BINNENLAND. m Brazilië. Rio de Janeiro, 18 Juni, Prado is benoemd tot minister van landbouw, An drad Guimaraes tot minister van oorlog. Riode J aneiro, 1 8 J u n i. Een permanent arbitrageverdrag tusschen Brazi lië en Groot-Brittannië is onderteekend. Alterlei. vBe Göteborgs Posten bevatte Woens dag een telegram uit Ghristiania, luidende als volgt „TJw correspondent heeft heden een ge sprek gehad met iemand, die de familie Björnson zeer nabij staat. Deze zeide ua' men eiken dag Björnstjer- ne Björnson's dood mocht verwachten. vDe arbeiders in Turijn hebben zeer veel solidariteitsgevoel en zij zijn elk uur van den dag bereid te gaan staken, als zij maar het idee hebben, dat een van de hun nen onrecht is geschied. In een fabriek al daar voelde een arbeider ineens een sterk verlangen je kan het zoo hebben naar oen lekker pijpje tabak, en daar hij zich op de fabriekswerkplaats aan dit* genot niet mocht vergasten, trok hij zich op een stil plaatsje terug, dat anders voor andere ver richtingen. werd gebezigd,. Den werkmeester viel het lange uitblijven van den werkman op, en in zijne bezorgdheid, dat den man wat zou kunnen hebben overkomen, ging hij naar hem toe, opende de deur van num- mero zooveel en vond den arbeider gemoe delijk rookende zitten. Deze gevoelde zich echter door de verstoring van zijn stal geluk zoo gekrenkt, dat hij dadelijk op den werk meester toesprong en hem met een fermen draad in het gezicht wat tanden uit den mond sloeg en zijn lippen verwondde. De directie ontsloeg den arbeider terstond en... in minder dan goen tijd hadden de overige arbeiders ook het werk neergelegd bij wijze van protest. Daar de Turijnsche Kamer van Arbeid den grond dezer staking echter niet duidelijk inzag, en goen ondersteuning be loven wilde, was de staking 's avonds al af- geloopen London, 1 9 J u n i. De Standard ver neemt uit Kopenhagen van gisteren, dat een Nederlandsch schip, dat den zelfdlen koers hield als het Engelsche schip Woodburn toen daarop gevuurd werd, door de Russen bij Pitkapaasi werd aangehouden. P a r ij s, 1 8 J u n i. De raadkamer van de rechtbank heeft mevr. Steinheil verwe zen naar het Hof van Assises als hoofdda- deres bij den moord op haren echtgenoot en hare moeder. Peteraburg, 18 Juni. In het •laatste etmaal zijn 34 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen en zijn 10 lijders ge storven. M n c h e n (Weotfialen), 18 Juni. Heden morgeaw om 6 uur werd door Ü- troin 128 van Berlijn naar Vldssingen cea rijtuig met drie personen ten gevolge van het openstaan van den slagboom overreden. De drie personen en het paard werden ge dood, het rijtuig vernield. De namen van de verongelukten zijn nog niet vastgesteld Marseille, 18 Juni. Nieuwe schokken van aardbeving zijn gevoeld te Saint-Cannat, waar verscheidene muren zijn ingestort. Te Roques hebbep neergevallen rotsen den weg versperd. De Staatscourant van Zaterdag 19 Juni bevat o.a. do volgende koninklijke be sluiten benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde W. H. van Gennip, pastoor-deken te Boxtel tot ridder in de Oranje-Nassau-orde A. Janeen, pastoor te Zevenbergen; benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw H. P. J- Tutein Nolthenius, burgemeester van Apeldoorn. met ingang van 20 Juni 1909 is aan den heer J. D. Evers te 's Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van voorzittor van den. Raad van Beroep voor de personeele belasting aldaar, met dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten, en is met ingang van laatstgemelden datum als zoodanig benoemd de heer mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie te 's Gravenhage. H. H. Vorstin Louise van Wied ver trok gisteren avond met de H. IJ. S. van 's Gravenhage naar Vlissingen, om zich voor eemigen tijd naar Engeland te bege ven. Vorstelijke gasten. In het Grand Hotel Wust te Zandlvoort zijn aan gekomen de vorst en vorstin van Lippe Dotmold. De Britsohe gezant, Sir Buchanan, is weer naar Londen vertrokken, vanwaar hij tegen Augustus naar de residentie terug keert, om zich dan definitief daar te vesti gen- Geplaatst bij het 2e regiment huzaren de majoor op non-activiteit R. G. B. van O verveld t, van de cavalerie. Overgeplaatst bij het le regiment in fanterie de lo luitenant M. C. do Boor, werkzaam aan do cadettenschool. De tijdelijke voorzitter. Het is nog niet zoo zeker dat de heer Vorsterman van Oyon tijdelijk den voorzit - terszoiel in de Tweedo Kamer zal innemen zegt het Hbld. Dat zou geschieden als de beer Lieftinck zijn mandaat niet hernieuwd zal zien. Immers, de heer Lieftinck, de nes tor der vorigo Kamer, werd geboren in 1835 te Odoorn. Hij komt te Zutpheu in herstem ming. De heer J. Eggink Dz., directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Zeve naar, heeft een adres gericht aan den minis ter van financiën, waarin hij zegt: ,,dat het, naar zijne meening, in het be lang van het Land dus in het algemeen belang geacht mag worden, dat d<e amb tenaren in het algemeen niet hoven een leef tijd van 65 jaren hunne functiën blijven uit- oefeneu dat het derhalve aanbeveling verdient, om het aan de ambtenaren, die door hun recht op pensioen eerder dan anderen kunnen overgaan tot hunne ontslagaanvrage, gemak kelijker dan thans te maken, om hunne pensionneering aan te vragen dat hij vermeent, dat als de volgende wij zigingen en aanvullingen in de pensioenwet van 9 Mei 1890 S. 78 werden aangebracht, een groote stap in de richting van vervroeg de pensionneering zou zijn gezet 1. Art. 3. Den in sub a genoemden leeftijd van vijf-en-zestig jaren, to vermin deren tot zestig jaren. 2. Art. 6. De termijn van zestig maan den, bedoeld in de eerste alinea, te wijzigen in zes en dertig maanden. 3. Art. 6. Dit artikel aan te vullen met een bepaling van de volgende strekking „De ambtenaar, die binneu zes maanden, nadat hij veertig dienstjaren voor pensioen berekening kan doen gelden en zestig jaren of ouder is, uit eigen beweging zijn pen sioen aanvraagt, heeft recht op het drie- kwart-gedeelte van de middelsom, bedoeld in alinea 2 van art. 6". 4. De wet uan te vullen met het volgende nieuwe artikel „Alle pensioengerechtigden worden, als zij den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt, met ingang van den eersten dag van het eerstvolgende kalenderkwartaal gepension- neerd". Redenen waarom hij hoopt, dat Uwe Ex cellentie termen kan vinden, om in boven genoemde» geest, wetswijziging voor te stel len. Mr. C. de Kempenaer, plaatsverpangeid rijksadvocaat binnen het ressort van lici gereoh'ts-hof te Arnhem, is met itngang van 1 Juli 1909 tijdelijk belast met de waai'no uiing der betrekking van rijksadvocaat bin nen het ressort van dat gerechtshof ter standplaats Arnhem. de heer H. Bouwman is met ingang van 16 Juli a.s. tijdelijk werkzaam gesteld oIb teokenaar bij de afdeeling Hydrographie van het departement van marinle. De Haagsche wethouder De Wilde is gisteren, hersteld, van zijn reis teruggekeerd en zal a.s. Maandag zijn werkzaamheden her vatten Tot gemeente-secretaris van Abcou de-Baambrugge cn Abcoude-Proostdij, in de plaats van wijlen den heer H. Boom, is be noemd de heer A. Tober van Loenen. Mr. E y s s e 1 I's gedenkdag. Hoewel 't de wensch van den heer mr. A. P. Th. Eyssell, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, die gisteren den dag herdacht, waarop hij vóór vijftig jaar te Utrecht het doctoraat in de beide rech ten verkreeg, was, dat deze herinnerings- dag zoo stil mogelijk zou voorbij gaan, de den tal van personen uit de magistratuur en andere autoriteiten van hunne belang stelling blijken, hetzij door het brengen van een persoonlijk bezoek aan den jubilaris, hetzij door het zenden van gelukwensehen of op andere wijze. Mr. Eyssell vereenigde de leden, van den Hoogen Raad, parket en griffie, zoomede eenige andere heeren, onder wie mr. J. G. Patijn, oud-advocaat-generaal bij het Haag sche rechtscollege, aan een feestmaal in Maison Brouwer, voorheen de Bruijn, aan Prinsegracht. Gen.-raaj. H. F. Sc harp. f Gisteren overleed te Amsterdam de gepenf- sionneerde generaal-majoar H. F. Sciharp. Henri Ferdinand Scharp werd in 1828 te Zwolle geboren en bereikte dus den leeftijd van 80 jaren. Hij was van militaire fami lie; zoowel zijn vader als zijn grootvader waren in militairen dienst. (Zijn vader was kapitein bij de Keizerlijke Garde van Napoleon, later majoor in Nederlandschen dienst). De overledene genoot zijn opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, werd in 1848 tot 2en luitenant aan gesteld, en diende achtereenvolgens bij het 8e regiment infanterie, het regiment grena diers en jagers, en het 4e regiment infan terie. Bij laatstgenoemd regiment werd hij bevorderd tot kapitein. In 1868 werd hij ridder in de orde van den Eikekroon, in 1872 majoor bij het vijfde regiment infan terie, in 1878 luitenant-kolonel, plaatselijk commandant teHelder, in 1881 idem te Utrecht, in 1884 kolonel, plaatselijk com mandant te Amsterdam. In 1886 werd hij gepensionneerd met den rang van generaal- majoor. De overledene was eere-voorzitter van de afd. Amsterdam der Koninklijke Vereeni- ging van Gepensionneerde Onderofficieren en minderen van het Ned. leger. De teraardebestelling, Maandag om 1 uur op Zorgvlied, geschiedt op verlangen van den overledene, zonder militaire honneurs. Hbld. De zesde twee jaar lij ksche algemeene vergadering var. de „Vereeniging tot ver betering van den maatschappelij ken en den rechtstoestand der vrouw m Nederland", werd !e Amsterdam gehouden. Uit het verslag der secretares bleek, dat in het afgeloopen tweejarig tijdvak weder om meerdere adressen over verschillende on derwerpen, betreffende den maatschappelij ke n en den rechtstoestand der vrouw door het bestuur bij de regeering zijn ingediend. Als Vestuuisieden werden herkozen freule J. de Bosch Kemper en Prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff. Het bestuur bestaat verder u>it mevrouw H. H. SchollenCrommeJin, mevrouw H. BoddaertSchuurbeque Boeye, mej. mr. E. C. van Dorp, mr. E Fokker, prof. mr. D. Simons en mr. J. G. L. Nolst Trénité. Het ledental bleef vrijwel stationair. Onderlinge Vrouwenbe scherming. De 12e jaarvergadering van Onderlinge Vrouwenbescherming werd te Hilversum gehouden onder presidium van mevr. Wynaendts Francken, die in de uit komsten der stemming voor de Tweede Ka mer een weinig verblijdend vooruitzicht voor de sociale wonschen der vereeniging zag. Blijkens het jaarverslag werden in het afgoloopen vereeniging3jaar 221 gevallen behandeld en hadden geen sterfgevallen on der de beschermelingen van O. V. plaats. Het aantal leden bedroeg 1 Mei jl. 1539. Versterking der geldmiddelen is dringend noodig. Uit een door dr. C. J. Wynaendts Francken uitgebracht rapport bleek, dat over het algemeen als oorzaken zijn te noe men onbedachtzaamheid en goedgoloovig- heid van. de vrouw, onwil en opzettelijke misleading aan den kant van den man. Het gedrag der moeders is over het algemeen zeer gunstig. De rapporteur concludeerde, dat een on derzoek naar het vaderschap dringend wen- schelijk is. Ten slotte hield mevr. Ramondt Hirschmann een voordracht over de propa ganda. De Genestet-hulde. Te Delft heeft zich een commissie gevormd met het doel boven den poortingang, welke toe gang geeft tot de kerk der Remonstrantse he gemeente, een medaillon-portret van den dichter P. A. de Genestet aan te brengen. Do commissie wil niet in de eerste plaats den evangeliedienaar, die zooveel jaren in Delft arbeidde, maar meer den dichter eeren. Aan prof. Odé is de vervaardiging van het portret opgedragen. De commissie bestaat uit den heer G. Buisman, emeritus-predikant van de Remonstrantsche gemeente, mevr. de wed. A. van MarkenMatthes, mevr. A. CardmaalLedeboer, mevr. H. Cop Zeelt, de heeren M. A. C. Hartman, dr. B. ter Haar en dr. A. Brester Jzn. O u d-G riekenland in Arn- h e m. In den tuin van Musis Sacrum te Arnhem zal in Augustus een Oud-Grieken land gehouden worden, een Grieksch markt plein, met nabootsing van verschillende ge bouwen, o. a. het Parthenom, Kolonnaden, w. o. winkelgalerijen. Oud-Grieksche dansen en tooneelstukken zullen opgevoerd worden en in het algemeen vermakelijkheden, die in overeenstemming zijn met de omgeving, terwijl een oud-Grieksche kapel muziek zal doen hooren. Oudheidkundige vondst. Men meldt uit Blija aan de Leeuw. Ct. In liet gepasseerde voorjaar werd door gebrs. De Boer in exploitatie gebracht de be kende Sijtsmaterp alhier. Bij de afgraving, die vrij snel vordert, werd dezer dagen op aanzienlijke diepte een vrouwengeraamte in zittende houding gevonden. Bij den hals lag een bronzen ring met een 5-tal koralen van verschillende kleur en grootte, blijkbaar eens tot sieraad gediend hebbende. Door den opzichter voor het Friesoh Mu seum is een en andtr met meerdere voorwer pen van oudheidkundige waarde uit deze terp afkomstig, naar genoeand Museum te Leeuwarden opgezonden. Biologische tentoon stelling in 1910. Voor d© in 1910 te 's Gravenhage te houden Biologische tentoonstelling, georganiseerd door de Ne- derl. Natuurhistorische Vereeniging in sa menwerking met het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap zijn o.a. reeds de volgende in zeil dingen toegezegd. Gallen e.n hare bewoners; een moeras; beschadigingen van planten door dieren abnormaliteiten bij planteneen biologi sche collectie vruchten en zaden, het le ven in sloot en plasde fauna en flora van het strandeen collectie geneeskrachtige planten weerbare planteneen alpen- tuin de flora eener vochtige duin weide; eene inzending betrekking heb bende op. de bijenteelt; grafische voor stellingen van den groei en de ontwik keling der Ned. Natuurhistorische Veree niging de insecten verzamelingen van 11. A. Polak; plantenziekten; en twijgen; vegatatieve vermenigvuldiging der planten.; een collectie bloeiende bijenplauleneen reeks photocopieën en blad-skeletten, een overzicht gevende over de bladnervatuur der meest voorkomende planten beteeke- nis en ontwikkeling der bladnervatuur; loofboomen-; lichtgevende bacteriën; een collectie fossiele planten en een collectie fossiele diereneen stuk heidemierennes ten en mieremgastenverder aquaria, ter raria, rupsenkasten, nestkasten, hulpmid delen bij het vangen, kweeken en prepa reeren van insecten, mikroskopen, mikro- tomeii, projectie apparaten en anidere in strumenten, photograph ieën, stereoscoop- platen, aquarellen, wandplaten en boeken. Door de regelingscommissie worden fraaie reclame-zegels uitgegeven, die a 1 ct. per stuk verkrijgbaar gesteld zijn in den boekhandel van W. A. Beschoor, Nieuw- straat. Inlichtingen omtrent de Biologische ten toonstelling verstrekt de heer H. R. Hoo- genraad, secretaris der Regelings commis sie, Geulbrug 43 Rijswijk (Z.-H bij wien op schriftelijke aanvraag kosteloos pro gramma's der tentoonstelling verkrijgbaar zijn. Tentoonstel ling van het Boek. De commissie, bestaande uit de heeren Wouter Nijhoff, K. Groesbeek, Paul Nijhoff S. L. van Looy en A. B. van Holkema voor de het volgend jaar tea* ge legenheid van het internationaal uitgevers congres te houden tentoonstelling van het Boek verzond een rondschrijven, waaraan het volgende ontleend Ls De bedoeling der tentoonstelling Ls, aan buitenlander en landgenoot te doen zien wat Nederland sedert de 15e eeuw aan be langrijks heeft uitgegeven op ieder gebied van wetenschap, lectuur en kunst, en deze uitgaven te rangschikken niet naai' de uit gaven doch naar de vakken. Zoo zal een afzonderlijke zaal zijn gewijd aan land- ©n volkenkunde, atlassen en kaarten, een an dere aan periodieken, een aan leermidde len, een afdeeling aan recht, aan geschie demis, aan natuurwetenschappen, aan geïl lustreerde werken. Voor een ieder, die een oogenblik over dit plan wil doordenken, zal het duidelijk zijn, dat het hier gaat om een onderne ming van buitengewoon omvangrijken aard, maar ook een waarvan de belangrijk heid moeilijk kan worden overschat. Den bui ten lau ders, die voor een groot deel nog veel te veel in de meening verkeeren dat Nederland intellectueel „op hen leeft", zullen deze legioenen van oorspronkelijke werken de oogen openen., den landgenoot zullen zij waarschijnlijk nog wel iets kun nen 1eeren. De bedoeling is, de tentoonstelling, die gedurende de maanden Juni, Juli en Au gustus in het Stedelijk -luseum te Am sterdam za lworden gehouden, voor het pu bliek open te stellen. Eenige bij het Boek betrokken bedrijven zullen in werking te zien zijn en men wiil aan de retrospec tieve tentoonstelling er eene van de fonds artikelen der tegenwoordige uitgevers ver binden. Gen.ees.hee r-K a m e r 1 i d. Men schrijft aan L. en V. uit Rotterdam: Dezer dagen vervoegde zich dr. Van Sta veren, die in Rotterdam II in herstemming is, bij de administratie van een ziekenfonds, met de mededeeling, dat hij, indien hij eventueel als Kamerlid gekozon werd, zijn praktijk zou blijven waarnemen Hij hoop te, dat de directie van het ziekenfonds daar tegen geen bezwaar zou maken. Hoe nu die geneesheer, die een drukke praktijk heeft, bij zijn Kamerlidmaatschap die praktijk kan blijven waarnemen, zal voor velen 'n raadsel zijn. Meer zal en wil ik er niet van zeggen. De opvatting van dr. Van Staveren van de plichten van een Kamerlid en geneesheer spreken voor zich zelf. De moord i.n de Noorder straat te Amsterdam. De loodgie ter H. v. d. H., die op Zaterdagavond 20 Maart m de Noorderstraat te Amsterdam zijn schoonzoon tijdens deze twist had met zijne vrouw, met een, knipmes de slagader in den hals doorsneed, tengevolge waarvan deze is overleden, werd heden door de Am- sterdamsche rechtbank wegens doodslag tot een gevangenisstraf van 3 jaar, comform den eisch, veroordeeld. De Klamper she n*d e. Men schrijft aan de „N. E. Ct." uit Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. Dinsdag, Woensdag, Donderdag van de vorige week zijn voor het assisenhof van Oost-Vlaanderen te Gent een paar zaken behandeld van de beruchte Klampersbende, die verleden zomer onze grensstreken onvei lig maakte. Verschillende leden dier bende, welke niet alleen diefstallen pleegden, maar ook de bewoners vastbonden en mishandel den, zitten reeds een geheelen tijd achter slot en grendel. Voor de* rechtbank verschenen Pi eter Blommaert (in de wandeling genaamd Mijn heer Pierre1) van Antwerpen, August de Brouwer, laatst gewoond hebbende te Hulst, en geboren te Stekene, Emiel Teirrebrood, bijgenaamd Emiel de Zot van Antwerpen, Hendrik Kennis van Merxem, A. van Looy van Deurne en Louisa van Raemdonck, vrouw van Pierre van Antwerpen. Deze laatste wordt beschuldigd de gestolen geld sommen verborgen te hebben. De Brouwer, de kapitein der bende, werd reeds 30 maal veroordeeld, P. Blommaert 20 maal en Terrebrood 15 maal. Blommaert, Terrebrood, Kennis en Van Looy worden beschuldigd met andere tot nog toe onbekende personen in den naqht van 14 op 15 Juni 1908 door middel van braak en inklimming met gebruik maken van wapens gekomen te zijn in de woning van Gebr. De Bock, wonende onder de ge meente Moerbeke, een half uur van de Ne- derlandsche grens. Hier bonden zij de be woners Judocus en Franeies aan armen en beenen, staken hun een prop in den mond en schopten, en mishandelden hen zoo, dat Judocuis ten gtevolge der mishandelingen overleden 'is. Onder bedreigingen met een groot mes werd hun gevraagd, waar hun geld was. Ruim 4000 francs weid ontvreemd Dezelfde beschuldigden, alsmede de Brou wer, worden bescbuld''gd van diefstal van ruim f 7500 bij Adriaan de Kraker te Axel. In den nacht van 23 op 24 Juli 1908 weid namelijk ingebroken in het huis van A. de Kraker, alleenwonend' landbouwer te Axel. Twee mannen grepen hem vast, rukten hem met geweld uit zijn bed en bonden hem aan handen en voeten. Onder doodsbedrei gingen eischten zij vervolgens geld. Gedu rende meer dan een uur doorzochten zij het gebeele huis, braken met een beitel ver schillende kasten open en namen al het geld mede dat zij vonden. Onder het bod vonden zij nog een portefeuille met bankbiljetten het geheele bedrag, dat ontvreemd weid, is niet nauwkeurig bekend, maa- moet circa f 8000 bedragen. Per rijwiel \ertrokkon de duwen naar Antwerpen. De Brouwer d'io te Hulst woonde, had de woning van zijn mede plichtigen bekend gemaakt. Uit het verhoor blijkt, dat n-g een persoon, genaamd Liwie- ke, medeplichtig is aan den diefstal. De verdachten weigeren echter halsstarrig na dere inlichtingen te verstrekken over dezen persoon, die nog niet aangehouden is. Vrijdag en Zaterdag zijn geheel in beslag genomen door de pleidooien der advocaten. Maandagochtend (14 dezer) weid besteed aan de replieken van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie en de advocaten. In den namiddag werden door de recht bank aan de jury 8 vragen voorgelegd om trent de misdaad' onder de gemeente Moer beke bij de Nederlandsche grens en 7 vra gen omtrent den. diefstal te Axel. Na eene bera idslaging van circa 2 uur werden door de gezworenen alle vragen met ja beant woord behalve die-welke betrekking hadden op vrouw Blommaert, geboren Raemdonck. Deze werd daarom vrijgesproken. Blommaert („mijnheer Pierre") werd veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf Terrebrood tot 14, Kennis tot 13, Van Looy tot 10 eai de Brouwer ook tot 10 jaren. Te zamen werden zij veroordeeld tot het beta len der kosten en van 6017 schadevergoe ding aan Franciscus de Bock. Misbruikin dostudenten- wereld. Onlangs meldden wij hoe een student in de medicijnen door de 5e Kamer der rechtbank te Amsterdam werd veroor deeld tot 400 boete, omdat hij cursussen van de Amsterdamsohe Universiteit had ge volgd, zonder dat hij de verschuldigde col legegelden ad 200 had betaald of zich als student voor het cursusjaar had doen in schrijven. Gister diende voor dezelfde kamer weder een dergelijk geval, gelijk er, naar men ons mededeelde, nog meer zullen dienen. Het betrof thans een gewezen student, die zich ergens als arts gevestigd heeft. Hij liet ver stek gaan, doch had in het vooronderzoek bekend, dat hij gedurende de jaren 1908 en 1909 als student cursussen van de hoog leeraren Rotgans, Treub en Straub had bij gewoond, zonder dat hij zich had laten in schrijven en zonder het verschuldigde be drag ad 100 te hebben gestort. Omdat hij niet bij machte was de 100 te betalen, had bij dit nagelaten. De secretaris van het college van curatoren gaf hem den raad het geld alsnog binnen een korten termijn te betalen, maar de betaling bleef uit. Toen daarop de vervolging aanhangig was ge maakt, stortte hij de verschuldigde 100. Het O. M., mr. Boll, eischte, nadat vijf getuigen gehoord waren, veroordeling tot 200 boete of 20 dagen hechtenis, omdat de verordening op de invordering der college gelden als straf stelt het dubbele van de belasting, di# bij bet 'begaan der overtreding verschuldigd was. 1 Juli a.s. uitspraak. Hbld. Brandstichting. Voor de rechtbank te Heeren veen stond Donderdag terecht de 23-jarige klerk W. v. d. L. uit Willemsoord, sedert 5 April in preventieve heckteuis, verdacht van brandstichting. In den avond van 3 April, nadat hij met anderen reeds allerlei baldadigheden had. uitgevoerd, wierp bij met opzet zijn bran dende sigaar op het rieten dak van de naai school aldaar, welk gebouw eigenares de Maatschappij van Weldadigheid tot den grond toe afbrandde. Op last der justitie werd door dr. v. d. Plaats, te Zwolle, een onderzoek ingesteld naar bekl's geestvermo gens. Deze deskundige verklaarde beklaagde niet toerekenbaar; hij is gevaarlijk voor de maatschappij. Toch behoort hij niet t'huis in de gevangenis, wel in een krankzinnigenge sticht. Het O. M. requireerde ontslag van rechts vervolging en plaatsing in een krankzinni gengesticht voor den proeftijd van één jaar. Landloopers. De arr.-recht- banik te Zutphen schijnt het voorbeeld van de Utrechts die rechtbank te willen volgen. Zij veroordeelde Vier bedelaars tot 12 dagen hechtenis zonder opzending naar een rijks werkinrichting, hoewel één er bepaald om vroeg en een ander geen bezwaar tegen op zending had als hij maar tegen 't voorjaar los kwam. Die belooft wat! De banket bakker J. aan den Binnenweg te Rotter dam ontving bezoek in zijn winkel van een 15-jarigen scholier, die een groote bestelling deed van taartjes, benevens 3 ons bitter koekjes en een paar ons bruidsuikers. De koekjes en het suikergoed zou de knaap wel meenemen, terwijl de taartjes be zorgd moesten worden bij zijn ouders aan den Spoorsingel. De banketbakker voldeed aan het ver zoek, doch aan het opgegeven adres wist men van niets. De inbreker-uitbreker Thomas gepakt. Het Dbl. van Nbr. meldt, dat de inbreker-uitbreker Thomas, uit Breda, te Antwerpen gepakt is. „Wij hebben, zoo bericht het blad, dade lijk telefonisch om informaties verzocht aan het Centraal Politiebureel te Antwerpen. Een inspecteur was zoo welwillend ons mede te deelen, dat Alfred Thomas 's morgens om 8 uur was gearresteerd in een huis te Ant werpen, waarvan wij den naam dloor de tele foon niet konden verstaan. Hij was gekomen van Rotterdam en be weerde, dat hij wachtte op een schip, dat hem verder zou moeten brengen. Wij, zeide de inspecteur, zijn volkomen zeker, dat de man, dien wij hebben gesnapt, dezelfde is, dlie uit het huis van bewaring te Breda is ontsnapt. Hij is een bondgenoot van den be- ruoh'ten De Smet uit Turnhout, die tot 18 jaar dwangarbeid is veroordeeld. De foto grafie van den uitbreker-inbreker gelijat sprekend op den persoon, die is gearresteerd. Maar, vervolgde de inspecteur, bij U in Breda meent men, dat de man Thomas heet en een Engelschmatf is. Dat is niet zoo. Het is een Duitscher en hij heet Sdhwê'ller, verstonden we. Namen zijn ech ter door de telefoon moeilijk over te brengen. Hij heeft hier in Antwerpen onder ver schillende namen vertoefd, logeerde tra eens hier, dan weer daar. Doch wij zijn zeker den rechten man te pakken te hebben. Flessc hentrekkers. Sinds geruimen tijd vertoefde te Weesp het echt paar S. K. Feitsma, zich uitgevende te zijn letterkundige van beroep, doch waarvan al spoedig minder solide geruchten de ronde deden. De ervaring bevestigde deze geruchten op voor velen minder aangename "wijze. Vooral den hrisheer van het perceel waar in het tweetal zijn intrek nam, zal een aan gename gedachtenis aan het sinds gisteren vertrokken tweespan blijven gespaard. Daar geen huurpenningen werden betaald en de uitzet ter ij door de eigenaardige sa menstelling van het huurcontract erg be moeilijkt was, veroorzaakte dit veel last en kosten. Thans na ongeveer 5 maanden hier te hebben vertoefd, is het echtpaar gistermid dag op gem een tek os ten naar Amsterdam geëxpedieerd. Reeds Woensdagavond werd hun aange zegd de woning te ontruimen., wat men eerst niet van plan was. Op de gesmede plannen om zich te barri cadeeren kwam men echter blijkbaar terug en verliet onder groote belangstelling van het publiek de woning en gelukkig ook de etad. (Hbld.) Gevaarlijk speelgoed. Een 15-jarige letterzettersleerliaig te Dordrecht, had van zijn kermasfooien eon flobert-pis tooltje met patronen gekocht. Donderdag wilde hij het eens bekijken. Naar hij be weert, wist hij niet dat het geladen was, maar hoe dat zij, eensklaps ging het schob af en drong de kogel een letterzetter, diei vlak naast hem aan zijn kast stond, in het< linkeroog. Terstond werd de gewonde dooq zijne kameraden verbonden, terwijl de da der van die gelegenheid gebruik miaakte» om weg te loopen en naai* zijne woning te» vluchten. De gewonde is im bet Ziekenhuis ter behandeling opgenomen. Vermoedelijk) is zijn linkeroog verloren. De jonigen, daa

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2