Stroocartonfabriek „Appingedam" Uit den omtrek. ADVERTENTIËN. r Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor W. CROOCKEWIT W.Azn. STADSNIEUWS. Bouwterrein Bouwterrein v/h. dorp Xnaspeel. HIT uit de hand te koop. Beddenmaker-Behanger RÜks-Krankzinnigengesticht een 2e Keukenmeid, een Waschmeisje. VOGELS VAN NEDERLAND. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Maatschappelijk Kapitaal f 500,000. UITGIFTE van eene 5 pCt. Hypothecaire Leening groot f 500 000.- f 500,000.— 5 pCt. Obligatiën groot f 1000.- en f 500.- WOENSDAG 23 JUNI 1909 SS,!"- LAMAISON BOUWER C'pjlESr TICHELAAR CLEVERINGA Groningen. G. J. en A. E. GROENEVELD, middelen was voorzien, liet men hem naar Den Haag terugwandelen. De oneenigheid in de 0 u d-G ereformeerde Gemeente te Amsterdam. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van het geschil in de Ou d-G ereformeerde Gemeente, die haar kerkgebouw heeft in de Vijzelstraat bij de Reguliersgracht te Amsterdam. Men herin nert zich dat eenige leden met den ouderling W. Post aan het hoofd, tijdelijk bezit had den genomen van het gebouw, de deur had den dichtgespijkerd en den voorganger ds. J. J. Grass en den koster uit hun ambt had den ontzet. Dat optreden vond zijn oorzaak in een geschil ove>- de nalatenschap van den vroe- geren voorganger ds. Van den Oever. Deze heeft bij zijn overlijden zijn huishoudster tot zijn universeel erfgenaam gemaakt en krachtens die beschikking meende zij ook rechten te kunnen laten gelden op den in ventaris der kerk. Daarover is tussohen haar en den kerkeraad een proces hangende. Dit schijnen de erfgename en haar aanhang niet te hebben willen afwachten, en vandaar de eeuigszins eigengerechtigde inbezitneming, van 11. Woensdag. Bij deze orfenisquaestie komt bovendien nog de bijzonderheid, dat de bedoelde erfgename ongeveer een jaar geleden wegens haar gedrag van de gemeen te is „afgesneden", wat de verhouding er niet vriendelijker op maakte. Door hare partij was gedreigd, dat Zon dag een andere predikant in de plaats van ds. Grass voor de gemeente zou optreden. Intusschen hebben deze laatste en zijne aanhangers verreweg het overgroote deel der gemeente zich weder in het bezit van het gebouw gesteld en is op het oogenblik de gang van zaken weder als ware er niets gebeurd. Toch was men er Zondag niet geheel zeker van, dat de oppositie in het mislukken van hare poging om het geschil anders dan langs gerechtelij kon weg uit te maken, berusten zou. Vandaar dat er des morgens en des avond* bij de godsdienstoefeningen, welke door ds. Grass geleid werden, politie aanwezig was. Er is edhter niets gebeurd. De morgendienst was drukker dan ge woonlijk bezocht. Ds. Grass verklaarde van den kansel af zeer goed te begrijpen, dat zijn gehoor dezen keer niet louter uit belangstellenden, maar voor een deel ook uit nieuwsgierigen be stond. En dat hij goed had gezien bleek wel, toon onder zijn preek, nadat vrijwel vaststond dat er geen relletjes aden komen, telkens weer een partijtje van de toehoor ders wegsloop. Aan hot gebeurde werd maar kortelijk herinnerd. De opgegeven voorzang scheen er wel op te doelen „God slaat een gram gezicht Op boozen, die Hem tegenstaan, Hij doet hun naam met hen vergaan, Voor 't hoogste strafgericht." Verder deelde de heer Grass vóór hij aan zijn eigenlijke preek begon mede, dat eenige oppositie van „samenrottenden" had plaats gehad, waaronder ook was een dame, die de kerkeraad tot zijn leedwezen wegens haar goddeloos gedrag had moeten afsnijden. De vier oppositie-mannen hadden zoo zeide hij een daad willen doen, die geheel on wettig was en dan ook door den Heer was verhinderd'. In den aanvang van den avonddienst, waarin ds. Grass wederom voorging, deed.' zich een klein incident voor. Toen de predikant den kansel beklommen had, richtte zich een jonge vrouw met een kind op den arm van haar zetel op en met een veelbeteekenenden blid naar den predi kant riep zij uit: „Van zoo een deugniet wil ik het Woord niet hooren!'' waarna zij, ge volgd door 'haar man, die met een ander kind bij zich in een der banken zat, de kerk verliet. Daarna had ook de avonddienst even on gestoord plaats als de morgengodsdienst oefening. Aan het slot maakte ds. Grass aan de gemeente bekend, dat de kerkeraad het hoofd' van de oppositie, den ouderling Post, in zijn ambt gesohörst had. De moord te Apeldoorn. De rechtbank te Zutphen, veroordelde heden W. P. wegen6 moord op zijn patroon. Schol ten te Apeldoorn tot vijftien jaar gevange nisstraf, onder aftrek der preventieve hech tenis. De eisch was twaalf jaar. Een ontrouw brieven gaarder. De vroegere waarnemend brie- vengiaandbr te Halfweg R. J. W. Vallent- goed, stond gisteren voor de Haarlemse he rechtbank terecht wegens toeëigening van Rijksspaarbankgelden ten nadeele van J. Flipse, f 650; H. J. v. d. Weetering f 90, G. Zoetelief f 170, A. Bakker f 15, J. Hoek- sema f 350 en de Erven Jngbloed van Nieu- wenhuizen f 783.87. De benadeelde personen werden als ge tuigen gehoord. Wanneer ze geld kwamen storten zonder reeds een spaarbankboekje te bezitten, nam de beklaagde toch de gel den aan, hoewel hij volgens zijn instructie eerst een boekje aan het postkantoor te Sloterdijk moest aanvragen. Hij zei dan: over een maand kan je het boekje komen halen. Deze gelden heeft hij evenwel niet naar de Bank gezonden. De inspecteur der posterijen te Amster dam zei dat er weinig kans is dat de bena deelden van het Rijk hun geld terug kun nen krijgen. Beklaagde beweerde geen gol den ten eigen bate aangewend te hebben. Misschien is er iemand die het uit zijn kas gestolen heeft. Het O. M. vermoedde dat de beklaagde het f. .ld met speculeeren kwijt geraakt is. f 3000 kunnen niet spoorloos verdwijnen. De familie heeft aangeboden de schade te vergoeden, mits geen vervolging zou worden ingesteld. Dit laatste kon niet aanvaard worden. Het is nu stootend dat de familie de benadeelden van zich afschuift en den beklaagde de meest bekende verdediging in Nederland heeft gegeven, want dat zal ook wel niet zonder kosten gepaard gaan. Het O. M. eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Van Gigoh Jr. uit Amsterdam, meende dat het een beklaagde vrijstaat zelf een verdediger te kiezen. Voorts trachtte pleiter in een breed juridisch be toog aau te toonen dat voor alle feiten vrij spraak moet volgen. Subsidiair drong hij aan op een lichtere straf. De brandstichting in hotelBellevue. Bepaald is thans dat met de behandeling in hooger beroep der strafzaak tegqn F. A. G. Krönig, piano stemmer te Brussel, voor het gerechtshof te Arnhem zal worden aangevangen op Maan dag 5 Juli a.s. Evenals voor de rechtbauk zal ook voor het gerechtshof de beklaagde worden bijgestaan door mr. R. J. De Vis ser, advocaat te Arnhem. De graandaefstallen te Rottendam blijven steeds aanhouden. Zondagnacht werden door1 de politie wedier in de Maas haven aangehouden een drietal personen J. G. v. B„ H. B. en A. K., in een roei boot gezeten, en die in het bezit bleken van 7 zakken graan, zooals gebruikelijk van een onbekenden schipper gekocht. Zaterdag begaven zich een drietal per sonen als bootwerkers gekleed aan boord van een stoomschip in de Maashaven en namen onder valsche voorgevens 5 zakken graan mede. Een kwartjesvinder aan het werk. Donderdag wist een kwartjesvinder in den middagtrein Hilver sumAmsterdam eenigein zijner mede-rei zigers f 40 afhandig te maken. Het schijnt, dat de menschen alle behoedzaamheid ver liezen, zoodra de speelwoede wordt aange wakkerd, zegt het Hbld., zoodat het haast vruchteloos is, nog te waarschuwen tegen de praktijken van dergelijke „heeren", die op de onverbeterlijke zwakheden van hun evenmenschen speculeeren Onder de stoomtram. Te Oosterbeek is gisterennacht de 70-j. lan taarnopsteker JLothe door de Oosterstoom- tram overreden en gedood. *- Door een automobiel overreden. Op de Stadhouderskade te Amsterdam tussohen Vondelpark en Over toom, is Zaterdagavond een 72-jarige vrouw door een automobiei overreden. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis gebracht, doch bleek bij aankomst reeds overleden te zijn. De bestuurder der automobiel was een Duit- soher. Hij werd naar het politiebureau Leidscheplein gebracht, doch liet onderzoek wees uit dat hij absoluut geen schuld had. Do vrouw had de straat willen overstekon, doch was op 't zien van een tramwagen plotseling omgekeerd, met het noodlottig gevolg dat ze door de automobiel overreden werd. Een gevaarlijke brand. Door net inslanr. van den bliksem ontstond Maandagmiddag te drie uur brand in de schapenschuur van J. van Hilten, grenzen de aap de petro 1 eum-etablissemen ten te Charlois. Door het personeel van de petro leumfirma voorheen Rieth en Co. werd met dlangen op de waterleiding het blussehen aangevangen en werd de Rotterdamse he brandweer inmiddels gealarmeerd. Deze trok uit met 'liet oog op het gevaar der eta blissementen, c.a. met zeven stoomspuiten. De brand werd echter alleen door de spuit van Charlois gelluscht. In de schuur waren geen schapen, alleen hooi. rDe Algemeene Protestanten-Vereeni- .ging hield gisteren te Utrecht haar twaalf de algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. Quast Hzn., van hier, gaf in ziju openingswoord nog eens een uiteenzetting van het doel der vereeniging. Het door den secretaris uitgebracht jaar verslag getuigde van den gestadigen bloei der vereeniging. Verschillende huishoudelijke werkzaam heden werden vervolgens afgedaan. De aftre dende hoofdbestuursleden werden herkozen. In de middag-bijeenkomst hield de heer Fernantzen, ex-roomsch-katholiek priester, van Rotterdam, een lezing met het onder werp„Hoe de hedendaagsche Protestanten er uit zien in de oogen van Rome". De verschillende afgevaardigden vereenig- den zich ten slotte in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen aan een gemeen- schappenjken maaltijd. Automobilisme. De regelmatigheidsrit der N. A. C. De officie ele classificatie. Hieronder laten wij de volledige classifi catie volgen van den regelmatigheidsrit der Nederlandse he Automobiel-Club van 57 Juni jl. van Utrecht naar Groningen en terug gehouden Eerste afdeeling. J. vF. Verweij, 's Gravenhage, „Oryx", 1 strafpunt, verg. zilv. medaille. J. F. Verweij, 's Gravenhage, „Oryx", 2 strafpunten, zilveren medaille. Dr. C. W. A. Essers, Amsterdam, „Spij ker", 4 strafpunten, bronzen medaille. J. F. Verweij, 's Gravenhage, „Oryx", 6 strafpunten. M. W. Aertnijs, Amsterdam, „Darracq", 8 strafpunten. L. S. P. v. Dam v. Polanen, Arnhem, „Sizaire et Isaudin", 11 strafpunten. Dir. A. Sparkhorsb, Varel-Oldenburg, „Hansa", 12 strafpunten. Ind. Mij. Trompenburg, Amsterdam, „Spijker", 22 strafpunten. R. R. toe Laer, Amsterdam, „Adler", 90 strafpunten. Tweede afdeeling. M. W. Aertnijs, Amsterdam, „Darracq", 1 strafpunt, verg. zilv. medaille. A. C. v. IJzeren, Aerdenhout, „Star", 1 verg. zilv. medaille. J. Bienfail, Bussum, „Spijker", 4 straf punten, zilveren medaille. J. F. Verweij, 's Gravenhage, „Fiat", 4 strafpunten, zilv. medaille. P. J. Stokvis, Arnhem, „Bayard, A. Cle ment", 5 strafpunten, bronzen medaille. Ind. Mij. Trompenburg, Amsterdam, „Spijker", 5 strafpunten, 'bronzen medaille. J. F. Verweij, 's Gravenhage, „Fiat", 5 strafpunten, bronzen medaille. E. H. de Vries, '6 Gravenhage, Re nault", 6 strafpunten. J. A. Boom, Bloemendaal, „Humber", 6 strafpunten. P. Bourlaid, Brussel, „Germain" 6 strafpunten. C. Houttuin, Arnhem, „Lorraine-Dié- trich" 6 strafpunten. M. Schutter, Rotterdam, „Star", 6 straf punten. L. J. Akker, Rotterdam, „Star", 6 straf punten. A. de SpirUtf, Antwerpen, „Germain", 10 strafpunten. M. Adler, Amsterdam, „Humber", 7 strafpunten. C. -Houttuin, Arnhem, „Lorraine-Dié trich". 15 strafpunten. M. D. Aertnijs, Amsterdam, „Darracq", 15 strafpunten. N. Stekke, Houdeng-Aimeries, „Ger main", 15 strafpunten. A. E. Beekman, Bloemendaal, „Ger main", 24 strafpunten. F. M. L. v. d. Trappen, 's Gravenhage, „Miesse", 151 strafpunten. Als eerste opmerking bij dezen uitslag geldt dat, aangezien de bepaling in de weg- beschrijving, dat voor het bezwaarlijk weg gedeelte bij de afgebroken brug over bet Oranjekanaal, een extra-tijd van 2 minuten boven de voorgeschreven, gemiddelde snel heid werd gerekend, door eenige deelnemers niet goed begrepen is, heeft de scheidsrech ter bepaald, dat deze twee minuten extra- tijd facultatief zou worden gesteld. Zooals men zal kunnen constateeren, heb ben vrijwel aile wagens aan de zeer strenge regelma/tighewlseischen voldaan. De rit is dus Volkomen geslaagd. Soesterberg. Het regiment Genie troepen heeft het kamp van Zeist betrok ken. Urk. De vereeniging voor werkverschaf fing heeft hsloten een tentoonstelling te hóu den van Urker "houtsnijwerk, dat in vroeger en later jaren door Urkers in dó vrije uren met gebrekkige hulpmiddelen is vervaar digd. Zij zal gehouden worden gedurende de maanden Juli, Augustus en September in de oud-Urker kamer, en belooft zeer be langrijk te worden, daar reeds vele zeer kunstig bewerkte voorwerpen zijn ingezon den, als sitoven, doozen, mangelplanken, keurig uitgevoerde knipsels, enz. Voor de fraaiste der ingezonden voorwer pen, aie in. den afgeloopen winter zijn ver vaardigd, zijn prijzen uitgeloofd. Het doel der tentoonstelling is het aan moedigen van de houtsnijkunst en het be vorderen Van het vreemdelingenverkeer. voorheen KortegracUt 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN COUPONS DEPOSITO'S EFFECTEN PROLONGATIÈN VREEMD GELD, I WISSELS. Staatsspoor. Verkoop bij inschrijving van oude materialen. Srommi Ill«n»« Ortcbt 46 Utrecht Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 11000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crodiet, koopt en verkoopt Effecten, Coupons 011 Hnllenlnndscli Geld, sluit prolonga tion togon den koers van den dag en opent rekening - courant met rentevergoeding tl 8 pCt. Neemt gelden in depöt met 2 dagen opzegging tl 2'/4 pCt. -,w 14 k 3 voor één maand vast k 3 voor drie maanden vast 4 3i'j voor zes maanden vast A Si's voor een iaar vast A 4 hare Spaarkas A3 Belast zich met. het in bewaring nemen van waarden iu hare brandvrije In richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gons 9 tot s namiddags 3 uur. De Directie, J. J. VAN ASCH VAN WIJCK. G. W. J. HOOFT. Ds. G. W. C. Vunderink is op het drietal geplaatst voor een beroep bij de Ned. Herv. Gom. te Haarlem (vac Swaan). Onder leiding van luit.-kolonel Min- gels heeft de 2e cavalerieserie, bestaande uit do helft van de vier regimenten; huza ren, de 'legerplaats bij Harskamp betrokken, tot het houden van schietoefeningen. De bat t enten van het le regim. Veld artillerie uit Utrecht zullen 28 Juni door deze gemeente trekken, op weg naar de legerplaats bij Oldebroek. De le luit. R. J. Hoffmann en de 2e luit. J. W. Wolters van hot 5e regiment Infanterie worden 16 Juli a.s. voor don tijd van drie maanden gedetacheerd bij de Nor- anaal iSchietsehool te 'e Gravenhage, tot het volgen van den zomercursus. Bij het le Reg. Veldartillerie zijn de miliciens lichting 1904 voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen gekomen. De heeren J. v. <1. Wal 'Kzn„ W. van den Donker, C. Prins, W. van Schaik en Joh. van der Meiden, die in d'e vergade ring van „Handel en Nijverheid", d.d. 28 Juli 1908, in commissie werden benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de wenschelijkheid' der invoering van gesplitste bestekken, brachten 13 Mei j.l. hun verslag uit. Dit verslag is thans in druk verschenen. Wij .stippen er hier een en. andier uit aan. De voorstanders van gesplitste bestekken zijn het erover eens, dat het in het belang" van het werk is, in. a. w. in het belang van den aanbesteder, wijl .bij aanneming zonder tusschenkomst van den hoofdaannemer, men direct tegenover den werkelijken principaal komt ito staan, dien men als klant be schouwt. Ook in het belang van den. handel wordt invoering van gesplitste bestekken aanbe volen, omdat het risico van wanbetaling dan minder groot wordt. Door partiëele aanbesteding moet de ar chitect zijn volle aandacht schenken aan alle onderdeelen van het werk en dus een nauw keurige iberekiang maken. De besteder krijgt hierdoor dus een vol ledig overzicht van alle kosten. Verder worden nog behandeld': de onder linge verhouding der verschillende aanne mers, het risico wanneer door ondeugdelijk werk de eene aannemer schade lijdt door den ander, enz. enz. Het Hbld. schrijft: Zooals wij ïeeds mededeelden werd An gela, het 'bekende inlandSche paard van lui tenant A. W. Coblijn, Woensdag te Duin- digt in dó steeple-chase na het springen van de sloot voor de tribunes zóó kreupel, dat het niet meer loopen kou. Bij onderzoek is gebleken, dat bel paard een fractuur aan het schouderblad heeft gekregen, welk gebrek bijna niet- te genezen is. De temperatuur van het water in de zweminrichting was hedenmorgen 7 uur 65 graden Fahrenheit. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in deu morgen van 22 Juni 1909. Medegedeeld door het Kon. Ned Mei Instituut te de Diit. Hoogste barometerstand 771.1 te Horta. Laagste 743.9 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 23 Juni: Meest matige Z. tot Z.W. wind. Zwaar bew. Voorloopig nog regonbuien. Goringe daling van temperatuur. te koop aangeboden, gelegen onder Hilversum aan den Utrechtschen Straatwog by het landgoed de Hoornboeg (Hilveroord) op 5 minuten afstand van den Zwaluwenberg en de halte Hollandsche Rading van don spoorweg Hilversum LTtrecht. Het terrein is groot 4 hectaren 88 cenliareu (ruim 40000 Q Meter) en is a 30 cents per Q Meter te koop. Met franco brieven te bevragen ondor no. 887 in den boekhandel J. IIEEK te Hilversum. NDNSPEET O d. VELDWE. Gezonde streek, bosch, heide on zoe Bevragen bij H. YAN 't HUL Cz., Utreoht. Ten verkoop worden aangeboden in 78 per ceelen de oude materialen, vermeld in het inschrijvingsbiljet „Juni 1909", w.o. ijzer, staal, koper (vuurkistplaton, enz.), vlampijpen, caoutchouc, glas, enz. benevens voraohillende artikelen, afkomstig der tolefonio en telegrafie, van het seinwezen en do verlichting. Het inschrijvingsbiljet mot Voorwaarden en Bijzondere Bepalingen voor den verkoop zijn op franco aanvraag gratis te verkrijgen bij den Dienst van Tractie en Materieel der Maat schappij te Utrecht. De materialen zijn te bezichtigen in de workplaalsen to Zwolle, Utrecht en Tilburg. Het inschrijvingsbiljet moet 8 Juli 1909 bij den Ccntralen Dienst le Afdeeling der Maat schappij zijn ontvangen en blijft van kracht tot en met 17 Juli 1909. Te koop oon grooto Russische Hit, merrie, 6 jaar oud, snel loopend, mak bij den weg, /.onder gebroken Te bevragen Villa Boschzigt naast Jagtlust, Soestdijkschen Straatwog, Station do Bilt. midd. leeft.zag ach door faillissement genood zaakt gaarne geplaatst. Zeer goede referentiën ten dienste. Br. fr. lett. J. C.aan OBREEN Co.'s Alg. Adv.-Bur.te DORDT. MEDEMBLIK. Wordt gevraagd salaris f 150—ƒ180, naar bekwaamheid, per jaar; sakiris f 200 por jaar. Beiden genieten kost, inwoning, vorploging en dionstkleeding. Aanmelding ton kantore van den Geneesheer- Directeur. Gevraagd 1 Aug. te 's-Hage, in klein, deftig gezin, eene fatsoenlijke Keukenmeid. Zonder goede getuigen aanmelding onnoodig. Br. lett. v. S., pension Montrose, Doorn. Twee frnnie Hoeken met prachtige gekleurde Pinten. 1. A. E. G. HOTEB. Vogels van Ne derland, populair beschreven, met gekleurde Platen voor slechts f 1.25. 2. Prof. l>r. J. 1MTZEMA HOS. Schotsen uit hot leven dor Vogels, met ge kleurde Platen voor slechts f 1.25. Te bokomen by D. ItOI.LE, Bazaar van Goedkoope Boeken te Rotterdam. Franco na ontvangst Postwissel, waarop vermeld Vogels 1 ol' 2. te APPINGEDAM. waarvan geplaatst f 352.500.—. Ondergeteekenden berickton dat de INSCHRIJVING op: ten laste dezer Maatschappij tegen den koers van 100 pCt. zal zijn opengesteld te hunnen kantore op van 10—4 uur namiddags, alwaar de truslacte ter inzage ligt en prospectussen on inschrijvingsbiljelten ver krijgbaar zijn. Amsterdam. - jt»r ft J Culemborg. Hotel BERG EN DAL bij NIJMEGEN. Gezellig verblijf voor Familie» en Toeristen. 200 Bedden. Matige prijzen. Gemeubileerde Villa's te huur «oor Familie., die hun eigen menage wen.chen te houden. Aanbevelend, E. RIESENER.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3