1°. 369. Dinsdag 29 Juni 1909. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. 7a' Jaarigiinjg. MIERSFOORTSCH DAGBL ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per poet- 1.30. Afzonder, ij be nummers0.05. Deze Courp.nt verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur '8 morgens bfl de Uitgever» in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eeuts bij vooruitbetaling Groote letters naar jdaatsruimte. Voor handel en 1 het herhaald f. circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. ïaar plaatsruimte. bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel adverteeren in dit Blad, bq abonnement. Eeme Politiek Overzicht De Oostenrijfesclie Rijksraad. De Oostenrijksche rijksraad heeft een kuiststuk verricht; in weinige dagen is de behandeling van de begroeting ten einde ge bracht. Juist bij tijds, want met den 30en Juni liep de termijn af, waarvoor crediet- wetten waren toegestaan. Nu zal gedurende ds tweede helft van dit jaar het bestuur van het land kunnen worden gevoerd krachtens eene met medewerking van den rijksraad tot stand gekomen begrooting9wet. Maar daarmee schijnt de werklust van de afgevaardigden te zijn uitgeput. Wanneer het huis van afgevaardigden morgen weer bijeenkomt, dan vindt liet op de tafel van den voorzitter niet minder dan 57 „Dring- liehkeitsantrage", die in de laatste dagen zijn ingediend. Dat is in die vergadering het geliefkoosde middel om obstructie te voe ren men overstroomt de griffie met voor stellen, om de behandeling van hei eene of andere onderwerp dringend te doen verkla ren, niet omdat men er prijs op stelt, dat de vergadering zich met die zaak bezig houdt, maar om te verhinderen, dat zij zich kan bemoeien met de zaken, die eigenlijk behoorden te worden afgedaan. De minister-president baron Bienerth heeft zich tegenover a f ge v aard i gdendie hem vroegen hoe de regeering zich tegen eene ge organiseerde obstructie ^ou gedragen, uitge laten, dat hij er niet aan dacht den rijks raad te verdagen voordat was afgedaan wat geen uitstel kon lijden. Het was hem on verschillig hoe lang het huis werd opge houden met de behandeling van voorstellen tot dringendverklaring. Daarna zouden de werkelijk dringende zaken aan de beurt ko men Als het moest, dan zou het huis den heelen zomer bijeen moeten blijven. Dat klinkt heel dapper, maar of het zelfvertrou wen in werkelijkheid bestaat, is de vraag. In ieder geval schijnt in het Oostenrijksche parlement weer eene crisis in aantocht. Ditmaal is het minder de nationale strijd, die zich daarbij doet geldenhet zijn hoofd zakelijk economische belangen waarom het te doen is en die den politieken toestand, niet alleen van Oostenrijk, maar van de ge- heelo monarchie beïnvloeden. De agrariërs eererzijds, de Slavische unie aan den ande ren kant willen het tot stand komen in het parlement van het handelsverdrag, dat de regeering in den laatsten winter met Ru- menie heeft gesloten, en van de wet, die de regeering moet machtigen handelsverdra gen met de Balkanstaten te sluiten, verhin deren. De agrariërs willen zich er toe be palen, tegen deze wetten te stemmen; de Slaven echter willen door obstructie de be handeling van deze wetten onmogelijk ma- keu. De regeering bevindt zich tegenover dit verzet in eene niet geringe verlegenheid. Aan de Frairkf. Ztg. wordt daarover uit Weenen geschreven „De politieke toestand heeft thans veel overeenkomst met dien in het Duitsche rijk. Ook hier is de regeering genoodzaakt tegen de onbeschaamdheden van de agrariërs ein delijk front te maken. Om redenen van bui ten- en van binnenlandsdhe politiek is het voor de regeering noodzakelijk, dat het handelsverdrag met Rumenië tot stand komt en eveneens de wet, die haar machtiging moet verleenen handelsverdragen met de andere Balkanstaten te sluiten. De agra riërs verzetten zich echter daartegen met alle middelen en willen zich door geene compensatiën, hoe kostbaar ook, de toe stemming tot deze noodzakelijke wetsont werpen laten afkoopen. Daartegenover schijnt de regeering besloten te zijn aan de tegenstanders een openlijken veldslag aan te bieden. Bij de buitensporige duurte van 'het vleesch en van het graan is zij van de ondersteuning van de bevolking verzekerd, en het is "opmerkelijk, dat nu ook de sociaal democraten zeer kras optreden tegen hunne vroegere vrienden van de Slavische unie. Een vergadering van vertegenwoordigers van industrie, handel en bedrijf naar het voorbeeld van die in Berlijn tot oprichting van den Hansa-bond, moet in hare uitwer king niet onderschat worden. Interessant was het feit, dat bij de meest tot de liberale partij behoorende sprekers zich ook de vice- burgemeester van Weenen Porzer aansloot, die in naam van dr. Lueger en van de chri&telijk-sociale partij zijne instemming betuigde met doel en streven van de bewe ging. De stedelingen beginnen zich einde lijk te organiseeren tegen de tot dusver als van zelf sprekend beschouwde agrarische politiek, die 'bij de agrariërs de illusie wek te, dat eigenlijk slechts de landbouw een nationaal bedrijf is, maar alle overigen slechts geduld en van minder allooi zijn. Ook de regeering ziet nu in, dat zij met hare vermeende politiek tot behoud van den staat in eene impasse is geraakt en den staat zelf het grootste nadeel toebrengt. „Er is intusschen één grief van de agra riërs, die niet geheel ongegrond is te ach ten. Zij komen er tegen op, dat de deuren naar het oosten moeten worden geopend, maar dat (het Duitsche rijk zijne poorten streng gesloten houdt. Zijn de inform a-biën juist, dan zullen er ook spoedig vertrouwe lijke onderhandelingen tusschen de regee- ringen aangeknoopt worden, die in het be lang van de versterking van het bondge nootschap tusschen Duitschland en Oosten- rij k-Hongarije den weg moeten effenen voor eene verdraagzamer handeLs- en landbouw politiek". Duitschland. B e r 1 ij n, 2 8 J u n i. De Norddeutsche Allgomeine Zeitung schrijft: Door eenige bladen werd getracht de gedane mededee- ling over een op handen zijnd aftreden van den Rijkskanselier in hare beteekenis te verzwakken. Ter verdere opheldering mer ken wij daaromtrent opDe rijkskanselier verzocht den Keizer om onmiddellijk ont slag. Zijne Majesteit kon niet tot dadelijke inwilliging van dezen wensch besluiten en vei zocht den rijkskanselier, met warmte den nadruk leggend op zijne groote, gedurende een twaalfjarige ministerieele werkzaamheid, aan de kroon en het vaderland bewezen diensten, dringend zijn ambt nog zoolang te blijven waarnemen, totdat de rijksfinancie- hervorming, welker tot standkoming eene na tionale noodzakelijkheid is, is bewerkstel ligd. De Keizer liet zich leiden door de overtuiging, dat het 't allereerst aan vorst Bülow gelukken zou dezen arbeid, onder af wijzing der voor het algemeen belang scha delijke en daarom voor de verbonden regee ringen ouaannemelijke belastingvoorstellen, ten einde te brengen. Aan het verzoek des Keizers wilde de Rijkskanselier zich niet onttrekken. Hij is echter, met bet oog op den politieken ontwikkelingsgang, welke door de verwerping der erfenisbelasting tot uitdrukking gekomen is, onherroepelijk be sloten onmiddellijk na de behandeling van de hervorming der rijksfinanciën uit zijn ambt te treden. Friedrichs'bafen, 29 Juni. Het luchtschip Z I begon heden nacht om 12.27 een tocht naar Metz. De hemel was licht bewolkter was een lichte noordwes telijke wind Eene groote menschenmenigte woonde de opstijging bij. Ra vensburg, 29 Juni. Om 1.7 heden nacht passeerde de Z. I de stad en ging in noordelijke richting verder met- eene snelheid van omstreeks 30 Kilometers in het uur. Tweede telegram. De Z. I is heden in den vroegen morgen bij Mittelbibe- racdi aan land gegaan. Biberach, 29 Juni. De landing vai de Z. I geschiedde omstreeks 4 uur wegens slecht weer. Bremen, 28 Juni. De dichter en schilder Arthur Fitger is heden gestorven. Bij de samenstelling van de jury, waar voor in de volgende maand het prbce-s- Euleniburg zal worden behandeld, worden groote moeielijkheden ondervonden, zoodat het zelfs aan twijfel onderhevig is of het proces werkelijk in behandeling zial kun nen komen-. Bij-na dagelijks komen eir van de door het lot als gezworenen aangewezen hecren geneeskundige attesten in, volgens welke de betrokken personen dringend be hoefte hebben aan eene kuur tot herstel van hunne gezondheid en niet in staat zijn aan een proces van zoo langen duur als van d'eze procedure is té verwachten, déél tfe nemen. In de meeste gevallen moest aan d© vei-zo eken om vrijstelling gevolg gege ven worden. Er zijn dus -thans eerst ge zworenen aangewezen, terwijl men over 25 a 30 mo-et kunnen beschikken v-oor de ver kiezing van de twaalf leden, dlie in de te rechtzitting de rechtbank van gezworenen moeten vormen. Denemarken. Koning Frederik heeft ter eere van het congres van de Association littéraire et artis- tique internationale, dat verleden week te Kopenhagen gehouden werd, een feestmaal gegeven op het slot Fredensborg. Hij drukte aan tafel zijne vreugde uit, dat hij den leden van het congres, de waardige vertegenwoor digers van de natiën, die met eëre hunne namen in de geschiedenis van kunst en lit teratuur hebben geschreven, als zijne gasten bij zich zag, en voegde daaraan toe: „Bij hen, die zich met kunst en letterkunde be zighouden, hebben zich de vertegenwoordi gers van de wet en der gerechtigheid ge voegd, die aan de kunstenaars en schrij vers de vruchten van hunne arbeid willen verzekeren, en hunne werken tegen uitbrei ding willen beschermen. Dat is het doel van d'e conventie van Bern, die met recht als het doel van deze vereeniging kan worden aangeduid, ongetwijfeld haar meest verdien stelijk, maar niet haar eenig en zeker niet haar laatste werk. Ik begroet elke poging, die strekt om bepaalde regelen te maken voor internationale zaken daar, waar de belangen van de verschillende landen uiteen loopen en waar deze zaken zijn te regelen in den geest van wederzijdsche goede ver standhouding onder de banier der recht vaardigheid kunnen worden geregeld. Ik ben bij dit edele werk doordrongen van de over tuiging, dat de geiheele meuschiheid in de gewichtigste en meest ingrijpendle vragen gemeenschappelijke belangen had, en ik heet het congres, waarover ik met vreugde het beschermheerschap op mij genomen heb, welkom, dit congres, dat een zoo hoog doel nastreeft. Ik verzoek u, uw glas er op te ledigen, dat de geest van vrede en gerech tigheid steels onder de volken moge heer- schen." Zweden. Tullgarn, 28 Juni. Het Russische Keizerpaar begaf zich hedenavond, door het Zweedsche Koningspaar vergezeld, aan boord van de Standart. Kort voor tien uur verliet het Koningspaar dé Standart. Kort daarna liöhtte het Russische eskader het anker en vertrok naar Galoefjaerden. Om voor het bezoek, dat het Russische Keizerpaar heeft gebracht aan het Zweedsche hof, een precedent te vinden, moet men teruggaan tot Juni 1838. Toen heeft Czaar Nicolaas I Stockholm bezocht. Hij kwam bij verrassingmen had den grootvorst-troonop- volgor Alexander aangekondigd, en het was ide Czaar zelf, die kwam tot groot.© verras sing en blijdschap van Koning Karei Jan. Het bezoek verliep zeer hartelijk. De botrekkingen tusschen Zweden en Rusland zijn belangrijk verbeterd in den laa'sten tijd. Van Zweedsche zijde heeft men al'ijd er naar gestreefd, met Rusland be trekkingen van goede buurschap te onder houden. Maar in Rusland hebben sommige pan sl avis t-ische organen, inzonderheid de Ncwcje Wremja, er naar gestreefd de be doelingen van Zweden in verdenking te brengen. Met het oogmerk daarvan een wa pen te maken tegen Finland, hebben zij de fabel verspreid van eene Zweedsche politiek, die strekte om het separatisme in Finland' ai*, te moedigen met de bijgedachte van een.e hei-overing van Finland. De gedachte aan due herovering kan men intusschen da delijk ter zijde stellen, wanneer men let op de wanverhouding, -die bestaat tusschen de krachten, waarover de beide landen kunnen beschikken. Uit economisch oogpunt be schouwd, heeft Zweden er groot belang bij te zorgen, dat het de vriendschap van zijn machtigen buurman behoudlt, want zijne nijverhe-'1 vindt in Rusland een goed débou- ché. De verleden jaar voltrokken huwelijks verbintenis tusschen prins Wilhelm, den tweeden zoon van Koning Gustaaf, en groot- voretin Maria Paulowna, waaruit onlangs een kind is geboren, getuigt van de goede be trekkingen, die tusschen de twee regeerende huizen bestaan. Generaal Beekman, wiens vermoording te Stockholm gisteren werd bericht, had des avonds deelgenomen aan het feestmaal, dat in het paleis ter eere van den Czaar van Rusland gegeven werd. De moordenaar, die cenige uren later stierf aan de gevolgen van die wonden, die hij zich na de misdaad hadJ toegebracht, was een venter van het socialis tische blad Brand; hij was anarchist. Per soonlijk kende hij zijn slachtoffer niet. De correspondent van de Köln. Ztg. bericht, dat de moord het gevolg moet zijn van eene campagne, die door de socialisten gevoerd werd tegen het bezoek van den Czaar. Spanje. Madrid, 28 Juiii. De minister van oorlog verklaart, dat hij voor het- oogeu- biik geene troepen naar Marokko zal zen den. Bulgarljë. De sedert lang gevoerde onderhand,©- lingen tusschen de Bulgaarsche regeering en het bestuur van de Orientspoorwogmaat- schappij hebben eindelijk tot eon resultaat geleid op dezen grondslag, dat Bulgarije aan de maatschappij, behalve de door do Porto aan haar te betalen schadevergoe ding van 21 millioen nog uitkeert een bef- drag van 2,100,000 frs. als schadevergoe ding, voor den inventaris en de bodrijfs- inkomsten en bovendien het geheel© rol lend materieel aan de maatschappij terug geeft. 1 Be regeling, die verkregen is, wordt aan geduid ais bevredigend voor de Orient- spoorwegmaatschappij De Russische doemaied.endie n.u in En geland vertoeven, worden ook in Sofia ver wacht. Turkije. De Turksche regeering is er, volgens een, Reuter-telegram uit Kanstawtinopel, achter gekomen., dat de afgezet-te Sultan Alxlul- Hamid 5 millioen Turksche ponden (onge veer 55 millioen gulden) bij de Duitsclue rijksbank heeft belegd. Londen, 29 Juni. De Daily Mail bericht uit Salonika «dat de militaire toe rustingen, met het oog op de mogelijkheid 1 van een oorlog met Griekenland, met koorts- y achtige haast worden voortgezet. De bevel hebber van het derde legerkorps heeft per telegraaf bevelen gezonden tot onmiddellijke mobilisatie van de reserves. Marokko. De Correspondenci a de Espana ver neemt uit Tanger, d'at Moeley Mohammed, de o-ulangs ov-orledtan broedier van sultan Moeley Hafid, op diens last vergeven is, omdat hij van plan was, Abdul-Aziizi, den vorigen. Sultan, weer op den troon to hel pen. Verscheidene voorname M-arokkainen moeten in het geheim ingewijd geweest zijn. Perzië- Uit Teheran wordt bericht, dat d'e staats drukkerij, op bevel van den sjah, het af drukken van de nieuwe kieswet heeft ge staakt. Hot is dus onbepaald, wanneer de nieuwe wet zal worden afgekondigd. Op ruiende pamfletten van een geheim genoot schap werden verspreid en verscheidene arrestatiën werden verricht. Vereenigde Staten. Pittsburg, 28 Juni. De dienst op de tramwegen staat geheel stil tengevolgo van eene staking onder de wagenbestuurders en conducteurs. De voorzitter van liet be stuur der maatschappij heeft kennis gege ven, dat de dienst heden morgen zal wor den hervat. Men vreest, dat het tot onlus ten zal komen, wanneer de maatschappij ander personeel van buiten laat komen. Kameroverzicht. Eerste Kaïuer. De Eerste Kamer heeft Maandag aange nomen eenige v.«etsoultwcrpei*, o.a. tot goed keuring van 12, ter tweede vredesconferen tie gesloten, verdragen; tot de onteigening voor de verbreeding der Paleisstraat te Amsterdamtot wijziging der grens tus schen Rotterdam en Schiedamtot toeken- Naar hel Franscli van Edmond Lepellelier. 26 door J. L. VAN DER MOER. Verschrikt sprong Jonas op en boven hoorde men een geluid, waaruit duidelijk was op te maken, dat Seraphine een of an der licht breekbaar voorwerp in stukken had laten vallen. Geheel overbluft, bleef de klokluider on beweeglijk voor den trompetter staan, die hem met woeste blikken aankeek. „Drinken," schreeuwde Cortadilla, met de vuist op tafel slaande. Hij had den water- marsch geblazen, dien Jonas reeds vergeten) had. Bevreesd voor een nieuw signaal op het vreeselijke instrument, haalde hij haastig een kruik bier en een mooien tinnen beker. „Drinken I" De trom pet ter zette del kruik aan deni mond en dronk d'eze langzaam, tot op den laatsten druppel leeg. Hij hield het eene oog dicht, maar met het and'ere keek hij Jonas bij afwisseling cynisch, wreed en spottend! aan, naarmate de inhoud) van de kruik door zijn keelgat verdween. Het angstzweet brak den armen kloklui der uit, bij dé gedachte aan meer van der gelijke dagen, die zouden volgen, maar toch sloeg hij vol hoop den blik naar boven, naar <zijn zwijgende klokken. O, wanneer zou d'an toch eindelijk haar gezang van be vrijding eens antwoorden op dit rumoerig geluid van onderdrukking! Intusschen was José klaar met eten en drinken. Hij klakte met de tong en zijn oogleden vielen neer... het oogenblik voor een dutje was zeker aangebroken. Weldra vermengden zich met de tonen van de taptoe daarbuiten, eenige klagende klanken, wel eenigszins overeenkomend met het janken van een in doodsnood: verkeeren den hond. Het schreeuwende koper verkon digde den bewoners van den wachttoren, d'at de heer José Cortadilla, trompetter bij de musketiers van Z. M. Philips II zich ter ruste begaf. Het duurde wel lang. Dronkaards zijn vijanden van trappen klim men. En de trap was steil. „Eindelijk," mompelde Jonas, toen het een weinig stil begon to worden. „Hij gaat slapen. Tot morgen zijn we tenminste vei lig." „Wat moet er van ons wordën?" zuchtte Seraphine. „Spanjaarden," antwoordde haar echtge noot, zeer wijsgeerig. Hij meende ïd de blikken van zijn gade iets kwaadaardigj te ontdekken. „Wat heb je toch, vrouw? Is 't geen be schikking van de Voorzienigheid? Moeten wij meneer den trompetter niet met vreugde ontvangen, die ons door den goeden God en door den hertog van Alva gezonden wordt? Wat denk je er van?" „Ik denk, dat men Vlaanderen aan de Vlamingen moest laten!" „Wel, wel, ben je uu zoo in eens veran derd? Praat toch niet zoo hard, je zoudt ons in ongelegenheid kunnen brengen?" „Ik wil niet- zwijgen! Die vreemdelingen denken dat alles maar geoorloofd' is. „Maar, man, lach je nu ook nog? Ben jij d;an geen vad erlander m eer Jonas nam Seraphine bij de hand, die hij krachtig drukte. Met zijn lachen was het gedaan en zijn oogen flikkerden toen hij zachtjes zeide: „Ik lachte, om onze gemeenschappelijke ellende beter verbergen. Ik buig 't hoofd omdat dood en verderf ons bedreigen... ik lach om niet oogenblikkc-lijk naar boven te gaan om dien als soldaat verkleeden struik- roover te wurgen 1" Plotseling klonk een zonderling signaal, dat Jonas zeker wist nog niet gehoord te hebben, van uit het kamertje naast de klok ken, waar de soldaat logeerde. Zijn wanhoop verbergend, ging Jonas naar boven. „Wat zou hij nu nog eisehen?" dacht hij, „en wat beteekent dit nieuwe signaal, dat hij me nog niet Verklaard heeft?" Cortadi'lle lag te bed. Zijn hoofd', in het helder witte kussen gedrukt, had iets van een wolfskop. Met moeite draaide hij zich om, hij kon zijn beloopen oogen nauwelijks openhouden, en met dikke tong sprak hij „Ha, uitstekend... schobbejak, 'heb-je 't signaal begrepen?... Je schijnt nog al slim te zijn... Welnu, als je me begrepen hebt, ruk dan uit en stuur me je vrouw..." „M'n vrouw?" vroeg Jonas, verstomd'. „Ja, ik moet 'r spreken... Ze is wel niet erg frisch en mooi, maar in dén. oorlog moet je niet te kieskeurig zijn... Vooruit ga haar halen... leg haa* 't signaal maar uit, dan behoef jij 'n volgende keer niet eerst zelf te komen..." En1 Cortadilla draaide zich nog eons lui om in het ruime bed, waar hij hot ongetwij feld te eenzaam vond. Ten zeerste verontwaardigd, gluurde de klokluider naar de sabel van dén schurk, die hij op een stoel -had neergesmeten. Hij nam het wapen op en t rok het uit de scheedie. Maar Jonas bemerkte dat de trompetter indutte,... het hoofd zakte weg en de oogen vielen dicht... Hij bepaalde er zich dus bij te zeggen „M'n vrouw is tot uw beschikking, heer trompetter,... evenwel eerst nadat ge dezen degen tusschen uw ribben zult gevoeld heb ben..." Cortadilla hoordé niet meer. Maar in zijn dronkenschap strekte hij de hand toch nog naar zijn trompet uit, die hij op -het bed had geplaatst, 'ton- einde haar steeds onder zijn bereik te hebben. In zijn liggende houding scheen 'hij echter min of meer machteloos te zijn, althans de hand kon het koperen instrument, waarmee hij zulk een. verschrikkelijke muziek maakte, n;et bereiken. Ilij gaapte, knipte met de oogen en mom pelde tusschen de tanden: „Morgen... sig nalen... signalen ...signa Jonas liep weg en doeg de deur met ge weld dicht. „En?" vroeg Seraphine. „Niets... hij droomde... daarvoor schijnt ie ook al signalen te geven..." „Zoo slapende?" „Ja," antwoordde Jonas kort-af. Seraphine beefde. Hoe zou ze den nacht doorkomen, zij, die altijd zoo heerlijk sliep. Zuchtend ging zij naar hun bescheiden slaapkamertje. Toen Jonas ook binnen was en hij de deur zorgvuldig gegrendeld had, sprak hij somber „Zie-je, als 't met 'n land zóó ver geko men is, dat zijn bewoners, na vermoord, uitgeplunderd, verjaagd of verbrand te zijn, den vijand ook nog in hun huis, aan hun tafel, zelfs in hun bed moeten dulden, dan is dit 'n goed teeken. Men onderwerpt zich aan de ellendigste knevelarijen, maar tegen zulke bittere bcleediginge» zouden zelfs de dooden zich verzetten!" O, Vlaanderen," vervolgde hij, terwijl hij de handen als bid dend gevouwen hield, „er is iets dat mij zegt, dat de klokken weldra voor den Hoog tijd van 't Vaderland zulleu luiden Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1