BINNENLAND. Rutland. In de Russisch-Fiuscbe commissie is van Russische zijde het voorstel gedaan, verte genwoordigers van Fiuland in Rijksraad of Dcema op te nemen. Van Finsche zijde werd da', denkbeeld verworpenalleen den Fin- scben Landdag erkennen de Finnen als wet gevende vergadering. Zuid-Afrika. Woensdag hebben zich te Kaapstad naar Engeland ingescheept,' om bij de behande ling van de Grondwet voor Zuid-Afrika in bet Eugel&che Parlement tegenwoordig te zijn Botha, Smuts, Hull, Fitzpatrich en Far- rar (Transvaal), Steyn, Fischer, Hertzog en Browne (Vrijstaat;, Moor en Watt (Natal). De vertegenwoordigers van de Kaapkolonie zijn reeds onderweg. Allerlei. Londen, 2 J uli. De moordenaar van kolonel Wyllie heet Madar Lal, 'hij is af komstig uit Dhinagri en is 22 jaar oud; hij is een Hindoe. Heden verscheen hij voor de politierechtbankover eene week zal hij weer voorkomen. Hij gedroeg zich zeer on gevoelig. Hij schudde het hoofd toen hij ge vraagd werd of hij iets te zeggen had over den eersten moord, maar verklaarde, dat hij het tweede slachtoffer doodschoot zon der liet te willenhij had uit zelfverdedi- ging geschoten, toen hij dezen zag aan komen. Horde, 2 Juli. Ten gevolge van het in 't ongereode geraken vam cte met hoogoveragas gevulde buisleiding van Horder-werken, ontsnapte heden avond eeao groote hoeveelheid gas. Het g&s drong in de huizen van eene straat aan dei» meerkant. Veertig personen werden daar door bewusteloos. Zij werden terstond ge bracht naar het hospitaal van de fabriek en naar de beide stedelijke ziekenhuizen. De geneesheeren hopen ben in 't loven tte houden Londen, 2 Juli. De dam van een in aanbouw zijnd dok te Newport (Wales) is doorgebroken. Een veertigtal werklieden zijn daarbij omgekomen. Newport, 3 Juli. Het dok, waar bet ongeluk plaats had, zal het grootste worden van de wereld. Er wordt een 50 voet diepe gleuf voor de fundeeringen ge graven. De dam, die het werk moet bescher men, brak door. Daardoor wordon 50 werk lieden bedolven, van wie 26 bet gevaar kon den ontkomen. vIn het Fransche departement Lanque- doe heerscht onder de boerenbevolking vree- eelijke nood. De ellende der bewoners, die niet meer iu staat zijn hun belastingen te betalen, is onbeschrijfelijk. De boeren voe den zich vaak nog slechts met sla, wilde ge wassen en de bekende slakken. In vele ge zinnen wordt dagelijks slechts een enkele maaltijd gebruikt. vOpnieuw is de bevolking in Messina in angst door de aardse hokken, waarvan de telegrammen reeds de hoofdzaken meldden. Volgens de Stampa ziet het er treurig uit in de reeds zoo zwaar geteisterde stad. Een groot aantal menschen zijn gevlucht.,De ver trekkende treinen zijn overvol, de handel in de straten staat stil. De wind blaast onheil spellend door de straten. Aan den vuurtoren is ernstige schade veroorzaakt, daarom zijn dan ook onmiddellijk de genietroepen te hulp geroepen. Het aantal dooden is niet- groot, maar er zijn vele gewonden. De bevolking heeft haar toevlucht gezocht in de barakken in do Amerikaanse he wijk. Het paleis van den aartsbisschop, het station en bet fort zijn onbeschadigd. Nog altijd hoort men gerommel. Ook in de omstreken zijn aardschokken waargenomen, maar gelukkig geen slachtof fers. Als bijzonderheid werd opgemerkt, dat ter wijl bij de aardbeving van December, katten en andere dieren bijna alle voor de aard beving waren gevlucht, hlijkbaar gered door hun instinct, men ditmaal een groot aantal de ode katten heeft gevonden, die door een soort verlamming schenen getroffen, daar zij niet gewond waren. Te Cat&na, Mileto en Tarente zijn ook aardschokken gevoeld. vWaternood door wator en o o d. Maandag brak te Hammerafest de dam van het stedelijk watereeervoir, dat 3,000,000 ku'b. meter water bevatte, door. Het water stroomde over de landerijen, vernielde drie bruggen on verwoostte drie pakhuizen. Dinsdag brak bovendien nog een der reserve-waterbui zen. onder dien grond, zoodat de stad op het oogenblik zon der water is. De Btaateoourant van Zaterdag 3 Juli bevat o.a. de volgende koninklijke beslui ten benoemd tot leeraar aan de R. H. B. 8. te Gouda dr. J. C. Schoute, thans tijdelijk; benoemd tot burgemeester van Urk A. Gravesteiju tot burgemeester van Sloten (N.-H.) jhr. A. H. P K van Suchtelen van de Haere, met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Urk; op verzoek eervol ontslagen als directeur van het Koninklijk Schilderijenkabinet te Qravenhage dr. A. Bredius, met dankbe tuiging voor de bewezen diensten, en is hij benoemd tot adviseur bij het Koninklijk Schilderijen kabinet benoemd to» directeur van het Koninklijk Schilderijenkabinet dr. W. Martin, thans onder-directeur ▼oor 1 jaar herbenoemd tot leeraar aan de R. H. B 8. te Gouda 8. van Heijningen, thans tijdelijk leeraar op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H. B. 8. to 's Hertogenboech mr H. J. van Leeuwen benoemd tot directeur van het Centrale laboratorium ten behoeve van bet staatstoe zicht op de volksgezondheid en tot buiten gewoon lid van den Centralen Gezondheids raad dr. Ch. Ali Cohen, met eervol onthef fing van zijne functie van hoofdinspecteur der volksgezondheid en lid van den Centra le*! Gezondheidsraad; bevorderd tot officier in de Oranje-Nassau- orde A. W Sijthoff, uitgever te Leiden; op verzoek op de meest eervolle wijze ontslagen nis Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, P. Lycklama a Nijebolt; voor 1 jaar benoemd tot leeraar aan de R. H B S te Heerenveen J. Treffers, thans tijdelijk leeraar, en A. Neter aangewezen als inspecteur belast met het toezicht op de keuring van voor uitvoer be stemd vleeseh dr H Remmelts, inspecteur in algemeonen dienst bij de directie van den landbouw. Prins Hendrik te Barne- v e 1 d. Gisterenmorgen te negen uur werd door het bestuur der Xederlamlsche Heide maatschappij, te-n gemeentehuize te Barne- veld, een huishoudelijke vergadering ge houden. Te elf uur arriveerde per auto van Het Loo Prins Hendrik, eere-voorzitter der Ned. Heide-n-aatsohappij, die aan de ver gadering deelnam. Na afloop dezer verga dering gebruikten de Prins en de andere heeren in het hotel ,,De Bonte Koe" een déjeuner, waarna in een vijftal rijtuigen een excursie naar Kootwijk gemaakt werd, waar de uitgestrekte staatsbossohen in oogenschouw werden genomen. Deze stoa Is bo esc hen zijn aldus schrijft de berichtgever van het ITbld. inderdaad een bezoek ten zeerste waard. Honderden H.A. heide en zandduinen zijn thans met krachtig groe.ende dennen beplant. Vooral bezien van den top van een der hoogste heuvelen, welks bestijging door een met heide belegd aoetpad vergemakkelijkt wordt bieden de uitgestrekte bosschen een zeld zaam mooi panorama aan. Behalve de bosschen zelf, waardoor met heide belegde wegen, die flink berijdbaar zijn, zijn aar gelegd, lokt vooral ook de groote kweekeiij tot een 'bezoek uit. Hierin worden de benderd duizenden jonge den nen, die jaarlijks worden uitgepoot, van zaad gekweekt, terwijl ook het loofhout hier geteeld wordt. Zeer zeker heeft het Rijk een goed werk verricht door een gedeelte (naar wij mee- nen ruim 4000 H.A.) van de vroeger zoo zeer verwaarloosde Vejuwe aan te koopen. Niet alleen toch zullen deze eigendommen in het vervolg ongetwijfeld rijke vruchten voortbrengen, doch ook de groenhemesting met zooveel succes toegepast, zal stellig meer navolgers onder de landbouwende be volking vinden. Professor Chantepie de la Saussayo, hoogleeraar te Leiden, zal Zondag a. s. de predikbeurt vervullen in de Hofkapel op Het Loo. De minister van buiten!andsche zaken vertrok gisteravond uit Rotterdam met de boot van de Ned Amerik Stoomvaartlijn met een verlof van ruim eene maand naar Noord-Amerika, waarheen mevr. De M&rees van Swinderen, zijne echtgenoote, reeds se dert eenigen tijd vertrokken is. Minister Talma stelt zioh voor Maan dagmorgen vroeg te halfneigen de Midden- standetentoonstelling te Amsterdam officieel te bezoeken. De Belgische gezant te 's Qravenhage, baron Guillaume, is naar Brussel vertrokken teneinde deel te nemen aan de werkzaam heden van het bestuur van het regelings comité van het Congres voor administratieve wetensohappen Volgens de ,,N. Ct." heeft gouv.-gon. Van Heutsz het voornemen té kennen gege ven om na rijn ambtsvervulling in October zich hoogstwaarsahijnlij-k te Brussiel' te zul len vestigen. In geen geval zou hij in Den Haag komen wonen. De voorzitter der Tweede K a in e r. Men meldt aan De Ned. Met zekerheid kunnen we mededeelen, dat omtrent het praesidium van de Tweede Kamer nog niets is beslist. De drie partijen* der meerderheid moeten nog met elkander overleggen, wie door hen als eerste «op de voordracht aan H. M. de Koningin zal wor- dcu geplaatst. Wel is het zeer waarschijn lijk, dat niet een lid der grootste fractie van de meerderheid, een katholiek, presi dent zal worden. De heer Loeff, voorzitter der Katli. Kamerclub, die het eerst zou zijn aangewezen, zou een benoeming niet kun nen aanvaarden, wegens zijne minder «terke gezondheid, terwijl andere katholieke leden, die in aanmerking zouden kunnen komen, oni verschillende redenen het voorzitter schap niet wenschen. Dr. J. Th. do Visser. Do Banier bevat een schrijven van dr. De Viseer aan de Cbrial. Hist. Vereeniging in bet district Harlinigen, god. 26 Juni. Daarin wordt medegedeeld dat dr. De Visker voor Leiden heeft geopteerd en d&r- balve voor zijn benoeming aJs Kamerlid te Harlingen moet bedanken. ,,Dat be sluit kostte mij luidt de brief eer lijk gezegd moeite. Persoonlijk had iik gaar ne voor uw district zitting genomen, te meer omdat ik in dit geval van de trouw mijner geestverwanten en van de vastheid van mijn zetel verzekerd waa. Maar ik breng dit offer, lor wille onzer partij, e« nam Leiden aan als het minst vaste dis trict, reeds vroegor in uitzicht gesteld. ,,De reden dat ik niet eer mijn. beslis sing nam, lag in het feit, diat ik eerst mijn ambt als predikant moest neerleggen... Kamerverkiezing Har- li n g e n. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de Tweede Kamer verkiezing in het dioadistrict Harlingen, noodig geworden door het niet-aannemen dor benoeming door dr. J. Th. de Visser, zal plaAts hebben op Dinsdag 13 Juli e. k de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 23 Juli e. k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 3 Augustas e. k. 0« rldderordon-isak. Een groot deel der rechtsche pers heeft hare aanvallen gericht op den beschuldiger, die als rechtsgeleerde zou hebben gefaald, toen hij de papieren van mej Westmeijer publiceerde. Echter wordt ook rechts die tactiek niet algemeen als deugdelijk erkend. D e N e- derlander bijv. schrijft in het pers overzicht Wij behoeven ais verdedigers van mr. Tide tuur. mei op to treden, doch of deze opvattingen juist zijn, is twijfelachtig. Mr. Tideuian tooh was niet de Curator in 't fail lissement van mej. Westmeijer, maar in dat van ha reu oom. Niet in diens boedel bevon den ziéh de gepubliceerde stukken, maar de mededeelingen van dien gefailleerde brach ten mr. T. op het spoor van mej. \V. en. van tiaar correspondentie. Als er dus onbeschei denheden begaan zijn, geschiedde dit o. i. niet door den Curator. Ook mr. De Vries verkeert blijkbaar te dezen opzichte in dwa ling. Het Handelsblad ontving een schrijven van mr. H. J. Biederlack van den volgenden inhoud: Op de door dr. Kuyper, in zyn benauwd heid, aan de mannen van hert vak" ter be oordeeling gelaten vraag, of de handelwijze van mr. Tuleman niet eene ,,res mali exem pli is, kwam Donderdag in het lijfblad van dien groeten man, dat zijn lezers nog altijd on kundig laat van wat gebeurd is, een ant woord Van zijn trouwen partijganger, den advocaat mr. S. de Vries Czn. Volgens dezen laat het geen twijfel, dat mr. Tideman de grenzen zijner bevoegdheid heeft overschre den en een ruime opvatting heeft van zijn ambtsgeheim als curator in 't faillissement en stellig is, naar mr. De Vries oordeelt, wat mr. Tideman deed, een slecht voorbeeld voor jonge curatoren. Veroorloof mij hier te wijzen op een mis verstand. Het cunatorscliap van nu. Tide- man 111 het faillissement Van Dieren Bijvoet heeft met de veel besproken omhullingen van mr. Tideman niets te maken- Aan den redac teur van ,,Het Volk", die hem interviewde, heeft de heer Tideman zeer duidelijk ver. teld, hoe hij als advocaat van den nog met gefailleerden Van Dieren Bijvoet zich tot diens avontuurlijke niohtje gewend heeft en hoe hij van deze vrouw, die zich te verdedi gen had tegen de op haar rustende verden king van jegens haren oom gepleegde op lichting of gepleegden zwendel, de historie Kuyper-West meijer-Lehmann. frères verno men en de bewijsstukken ontvangen heeft. Den lateren curator Tideman is dus niets te verwijten. Degenen, diie thans, uit dépit, omdat zij liun geblameerden leider onmoge lijk verdedigen kunnen, op mr. Tideman een blaam wenschen te werpen, zullen mij ant. woorden, dat dan toch de advocaat mr. Tideman onbehoorlijk heeft gehandeld. Inderdaad dringt de Roomsche ..Residen tiebode" reeds aan op maatregelen van dis ciplinair en aard tegen den Haarlemsohen advocaat I Ook hier meen ik te mogen wijzen, op een misverstand. De advocaat Tideman was dis cretie, trouw en steun in den meest loyaleii zin schuldig aan niemand andere dan aan zijn cliënt Van Dieren Bijvoet. Hij was ver plicht, en is dien plicht nagekomen, dien cliënt verlof te vragen tot het pu'bliék maken van de door juffrouw Westmeijer aan ham geopenbaarde kabmetsgehcimen van dr. Kuyper. Van af het oogenblik, dat de heer Van Dieren Bijvoet hem het gewraagde ver lof had verleend, was mr. Tideman gelieel vrij in zijn doen en laten. Eigenlijk zou ik zeggen, dat van af dat oogenblik de heer Tideman aan de openbare zaak verplicht was, <le toevallig gedane ontdekkingen te publioeereu. Het eewige wat men den heer Tideman verwijten kan. is, dat hij bijna drie jaren met de publicatie heeft, gewacht. Zijn vrienden weten echter, dat dit het gevolg is van zijn kicachen sohrooip, den naar zijne meemng voor goed uit de Regeering verdwe nen hoogbejaarden Staatsman te grieven, en dat hij dien schroom eerst heeft weten te overwinnen, toen het hem duidelijk werd, dat dr. Kuyper nog altijd aanspraken wil doen gelden, om het roer van Staat weder in handen te nemen. Toen eerst besefte hij ten volle, dat hij als burger tot spreken verplicht was. Naar mijne meening en naar die van tal van leden van de balie, heeft de heer Tide man gehandeld als een gentleman en bestaat wiet de minste aanleiding voor den feilen aan val dien de redactie van ,,I>e Residentie bode" zich tegen hem veroorlooft. Ik ben zeer benieuwd of genoemd blad en of vooral ,,De Standaard" dit verweer aan zijne lezers ongemutileerd zal durven mee- deelen Een der leden van dan gemeente raad van den Helder, de heer J. C. S. Schokking (chr.-hist.), heeft zijn ontslag genomen en daarvan kenalis gegeven in een schrijven, waarin hij mededeelt, dat de hoofdreden, waarom hij zijn ontslag neemt, is .de verwarring op politiek gebied in de gemeente en de verdorvenheid in politieke zeden, die daar gevonden wordt. De eerste-luitenant-kwartiermeester bij het korps mariniers E. A. van Wely, behoorende tot de afdeeling van dat korps te Amsterdam is op non-activiteit gesteld. Op het landgoed Fogelsangh, te Veen- klooster, in Friesland, is op 80-jarigen leef tijd overleden H. L. baron van Heemstra, kamerheer en jagormeester in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin. Onthulling van een ge denksteen. Zondag 11 dezer zal in de Engelse h Gereformeerde Kerk op het Bagijnhof te Amsterdam een gedenksteen worden onthuld, aangeboden door de Chi cago Congregational Club, te Illinois, in Amerika ter herinnering aan de komst der pelgrim-vaders in Amsterdam in 1609 en als bewijs van erkentelijkheid voor de gastvrij heid, hun door de stad Amsterdam ver leend. Sedert het jaar 1601 zijn Engelsch spre kende personen hier in déze kerk bijeenge komen, waaronder velen der pelgrims en anderen die in de 17e eeuw naar Amerika emigreerden. Rev. dr. Elliot Griffir, D. D., L. H. D., van Ithaca, V. 8 schrijver van .Pilgrims in thei rthree Homes, England, Holland in their three Homes, England, Holland ,,The Story of New Netherland" enz. zal voorgaan in een plechtigen dienst. De Amerikaansche gezant, de Engelsche en Amerikaansche consuls te Amsterdam en vele autoriteiten zullen de plechtigheid bij wonen. D&ukbare Amerikanen. Zooals onlangs is gemeld, had de heer W. M. Eliot Griffes, te Ithaca (V. St.) mede namens eenige andere Amerikanen aan bet gewestelijk bestuur van Friesland aangebo den, op een geschikte plaats te Leeuwarden een gedenkplaat te doen aanbrengen ter her innering aan het feit dat de Staten van Friesland het eerst van al de geünieerde provinciën aan hun gecommitteerde ter Staten-Generaal bij besluit van 26 Februari 1782 hebben opgedragen het daarheen te leiden, dat John Adams als gezant der Ver- eenigde Staten in ons land zou worklèn erkend. Als plaats werd gekozen een der zijwan den van de vestibule van het gouvernements huis te Leeuwarden. Daar dit gebouw rijks- eigendom is, moest echter de vergunning der Regeering voor die plaatsing worden verkreger. Thans is deze vergunning ver leend. De plaatsing zal omstreeks midden Juli geschieden. Da luatrumfeastea te Granlngan. Voor gisteren vermeldde 't program ma des middags te 2 uur harddraverij en concours-hippique op bet Noondiersportter- rein, waarvoor mooie extra-prijzen, waaron der van Willem Karei Hendrik Friso, zijn uitgeloofd, te drie uur matinée-musdcale in ,,De Harmonie" door het Harmonie-orkest, van 45 uur receptie van den Senaat van hei Delftsche Studentencorps in het hotel „Willems" en 's avonds het groote gala bal in ,,De Harmonie", aangeboden dbor het Gron. Studentencorps aan reünisten, invite's en introducé's van ,,V. A. P.", terwijl op de Groote Markt een bioscopvoor- stelling van Albert Frères werd gegeven. Het Kasteel Doorworth. Door de heeren W. C. Ph. 0. graaf van Aldenburg Ben time k en Waldeck Limpurg, mr. P. J. H. Cuypers, architect Rijks- museumgebouwenF. A- Hoefer, lid der Rijkscommissie voor de beschrijving der monumenten van geschiedenis en kunst; Jan Kalf, secretaris dier commissie; mr. S. Muller Fzn., lid dier commissie, jhr. mr. A. Röell, burgemeester van Arnhem; jhr. L. H. N Nedermeijer ridder van Rosen thal, burgemeester van RenkuraA. baron Schimmelpen nimek van der Oye vani de Poll en Nyenbeek, oud-commissaris der Koningin in Utrecht; mr. J. J. S. baron Sloot, voorzitter van de vereeniging Gellra; jhr. F. W tte waal 1 van Stoetwegen, burge meester van Doorwerthjhr. mr. V. E. L de Stuers, lid van de Tweede Kamer, en dr. J. S. van Veen, voorzitter dér provin ciale archeologische commissie, is- aan be langstellenden in het lot van het kasteel Doorwerth een oproep gericht tot bespre king van te nemen maatregelen in verband met den toestand van dat kasteel' op Don derdag 8 Juli, ten gemeentehuize te Arti- hem. De Camera Obseura. De erven F. Bohn zullen weldra dein 25em druk van Hildébrand's Camera Obacura u rtgeven De Ploeg, het maandschrift van de Wereldbibliotheek", zal tot dubbelen om vang uitgebreid worden. Is. Querido zal een muzikaal overzicht schrijven, J. W. Steen- hoff ceai kunstoverzicht, Frans Coenen be handelt de lot ter kundige stroomingen, de heer Simons blijft het tooneel voor zijn rekening nemen. Maatschappij van Wel dadig h»e i d. Het 25-jarige bestaan der G. A. van Swieten-Tuinbouwschool te Fre- deriksoord zal 10 Augustus na afloop van den cursus feestelijk worden herdacht. De Prins der Nederlanden zal daarbij tegen woordig zijn en een bezoek brengen aan de Maatschappij van Weldadigheid. Door het bestuur der Maatschappij zal den Prins eeu lunch worden aangeboden, waarbij tevens verschillende autoriteiten zullen worden ge- noodigd. Bij die gelegenheid zal door de leerlingen der school een gedenkboek wor den uitgegeven. Bezoek aan Rotterdam. Dinsdag 6 dezer zal Rotterdam bezocht wor- den door een 200-tal leden van de Deutsche Gartenstadt Gesellschaft. Lunch en diner zullen gebruikt worden in de Rotterdam- sche Diergaarde, waar zij tevens een ge deelte van het concert zullen bijwonen. Het programma zal voor dien avond hoofdzake lijk uit Duitsche meesterwerken 'worden samengesteld. Des avonds vertrekken zij niet een extra trein naar den Hoek van Holland om van daar de reis voort te zetten naar Londen. Op de jongste tentoonstelling der Acade mie van beeldende kunsten en technische wetenschappen was een fraaie collectie ont werpen op het gebied van tuinsteden door deze vereeniging ingezonden. „Oud-Hellas" te Arnhem. Eind Juli van dit jaar zal gelijk reeds is aengekondigd in het park van Musis Sacrum", te Arnhem, eene tentoonstelling van zeer bijzondere en eigenaardige soort worden geopend. Zij is te danken aan het initiatief van den heer F. Simon, den direc teur van Musis" en staat, wat het artistieke gedeelte er van betreft, onder leiding van den heer Ch. Roskam, den bekenden deco ratie-schilder den man van algemeen er kende hoog-artistieke gave. Men moet bij deze onderneming een scherpe grenslijn trekken tusschen het zuiver-aesthe- tisch streven en datgene, wat voor het mer- cantiëel welslagen der zaak nu eenmaal on misbaar is. De heer Roskam heeft ontworpen een oud- Grieksohe omgeving, Parthenon, Diony- sos-theater, muziektempel en nog andere ge bouwen waarbij hij, streng-nauwgezet kunstenaar, zuiveTe copie gaf van het oor spronkelijke, volgens de authentieke ge gevens, waarover de heer R. kon beschik ken. In zoover gingen déél en streven der directie van Musis" en van den heer Ros kam volkomen samen. Wat in het Partheon zal worden ten gehoore gebracht en te aan schouwen gegeven, past volkomen in het kader van het geheel, gelijk dit werd ont worpen en wordt uitgevoerd. Voor dengeen, die terecht eischt eerbied voor wat men van het „klassieka" moet doen zien en hooren, zaï Oud-Hellas te Arnhem" volkomen be vrediging schenken. Het andere doel der onderneming, hier bedoeld, richt zich op den smaak van dat deel van het publiek, voor hetwelk de uit beelding van het Grieksch-klassieke niet uit sluit den wensch naar genieting van anderen aard Daarmee wordt i. c. bedoeld: amuse ment in de beteekenis van wat eene moderne tentoonstelling voor den beschaafden mensch heeft te bieden. Ook wat dit betreft is in ruimen zin voor aantrekkelijke en verras sende ontspanning gezorgd. De directie van Musis", daarmee, gelijk trouwens van zelf spreekt en rekening houdend met wat zooevën de ,,mercantiëele eischen" harer on derneming werd genoemd, stelt er in tus schen prijs op dat bekend zij, hoe gewaakt is tegen een zoodanige dooreenmenging van hei zuiver-artistieke en het andere deel van hare zomerplannen, dat voor hen, die boven al het klassiek-schoone willen vinden, gee- neilei hinderlijk contrast; geenerlei voor hun gevoel stuitend „samentreffen" zal wor den gevonden. De heer Ch. Roskam heeft waar hij zijne fantasie moest volgen en geen klassiek model hem voor bepaalde deelen van het „Oud-Grieksqjp? Marktplein" (bijv. waar de winkelgalerij moest worden gebouwd) ter navolging ten dienste kon staan, toch ont werpen weten te maken, die zich bij het andere wonderwel aansluiten. Deze harmo nie niet dan met veel overleg bereikt zal juist een der groote aantrekkelijkheden, voor fijner smaak van klassiek-geschöolden, vormen van Musis' komende zomer-plannen- '09 Omtrent het Oud-Grieksch marktplein wordt ons nog medegedeeld, dat de Griek- sche dansen en tableaux-vivants zullen wor den uitgevoerd onder leiding van den wel bekenden, op zijn gebied met zooveel eere sinds vele jaren bekenden heer James Meyerfils, te Arnhem. Het is thans zeker, dat de heer Louis de Vries, uit Amsterdam, Marcus Anthonius' toespraak uit „Jules Caesar" zal voordra ge11» natuurlijk in kostuum en met bege leiding als in deze vereischt wordt. Aan Marcus Antonius' allanitie zal voor afgaan de bode-scène uit Oedipus". Over de velerlei aantrekkelijkheden en verrassingen, welke de directie van Musis" nog voorbereidt, zullen wij weldra nadere bijzonderheden kunnen melden. Wij wijzen voor heden slechts op het zeer treffend effect, dat zal worden teweeggebracht door electrische lichten, die zullen stralen van uit Dorische kolommen bij de groote ingangs poort en ook op den zeer schoonen indruk, dien het door A. Roskam's geschilderde achterdoek, Grieksche tempels voorstel lende zal maken. Men is r.u op Musis' terrein in volle be drijvigheid van voorbereiding. Middenstandscongres. Van liet Zesde Nationaal Congres van dén Middenstandsbond, dat op 13, 14 en 15 Juli 1909 in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam zal worden gehouden, zullen als be schermers optreden de ministers van binnen landsche zaken en van landlbouw, nijverheid en handel, de commissaris der Koningin in Noord-Holland en de burgemeester van Amsterdam. De minister van binnenlandsahe zaken is dioor verblijf buitenslands verhinderd de vergaderingen bij te wonen, doch van de andere heeren mooht bet bestuur de toezeg ging ontvangen, dat zij gaarne bij de be raadslagingen tegenwoordig zullen zijn. Middanstandstfltttoom- stelling. Donderdag avond had in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wederom een vergadering plaats van het uitvoerend comité met de exposanten. Met voldoening werd medegedeeld, dat ondanks het Slechte weder, het bezoek aan de tentoonstelling, verre de zelfs hoogge spannen verwachtingen heeft overtroffen,. De heer Meuwsen eai eenige andere le den van het uitvoerend comité hebben/ in de laatste dageni eens aan verischdllenfdle expo san/ten de vraag gesteld, of zij tevre den waren over de resultaten' hunner ex ploitatie, over de belangstelling van het publiek enz., en met groote voldoening kon spreker constateeren dat al Ier weg e niet al leen tevredenheid bestaat, doch dat bij ve len zelfs die in. dit opzicht gekoesterde ver wachtingen verre zijn overschreden1. Ten slotte deelt spreker nog mede, dat door het uitvoerend comité uit zijn mid den eene commissie van drie leden ie be noemd, belast met den aankoop van prij zen voor de verloting. De intern. B a k k e r ij- tentoon stelling teden Bosch. Men meldt uk 's Hertogenbosch Maandagavond j.l. werd in verband met de bijzondere wedstrijden op bovengenoem de tentoonstelling eene bespreking gehou den door de heeren Arn. Lambermont, Nic. v. d. Ven, P. Verhoeckx, als respectieve lijke voorzitters van de wedstrijden van koek, van banket en kokerij en van brood, en den heer Adr. Verhoeckx als vertegen woordiger van het uitvoerend comité. In deze bespreking werden het regle ment, de verdeeling der wedstrijden en de datums vastgesteld ;de wedstrijd voor koek wordt gehouden op Maandag 2 Aug van banket en kokerij op Dinsdag 3 Aug. en van brood op Donderdag 5 Augustus. Reglementen kunnen bij bovengenoemde heeren aangevraagd worden. Inschrijvingen voor deze wedstrijden moeten uiterlijk 6 dagen vóór den wedstrijd, waaraan men wil mededingen, zijn ingekomen. Door Hare Majesteiten Koningin Wil- helmina en de Koningin-Moeder, zoomede door Zijne Koninklijke Hoogheid den Prina der Nederlanden zijn prachtige zilveren medailles geschonken voor de tentoonstel ling. Ook van verschillende zijden mocht het uitvoerend comité reeds blijk van inate u ming ontvangen in den vorm van medailles. De Stadsherberg van Oud-'s Hertogeu- bosch, n.m. ,,De Gaffel" met eenige klei nere vlak bij gelegen gebouwtjes zijn door het uitvoerend comité aangekocht. Deze zullen dienst doen als 'bakkerij, winkel en provisiekamerreeds op Oud-'s Hertogen bosch heeft het uitvoerend comité onder den naam van Bakkersgezelschap in zijne aar dige publicatie op deze attractie van de ten toonstelling gewezen. 1 Juli zijn de werkzaamheden op de ten toonstellingsterreinen begonnen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2