BINNENLAND. Uit den omtrek. De machtige stam Hamavend in Mesopo tamia heeft de stad Suleiman ingesloten en alle strategische stellingen in den omtTek bezet. Kreta. Konstantinopel, 22 Juni. De Turksche regeering heeft de Kreta bescher mende mogendheden medegedeeld, dat zij verlangde zich met hen te verstaan over de definitieve regeling van het zelfbestuur van Kreta, wanneer de internationale troepen worden teruggeroepen. China. De kwestie van de leeni'ng voor den Kan ton-Hankauspoorweg, die eerst slechts tus- schen Duitschlanid en China speelde en daar na door die aanspraken van Engelsch-Fran- sche financiers zich tot den spoorweg Han- kau-Szetsjoea uitbreidde, heeft door het be sliste verlangen van Amerika en ingevolge cene uit het jaar 1893 dateerende belofte om door China ibij zijne leeningen betrokken te worden, nog eene grootere internationale uit breiding aangenomen, waarbij Engeland en Frankrijk op de eene, Duitschland en Ame rika op de andere zijde staan en China van beide zijden bestormd wordt. De New-York Herald bericht uit Washing ton, dat staatssecretaris Knox staat op de verdere behandeling van de zaak dor lee ning voor den Hnnkau-Szetsjoeanspoorweg. Het blad meent, dat de heer Knox eene krachtige politiek in Oost-Azië wil voeren en voor Amerika den tijd gekomen acht om zich op de markten van het verre oosten te doen gelden. Volgens een bericht van de Londensohe Morning Post heeft Engeland den wensch uitgedrukt, dat de Amerikaan- eche groep de zaak met de Engelsche en de andere vreemde Ibanken zou regelen en niet de Chincescho regeering in de zaak zou be trekken, hetgeen tot uitstel zou leiden. Staatssecretaris Knox had intusschen vrien delijk maar beslist geantwoord, dat hij er de voorkeur aan gaf, rechtstreeks met China te onderhandelen. Allerlei. S t.-G allen, 22 Juni. In het ge hucht Flotz is er brand uitgebroken. Tien Italiaansche werklieden zijn gestikt. Ten gevolge van eene ontploffing van mijngas in de mijn Vulkan zijn 7 personen gedood en 8 gewond. Sin t-G" allen, 22 Juni. Heden avond is de tunnel bij Bruggewald op de lijn van Toggenburg naar het meer van Const&ns over eeno lengte van 25 meters ingestort. Er worde® tien personen ver mist geen enkel lijk is teruggevonden. Petersburg, 22 Juni. Bedert gis teren zijn 61 personen door cholera aange tast; 15 zijn aan de ziekte overleden. De Staatscourant van Woensdag 23 Juni bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten overgeplaatst in gelijke hoedanigheid bij ïl© yards, gezantèchapsraatT bij bel" ge zantschap te Washington; benoemd bij het 9e regiment infanterie tol majoor de kapitein W. Abresch, van het 8e >giment infanterie; benoemd bij den provincialen staf tot lui tenant-kolonel do majoor W. R. H. Wak ker, provinciaal adjudant in Groningen en Drente benoeartd bij de infanterie bij den staf van het korps tot majoor de kapitein A. van Sliedrogt, van dien staf, werkzaam aan het departement van oorlogbij het 2e regiment infanterie tot le luitenant de 2e luitenant G. E. Muhlradt, van het korps; bij het 3e rog tot kapitein de le luit. S. S. Tromp, van het 7e reg. bij het 4o negiment tot majoor do kapitein J. G. Kist van de gre nadiers en jagers; bij het 5e regiment tot luitenant-kolonel do majoors D. W. de Ja ger en F. H. Boisoevain. beiden van het korpsbij het 6o regiment tot kapitein de le luitenant F. J. Bijvoet van den staf, werkzaam aan de Koninklijke Militaire Aca demie; bij het 8e regiment tot le luitenant de 2e luiten ar G. H. F. Thieme, van het corpsbij het 11e negiment tot le luitenant de 2e luitenant D. S. van Nahuijs, van het korps bij de cavalerie tot majoor de ritmeester op non-actdviteit H Ort, van het wapen bij het le regiment huzaren tot kolonel commandant de luitenant-kolonel J. Th. H. Mmgels, van het 2e regiment huza rentot majoor do ritmeester J. M. baron van Boecop, van het 3e regiment huzaren benoemd tot le luitenant de 2e luitenant M. R. baron Bentanck van het wapen; bij bet 3e regiment hnzaren tot majoor de ritmeester A. M. van Wijck, van het korpsbij het 4e regiment hnzaren tot ritmeester de le luitenants A. Maas Gees- teranus en C. J. Nierstraaz, onderschei denlijk van het 8o reg. huzaren en van het eskadron ordonnansen benoemd bij de l&ndweer-iufamterie tot reserve-luitenant-kolonel, commandant van het 30e landweerdistrict de gepensionneer- de luitenant-kolonel der infanterie J. H. N. Bernelot Moens benoemd bij de artillerie bij den staf van het wapen tot majoor-magazijnmees ter F. Hotz, toegevoegd aan den inspec teur der vesting-artillerie op non-activiteit gesteld wegens onge steldheid de le luitenant A. J. R. Brandt, van het le regiment infanterie; eervol ontheven uR het commando over het 30e landweerdisbrict de kapitein A. J. Morks, van het 3e regiment infanterio, be last met het bevel over genoemd district; eervol ontslagen met pensioen ter zake langdurigen dienst de luitenant-kolonel J. H. N. Bernelot Mo ene, van het 6e reg. infanterie, de kapitein C. Bloem van het 3e reg. inf., idem wegens lichaamsgebre ken de kapitein R. W. van Wieringen, van het 6e reg. infanterie benoemd en aangesteld tot müitair-paar- den arts 2e kl. in Ned. Indië L. E. Hin- richs benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasso in InA&ë de arte E. J. A. Oerards; op verzoek eervol ontslagen de opzichter der landsgebouwen le klasse met den per soonlijken titel van hoofdopzichter D. Fokkens en benoemd tot opzichter le kl. S. Koldijk, thane buitengewoon opzichter. Prins Hendrik bracht gister van elf tot vier uur in gezelschap van! zijn adju dant, jhr. van Suchtelen, een bezoek aan de Xaardermeer. Vooraf bracht de Prins eeu kort bezoek aan do Koningin-Moeder ten paledze Soestdijk. Z. K. H. de Prins komt morgen van Het Loo naar de Residentie, teneinde de algemeene vergadering van het Roode Kruis te presideeren. Prinses Juliana. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat, dank zij de natuurlijke voeding. Prinses Juliana zeer voorspoedig opgroeit en gestadig in lichaamsgewicht vooruitgaat. Gisteren avond dineerden ten Palei- ze Het Loo de burg., de weth. en de secretaris van Apeldoorn ds. Hattink, pas toor Wienholth en de heer Van Ravenhorst, voorzitter der Oranje-Vereeniging. De gewone audiëntie van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken zal op Vrijdag 25 Juni a.s. niet plaats hebben. Van der Zwaag Commissa risder Koninginin Frieslan d? Men schrijft uit Friesland aan het Hbld. Zóó luidt de titel van een in het te Sneek uitgegeven worden R.-K. Nieuws- en Advertentieblad „Ons Noorden" nit een an der blad, aangeduid met „Voorh.", overge nomen artikel. Waar het heengaat, wanneer de libera len arm in arm blijven gaan, sbhrijft het blad, blijkt thans in Friesland, daar, nu ook hot oudste lid van Gedeputeerde Staten als zoodanig ontslag heeft genomen, de •socia list Van der Zwaag, die in leeftijd op dat lid vclgt, als commissaris der Koningin op treedt. De schrijver blijkt niet goed op de hoogte te zijn van den leeftijd der leden van Gede puteerde Staten van Friesland. De heer Van der Zwaag is, op één na, hot jongste lid van dat college. Het door den schrijver zoo gevreesde optreden van den heer Van der Zwaag als commissaris der Kcningin in Friesland, zou derhalve slechts kunnen plaats vinden, indien al de vier an dere leden werden verhinderd het interim waar te nemen, een geval dat wel hoogst onwaarschijnlijk is te noemen. De vrees van den schrijver, dat de heer Van der Zwaag de Koningin zal moe ten dienen van advies bij de benoeming van burgemeesters, is, afgescheiden van het bo venstaande, ook al weinig gegrond. In do eerste plaats omdat er op het oogenblik geen burgemeesters-vacature in Friesland bestaat, in de tweede plaats, dewijl eerst in de laatste dagen van dit jaar één der burgemeesters aftreedt en vóór dien tijd wel een nieuwe commissaris der Koningin in Friesland, zal zijn opgetreden. De persoon van de Koningin wordt ten schiedt op de gewone wijze van de kerke- lijaen, om op de hartstochten van de kiezers te werken. Nederland en Venezuela. De N. C. schrijft: Juist een week geleden werd in de pers medegedeeld dat het ministerie van buiten landsche zaken telefragische bevestiging uit Caracas had ontvangen van het besluit der Venezulaansche regeering waarbij een einde werd gemaakt aan de zending van dr. De Paul als gezant der Republiek te 's Gra- venhage. Van de omstandigheden die tot het piot- soling ontslag van den heer De Paul als gezant bij verschillende hoven van Europa leidden, vermeldden wij in ons Avondblad van 14 Juni het een en ander, hoofdzakelijk aan de buitenlandsche pers ontleend. Tot nu toe werd echter niet bekend, dat het aan dr de Paul verleende ontslag in zeer nauw verband staat met hetgeen in de laatst daaraan voorafgaande weken tus- schen de Nederlandsehe cn de Venezuelaan- «che Regeering is voorgevallen en dat het op 19 April j.l. door den minister Van Swin- deren en den heer De Paul geteekende pro tocol buiten werking geraakt en van nadere beslissingen afhankelijk geworden is. Wij zijn in staat daaromtrent het vol gende mede te doelen. Zooals men weet, 'bevatte het protocol een clausule volgens welke de diplomatieke betrekkingen tusscheu de beide landen „van af den dag der onderteekening van dit. pro tocol' worden hersteld Wel kwamen aan het slot van het stuk de woorden voor dat het onderhavige pro tocol „aan de bekrachtiging der bevoegde overheden onderworpeu (zou) worden", maar daaraan viel, volgens de stellige ver klaring van dr. De Paul aan den minister, geen andere beteekenis te hechten dan die eener bloote formaliteit, bestaande in. de naar Venezuelaansche opvatting noodige, uitdrukkelijke ratificatie door den Presi dent zeiven. Met name van een nadere ra tificatie door het Congres (het Wetgevend Lichaam) zou geen sprake zijndit werd door den heer De Paul den minister zoo mondeling als schriftelijk verzekerd. Van Nederlandschen kant stond dus, idaar dr. De Paul oogenschijnlijk geheele vol macht had, aan het in werking treden van don inhoud van het protocol dadelijk na de onderteekening niets in den weg. Op 22 April nam de Minister derhalve namens H. M. de Koningin zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi- uister in ontvangst en daarmede waren do diplomatieke betrekkingen hersteld. Maar tegen het einde van Mei kwam een schrijven van dr. De Paul aan het depar tement, behelzende dat door de Venezue- laansche regeering bezwaar werd gemaakt tegen de onveranderde goedkeuring van het geen in het protocol was bepaald betref fende de voor onze bezittingen zoo belang rijke quaestie der 30 pet. additioncele rech ten. Naar men zich herinnert, was daarom trent (juist wijl het niet aanging het Con gres in dit opzicht aan een nadere beslissing te binden) in het protocol bepaald dat tot de Nederlandsehe Antillen „terstond en uit eigen beweging" zouden worden uitgestrekt „alle concessies, welke in het vervolg aan Engeland ten bate van het eiland Trinidad of aan eenige andere mogendheid ten bate van eenig ander eiland in de Antillen zul len worden verleend, met name betreffende de 30 pet. additioneele rechten, welke thans door de Venezuelaansche republiek worden geheven". Welnu, te dezen aanzien werd van onze Regeering nu een nadere verklaring ver langd, van deze strekking, dat indien be doelde concessies aan Engeland tegen zekere tegenprestaties werden verleend, ook Neder land om daarvan te profiteeren tegenconces- sies (avantages équivalents) zou hebben te verleenen. Terstond maakte de Nederlandsehe regee ring zoowel te Caracas als te Parijs bij dr. De Paul, rechtstreeks per brief en door mon delinge bemiddeling van onzen gezant jhr. De Stuers, tegen een dergelijke opvatting ernstig bezwaar. Het protocol was getee- kend door den gevolmachtigde vau het Vene zuelaansche gouvernement; de ratificatie door den President was volgens de uitdruk kelijke verzekering van dien gevolmachtigde louter een formaliteit; dat daaraan nog na dere voorwaarden zouden worden verbonden (voorwaarden .bovendien van hoogst onzeke- ren inhoud) was uitgesloten. Dr. De Paul erkende tegenover den ge zant De Stuers de juistheid van de opvat ting der Nederlandsehe regeering, maar niet temin ontving deze laatste uit Caracas een antwoord, waaruit viel af te leiden, dat men daar de quaestie niet volkomen begreep, doch waarbij aan de voorwaarde werd vast gehouden. Het eind was, dat de minister Van Swin- dereu een telegram naar Caracas zond, waar- in hij kort en. goed definitief bericht dei- ratificatie verlangde en aandrong op spoed met het oog op de houding, welke dezer zijds tegenover dr. De Paul zou aan te ne men zijn, die reeds een uitnoodiging voor de doopplechtigheid der Prinses en het feest maal len Hove had ontvangen. Dr De Paul, hiermede in kennis gesteld, toonde zich zeer gebelgd en verscheen niet bij do genoemde plechtigheden. Uit Cara cas werd antwoord ontvangen, dat de Pre sident van Venezuela het protocoi geratifi ceerd had, maar dat dit nader zou worden onderworpen aan de goedkeuring van het Congres. Hierop seinde de minister Van Swinderen, dat in verband met dr. De Paul's herhaal de, mondelinge en schriftelijke verklarin gen, dat van goedkeuring door liet Congres geen sprake behoefde te zijn, verdere be trekkingen van de Nederlandsehe regeering met dien gezant van nu af aan onmogelijk waren geworden. Het antwoord wasde officieele mede- deeling van het ontslag van dr. De Paul als gezant, die als onderhandelaar met de Nederlandsehe en met de Fransche regee ring zijn volmacht had overschreden. Te vens werd gemeld dat een nieuwe gevolmach tigde den 23en dezer maand uit Venezuela naar Europa zou vertrekken. Zoo is dus de stand van zaken op het oogenous ongeveer uc/^irue ais vooras? «e onderhandelingen met dr. De Paul begon nen. Er bestaan dus weder geen diploma tieke betrekkingen tusschen Nederland, en Venezuela, het protocol is Jiuiten werking (immers nog afhankelijk van de goedkeu ring van het Congres, dat het misschien ver werpen zal) en er is een nieuwe onderhan delaar onderweg, met wien wederom zal wor den geconfereerd. De ervaring, met de Venezuelaansche di plomatie opgedaan, is alzoo van weinig be vredigenden aard. Intusschen heeft men daarginds althans bij herhaling ondervon den, dat aan den Nederlandschen kant voet bij stuk gehouden wordt. Dezerzijds zal op nieuw geduld en beleid te oefenen zijn te genover Curasao's wispelturigen nabuur. Kamerverkiezingen. Men meldt uit 'a Gravenhage Aan den vooravond der herstemming hield de plaatselijke afdeeting der S. D. A, P. hedenavond nog een openbare ver gadering in Concordia op het Hoogezand, ter propaganda voor de candidatuur-Ter Laan in district I. De zaal was eivol, zoo wel op de galerij als beneden moesten vele tientallen personen zich met eem staan plaats tevreden stellen. Als sprekers tra den op do hoeren Hoejenbos en Van Kol, de laatste in de plaats van den heer Ter Laan, die wegens ongesteldheid verhin derd was. Beide sprekers critiseerden scherp de politiek en. de stembusactie der rechterzijde en' stelde daartegenover de beginselen en de daden der sociaal-demo craten. Herhaaldelijk werden ze onderbro ken door daverend applaus, dat enkele malen schier tot een ovatie uitdijde, wam- neer bijv. de heer Van Kol, de verhouding van de sociaal-democratie tot het Koning schap besprekende, uitriep dat nooit een sociaal-democraat een bloedend Konings hoofd onder de guillotine heeft doen val- Jen, zooals de calvinisten onder Cromwell in Engeland en dat nooit een sociaal-de mocraat heeft ingestemd, zooals de Neder landsehe Katholieken; met den sluipmoord op den stamvader van het Koningshuis, Prins Willem den Eersten. Zoo ook toen dezelfde spreker er op wees, dat dr. Kuy- per, wiens partijgenooten thans een, pam flet- verspreid hebben om het te doen voor komen alsof de sociaal-democraten anti semitisch zijn en daarom juichen om den val van mr. Limburg, volgens zij® antithe- seleer de joden onder de paganisten moet rangschikken, terwijl de sociaal-democra ten hen moeten ooren waar hunne groot ste voorgangers joden waren. En her haaldelijk braken die zelfde luide toejui chingen uit toen de spreker met een lange reeks van feiten, meest uit de parlemen taire goschiedenis der laatste jaren, het huichelachtig karakter van de zoogenaam de „Christelijke" staatkunde betoogde, daarbij een schril beeld teekenende van al de ellende, waarvoor de rechterzijde alle leeniging weigert. Na afloop der lezingen volgde eenig debat. Per advertentie in de Haarlemsche bladen brengt de candidaat der vrij-libera- a, die aldaar bij eerste stemming uitviel, het aftredend lid jhr. mr. F. W. van Styrum, het advies van de Commissie van den Bond van Vrije Liberalen in herinnering, om in. districten, waarin geen vrije liberalen in herstemming komen, te stemmen op Unie liberalen of vrijzinnig-democraten. Voor Haarlem boteekent dit dus, mr. Thiol te stemmen. Met aandrang beveelt de heer Van Styrum den kiezers, die hem op 11 dezer hun vertrouwen schonken, om dat advies op te volgen. Een der correspondenten van de N. meldt, dat hij op de binnendeur eener kerk te Warmenhuizen een groot propagandabil- jet heeft gezien met een opwekking om ia het district Alkmaar de stem uit te brengen op den candidaat der verbonden kerkelijke partijen, den heer N. Glinderman. Als er van „ongepaste reclame" sprake is, mag Jit niet onvermeld blijven. Sedert een paar dagen houdt Hr. M9. pantserdekschip „Heemskerck" oefeningen onder de Scheveningsche kust. Maandag avond werden die met zoeklicht gehouden, waarbij de oorlogsbodem een torpedoboot verraste, welke door de „Heemskerck"-on der schot werd genomen. Dit ongewone ver schijnsel, dat op een vergevorderd uur zoo dij:ht onder de kust een aantal kanonschoten wei-den gelost, trok zeer de aandacht en lokte vele toeschouwers op den strandmuur. DeLustrumfeestenteQro- n i n gen. De N. Gr. Courant meldt: Het verluidt, dat 1350 personen genoo- digd zijn bij de plechtige opening van het Universiteitsgebouw, op Dinsdagnamiddag 29 dezer in de Martinikerk. Tot deze genoo- digden behooren 400 studenten en 400 reü nisten. Aan het diner, te geven door heeren cura toren en den senaat, zijn o. m. ook genoo digd het lid van de Eerste Kamer de heer Scholten, het lid van de Tweede Kamer de heer Drucker, leden van Gedep. Staten met den griffier, burgemeester en wethouders met den secretaris der gemeente Groningen; alle presidenten-curatoren en secretarissen van de universiteit te Leiden, te Utrecht, te Delft, de stedelijke universiteit te Am sterdam en van de Vrije Universiteit. De president-curator dr. Van Schelven heeft bedankt, maar de uitnoodiging is aangeno men door den secretaris ds. Brummelkomp te '6 Gravenhage, lid van de Tweede Kamel en de hoogleeraren prof. dr. Geesink en prof. dr. R. Woltjer. Van de stedelijke universiteit te Amster dam komt o. m. de president-curator de heer mr. Van Leeuwen, burgemeester van Am sterdam. Voorts zijn genoodigd de rector-magnifici met secretarissen van den senaat van ge noemde universiteiten, alsmede de oud- hoogleeraren aan de universiteit te Gronin gen- De Halve Maen. Maandag 28 Juni zal liet scheepje „De Halve Maen" van de Rijkswerf te Amsterdam gesleept worden via Gouda naar Rotterdam. Vliegen t e Leur. De heer S. C. J_ ïïeerma van Voss meldt ons dat hij van 'den heer o© Houdt uit- 's Graven hage het volgende telegram ontvangen' heeft „Aeroplan Wright wordt heden naar Leur verzonden. Graaf de Lambert komt ook mede." De kans op vliegen op aanstaanden Zon dag 27 dezer is dus aanmerkelijk vergroot. Zooals reeds dikwijls is medegedeeld is het terrein de heide nabij deze gemeente, het uur van opstijgen omstreeks vier uur, wind en weder dienende; de heide is zeer ruim en kan tien duizenden bevatten. En tree wordt niet geheven, maar ieder moet zich tevreden stellen met een zit- of staan plaats in het drooge heidekruid. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Maandag avond te Lerwicli binnengeloo- pen. Alles is wel aan boord. Het conflict in de Oud Geref. gemeente te Amster dam. Over deze quaestae kan het Hbld. nog de volgende bijzonderheden meedee- len Door de partij van ds. Grass zal de zaak bij de justitie aanhangig gemaakt worden door het indienen van een aan klacht tegen de oppositiepartij, aan het hoofd waarvan staat de heer Post, die j.l. Vrijdagavond in de toen gehouden kerke- raadsvergadering als ouderling werd af gezet, welk feit Zondagavond door ds. Grass van den preekstoel af aan de ge meente werd bekend gemaakt. De opposi- tiemenschen, voor zoover zij leden der oud gereformeerde gemeente zijn, zullen, naar nien meedeelde, ook „kerkelijk behandeld" worden. De aanklacht zal worden ingediend op grond, dat de oppositiepartij wederrech telijk het kerkgebouw heeft betreden, de deuren van. binnen heeft dichtgespijkerd en de sleutels meegenomen. Eenige sleutels zijn thans nog in het be zit van den heer Post, hoewel zij bij den koster van het kerkgebouw thuis behooren. Daardoor kunnen enkele kerkdeuren nog niet geopend worden. Deze sleutels zullen nog deze week bij deurwaardersexploot woMen opgeëischt. Politie contra Justitie. Bij de behandeling van de strafzaak tegen den commissionnair Stokvis, die te Antwer pen de bekende groote diamantverduistering pleegde en daarna naar Engeland vluchtte, heeft zich een bijzonderheid voorgedaan, die toen niet algemeen de aandacht heeft ge wekt, zegt het N. v. d. D. In zijn requisitoir heeft de subst.-officier van justitie, mr, Besier, zijn minoegen te kennen gegeven over de onwettige wijze waar op de verdachte uit Engeland naar hier is overgebracht. Men kent de bijzonderheden. Stokvis' uit levering u^ Engeland naar Nederland was niet mogelijk, omdat Engeland alleen uit levert aan hot land, waar het feit gepleegd is, in casu België. 't Heeft indertijd dan ook eenige ver wondering gewekt dat een Amsterdam salie inspecteur van politie met de benadeelden is medegereisd om Stokvis te Londen te hel pen opsporen. Mr. Besier nu heeft dit in zijn requisitoir scherp gegispt. Hij deelde mede, dat de raadsman vau de benadeelde firma's, mr. Van Gigch, de bemiddeling van het parket heeft ingeroepen om zulks gedaan te krij gen, maar dat de officier van justitie, mr. Baart de la Failles, medewerking daartoe nadrukkelijk geweigerd heeft. Niettemin zoo vervolgde de heer Besier heeft diezelfde raadsman van den hoofd commissaris gedaan gekregen, dat een in specteur werd medegegeven. Daarna vermel dende dat de verdachte, te Londen gevon den zijnde, met mooie praatjes naar Holland is gelokt, zeide de subst.-officier prijs te stellen op d'e verklaring d«/t die praktijk niet is uitgegeaao van het Parket. Door het parket, zoo zeide hij, worden dergelijke handelingen' ten sterkste afge keurd. Wanneer wij tegen een beklaagde op treden, doon wij dat altijd met eerlijke middelen, niet met valsohe streken. Naar wij vernemen heeft de heer Hor dijk, de hier zoo kras aangevallen hoofd commissaris, op die beschuldiging geant woord. Hij moet aan het hoofd van. het parket verwitügd hebben, dat de voorstelling van den subst.-officier absoluut onjuist i6, daar het verzoek een inspecteur mede te geven, wel degelijk is uitgegaan van het parket. Onder die omstandigheden zal niet zonder bellangsfeejiling de dag van Woensdag a. s„ de datum van de uitspraak in de zaak-Stok vis, worden tegemoet gezien. Verkiezingspractijken in Limburg. Men meldt nit Maas tricht: Meldden wij de vorige week, da. tegen Van Kesteren, uit Ambij, die- stemmen geworven had voor den can didaat der Provinciale Staten in Limburg dr Erens, door geld daarvoor te geven, 3 weken gevangenis was geëischt,* thans kun nen wij berichten, dat gistermorgen tegen Bovens en Kerkhofs, uit Heer, die kiezers omkochten hunne stem op den tegencandi- daat van dr. Erens, Paul Brouwers, uit te brengen door den ambtenaar van het Open baar Ministerie bij de rechtbank te Maas tricht werd geëischt drie weken gevangenis straf. De uitspraak in laatstgenoemde zaak werdl bepaald op 29 Juni. Mishandeling met doo- delijken afloop. Op 9 Mei werd in de Drentsche gemeente Zuidwol de H. Nijen- huis zoodanig mishandeld, dat hij in het be gin van Juni overleed. De vermoedelijke dader, de 25-jarige polderwerker R. W., was sedert voortvluchtig. Thans is hij ech ter te Raait© aangehouden en naar de ge vangenis te Assen overgebracht. Zijn eigen kind gered. Toen het 12-jarig zoontje van zekeren Postma eergisterenmiddag aan den kant van de Dok kumer Ee te Leeuwarden aan het baden was, gleed hij bij de helling van de vaargeul neer en verdween in de diepte. Postma het ongeluk bemerkende hij wist niet dat heb zijn eigen kind was ging te water en smaakte het genoegen den drenkeling te red den. (L. Ct.) Door den bliksem getrof fen. Maandagmiddag werd de mast van ©en boot, waarop drie jonge mannen in het Mon- nikendammergat aan het visschen waren, tij dens een hevig onweer, door een bliksem straal getroffen. Twee der opvarenden Bos- schieter en o^numacher, werden ernstig ge kwetst; de derde, Visser genaamd, bleef on gedeerd. Het vaartuig werd door een in de nabij heid varend visscher naar den wal gebracht, waar Bosschieter naar de barak van het Witte Kruis te Monnikendam werd vervoerd, waar hij bleek overleden te zijn. D bliksem ingeslagen in een kerk. Gisterenmorgen om 12 uur sloe gde bliksem in de torenspits van de Ne- derduitsch Herv. kerk te Veenendaal, waar door de toren zeer ernstig beschadigd werd. Er werd geen brand veroorzaakt. Ds. Jonge- breur hield juist catechisatie met 50 a 60 kinderen, maar had gelegenheid met de kin deren het catechisatielokaal uit te vluchten. Aar. een zijde zijn verschillende pannen van den toren afgeslagen. Brand. Gisterenavond te 10-uur werd te Amsterdam de brandweer gealar meerd voor een uitslaanden brand in de Kerkstraat 393 bij de Utreehtschestraat. In het benedenhuis is de werkplaats van de schildersfirma J H. Heijer Jr. L Zn. en op de le étage het kantoor van de makelaars en assurantiebezorgers E. J. Heijer Zoom. De kantoorbediende van laatstgenoemde firma, de heer T. J. .vau Dijk, woont met zijn gezin op de tweede verdieping. Hier ontstond de brand door het breken van deu hanger van een petro leumlamp. Deze étage brandde grootem- deels en de zolderverdieping geheel uit. Het vuur deelde zich mede a ami de kap van perceel 395, doch werd daar spoedig gestuit. aMen schrijft aan „de Tijd" uit s Gravenhage, dat bij de Regeering is in gekomen ©en verzoek van de „Sint Rald- boudstick/ting", om, overeenkomstig art. 170 der Wot H. O., een bijzonderen leer stoel te mogen vestigen aan de universiteit te Utrecht. aDe algemeene vergadering der Juris ten vereeniging zal dit jaar te Utrecht ge houden worden op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Juli. Den -eersten dag is aan de orde het eerste vraagpunt: „Ontdekking op heeterdaad", waarover prae-advies is uitgebracht door mrs. L. Ch. Besier en jhr. W. E. Th. M. van der Does de Willebois. „Den tweeden dag: „Cassatie in burger lijke zaken", waarover prae-advies is uitge bracht door mrs. J. A. A. Bosch en jhr. E. N. de Braluw. Aan den eersten dag is een boottocht op de Vecht met gemeenschappelijke^ maaltijd te Maarssen verbonden. Den tweeden dag heeft bet jaarlijksche diner plaats in het hotel des Pays-Bas te Utrecht. Aan de leden is toegezonden het tweede

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2