„BIRKHOVEN". Eerste Abonnements Concert Landbouwhuis „ACHTTIENHOVEN." Groot Concours Hippique ftl VERTEGENWOORDIGER. Uurwerken. Vertegenwoordiger ASPERGES. Uit den omtrek. ^STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Photografie. Bouwterrein Vi'h. «lorp \uns|n et. Bankinstelling. Donderdag 17 Juni a s., li ij gunstig weder, te geven door de Stafmuziek 5* Reg. Inf., Kapelmeester G. BIKKERS. GEVRAAGD. Vereeniging tot Bevordering der Paardenfokkerij! ZINGENDE VOGELS W F. A. GROENHUIZEN, Hotel „Koningin Emma'', <le kantonrechter veroordeelde de posters bij vonnis van 7 April tot 14 dagen hechtew nis. In den breede werden nu door den liéer Bonnist de grieven herhaald. Hij kon zijn huis niet uitgaan of hij werd den geheelen dag door twee posters gevolgd; de een t© voet, de ander per fiets. Liep hij hij woont in do Middellaan door een der toegangen Artis in, aan den anderen, uit gang vond hij reeds «en poster op de hie len. Zoo ging het ook in andere gebouwen aan postkantoor, in café's enz. Overal een poster. Zoo eindelijk op 30 Jan. in de Oostenburgerdwarsstraat, toen hij de vlucht nam op een we*rf, waar hij iemand wist te spreken e,n bij welke gelegenheid een poli- iie-agent zich de zaak aantrok. In het kort een herhaling van hetgeen voor het 1©. kanton op 31 Maart werd te berde ge bracht. Beklaagden hielden vol, zich aan den voorgeschreven afstand van 15 a 20 M. te hebben gehouden en ontkenden ,,te zamen vereenigd" den heer B. te hebben gevolgd. De leerling-commissaris v. P. bracht de methode terug tot hert compromis tusschen den A. N. D. B. en de A. J. V. (Juwe- liersvereeniging), waarnaar de heer B. zich niet voegde. De subst.-officier mr. Boll bevestigde het vonnis van den kantonrechter, dóch kwam tot een hoogeren eischeen maand hech tenis. Een sensatiewekkende zaak. Het Openbaar Ministerie bij de Haagscho rechtb. vorderde Zaterdag in de strafzaak tegen jhr. Benthem van den Bergh, beklaagd van mishandeling en smaadschrift tegen den heer Müller, lid van het Philharmonisch Orkest (in verband met de zaak MüllerIlirschmann) ontslag van rechtsvervolging van den beklaagde, op grond dat de mishandeling is geschied ter noodzakelijke zelfverdediging van beklaag de, dus uit noodweer en hij bij het uiten zijner beschuldigingen tegen den heer Mul ler klaarblijkelijk heeft gehandeld in het algemeen belang. Adv. mr. L. W. v. Gigch, den bekl. ver dedigend, heeft de verklaringen van inej. Hirschmann aangevuld met de mededeeling dat die dame op 16-jarigen leeftijd door Müller aan zijn wil onderworpen werd. Op de van wetenschappelijke zijde gedane be wering, dat het niet kan, ging pl. in het tegenwoordige stadium der zaak, want de zaak is hiermede niet uit niet in. Hij hield vol, dat de heer Müller de kennis en de macht van hypnose heeft gehad vóór dr. Muskens hem daarin had onderwezen. Eeno confabuleerende hysterica is juffrouw H. al lerminst, dus heeft pl. het Teclit haar be- eedigde verklaring als waar aan te nemen. Pl. vroeg ten opzichte der mishande ling vrijspraak, subs, ontslag van rechtsver volging. Ook hij pleitte tegenweer. Dienstweigering. De krijgSr raad te Leeuwarden heeft den milicien W K., van het 9© reg. inf. te Groningen die voorwendde wegenis kramp of stijfheid in den hals aan de oefeningen geen deel te kunnen nemen., hetgeen bij onderzoek is gebleken geveinsd te zijn wegens dienst weigering veroordeeld tot 3 maanden mili taire gevangenisstraf. Ernstige mishandeling. Op de Oosterkade te Rotterdam ontmoette Zaterdagavond de 40-jarige huisknecht D. S. zijn verlaten vrouw en bracht haar vier mesteken toe in hoofd en hals. Een genees heer verbond in een politiepost in de nabij heid de ernstige verwondingen. De dader werd terstond gegrepen. Meningitis. Te Zegwaard heeft zich een geval van meningitis met doodelij- ken afloop voorgedaan bij den uit zijn gar nizoen teruggekeerden 21-jarigen militair R. Geneesheer verongelukt. Naar de Ass. Ct. meldt, vond te Vries een schipper Vrijdagmiddag dokter A. Spalvr van der Hoek, die 's morgens per rijwiel de patiënten was gaan bezoeken, verdronken in de vaart. Toon men hem ophaalde bleek het, dat de ketting van de fiets was gebro ken en hij waarschijnlijk in de fiets is ver ward geraakt. Door de stoomtram go- dood. Gisterenmiddag omstreeks half vijf was op het trottoir aan den Middenweg te Watergraafsmeer de ruim driejarige Dirk Kloosterman, wonende Linnaeusdwarsstraat 15, aan het spelen. De tram kwam uit de ricshting Diemen aanrijden, maar werd nipt door het knaapje opgemerkt. Het treurig gevolg daarvan was, dat het ventje werd aangereden en een eind werd meegesleurd door de stoomtram. Het was niet mogelijk het knaapje onder dien tram weg te halen, dan nadat men eerst één der wagens had opgevijzeld. Na dat gedaan te hebben, bleek dat het kind reeds overleden was. Het hoofdje van het ongelukkige knaapje was ge heel verbrijzeld. De ontboden arts consta teerde d dood. De politie stelt een onder zoek in. ,0 verreden. Vrijdag namiddag 4 uur werd te Tilburg een 1| jongetje van B. de Joui'g, dat op de Besterdstraat liep te spelen., door een bakkerswageutje overre den. Het kind bleef op de plaats dood, ter wijl de bestuurder van het voertuig door reed, doch door de politie werd achter haald. Brand. Te Winschoten is Vrijdag nacht om twaalf uur aan de Oliesla- gerssteeg een felle brand uitgebroken in het perceel, bewoond door de gezinnen van den koopman W. Lammers en den arbeider W. de Wit, die .zoo snel om zich toegreep en zich zoo dreigend liet aanzien, dat de bewoners Lammers zelf was afwezig zich in allerijl moesten redden en de kille deren half gekleed het brandende perceel werden uitgedragen. De beide inboedels gingen totaal verlo ren. Het huis, dat toebehoorde aan den heer J. Hoekstra te Heiliger] ee, was onlang9 verkocht. Alle was, naar men verneemt, verzekerd. De oorzaak van den brand, die juist uit brak, toen een duizend personen de ver gadering bijwoonden, waar bet aftredend Kamerlid dr. Boa sprak, is niet op te ge ven. Velen, dio liet brandalarm hoorden, verlieten- de vergaderzaal, zoodat een groot publiek van dezen brand getuige is ge weest. School- en Kerknieuws. Algemaeoe saluerls-sctie van onderwijzers. Werd, don 17en Maart j.l. op initiatief van het Nederlandache 0nderwijzei-s-genootsch ap een be langrijke bijeenkomst van gedelegoeixlen van de verschillend'© onderwijzers-vereen igingen gehou den ter besjrreking van de vrenschelijk'heid en de, mogelijkheid eener algemeene salaris-actieZa terdag o Juni had ten vervolge een tweede bij eenkomst plaats onder leiding van den heer Tb. Lancée, voorzitter van het N. O. G. Alle onder wijzers-vereenigingen, zoowel dio van openbare als bijzondere onderwijzers hadden vertegenwoor digers gezonden. De commissie ter voorbereiding, bestaande uit do heereni Th. Lancée, M. L. van Geanert, H J. 1 l'huous, J. J. Lamers en J. G. JN ijk had verschil lend conclusion gesteld, die na bi-eedvoerige be- spiekiing alle werden aangenomen. Als grondslagen voor een gezamenlijke actie werden aangenomen lo. gelijke minima bij eerste benoeming en ver der gelijke periodieke verhoogingen voor allen; 2o. roeken niirg van verhoogingen a. 'bij hot behalen dei' hoofdakte; b, bij bevordering tot hoofd der school; c- bij huwelijk, in den vorm van vrije woning of vergoeding yan tyoninghuur j 3o. bij ontbinding van het huwelijk mogen geen toegekende verhoogingen worden teruggenomen 4o. voor geëisehte extra-bevoegdheden of bij zondere diensten behoort een biBijke vergoeding te worden toegekend. Verder werden de volgende conclusiën aange nomen lo, dat eene aanmerkelijke verhooging van het aanvangssalaris, thans bij de wet vastgesteld mede noodzakelijk is met het oog op den stand, waaruit d'e meeste onderwijzers voortkomenmen acht het echter niet gewenscht reeds nu tot het bepalen van het bedïag over te gaan 2o. de verhoogingen behooren als volgt te wor den vastgesteld a. negen tweejaarlirksche verhoogingen van f 100.— h. bij het behalen der hoofdakte f 200. c. bij Irevordering tot hoofd eener school f 300.— 3o. het Iredrag der vergoeding moet geheel van plaatselijke omstandigheden afhangen; de tegen woordige bepaling in de wet vrije woning of vergoeding daarvoor" meet gehandhaafd blijven, doch gelden voor alle gehuwde onderwijzers (hoofden en niet-hoofden) 4o. ook voor geëisehte extra-bevoegdheden of bijzondere diensten wordt geen 'bedrag vastge steld, maai ©en alleszins billijke vergoeding nood zakelijk geacht; 5o. voor het geven en de leiding van het lier- hafllingsowdenvijs worde een voldoend salaris toe gekend. Besloten werd, dat de gedelegeerden deze con- elusiën aan het ooi-deel Van hun vereeniging zul len onderwerpen en vóór 1 September aan de commissie van voorbereiding zal berichten of hun vereeniging op deze basis tot samenwerking bereid is. Aan het einde der vergadering werd onder al gemeene instemming <ie wensch uitgesproken, dat deze actie gevolgd moge worden door samenwer king ook op andere punten van algemeenen aard, als pensioen, wadhtgeldersregeling en opleiding. Hetbosch van Mauve. Dezer dagen werd gemeld, dat liet te Laren ge veilde dennenbosch, bekend onder den naam ,,het boscli van Mauve", behouden bleef. Van bevoegde zijde verneemt echter Het Volk, dat dit niet het geval is, doch dat liet weder als bouwterrein te koop is, ja een gedeelte er van reeds zoo goed als verkocht is. Barneveld. Bij de oud-Ger. Gem. is beroepen ds. J. R. van Dordt te Middel burg. Harderwij k. Zaterdag middag kwa men te Harderwijk niet den goederentrein van het Noorden 3 wagons turfstrooisel mede, afkomstig uit Hooigeveon. Het bleek dat twee daarvan in brand stonden, ver moedelijk veroorzaakt door vonken uit de locomotief. Zij werden direct afgehaakt en op een zijspoor gebracht. De vrijwillige brandweer en de stadsspul- ten waren spoedig op het terrein aanwezig en konden slechts den brand in den eenen wagen gedeeltelijk stuiten. De andere wa gen 'brandde echter geheel uit. B. en W. stellen aan den Raad voor het volgende besluit: „Artikel 6 van het reglement voor het Middelbaar onderwijs in de gemeente Amersfoort, voor zooveel betreft de Hooge- re Burgerschool, als volgt te lezen „Slechts éénmaal 's jaars worden leer lingen toegelaten. Zij, die wenschen toege laten te worden, behooren zich vóór 1 Juli bij den directeur op te geven. „Zij, die kich na dien termijn opgeven, behoeven, onverminderd bet bepaalde in ar tikel 7 en 8, die toestemming van de Com missie van Toezicht om tot de school te worden toegelaten." En tot toelichting schrijven ze hierbij „De geheele herziening van het regle ment op het Middelbaar onderwijs zal, ook in verband met de benoeming eener Raads commissie in zake de Hoogere Burger school, nog niet binnen enkele weken aan de orde gesteld kunnen worden. In af wachting dier herziening hebben wij de eer U hierbij aan te bieden eene voorloopige wijziging van artikel 6 van het reglement, voor zoover dit betrekking heeft op de toe lating van leerlingen tot de Hoogere Bur gerschool. Volgens het bestaande artikel 6 worden slechts eenmaal 's jaars, bij «den aanvang van het nieuwe schooljaar, nieuwe leerlingen toegelaten. Deze bepaling eischt in het belang van het onderwijs wijziging in dien zin, dat zij, die leerlingen van de Hoogere Burgerschool wenschen te worden, zich vóór een bepaalden tijd behooren aan te melden. Met het oog op de formatie van. het personeel voor den nieuwen cursus is het beslist noodzakelijk, dat op 1 Juli het getal adspirant-leerlingen bekend is. Daar na kan het aantal parallel-afdeelingen wor den bepaald en eventueel voorzien worden in de behoefte aan tijdelijk personeel. Blijft daarentegen de aanmelding onbe perkt toegelaten, dan is het zelfs mogelijk, dat eerst bij den aanvang van den cursus bet aantal parallel-afdeelingen kan worden vastgesteld. Het is onnoodig te betoogen, dat een dergelijk geval voor het onderwijs zeer schadelijke gevolgen kan veroorzaken. Het voorgestelde artikel beoogt derhalve lomtrent het aantal leerlingen zekerheid te verschaffen op een oogenbli'k, dat nog de noodige voorzieningen voor het onderwijs te treffen zijn. Het derde lid van het voorgestelde ar tikel beoogt de mogelijkheid tot toelating bij latere aanmelding te scheppen. Immers tegen een dergelijke toelating zal in den regel geen bezwaar bestaan, indien de for matie van de school door de toelating geen verandering behoeft te ondergaan. Ten overvloede zij hier vermeld, dat wij deze wijziging tot het hoogst noodzakelijke beperkt hebben, omdat het ons niet wen- schelijk voorkomt, thans principieele be slissingen uit te lokken, nu een geheele her ziening van het reglement aan de orde ge steld zal worden". De heer W. G. de Haas legde met gunstig gevolg het eerste natuurkundig ex amen (geneesk af aan de Rijks Hooge- school te Utrecht. Ter bijwoning van. de practische oe feningen gedurende de zomermaanden- wor den onderstaande cadetten van de K. M. A. alhier gedetacheerd a. bij het 5e reg. Infanterie H. J. Greve, j J. J. Pesman, W. Bod de, G. L. Pilger, W. B. Labotz, K. J. C. Beekman. b. bij het le reg. Huzaren H. W. L. Schram, C. E. A. de Bruyn, J. M. Benja mins, A. E. R. Wynoldy Daniels. c. bij het le reg. Veld-artillerie S. C. W. J. Byl de Vroe, M. Heybroek, M. J. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, W. H. Door man, J. M. A. Goedewagen, J. C. van Apeldoorn. De muziek van de Wagenwerkplaat- sen bracht Zaterdag avond een serenade aan den stationschef, den heer Vervloet, ter eere van diens decoratie. Naar aanleiding van een in dit num mer voorkomende advertentie maken wij gaarne attent op het eerste abonnements concert 't geen Donderdag avond a.s. zal worden gegeven. Tevens vestigen wij de aandacht er op dat in de datums een zoodanige verande ring is gebracht, dat nog twee concerten op Zondag kunnen worden gegeven nam. op Zondag 4 Juli en Zondag 22 Augustus in plaats van op dagen in de week. Het hoofdbestuur van de Katholieke Kunstkring „De Violier" liet voor de jaar lij ksehe kunstreis ditmaal het oog vallen op Amersfoort, en noodigde haar leden uit op Zondag 13 Juni aan onze stad een bezoek te brengen. Een vijftig leden gaven aan de uitnoodiging gehoor en werden te rond 12 uur door een tweetal leden van de oudheid kundige vei'eeniging, de h.h. W. Croocke- witW.A.zn en A. M. Tromp van Holst aan, 't station opgewacht. Daarna werd een wan deling gemaakt door het plantsoen, langs d.en beroemden kei, de fraaie vijftiende- eeuwsche waterpoort „.Monnikendam", de Binnen-Kamppoort en een deel van de in teressante „Muurhuizen" waarna de lunch werd gebruikt in 't hotel Place Royale. 's Namiddags werd een bezoek gebracht aan de Groote kerk. Alvorens deze te be zichtigen, hield de heer Jan Kalf, secreta ris van de vereeniging een voordracht over den bouw en veranderingen gedurende de verschillende eeuwen van dit merkwaardi ge gebouw. Vervolgens werden bezocht liet Museum Flehite, de Koppelpoort en het St Pieter en Bloklands gasthuis, het gesticht De Poth met de zqstiende-ceuwsche St. Ro- chuskapel, die destijds werd gerestaureerd onder leiding van het violierlid. Ad. Mul der. Om vier uur werd reünie gehouden op het O. L. Vrouwe Kerkhof en deai O. L. Vrouwe toren bezichtigd; een middagdrouk- werd genomen in de oud-Hollandsche taveerne, het zestiende-eeuwsche kapel huis, gerestaureerd onder leiding van het Violierlid W. Scheepens. Inmiddels kwamen de rijtuigen de deel nemers halen voor een rijtoer over Randen broek en den Heiligen Berg en werd te Oud-Leusden gedineerd. Te 9.30 uur vertrokken de leden weer naar de respectieve woonplaatsen nadat aan de hoeren geleiders voor hun welwillend heid hartelijk dank was gebracht. De temperatuur van het water in de zweminrichting was op Maandag 14 Juni, des morgeus .7 uur, 59 graden Fahrenheit Failliet verklaard.: L. Oostendorp, te Achthoven, gem. IJssel- stein, beroep onbekend. Rechter-commissa- ris .jhr. mr. J. Schuurboque Boeye, cura tor mr. J. A. Willinge Gratama te Utrecht. C. Pfaff, timmerman en aannemer te Maarssen. Rechter-commissaris jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen, curator mr. H. C. van Beusekom te Utrecht. S. K. Teitsma, letterkundige te Weesp. Rechter-commissaris mr. J. Kruseman, cu rator mr. W. K. S. van Haastert te Hil versum. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in don morgen van 14 Juni 1D09. Medegedeeld door het Kon Sed Mei Instituut te de liiit Hoogste barometerstand 771.5 te Stor no way, laagste 758.2 te Riga. Verwachting tot den avond van 15 Juni: Zwakke tot matige wind uit W. richtin gen, afnemende bewolking, weinig of geen regen, geringe stijging van temperatuur. Hedon ovorloed te Gorinchem onzo I liove Grootmoeder on Bohuwdgrootmoeder 1 Mevrouw P. J. VAN ANDEL. geb. SMIT. L. VAN SANTEN—Bosboom. J. J. VAN SANTEN. 12 Juni 19 9. Voor do deelneming betoond bij liet overlijden van onze geliefdo Echtgenoot© Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Vrouwe J. J. BOISSEVAIN—Hock betuigen wij onzen dank. Mt. J. BOISSEVAIN. I G. D. M. BOISSEVAIN. Celle, Hannover, J. D. E. M. BOISSEVAIN— van der Aa. 't Huis Nimmerdor, Amersfoort. i Mooyland Farm, Mount Kisco, New York State. Bosch en Duin, Huis ter Heido. Bromley, Kent, 'tHuis Nimmerdor, Amersfoort. HENRY J. E. BOISSEVAIN G. LOUIS BOISSEVAIN. H. A. BOISSEVAIN— maoee. J. E. PAUW VAN WIEL- DRECHT— Boissevain. Jhr. II. PAUW VAN WIELDRECHT E. H. MacCOLL-Boissevain. A. McG MacCOLL. E. D. BOISSEVAIN en Kleinkinderen. Voor f 35.le Koop oen weinig ge bruiktc (AMI KA op statief. toestel voor vergrooting, leerboek en verder alle benoodigd- hedon samen 24 nummers. Te bezichtigen of te bevr. bij N. KUIPERS, Schippersgraclit 181», Maarssen. NUNSPEET ad. VELUWE. De Hoer on Mevrouw HEINS, betuigen I hun hartelijken dank voor de vele blykan i van bolangstolling, bij de geboorte van hun i Zoon ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht Donderdag a.s., tusschen 2i/a en 4t/2 uur n.m. Gezonde streek, boscli, heide en zeo Bevragen bij H. VAN 't HUL Cz., Utrecht. Aan SOLIDE PERSONEN met goede positie' die in tijdelijke geldverlegenheid vorkeoren, wordt door békende BANKINSTELLING op gemakkelijke en betrouwbare voor waarden, met of zonder borgen, Geld aangeboden. Geen kosten vooruit, terwijl alle leeningen zonder eenige korting voor het volle bedrag worden uitbetaald. Brieven franco onder Motto „Discretie", Alg. Adv.-Bur. A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. Echt Victoriawater obehi. ahnstein Entrée 60 cents. Aanvang 8 uur. De navolgende datums zijn definitief vastgesteld: Woens dag 23 Jnni, Zondag i Juli, Vrijdag 16 Juli, Woens dag 28 Juli en Zondag 22 Augustus. Een der grootste OISTI I.I.ATEÏ K8-FI IIXI A's vraagt voor Amersfoort en Omgeving een gesehikt Itrieven met volledige inlichtingenaan liet bureau dezer courant onder letter A. A. Denkt bij Uwe uitstapjes aan het PRACHTIG en RUSTIG PANORAMA-GEBOUW in volle natuur. HET EENIGE IN ONS LA.ND. Zondags tot 12 uur 's middags GESLOTEN. KXXXXXXXXXXXXXXtXXJ >n GELDERLAND. OP HET Sportterrein „De Wageningsche Berg", te WAGEN1NGEN, op DONDERDAG 17 JUNI 1909, namiddags één uur. Concoursen voor Fok-, Handels- en Luxe Tuigpaarden, Rij- en Springpaarden. Het Bestuur: II. J. Baron VAN DOORN VAN WESTCAPELLE, Voorzitter. H. DE BRUIJN TENGBERGEN, te Velp bij Arnhem, Secretaris. IXXXXXXXXD met J. F. RIEJI-YIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papogaaienvoeder25 Zo venzaad voor Wildzang1® Parkietenvoodor1<* Voedor voor Ind. Vogelsld Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Loeuwerikenvoeder, per 'U kilo15 n Lijster- en Loeuwerikenvoeder, per 'llt kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Kiem—Vis' Kraehtochtend- roeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lotto daarop. 25 25 50 kilo. f 0.45 MMÏÖ f 4,— f 7.*6 Verkrijgbaar bij J. VAN GEXDli lt EN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM V!S, Zaadhandel, Holstr. 12, Den Haag. Horloger, Langestraat 42, Grootste sorteering i' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, ving en goed. Fitslultend le kwaliteit. I 5 pd. t 1.55 i l itgezoelite I 2.00 I tl pd. Ï.NO sleep- 2.-IO H pd. 2.45 Asperges 3.20 Fr. na ontf. postw. remb. 10 et. meer. MAG.VEi; Till MUONBergenop Zoom. Meersen (Geuldal). Prospectus op aanvraag.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3