BINNENLAND. De Staatscourant van Dinsdag 22 Juni bevat o. a. de volgende Kon. beslui- ten eervol ontslagen de reserve-officder van gezondheid le klasse J. Rentmeester; benoemd tot directeur van het postkan toor te («roosbeek P. J. H. Denneskens, thans te Dtdam benoemd in de provincie Utrecht tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Bunschoter Veen- en Veldendijk J. Beukers te Bunschotentot hoogheemraad van het grootwaterschap van Woerden (pro vincie Utro3ht en Zuid-Holland) L. Boer te Bodegraven. De Koningin ontving gisteren op Het Loo, ter overhandiging van zijn geloofs brieven, den heer A. Romanos, nieuw be noemd gezant van Griekenland. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, heeft welwillend aangenomen het verzoek van het bestuur van den Nod. Amateur-Sohermbond om zit ting te nemen in het eere-comité voor de internationale scherm wedstrijden te Soheve- ningen op 3 en 4 Juli a. 8. De Prins en Prinses Kuni van de Keizerlijke familie van Japan, die vóór hun komst in de residentie (op a.s. Vrijdag) eenige dagen te Brussel doorbrengen, zijn op hun reis tot bezoek van verschillende Europeesche hoven, vergezeld van kolonel Kurita, adjudant, mevrouw Nagasaki, hof dame der Prinses en den heer Tsumoda, secretaris van het Huis wan Prins Kuni. Jhr. van der Staal, Hr. Ms. gezant te Brussel, i« naar Aix-les-Bains vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid is jhr. Melvili van Carnbée, gezantschapsraad, als tijde lijk zaakgelastigde te Brussel opgetreden. Vice-admiraal Snethlage, afgetreden commandant der Indische zeemacht, nvaak- te gisteren zijn opwachting bij den minister van marine. De Eerste Kamer der Staten-Gene raal komt Maandag 28 dezer weêr bijeen tot behandeling van de nog ter afdoening, gereed zijnde onderwerpen. SubsidieMiddenstand. Bij de opening der MiddenstandstentoonsteUing is door minister Heemskerk verzekerd, dat een verdere voorziening in de behoefte aan vakopleiding van de jeugd zijn bijzondere aandacht heeft, en dat niet zal worden na gelaten daarvoor te doen, wat nuttig en uitvoerbaar is. Thans verneemt de N. R. Ct-, dat minis ter Talma voornemens is op de volgende StaatsbegrootiDg een poet van 50,000 te brengen ten bate van een of meer Midden standsinstituten. Postactie. Op het d.d. 14 Juni door den Nederl. Bond van Post- on Te- legraafbeambten „de Post" aan den Mi nister van waterstaat gezonden adres in zake erkenning der vereeuigingen van be ambten bij posterijen en telegraphie werd door den Bond bij schrijven van 18 Juni j.l. het volgende antwoord ontvangen: „In antwoord op nevenaangehaald .schrij ven heb ik de een» u mede te dealen, dat mijnerzijds geenerlei instructie was goge ven om wijziging te brengen in de tot dus verre gevolgde gedragslijn ten opzichte van veroenigingen van ambtenaren, of be ambten bij den dienst der posterijen en telegrafie, en in de toekomst daarmede re kening zal worden gehouden." De Minister van Waterstaat w. g. Regout. Kamerverkiezingen. De vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang in Amsterdam II besloot met aan zienlijke meerderheid bij de herstemmingen voor de Tweede Kamer den sociaal-democra- tischen candidaat, den heer J. Oudegeest, te steunen. Tegenover dezen staat de christe- lijk-historische candidaat, de heer J. R- Suoeck Heukem&ns. Zooals reeds gemeld werd, heeft de R.-K. Kiesvereeniging Amsterdam III op haar vergadering van Vrijdag 18 Juni met alge- meene stemmen besloten, bij de herstemming op Woensdag 23 Juui de c&ndidatuur van prof. mr G. A. Hamel te steunen. Zooals het bestuur der Vereeniging in een rondgezonden biljet betoogt, rust dit besluit op '6 lands belang. „De Christelijke meerderheid, reeds -ver kregen, is n.l. groot genoeg om de Regee- rin'g in staat te stellen, het land volgens haar beginselen te besturen. Verschillende zaken komen zeker aan de orde, waarbij de regeering op de medewerking der liberalen mag rekenen. De Tijd meldt nog, dat het advies van het Centraal bestuur door de R.-K. kiesvereeni ging met groote instemming werd ontvan- Na een levendige discussie is onder groot enthousiasme en met algemeene stemmen be sloten, de candidatuur van prof. Van Hamel, candidaat der liberalen, te steunen tegenover den sociaal-democraat Troelstra. Volgens De Standaard waren slechts 4 leden der antirev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" voor het steunen van <ie candidatuur van prof. Van Hamel en keur den 45 het besluit tot onthouding goed. Do Tijd verneemt echter, dat ook bij tal van autirevolutionnairen het voornemen bestaat, om het onthoudingsadviea van hun Centraal Comité in dit district niet te volgen. Te Amsterdam vergaderde onder voor zitterschap van mr. Th. Stuart gisterenavond do afd. Amsterdam van den Bond van Vrij© Liberalen. Ter zake van de herstemming voor do Tweede Kamer, nam de veTgadering het besluit de erkiezing van mr. W. H. de Beaufort in Amsterdam VII met alle kracht te bevorderen, de candidatuur van prof. Van Hamel in III en den heer Ketelaar in V krachtig te steunen en zich in districten II eu IX, waar de strijd tusschen een sociaal democraat en een candidaat van rechte gaat, te onthouden van het geven van advies. Eon verkiezingsoptocht. Door de Veroeniging Jonge Liberalea was gisterenavond te Rotterdam een verkiezings optocht georganiseerd met lichtstoet ten be hoeve der 5 vrijzinnige candidaten in de Rotterdamsche districten. In den optocht hadden plaats genomen rijtuigen met. mu ziekkorpsen, herauten en reclamewagens met allegorische voorstellingen, op den vrijhan del betrekking hebbende. Tot bij midder nacht werd een ommegang gemaakt door de 5 kiesdistricten. Een talrijke politiemacht begeleidde den stoet. De Katholieke kiesvereeniging te Leeuwarden 'besloot de candidatuur van den heer Thomson te steunen. De burgemeester van 's Gravenhage, baron Sweerts, is Voornemens tegen het einde dezer maand voor een zestal weken met verlof te vertrekken en dit in Zwitser land door te brengen. De Haagsche Hofvijver- kwestie De Haagsche gemeenteraad behandelde gisteren het voorstel van B. en W. betrekkelijk den verkeersweg van het Buitenhof naar den Kneuterdijk (gedeel telijke demping van den Hofvijver), met het tegenvoorstel van den heer Jurriaan Kok c.s. om, met ongeschonden behoud van den Hofvijver, die verkeersweg te maken door onteigening van de aan het Buitenhof en de Plaats belendende perceelen. De gemeenteraad heeft inzake den Hofvij ver het tegenvoorstel van Jurriaan Kok c.s. (her amotieplan met het plan Berlage a) ver worpen met 19 tegen 15 stemmen en het voorstel van B. en W. (gedeeltelijke dem ping van den Hofvijver) aangenomen met 18 tegen 16 stemmen. Naar de Tijd verneemt, was de toe stand van het oud-Tweede-Kanvorlid, den heer Dobbelman te Nijmegen, gisteren be vredigend. R e s e r v e-z usters voor den Diaconessen ar beid. In den afge- loopen winter is eene nieuwe vereenigiig cp- gf richt, welke den naam draagt „Veroeni ging voor Reserve-zusters bij den Diakoue9- sen Arbeid". Haar doel is jonge meisjes (en weduwen) uit den beschaafden stand, die den wensch hebben in hare omgeving nuttigen arbeid te verrichten op het gebied vai zie ken-, armen-, en kinderzorg, zoomede cp dat van wijkwerk, de gelegenheid aan te bieden daartoe opgeleid te worden. Deze op leiding, waarvoor als regel een tijd van acht maanden werd aangeuomen, zal in een Diaconessenhuis plaats vinden, en, voor zoo ver de kosten niet in den vorm eener gift worden gerestitueerd, zullen deze door de vereeniging worden gedragen. Na gunstigen afloop van den leertijd zal aan de „Reserve-zuster" een diploma wor den gegeven en moet zij zich onder meer ver binden om zooveel mogelijk in hare omge ving het geleerde in praktijk te brengen, maar daarvan niet tot eigen geldelijk voor deel gebruik te maken. Eindelijk moet de reserve-zuster, daartoe door het bestuur der vereeniging opgeroepen, in geval van nood steeds zooveel mogelijk hulp verleenen aan een der Diakonessenhuizen. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren Jhr J. D. 'Six, te 's Gravenhage, Laan Copes van Cattenburgh 44, voorzitter jhr. mr. L. van Bevervoorden tot Olden- meule, te Amsterdam, Keizersgracht 683, secretaris; mr. dr. C. F. Schoch, te Amster dam, Stadhouderskade 137, penningmees ter W. F. C. Druyvesteyn, te Amsterdam, Keizersgracht 532, en mr. J. S. Royaards, te Arnhem, Velperweg 61, door wie alle ge- wenschte inlichtingen gaarne worden ver strekt. Ned. Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Zaterdag hiekl de Maatschappij voor Toou- krunst haar 80e algemeene jaarvergadering in, h«t nieuwe eonservatoriumgebouw der Maatschappij te Amsterdam, ondier voorzitterschap van dien lieer mir. J. N. van Hall. Aanwezig waren 24 afdeehrrgenuitbrengende 83 stemmen. De voorzitter begon met mede te doelen, dat bet de laatste maal zou zijn. dat hij een alge meen© vergadering zou leiden. Hij vergeleek de Mij bij een herstellenden weke, die de crisis ge lukkig heeft doorstaan en zich alleen nog ©enigs zins in acht moet nemen, maar wiens gezond heidstoestand goede verwachtingen geeft. Onder applaus besloot de vergadering, den hoer A. B. H. Verhey te l>enoemen tot lid van verdienste der Maatschappij. Thans werd overgegaan tot de verkiezing van drie hoofdbestuursleden wegens het bedanken als zoodanig van den heer mr. J. N. van Hal (voor zitter) en prof. dr. R. C. Boer, terwijl de heer A D. Loman Jr. (secretaris) aan de beurt van aftreden was- Tot voorzitter werd gekozen de hoer Oh. E. H. Boiasevain, mot algemeene stemmentot on dervoorzitter mr. D. Spanjaard, en tot secrota- ris de aftredende titularis, de heer A. D. Lo man Jr. Ter aanvulling van liet bestuur werd voorts gekozen tot plaatsvervangend secretaris den heer 6. van Milligen. Een voorstel, om aan de aangesloten vereeni- gingen voor elk lid f 1 uit te koeren tegen eea totaal van f 4079, zoodat de feitelijke contribu tie, die de afdeelingon voor elik lid in de alge meene kas storten., wordt gesteld op f 1.25, vond eenige bestrijding bjde afd. Utrecht, die hierin werd ondersteund door de afd. Arnhem en Baarn, welke een uitdceering van f 1.25 wenschten,, even als in het vorige jaar. Ten slotte werd na eenige discussie het be stuursvoorstel aangenomen Besloten werd voorts, uit te trekken f 0UO, ter tegemoetkoming in de studie van een leerling aan het Amsterdiaimscih Conservatorium f 100 voor kleine toelagen voor kosteloos zang onderwijs aan kinderen; f 700 ak toelagen voor het houden van exa mens; f 30 om daaruit eerepremiön aan te bieden aan de heeren J H Oudshoorn, A J. C. Mooy. B. Zweer», M. A. Braudta Buys Jr. en Oberstadt. Aan het hoofdbestuur besloot men over te laten, waar alg. verg. in de maand Juni 1910 zal worden gehouden. De begrootdng voor het volgend jaar werd vastgesteld tot een bedrag van f 19,034de be grooting recorvefonds op f 3650de begrooting voor bet kunstenaarsfonds op f 5791afdeebn- geofond* f 2884 en onderwijsfonds f 2430. Alvorens de vergadering werd gesloten, bracht de heer mr. graaf Van Hogendorp (Den Haag) aan den aftredenden voorzitter, mr. J. N. v. Hall, onder luid applaus, den dank der Maat schappij over voor de groot© diensten door hem aan de Maatschappij bewezen. Mr. J. N. van Hall bedankte spreker voor zyn vriendelijke woorden. Het groote applaus, waar mede de vergadering deze had begroet, bewees hem dat, zoo er ook al eenige personen in de vergadering aanwezig waren, die zijn aftreden als een uitkomst beschouwdendit toch niet de algemeene opinie was. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend: Hulde wordt gebracht aan Daniel de Lange, ddo de maatschappij langer dan 80 jaar trouw gediend heeft. Ook aan den afgetreden alge meen-penningmeester J. C. Loman. Als gebeurte nissen van bijzonderen aard zijn o. a. vernield de verhuizing van liet conservatorium en van de muziekschool van de afdeeling Ajmsterd&m naar hei Huis met de Hoofden, waar ook thans de bibliotheek der maatschappij is ondergebracht. Het nantalafdeehngen bedroeg dit jaar 25, het aantal leden te zamen 5409. De rekenunig sluit in ontvangsten en uitgaven met f 33,455.23. De Maateöhwkppij verloor dit jaar 90 leden, het aantal leden der Zangvereeni- gingen daarentegen is eenigerinate vermeerderd. Het aantal leerlingen der muziekscholen bedroeg 2540. zijnde 199 meer dan in het voorgaande jaar. Het aantal leerlingen van het Conserva torium bedroeg 06. Aan 18 leerlingen werden gunstige Eind-getuigschriften uitgereikt, terwijl aam. den heer Willem Andriessennaar aanleiding van. door hem irt het openbaar gehouden piano- voordrachten met eenparigheid van stemmen de „Prijs van Uitnemendheid" was toegekend. 7 camdodaten verkregen het diploma voor zang onderwijs voor de lagere- en bewaarscholen. Uit het kunstenaars-fonds werd in het begin des jaars aan 46 personen hulp verleend. De Nederland sohe Kunstenaarsvereeniging ver keert in gunstigen toestand. De Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis zet haar arbeid geregeld voort. De afdeelingen garven dat jaar 80 uitvoeringen. Fonds voor onderoffi cieren. Blijkens de rekening en ver antwoording van het Fonds voor Onder officieren enz., over het jaAr 1908 hebben de ontvangsten bedragen f 13.445.80, de uitgaven f 11.115.07£, zoodat bij slot van het jaar 1908 meer is ontvangen dan uit gegeven f 2.340.72^, terwijl een kapitaal van f 2000 op het Grootboek der 2£ per cent Nationale Werkelijke Schuld als eigendom van. het fonds is ingeschreven. Het aantal comtribueerende deelgeuoo- ten aan het fonds op ultimo December 1908 bedroeg 11 waarvan 6 een jaarlijksche bij drage storten van f 10, 2 eene verhoogde contributie inleggen van f 20; 1 eene ver hoogde contributie inlegt van f 25 en 2 een© verhoogde contributie inleggen van f 30, terwijl 119 déelgenooten den wensch hebben te kennen gegeven, om niet meer aan het fonds bij te dragen en 19 deelge- nooten. in ©ene positie verkeeren, waarin, zij niet tot het doen van bijdragen gerech tigd zijn. Op genoemd tijdstip waren 66 personen in het genot van jaarlijksche lijfrenten en pensioenen, waarvan het gezamenlijk be drag der jaarlijksche uitkeeringen eene som van f 2633 beloopt. Ten laste van het Rijk is voor het dienst jaar 1909 eene subsidie van f 8000 ten be hoeve van de instelling toegestaan. rIn de gister te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd, en het divi dend: vastgesteld op 3 Tot commissaris der Maatschappij is ge kozen de heer mr. A. J. baron van Nagell van Ampsen, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, terwijl als lid van den raad van commissarissen zijn herbenoemd de hee ren A. baron van Dedam, mr. B. Ph. baron van Harinxma tihoe Slooten en mr. A. E. baron Mackay. „Da halve Maaa." Het scheepje „de Halve Maen", dat ter gelegenheid van de Hudson-Fultonfees- ten, in September te New-York te houden, ter herinnering aan het feit dat het 300 jaren geleden is, dat Hudson de naar hem genoemde rivier voor het eerst opvoer, aan New-Yorkgeschonken, zal worden,, was gis teren te Amsterdam voor de pers te zien. Het benoodigde geld voor den bouw van het jacht, ongeveer f 60,000, werd in Ne derland bijeengezameld door een commis sie, waarvan de heer H. de Booij, oud- marineofficier aan het hoofd staat. „De Halve Maen" is een tweedeks jacht, 63 voet lang, 17 voet 5 duim breed, met een diepgang van 2 meter 15 en met een fokke-, groote- en bezaansmast, voert de geuzen- en Amsterdamsohe en Stoten vlag- gen, heeft een inhoud van 40 last, met 96i ton waterverplaatsing. Het is gebouwd volgens beschrijving in oude journalen door den ingenieur E. J. Bent hem, volgons een ontwerp van wijlen, den directeur aan het Marine-departement C. L. Loder. De bemanning telt 18 koppen, van de oorlogsbodem „Utrecht", en zij wor den gekleed in ou<ï- Hoi l&ndsch costuum. Op 10 Juli vertrekt het sohip, afgetuigd met de „Soestdijk" van de Holland-Ame- rika-lijn, als deklast, uit Rotterdam naar New-York. Het wordt binnendoor over Gou da naar Rotterdam gesleept. Vooraan, onder de boegen, is het gal joen "oor gevangenen, op het boven.voordek, bak genaamd., liggen dikke ijzeren ankers, onder baks zijn 5 kooien, voor 18 personen; die daarvan beurtelings gebruik maken nmldenscheeps is een groot luik, waarboven een sloep hangt, oveneens volgens oud-model getuigd. Naast den grooten mast grijnst de groote knecht, een pop, waaromheen de tou wen van de groote ra loopen. Een schoor steen van de kombuis steekt zijdelings uit het dok, evenals een pomp. Op het potdek staan eenige stukjes licht geschut, zg. ka merstukjes in een hokje voor den roergan ger zijn een zandlooper en kompas en bel, om de glazen te luiden, een kandelaar in een nachthuisje en een watervat. Boven den stuurplecht is een roefje; het sturen ge schiedt zeeir primitief, met een kolderstok. In de kajuit, die 1 M. 55 cM. hoog is, zijn alle benoodigdiheden voor den schipper: een bocl.e kast, waarin bijbel en psalmboek en de „Reizen van Linsohoten'' enz., voorts een Globe; er hangen oude geweren, ban deliers met kruitkokertjes, tinnen borden enz. Op een vastgesjorde schuiftafel ligt de zeen -kaart met maatlatjes, passers en an dere instrumenten. Aanwezig is hier ook oen copie van het contract van Hudson met de Amsterdam sch x kamer der Oost-Indische Compagnie, dato 18 Januari 1609. Voorts inktstel en Jacobstaf, voor het berekenen van de zonshoogte. Langs een steil trapje komt men in het verdek onder het opper dek, waar twee zware kanonnen zijn opge steld en de ankerketSng bevestigd isook ander oorlogsmateriaal is hier geborgen. Naast dit vertrekje middenscheeps is de kombuis; n baard en keukengereedschap versieren het interieur, en hier vindt men ook Je slaapplaats voor den kok. Verder zijn nog in het sohip een zeilkooi voor de schans, kleeden, konstabel-kamer, broodkamer, door blik tegen ongedierte beveiligdeen botte larij het ruim is met een biljart gevuld. De „Halve Maen" is van eikenhout ge maakt; verf is weinig, teer veel gebruikt. Als men het miniatuur zeekasteeltje ziet, dan verbaast toch wel de kloekheid der va deren, die met zóó een notedop den Oceaan over dorsten 1 O u d-'s Hertogenbosch. Een van de meest eigenaardige vertooningen op „Oud-'s-Hertogenbosch had Zondag plaats, toen er een aantal oude Schuttersgilden en Gilden, in hun aloude kleederdrachtschuts- rok en tabbaard ook wel pallore ge noemd kaproen en kovel, daar hunne op wachting maakten, met zich voerende hun, niettegenstaande door den hoogen ouderdom gehavende, nog altijd prachtige vaandels en banieren, schitterende van kleuren en zoo in sprekende overeenstemming met de kleu rige geveltjes van „Oud-'s-Hertogenbosch" en zijn geheel© omgeving. Door de Clevc- niers-Schut afgehaald, trokken de gilden tegen vier uur het terrein op. Daar werd voor Schepenen en Ambachtsdekenen, die op de pui van het „Raedthuijs" het gezelschap afwachtten, gedéfileerd, waarna de hoofd schepen (de heer Ed. van de Mortel) hen hartelijk welkom heette, en verlof gaf tot „vendelen". De mannen gaven daarbij blijk waardige zonen te zijn van de vendelaars uit de 13o en 14e eeuw, waarvoor zij door het talrijk publiek met veel bijval en door „de Regee- ringhe van Oudt-'s Hertogenbosch" met me dailles werden beloond. NijvcrheidsooiiKuUnten. Een buitengewoon nummer is ver schenen van het orgaan van den Handel drijvende» en Industrieelen Middenstand, dat gewijd is aan die in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op dit oogemblik gehouden wordende Middenstandstentoon stelling. Het prijkt met de portretten van de ministers Heemskerk en Talma, van mr. G. van Tienhoven en mr. W. F. van Leeu wen, van de leden van het uitvoerend comité en van den heer G. Muller, die tijdens de tentoonstelling een voordracht zal houden over uitstallen en warenkennis en die de componist is van don tentoonstellingsfeest- inarsch. Verder bevat liet nummer de ope- ningsspeeohes, programma's enz., benevens het rapport der door den Bond en door de Maatschappij van Nijverheid benoemde com missie, die een onderzoek zou instellen naar de wenschelijkheid van het stichten van een museum voor den kleinhandel en de klein.- nijverheid en voor het geval die wensche lijkheid blijken mocht, een plan te beramen om tot de verwezen 1 ij king te geraken. Door den Bond werden aangewezen de heeren dr. D. Bos, Lid van de Tweede Ka mer te Winschoten; J. N. Hendrix, voor zitter van den Nederlandschen Aannemers- bond en W. Nieuwenhuizen, le-secretaris van den Middenstandsbond te Nijmegen en door de Maatschappij van Nijverheid, de heeren D. van Lookeren Campagne te Hen gelo (O.), B. P. de Waal te Arnhem, leden van het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid en G. S. de Clercq, algemeen secretaris der Maatschappij te Haarlem. De commissie koos tot haar voorzitter den heer Van Lookeren Campagne en tot haar secretaris, den heer Nieuwenhuizen. Na het terugtrekken van den eerstgenoem de, wegens drukke bezigheden, nam de heer dr. Bos de leiding der vergadering over. Alvorens dieper op de zaak in te gaan, hebben de leden der commissie zich onaf hankelijk van elkaar op de hoogte gesteld van hetgeen in Oostenrijk, Duitschland en België op dit gebied was gedaan en werden de best ingerichte Gewerbchallen door hen bezocht. Zij meenden voorloopig de zaak van een museum voor den handel te moeten laten rusten, teneinde eerst het gebied van de klein-nijverheid te kunnen overzien Eenstemmig hebben zij na het bezoek van de buitenlandsche inrichtingen het wensche- lijk geacht een staatsorgaan in het leven te roepen, oan de klean-nijverheid zich te helpen ontwikkelen, ongeveer in denzelfden geest als dit reeds geschiedt voor den land bouw. De commissie zou een onpartijdige voor lichting wenschen van den ondernemer in de kjlein-nijverheid door nijverheidsoonsu- lenten, gevestigd in een vijftal plaatsen van ons land. Hun taak zou zijn: het voorlich ten betreffende het gebruik van kracht- en hulpwerktuigen en van goede arbeidsmetho- denten aanzien van de commercieele zijde aansporen tot verbetering der boekhouding en voorlichting aangaand© den weg, die daartoe kan leidenten opzichte van de algemeene economische hulpmiddelen, ge bruik makend van reeds bestaand© organi saties, voorlichting ten opzichte van de ver schillende vormen van coöperatie der onder nemers en de beteekenis daarvan. Verdere middelen door den consulent aan te wenden zouden zijn de bevordering van het houden van vaktentoonstellingen met daaraan verbonden voordrachten over de technische en commercieele uitoefening van het l .roep, het organiseeren van patroons- cursussen, enz.voorts zal hij door het hou den van voordrachten in zijn kring aanra king moeten zoeken met de verder afwonen- den en door schriftelijken inli'chtingsdienst de verst afgelegenen moeten bereiken en deze aansporen zoo noodig van onderwijs per correspondentie gebruik te maken en de ge legenheid daarvoor te bevorderen. De consulent zal zelf evenzeer over de verschillend» zaken zich nader moeten doen voorlichten. Daarvoor nu schijnen zeer ge schikt de vakscholen van een bepaald be roep. Vooral wanneer aan dezo scholen, zoo als voor de bouwbedrijven, de middelbar© technisch© school van den Aannemer s/bond te Utrecht, voor de leerindustrie t© Waal wijk, bakkerij en maalderij in Wageningen, enz., proefstations worden verbonden., mo delwerkplaatsen, klein© verzamelingen van werktuigen en grondstoffen en deze op de hoogte van den tijd worden gehouden. Aan deze vakscholen kan op deze wijze een bijzondere inlichtingsdienst voor dat vak worden georganiseerd, die rechtstreeks door de vakgenooten of middellijk, dioor de nij verheid «consulenten kan worden geraad pleegd. Op deze wijze verschijnt de voorlichtings dienst gedecentraliseerd, èn territoriaal- èn vakgewijze. In de centrale plaatsen, waar de nijver heidsconsulenten zijn gevestigd, komt het der commissie wenschefijk voor, vaste loca- liteiten te hebben, waar van tijd tot tijd de vaktenitoonstel'lingen, vakwedstrijden en pa- troonsoursussen, op een bepaald beroep be trekking hebbende, kunnen worden gehou den. De commissie beveelt dus niet aan de op richting van een bedrijfsmuseum op den voet van de Duitse lie Gewerbehallen. Met inbegrip van de salarissen der con sulenten, raamt de commissie de kosten op f 50,000 per jaar. De commissie ontveinst zich niet, dat het moeilijk zal vallen, vooral in den eersten tijd, geschikte personen te vinden voor het ambt van nijverheidsconsulent. Zij moeten technisch deugdelijk gevormd zijn, practisch aangelegd, administratief ont wikkeld. Het best schijnt het der commis sie, dat, na gedane oproeping van personen, degenen die voor benoeming in aanmerking komen, zidh persoonlijk door ©en zorgvuldig voorbereide studiereis met den voorlichtings dienst in Duitschland, Oostenrijk, Zwitser land en België bekend maken en in de ge legenheid worden gesteld aan een dier dien sten gedurende eenige maanden practisch werkzaam te worden gesteld. Resumoerende stelt de commissie voor aan de regeering te verzoeken een Instituut tot voorlichting van de ondernemers in die klein-nij verheid te willen organiseeren in verband met de afdeeling Handel van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, en daarmee zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken. Het gastvrije Nederland. Zondag hebben ongeveer 400 Polen, allen wonende in 'het Duitsche Rijngebied, Win terswijk bezocht. Aangezien het 'hun in Duitschland verboden is, op openbare bij eenkomsten Poolsch 'te spreken, toespraken te houden, maken zij telkens jaro van de Hollandsche gastvrijheid gebruik, en komen in Winterswijk samen, waar het groote feest gebouw hen allen bevatten kan. De groep behoorde tot 28 afdeelingen van een zoo genaamde Gau, een vereeniging, die naast het turnen ook en vooral de nationale be langen tracht te bevorderen. Door hun lei ders werden toespraken gehouden, waarin o. a. de gastvrijheid van Winterswijk Holland werd gereleveerd. Ook een dronk op de Koningin werd uitgebracht. Zondag komen er weder velen. De abt van het Tilburg- sche Trappistenklooster. Het (R. K.) Hardelsblad van Antwerpen schrijft Wij hebben verleden Zaterdag, voort gaande op eene mededeeling, melding ge maakt van eer. proces tot schadevergoeding, ingespannen door den zich nog steeds noe menden „pater Willibrordus"abt van het Trappistenklooster te Tilburg", tegen het blad „De Volkstribuun" en waarbij gezegde „abt" aan dit blad de som van 100.000 fr. vraagt wegens een uit „Het Volk", van Amsterdam, overgenomen artikel. Daar de feiten ten laste v»n gezegden „abt" gelegd, zeer erg schenen, zijn wij op inlichtingen uitgegaan en ziehier wal wij vernomen hebben. Op het einde van 1907 bevool de H. Con gregatie van Bisschoppen en Regulieren een onderzoek betrekkelijk den abt van Til burg, pater Willibrordus, F. A. Verbrugge. Monseigneur J. Pompen, vicaris-gene raal van Z. H. den Bisschop van 's Herto genbosch, werd door Zijne Heiligheid den Paus, aLs visitator apostolicus over gemelde abdij aangesteld en gelast met het onder zoek der feiten zoowel voor wat het kloos ter, alsook het burgerlijk en commercieel leven van den abt betreft. Ieder weet hoe nauwkeurig de kerkelijke rechtbanken zulke'zaken nazien en zich van de minste inlichtingen omringen, alvorens zulk een gewichtig vonnis te vellen. Dezer dagen werd dus te Rome het von nis tegen pater Willibrordus (F. A. Ver- brugg-ï), abt van Tilburg, uitgesproken en de Congregatie van Bisschoppen en Regu lieren stelde gemelden kloosterling af als abt van de abdij, met verbod de eeroteekens dier waardigheid nog te dragenen aange zien hij zich niet aan dit vonnie wil onder werpen, sprak dezelfde Roomsche congrega tie de straf uit van suspens a divinis, het geen wil zegger verbod van nog mis te celebreere® en sacramenten toe te dienen. Dit vonnis is aan M. F. A. Verbrugge den 25sten Mei laatstleden beteekend ge worden, maar de getroffene heeft 2ich niet onderworpen. Dit is dus verzet tegen de H. Kerk en tegen diegenen, die wettiglijk door de Room sche Congregatie aangesteld zijn. Geen massagepractijk te Domburg. Men verneemt, dat H. M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het verzoek, van dr. W. C. Mezger, te Parijs (den zoon van den bekenden massage-specialiteit, dï*. Joh. Mezger, die onilangs aldaar overleed), om te Domburg de massage-praktijk te mogen uitoefenen. Een zonderling. De politie te Loosduinen heeft Zondagavond een zonder ling persoon aangehouden en voor den bur gemeester dier gemeente geleid. Daar ver klaarde hij uit Thuringen hierheen gekomen te zijn om in Scheveningen lezingen te hou den over een natuurlevenswijze. Hij liep blootshoofds, droeg lange grijze haren en liep barrevoets. Een dun tricot pakje dien de tot kleeding. Daar hij behoorlijk van

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2