S#. 359. Eerste Blad. 7Jnarvang. Zaterdag 19 Juni 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frsuco per post1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens Dfl de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bjj vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen t«t het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eet&e circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. A.an hendie niet 1 Juli a. s. op dit blad inteekenen worden de nummers die ge durende de maand Juni nog zullen verschijnenkoste loos toegezonden. Politiek Overzicht Spanje in Marokko. De Spaansche regeering heeft van den raad van state de bewilliging verlangd en verkregen van een buitengewoon crediet van 3i millioen pesetas tot het zenden van ver sterkingen naar Ceuta en Melilla. Dat is een bewijs, dat Spanje plan heeft een nieuw tijdperk van actieve politiek in Marokko te openen. De goedkeuring van dit crediet is van den raad van state gevraagd terstond nadat de zitting van het parlement was ge sloten. De regeeriug heeft dus den last van eene discussie in het parlement over hare Marokko-pofitiek uit den weg willen gaan. De Spanjaarden houden sedert die woelin gen, die d'oor liet militaire optreden van Frankrijk in Marokko zijn ontstaan, weder rechtelijk Mar Chica en Cabo del Agua bezet, zooals Frankrijk Oedjda en Casablan ca bezet houdt. Deze bezetting is in den beginne „voorloopig" geschiedt, maar heeft allengs, ondanks de akte van Algeciras, een blijvend karakter gekregen. Sultan Moeley Hafid verlangt, met een beroep op de akte van Algeciras, de ontruiming van de ten onrechte bezette plaatsen, en daar Spanje en Frankrijk dit weigeren, hebben de reizen van Regnault en van Merry del Val naar Fez niet tot een bevredigend resultaat ge leid. Spanjojieeft daarop in den omtrek van Ceuta en Melilla militaire maatregelen ge nomen, die het met behulp van de nu toe gestane oredietem denkt uit te breiden. Be stond deze bedoeling niiet, dan zou er voor de nieuwe credieten geen reden bestaan, vooral omdat Spanje alle aanleiding heeft, om met zijne geldiniddelem spaarzaam om to gaan. Een ander motief voor een even tueel militaar optreden van Spanje in Noord- Marokko is de mogelijkheid, dat tot be scherming van den arbeid in de mijnen bij Beni bu Isrur, bij Melilla, die door eene Fransche maatschappij weder is opgevat, Frausche troepen van de Algenjnsche grens oprukken, wanneer Spanje zelf niet voor eene toereikende bescherming zorgt. Het spook van eene Fransche vestiging in het achterland van Melilla kan Spanje steeds tot militaire operatiën ju>pen. Niet zonder verbazing neemt men daarom kennis van de officieuse mededeelingen, die nadat deze credieten waren toegestaan, van Madrid uit zijn verspreid. Daarin worden de geruchten over militaire toebereidselen in de Spaansche- steden van Noord-Marokko ongegrond verklaard ondier opmerking, dat de regeering geen bericht heeft over eene vijandige houding van Marokkaanse he stam men en met nadruk het gerucht tegenspreekt, dat eene militaire expeditie onder bevel van generaal Marina wordt voorbereid. Officieuse ontkenningen zijn soms geen bewijs van groo- te waarheidsliefdeinzonderheid hebben Frankrijk en Spanje over den loop van zaken in Marokko wel eens meer mededeelingen verspreid, die tegen de feiten niet bestand waren. De Madrrasche correspondent van de Vossi-rhe. Ztg. bericht naar aanleiding hier van De officieuse geruststellende nota over de versterking van de Spaansche garnizoenen in Afrika maakt wel een gunstigen indruk op de openbare meening, maar toch verheelt men zich niet, dat die Spaansch-Marokkaan- sche geschillen voortbestaan, want het bui tengewone Marokkaansche gezantschap, dat hier wordt verwacht, zal opnieuw de ont ruiming verlangen van het door Spanje be zette Marokkaansclie gebied, terwijl Spanje de ontruiming afhankelijk zal maken van waarborgen voor - de verzekering van zijne rechten, welke waarborgen de sultan ge- zwaarlijk zal kunnen geven. Duitschl&ncL Prins August Wilhelm van Pruisen, de vierde zoon van den Keizer, die te Straats burg den graad van doctor in de staatsweten schappen heeft behaald, studeert thans te Berlijn in de rechtswetenschap. Hij volgt colleges aan de universiteit en ook colle ges, die alleen voor hem bestemd zijnhet laat zich aanzien, dat hij reeds spoedig zijn eerste examen zal doen. B e r 1 ij n, 1 8 J u n i. In de heden ge houden zitting van den Rijksdag legden de vrijzinnigen verklaringen af ten gunste van de erfenisbelasting. Zij verklaarden zich tegen de door de commissie voorgestelde aan vulli ngsbeJ astin gen De woordvoerder van de „Wirtechaftliche Vereinigung" verklaarde zich onder eenige voorwaarden voor de erfenisbelasting. B e r 1 ij n, 1 8 J u n i. In het heden ver schenen! nummer van de Zubunft is eene briefwisseling opgenomen tusschen Harden en graaf Moïtke op grond waarvan Harden verklaart, dat hij zijn cassatieberoep in trekt. Daarmee is deze zaak van de baan. Wolff's bureau bericht, dat de nieuwe be handeling van de meineedzaak tegen vorst Eulenburg den 7en Juli zal beginnen. De terechtzittingen zullen 's morgens om half negen beginnen om ze niet te zeer te rekken in de warme uren van den dag. De ver dediging was in verzet gekomen tegen de beschikking tot verhooging van den borg tocht, maar dat verzet is door het Kammer- gericht afgewezen. Frankrijk. Parijs, 18 Juni. De Kamer behan delde heden de interpellaties over de alge- meene politiek. Delahaye laakte de gezags- looze houding der regeering tegenover de revolutionaire beweging. P a r ij s, 18 Juni. In het interpella tiedebat over de algemeene politiek hield de afgevaardigde Delahaye een heftig betoog tegen de radicale regeering. Hij zeide, dat het land aan de socialisten de voorkeur geeft boven de radicalenbij de aanstaande verkiezingen zullen misschien 200 socialis ten naar de Kamer gezonden worden. Uit Cherbourg wordt bericht, dlat de ont moeting van den Czaar met president Fal- liières zal plaats hebben aan boord van het oorlogsschip Léon Gambettfc. In tegenstel ling tot vroegere ontmoetingen zal ditmaal aan de werf geen ontvangst of eendg feest plaats hebben; de geheele ontmoeting zal zich afspelen op de reede. Verscheidene bla den gelooven, dat dit in verband staat met de betooging, waarmee de socialisten heb ben gedreigd. Gisteren zijn in de Fransche Kamer de debatten begonnen over de interpellatiën over de algemeene politiek. Zeven afge vaardigden hebben aanvragen om te Lnter- pelleeren ingedienddrie van de rechter zijde, twee van de vereenigde socialisten, een van de radicaal socialisten en een van de democratische unio. Verder heeft de radicaal-socialistische fractie een van hare leden opgedragen in het debat op te tre den. Men verwacht, dat deze debatten ver scheidene zittingen zullen duren. Verbeteringen, die naderhand zijn aange bracht in de stemmingslijst over het voor- stel-Berteaux betreffende de pensionmee- ring van de spoorwegbeambten, hebben het gevolg gehad, dat de meerderheid, die dit voorstel heeft verworpen, is ingekrompen totéén stem. De aan de vakvereeniging van de post beambten gestelde termijn om zich vrij willig te ontbinden, is afgeloopen zonder dat een lid van het bestuur de bij de prefec tuur van het Seine-departement gedeponeer de statuten heeft teruggenomen. Het 0. M. zal nu tot de gereohtigc vervolging van de oprichters der vereeniging overgaan. Zwitserland. Bern, 18 Juni. De overeenkomst tusschen Frankrijk en Zwitserland betref fende de toegangswegen naar den Simplo i- tunnel is heden onderteekond. Engeland. De arbeiderspartij in het Engelsche La gerhuis heeft een besluit aangenomen, waar in zij protesteert tegen elke officieele erken ning van het bezoek van den Keizer van Rusland, „onder wiens gezag en recht- streeksche goedkeuring zoovele vreeselijke gruwelen bedreven zijn tegen een volk, dat grondwettelijk voor politieke vrijheid strijdt. Eer. vergadering van de Oost-Middelland- sche Baptisten heeft eveneens een besluit aangenomen, waarin het bezoek van den Kei zer van Rusland aan Engeland wordt ver oordeeld. Aan de groote manoeuvres der Engelsche vloot in de Noordzee, die nu zijn begonnen, nemen meer dan 350 oorlogsschepen van ver schillend kaliber en soort deel. Vijf eska ders van slagschepen en 7 kruiser-eskaders met de daarbij behoorende onderzee- en tor- pedo-flottiljes treden tegen elkander op. Het oppercommando voeren Sir William May, Sir A. Curzon en prins Louis van Bat ten berg. Langs de geheele kust zijn Mareonistations opgericht. Oostenrijk. Weenen, 18 Juni. Het huis van afgevaardigden heeft de begrootingen van de departementen van binnenlandsche zaken, openbaar onderwijs, eeredienst en justitie aangenomen. Rusland. Reval,18Juni. Gisterenavond had het diner weder plaats aan boord van de Standart. Aan tafel bracht de Keizer van Rusland den volgenden dronk uit Het verheugt mij Uwe Majesteit in ons midden te kunnen begroeten en U. M. wel kom te kunnen heeten tot beantwoording van de gastvrijheid, die mij voor twee jaren in Swinemünde' 'bewezen is en die tot mijne kostbaarste herinneringen behoort. Ik neem deze gelegenheid waar om U. M. te verzeke ren, dat ik den oprechten en onverander- lijken wensch koester de traditioneele be trekkingen van hartelijke vriendschap en wederzijdsch vertrouwen duurzaam te hand haven, die onze beide huizen steeds hebben verbonden en die ik levendig wensch te koes teren, niet alleen als onderpand van de goede betrekkingen tusschen onze beide landen, maar ook van den algemeenen vrede. Ik neem mijn glas op en drink van ganscher harte op de gezondheid en hej geluk van Uwe Majesteit, op de gezondheid van H. M. de Keizerin, op het welzijn van de keizer lijke familie en op de welvaart van het Duitsche rijk. De Duitsche Keizer antwoordde op den dronk van den Czaar De zoo minzame woorden, die Uwe Majes teit zoo even tot mij richtte, troffen mij levendig. Ik dank U. M. daarvoor en spreek tegelijk mijne diepe dankbaarheid aan U. M. en H. M. de Keizerin uit voor de zoo har telijke ontvangst, die mij op nieuw weer aan boord van de Standart is bereid. Evenals U. M. zie ik met vreugde in de ontvangst eene nieuwe en kostbare bevestiging van de nauwe en oprechte vriendschap, die onze personen en onze huizen verbindt. Ik zie daarin tegelijkertijd eene nieuwe bevestiging van de traditioneele betrekkingen van har telijke vriendschap en vertrouwen, die, aan de veelzijdige belangen en de volkomen vriendschappelijke gezindheid van onze lan den gelijkelijk beantwoordend, tusschen onze regeeringen bestaan. Ik drink op het welzijn van Uwe Majesteit, van H. M. de Keizerin, van de gansclie keizerlijke familie en eveneens op het gedijen van het Russi sche rijk en de banen, die de hooge wijsheid van Uwe Majesteit het heeft aangewezen. Helsingfors, 18 Juni. Om 11.30 begaf de Duitsche Keizer zich aan boord van de Standart, van waar hij om 12.5 terugkeerde op de Hohenzollern. Om 3.40 lichtten de Hohenzollern en de schepen, die haar begeleidden, het anker en vertrokken in die richting van Narva. Reval, 18 Juni. Door middel van de vonk en-telegraaf is van de reede van de Standart aan den vertegenwoordiger van Wolff's bureau van bevoegde zijde het vol gende medegedeeld De ontmoeting is een nieuw bewijs van de betrekkingen van traditioneele hartelijke vriendschap, die zoowel tusschen de beide huizen als persoonlijk tusschen de monar chen bestaan. Dat blijkt ook uit de feest dronken, waarin de beide monarchen in deze betrekkingen een onderpand van de tusschen de landen bestaande goede ver houding en van den algemeenen vrede heb ben gezien. Bij de gesprekken tusschen de staatslieden, die de monarchen vergezel den, zijn natuurlijk verschillende vraag stukken aangeroerd. Daarbij is geconsta teerd, dat er volstrekt geene tegenstrijdige opvattingen bestaan, dat aan beide zijden oprecht de voortzetting en bevestiging van de betrekkingen wordt gewenscht. Tegelijk is erkend, dat de internationale overeen komsten, waarbij Rusland en Duitschland betrokken zijn, aan deze goede betrekkin gen geenszins Ln den weg staan en dat men aan beide zijden er naar streeft tot de vreed zame oplossing van elke kwestie, die mocht opkomen, bij te dragen. Weenen, 18 Juni. Volgens een telegram uit Petersburg aan de Neue Freie Presse hebben de gesprekken tusschen den Czaar en den Duitse hen Keizer hoofdzake- I lijk tot onderhoud het samengaan van Duitschland en Rusland in het Balkange- bied. Servië. Een correspondent bericht uit Belgrado, dat Koning Peter prins George op verlan gen van de samenzweerders in overweging heeft gegeven, zijne officiersfoetrekking neer te leggen en Servië te verlaten, onder belofte van eene apanage van 120,000 frs. en beta ling van zijne schulden, als hij dezen wensch vervult. Prins George wordt gozegd te heb ben geantwoord: „Ik vrees de samenzweer ders niet. Als er geweld tegen mij wordt gepleegd, dan trek ik terstond naar Nisch. En dan wee aan alle samenzweerders en aan u als hoofd van dezen bond. Turkije. De pers te Konstantinopel bevat eene nauwkeurige opgave van de onroerend© goe deren, die door Abdul Hamid sedert zijne troonsbeklimming aan zijne civiele lijst wa ren toegevoegd. Sultan Mohammed heeft die aan den staat teruggegeven en als kroondo mein slechts laten gelden de bezittingen, die vóór 1877 deze bestemming hadden. Welke groote jaarlijksche inkomsten de sultan daarmee heeft prijs gegeven, blijkt uit de volgende opgaveLandgoederen in den om trek van de hoofdstad 4750 pond, landgoed iu de voorstad Beshiktasch 1400, magazijnen in Tophane 2600, landgoed Hekim Bashi 2000, landgoederen Ibrahim Pacha en Cur- bali 2000, gronden en bosschen bij Saloniki 8000, aandeel in de havenwerken van Salo niki 4500, magazijnen in Saloniki 2400, landgoed in Baltadji 1500, landgoed in Smyrna 10,000, landgoed in Jenishehir 2500, bosschen van Feredjik en Babai-Atik 4200, bezittingen in Jeruzalem 5000, bezittingen in het vilajet Aleppo 21,800, ondernemin gen in Bassora 10,000, oeverlanden aan do Tigris 40,000, Makata in Bagdad 25,000, Makata in Medina 200, bezittingen in Syrië 19,300, Derhalve in 't geheel 167,150 Turksche ponden. De Porte heeft aan de Kamer een wets ontwerp voorgelegd over de regeling van de vordering van den staat op den voor- maligen sultan Abdul Hamid, ten bedrage van 1,120,000 Turksche ponden Konstantinopel, 18 Juni. De Sabat bericht, dat alle mogendheden heb ben toegestemd in de opheffing van de financieele commissie voor Macedonië. Konstantinopel, 18 Juni. Een telegram uit Aivali, uit Grieksche bron 'bericht, dat er talrijke arrestatiën hebben plaats gehad. De stad moette land en ter zee ingesloten zijn. Kreta. Reuter's agentschap te Londen heeft uit Kanea bericht ontvangen, dat daar eene of ficieele kennisgeving is aangeplakt, waarin de bevolking wordt aangemaand hare kalm te te bewaren en vertrouwen te stellen in de beschermende mogendheden, dat het Kre- ta-vraagstuk zal worden opgelost. De Petit Parisien verneemt over deze zaak dat de beschermende mogendheden nog geen besluiten hebben genomen over de terugroe ping van hunne troepen-contingenten. Veer tien dagen geleden is den Franschen consul in Kanea het bevel gegeven, de ontruiming voor te bereiden. Daarna is van de Turksche regeering het verzoek ingekomen om de troepen te laten blijven. Hierover wordt thans van gedachten gewisseld. Engeland helt beslist over tot de meening, dat men Kreta aan zich zelf moet overlaten. Naar het Franseh van Edmond Lepelletier. 19 Doelt J. L. VAN DER MOER. HOOFDSFTUK XII. De Raad van Beroerten. De Raad van Beroerten, waarvoor Rijsoor moest verschijnen, heeft in de geschiedenis den treurigen naam van Bloedraad ge kregen. Hij was een instelling van den Her tog van Alva, een wreede uitvinding van 'n duister genie. Deze Raad, die voor het eerst optrad op 20 September 1567, hield voort durend zitting in het paleis van den Hertog, die er zelf dagelijks zeven uren werkte. De Raad was in de plaats gekomen van al de andere rechterlijke colleges en niemand kon aan zijn meedoogenlooze rechtspraak ontsnappen. 1).* gemeenteraden, ja zelfs de staten kwamen onder zijn ressort, in sstrijd met alle privvletges en charters. Hij oor deelde kort en snel. Zijn leden moesten zwe ren eeuwig geheim 4© houden wat er in de zittingen voorviel en onvoorwaardelijk aan te klagen den gene, die zijn eed zou 'breken. De Raad hielt! er een wetboek op na, dat toepasselijk was op alle gevallen: in 18 ar tikelen waren omschreven de feiten, die vie len onder hoogverraad. De voornaamste punten van beschuldiging betroffen: de misdaad van tegen die inquisitie en de rechterlijke 'bevelen te hebben geprote steerd, een hagepreek te hebben bijgewoond of in den Bijbel te 'hebben gelezen. De Bloedraad sprak slechts één straf uit de dood! De inhoud! van zijn vonnissen variëerde alléén omtrent de uitvoering, welke zich bepaalde totonthoofdenop hangen, doodschieten* verdrinken of ver branden. In den tijd Van itien jaren werden niet minder d'an zeven en vijftig duizend men- schen van verschillenden leeftijd en van al lerlei rang en «tand, -door hem aan den beul overgeleverd. De adellijken werden gewoonlijk onthoofd, de priesters verbrand, tie burgers die anet de wapens in handen werden gevangen genomen, doodgeschoten, de ambachtslieden opgehangen, en de boe ren verdronken. Vrouwen werden niet zel den levend 'begraven. Bij de samenstelling van den Raad' had de wijze rechtsgeleerde Viglius voorgezeten. Overigens hadden in dit verfoeilijke col lege zitting 'de raadsheer Berlaymont, die aan de opstandelingen dén scheldnaam van „Geuzen" had gegeven, welken naam dezen ecbtter met fierheid hadden aanvaard!; Hes- sol®, een Vlaming, en twee Spanjaarden, Delrio en De Vargas. Verder de opper rechter Noircarmes als kanselier en de her tog van Alva zelf als president. Wij hebben reeds gezien dat Noircarmes, j naast een grooten (moordlust, een geweUdi- gen hartstocht voor vrouwen bezat. Geen vrouw durfde zich verzetten tegen de nei- I gingon van dezen somberen minnaar, die zijn liefdesbriefje», nota bene, door een van de beulsknechten deed bezorgen. Zijn bru tale liefde voor de deugdzame Charlotte, de vrouw van der. brouwer Koppel, heeft ons reeds een blik doen slaan op het karakter van dezen ongevoeligen raadsheer. Delrio, lage ziel, lafhartig wezen, een echt inquisitie-dienaar, gehoorzaamde blin- deling® aan de wenken, die hij van den 1 generaal der orde van .St. Dominicus ont ving. Wat Juan de Vargas betreft, deze was een vleeschelijke duivel. Zijn hoogste genot was tegenwoordig te zijn bij een terechtstelling. Hij lachte om zijn slachtoffers eu genoot intens van hun smartkreten. Hij was de rechterhand van Alva, en wanneer deze, bij uitzondering, eens genadig wilde zijn, dan wist De Vargas de zaak zoodanig te leiden j dat het proces tijdens de afwezigheid van den hertog werd herzien. Natuurlijk volgde daar op de doodstraf. Somtijds bracht hij zijn stem reeds uit voordat nog de beschuldiging was voorgelezen. Het gebeurde zelfs éénmaal dat zijn collega's op zekeren dag over een man moesten oordieolen, die reeds des och tends op zijn last was onthoofd. En wat nog het ergste van alles was in deze geschiedenis, tv as dat de onschuld van. den ter dood gebrachte tijdens de zitting duidelijk werd bewezen. „Wat komt 't er op aan," zei de Vargas lachend, „dat hij onschuldig veroordeeld is? Des te beter voor hem, als hij in de andere wereld zal terechtstaan." Zóó waren de individuen, die van de Ne derlanden als het ware één groote vleesch- kuip hadden gemaakt. En. voor deze mee doogenlooze rechters, die den afschuwelijken Bloedraad vormden, waarvan in de geschied- boekon slechts met verontwaardiging wordx melding gemaakt en welke de groote schande is van de Spaansche overheersching, zou de 1 graaf Van Rijsoor dus moeten verschijnen. Na de galerij te zijn doorgeloopen, waar vier gerechtsdienaars hem in. hun midden namen uit vrees voor ontvluchting, passeer- de hij de lange, duistere gang, waardoor vóór hem ook de predikant gegaan was. Na terugkeer van de terechtstelling, had de Bloedraad, welke dien dag nog vele ver oordeelingen had uit ie spreken, zich in de gewone zittingzaal begeven. De rechters kenden allen den ouden adel en de populariteit van den gevangene, dien men hun toevoerde. Zij gevoelden zich eenigszins gegeneerd, beschaamd over het soort rechtspraak, welke zij uitoefenden. Te vergeefs trachtten zij in de uitdrukking van hun ruwe, brutale gezichten iets van die statigheid te leggen, welke past aan een rechtscollege waarvoor zulke voorname be schuldigden worden gebracht. Alleen Noircarmes keek even wreed als gewoonlijk. Geen verandering was waar te nemen in zijn afschuwelijk, grijnzend ge laat van het wilde dier, dat gewoon is alles te verscheuren, dat het weerstaat. „Kom nader!" sprak hij op een toon, die de overigen herinnerde aan de meedoogen looze rol, welke zij te spelen hadden. De valsche deftigheid verd\veen van hun gezichten als een blad voor den wind. Daar stond immers slechts een vijand vóór hen? Maar een van de meest woelige en van de meest geduchte, die oogenhlikkelijk onscha delijk moest worden gemaakt. ,,Is u de graaf Van Rijsoor?" vroeg Noir- „Ja," was het kalme antwoord van den adellijken Vlaming. ,.U is dus de medeplichtige van Jan Hoo per?... Spreek 't maar niet tegen, u was in zijn gezelschap van morgen..." „Hiermede is dus elke discussie gesloten, aangezien u me elke weerlegging verbiedt. Zoudt u me misschien ook ter dood willen doen brengen zonder me te hebben veroor deeld?" Noircarmes beet zich op de lippen, zijn bleeke wangen werden vaal. Vargas en Delrio wisselden een vluchtiger blik. De een zag geel, de ander rood, maar dezelfde wreedheid toekende zich toch op beider ongunstig golaat. „De graaf is 'n man des doods," zei Delrio .zachtjes. „Verdedig u," hernam de opperrechter kort. „Wij zitten hier om u te verhooren en zullen aan uw verklaringen recht doen we dervaren wanneer zij juist en wettig zijn." „Ik kan kort zijn... Jan Hooper wilde ondanks de over hem uitgesproken veroor deeling, zich naar den hertog van Alva be geven, om met dezen te spreken in 't belang van de menschelijkheid. 't Was 'n odele dwa ling van hem. Vreezend dat onder weg 'n dronken soldaat of ander woesteling hem zou kunnen aanranden, heb ik lvem eenvoudig gevolgd om hem te helpen zijn grootsch doel te hereiken. Is men 'n samenzweerder wanneer men op gevaarlijke wegen 'n onge wapend man, 'n on-sehuldigen grijsaard be geleidt?" Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1