nieuwsblad Vooruit, Rijswijk." Zomermaand. In Wijmbrit- seradeel heeft 't Donderdagnacht zoo ge vroren, dat sommige slooten met eeoi ijs laag waren bedekt. Posters van den A. N. D. B. Voor di© 5e Kamer der Amsterdamsohe rechtbank diende in hooger beroep de zaak tegen F. W. B. en J. M., twee van de posters van den A. N. D. B., die den dia- mantkloover M. Bonnist op 30 Jan. j.l. op den openbaren weg te Amsterdam we derrechtelijk hadden gevolgd. Een taktiek trouwens, welke reeds sedert October 1907 dateerde. De zaak had reeds tweemalen voor het kantongerecht gediend. Bij den eersten keer werd de dagvaarding wegens gemis aan omschrijving van het hinderlijk volgen nie tig verklaard, doch op 31 Maart diende d© zaak in beter vorm andermaal; beklaagden, die eerst verstek hadden laten gaan, ver schenen alsook B. v. P„ de leerling-com missaris van den Bond,die hen had geïn strueerd. Het O. M. eischto 3 dagen, maar

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2