Mrectato CreilM, Stroocartonfabriek „Appingedam" Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Bankinstelling. BOOMVRUCHTEN. S.M, PEREL, shir. PédicnrH, Hoofdagent. Cat3 (5emta*olte de beste Slaolie. Hotel „Koningin Emma'', LISSONE s REIZEN. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP te APPINGEDAM. Maatsehappelyk Kapitaal f 500,000.—, UITGIFTE van eene 5 pCt. Hypothecaire Leening groot f 500 000.- WOENSDAG 23 JUNI 1909 LAMAISON BOUWER C, SST TICHELAAR CLEVERINGA, G, J. en A, E. GROENEVELD, Het is een oude geschiedenis, Bessensap Limonade Meiwijn Jam ROK ROK is een heerlijke verfrisschondo drank. ROK „Ik heb geen geloof, maar een overtui ging". Wat moeite de president zich gaf om hem tct den eed te bewegen „Doe het, door de wet gedwongen", getuige antwoordde: „Ik erken geen wetten die verkeerd zijn" en volhardde bij zijn bezwaar. Rechter Tolting beduidde hem nog: „U zegt toch geen leu gen indien ge onder den eed uw verklaring aflegt!" maar get. bleef weigeren. De substi tuut-officier, mr. Besier, requireerde einde lij k (op het gevaar had de president te voren reeds terloops gewezen) de gijzeling van bekl. Na geruimen tijd zich in raadkamer te heb ben afgezonderd, keerde de rechtbank in de zitting terugde president vraagt get. of hij zich ten opzichte van de eedsweigeriug heeft bedacht, maar get. blijft weigeren. Hierop stelde de rechtbank overeenkomstig het requisitoir get. in gijzeling tot 24 dezer Het verhoor van de twee volgende getui gen, resp. penningmeester en secretaris van het Landelijk Comité, die aanvankelijk even eens bezwaar tegen den eed hadden, doch onder protest toch daartoe overgingen, leverde geen belangrijke bijzonderheden op. Vervolgens werden gehoord de beide druk kersgezellen van „de Samenwerking" te En schedé. Van hen vernam men o.a. dat de almanak een oplago had van 5000 exempla ren. Nadat als laatste getuigen waren gehoord drie jonge mannen, die als milicien buiten de kazerne in de buurt der Muiderpoort den almanak hadden ontvangen, werd de behan deling der zaak geschorst tot 24 dezer. Poging tot inbraak. In den nacht van 25 op 26 April jl. werd eene poging gedaan om in te breken in de ge meentelijke bank van leening te 's Graven- hage, welke poging mislukte door het over gaan van een electrische schel in de kamer van den directeur der bank, die daarop per telephoon de politie ontbood, die twee jonge mannen, een 20-jarigen timmerman en een 28-jarige» koopman, arresteerde. Gisteren stonden 'beiden voor de Haagsche rechtbank terecht. De ambtenaar van het O. M. eischte wegens poging tot diefstal door twee vereenigde personen, met braak, tegen ieder der personen 4 jaren gevangenis straf. Uitspraak 28 Juni. Een truc om spoor rei s- vracht te ontduiken. Het O. M. bij het Haagsche kantongerecht, eischte gis teren, om een voorbeeld te stellen f 30 boete tegen iemand, die, om het betalen van spoorr eis vracht te ontduiken, den volgen den truc toepaste Hij was in het bezit van éen abonnement Staatsspoor en reisde per Holl. Spoor naar Rotterdam. In Den Haag liet men hem door do controle op zijn zeggen; „abonnement", zonder dat men hean naar het abonnement vroeg. Hij zou dan in Rotterdam de con trole van liet gemeenschappelijke D. P. sta tion hebben gepasseerd met zijn S.-S.-abon nement. Doch in den trein werd hij gecon troleerd en 'Vertoonde toen. een 10-rdtten- boekje, dat evenwel niet geldig was, omdat het niet was geknipt. Kind verbrand. Woensdagmid dag had te Raakte een droevig ongeval plaats. Op oen in het kanaal gelegen woon- scheepje wilde con jongetje van 9 jaar de kachel aanmaken met petroleum. De vlam sloeg in de kan, deze ontplofte en in minder dan oen oogenblik stond het ventje geheel in vlammen gehuld. Op het hulpgeschrei dei" moeder, die op dek aan 't werk was, kwam de in de nabijheid gelegen schipper J. Poep- jes (Zwolle) aansnellen, aan wien het niet zonder moeite gelukte den jongen uit het brandende ruian to redden. Het ongelukkige kereltje was met vreese- lijko brandwonden overdekt en op sommige plaatsen als 't ware geroosterd. Hoewel aan stonds naar het ziekenhuis overgebracht en onmiddellijk geneeskundig behandeld, vreest men zeer voor z'n behoud. Het in 't scheepje ontstane begin van brand werd spoedig gebluscht. Zw. Ct. r— De Vrijzinnig-Democratische kiesver- eeniging „Algemeen belang" te Utrecht, besloot gisterenavond, bij de a.s. herstem mingen voor de Tweede Kamer met alle kracht te steunenin district I de candida- tuur van jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en in district II die van jhr. mr. J. Röell, dit in aansluiting met het adres van het hoofdbestuur van den bond en wel voorna melijk op grond, dat beide candidate» voor standers zijn van vrijhandel en van open haar onderwijs. Het bestuur van „Algemeen belang" zal dit besluit nog nader aan de kie zers toelichten. In de gisteren namiddag gehouden gemeenteraadsvergadering van Utrecht, werd naar aanleiding van een ingekomen adres mededeeling gedaan door B. en W. dat zij bezig zijn in het algemeen na te gaan waar de straatverlichting dient te worden verbeterd. Vervolgens werd eervol ontslag verleend op verzoek aan den heer J. Stibbe als tijdelijk leeraar aan de Bur geravondschool en aan den heer W. J. Bur- gersdijk als ingenieur der Gemeentewerken. Conform liet voorstel van B .en W. werd besloten afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie van de Vereeniging tot steun aan on- en minvermogende Utrecht- sche lupuslijders. De armlastige lupuslij- dcrs der gemeente kunnen immers volgens contract in de Rijksklinieken worden be handeld. Besloten werd voorts op de H. B. S. met 5-j. cursus voor meisjes onderwijs te doen geven in Staatsinrichting en Ge zondheidsleer en facultatief onderwijs be schikbaar te stellen in boekhouden. Dau besloot de Raad 40 zoogenaamde tijdtellers op de motorwagens der electrische trams aan te schaffen voor f 840. Een voorstel om aanvankelijk een proef te nemen met 10 tijdtellers werd vooraf verworpen. Ia het college van Regenten der Vereenigde Gods- en Gasthuizen koos de Raad daarop den heer mr. dr. W. A. van Zijst. Einde lijk keurde de Raad goed dat B. en W. zich tot de Regeering zullen wenden met het verzoek de afschaffing van artikel 10 der wet van 21 Aug. 1816 (Stbl no. 33) te willen bevorderen, althans voor zooveel het daarin vervatte verbod gericht is tot plaatselijke of stedelijke besturen en direc- tiën van gemeentelijke weduwenfondsen. Tevens zal men den besturen van enkele groote gemeenten verzoeken adhaesie te be tuigen aan dit verzoekschrift. Ten slotte keurde de Raad gjoed de voordracht om B. en W. zich te doen wenden tot Gedeputeer de Staten van Utrecht, met het verzoek, ingaand 1 Januari 1910 het presentiegeld voor het bijwonen der Raadszittingen te brengen van f 1.50 op f 2.50 per zitting. 20 leden waren er voor, 9 tegen. Daarop ging de Raad in geheime verga dering. De nieuwe burgemeester van Laren. Laren heeft gisteren zijn nieuwen burgemeester, jhr. H. L. M. van Nispen tot Sevenaer, feestelijk ingehaald, ofschoon deze te kennen had gegeven geen festiviteiten te wenschen. Dit hebben de Larenaars niet over zich kunnen verkrijgen. Een deputatie uit den raad haalde jhr. Van Nispen van Hilversum af. De oudste wethouder, de heer Van den Brink, heette hem welkom, waarna men in de gereed staande landauers stapte en naar Laren reed. In Laren werd de nieuwe burgemeester door een eerewacht afgehaaldhet. fanfare korps speelde. In de raadszitting hield de oudste wet houder een rede, die door den burgemeester, kernachtig beantwoord werd. Na de raadszitting werd nog door 200 kin. deren gezongen. De gemeenteraad bood den nieuwen bur gemeester een diner aan in hotel Hamdorff. Men schrijft uit Apeldoorn.: Apeldoorn is in feestdosgereed tot een vreugdevol vieren van de blijde gebeurte nis, de voor het Vorstelijk Gezin, Land en Volk zoo heuglijke geboorte van II. K. H Juliana, Louisa, Emma, Marie, Wilhelmi- na, Prinses der Nederlanden. Apeldoorn's ingezetenen wenschen thans, ter gelegenheid van de eerste komst dei Prinses ten paleize Het Loo, aan hunne ge voelens uiting te geven. Alom versieringen en gelegenheid tot il luminatie, het een al fraaier dan het ander! Een verrassenden, aangenamen indruk maakt het zulks allerwege te zien, hier door een aaneengeschakeld geheel, elders door af zonderlijke monumentale eerépoorten of an dere versieringen, mede aangebracht aan tal van openbare gebouwen en particuliere wo ningen, zoomede aan tal van winkels, waar van mede velen fraaie étalages aan het feest wijden. Dat de opgewektheid tot feestvieren groot is, blijkt uit de toeuemende drukte in de laatste dagen in de geheele plaats en omge ving, de menigte wandelaars breidt zich steeds uit, terwijl tal van belangstellender, een en ander per rijtuig in oogenschouw nemen. Wanneer heden midklag het officieel be zoek van H. M. de Koningin aan het feest vierend Apeldoorn, hetwelk is vastgesteld op vier uur, zal plaats hebben, zal de feest viering zich ongetwijfeld uiten in een ein deloos gejubel. Hoender loo. Aan het Door gangshuis te Hoendlerloo is oen legaat van f 1000 vermaakt, vrij van successierechten, doch bezwaard met vruchtgebruik, door wij len mej. A. E. Reil, den 24. Mei jl. te Arnhem overleden. Agen'da voor de openbare vergade ring van den Raad der gemeente Amers foort, op Dinsdag 22 Juni 1909, des na middags te half 2 uur. 1. Voorstel van Burg. >en Weth. tot wij ziging van het reglement voor het Middel baar Onderwijs in de gemeente Amers foort. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot be noeming eener Commissie inzake onbe- woon'baarverklaring van de perceelen St. Jorisstraat nos. 31, 33, 35, 37, 39. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot over name in beheer en onderhoud van eenige gedeelten van Rijksstraatwegen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. betref fende den afkoop van erfpachtscanon van gronden aan de rivier'de Eem. 5. Voorstel van Burg. en Weth. betref fende een verzoek van de Oranjevereeni- giing tot verhooging der subsidie. 6. Rapport en voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een adres van de af deeling Amersfoort van het Neder- landsch onderwijzersgenootschap betreffen de de salarisregeling van het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eervol ontslag aan de leerares aan de Hoogere Burgerschool, mej. H. C. van Eijk van Voorthuijsen. 8 Voorstelv van Burg. en Weth. tot het geven van verlof aan de leerares aan de Hoogere Burgerschool, mej. H. C. van Eijk van Voorthuijsen. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot vast stelling eener verordening, houdende ver bodsbepalingen tot het stellen van gebou wen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aanleg van straten, enz. 10. Voorstel van Burg. eu Weth. uaar aanleiding van een adres van P. van Ach- terbergh, betreffende de berekening van ge- oorloofden aftrek ter zake van de inkojn- stenbeliasting. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eervol ontslag aan den onderwij zer Akkerman. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging der begrooting dienst 1908. 13. Vaststelling van oninbare aanslagen inzake inkomstenbelasting, dienst 1905, 1906, 1907 en 1908. 14. Vaststelling van oninbare aanslagen inzake straatbelasting, dienst 1905, 1906, 1907 en 1908. 15. Behandeling van reclames inzake in komstenbelasting, dienst 1909. 16. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver lenging van het verlof van het Hoofd der Jongensschool. Gisteren avond hield de R. K. Kies- vereeniging „Recht en Orde" eene verga dering tot het stellen van candidaten voor den gemeenteraad. De voorzitter, de heer D. P. Hamers, deelde mede dat het bestuur eene bespre king had gehad met de besturen van de Anti-Revolutionaire en Chr. Historische Kiesvereenigingen De volgende heer en worden bij acclama tie candidaat gesteld District I. Mr. H. J. M. van den Bergh. District II. J. W. Jorissen (aftr.) en M. R. N. Oosterveen (aftr.) District III. N. Veis Heijn. De tweede zetels voor district 1 en 3 worden voor de beide andere rechtsche par tijen opengelaten, terwijl het bestuur wordt gemachtigd naar goedvinden deze over te nemen. De vergadering kon bet aftredend li!d, den heer S. J. van Duinen, niet opnieuw candidaat stellen, daar de vrijzinnige kies- vereeniging „Gemeente belang" geen enkel aftredend lid van rechtsche richting op nieuw gecandideerd heeft. Naar wij vernemen, hebben de gestelde candidaten hun candïdatuur aangenomen. De luit.-kolonel J. T. H Mingels beeft het bevel aanvaard over het 1ste Re giment Huzaren alhier. Belanghebbenden maken wij attent op de advertentie betreffende de uitgifte van een 5 pCt. hypothecaire leening, groot 500.000, van de N. V. Stroocartonfabriek „Appingedam". De inschrijving, tegen een koers van 100 pCt., is o.m. opengesteld ten kantore van de firma Lamaison Bouwer Co., op Woensdag 23 Juni. Geveilde perceelen door notaris J. Knoppers, gisteren avond in het „Valkje". Perceel I. Een winkelhuis in de Krom- mestraat 110. 11, groot 54 centiarendoor den heer Liiugen gekocht voor f 3000. Perceel II. Een heerenhuis met tuin aan den Weversingel no. 28, groot 4 aren en 2 centiaren. In bod gebracht door mevrouw Lemmers voor f 3500. Gemijnd door J Valewink voor f 3520. Perceel III. Een woning met grond in de Spieringsteeg no. 6. Gemijnd door W. Hendriks voor f 110. Massa 2en 3 gekocht door J. Valewink voor f 3680. Perceel IV. Een winkelhuis aan de Langestraat no. 109, groot 3 areu, 30 cen tiaren. Gekocht door den heer Ltfdgen voor f 8800. Perceel V. Een heerenhuis met tuin aan den Utrechtschenweg no. 72. Gemijnd door den heer H. Lamour voor f 4200. Perceel VI. Een heerenhuis gelegeu naast perceel V. Gemijnd door J. van de Kamp voor f 4100. Massa perceelen 5 en 6. Gekocht door dr. Sala, te 'Stratum, voor f 8800. Perceel VII. Een heerenhuis met tuin aan den Utrechtschenweg no. 59. Gemijnd door den lieer Lüngen voor f 4500. Perceel VIII. Een heerenhuis gelegen naast perceel VII, no. 61. Gemijn ddoor den heer Lüngen voor f 4700. Massa perceelen 7 en 8. Gemijnd door J. v .d. Kamp voor f 9280. Perceel IX. Bouwterrein gelegen naast perceel VIII groot 470 vierk. M. In bod gebracht door den heer J. A. Speelberg voor f 1250, gemijnd door Job. v. -d. Kamp voor f 1260. Massa perceelen 7, 8 en 9. In 'bod ge- I bracht door m.ejuffrouw Lüngen voor f 10890 en gekocht door dr. Sala, Stratum, i voor f 12150. De temperatuur van het water in de zweminrichting was op Vrijdag 18 Juni, des morgens 7 uur, 62 graden Fahrenheit. Stoomvaartberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het s.s. Kronpr. Wilhelm arriveerde 15 Juni te Bremershaven. Het s.s. Kaiser Wilhelm II vertrok 15 Juli van Bremershaven. Het s.s. Prinz Oskar passeerde 14 Juni Sallij. Het s.s. Göttingen arriveerde 15 Juni te Monti'vedeo. Het s.s. Gerflingeren vertrok 15 Juni van Napels. Het s.s. Prinz Lüdwig arriveerde 15 Juni te Genua. Het s.s. Sasscheai arriveerdé 15 Jund te Catanima. Het s.s. Rinzen vertrok 15 Juni van Southampton. Het s.s. Zieten arriveerde 15 Juni te Catanima. Het s.s. IJork arriveerde 15 Juni te Hon- kong. Het s.s. Schoolschip arriveerde 15 Juni te Taltmath. Marktberichten. A mer stoort, 18 Juni. Op ds lieden gehou den weekmarkt bosteedde men voor aard appelen f 2.70 k 3.85, AppsUn f 0.— a 0.— Foren f 0.— a 0.—, per H.L. Hoendereiereo f 4.— k 4.26 per 100 stuks. Boter f 1.20 a 1.80 per K.G. Kippen f 0.80 k 1.80, Kuikens f 0.k 0.00, Piepkuikens f 0.60 k 0.90, Een den 0.90 k f 1.20. Hazen f 0.— k 0,—. Wild# konijnen f -,k Tamme konijnen f 0.40 a 0.90 per stuk. Duiven f 0.50 k 0.70 per paar Magere Varkens f 15 a 20, Zeugen f 40 k 60 biggen f 7.A 13. Aangevoerd warenheet. Appelen, hert. Peren, 120 heet, Zandaardappolen, 12,000 stuks Hoendereieren, 1100 kilo Bboter stuks Vee, Vette Varkeus, 20 Magere Var kens, 300 Biggen «n 18 Zeugen Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen 'in den morgen vu» 18 Juni 1909 Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te de lint. Hoogsto barometerstand 775.6 te Coruita; laagste 760.2 to Hernosand. Verwachting tot den avond van 19 Juni: Zwakke tot matige, meest N.-W. tot W.- j wind. Zwaar bewolkt, mogelijk regenbuien. Geringe stijging van temperatuur MÜURHÜIZEN 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissel» en Coupons. Sluiten prolongatie Saté-Inricht! ng. Krcmmi Kitowi Gracht 16. Utrecht. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 1 1.000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet, koopt en verkoopt Kflecten. Coupons en Buitenlamlscli Geld. sluit prolonga tion tegen den koers van den <lag en opent rekening-courant met rentevergoeding h 3 pCt Neemt gelden: in depflt met 2 dagen opzegging h 2*/4 pCt» B it IJ 14 3 voor één maand vast A 31/, voor drie maanden vast k 31/2 voor zes maanden vast h 3ty, voor een jaar vast A 4 bare Spaarkas A3 Belast zich met hot in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. De Directie, J. J. VAN ASCH VAN WIJCK. G. W. J. HOOFT. Bij de boekhandelaren ALBRACHT Co. te Amsterdam, Damrak 97; CIKOT v/h. F. J. DE ZWAAN te 's Graven- hago, en J. L. BEIJERS te Utrecht, is verkrijgbaar gesteld tegen 25 cents -f porto „Het Verslag der Maatschappij tot „Exploitatie van Staatsspoorwegen „over het dienstjaar 1908". DE DIRECTEUR-GENERAAL. Aan SOLIDE PERSONEN met goede positie dio in tijdelijke geldverlegenheid verkeeren, wordt door bekende BANKINSTELLING op gemakkelijke en betrouwbare voor waarden, met of zonder borgen, Geld aangeboden. Geen kosten vooruit, terwijl allo loeningen zonder eenige korting voor het volle bedrag worden uitbetaald. Brieven franco onder Motto „Discretie", Alg. Adv.-Bur. A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. De Verkooplng te Montfoort ls be paald op Woensdag, 4 Augustus 1909's morgens II uur. Notaris C. 1. DE CELDER. Stationsdwarsstraat 8Utrecht, is dagelijks te consulteeren of te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdere ongemakken aan den voet, geheel dljnioos en anti-septiseh. Eene der belangrijkste Nederlandsche Brouwerijen zoekt voor Amersfoort en om streken een Alleen zij, die reeds eenigon bieromzet be zitten, kunnen in aanmerking komen. Brievon te zenden onder No. 9498 aan het Intern. Annonce Bureau, Keizersgracht 676, Amsterdam. uit den deftigen stand, die hare IJ fl 111 BS inkomsten op li oogst nette wijze mot honderd a vijfhonderd gulden per jaar wenschen te vermeerderen, gelieven haar adres in te zendon onder letter T. IL 2157, Alg. Adv.-Bur. A. DE LA MAR Azn., AMSTERDAM. Meersen (Geuldal). Prospectus op aanvraag. 22 en 29 Juni. London, Wight, Bourne mouth. 24 Juni. Prachtige reis hoen en terug over land door Zweden en het trotschc Noorwegen. 29 Juni. Parijs, Versailles, Fontainebleau. 1 Juli. Tirol on Salzkammergut, een der sohoonste kunst- en natuurreizen. 7 en 14 Juli. Noorwegen's beroemde West kust. 22 Juni en 8 Juli door de Harz per rijtuig- 8 Juli. Zuid West-Zwitsorland, (grootsche berg. tafereelen). 14 Juli. Den Rijn en hot Ahrdal. 15 Juli. Interlaken, Luzern, Rigi, enz. Programma's t\ 10 ets. per stuk. LI8SONE A Zn., Singel 155, Am sterdam. Alleenreizenden neemt do proef met onze uitstekende Hotelcoupons. waarvan geplaatst f 352.500.—. Ondergeteekenden berichten dat de INSCHRIJVING op: f 500,000— 5 pCt. Obligatiën groot f 1000.- en f 500.- ten laste dezer Maatschappij tegen den koers van 100 pCta zal zijn opengesteld te hunnen kantore op wan 10—4 uur namiddags, alwaar de trustacte ter inzage ligt en prospectussen en inschrijvingsbiljetten ver krijgbaar zijn. Amsterdam. Culemborg. AMSTERDAM, GRONINGEN 18 Juni 1909. WINSCHOTEN Winschoten. maar ze blijft toch altijd waardat de origineel* Auping's Matrassen de beste ryn die U kunt verlangen. Wy garandeeren elke „Auping's" 15 jaar voor alle reparatie. Ons vlugschrift: Slapeloos heid en Slaap", alsmede ons uitgebreid album, z\jn gratis en franco. Eischt bij Uwen behanger of beddenleverancier ons merk met den naam „Auping". Fabriek „AUPING" Deventer. voldoet ruimschoots aan de oischon, gestold door It ij ks- en Gemcentelyke Keuringsdiensten pnif wordt boroidt uit de vrucht zeivo ou bevat geeu •Win schadelijke bestanddoelon. is zuiver, uitsluitend vervaardigd uit vruchten mot suiker. Allo artikelen zijn voorzien van étiquet met flriUHiiHain en vorkrijgbnur l middeling van Uwen Comestiblehandelaar of Kruidenier.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3