W\ 301. 7" Jaargang. Maandag 21 Juni 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant versohijnt dagelgks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiénmededeelingec enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.SO. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeor voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eeae oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. A.an hendie met 1 Juli a. s. op dit blad inteeKenen, worden de nummers die ge durende de maand Juni nog zullen verschijnenKoste loos toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester va®) Amersfoort brengt ter 'kennis var* belunghebl>enden, dat volgens schrij- (votr vau dien Commissaris der Koningin in deze provincie op ma te noemen dagen schietoefenin gen zullen gehoudlen. worden met kanonnen' van licht kaliber (6 e.M.). Op 23 em zoo noodig ook op 24- Juni a.s. van het fort Harssens, waarbij onveilig .wordt ge maakt de reede van Texel tot op 4-500 M. vair 'het fort. Op den* dag, waarop gevuurd wordt, zai van het fort oene roode vlag waaien, die 3 uur voor 'liet begin der oefening lialfstok en één uur voor de oefening geheel voorge'hesehen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Boveixlïen zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord ge plaatst wordlen bij het gebouw van den rijiks- visohafslag aan de buitenhaven, vermteldende in welke 'richting dien dag gevuurd' zal worden. ter.wijJ bij het torpedoiuagaizijn en aan den iav gang der haven; 'boi<Len zulten geplaatst worden, waanoj) is aangegeven de beteekenis der ge kleurde vlaggen als volgtRood-witte vlag lie- teetkemt Noord, wii-zwarte vlag N.-O. en zwarte vlag Ookt. Op 21 on zoo noodig op 25 Juni a.s. van het fort Hoek van Holland, waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd' door ihet fort, eene rood'o vlag benooulen. em bezuiden het zee gat, tot op 3100 M. van 'het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roodle vlag waaien, die 3 uur vóór liet begin 'Lor oefening halfstok, en'één uur voor de oefening geheel voorgehesehen wordt. Amersfoortden 19. Juni 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WU1JTIER6. Politiek Overzicht. De hervorming «Ier Duitsclie rijksfinanciën. Vior zittingen zijn door den rijksdag be steed uan de algemeen© debatten over de financieel© hervormingsplannen, die eener zij ds door de verbonden regeeringen, ander zijds door de conservatief-clericale meerder heid der financieele commissie aan de ver gadering ter beslissing zijn voorgelegd. De rijkskanselier heeft na de rede, waarmee hij verleden Woensdag het debat inleidde, niet meer het woord gevoerd. Maar op ieder van dé dagen werd het standpunt van de verbonden regeemigen met. grooten na druk verdedigd, en geen der sprekers van die zijde liet er twijfel over bestaan, dat liet werk, dat die financieele commissie had geleverd, voor den bondsraad onaanneme lijk was. Staatssecretaris Sydow, het hoofd van het rijksdepartement van financiën, de Pruisische minister van financiën Rhein baben, zijn ambtgenoot van handel Del- brück, de Saksische en Wurtem.be rgsche ministers van financiën von Rüger en von (iessler, vulden elkander aan in de vernie tigende critiek, die zij leverden op de door de commissie geïmproviseerde belasting voorstellen, en steunden elkaar in het be toog, dat de erfenisbelasting de hoeksteen behoorde te zijn van het werk, dat thans van den rijksdag wordt verwacht. ,,De rijksfinanciën eindelijk op een vas ten en soiieden grondslag te stellen, is thans eenvoudig eene harde noodzakelijkheid, eene levensvraag, misschien de gewichtig ste vraag, die ons bezig houdt sedert het rijk bestaat. Dan is het een vaderlandslie vende plicht bezwaren aan dit groote doel ondergeschikt te maken. Verachtelijk is de- man, die zijne meening verandert om in zijn ambt te blijven. Wie echter uit inner lijke overtuiging zijne vroegere meening herziet om een groot doel te bevorderen, die dient zijn vaderland." In deze woorden' wees minister von Rheinhaben op het ge-1 wicht van de beslissing, drie de rijksdag heeft te nemen, en hij besloot met een drin gend beroep te doen op samenwerking. ..Het heeft menigmaal den schijn zoq luidde dit ernstige woord alsof het wer kelijk een ongelukkig noodlot van ons volk is, dat alle nationale groote voorne mens telkens weer door partij-cverwegin-' gen, door tegenstrijdige belangen, door vooroordeelen teruggedrongen en veelal verijdeld worden, dat het goud van den Duitschen aard slechts in dagen van de zwaarste beproeving aan den dag komt, maar in vreedzame tijden in 't duister ge houden wordt door de oude erf gebrek en, van onze natie. Nog is het tijd, mijne bee- ren, elkaar de hand tot overeenstemming te bieden, nog is het tijd over de belemmerin gen heen te komen, die nu aan de ganscho regeling in den weg staan. Daarom richt ik tot u liet verzoek, nog eenmaal te onderzoe ken of liet niet mogelijk is deze belemmerin gen baas te worden, of gij elkaar niet we- derkeerig de hand kunt reiken, of de ver deeldheid, die in de laatste weken aan het licht is gekomen, niet kan worden uitge- wischt door het eensgezinde streven, ein delijk ons vaderland het. door allen ge- wenschte doel van zijne financieele weder geboorte tegemoet te voeren." Wanneer redevoeringen en zakelijke ar gumenten invloed uitoefenen op de beslis sing, dan zou liet nog niet te laat zijn om liet „beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald" in toepassing te brengen. 10.«-<>.■ <U in ieder geval nu klare wijn geschonken. Als minister von Rheinbaben aan het einde van zijne bestrijding van de zoogenaamde Ko- tierungssteuer", de 'belasting op den omzet van roerend kapitaal, die de conservatief- clericale meerderheid van de commssie beeft bedacht ter vervanging van de door haar zoozeer gehate erfenisbelasting, zegt namens de verbonden regeeringen te kunnen verkla ren, dat zij tegen die belasting ernstige en niet te overwinnen bedenkingen hebben, dan is daarmee elke hoop weggenomen op de toe stemming van den bondsraad tot die belas ting. Dat zou moeten nopen om zich nog eens te bedenken of men niet beter zou doen die belasting te laten varen. Maar het gaat hier om eene „Machtprobe", en men moet dus rekenen met de mogelijkheid, dat de conservatief-clericale meerderheid inderdaad déze belasting zal aannemen. Ook hebben de woordvoerders van de conservatieven en van het centrum er geen onzekerheid over laten bestaan, dat zij voor de erfenisbelas ting in geen geval te krijgen zijn. De dooi den rijkskanselier afgelegde verklaringen zijn moeielijk anders op te vatten, dan dat hij, als die belasting verworpen wordt, zal heen gaan. Het is dus begrijpelijk, dat de ver zekering van graaf Westarp, den conserva tieven spreker, dat zijne partijgenooteu wenschten, dat vorst Bülow rijkskanselier bleef, een spottend gelach uitlokte, dat in eene onbedaarlijke vroolijkheid ontaardde, toen 'de sociaal-democraat Singer luid uit riep„Arme Bülow". Dat de vereenigde conservatieven en cle- rienlen de macht in handen hebben, is ge bleken uit de stemming, die verleden Zater dag gehouden werd over de wijze 'van be handeling van de nieuwe belasting-voorstel len der commissie l)e linkerzijde had in de commissie tegen de behandeling van die voorstellen geprotesteerd, omdat volgens hare opvatting het reglement van orde niet toeliet, dat de commissie zelfstandig zulke voorstellen deedzij mocht alleen behan delen wat haar door de vergadering was toe gezonden. I)e rechterzijde en het centrum zetten echter met aanzienlijke meerderheid, 186 tegen 116 stemmen, hun wil door om over de voorstellen van de commissie ter stond de tweede leyng te beginnen. Daar mee wordt heden voortgegaan. De nieuwe belastingvoorstellen van de regeering zijn naar de commissie verzonden. Duitschland. Neufahrwasser, 19 Juni De Keizer is aan boord van de „Hoheuzollern" om 71 uur alhier aangekomen en vertrekt hedenavond om 10.20 over Berlijn naar Hamburg. Wildpark, 20 Juni. De Keizer kwam lieden morgen om 7.40 hier aan, ko mende van Dantzig1, en begaf zich naar het nieuwe paleis. B e r 1 ij n, 19 Juni. De Rijksdag besloot eenstemmig tot behandeling in de afdeelingen der nieuw ingediende belasting- worstellen en ging dlaarna over tot de tweede lezing der oorspronkelijke regee- ringsvoorstellenHierbij gaf Bassermann in overweging de door de financieele commissie voorgestelde nieuwe belastingen als „initia tief-vooi-stellen'' te beschouwen en Lilians daarover in eerste lezinig te beraftffsfftgen Singer stelde 'voo rdeze gedeelten van de afgenda af te voeren. Na laiigidirt-ige cd' opgCWOHdOU deb ft t ten werd hét voorstel van Singer verworpen. Vóór stemden de vrijzinnigen en de sociaal democraten Het voorstel van Bassermann werd even eens verworpen met 136 tegen 116 stemmen. Vóór stemden de nationaal-Iiberalen, de vrijzinnigen, de sociaal-democraten en het grootste deel der rijkspartij. Do besluiten der financieele commissie werden daarna te zamen met de oorspi-on- kelijke regeeringsvoorstellen onmiddellijk in tweede lezing behandeld. België. Gent, 19 Juni. De Russiscihe anar chist Hartenstein, beschuldigd van afper sing van gelden met geweldpleging en van fabrikatio van bommen, welke tevens deu commissaris van politie te Gent en den agent die waren gekomen om hem te arresteeren, 'hoeft aangevallen werd heden door het hoo- ge gerechtshof in Oost-Vlaanderen veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid. Frankrijk. De minister van financiën Caillaux heeft de begrooting voor 1910 bij de Kamer in gediend Door verschillende bezuinigingen is het tekort tot 105 millioen frs. terug gebracht. Daarvan wil de minister 45 mil lioen op de volgende bogrooting overbren gen, zoodat nog 60 millioen moeten worden gedekt. Daarvan zullen 10 millioen worden opgebracht door verscherping van verschil lende kleire belastingen (hoofdzakelijk het kwitantiezegel), 9 millioen door eene belas ting van 5 centimes per liter voor automo bielen gebruikte petroleum, 10 millioen door wijziging van de hondenbelasting, 7 millioen door de gelijkmatige behandeling van de koloniale waarden met de Fransche waarden. Eindel ,k is in de ontwerp-begrooiing eene belasting opgenomen op het kapitaal, dat bij vererving overgaat. Die belasting staat in verband met verder reikende plannen. In de memorie van toelichting betoogt de minister, dat de belastingen, die de erfenis sen in Engeland hebben te dragen, veel zwaarder zijn dan die, welke op de erfenis sen in Frankrijk zijn gelegd of zullen wor den gelegd. De regeering wil zich in dezen vorm de 100 a 120 millioen verschaffen, die zij behoeft tot verwezenlijking van de plannen betreffende de pensioneering van ouden van dagen. Maar het is niet voldoen de, eenvoudig nieuwe belastingen uit te schrijven men moet ook maatregelen nemen, dat het belastingobject niet kan ontsnappen. Nu werken sommige bepalingen van het Fransche burgerlijk recht zekere gewoonten in de hand het verbergen van papieren van waarde. Om hiertegen te kannen waken, is le minister van financiën in overleg ge treden met den minister van justitie over eene wijziging van het burgerlijk recht, waardoor de inventarisatie na ieder sterfge val verplichtend wordt gesteld. Ook zal in het erfrecht betreffende de in het buitenland gedeponeerde papieren van waarde wijziging worden gebracht. Nancy, 19 Juni. De minister Bar- thou zinspeelde lieden avond in eene rede op het verschrikkelijke uur, dat eenige maan den geleden is doorleefd. Hij zcide, dat Frankrijk stuitte op eene onaannemelijke pretentie. Het wilde geen dienstbaarheid on dergaan. De regeering herinnerde zich dat er Voorwaarden zijn, die niet kunnen wor- 'lon ripgologJ aan Frankrijk, .Jat. nuïf, zijn leger elke gebeurlijkheid onder de oogen kan In de Hunianité belicht Jaurès, dat de regeering omgaat met het plan tot bestraf fing an meer dan 2000 postbeambten, die aan de laatste stakingsbeweging hebben deelgenomen. Voor 't meerendeel zouden dezen voor straf worden overgeplaatst. On derstaatssecretaris Simyan heeft aan ver schillende afgevaardigden op aanvrage ver klaard, dat hij genoodzaakt is aan de be straffing eene zoo groote uitbreiding te geven om het verwijt van willekeur te ontgaan. P ar ij s, 2 0 Juni. Bij gelegenheid van de groote steeplechase te Auteuil, die door president Fallières zou worden bijge woond, versperden stakende staljongens, die besloten hadden dit sportfeest to ver storen, met een roode vlag aan het hoofd den weg voor de paarden. Men moest Fal lières telefoneeren dat- hij beter deed niet I tc komen. De iusschenkomst van de po lice en van de garde municipale werkte niets uit; de rennen konden slechts ge deeltelijk plaats hebben. De menigte stak de heggen in brand en wierp met steenen naar de pooten van de paarden. Tijden6 de military race ging het geheele peloton heen over een vrouw, die door de menigte omvergestooten waszij werd in ernstigen toestand opgenomen. Verscheidene perso nen werden in hechtenis genomen. Een of ficier werd gewond. Men zegt, <lat de Confederation géné rale du travail niet vreemd is aan deze wanordelijkheden Engeland. Londen, 21 J u n i. Do Morning Post heeft een gift van 2000 p. st. ontvangen als eerste bijdrage voor een fonds om aan do natie het beste bestuurbare luchtschip to schenken, dat in het buitenland te krij gen is. Er worden 20,000 p. st. gevraagd. De h-ds Roberts, Milner en Boresford tre den op als commissie van advies in overleg met het War Office voor het doen van eene keuze van het type uit die, welke nu prak tisch werk doen op het vasteland. Londen, 20 Juni. Ernstige gods dienstige onlusten zijn heden te Liverpool voorgekomen tusschen Iersche katholieken en protestanten, van wie velen gewapend wa ren met zwaarden en stokken. Verscheidene huizen zijn vernield; er werd ook gescho ten. De bereden politie deed herhaaldelijk charges onder e<jn regen van steenen. Een dozijn politieagenten zijn gewond; 50 perso nen zijn gevangen genomen. Hongarije. P ar ij s, 19 Juni. Aan de Temps wordt uit Budapest berichtEr wei-don gis teren te Agram hevige vechtpartijen geleverd tusschen coalitionnisten en aanhangers van Starizewitsch. l)e politie moest krachtdadig optrc ten tot herstel van de orde. Vele per sonen zijn in hechtenis gejiomen. Rusland. Potersburg, 20 Juni. Prof. von Marlens, permanent adviseur van liet mi nisterie van buitenlandsehe zaken, is op reis naar Livland gestorven. De sitting vau de rijksdoema, die geslo ten is door de ukase tot verdaging van die zittingen tot October, is vooral van betee kenis door de- beslissing, die verkregen is in bel vraagstuk der godsdienstige ver- dmagzHwuiiiieiUi>e Ooeum lieert dc wets ontwerpen over de geloofsvrijheid van de van de orthodoxe kerk afgovallenen en over den vrijen overgang van het christendom tot niet-chrisitelij'ke godsdiensten met groo te meerderheid aangenomen en daarmee den weg betreden der verwezenlijking van. de gewichtige burgerlijke vrijheden. Voor het aanzien van de doema was de groote rede van den mi nister-president Stolypin in dit debat van beteekenis, waarin, bet recht van de volksvertegenwoordiging werd- erkend, om de betrekkingen tusschen staat en kerk volkomen zelfstandig te regelen. In de interpellatie over de Azew-zaak heeft de doema het verklikkersstel&oldat in het departement van politie geldt, ge brandmerkt; in de interpellatie over den, bond van echt Russische mannen heeft zij scherp afgekeurd, dat de binnenlandse he politiek van bet land beïnvloed wordt door misdadige vereonigingen. De verdienste daarvan komt toe aan de oktobristenpartij, die na lang zich door de regeering op sleep touw te hebben laten nemen, er toe is overgegaan op de verwezenlijking van de in het Oclobermnnifest beloofde hei-vor mingen aan te dringen. Petersburg, 19 Juni. Het Peters- turgsche Telegraafagentsohap verneemt, dat de Engclsche gezant te Petersburg sir Ar thur Nicolsen, nadat hij van den Engel- schen vice-consul te Wiborg mededeeling Naar het Fransch van E'lmotui Lepellttier. 20 DOOB J. L. VAN DER MOEIi. „Aldus voorgesteld, zijn uw verklaringen niet onaannemelijk, ofschoon u in elk geval verkeerd hebt gehandeld door 'n vijand van don Koning en van de Kerk te beschermen. Maar bovendien vergeet u 't feit, dat de bis schop van 'n hagepreek terugkwam. U is dus zelf daar ook vandaan gekomen, en dit, niettegenstaande de laatste besluiten, die verbieden, na de taptoe de uiterste barrière te overschrijden, en in weerwil van de be palingen waarbij de doodstraf is gesteld op 't bijwonen van samenkomsten van ketters." Er heerschte een oogenblik stilte. Zou Noircarmes reeds zijn ingelicht geworden omtrent de, door Willetn den Zwijger ge presideerde, geheime vergadering?.. Rijsoor trachtte zich te herinneren welke menschen hij alzoo in en bij de herberg ontmoet had, maar geen van dezèn kon hij als een spion beschouwen. Hij besloot te ontkennen. Zijn persoonlijke verdediging, zoowel als de hooge belangen van het Vaderland wettigden dezen leugen. „Kunt u niets meer antwoorden?" vroeg de opperrechter, met iets triomfantelijks in zijn toon. Hel gevaar dal hem bedreigde wel inzien de, sprak Rifsoor kalm „TT weet volstrekt niet of ik den predi kant van morgen niet buiten de barrière ont moet héb." „Dit zou u nóg niet- rechtvaardigen. Gis teren was u niet thuisuw vrouw heeft ge- zeg<T dat u was uitgegaan, zonder er zich verder over te willen uitlaten... „En verwondert 't u zoo, dat ik ben uit gegaan?... Dit is iets, dat bijna dagelijks gebeurt..." „En u gaat 's nachts ook uit?... Welke was dan wel de gewichtige reden, die u deed besluiten uw woning en uw jonge vrouw te verlaten, op een uur, waaroji alle ordelijke menschen ter ruste gaan?' De graaf antwoordde niet. Do Vargas boog zich tot Noircarmes over en fluisterde -dezen iets toe. „U blijft zwijgen, beschuldigde," hernam de opperrechter, na De Vargas goedkeurend te hebben toegeknikt, „dat komi natuurlijk omdat u geen enkele aannemelijke reden kunt opnoemen'n Onschuldige spreekt wel, windt zich op, toont zich verontwaar digd, laat zich niet beschuldigen zonder te antwoorden, laat zich niet veroordeelen zon der protest... Uw stilzwijgen zelve veroor deelt u 1" „Gaat uw gang heeren, maar maak 't kort... ik heb niets toe te voegen aan mijn verklaringen." „Intusschen willen wij geen onschuldige veroordeelen," sprak De Vargas. „Wij staan er op, dat duidelijk blijke, zoowel aan de Souvereine Macht, die boven ons staat, als aan 't oproerige Vlaamsche Volk, dat ons haat, dat we alleen de ware schuldigen trof fen. Wanneer u de beschuldigingen, die tegen u zijn' aangevoerd, kunt weerleg gen, dan zullen, wij ons buigen voor de waarheid. Ofschoon wij weten dat u 'n geducht vijand is, graaf Van Rijsoor, een van de voornaamste leiders van den opstand, zult u dan toch vrij van hier gaan... Spreek vrij-uit, wij zijn hier om dc waarheid te hooren Een verachtelijke glimlach was Rijsoort eenig antwoord. Hij wist maar al te goed wat ze beteekenden, de beloften van deze rechters zonder geloof en zonder geweten, en verwaardigde zich zelfs niet zich te recht vaardigen. Hij was trouwens reeds veroordeeld door de waarheid van de beschuldiging. Het kon niet anders of een spion moest hem gevolgd zijn. Ongetwijfeld had een verrader zich on der de saamgezworenen weten in te mengen in de herberg „Do zilveren Wijnkruik". Rijsoor zou zijn leven niet door een leugen 1 hebben willen redden. Hij bad samengezwo- ren, dit was juist, en bij achtte het zich con eer tot de opstandelingen te behooren De Spanjaarden onderdrukten zijn Vader- I land, tegenover hen zou hij alles wagon! Zijn hoofd was de inzet in deze gewichtige partij, waarin 't ging om dc bevrijding van Vlaan deren. Hij had de eerste „manche" verloren en zou dus «betalen. Anderen zouden na lieni de kaarten, opnemen en de Spanjaarden slaan Zie daar, waarom Rijsoor zweeg. Hij kón niet ontkennen op den weg naar Luik ie zijn geweest en de door Willem van Oranje bijeengeroepen vergadering te heb ben bijgewoond. Men had hem ondervraagd hij wilde slechts antwoorden door te zwij gen. liet stond aan zijn beulen lie-m verder te ondervragen, zooals 't hun zou goeddun- j ken Met eon valsehc gemoedelijkheidverber gend zijn teleurstelling over het zwijgen van den graaf, sprak hij op zachten toon „De Raad wacht uw antwoord... komaan, lever ons 'n voldoend bewijs, niet tot de verraders te hebben behoord, die buiten de stad 'n geheime samenkomst hebben gehou den... Zet ons eens uiteen waar u al dien tijd vertoefd hebt... bewijs ons dat u in dien nacht van Zaterdag op Zondag Brussel niet hebt verlaten, maar thuis gebleven zijt." „Ik kan niet bewijzen wat u me vraagt," antwoordde Rijsoor kalm en flink. „Dan zullen wij gedwongen zijn u te ver oordeelen," sprak de Vargas met wreeden lach „Men zal ons ten minste 't recht doen wedervaren," vervolgde hij luide, met cyni sche zekerheid, „ie erkennen dat wij gedul dig getracht hebben de waarheid aan 't licht te brengen eu dat alle middelen u zijn ver schaft om uw onschuld te bewijzen En de Vargas, zich nogmaals tot Noircar mes overbuigend, vroeg hem blijkbaar thans het vonnis uit te spreken, toen de opper rechter onverwacht opmerkte „Dc beschuldigde heeft niets geantwoord, omdat hij niets te antwoorden had... Ten overvloede is er een getuige, dien wij kunnen hooren en die, onbeschroomd en onder eede, 't verraad van Rijsoor zal bevestigen! Laat de getuige maar binnenkomen HOOFDSTUK XIII De Getuige. Welken betaalden getuige, welken gemee- non spion zou men doen verschijnen? vroeg Rijsoor zich in spanning af. Hij begon zich beangst te maken, dat men Dolorès zou binnenroepen, en beefde bij de gedachte, dat men zijn jonge vrouw misschien om zijnent wille zou arresteeren, dat zij door zijn toe doen, in ongelegenheid zou komen, wellicht zou worden terechtgesteld wegens het afleg gen van een valsche getuigenis, om hem te redden. In dezen verschrikkelijke]» angst, stond hij op het punt uit te roepen „Laat de getuige maar niet komen, ik zal alles wel bekennen," toen de kleine deur reeds geopend werd, waarvan gewoonlijk werd gebiuik gemaakt door getuigen en door beambten van den Raad. Een Spaansch officier, voorgegaan door een politiedienaar, irad binnen, groette zeer eerbiedig voor den Raad en wachtte tot me» hem ondervragen zou. „Uw naam?" vroeg Noircarmes kort-af, zichtbaar ongeduldig geworden door het ver vullen van al die formaliteiten Was het eigenlijk niet dwaas zoo veel omslag lte ma ken om clien oud-burgemeester van Brussel naar de andere wereld- te SieJpen? Een man drie reeds zoo lang bekend stond om zijn weerspannigheid, ihet hoofd van de oproer lingen; een medestander van ail die ketters en een vriend van Willem van Oranje? Noircarmes was verliefd, zooals zijn col lega's onbescheiden onder elkaar hadden opgemerkt; eL het uur begon te naderen, waarop hij de sohoone, welke hij liet hof maakte, de vrouw van dén brouwer Koppel, alleen thuis hoopte te treffen. Wardt vervolf/d

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1