Uit den omtrek. STADSNIEUWS. De heer Ch. Land re, Amsterdam, met den aanleg der electrische verlichting en leve ring van kracht. Jac. v. Mackelenbergh, te 's Bosch met den aanleg ter telefonen van de manége, de bakkerij en een der zalen naar de bestuurs kamer. H. Den Boer, Rotterdam, met de fun deering van den oven. Dinsdag 3 Aug. zal de Ned. Bakkers- bond door den Edel Achtbaren heer burge meester jhr. P. J. J. S. AI. v. d. Does de Willebois ten Stadhuize ontvangen worden. Woensdag 4 Augustus zal door de leden van den Nederl. Bakkersbond de Kathedraal van St. Jan bezocht worden. Zij zullen worden rondgeleid door den waarnemenden architect, den heer L. Val kenburg. De toonkunstenaar, de heer Piet Kallen- bach, zal gedurende het bezoek het reuzeu- orgel bespelen. Comité tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkers bedr ij f. Dinsdag vergader de dit comité te Amsterdam. Vertegenwoor digd waren alle aangesloten, organisatie. Op een rondvraag aan de aangesloten or ganisaties naar haar opinie omtrent de in gediende bakkerswet waren verschillende antwoorden ingekomen, waaruit bleek, dat de meeste rganisaties zich in hoofdzaak konden vereenigen met het ontwerp. Echter werden door verschillende comité-leden aan merkingen gemaakt op de ontwerp regeling voor di© Israëlitische bakkerijen en op de voorgi elde samenstelling der bakkers-ra den. In het eersie geval heeft deze aanmerking vooral hierop betrekking, dot waar m de Ohristen-<bakkerijen het werk gestaakt wordt van Zaterdagavond tot Maandagmorgen!de Tsraëlitisohe lakker slechts zal rusten van Vrijdagmiddag tot Zaterdagmiddag, dus bela'ngrijk korter dan zijn Israëlitische col lega. Na eene bespreking van dit laatste punt, besloot de vergadering, aan den minister to adviseeren tot gelijkstelling van Israëlioti- sche en Christen-bakkerijen, en tot aanvang van den arbeid respectievelijk op Zondag of Alaandag om drie uur, dus twee uur vroe ger clan bepaald is in het wetsontwerp. Inzake de samenstelling der bakkersraden werd besloten te wachten op het door den minister hieicintrent beloofde afzonderlijke wetsontwerp, en diit besluit ter kennis van den minister te brengen. Thans werd overgegaan tot de bespreking van de te Utrecht te houden prOpaganda- vergadering. De heer Kool, afgevaardigde van het Ka tholieke vak-secretariaat, vond een derge lijke vergadering zeer noodzakelijk, omdat daardoor de groote pers, die wel van het bakkers-comité, doch niet van het afschaf- fings-comité notitie neemt, zou gedwongen worden, ook aar het laatste haar aandacht te schenken. Besloten werd ten slotte, dat deze verga dering het karakter zal dragen eener lan- deüj'.e betoogting, en gehouden zal worden in het gebouw TLvoli te Utrecht op 1 en 2 September a.s. Op deze betcoging .zullen als «prekers op treden de heer en Moll uit den Haag, Die- mer, Bokhorst en Goudsmit, en voorts twee sprekers, die de zaak zullen beschouwen van een staathuishoudkundig standpunt; als zoodanig zullen worden uitgenoodigd de heenen Schaper, Passtoors, en dis. Brum- melkamp. Ingeval deze personen bedanken zal het bestuur gemachtigd worden ander© personen uit Ae noodigen. In d'Geelvinck te Amsterdam werd Woensdagmorgen 'n meeting gehouden voor afschaffing van nachtarbeid in bakkerijen. Het woord werd gevoerd door de heeren F. Mol, te 's GravenhageG. J. Bokhorst, te Kampen, en mgr. G. W. Konings. Een motie werd aangenomen ten gunste van het wetsontwerp-Talma. Alaandag middag hield de Cen- traal-Bond van Chrislelijk-Philantropische Indichtingen in Nederland eeu jaarl. alg. vergadering in Eensgezindheid te Amster dam onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser. Nadat de vergadering door den voorzitter met gebed was geopend, werd het jaarver slag door den secretaris uitgebracht. Wij ontleenen hieraan het volgende: In het afgeloopen jaar traden toe vier nieuwe vereenigingen, terwijl één bedankte, zoodat het totaal aantal aangesloten ver eenigingen thans 31 bedraagt. Melding werd gemaakt van de vordering, gemaakt met de plannen inzake het oprich ten van een opvoedingsgesticht van wege de Ned. herv. kerk. In het afgeloopen jaar kwam slechts één adspirant-verpleegster te Zetten in oplei ding. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat op 31 December 1908 in kas was een saldo van f 1543, tegen f 1759 in 1907, gevende dus een verschil van f 216, ten na- deelc van het afgeloopen jaar. Hierna werd overgegaan tot een bestuurs verkiezing, waarbij de heeren dr. L. Hel dring, W. Hovy en ds. H. Pierson, allen periodiek aftredend, bij acclamatie werden herkozen. Thans was aan de orde een voorstel tot goedkeuring van de overeenkomst van den Centraal-Bond met het bestuur der Ned. Herv. Diaconesseninrichting te Amsterdam en de Chr. Vereeniging voor de verpleging Van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, aangaande de opleiding van helpsters en hel pers in de bij den Bond aangesloten in- richtingon. Na een inleiding van den heer J. R Snoeck Henkemans en een discussie over onderdeelen der overeenkomst, werd het concept met algemeene stemmen aangono- men. In de opleidings-commissie werden voor- loopig benoemd mej. M. de Booy, de heer J. R. Sn-oeck Henkemans en dr. L. Hel dring. Hierna werd de vergadering met dank gebed gesloten. De v 1 i o g d e m o n s t r a t i e s gaan op Kranenburg naar de N. C. meldt niet door. De Wright-maahin© van graaf De Lambert staat met geknotte vleugels op een sleepers wagen vóór den ingang van de enorme Ijou- ten omheining welke sedert enkele dagen is opgetrokken om bet terrein, waar de vliegpioeveh alhier zouilen plaats hebben. Wegens een financieel geschil gerezen tus- schen de exploitanten dezer vluchten en de eigenaren van het- terrein hebben de laat- sten gieterenoobtend met assistentie van een deurwaarder belet de machine op het terrein te brengen. Het geschil waar wij natuur lijk niet in willen noch kuQneu treden is intusschen, naar wij vernemen, tot dit stadium gekomen, dat de vluchten in geen geval op het terrein Kranenburg zullen door gaan. Onderhandelingen zijn nu aangeknoopt met de eigenaren van de renbaan Duindigt en van de ijsbaan. Luchtvaart. Men meldt ons uit 's Gravenhage De heer G. P. Kuiler, alhier, deelde mede dat zijn vliegmacliine, 6yste©m Wright, om streeks 20 Juli te Parijs gereed zal zijn. De heer. K. gaat dan naar Parijs om zijn machine te bestudeer en, en hoopt ongeveer 15 Augustus hier te lande zijn eerste vlieg - proeven te. houden. Zeebad Scheveningeu. In de algemeene vergadering van de Maat schappij Zeebad Scheveningen" werd bet jaarverslag over 1908 uitgebracht, waarin wordt geconstateerd dat, in weerwil van bet I ongunstige weder en de daardoor berokken de 8cliade, de uitkomsten "betrekkelijk de Kurzaal ongeveer op dezelfde hoogte bleven als in 1907, dank zij 't wederom doen optre den van eerste kunstenaars uit binnen- en buitenland. Voorts wordt er in medegedeeld, dat het Rijk met de Maatschappij een overeenkomst heeft aangegaan voor 10 jar n, waarbij haar, zonder tusschenkouist der gemeente, het ge- heele strand wordt verhuurd aanvangende 600 meter benoorden de oude grens aan de zijde van Wassenaar tot aan de Noorder- pier van de Scheveningsche haven, onder beding dal de Maatschappij zorgt voor eeu behoorlijk volks- en werkliedenbad, indien de tegenwoordige ondernemer van 't volks- bad dit mocht opheffen of zijne concessie niet mocht worden verlengd. Het dividend werd vastgesteld op 24 percent. Uit het jaarverslag van het wandelhoofd „Koningin Wilhelmina" blijkt, dat het slechte weer de pogingen om een bezoek aan liet Wandelhoofd zoo aanlokkelijk mo gelijk te maken grootendeels deed falen. Vervroegde winkelslui ting. In verband met de actie voor ver vroegde winkelsluiting door de „Alge meene" op touw gezet, nam het Dag. Be stuur der Nederlandsche Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden in zijne jongste vergadering de volgende motie aan. He: Dag. Bestuur der Ned. Ver. voor Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, eene ver eeniging die reeds sedert de oprichting van het nationaal comité voor vervroegde win kelsluiting zich daarbij heeft gevoegd heeft kennis genomen van een door deu Algemeen ?n Bond op touw gezette landelijke beweging, om in hoofdzaak hetzelfde te ver krijgen als genoemd nationaal c^nité be- °°gt. waartoe de Alg. Bond onder den schijn van de eenige nationale vak vereen i- ging van wirkeibedienden te zijn, alle vak verenigingen in den land heeft opgeroepen zijn actie ie steunen; betreurt deze houding van den Alg. Bond ei. keurt die af als desorganiseerend, omdat een gezamenlijk optrekken tot het verkrijgen van een zoo gewenschte zaak als de wette lijke winkelsluiting nu ten eenenmale on mogelijk is gemaakt; en wekt alle vakver- eenigingen en verdere belanghebbenden op, niet de door genoemden Bond gestelde motie aan te nemen, maar zich aan te slui ten bij hef Nationaal Comité voor Vervroeg de Winkelsluiting. Een ontrouwe postbe- a m b t e. Voor de Amsterdamsche recht- band stond Donderdagmiddag 'n postbeamb te, kantoorknecht ten hoofdkantore te Am sterdam, terecht, beklaagd van op 22 April j.l. opzettelijk een als brief uit Hooge Zwa- luwe afgezonden pakket zich te hebben toe geëigend. Tot zijn taak behoorde, bij aankomst van de post de pakken los te snijden en de brie ven en drukwerken te helpen sorteeren. In de meening dat er waarde in was, stak hij den brief in zijn uuiformkiel. Terstond be trapt, werd hij voor den directeur geleid en bleek dat het pakket stamboonen, d. i. zaai- b.ionen, inhield, j De man, gehuwd en vader van één kind, verdiende 15 's weeks. In de dagvaarding was hem slechts de d.efstal van dat eene pakje ten laste gelegd, maar in de zitting was ook sprake van een ander pakje, uit Zwitserland verzonden. Do subst.-officier mr. Bruvn, op het ern stige van het feit wijzende, onder aanhaling van art. 374 Sr., eisebte tegen bekl. één jaar gevangenisstraf. Kerkhofschennis. Vier in gezetenen van Kapel-Avezaath, beklaagd van het ontvreimlen van gr pen op het kerkhof aldoar, bij gelegenheid van het Prinsessefeest, Ivoorden voor de rechtbank j te Tiel 14 dagen tegen zich eisohien. Bedorven levensmidde len. Donderdag werd voor 't kantonger. te Den Haag een zaak behandeld tegen J. H. v. K., kruidenier en eigenaar van een I vijftal kruidenierszaken te 's Gravenhage, beklaagd dat 'hij in zijne winkels te koop had een partij bruine boonen, die, door den gemeentelijken keuringsdienst onderzocht, in ondeugdelijken staat bleek te verkeeren. Dit bleek nadat de keurmeester de boonen had doorgesneden er schimmelwoekering, dus bederf was zichtbaar geworden. De directeur van den keuringsdienst, dr. Filippo, deelde mede, dat dit bederf in erge mate aanwezig, doch dat zulks uiterlijk niet zichtbaar was, doordien, gelijk meermalen gebeurt, de bast der -boonen met behulp van olie glimmend was gemaakt. Verschillende doorgesneden boonen, die het bederf echter aan het licht brachten, waren in een glazen buisje den kantonrechter, als overtuigings- stukken, ter hand gesteld. Tegen den niet verschenen bekl vorderde het O. M. 5 geldboeten van 10 Uitspraak a.s. Woensdag. Het spook ontdekt. Het spqok te Echteld is ontdekt. Het was een gei/t, die het geklop veroor zaakte. Het dier miste de noodige nachtrust doordat een tiental ratten het hok met haar deekl- Nu is do rust weergekeerd Te water gereden. De 24- jarige timmerman D. Dusassa, uit Leiden, die te Stompwijk werkt, is Donderdagavond, per rijwiel huiswaarts keerëndie, in de Stompwij'ksehe Vaart gereden en verdron ken. Een stationsgebouw in brand. Gistex namiddag ongeveer half vier is er een hevige brand uitgebroken in het stationsgebouw van den S.S. te Ruiner- wold. Hoewel de brandweer zoodra moge lijk aankwam en haar best. deed, kon zij niet verhinderen, dat alleen de muren over eind bleven. Het gebouw werd alleen nog voor den dienst gebezigd en niet bewoond, daar het vooi eemgen tijd onbewoonbaar was verklaard. De treinenloop ondervindt geen vertraging. aDe commissie, belast met de .samen stelling van ootwerp-statuten en huishou delijk reglenneait voor een nationale veree niging tegen de werkloosheid, is met haar arbeid gereed gekomen. De commissie heeft bestaan uit: dr. F. van G li-eed Gij de mees ter, mr. E. M. Meyers, mevr. M. G. Mul ler- -Lulofs, jhr. mr. O. F. A. M. van Nis pen to't Sevenaer, Th. J. Ruties. dir. J. R. Solemaker tie Bruine, mr. H. J. Tasman en mr. C. J. baron van Tuyll van Serooe- kerken. Aan het ontwerp is het vodgencBe ont leend De artikelen 2 en 3 der statuten om schrijven doel en middelen der vereenigintg. Artikel 2 De vereeniging stélit zich ten doel op de bestaande maatschappelijke grondslagen mede te werken aan de be strijding van de werkloosheid en vaai dte nadeelige gevolgen van werkloosheid en van de nadeelige gevolgen van werkloosheid1 Ln Nederland. Artikel 3. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door: le. het verzamelen van gegevens en het doen instellen van onderzoekingen betref fende de werkloosheid Ze. het jaarlijks houden van bijeenkom sten, wa'ar otmderwierpeai betreffende bet werkloosheidsvraagstuk besproken worden 3e. het geven van adviezen en het ver strekken van inlichtingen aan overheid, vereenigingen en particulieren 4e. waar dit wenschelijk mocht zijn, over heid, vereenigjijigen of particulieren op te wekken, om bepaalde handelingen in het belang der bestrijdimg van cfe werkloos heid of haar gevolgen te verrichten 5e. waar dit wenschelijk mocht zijn op te wekken tot de oprichtingen van plaat selijke vereenigingen tot bestudeering en tot bestrijding van de Werkloosheid en baar gevolgen 6e. het brengen van eemheiid onder het geen van overheidswege en vanwege par ticulieren tot bestrijding der werkloosheid en, haar gevolgen gedaan wordt, en verder door al datgene, wat op wet tige wijze tot bevordering van liet doel der vereeniging kan geschieden. Volgens artikel 4 kunnen leden d"er ver eeniging zoowel phvsieke als rechtsper sonen zijn. De contributie wordt vastge steld op ten minste één gulden voor phy- sie-ke personen en ten minste twee gulden vijftig cent voor rechtspersonen. Artikel 6 bepaalt, dat de algemieenie ver gadering kan besluiten tot het oprichten van bijzondere secties voor bepaalde onr derdeelen van het gebied, waarop de ver eend ging zich beweegt. In gemeenten, waar de wenschelijkheid daartoe blijkt, kunnen volgens artikel 7 de leden zich als afdeeling conbfeituieeren Deze afdeelingen mogen ni maner ten doel hebben het permanent of telken jane we derkeerend verstrekken van uitkeeringen in geld of natura aan werkloozon De ontwerp-statuten cm huishoudelijk regie-ment zullen vastgesteld worden in een algemeene vergadering, welke op Donder dag 8 Juli e.k 's namiddags te 1 uur be Utrecht in hotel „La Station" zal gehou den worden. Op deze vergadering aal dan tevens het voorstel der commissie bespro ken worden om in het riajaar een bijoen- komst te houden-, alwaar die ervaring, in de laatste twee jaren met den werkloozenisteun en de werkloosheidsverzekering opgedaan, een onderwerp van bespreking zial vorde ren. Belangstellenden kuurnen een volledig exemplaar der ontwerp statuten et* huis houdelijk reglement ontvangen bij mr. E. Al. Meyers, Heerengracht 291, te Amster dam, alwaar voorloopig men zich ook voor het lidmaatschap dor vereeniging kan op geven. rDe 36e algemeene vergadering van don Volksbond tegen drankmisbruik, te hou den op Donderdag 2 September a s., zal plaats hebben niet, zooals aanvankelijk was aangekondigd, in Tivoli, maar in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te U trecht. De vergadering zal worden geopend te tien uur precies. Te half een zal door de afdeeling Utrecht van den Volksbond een tweede ontbijt wor den aangeboden. Te zes uur zal een gemeenschappelijke maaltijd worden gehouden te Baarn in het Badhotel. ï>e tocht naar Baarn heen en terug per Ned. Centraalspoorwegmaatschappij zal worden aangeboden door de afd. Utrecht vau den Volksbond. Na afloop van den maaltijd zal door een dames-kapel in het Badhotel een concert worden gegeven, aangeboden door de afd. Baarn van den Volksbond en do Vereeni ging van Vreemdelingenverkeer te Baarn. De afgevaardigden en leden van den Volksbond hebben, op vertoon van hun be wijs van lidmaatschap of van hun legitima- tiekaart, volgens een gunstige beschikking van het bestuur der Maatschappij tot ex ploitatie van het Park Tivoli te Utrecht vrijen toegang op Woensdag 1 September, des avonds vóór de algemeene vergadering, tot het con cert van het Utrechtsch Stedelijk Orkest in het Park Tivoli te Utrecht; op 1 en 2 September tot de Sociëteitsloka len in Tivoli aldaar. Aan eiken afgevaardigde zal vóór de alg. vergadering een Gids voor Utrecht met plat tegrond der gemeente worden toegezonden. De beschrijvingsbrief moet alsnog worden aangevuld metEen Voliksbond-museum Rapport, ingediend door de commissie, op grond van het besluit der 35e algemeene veigadering van den Volksbond, door het hoofdbestuur benoemd tot overweging der wenschelijkheid en mogelijkheid van de in richting van een museum, betrekking heb bende op het alcoholvraagstuk in zijn ruim- sten omvang. (Ongevallen verzekering.j In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting van den Uentr&len Raad had de uitspraak plaats in het volgende ge ding: Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den. Raad van Beroep te Urecht, waarbij op vorde ring der plaatselijke commissie te Amers foort, le. is vernietigd de beslissing der Banik die met ingang van 21 September 1908 heeft geëindigd verklaard de door J- H. M. te Amersfoort, sedert 23 Juli 1904 genoten wordende rente ad f 1.19 per werk dag ter zake van een, ongeval, "waardoor hij nog yoor een deel ongeschikt is tot ar beid 2e. is verstaan, diat M. nog voor 25 on geschikt is tot arbeid en, hem is toegekend te rekenen van 21 September 1908 eene rente van f 0.59£ per werkdag. De Cen trale Raad bevestigde de uitspraak onjden aanvulling er verbetering der gronden. Waterleiding aan de Veeht. Voor korten tijd werd een bericht ge plaatst over de groote werken bij Woens- drecht (Noord-Brabant) in aanleg ten behoe ve van de watervoorziening der eilanden Noord- en Zuid-Beveland. De proefboringen zij ii er opgedragen aan een buitenlandse he firma, die wellicht ook belast zal worden met de uitvoering. Er is in dat bericht iets, dat tegenstaat. Voor het verrichten van diepboringen, als ook voor het aanleggen van waterleidingen behoeft men toch waarlijk niet naar het bui tenland te gaan. Te Utrecht bijvoorbeeld bestaat een speciaal Bureau voor Waterlei dingen, dat zich in hrt bijzonder bezighoudt met alle werkzaamheden op dit gebied. En bij dit bureau is op het oogeublik in be werking onder meer een uitgebreid plan voor de watervoorziening van de geheele Vecht streek. Over dat werk in wording wordt aan het U. D. het volgende medegedeeld: Door de gemeenteraden van Maarssen en Maarsseveen werd concessie verleend voor het maken, aanleggen en exploiteeren van een waterleiding in die gemeenten. De ge meenteraad van Zuilen weigerde de conces sie, niettegenstaande ook in die gemeente zeer slecht drinkwater is. Onder de ge meente Maarssen werd door de genoemde vennootschap geheel voor hare risico eeu diepboring uitgevoerd tot 80 meter en had een zoodanig resultaat, dat twee grondla gen werden aangetroffen, waarin water werd gevonden, dat na filtratie een zeer goed drinkwater zal worden. Met de gemeenten Maarssen en Maarsae- veen zal een aanvang gemaakt worden met de uitvoering van het plan voor watervoor ziening van de „Vechtstreek", en zal de exploitatie in die gemeenten het eerst ge schieden met de bedoeling de bui&leiding langzamerhand naar de andere gemeenten zoo mogelijk uit te breiden. De inrichting wordt zeer ruim opgezet. De Vechtstreek tot Vreeland telt thans ruim 10.000 zielen (Zuilen 1091, Maarssen 2338, Maarsseveen 1409, Breukelen-Nijenrode 2278, Breukelen-St. Pieters 822, Loenen 1352, Vreeland 805), de capaciteit der in richting zal berekend zijn voor het dubbel inwonersaantal, zoodat ook voor de toekomst wordt gezorgd. Door dezelfde vennootschap is onlangs op het terrein voor de groote tuinbouwtentoon stelling te Zeist een proefboring verricht, bij welke in 5$ dag een diepte van 60 Meter werd bereikt, met zeer gunstig resultaat. In de gisteren te Baarn gehouden openbare raadsverg. was na eene langdu rige ongesteldheid weder aanwezig de heer mr. F. Pen, die door den voorzitter werd' gelukgewenscht met zijn herstel. Op het ver zoek van de Bouw-Maatschappij „Nieuw- Baarn" te Amsterdam, tot overname der we gén in het haar toebehoorende Emmapark, werd overeenkomstig het prae-advies van B en W. afwijzend beschikt. De Raad stelde tevens nadere eischen voor deze overname vast. Aan Jen heer J. van Brummelen werd wederom voor één jaar verhuurd de woning aan den Dalweg, voor f 250. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd herkozen de heer A. van der Laan. Aan het fanfarekorps Crescendo werd f 250 subsidie toegekend over 1909. Besloten werd to: verbouwing van het ketelhuis der gasfa briek en van het lokaal voor de bereiding van zwavelzure ammoniak, (raming f 4000). Daarna werd in geheime .zitting behandeld het kohier der inkomstenbelasting 1909/10. In het tweede gedeelte der Vrijdag j.l. te Baarn gehouden raadsvergadering werd het primitief kohier der inleomsten- bdastinjg, dienst 1909/10, vastgesteld. Het kohier bevat 1511 aauislagen met een be lastbaar inkomen van f 3,773.600. Het per centage werd bepaald op 0 8 zoodat de opbrengst van het kohier bedraagt f 30,188,80. Hilversum, 2 Juli. De R.-K. Kies- vcreeniging alhier besloot in hare gisteren avond gehouden vergadering ten opzichte van de a.s. gemeen ter aadsverki'zingen de af tredende loden in de districten 1 en 3, de 'heeren Wiistenhoff, De Jager en Wichers Wierdsma te steunen. Door dit besluit, dat met groote meerderheid van stemmen geno men werd, staan de anti-revolutionnairen mét de door ben in die districten gestelde eigen candidaten alleen De liberalen, R.- IvHtholiéken en Christ. Histori&chen trek ken nu één lijn. Hbl. Hilversum. Er worden pogingen aangewend, om de vereeniging „Handels belangen" en de „Winkeliersvereeniging" saam te smelten. Een commissie van voorbereiding is hier voor benoemd. De burgemeester van Kor te n li o e f. Men schrijft aan. het Hbld. In het vredige, aan 's-Gravelamd grenzen de dorpje Kortenhoef 2ijn rare dingen ge beurd. Zóó raar, dat de justitie termen vond ora in te grijpen. Aan het einde der Raadszitting van Woens dag jl. vroegen de wethouders, de heeren. H. Grotendorst en S. G. Jansen, wie wijri- gingen en aanvullingen had aangebracht in verse Indiende gemeentelijke stukkon als no tulen van vergaderingen van Burgemeester en Wethouders, notulen van Raadsvergade ringen in den kadastralen legger en de reke ningen van „Gemeene Veenlieden" veran deringen, waardoor de gemeente schade zou kunnen lijden. De gemeente-secretaris, de heer H. Lem- ke, verklaarde daarop, dat hij, door de aan- g«br;<c4ht© veranderingen, niet langer ver antwoordelijk wenschte gesteld te zijn voor het archief. De burgemeester, de heer Warmolts, zeide toen persoonlijk die wijzigingen en aanvul lingen verricht te hebben, meenend© zulks te mogen doen. De wethouders verklaarden het hiermede gansoh en al niet eens te zijn en lieten deu te Kortenhoef gestation neer den rijksveldwachter komen, dia op hun verzoek de veranderde stukken in beslag nam. De wethouders hebben zich bij de justitie over het optreiden van den burgemeester be klaagd, met het gevolg, dat het parket uit Amsterdam eergisteren per auto te Korten hoef arriveerde en ten gemeentehui*© een onderzoek instelde. Getracht werd nog den burgemeester te spreken te krijgen, doch deze was afwezig; waarop de bedoelde stuk ken in beslag werden genomen. In Kortenhoef is men uiterst benieuwd' naar den uitslag dezer zaak, vooral nu het gebeur 'e rechtszaak is geworden. De heer J. A. Itoetert Frederikse slaagde aan de Rijks Hoogeschool te Utrecht, voor het candidaats-examen Ned. letteren. Na verlengd examen als nog ge slaagd eind-examen Gymnasium, de heer Th. H. J. Steenbeek. Burg. en Wethouders hebben be noemd tot brandmeester van spuit no. 3, den heer J. M. Reinboud, tot nu toe on derbrandmeester bij die spuit. Naar wij vernemen, had het personeel van spuit 3 een verzoekschrift tot het da- gelijksch bestuur der gemeente gericht, om als opvolger van wijlen den heer G. Bk>'k den heer Reinboud als brandmeester te be noemen. De gewone jaarlijksche vergadering der classis heeft plaats gehad, waarvan wij een en ander wenschen mee te deelen. Uit 'het jaarverslag van den scriba bleek dat de Herv. Kerk in onzé classis 45000 zielen telt. In 't afgeloopen jaar zijn in de classis 1127 kinderen gedoopt, en 438 lidmaten, na afgelegde geloofsbelijdenis, bevestigd. Van andere kerken kwamen 12 lidmaten over naar de Herv. Kerkterwijl omgekeerd 7 lidmaten de Herv. Kerk ver lieten en andere kerkelijke gemeenschap zochten. Het aantal catechisanten bedroeg 5382. Door de diaconiën der classis is over 't afgeloopen jaar ontvangen f 148.462.17 en uitgegeven f 138.356.52, terwijl aan lega ten is ingekomen f 37.680. De collecte voor Noodlijdende kerken en eprsonen heeft opgebracht f 442.54; die voor de generale kas f 692.55; en voor het Fonds schraalste predikants-traktementen f 44.20. De verkiezingen liepen zeer vlug af. Al de aftredenden werden herkozen en rn de vacature ontstaan door het emeritaat van Ds. Nahuys werd voorzien, door de benoe ming van dr. Vellenga tot lid van het Cl. Bestuur, en Ds. van Hoogstraten van Zeist tot secundus. Dr Vellenga werd ook gekozen u>t t«r- tius-lid-predikant van het prov. kerkbe stuur. Na de pauze kwamen de synodale voor stellen in behandeling. Deze lokten eea«ge discussie uit en werden op, twee na allen aangenomen. Belangrijk was vooral het verslageden Zendings-commissie van de olassis Amers foort. AI et groote blijdschap kon worden geconstateerd, dat de arbeid dezer com missie door Gods zegen niet ijdel ie geble ven. De zending der classis heeft nu aan vankelijk haar beslag gekregen. Hel ont- werp-reglement werd aangenomen en tot bestuursleden werden met acclamatie geko zen, de B.B. Ds. Nahuys; Ds. van Hoog straten; Ds. KleywegitDs. Drost; Ds. Meiners. Vele goede wenschen werden nog uit gesproken voor den arbeid dezer broeders. Eindelijk zij nog vermeld, dat de praetor een hartelijk woord sprak ter aanbeveling van de veereniging „Kiuderzorg". Hij boud de afgevaardigden van de Kerkeraden op het hart deze zaak te steunensympa thie er voor te wekken; kerkcollecten in te stellen, enz. Met nadruk wees de praetor er op, dat de Vereeniging „Kiuderzorg" het werk doet van de gemeente, met name vau de diaco nie, en deed een beroep op de kerkeraden in de verwachting, dat het vertrouwen niet zal worden beschaamd. A. K. Morgen avond geeft 'de stafmuziek van het 5e Reg. Infanterie het tweedabon nementsconcert op Birkhoven. Als het nu eens mooi weer was Bij het concours hippique te Gro ningen werden o.ro. de volgende prijzen behaald A. Nationaal springconcours 1. Gigolet- te van luit. Labouchère; 2. Held van luit.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3